Algemene volkstelling 31 mei 1960 Eeuwfeest van onze Harmonie „Euterpe" Grootse streekdemonstra- tie te Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 25 juni tof en met 3 juli a.s. WAAR U OOK GAAT.... van 3 tot en met 11 september a.s. Géén radiozegels, maar wel... hoger lasten I Ingezonden. SPORT Gevonden: Zaterdag 28 mei 1960 No. 22 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per m m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (bulten Venray 1.60) Komende week krijgt iedere in woner van Venray op maandag of dinsdag een aantal formulieren thuis bezorgd voor de volkstelling van 31 mei a.s. Het is de 13de in de serie volkstel lingen, welke in Nederland sinds 1829, ingevolge wettelijke voor schriften, telkens met een tussen ruimte van ongeveer 10 jaar plaats vinden. Een dergelijke telling is dus niet iets nieuws. Volkstellingen wor den evenmin alleen in Nederland gehouden. In 1960 en 1961 zullen ook in meer dan 100 andere landen in de wereld volkstellingen plaatsvin den. WAAROM? Waarom organiseert men deze tel lingen? Niet om de grootte van de bevol king te bepalen. Het aantal inwo ners van ons land is wel bekend. Veel belangrijker is het verkrijgen van gegevens over de samenstelling van onze bevolking, over de wijze, waarop men woont, over de uitge oefende beroepen, over de genoten schoolopleiding enz. Al deze gegevens zijn noodzake lijk bij het zoeken van oplossingen voor tal van vraagstukken, die voor al voortvloeien uit het feit, dat op ons kleine grondgebied de bevolking van jaar op jaar nog steeds toe neemt. Deze toeneming eist de bouw van nieuwe woningen, nieuwe scho len, nieuwe fabrieken. Ieder jaar moet voor een groot aantal jongeren een plaats in beroep of bedrijf be schikbaar komen. In welke streken kunnen de nieuwe bedrijven het beste worden gesticht? Aan welke vakopleidingen moet bijzondere aandacht worden ge schonken? Hiermede zijn slechts enkele pun ten genoemd, welke de doorlopende aandacht vragen van Overheid, be drijfsleven en organisaties op vrij wel elk gebied. Het is van het grootste belang, dat men bij de beoordeling van deze en soortgelijke problemen niet uitgaat van vermoedens doch van zo juist mogelijke cijfers. Een algemene volkstelling is het aangewezen mid del om deze gegevens te verzamelen. Nu 13 jaren sedert de vorige tel ling (1947) zijn verlopen, is het drin gend nodig haar wederom te doen plaatsvinden. Thans worden ook aan Uw adres de vragenlijsten uitgereikt. Zij wor den bij U achtergelaten om ook le huisgenoten, die alleen 's avonds thuis zijn, in de gelegenheid te stel len de vragen zelf te beantwoorden, met name die over opleiding en be roep. De vragenlijst lijkt uitvoerig, doch U zult zeker vragen tegenkomen, die voor U niet van toepassing zijn. Zo moeten b.v. personen met een be roep vanzelfsprekend meer en an dere dingen worden gevraagd dan voor kinderen en personen, die geen beroep uitoefenen. Mocht U met 'n bepaalde vraag, ook na lezing van de toelichting, niet goed raad weten, verzoek dan om nadere inlichtingen aan de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, die de vragenlijst weer komt terughalen op woensdag of donderdag. De vragen worden geheim gesteld en niet geuit nieuwsgierigheid voor de persoonlijke omstandigheden van U of Uw gezin. De door U te verstrekken gege vens zijn alleen bestemd om teza men met die ^van de andere gezin nen een totaalbeeld te verkrijgen voor de wijk en de plaats waar U woont en voor ons land als geheel. Bovendien zijn de tellers en ook degenen, die daarna de ingevulde vragenlijsten voor verdere bewer king in handen krijgen, verplicht tot geheimhouding van alles wat bij de uitoefening van hun taak te hun ner kennis komt. Dus geen belas ting, huurvestingsbureaux e.d. krijgt die formulieren te zien. U kunt dan ook gerust gevolg ge ven aan 't dringend/verzoek om de vragen zo duidelijk en volledig mo gelijk te beantwoorden. Stel de in vulling niet uit. De formulieren zijn dan klaar als zij worden afgehaald. Nogmaals, dat gebeurt dus op woensdag en donderdag en mocht U iets niet duidelijk zijn, dan weten de ophalers van wanten. Harmonie Euterpe heeft haar pro- gramma voor de viering van 't 100- jarig bestaan van dit muziek-gezel- schap ook gereed. Men besteedt er liefst een hele week aan en wat er geboden wordt is niet gering. Zo is er op zaterdag 25 juni om half 4 de plechtige ope ning der feestelijkheden met een muzikale rondwandeling. Om 5 uur volgt dan de receptie, waaronder ook de jubilarissen van de Harmo nie gehuldigd zullen worden. Om 8 uur 's avonds geeft de Koninklijke Harmonie de Lentekrans uit Linne een gala-concert, waardoor Venray een der beste Harmonie-gezelschap- pen te horen krijgt uit den lande. Zondag is er dan plechtige hoog mis en een gezamenlijk ontbijt en begint om 12 uur het grote nationale concours, waaraan ongeveer een vijftiental corpsen deelnemen. Hier onder zijn enkele „zware jongens" zodat de muziekliefhebber dik aan zijn trekken komt. Zondag is weer een ander hoogte punt, want dan krijgen we op het terrein bij Servatius een drumband- concours dat afgesloten wordt met een optreden van de Trommelaeren van Roesendaele, die wereldkam pioen zijn geworden in Kerkrade in 1959. Een gezelschap, dat een uiter mate mooie show laat zien. De sluiting van een en ander zal dan gebeuren met een tuinfeest in Prinsenhof. Een en ander zal plaats hebben in een grote tent, Ayaarin 1500 mensen kunnen en die geplaatst wordt op 't terrein achter de Gouden Leeuw. Dat hierin ook grote buffetten staan, is vanzelfsprekend. Over de verschillende onderdelen van dit programma hopen wij U binnenkort meer te kunnen vertel len. Maandagavond is een cabaret- en variété-programma, met onder an dere de zo bekende Silveras. Dinsdagavond geeft Venrays Har monie zelf een jubileum-concert aan Venrays bevolking die hiertoe vrije toegang heeft. Woensdag is de jeugddag en nie mand minder dan de popenkast uit de Poesjenellen-kelder uit Maas tricht zal dan voor de jeugd te zien zijn, die bovendien nog een trakta tie krijgt. Donderdag en zaterdag komt naar Venray de beroemde Tiroler kapel; een gezelschap van 20 personen, die op het wereldmuziekconcours in Kerkrade nog zulk een geweldig sukses hebben gehad. 19e NEDERLANDSE BEDEVAART NAAR PARAY LE MONiXL Wellicht geen enkel land heeft zó veel benamingen, welke het aan trekkelijk maken voor de vreemde ling als Frankrijk. „La douche France" het zoete zachte Frankrijk. Het land der kathedralen het land met alle seizoenen: zee bergen zon en wintersport. Frankrijk, noemt zich de oudste dochter der kerk. Frankrijk is een land van heiligen en van heiligdom men. Onder deze heiligdommen is er één, dat sinds enkele eeuwen be zocht wordt en een zeer bijzondere plaats inneemt. Na het Parijs van Pater Ratis- bonne en van de Rue du Bac komt Nevers met de H. Bernadette en dan een stil Frans stadje met een prach tige romaanse Cluny-kerk: Paray- le-Monial. Hier leert de mens Gods liefde be grijpen, wellicht beter dan waar ook ter wereld. Dan volgt Ars met zijn groot priester> Het Bourgondische land, Domremy met Jeanne d'Arc en de Ardennen. Wilt U een vacantie voor ziel en lichaam, vraagt U het programma van de 19e Nederlandse Bedevaart naar Paray-le-Monial van 16 tot en met 23 augustus aan: Secretariaat Liefdekoning, Seminarieweg 26 in Bavel, post Ginneken. ONZE GLOEDNIEUWE ZOMERKOLLEKTIE MEISJESJURKJES MOET U GEZIEN HEBBEN OM TE WETEN WAT HET ALLERLEUKST STAAT. a. Spaels en bekoor lijk in Brigitte Bardot stijl. Uni lijfje met zephir ruit rok. Flatteuze garnering. "American em bossed" cotton. Uitstekend was- baar. Ruime rok met grote zakken. Zeer leuk dessin met een strik in 'n afstekende tint. Iedereen is er nu ondërhand wel van op de hoogte, dat van 3 t/m 11 september a.s. in Venray een grote tentoonstelling wordt gehouden. Reeds vroeger hadden we in Ven ray de grote landbouw- en midden standtentoonstellingen, maar met deze nieuwe is men heel andere we gen gaan bewandelen. De opzet en de organisatie is ge heel verschillend van de vrij primitieve vroegere tentoonstel lingen. Niet alleen heeft naast de landbouw en de middenstand nu ook de industrie een ruim aandeel gekregen, maar deze nieuwe opzet benadrukt vooral dat wat gebeurt in deze hele streek. Het is een regionaal gebeuren van geheel Noord-Limburg en N.O.-Bra- bant. Dit komt "al tot uitdrukking in de naam: LIMBRATO Deze regionale tentoonstelling zal dan worden gehouden in de nieuwe grote hal van de N.V. Inalfa waar men liefst 5000 m2 vloeroppervlakte ter beschikking heeft gekregen. Allereerst is daar plaats ingeruimd voor de industrie. Getracht wordt 'n zo volledig mogelijk beeld te geven van de industrialisatie van deze streek en de bezoeker krijgt b.v. 'n goed overzicht van alle producten, die door de industrie vervaardigd worden en de productie-mogelijk heden die er zijn. Dat men daar naast ook aan personeelswerving zal doen, is haast vanzelfsprekend, ge zien de nood, die thans in vele be drijven heerst. EVENEMENTEN De landbouw zal natuurlijk haar beste beentje voorzetten. Ze zal in grote stands ongetwijfeld laten zien de kwaliteit van de veestapel het belang van de pluimvee- en var kensteelt, de opkomst van de fruit en groenteteelt en de bloei van de verschillende landbouw-coöperaties. Daarnaast en daarbij zullen o.m. door de landbouw-afdeling verschil lende evenementen worden georga niseerd, als bv. een rundveefokdag ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Venrayse K.I. een var- kens-fokdag een plattelands-jon gerendag, een boerinnendag en een concours-hippique. En tenslotte is er een flink ge deelte ingeruimd voor de winkelbe drijven uit deze streek, die in ver schillende stands nog eens extra benadrukken, dat men in eigen streek op, alle mogelijke terreinen ruime keuze heeft. NIET ZAKELIJK GEDEELTE Zou men dit alles het zakelijk ge deelte kunnen noemen ,men heeft ook nog aan andere dingen gedacht. Zo zal er een tentoonstelling zijn van wat beeldende kunstenaars uit deze streek presteren. Er zullen concerten zijn en lichte amuse mentsprogramma's, zodat de bezoe kers ook op dit terrein het beste uit het beste geboden wordt. Zouden er nog verenigingen zijn, die in dit kader aan het welslagen van deze tentoonstelling zouden wil len meewerken, dan kunnen zij contact opnemen met de organisator de heer Buss p.a. Hotel de Zwaan te Venray. Het radiozegeltje verdwijnt. Op 1 juli a.s. treedt de luisterbeschikking 1960 in werking. Zoals met alle nieuwe dingen het geval is, zal ook deze nieuwe regeling de luisteraar geld kosten en vaart de schatkist er weer wel bij. Immers wat is het ge val? Nemen we als voorbeeld een luis teraar die de radiokaart in augustus 1960 moet inleveren. Hij plakt dan de nog ontbrekende zegels bij, geeft de kaart af op het postkantoor en krijgt dan tevens te horen, dat hij nog 12 moet betalen aan luister geld voor het komende jaar, dus tot augustus 1961. Het luistergeld is daarna steeds bij vooruitbetaling van één jaar ver schuldigd. De nieuwe regeling geeft P.T.T. 'n besparing op de incassokosten van vier miljoen gulden! MEER TOESTELLEN De luistergeldbeschikking 1960 houdt voorts in dat gezinnen, die in hun woning meer dan één radiotoe stel bezitten, voor slechts één radio toestel behoeven te betalen, dus zij krijgen slechts één radiokaart. Onder gezinnen worden verstaan echtparen en ouders met minder jarige kinderen. Meerderjarige kin deren en alleenstaanden dienen wel een afzonderlijke -radiokaart te be zitten. De werkende jonge man of vrouw, meerderjarig en bij pa en ma thuis wonende moet betalen, indien hij of zij over een eigen toestelletje be schikt. Gezinnen die een tweede of een derde radiotoestel buiten de woning gebruiken (bijvoorbeeld in va kantieverblijven, zomerhuisjes, e.d.) moeten een bijkaart aanvragen. De kosten hiervan bedragen 1. Bezitters van in auto's ingebouw de apparaten kunnen hiervoor niet met een bijkaart volstaan, maar die nen een normale radiokaart te be zitten (kosten dus 12 per jaar bij vooruitbetaling). VRIJSTELLING Behoeftige personen van 65 jaar en ouder kunnen in aanmerking ko men voor vrijstellig van. luistergeld. Wil men een radiotoestel niet meer gebruiken doch niet verkopen, dan dient men dit toestel te laten verzegelen, opdat het niet meer ge bruikt kan worden. Voorheen kostte u dat 0,75, voortaan komt u dit op 2,50 te staan. NIETS VOOR NIETS Vergat u voorheen eens uw luis terbijdrage te betalen, dan kreeg u een kosteloze aanmaning toege zonden, maar dat hoort er niet meer bij. Betaalt u bij de belas tingdienst voor een aanmaning 1 kwartje, bij de P.T.T. komt u deze te staan op 1. Bewaar de luistervergunning goed, want een kosteloze verstrekking van een duplicaat behoort ook tot het verleden en kost u voortaan ook 1. Bent u luisteraar .aangesloten bij de draadomroep, dan kunt u gerust zijn, de betaling blijft zoals deze nu is, d.w.z. maandelijkse betaling blijft hier gehandhaafd. Waarschijnlijk zullen de hockeyers binnenkort voetballen en wel tegen een S.V.V.-combinatie. We zijn be nieuwd, hoe ze het er af brengen. DANSEN VANAF 16 JAREN Het is met enige verwondering, dat ik en met mij anderen in Uw blad het samengevatte betoog heb ben gelezen van een groep jongeren over het dansen beneden 18 jaren. Een onderwerp, dat ook in de raads vergadering ter sprake is gekomen. Nu valt het wel op, dat deze zaak alleen maar bekeken wordt van de zijde der jongeren. Deze beweren op de eerste plaats, dat er voor hen geen andere mogelijkheid tot ont spanning is in ons aller Venray. La ten we dan vaststellen, dat er een maand per jaar alléén al in onze gemeente kermis is, om van andere evenementen maar niet te spreken. Op de tweede plaats meent men dan ontspanning te j loeten zoeken alleen in het dansen. Welnu als men dat wil, kan dat ook in danscursus- sen en Instuif, waar dan onder toe zicht en in verenigingsverband ge- dansd wordt. Hoewel daartoe meer dan ooit ge legenheid is schijnt dat nog niet ge noeg te zijn en moeten ook andere dansliefhebbers buigen voor de wensen van de jeugd. Voor de ouderen en getrouwden, die ook eens een keer willen en kunnen gaan dansen is plaats noch ruimte meer. Ik vraag me trouwens af of het verantwoord is 16-jarigen naar de openbare dansgelegenheden te stu ren, waar geen enkele controle is over wat gebeurt na het dansen. In verenigingsverband bestaat die con trole wel. Mag men 18-jarigen als een vrij willekeurige grens stellen, zeker is dat het geval als men er 16 jaren van maakt. Want waarom mag dan een 15jarige het niet Ik ge loof dat men deze kant van de me daille ook eens moet bekijken, daar veel ouders een onprettig gevoel krijgen als ze over deze acties horen. HOCKEY-NIEUWS Op de maandag j.l. gehouden le denvergadering werd een belang rijke kwestie besproken nl. de uit breiding van de indoortraining. Binnenkort zal deze verdubbeld worden, zodat zowel de junioren als de senioren twee uren in de week aan zaal sport kunnen doen. A.s. zondag spelen de junioren (de jongens) tegen de laagste klassen van het Lyceum. Aanvang 14.00 u. Terrein Lyceum. Belangstellende zijn welkom. rode step, Rongen Brukske 4; zwarte rijwieltas, P. Janssen Burg graaf; grijze portemonnaie en ket tinkje, Janssen Stationsweg 29; wit fietspompje, Verhaeg Broekweg 1; blauw damesvest. Rongen Casten- rayseweg 16 Oirlo. Als werving vrijwilligers slaagt: KORTERE DIENSTTIJD BIJ LAND- EN LUCHTMACHT Het kabinet-De Quay is bereid de militaire diensttijd van dienstplich tigen bij de land- en luchtmacht te verkorten, mits tevoren vaststaat, dat de dienstplichtigen in voldoende mate door beroepspersoneel en vrij willigers vervangen kunnen worden en ook in het huidige tekort aan be roepspersoneel kan worden voor zien. Om deze vervanging te bevorde ren zal de militaire loopbaan on der meer door een verhoging van de salariëring aantrekkelijker wor den gemaakt. De werving van vrij willigers begint nog dit jaar. Dit blijkt uit een bij de Staten-Generaal ingediende nota, waarin regering de defensieplannen voor de jaren 1961 t.m. 1963 ontvouwt. Het nieuwe vierjarenplan voor de defensie stelt voorts een voortgaan de modernisering, reorganisatie en versterking van onze strijdkrachten in het vooruitzicht. Deze vergrote defensie-inspan ning, de versterikng van de verdedi ging rond Nieuw-Guinea en het plan tot verkorting der militaire dienst tijd hebben tot gevolg, dat de de fensiebegroting in de komende vier jaar, vergeleken met 1960 (1657 mil joen) met ruim 200 miljoen gulden tot 1850 miljoen per jaar zal stijgen. VOORDELEN VAN PAARDEN- GEBRUIK Het jaarverslag over 1959 van de Koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" bevat een aantal nieuwe en belangwekkende gegevens over de voordelen van het gebruik van paarden in de land bouw. Dat vele boeren hiervan ook ten- volle overtuigd zijn, wordt in de praktijk duidelijk bewezen. Immers op meer dan 80% van de landbouw bedrijven in ons land wordt nog ge heel of gedeeltelijk met paarden ge werkt. Een paardenbedrijf aldus het verslag vraagt veel minder kapi taalsinvestering dan een gemotori seerd bedrijf. Voor een paardenbe drijf variëert dit van 100 tot 700 per ha. Voor een gemotoriseerd be drijf variëert dit van 1000 tot 1500 per ha, zodat de investering op de paardenbedrijven gemiddeld 700 tot 800 per ha lager ligt. Bovendien blijkt uit vergelijkende onderzoekingen in verschillende de len des lands, dat de kosten van af schrijving, rente, onderhoud, loon werk en arbeid op de trekkerbedrij- ven hoger liggen, waardoor tenslot te het arbeidsinkomen en 't netto resultaat op de paardenbedrijven aanzienlijk gunstiger is. Een bevestiging hiervan leveren o m. de uitkomsten van 12 paarden bedrijven en 14 trekkerbedrijven in de provincie Limburg. De gemiddel de bedrijfsgrootte was resp. 10.06 ha en 12.55 ha. De werktuigkosten lagen op de trekkerbedrijven per jaar ruim 2000 hoger dan op de paardenbedrijven. Het arbeidsinko men was op de paardenbedrijven 135 per ha cultuurgrond hoger dan op de trekkerbedrijven.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1