is alleen als er op staat Twintig jaren geleden... Het drama van Rotterdam maakte een einde aan de ongelijke strijd de politierechter P.M00REN De asperge-teelt Korte wenken Moderne mesterij Zaterdag 7 mei 1960 No. 19 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WKFïtKT AH VOO P VPNPAY KM OM^TRPïf F1M ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per m.nj. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 LLHULrtU v ww,x VL«i*i\M I l,i^i U1WJ I PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (buiten Venray 1.60) m. Rotterdam. De naam van onze be langrijkste havenstad heeft in de tweede wereldoorlog tot ver buiten ons land bekendheid gekregen. En op wat voor manier.... De naam kreeg een plaats op de lugubere lijst van gebombardeerde steden: War schauBelgradoCoventry.. Leningrad Rotterdam, schrikwoord der over weldigde volken, aanklacht tegen de agressor werd later het wraakwoord der geallieerde piloten. En de namen van vele Duitse steden maakten de lijst ontstellend lang: Hamburg BremenLeipzigHanno verBerlijnnoem maar op, want de naam van Rotterdam kwam voor op de rekening, die de Royal Air Force het „Duizendjarig Rijk" presenteerde. De totaallijst van tot puinhopen veranderde steden toont wel de ware aard van de oorlog en typeert goed de waanzin ervan. VROEGTIJDIG DOEL Reeds vanaf de eerste uren van de vijfdaagse oorlog hadden de Duit sers het oog op Rotterdam geves tigd. Voornamelijk als routepunt van de pantser-divisie, die via Gen nep, Moerdijk en Rotterdam tot in 't westen van ons land moest door dringen. De brug bij Gennep werd over vallen. Bij de Moerdijkbruggen daal den de parachutisten. Waalhaven werd bezet en ook de Maasbruggen want telkens ging het om brug gen in ons waterland. Ook de Maasbruggen worden het vroegtijdig doel van een vijandelijke aanval. Reeds in de morgen van de eerste oorlogsdag daalden ettelijke Duitse watervliegtuigen op de Nieuwe Maas aan beide zijden van de brug gen. De vijandelijke soldaten zagen kans ongehinderd met rubberbootjes aan wal te komen. Zij nestelden zich aan de uiteinden van de bruggen. Later landden parachutisten in de buurt van het Feyenoord-stadion. Zij voegden zich bij hun kamera den aan de Nieuwe Maas. Na de verovering van het vlieg veld Waalhaven rukten ook van daar sterke Duitse afdelingen op in de richting van de Maas. Spoedig was dan ook het Noorder eiland bezet en van hieruit werd ge tracht verder in de havenstad door te dringen. TEGENAANVAL Wat kon hier van Nederlandse zijde tegen worden gedaan? Zo op het oog niet veel. Rotter dam had binnen haar muren wel heel wat troepen, wel 6.000 man. Maar meest depöttroepen, d.w.z. of soldaten die slechts kort in dienst waren sommigen hadden nog nooit met een geweer geschoten of oudere lichtingen, zoals het 39ste Regiment Infanterie. Al met al kon slechts 1/10 deel tot de „vechf'-soldaten worden gere kend, o.a. de zeer goed getrainde mariniers. De comandant van Rotterdam be schikte niet over een voor de oor logsvoering, geschikte staf. Improvi seren was dan ook een vereiste. Nu, dat is dan ook gedaan. In het begin namen de commandanten der afzonderlijke afdelingen op eigen initiatief doeltreffende maatrege len. Op de eerste plaats werden aan vallen gedaan op de vijand rond de Maasbruggen. Dit ging vrij vlot, zo vlot zelfs, dat men nog kans zag vijandelijke, bemande rubberboot jes, afkomstig van de watervlieg tuigen in de grond te boren. Genie-soldaten en mariniers aanvankelijk slechts tien man zuiverden een aantal huizen van de vijand en toen zij krachtige steun ontvingen van een compagnie zware mitralleurs van het 39ste R.I., ble ven slechts enkele gebouwen in handen van de parachutisten. Inmiddels werden elders in de stad belangrijke punten door het Rotterdamse garnizoen bezet, spoor wegstations, politiebureau, stadhuis en postkantoor.. Op de veemarkt concentreerde zich de bevelvoering en zo werd de verdediging gecoördineerd. Het oppercommando Generaal Winkelman dirigeerde aanvul lingstroepen naar Rotterdam en mede daardoor werd de vijand meer en meer in de verdediging gedron gen. Maar de vijand had nog geen enkele reden tot wanhopen, integen deel. De aanvoer vanaf Waalhaven, waar ondanks artillerievuur nog steeds Duitse vliegtuigen landden, duurde voort. Bovendien sprak de Duitse lucht macht een geducht woordje mee. Tenslotte naderden met rasse schreden de vijandelijke pantser troepen. Moerdijk-Willemsdorp- Zwijndrecht, steeds dichter bij kwam de gemotoriseerde colonne. Het was daarom noodzakelijk zo spoedig mogelijk de Maasbruggen te veroveren en te laten springen. Er werd bevel gegeven om in de nacht van 12 or 13 mei de aanval in te zetten. HET VERHAAL VAN DE MARINIERS Voor hetgeen de Nederlandse mi litairen in Rotterdam hebben ge presteerd in die bewogen meidagen, kan men slechts grote bewondering hebben. Hier immers vochten het is reeds gezegd ongetrainde of oudere soldaten tegen elite-troepen. Want de Duitse parachutisten waren speciaal opgeleid voor het uitvoeren van het plan tot verovering van de Maasbruggen. Reeds vanaf november 1939 waren deze Duitse afdelingen in training voor dit doel. Nimmer verlieten zij hun kampen, steeds weer oefenden zij voor deze ene opdracht. De enige afdelingen, die zich wat trainnig en geoefendheid be treft gelijkwaardig aan de vijand konden noemen, waren de mariniers en matrozen. De torpedoboot jager Hr. Ms. Jan van Galen heeft, samen met nog wat kleinere marine-vaar tuigen, een belangrijke rol gespeeld in de strijd om het behoud van de Maasstad. Zelfs toen Stuka's het schip tot zinken hadden gebracht, zette dc bemanning de strijd voort aan de wal. En ook bij de aanval op de Maasbruggen later dan het plan was ondernomen in de ochtend van de 13e mei, waren het mari niers, die er in slaagden de brug te bereiken, want een vijftal hunner zag kans, zich onder de bruggen schuil te houden. Van hieruit vuur den ze dag en nacht op de vijand. Dit sluipschuttersvuur maakte grote indruk op de Duitsers. Steeds weer vielen er slachtoffers. Men wis' niet waar de tegenstander zat. Ner gens was men veilig. Het waren deze vijf mariniers, die voor hun befaamde onderdeel ge schiedenis maakten. Hun moedig standhouden toonde weer eens het hoge moreel en de opofferingsge zindheid van dit keurkorps. Ze zijn er zowaar nog heelhuids van af ge komen ook Door dit neer te schrijven wordt niets tekort gedaan aan ,de waar dering die er moet zijn voor de hou ding der andere verdedigers. Het zijn niet alleen de mariniers geweest die het uiterste gaven. De hopeloze situatie, waarin ons land kwam te verkeren na de val van de Grebbeberg en door het op rukken der Duitsers in Noord-Bra bant noopte echter tot het openen van onderhandelingen met de Duit sers. Toen er reeds met de vijand werd ge sproken, kwam het bombardement. Ongehinderd, als gold het een oefening, lieten de talloze vliegtui gen hun bommen vallen. Rotterdam ging in vlammen op. Deze misdaad deed de capitulatie versnellen, maakte een definitief einde aan een ongelijke strijd van vijf dagen.nog vijf jaren van leed zouden volgen. Landbouwtelling 1960 Schema der zitdagen van Bureau 2 te VEN KAY Van 2 tot 18 mei zal wederom de jaarlijkse landbouwtelling plaats vinden. Wij vertrouwen er wel op, dat elke landbouwer, tuinder of vee houder die een oproep ontvangt per soonlijk op de zitdag kan komen met het thuis reeds ingevulde op- roepformulier dan kan alles vlot afgewerkt worden. De zitdagen zijn als volgt: Merselo op 9 mei café Arts van 8.30 tot 17 uur, op 10 mei café Arts van 8.30 tot 11.30; Vredepeel op 10 mei Zaaltje van 13 tot 16.30 uur; Heide op 10 mei café Nellen van 8.30 tot 17 uur; Wanssum op 11 mei café Poels v. 8.30 tot 18 uur; Geijsteren op 11 mei café Baltus- sen van 8.30 tot 16 uur; Veulen op 12 mei café van Gassel van 8 30 tot 16 uur; Leunen op 13 mei café Martens van 8.30 tot 18 uur; Smakt op 14 mei café Nellen van 8.30 tot 12.30 uur; Blitterswijck op 16 mei Boeren bond van 8.30 tot 17 uur; Venray op 17 mei café „den En gel" van 8.30 tot 17 uur, op 18 mei café „den Engel" van 8.30 tot 17 u.; „Meneer de rechter, as u nou toch mos vertellen wat ik met dat mens al heb meegemaakt! As ik u dat nou is allemaal mos zeggen, nou, dan sting ik hier morgenvroeg nog!" zei de gewezen aanstaande schoonzoon in het verdachtenbankje. „Vertelt u het dan maar niet" ad viseerde de rechter, terwijl de deur waarder de getuige binnenhaalde. Er was even wat geharrewar met de eed, want de gewezen aanstaande schoonmoeder wist het verschil niet tussen links en rechts. ,,'t Mooie handje maar" wees de officier. En toen rolde het „Zo waar lijker vlot uit. „Deze persoon is een valserik" be gon de getuige. „Zo", zei de rechter. „Deze persoon, meneer de edel- waardige, heeft gevreje met mijn dochter Sjaan, hé. En die Sjaan, meneer de edelwaardige, is een beste meid, daar valt niks van te zeggen. Niet dat op an te merken. Maar hoe zal ik zeggen, veels te goeiig hé. Veels te goed voor zo'n niksnut. En nou zou d'r nog niks gebeurd wezen, as ze maar geen ruzie hadden ge kregen vanwege dat pakje shag. „Shag?" vroeg de rechter ver baasd. Want omtrent deze aanlei ding stond niets in het proces-ver baal. „Jazeker shag!" herhaalde ze met nadruk. „En hier heb ik nou om zo ce zeggen de onweerlegbare bewij zen!" En meteen haalde ze een kunstgebit uit haar tasje en legde dat op de groene tafel. En laat-ie nou maar is zeggen dat 't nie waar is". „Bergt u dat gebit maar zo lang op" verzocht de rechter. Maar de getuige vond het stilleven van wet boek, glaasje water en gebit blijk baar wel aardig. Ze ging onverdroten voort en de rechter begreep er zichtbaar hoe langer hoe minder van. „Ach, ,dat was maar een gijntje" riep de ver dachte, die al zo veel met dat mens had meegemaakt. „Wat gijntjes! Niks gijntjes!" re pliceerde de getuige. „Meneer de edelwaardige, nou zal ik je de ma nieren van die persoon is precies uit de doeken doen. Mijn dochter had een pakje shag in d'r handtasje hé. Dat was zoveel bestemd as 'n verjaardagscadeautje voor mijn man. Want 't is zo'n aan hankelijke meid hé. En deze persoon wist dat. „Sjaantje, zegt-ie, geef mij dat pakje shag, want ik hou zo veuls van je". „Nee, zegt Sjaan, da ken ik nie doen, da's voor me vader z,n verjaardag. Hij nergens meer over smoezen hé. En toen zegt-ie ineens, „Sjaan, zegt-ie, meid, jij hebt 'n kunstgebit hé". „Ja, zegt Sjaan, lk zal 't maar eerlijk zeggen, ik heb 'n kunstgebit, maar dat vind je toch niet erg. Erg? zegt-ie, niks erg, al had je duizend vals kunstgebitten, as we toch maar van mekaar houwen, dan is toch alles goed!" „Ja, zegt Sjaan, da's de hoofd zaak." Want ze hieuw eerlijk van 'm. En toen zegt die valserik: „Sjaan, zegt-ie, 't is misschien een rare vraag, maar la me nou is proe ven hoe een zoen smaakt zonder tanden". „Ga weg, malle jongen", zegt Sjaan. „Toe nou, zegt-ie, la me nou is proberen, één keertje maar, want dat heb ik nog nooit gehad". „Nou vooruit, zegt Sjaan, een keertje dan." Want 't is zo'n beste meid, edelwaardige, maar veels te goeiig hé. Nou, en toen haalt ze d'r kunstgebit uit de mond en toen geeft ze 'm een zoen. Ben je nou tevrejen, zegt ze. Nee, zegt-ie la me toch dat gebit eens goed bekijken. En met dat Sjaan d'r tanden geeft, stopt hij ze in z'n zak. Zo zegt-ie, die krijg je niet weer, of ik moet dat pakje shag van je hebben. Zo'n afperser is 't, meneer de edelwaardige. Later heb Sjaan 't me allemaal terugverteld. Ik zeg kind, zeg ik, blijf jij maar gerust een dag thuis hoor, want ik neem dat gebit mee naar de rechtbank. Neem d'r maar een dag vrij voor uit je diens, zeg ik, want ik zal die heren rechters 't bewijs eens goed laten bekijken. Dan weten ze meteen wat ze an 'm heb ben, an die Kloris van jou". „Juist", prees de rechter ernstig, „en hoe staat 't nu met die beledi ging?" „Nou, meneer de edelwaardige, ik denk, ik zal 'm dat kunstgebit is even goed ondey z'n neus wrijven. En toen zegt-ie tegen me, bemoei je eigen d'r nie mee, ouwe bok, zegt- ie. En ik ben niet jong meer, meneer de edelwaardige, de sjeu is d'r wel een beete vanaf, maar ouwe bok hoef ik me toch nie te laten zeg gen!" Dat vond de rechter ook. De verdachte kreeg dertig gulden boete. Met het „valse kunstgebit" in haar tasje ging moe tevreden naar huis om Sjaan uit haar huisarrest te ver lossen. VOOR EEN MODERN TELEVISIETOESTEL IJ EN VRKKUNDIGE PLRRTSING ZORGT: VEEL BELANGSTELLING VOOR DE ASPERGETEELT Een stammenproefveld in Zeilberg Er is in de afgelopen winter in de gemeente Deurne niet voor niets geijverd voor de teelt van asperges en klein fruit. Een aan tal boeren en tuinders bereidt zich ernstig voor op de beoefening van die winstgevende teelten in de naaste toekomst, vooral op die van asperges, een gewild artikel. In alle kerkdorpen is er in het voorbije winterseizoen door deskun digen met nadruk gewezen op de teelt van asperges en klein fruit als een waardevolle aanvulling van het land- en tuinbouwbedrijf en een verbreding van de grondslag voor 'n welvarend bestaan. Menigeen spitste de oren bij het vernemen van de hoge opbrengst- cijfers. Het gevolg was dan ook, dat er inderdaad belangstelling werd gewekt en dat het daarbij niet bleef. In de laatste raadsvergadering kon wbrden medegedeeld, dat reeds een tachtigtal boeren en tuinders de cursus voor aspergeteelt volgde, die door de Rijkstuinbouwconsulent voor Limburg en Deurne in deze ge meente werd georganiseerd. EERSTE ASPERGES De omstandigheden zijn voor de gemeente Deurne ongetwijfeld ook gunstig. Er is hier wel geschikte grond voor asperges. Dit gewas past trouwens goed op onze bedrijven. Het teeltareaal in het aangrenzen de Noord-Limburg heeft waar schijnlijk, in verband met bodem- ziekten, zijn maximum bereikt. Vooral belangrijk is, dat er voor dit produkt een goede markt bestaat en wel dicht bij onze Peelstreek: geen betere afzetgelegenheid dan de veiling van het vlak bij Duitsland gelegen Venlo! Door de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst werd er dus een asper gecursus gegeven. Deze bestond, voor wat de theorie betreft, uit drie lessen: de heer Keunen, de assistent van de Rijkstuinbouwconsulent, be handelde de praktijk, de heer Na gel de bemesting en ziektebestrij ding en de heer Stappers de econo mische kant. De algehele leiding berustte bij de heer Keunen. Deze blijft het prak tische gedeelte van dit voorlich- tingswerk verzorgen. Er is inmiddels ook al plantmate- riaal uitgezaaid in totaal een opper vlakte van vier hektaren. In de lente van 1961 kan dat wor den betrokken; het is voldoende voor een aspergesareaal van ongeveer 60 hektaren. Daarnaast is er aan de Groeneweg in de Zeilberg een stam menproefveld aangelegd. Dit is van groot belang voor de verdere ontwikkeling van de asper geteelt in deze gemeente: onze be drijven moeten kunnen beschikken over uitstekende planten. Dit proef veld staat onder leiding van ir. Franken,, de directeur van de proef tuin van de Venlose veiling. Begonnen is dus met de stimu lering van de teelt van asperges. In de komende jaren zal op een gelijk soortige manier de teelt van klein fruit worden bevorderd. Ook daar voor bestaat hier belangstelling. Een keurgroep van aardbeien telers heeft vorige week donderdag zelfs al een excursie gemaakt naar de moderne aardbelencultures bij Venlo, Baarlo en Helden. SUBSIDIES Als de teelt van asperges en klein fruit in de gemeente Deurne eerlang op gang komt is dat wel op de eerste plaats te danken aan het initiatief en de inspanningen van de Rijks tuinbouwconsulent en zijn staf. Zijn voorlichting kost echter vrij veel geld, een f 10.000. De helft van dit bedrag zal door de directie Tuin bouw van het ministerie van Land bouw worden betaald. Aan de NCB te Tilburg is een subsidie van 2.000 en aan de Venlose Veiling een van 1.000 gevraagd. De gemeenteraad van Deurne be sloot in zijn laatste openbare ver gadering het resterende bedrag van 2.000 beschikbaar te stellen, even eens in de vorm van een subsidie. Verwacht mag worden, dat vooral het aspergeareaal zich in de komen de jaren rond Deurne snel zal uit breiden. Menige boer en tuinder zal de gelegenheid, die de teelt van as perges en klein fruit hem biedt om een beter bestaan op te bouwen, aangrijpen. Hij kan dat te gemak kelijker omdat het hem aan deskun dige bijstand niet zal ontbreken. niet dagelijks bij zijn want er moe ten ook andere werkzaamheden ge beuren. Werk daarom doelmatig, doe het aldus: Schoffel een keer zodra de rijen zichtbaar zijn. sla de rijen overdwars vóór het opeenzetten zet de planten vroeg op één wees niet te royaal met stik stof; 600 kg kas per ha is meestal wel voldoende om een goed gewas te verkrijgen. Geef de stikstof niet later dan bij het afdunnen. Laat de koeien zelf pompen Nauwelijks zijn de koeien in de wei of de drinkwatervoorziening vraagt onze aandacht. Als straks de warme dagen komen en de dieren hebben 70 80 liter water per dag nodig, is het voor de boer een hele zorg. Hier kan het weidepompje uit komst geven; de dieren kunnen zelf pompen. Wie het eenmaal gebruikt wil het voor geen geld meer missen, want het spaart veel tijd. Bovendien hebben de dieren steeds fris en zuiver water beschikbaar want het weidepompje kan in elk perceel geplaatst worden. U kunt het gebruiken bij bestaande putten en sloten. Op percelen waar deze ontbreken kun U 2 a 3 betonbuizen met een doorsnede van 25 Ó30 cm in de grond plaatsen. Met behulp van een boor kunnen deze gemakkelijk en snel worden geplaatst. Bedenk U niet langer, maak een einde aan het tijdrovende putten en pompen. Laat de dieren dit zelf doen. BIETENTEELT Zowel voor suiker- als voor voe derbieten geldt dat de opbrengst wordt bepaald door de zorg die U aan het gewas besteedt. U kunt er NAAR SPEKLOZE VARKENS? Al bezitten alle varkensrassen van nature een duidelijke aanleg voor spekvormmg, van een wild zwijn snijdt men geen spek. Het tamme varken is door de eeuwenlange cultuurzorgen van de mens een dier geworden, dai m af wijking van zijn natuurlijke groei een dikke spekbekleding ontwikkelt. Vet is de eeuwen door een bijzonder gezocht artikel geweest en daarom kwam het de mensen zo goed te pas, dat het varken gemakkelijk vet aan zet. Dat vet had men niet alleen no dig voor de voeding maar ook voor de zeepziederij en vetkaarsen. Op het ogenblik echter is varkens- vet- geen produkt meer, dat hoog wordt gewaardeerd en voor spek trekt men eenvoudig de neus op. Zelfs de Engelsen, die vroeger hun werkdag niet konden beginnen zon der een stevig ontbijt met gebakken eieren en spek, worden matig in dit opzicht. Vandaar dat de baconmes- terij zo in diskrediet is geraakt. De slagers weten dus niet meer wat zij met vet of spek moeten be ginnen, want elke klant, die de win kel binnenkomt, zegt nadrukkelijk: slager, mager als 't U belieft! Dit zal er wel op uitlopen dat de varkensfokkers zich moeten gaan toeleggen op het fokken van rassen, die veel vlees, maar daarentegen zo weinig mogelijk spek vormen. Het succes van het piétrainvarken be wijst duidelijk, dat het die richting uitgaat. Behalve door de fokrichting kan men dit doel ook bereiken via de voeding en door het regelen van de spijs-vertering en de stofwisseling. Op dit terrein worden overal in de wereld omvangrijke onderzoekin gen gedaan en regelmatig nieuwe feiten ontdekt. Het ingrijpen door het toedienen van hormoonstoffen, dat enige tijd een grote omvang scheen aan te ne men, maakt inmiddels alweer plaats voor het gebruik van enzymen, waardoor men niet zo spoedig in strijd komt met de natuurlijke ge steldheid van de dieren. De bedoeling hiervan is het groei proces onder zo gunstig mogelijke omstandigheden te laten verlopen en daarbij de groei in de gewenste richting te leiden. Dit is niet zo vreemd, want eigen lijk zijn varkens met een dikke speklaag tegennatuurlijk ontwikkel de dieren en betekent een lichaams bouw met meer spieren en minder vet een terugkeer naar de natuur. De voedings- en groeispecialisten, die steeds dieper doordringen in de geheimen van het spijsverterings proces vinden telkens weer nieuwe stoffen die op de groei van invloed zijn. Hiertoe behoren ook de antibio tica, waarvan men langzamerhand de voor- en nadelen steeds duide lijker kan onderscheiden. Dit brengt met zich mee, dat van de voordelen gebruik gemaakt worden, onder ver mijding van de nadelige effekten. Met verstand toegepast zijn de voordelen inderdaad veel groter dan de nadelen. Al te vaak wordt over het hoofd gezien dat onze huisdieren aan veel meer infektiegevaren bloot staan dan dieren, die in een natuurlijke staat leven. Zij zijn immers veel

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1