Uw eigen huis... Kleuter-misere... Kerkelijke Diensten SPORT Stormloop om grond steeds erger Onrust onder onze jeugd... van 17 tot en met 23 juli voor een "deel gegeven in het club huis en voor een deel in de huis houdschool en duurt van september tot augustus. De theoretische en practische les sen bestaan uit: levensvorming, ko ken, naaien, handenarbeid en sport. Ook zij vieren de jaarlijkse feesten zoals St. Nicolaas, Kerstmis. Carna val, Pasen enz. en gaan enkele da gen op vakantie onder leiding. De cux-sus beoogt de meisjes bij te staan in hun groei naar volwassen heid en hun aanpassen in de werk gemeenschap. Alle cursisten voor de Mater Amabilisschool en voor de Jongeren cursus, kunnen zich opgeven bij een van de leidsters mej. Sloot of mej. (Beerkens Wilhelminastraat 17 tel. 1987 vanaf heden tot 24 juli. OPROEP TOT MEDEWERKING Bij de beoefening der dialect kunde heeft Limburg al vroeg in de Nederlanden een hoogst belangrijke plaats ingenomen. Reeds in 1914 is er door het drie manschap Schrijnen, van Ginneken, Verbeeten een uitgebreide dialect enquête op touw gezet. De eerstge noemde van de drie heeft van een aantal zeer belangrijke dialectver schijnselen nauwkeurig de grenzen nagegaan. Onder leiding van van Ginneken, hebben dr. W. Janssen, dr. J. Kats, dr. J. Tans, dr. W. Roukens en de te vroeg ontslapen W. Dols hun dia lectmonografieën geschreven. Na de dood van van Ginneken volgden nog de studies over het Ven van dr. F. Peeters en voor een andere periode dr. S. van der Meer. Dr. Roukens, lector in de volkskunde aan de r.k. Universiteit van Nijmegen, heeft voorts jaren lang dialectvragenlijsten uitgezon den. Steeds heeft dr. Roukens een Lim burgs woordenboek voor ogen ge staan. Helaas is door oorlogsgeweld het grootste deel van het door hem verzameld materiaal verloren ge gaan. Thans zal echter in het kader van het Instituut Nederlands van de r.k. Universiteit te Nijmegen het werk voor een Limburgs Woorden boek definitief ter hand worden ge nomen. Voor een groot deel zal het mate- iriaal weer langs schriftelijke weg worden ingezameld. Nog in de loop van dit jaar hopen wij de eerste vra_ genlijsten te doen uitgaan. In 't ver volg zullen er dan jaarlijks vijf tot zes, elk van ongeveer honderd vra gen, rondgezonden worden. Dr. Roukens heeft mij voor dit werk zijn volle steun toegezegd. Voor Belgisch Limburg heeft wij len Grootaers een indrukwekkende hoeveelheid materiaal bijeenge bracht. Met medewerking van prof. dr. J. L. Pauwels uit Leuven zal het on derzoek voor de beide Limburgen gecoördineerd worden. Het Instituut Nederlands der r.k. Universiteit stelt zijn Limburgse student-assistenten, zijn wetenschappelijke assistentie en zijn adminstratief apparaat gaarne in dienst van de onderneming. Binnenkort hoop ik mededelingen te kunnen doen over de Limburgse Raad van Overleg die haar diensten wil aanbieden om het werk te laten slagen. Wij nodigen iedere Limburger, wie dit onderzoek ter harte gaat en die bereid is bovenbedoelde vragen lijsten in te vullen, uit, zich hier voor op te geven aan mijn adres: Curagaoweg no. 18, Nijmegen. Dr. A. WEIJNEN, hóogleraar der r.k. Universiteit INTERKRINGSPORTDAG TE PANNINGEN Voor de 10e keer wordt zondag 17 juli in Panningen de interkring- sportdag voor de jonge boeren ge houden. Het is 't tweede lustrum der JBTB-sport, maar ook het eerste van de BJB. Vijf jaar geleden gaf Leunen het voorbeeld voor de sportbeoefening van 't jonge boerenmeisje en dit voorbeeld werd door 28 afdelingen gevolgd. Ondanks de drukke tijd die de agrariërs in de zomer hebben, blijft de belangstellig voor deze sport hen steeds boeien en breidt zich zelfs gestadig uit. Er moet terdege ge oefend worden wil men een behoor lijk figuur slaan ei>. dit niet alleen voor de interkring, maar ook voor de voorafgaande kringsportdagen. Dit jaar werden er 6 gehouden n.l. in Koningslust, Baarlo, Meerlo, Grubbenvorst, Venray en Weert. Deze dagen zijn eigenlijk de voor bereiding op de interkring. Hierop worden uiteraard ook de prestaties beoordeeld die maatstaf zijn voor de interkring. Men telt zowel bij de meisjes als jongens een a en b-afde- ling. Voor de a-afd. mogen alleen die afdelingen uitkomen die op de sportdagen minstens het gemiddelde cijfer 8 hebben gehaald bij de oefe ningen. Zo zullen dit jaar van de jongens 13 a en 19 b-afd.; van de meisjes resp. 11 a en 17 b-afd. deelnemen aan de interkring, wat een totaal van ruim 1000 sporters maakt. Het officiële programma begint om 3 uur, voorafgegaan door een kort lof op het terrein. Door de vaandeldragers van iedere afdeling wordt het Allerheiligste in de kerk van Panningen afgehaald en bege leid door een 100-tal bruidjes, naar het terrein gebracht. Voordien hebben de sporters en sportsters reeds vanaf half 12 de 20 juryleden hun proeve van be kwaamheid afgelegd. Deze lustrum interkringsportdag zal geopend worden door de heer G. Mertens, landel. voorz. der KNBTB en opgeluisterd door de jonge bce- ren-staffanfare onder leiding van de heer van der Pol. HONDENSPORT Op de Internationale hondenten toonstelling te Den Bosch, behaalde de heer Brok te Leunen, met zijn Boxer, reu, 't predicaat uitmuntend. De heer la Roy Venray, met zijn langharige Teckel, reu, 't predicaat zeer goed. De strijd om grond, speciaal wan neer het met zandwinning en re creatie te maken heeft, moet, nu de meeste gronden, welke in Noord- Limburg daarvoor in aanmerking komen, reeds bekeken zijn, binnen niet al te lange tijd toch wel ver slappen. Sinds de Duitsers er een woordje 'zijn komen meespreken is de storm loop nog groter geworden. Wat er nog aan gronden „open" lag, is reeds bestemd of staat op het punt in an dere handen over te gaan. Tenminste, de eenvoudige grond bezitters, die, wie weet hoe lang, eigenaar zijn, in het verleden er maar zeer weinig waarde aan hecht ten men kon vóór de oorlog voor enkele honderden guldens respecta bele stukken heigrond machtig wor den hebben veelal reeds een ko per ervoor gevonden en de grond in hun ogen tegen fabelachtige prijzen van de hand gedaan, al zijn zij later niet zelden tot de conclusie geko men, dat de nieuwe koper er heel wat meer geld voor wist te maken. Erg in trek was de laatste decen nia ook de Zeuvenmense Ziep, gele gen aan de spoorlijn van Gennep naar Goch in de gemeente Ottersum. Dit uiterst fraaie natuurven, dat ge heel ingesloten is door glooiende heideheuvels met een omlijsting van allerlei soorten weelderig hout en op welks terrein ook de botanicus z'n hartje kon ophalen, veranderde reeds in de dertiger jaren van eige naar. Het bracht slechts enkele dui zenden guldens op. Intussen wisselde het meermalen van eigenaar, totdat een Amster dammer enkele jaren geleden het kocht en kans zag een herbouwver gunning erop te krijgen vanwege het feit, dat op dit terrein eenmaal een houten zomerhuisje gestaan had. Hij bouwde er een riant gelegen land huisje en zocht meteen uit naar een nieuwe koper. NIEUWE EIGENAAR Die nieuwe eigenaar is vrij spoe dig gekomen. Want thans is dé Zeu venmense Ziep, zorgvuldig in prik keldraad geslagen, eigendom gewor den van een Duitse onderneming, die al even vlot meegedaan heeft aan de grond rush als vele anderen. Het is N.V. Marathon Staal te Rot terdam, die thans de Ziep toebe hoort. Het is een Duitse onderne ming, gevestigd te Krefeld, onder de naam van Edelsthalwerke E.G. Het zuidelijk daarvan gelegen heidegebied is eveneens eigendom van een Duitser, een zekere Winkel molen. Dit terrein zou eerst met de aangrenzende gronden aan de (nieu we) Siebengewaldseweg voorbe stemd worden voor een zeer exclu sief doel, doch aangezien het rijk is aan natuurschoon, heeft men het daarvoor weten te vrijwaren. Waar dit zo is, hoopt men nu maar dat het als recreatiegebied in de hui dige toestand blijft, ook al is men er niet helmaal gerust op sinds kort na de overgang er bordjes met „Ver boden Toegang" werden aange bracht. WETHOUDER G.S. GEARRESTEERD De Officier van Justitie te Roer mond heeft maandagmiddag, teza men met de Rijksrecherche in zijn woning te Well wethouder G.S. ge arresteerd wegens verdenking van valsheid in geschrifte met betrek king tot de bekende Bergense zand- ffaire. S. werd in het huis van be waring te Roermond ingesloten.' De Justtie heeft gemeend te moe ten ingrijpen op grond van artikel 29a van de wet op de vervreemding van landbouwgr-onden. Deze wet is in het leven geroepen teneinde toe zicht te houden op deze gronden, zo dat die agrarische doeleinden behou den blijven. De valsheid in geschrifte zou in verband staan met het afgeven van onjuiste en onware verklaringen in zake de overdracht van landbouw gronden. Door het afgeven van deze verklaringen was het mogelijk om tegen hoge prijzen en zonder de Grondkamer erin te kennen land bouwgronden te verkopen voor an dere dan agrarische doeleinden (o.a. grind- en zandexploitaties en bun- galowboqw). Een en ander zou in strijd zijn met art. 29a van de wet op de vervreemding van landbouw gronden, waarbij o.m. de grondprij zen zijn afhankelijk gesteld van de goedkeuring van de Grondkamer. Bovendien zou door de valsheid in geschrifte nadeel zijn ontstaan, zo dat art. 225 wetboek van strafrecht op het onderhavige geval van toe passing is. De aanhouding van de wethouder heeft aldaar grote op schudding verwekt. OPENING VAN WEG AYEN-WELL Heden -zaterdag heeft de officiële opening plaats van het laatste tra ject van de nieuwe weg Bergen- Ayen-Well, welke beter bekend is als de weg over de Kamp, welke on geveer een kilometer zuidwestelijk van de Rijksweg Venlo-Nijmegen is gelegen en daarmede parallel loopt. De bewoners van plan West, dus van de nieuwe parochie, hebben weer een zorg temeer er bij gekre gen. Al heeft men 't tot heden wel wat geheim willen houden, het is toch uitgelekt, dat bijna 100 kleuters uit die buurt met september a.s. op straat komen. D.w.z., dat deze kin deren nergens naar school kunnen. Een dertigtal kleuters uit deze pa rochie die thans bij de paters-pa- rochie naar de school gaan, kunnen daar niet meer terecht omdat uit de paters-parochie zelf een overgroot aanbod kinderen komt. Bij de zustersschool zijn alleen nog wat plaatsen open voor monte- sori-onderwijs, maar dat zijn dan nog maar enkele. En dat heeft tot gevolg, dat de kinderen uit deze pa rochie nergens terecht kunnen en bij moeder thuis moeten blijven. Natuurlijk is het schoolbestuur van deze parochie druk doende een oplossing te vinden voor dit pn> bleem, waarvoor zij nu wel wat al te plotseling zijn geplaatst, maar een ding is zeker, voor september kan in deze parochie nooit een nieuwe kleuterschool gebouwd worden. En wat dan? Het zal waarschijnlijk wel weer de barak in de Patersstraat worden, die hier als toevlucht gaat dienen. Men vraagt zich wel af of dit „hol" wel ooit afgebroken kan wor den, nu telkens blijkt, dat er met de planning van een en ander toch wel iets scheef zit. Het ergste is, dat de kinderen er weer de dupe van zijn. Zoals bekend mag worden geacht, heeft Venrays raad al enkele jaren geleden een nieuwe subsidieregeling in het leven geroepen t.b.v. de Ven- rayse jeugd. Dat was en is dan een bedrag van 11.000, dat op de vol gende manier feitelijk wordt ver deeld: kom kerk dorpen jeugd t.m. 16 jaar intensief jeugdwerk 10.6. extensief jeugdwerk 5.3. jeugd t.m. 19 jaar intensief jeugdwerk 5.3. extensief jeugdwerk 2.50 1.50 Nu is die verdeling helemaal geen gemakkelijke taak. Voor wat de kom betrof gebeurde dit door de Jeugdraad, waarin be halve de parochiegeestelijkheid van beide parochies afgevaardigden zit ten van het jeugdwerk, die tesamen een voorzitter en secretaris hebben benoemd. Deze jeugdraad deed deze verde ling zo goed, dat en door het ge meentebestuur en door verschillende jeugdverenigingen op de kerkdorpen gevraagd is om ook de verdeling van de beschikbare gelden over de kerk dorpen tot hun taak te maken. Dit is dan ook gebeurd en men heeft met de ervaringen van de kom een schema opgemaakt, een soort ver- deel-sleutel, die de afgelopen jaren prima heeft voldaan Nu is het zo, dat een gemeente raad wel gelden kan toewijzen, maar dat. men eerst de toestemming moet hebben van Ged. Staten om deze gelden te kunnen uitbetalen. Dit heeft b.v. tot gevolg gehad, dat de gelden, die door de begroting 1958 aan de jeugd waren toegewezen eerst in 1959 werden uitbetaald. Men heeft toen in het begin van het jaar voorschotten ontvangen, terwijl la ter in datzelfde jaar de afrekening: kwam. De verschillende jeugdverenigin gen hebben deze gelden dankbaar ontvangen, daarvan verschillende acties georganiseerd, plannen ver wezenlijkt, terwijl anderen b.v. hun vacantiekampen daarvan hebben kunnen houden. Intussen is voor 1959 een derge lijk bedrag ook door de Raad gevo teerd, en men had dus verwacht in het voorjaar van 1960 zo niet het hele bedrag, dan toch zeker voor schotten te kunnen opnemen, waar door b.v. de zomerkampen van de Venrayse jeugdbewegingen zeker zouden zijn gesteld. Helaas, deze rekening is niet op gegaan en tot heden is er door de jeugdraad en daardoor ook niet dooi de jeugdbewegingen in kom of kerk dorpen één cent ontvangen. En nu is Leiden in last, want niet alleen kunnen verschillende zomer kampen niet doorgaan, maar ook andere plannen voor de jeugd kun nen niet verwezenlijkt worden. Wat nu de oorzaak is, blijkt moei lijk te achterhalen. De begroting 1959 is nog niet goedgekeurd door Maastricht en men kan dus niet uit betalen. Maar van de andere kant was in het voorjaar 1959 de begro ting van 58 ook niet goedgekeurd, terwijl er toch al voorschotten zijn uitbetaald. Per slot van rekening is Maas tricht reeds in 1957 accoord gegaan met deze subsidie-regeling en zal dus nu geen bezwaar maken tegen deze begrotingspost voor 1959. Hoe het echter zij, de bestuurderen van verschillende jeugdverenigingen zit ten met de handen in het haar, nu zij op hun aanvrage bij de jeugd raad de minder prettige mededeling krijgen, dat er niets te verdelen valt omdat er geen geld beschikbaar is. En dat met de vacanties voor de deur is dit zeker geen prettig voor uitzicht. Is hier nu beslist geen oplossing te vinden? PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Pastoor Geerits Zondag: 6e zondag na Pinksteren; 6.30 Joh. Henckens-Tiessen; 7.30 tot zek. int.; 8.30 Willy Rongen; 9.30 hoogmis vd. parochie; 11 u. Chris- tiaan Janssen en dochter; 7 u. pl. lof; 5 u. H. Familie. Maandag: 6.45 overl. parochianen; 7.30 vr. Flinsenberg; 7.30 fam. J. Ja cobs; 8.15 Hendrik Poels en Gertr. Camps lh; 8.15 Sj. Steyvers(buurt). Dinsdag: 6.45 Deken Hanraets; 7.30 H. v. Boven(buurt); 7.30 H. v. Meyel; 8.15 Hendrik Schraven en Bernar- dina Leijffers lh; 8.15 Carolina Jans- sen-de Bruin; 9.30 pl. huw. Hendriks- Maessen; 's avonds 7.30 Christelijke Moeders. Woensdag: 6.45 Hendxiks-Dom- meck; 7.30 G. Ligthart; 7.30 Godefr. v. Opbergen en Petra Theeuws; 8.15 Hub. Janssen en zuster Johanna lkl; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 fam. Kraykamp; 7.30 Sacr.-hoogmis; 7.30 P. Bouten-v. Megen; 8.15 Joh. Grutters Hendr. v. Wildenberg en kinderen. Vrijdag: 6.45 overl. fam. J. Jacobs; 7.30 G. Verstegen-Katelaan en doch ter; 7.3o z. int. R; 8.15 oorlogsslacht offers Peerke Willems, Gerrit Jans sen en Hub. Jacobs, best. d.; 8.15 A. Bongaerts. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 P. Steyvers; 7.30 Jan Odenho- ven; 8.15 uit dankbaarheid Vermeu- len-Franssen best. d.; 8.15 Piet Tak ken en overl. fam.; 9 u. pl. huw. Linskens-Vermeulen; biechtgelegen heid van 5.30-7.30; 7 u. lof De schoolkinderen leren deze week de 61, 62 en 63e les vd. kate- chismus. Zondag 24 juli collecte voor Vin- centius. RECTORAAT PATERSKERK Priester vd. week: Pater Urbanus 6e Zondag na Pinksteren; de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor de kerk en voor de vluch telingen; 7 u. lof met overweging. Maandag: H. Camillus, belijder. Dinsdag: H. Vincentius a Paulo, belijder: 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Hieronymus Aemi- lianus, belijder. Donderdag: Z. Angela, weduwe; 7 u. Gezinsmis. Vrijdag: H. Maria Magdalena; 7.30 lof. Zaterdag: H. Laurentius, belijder; 9.30 huwelijksplechtigheid voor het bruidspaar Janssen-Peeters; van 3-8 u. gelegenheid tot biechten. Vluchtelingen De bisschoppen vragen vandaag van U een extra-aalmoes voor de nood van de vluchtelingen. Meer dan ooit is deze nood aktueel. Denk aan die duizenden ongelukkigen en breng zondag een extra gave mee voor de kollekte-mandjes. Retraite Deze week zal Pater Rektor zijn jaarlijkse retraite houden. Daarom van zondagavond tot zaterdagoch tend liever alleen bereikbaar voor noodgevallen. Mis-intenties Zondag: 6.30 wed. Albersfburen); 7.45 mevr. Litjens-Jacobs; 9 u. Jan van Meijel; 11.45 Harry Zwitser- lood. Maandag: 6.15 overl. moeder; 7 u. Jan vd. Munckhoff; 7.45 Huberta Hendriks (D.O.); 8.30 zek. int. Dinsdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. zek. int. (Crooymans); 7.45 Joos Kappèl; 8.30 geen int. Woensdag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 u. fam. Vennekens-Verschuren; 7.45 G. Berkens; 8.30 geen int. Donderdag: 6.15 geen int.; 7 u. Ge zinsmis; 7.45 G. Berkens; 8.30 geen intentie. Vrijdag: 6.15 geen int.; 7 u. Hu berta Hendriks; 7,45 en 8.30 geen int. Zaterdag: 6.15 geen int.; 7 u. Ja cobus Derikx; 7.45 en 8.30 geen int. PAROCHiE OIRLO Zondag: 6e zondag na Pinksteren; 3e zondag der maand; lm 6.30; kin dermis 7.30; 2e H. Mis om 8.30; pa rochiehoogmis om 10 uur; 3 uur ro zenkrans en lof en bijz. gebeden t.e.v. O.L.Vr. van Alt. Bijstand; le collecte voor de kerk; 2e coll. voor 't vlucthingenjaar. Maandag: 7.30 zieled. Wilh. Jans sen vanwege de Sint Antoniusgilde. Dinsdag: 7.30 maandstond Wilhel- mina Spreeuwenberg. Woensdag: 7.30 maandstond Mar- tinus Bomm. Donderdag: 7.30 zieled. overl. fam. Peeters-Sanders. Vrijdag: 7.30 best. jaard. Eerw. Pater Hieronimus Rongen. Zaterdag: 7.30 zieled. Anna Louisa Bos; biechthoren van 5-7 uur. PAROCHIE LEUNEN Zondag: 4e zondag na Pinksteren; 2e collecte is voor de St. Pieterspen ning. de le voor de kerk; 7 u. lm; 8 u. lm voor Jan v. Meijel; 9 u. lm v. Johannes Holtackers; 10 u. hoogmis vd. parochie; 3 u. kruisweg en lof; daarna vergadering vd. H. Familie vrouwen. Maandag: 7 u. lm tot zek. int; 7.30 gest. 'jgt. voor Martinus Direks. Dinsdag: 7 u. lm voor Martinus Claessens en echtgenote en zoon Gerard; 7.30 lm v. P.J. Rongen- Loonen. Woensdag: 7 u. lm voor Mathieu Vervuurt; 7.30 jgt. voor Willem Arts en Gertruda Niessen. Donderdag: 7 u. lm vd. overleden fam. van Cuijck-Verhoeven. Vrijdag: 7 u. lm; 7.30 jgt. voor Ge> rard Reintjes. Zaterdag: 7 u. lm; 7.30 lm v. Piet Reintjes; 9.30 huwelijksmis voor het bx-uidspaar Bindels-de Mulder; van 4-5 en van 7.30 8 biechtgelegenheid daai'na lof. Kerkpoetsen: Jet Heidens en Miep Martens. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 6e zondag na Pinksteren; le collecte voor de missie vd. Z.E. Pater Ant. Peeters te Oirlo, 2e coll. voor de kei-k; 7.30 vroegmis voor de pax-ochie; 10 u. hoogmis, opgedragen voor Peter Peeters en Anna Litjens; 3 u. lof en rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. kind. Gerard Philipsen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O. L.Vrouw v A.B. tot dankzegging, int. fam. Tielen-Janssen. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. A.B. tot dankzegging, nt. fam. Seykens-Wismans. Donderdag: 7.30 jaard. voor Mar- tinus Philipsen en Anna Catharina Beelen. Vrijdag: 7.30 gez. jaard. voor Eleo- nora Cleven-Janssen en Martin de- ven. Zatex-dag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6.30-7.30 gelegenheid tot biechten; 7.30 lof en rozenhoedje. A.s. zondag 2e collecte voor de vluchtelingen-actie, voox-geschreven door het Hoogw. Episcopaat. Kei'kpoetsen: Mia Jacobs en Riek Dinghs. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: 6e zondag na Pinkster-en; 7 u. H. Mis v. vervolgden achter 't IJzeren Gordijn; 8.30 hoogmis voor de pax-ochie; 10 u. Gerard Janssen en echtg.; 3 u. lof. Maandag: 7.30 Hubertus Linskens. Dinsdag: 7.30 Gei-truda van Heijs- ter. Woensdag: 7.30 Michel Vennekens en ouders. Donderdag: 7.30 overl. fam. Vol- lenberg-Litjens. Vrijdag: 7.30 voor het welslagen van een examen. Zatex-dag: 7.30 gest. jrd. Antoon Ver-heggen; biechten van 3-4 u. voor de kinderen, 6.30-7.30 voor de gro ten; 7.30 Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 6e zondag na Pinksteren; 7.30 H. Mis voor ovex-1. fam. Michels- Kersten; 10 u. H. Mis v. overl. fam. Lensen-Giezen; Akolieten: J. Droe- sen en W. Derikx; 3 u. lof. Maandag: 7.30 H. Mis v. Sibertus Muysers en Megchelina Martens. Dinsdag: 7.30 H. Mis v. een geluk kig huisgezin. Woensdag: 7.30 H. Mis v. Gertru da Winnen-Ax-ts. Dondei-dag: 7.30 H. Mis v. Ger truda en Johannes v. Heijster. Vi-ijdag: 7.30 H. Mis v. overl. vader Hem-icus Rutten. Zatex-dag: 7.30 H. Mis voor overl. fain. Janssen-Claessens; 7 u. gele genheid om te biechten; 7.30 lof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 6e zondag na Pinksteren; 6.30 lm v. fam. Ax-ts-Smits; 8.10 lm v. Gerx-it van Dijck; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis vd. vruchten der aarde best. zieled. v. overl. fam. Morees- Peeters; 2 u. lof; 2.30 congr. v.d. xneisjes. Maandag: 7.30 maandd. v. Anto- netta Smeets-Vergeldt; z.a. lm v. overl. fam. Jenniskens-Poels. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Henri- cus Maessen; z.a. lm v. Gerard Smeets en Anna Bekkers. Woensdag: 7.30 lm v. Johannes In 't Hulst. Donderdag: 7.30 lm uit dankb. v. fam. Tielen-Houben; z.a. lm v. Tho mas Michels. Vi-ijdag: 7.30 maandd. v. Johanna Schijndel-Buets; z.a. lm uit dankb. v. fam. v. Tilburg-Emons. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis v. zek. int.; z.a. lm v. ovex-1. fam. Keijzers- Smeets; 7 u. lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten. PAROCHIE MERSELO Zondag: 6e zondag na Pinksteren; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. vroeg mis vd. parochie; 8.15 lm v. Coen- raad Klaassen; 10 hoogmis t.e.v. Jezus Kostbaar Bloed voor de be kering van de zóndaai-s; onder de H. Missen speciale collecte voor de vluchtelingen; 2.30 lof met rozen hoedje. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor Joannes Muysei's en Bartholina Bex-gmans. Dinsdag: 7.30 jgt. voor Comelis Muysei's. Woensdag: 7.30 jgt. voor Wilhel mus Ax-ts. Donderdag: 7.30 hoogmis v. bijz. intentie. Vi-ijdag: 7.30 sol. gest. jgt. voor Egbertus Beckers en Petronella Klaassen. Zaterdag: 7.30 sol. gest. jgt. voor Antonius Maasbrocks en Hendrina Poels; 5 u. biechten voor de kin deren van het 2e schooljaar, daarna voor anderen tot 7 u.; 8 u. Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 6e zondag na Pinkstex-en; 7 u. H. Mis uit dankbaarheid van de fam. Wismans-Geurts; 10 u. hoogmis voor het welslagen van de fancy- fair en het welzijn der parochie; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 H. Mis v. overl. fam. Jansen-Achten. Dinsdag: 7.30 H. Mis t.b.i. vd. fam. Muysers-Vullings. Woensdag: 7.30 H. Mis t.b.i. vd. fam. W. v. Bakel. Dondex-dag: 7.30 H. Mis t.b.i. vd. fam. Heldens-vd. Pas. Vrijdag: 7.30 H. Mis uit dankbaar heid (Merselo). Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw t.i. v. Piet Muysers(Merselo); 's avonds 8 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw; biechthoi-en van 3-4 en vex-der voor en na het lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 6e zondag na Pinkstex-en; 7 u. woi-dt de H. Communie uitge- x-eikt; 7.30 lm t.e.v de H. Gerardus uit dankbaarheid; 10 u. hoogmis v. Antoon vd. Heuvel; 2e collecte is vandaag in opdracht v.h. Nederl. Episcopaat voor het vluchtelingen vi-aagstuk; 2.30 lof. Maandag: 8 u. lm tot int. Dinsdag: 8 u. lm tot dankzegging, na de H. Mis kan de x-elikwie v. St. Antonius vex-eerd woi-den. Woensdag: 8 u. lm v. Gex-ax-dus v. Rens. Donderdag: 8 u. hgm. tot dank zegging bij 'n verjaax-dag. Vrijdag: 8 u. hoogmis v. Peter Jo hannes Thissen en echtgenote. Zatex-dag: 8 u. lm v. Frans Lin- ders, echtgenote en overl. familie; 's avonds 8 u. lof; iedex-e zaterdag is v. 7-8 u gelegenheid om te biech ten; eveneens onmiddellijk aanslui tend aan 't lof. Dit is de titel van een keurige fol der, uitgegeven door de Limb. Kath. Wex-kgeversvererxiging, die op ons bureau viel, net op het moment, dat de teleurstellende mededeling kwam, dat uit het z.g. industriële rantsoen aan Venx-ay 22 woningen zijn toe gewezen. Teleurstellend, omdat men meer had verwacht en omdat 70 wonin gen ten ene male onvoldoende zijn het groot aantal woningzoekenden definitief te helpen Om deze nood inderdaad definitief op te lossen is nog maar een moge lijkheid en dat is te komen tot par ticuliere bouw. Het is met name hierover, dat deze folder handelt. En laten we meteen vertellen, dat hierin geen hoogdravend vertoog wordt afgestoken over het nut en de voordelen van particuliex-e bouw, maar dat hierin heel doodnuchter de plannen worden weergegeven hoe de Limb. Wei-kgeversvereniging in plaatsen als Venlo, Tegelen, Belfeld en Reuver, dit ideaal weet te ver wezenlijken. Men gaat daar n.l. twee stoks woningen bouwen met een grond oppervlakte van 6,5X8,5m, waar- van de beneden verdieping bestaat uit hal, trap, keuken eet- en woonkamer; de bovenverdieping uit 4 slaapkamers met douche-cel; een kelder van 4X2 m en boven dien is er nog een aparte berging van 2X8 m. Deze woningen waarvan het sche ma natuuiiijk verandex-d kan wor den, worden gebouwd in blokken van 2. De keuken is uitgerust met geyser en Bminzeelkasten. Op eén van de slaapkamers aansluiting op watex-leiding en op de douche komt een mengkraan met koud en warm water. HOE DOET MEN DIT NU De gemiddelde prijs van deze wo ning, inclusief de grondprijs, no- tariskosten, aansluitingen op gas etc. meer, hypotheekacte en administra tiekosten met aftrek van overheids- premies ligt in Tegelen, Belfeld en Reuver ongeveer op 13.200, maar in Venlo op 14.800. De toekomstige eigenaar moet 2000 eigen geld hebben. Voor het restant kan een hypotheek worden verstrekt met verschillende moge lijkheden. Deze hypotheek wordt in 30 jax-en afgelost. De mogelijkheden voor hypotheek zijn: een lening zonder risico-dekking b. lening inclusief dekking van overlijdensrisico (sterft de man, dan is het huis vrij) en lening inclusief overlijdens en invaliditeitsrisico (bij sterfgeval van de man of blijvende invali- teit) is het huis vrij en behoeft geen premie betaald te worden. Wekelijks wordt nu een bepaald bedi-ag betaald, waax-in verrekend zijn rente en aflossing van genoem de leningen, Enkele huurbedragen voor de kosten van b.v. een derge lijk huis in Tegelen mogen hier onder volgen: leeftijd bouwer abc 30 jaren 13.85 15.35 15.65 35 jaren 13.85 15.66 16.10 40 jaren 13.85 16.15 16.65 O.i. zijn dit prijzen, die zeker als de huren nog eens. omhoog gaan daarvoor is toch alle kans die geen te zware offers vragen. Waar bij dus nogmaals uitdrukkelijk ge steld wordt, dat de huizen na 30 ja ren eigendom zijn. Toen indertijd de eigenbouwers in de Pr. Beatrixstraat begonnen, hebben verschillende mensen de schouders opgehaald en het nogal een duur experiment gevonden. Nu enkele jaren nadien blijkt, dat deze mensen niet alleen een zeer wijs besluit genomen heb ben, maar zelfs al veel geld heb ben verdiend. En tenslotte de ze kerheid hebben eens eigen baas te worden. We geloven, dat ook de wex-kge- vers uit Venray aangesloten bij deze Limburgse bond een zeer goed werk zouden doen als ditzelfde in Venray verwezenlijkt kon worden. Zijn we goed ingelicht dan zijn al leen al in Venlo meer dan 200 aan vragen binnengekomen voor 'n der gelijke woning. De bestudering van de daar en in de andere gemeente gevolgde me thoden zou ook voor Venray mis schien een oplossing in de nood kun nen betekenen, daar wij ons voor kunnen stellen, dat gezien deze prij zen hier ook in Venray ongetwijfeld liefhebbers voor gevonden kunnen worden

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2