Venray werkt voor Suriname. R.K. INSTUIF SPORT Overpeinzingen Zaterdag 1 mei 1960 No. 19 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG ÜPEEL EN MAASH DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY AH VOOR VPNRAY RW OM^TRFTK'P W ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 V¥ V WW1V V 1 AwlN W1Ï1J 1 IVUIYUll PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 (buiten Venray 1.60) De N.V. Custers levert het brugdek voor de Affobakka brug Het is pas sinds enkele jaren, dat Suriname in de belangstelling' van het moederland is geraakt. Immers, vóór de oorlog werd dit gewest min of meer aangevoeld als 'n blok aan het been van de Neder landse economie Na de oorlog, toen de positie met Indonesië steeds moeilijker werd en daaruit emigratie een absolute nood zaak werd, viel natuurlijk het oog op Suriname. Vanaf dat moment is men begon nen met een onderzoek naar de exploitatie-mogelijkheden van dit Nederlandse gebied. Na enkele jaren van diepgaande studie heeft men de conclusie .ge kregen, dat de economische basis van Suriname zeer wel is te ver beteren en aldus de welvaart van haar bevolking is te verhogen. NATUURLIJK EERST PLANNEN Diverse plannen voor de verdere uitbouw van Surinaamse economie werden opgezet: het Tienjaren-plan, het Brokopondo-plan en de operatie Sprinkhaan. Ofschoon nog overwegend agra risch is toch momenteel reeds een begin aanwezig van de industriali satie in dit gebied. N.V. Bruinzeel heeft zich er al gevestigd met een spanplatenfabriek en 'n zagerij, 'n triplexfabriek en 'n vloerfabriek; de Surinaamse bierbrouwerij is ge sticht op initiatief van de heer Du- moleijn in samenwerking met de Amstel-bierbrouwerij. Ook het bekende Haagse bedrijf Gebr. van Swaay heeft in Suriname alreeds een dochteronderneming. Een verffabriek en 'n steenfabriek zijn eveneens ontstaan met behulp van Nederlandse initiatieven. Verder biedt vooral de dochter onderneming van de Biliton in de toekomst werkgelegenheid aan dit gebied, terwijl het jongste initiatief is, de stichting van de Suralco, een dochteronderneming van de Alcoa Company te Pittsburgh. Deze grote Amerikaanse onderneming zal al daar een alumiumfabriek bouwen. ENERGIE VOORZIENING Voor verdere uitbouw van deze industrialisatie is noodzakelijk ener gie. Kolen en aardolie zijn lokaal niet aanwezig, doch wel de mogelijkheid tot vergroting van de electriciteits- productie, daar op verschillende plaatsen gebruik gemaakt kan wor den van de waterkracht. Hierop is het Brokopondo-plan gebaseerd, dat o.m. voorziet in de bouw van een stuwdam met 'n cen trale in de Suriname-rivier. Het punt dat uitgekozen is voor het leggen van de dam in de rivier ligt zó, dat de heuvels er langs aan sluiten bij de dam en een stuwmeer zullen vormen van 135.000 ha. Dit is een oppervlakte zo groot als de pro vincie Utrecht. Het geheel ligt 130 km van de Su rinaamse hoofdstad Paramaribo, midden in het oerwoud bij het dorp je Brokopondo en het dorpje Affa- bakka. De dam en 't bijbehorend kracht station zullen na 5 jaren voltooid moeten zijn. De dam zal 1400 meter lang worden en 59 meter hoog. Aan de voet wordt hij 400 meter breed en aan de kruin 12 meter. Nog dit jaar zal begonnen worden met de eigenlijke dambouw. Inmid dels heeft men reeds een begin ge maakt met de aanleg van een 6 me ter brede en 70 km lange weg van Paranam naar Affabakka, met de bouw van een 225 meter lange brug over de Suriname-rivier, het aanleg gen van een airstrip en het optrek ken van barakken en bouwketen. Deze werkzaamheden hebben nu reeds verbetering gebracht in de werkloosheid van Paramaribo. Het gehele Brokopondo-project wordt gefinancierd door de Alcoa Company, die ook de leiding heeft bij de uitvoering van dit project. VENRAYSE HULP Ook Venray werkt mee aan de rea lisatie van het Brokopondo-project, aldus schreven wij aan de kop van dit artikel. Het is de N.V. Custers die een der eerste grotere orders in bewerking heeft, en wel de levering van het brugdek voor de Affabakka-brug. De brug zelf wordt geleverd door (Nederlands grootste constructiebe drijf: de Vries Robbé te Gorinchem. Zij is lang 225 meter en breed ruim 10 meter. Het brugdek bestaat uit roosters met vierkante mazen 75 x 75 mm. De roosters, 156 stuks hebben 'n to tale oppervlakte van 2415 m2 en moeten geleverd worden in 'n lengte van 10 meter en 'n breedte van IV2 meter. Al naar gelang de bouw van de brug vordert worden deze roosters met behulp van 'n kraan achter el kaar op de brugconstructie gelegd en vormen aldus het wegdek. De constructie van de roosters moet zodanig zijn, dat zij een belas ting-capaciteit hebben van 20 ton wieldruk, daar de grootste truck types materialen en grondstoffen over deze brug moeten kunnen aan voeren. De ro.osters wegen dan ook 1500 kg per stuk. Het merkwaardige is dan, dat men door het brugdek heen het water ziet; deze constructie wordt dikwijls in Amerika aangetroffen. PRIMEUR IN EUROPA De afgelopen weken is de N.V. Custers met de aanmaak van deze roosters begonnen, waarbij vele kin derziekten moesten worden over wonnen. Het door de Alcoa Company voor geschreven type was nl. nog nim mer in Europa vervaardigd en be grijpelijker wijze had de Venrayse fabriek dan ook met verwachte en onverwachte moeilijkheden te kam pen. Een las-ingenieur van de Alcoa Company, overgekomen uit Pitts burgh, heeft gedurende 14 dagen advies gegeven. Vele en langdurige Amerikaans- Venrayse discussies hebben in die dagen plaats gehad. De grootste moeilijkheid werd veroorzaaktdoor de veel te krappe levertijd. Vele mo menten leek het, dat het opgegeven leveringsschema niet was aan te houden. Door de grote bereidheid van het personeel der N.V. om overuren te maken en daarnaast door het feit, dat de „Blitta" en andere bedrijven, lassers en bij werkers ter beschik king stelden, kori de eerste verzen ding 31 roosters de vorige week plaats hebben. Geheel het personeel had begrip, dat niet-handhaving van de ver schepingsdatum eenvoudig niet te accepteren was door de Amerikaan se onderneming 22 juli zal de laatste verscheping moeten plaats hebben en spontaan' heeft dan ook eenieder medewerking ver leend. Zo waren er personeelsleden, die 's avonds laat nog van huis of uit vergadering gehaald werden om in te springen. De N.V. Custers werkt momenteel alweer nieuwe projecten voor de Al coa Company uit o.a. de bouw van watertanks en 'n enorme volauto matische betoncentrale. Aldaar be staat dan ook de hoop, dat in de ko mende 5 jaren nog menige opdracht vanuit Venray naar Suriname zal worden verzonden. Aldus biedt de ontwikkeling van dit oud-Nederlands gebied ook weer een bron van werkgelegenheid voor Venray. Maria's plaats onder ons is niet aanvechtbaar Er is een groep katholieken, die te samen met zeer veel protestanten, Anglikanen en zelfs Orthodoxen het nog altijd niet eens is met de Paus. Zij blijven van mening, dat Pius XII toen Hij op 1 november 1950 het dogma van Maria's Tenhemelopne ming afkondigde, de kansen op een hereniging van niet-katholieke christenen met de katholieken aan zienlijk kleiner gemaakt heeft. Er valt nog een ander ontstellend feit ook binnen de kring van katho lieken. te constateren. Dezer dagen kwam mij een rapport onder ogen, dat een ondervraging van jonge ka tholieken uit Hongarije behandelde. Daaruit bleek, dat een aantal katho lieke jongeren het moeilijk heeft met het aanvaarden van dit dogma en dat van de Onbevlekte Ontvan genis. Trouwens, soortgelijke moeilijkhe den zijn ook aan de dag getreden in Frankrijk, waar katholieken over de inhoud van hun geloof ondervraagd zijn. Zij zouden die dogma's maar liever buiten beschouwing laten. Op zichzelf hoeft men zich er niet over te verwonderen, dat dergelijke moeilijkheden voor het verstand van de afzonderlijke mensen ontstaan. Het is nu eenmaal een feit, dat de geloofswaarheden geheimen zijn, mysteries. Het zou zelfs een overvloed van verwaandheid verraden, indien ka tholieken beweerden, dat ze die ge loofsgeheimen zouden begrijpen, na tuurlijk vinden of doorgronden. Daarin zit het betreurenswaardige misverstand niet. Het jammere van deze verschijnselen acht ik gelegen in het zich distanciëren van Maria. Aan dergelijke oppositie tegen het kerkelijk leergezag, ligt een gevoel van afweer tegenover Maria zelf ge paard, alsof Zij in heel onze geloofs overtuiging, in onze beleving ook van het geloof een valse noot is, een overbodig element. Een afwijzende houding tegenovert Maria verraad naar mijn gevoelen ook een half- katholiek zijn, ook al wordt men nog zo bewogen door de verlangens naar de eenheid in het Mystieke Lichaam. Want Maria is zoals Zij door God zelf gemaakt is: de Moeder van Hemzelf en van ons allen. Haar plaats in de Kerk is zo ver heven, omdat God Haar zelf in het Mysterie der Verlossing die grote en uitzonderlijke plaats gegeven heeft. Wellicht had God het heel anders kunnen regelen. Zeker had Hij het zonder Maria kunnen stellen. Maar Hij heeft het niet gedaan. En zoals Zijn verlossing door kribbe en kruis een grote gave voor ons geworden is, zo is ook Maria een uitzonderlijke gave geworden. Wie twijfelt over haar voorrech ten, wie zelfs twijfelt over de vraag of het opportuun is, die te erken nen, wie zich laat weerhouden In die erkenning, omdat hij de voorrechten niet doorgrondt, doet Maria on recht. Haar plaats is onder ons, bo ven ons. Zij is de bevoorrechte, de Moeder, de Middelares. De maand mei is geschikt God daarvoor te danken. VENRAY Zaterdagavond' a.s. houdt de In stuif weer haar normale dansavond. Deze keer natuurlijk in zaal Wilhel- mina. Het orkest dat deze avond speelt hebben we al eens vaker ge- gehoord n.l. „Gerrit Lucassen". Vorige keer is dit orkest reuze meegevallen en dus kunt u van avond verzekerd zijn van prima mu ziek. In een vorig artikel is reeds de aandacht gevestigd op het uitstapje, dat de Instuif op 24 juli gaat maken naar de Passie-spelen in Tegelen, met daaraan vastgeknoopt een be zoek aan de Venlose Instuif. Hiervoor kan zaterdag a.s. inge schreven worden, waarbij dan na tuurlijk ook meteen de kosten die hieraan verbonden zijn (ten bedrage van 5) betaald moeten worden. Degenen die nog overleg moeten plegen kunnen zich opgeven op de komende instuifavonden en verder bij M. Verschuuren, Grotestraat 19. Wil verder iedereen zich voor 1 juni opgeven. We hopen dat de be langstelling hiervoor groot is en verwachten u verder zaterdagavond op onze dansavond. S.V.V.-NIEUWS Conform de verwachtingen, be haalde het le elftal een regelmatige overwinning op RKGFC in de eerste wedstrijd voor het districtsamateur- toernooi. Hoewel het klasseverschil toch wel duidelijk tot uitdrukking kwam gaf GFC door haar enthousiast spel en moedig volhouden als ploeg be hoorlijk partij. Door doelpunten van Smits, uit een strafschop en van vd. Vorst had Venray bij rust een so bere 20-voorsprong. Kort na de hervatting wisten de gasten de achter-stand met een mag nifiek schot te v-erkleinen. Maar eventuele verdere aspiraties werden meteen de kop ingedrukt door doel punten van vd. Vorst en Arts, waar door de stand op 41 werd gesteld. Door een paar kapitale blunders in onze verdediging slonk deze voor sprong weer tot 43 en werden ze kerheidshalve opnieuw doelpunten van onze voorhoede verwacht. Blijkbaar werd de ernst v.d. toe stand ingezien en ging men wat fel ler op de aanval spelen wat dan ook resulteerde innog 2 doelpunten, nl. van Koonings en Arts. De stand kwam zodoende op 63 wat ook de eindstand werd. Venray 2 kon tot rust goed partij geven aan de kring-combinatie, ge tuige de ruststand I1. Nadien ging het echter snel bergafwaarts met onze reserves die nu volledig over speeld werden en een smadelijke 81 nederlaag te slikken kregen. De wedstrijd voor het kringtoer- nooi tussen Venray 4 en Meerlo 2 moest worden uitgesteld en wordt nu a.s. zondag gespeeld. De tweede wedstrijd in de beker competitie brengt ons le elftal a.s. zondag op verplaatsing naar Seve- num. Wederom ogenschijnlijk een zachte kluif, doch men dient niet uit het oog te verliezen, dat deze tegen standers j.l. zondag in Horst van Wittenhorst een gelijkspel afdwong. Sevenum met eigen grond onder de voeten zal zich zeker niet zonder meer gewonnen geven en wij ver wachten dan ook, dat ons elftal ge dwongen zal worden tot een grotere krachtsontplooiing dan j.l. zondag. Sneller afspelen van de bal heren en niet talmen met schieten. Voor eventuele vriendschappelijke wedstrijden voor de andere elftallen wordt verwezen naar de publicatie van de opstellingen. KRINGWEDSTRIJD Na de oefenwedstrijd van 't kring elftal tegen 'n SV V-Combinatie, welke wedstrijd door 't kringelftal werd gewonnen met 8—1, is het vol gende elftal samengesteld voor de wedstrijd tegen de kring Venlo: Doel: H. Peeters(EWC); Achter: J. Kerstjens(Brugh.), en M. Voesten(Brugh.) Midden: H. Beerkens(Melderslo), J. Nooyen(DIS) en J. Duyf(America); Voor: J. Palmen(Brugh.), J. Kuy- pers) Geij steren), W. Theunissen(Ys- selsteyn), R. Wijnhoven(Wanssum) en P. Heldens(DIS). Reserves: H. Janssen(DIS), K. Mulders(EWC) en M. Hermans(SVV) De wedstrijd tegen Venlo wordt gespeeld a.s. zondag in Horst op het Wittenhorstterrein. Aanvang 3 uur. JUDO-CLUB „VENRAY" Ter bestrijding van de enorme hoge kosten die bovengenoemde ver eniging heeft, organiseerde zij maan dag 2 mei een rik-concours. De verschillende mooie prijzen konden hiervoor beschikbaar ge steld worden door de wel willende medewerking van de fir ma's Muvero, Nagelhout, Oude Vlek, café Zanders e.a. De uitslag was als volgt: le pr. P. Scheepers, Overloon; 2e pr. F. Lucassen Leunen; 3e pr. P. Lucassen Leunen. Bij de dames wist mevr. Janssen het hoogste aantal punten te be halen. Er werd door 70 personen deelge nomen. De totaal opbrengst was 220. In zijn slotwoord dankte de voor zitter allen die prijzen beschikbaar stelden en ook de deelnemers voor deze gezellige avond en sprak de hoop uit dit evenement in de toe komst nog 'ns te herhalen. /tSSlMTlEIMM i aXit J AKM v (/fflyq» ftnancurm^CivZ jULIANA5INGEL41 •tekf. 1061 (K4780) BEVRIJDINGSDAG Op 5 mei jl. hebben we onze be vrijding herdacht. U vindt elders in dit blad een verslag van het offi ciële gebeuren, dat op het gemeen tehuis plaats vond. Laten we voorop stellen, dat we, ondanks dat Venray zijn bevrijding in october herdenkt, toch de zin en het nut van een algemene herden king, zoals die thans gehouden is, kunnen begrijpen. Al was het alleen maar om de jeugd, die kort voor, in of na de oorlog geboren is, enige notie bij te brengen van de offers, die toen gebracht zijn moeten wor den voor de vrijheid. We accepteren dat allemaal weer als vanzelfsprekend en de wonden die geslagen zijn, de offers die daar voor gebracht zijn, zijn al weer ver geten. We vinden die vrijheid weer heel gewoon en realiseren ons ternau wernood meer, dat het maar weinig had gescheeld of velen van ons wa ren door een waanzinnige Hitier weggesleept naar Polen of ergens naar Rusland om daar 'n „nieuwe" wereld op te bouwen. We lopen onbewogen over de kerkhoven, waarop de burgerslacht offers en de soldaten liggen, die vie len voor onze vrijheid. En daarom is het goed, dat men zich op zo'n dag eens bezint op de waarde van dit zo zwaar betaalde goed. Nu wil het met de uiterlijke feest viering op zo'n dag maar nauwelijks. We hebben een dag vrij gehad en zijn mïschien naar de plechtige hoog mis geweest, maar voor de rest En is het zo ook niet op Koningin nedag gegaanMen kon 's avonds gaan dansen maar zowel de oude ren als de jeugd stonden aan de kant en moesten zichzelf maar zien te amuseren. Dit wil geen kritiek zijn op het Oranjecomité, daar we veel te goed weten in welke financiële en andere moeilijkheden deze organisators zitten. Als men met 1500 iets moet doen waar op voorhand al een tractatie af gaat voor ruim 4000 kinderen, dan zal het duidelijk zijn, dat men dan onmogelijk iets kan organise ren, waar nu iedereen wat aan heeft. En zeker niet als dat bedrag dan ook nog voor twee dagen moet gelden en als men practisch geen mensen krijgt, om b.v. met de jeugd iets .te gaan doen (spelen e.d.). We menen dat dit probleem, dat naast een financiële kant ook nog verschillende andere facetten heeft toch nog wel eens bekeken mag worden, want to.v. vele andere ook kleinere plaatsen Is de vie ring van dergelijke festiviteiten in ons aller Venray niet bepaald groots te noemen. BEVRIJDING Nu we toch schrijven overbevrij- ding, stellen we wederom een reeds meer herhaaldé vraag, waarom wordt op het kerkhof bij de St Pe trus Banden het herdenkingsmonu ment nu niet eens afgemaakt. Toen indertijd de bronzen platen aan de achterkant zijn opgehangen met de namen van onze oorlogs slachtoffers, is afgesproken, dat de gemeente zou zorgen voor een be hoorlijke vulling van de daarbij ge legen bloemenbak en voor een ver lichting aan beide zijden van deze platen. Een verlichting, die zich zou regelen naar de straatverlichting en die op enigszins artistieke wijze zou zijn uitgevoerd. Van de bloemenbak is weinig te recht gekomen, behoudens een en kele bloem, die de een of andere ge meentewerker uit eigen zak daar in pootte en van die verlichting totaal niets Misschien dat 15 jaren na de be vrijding hier nu ook eens iets aan gedaan kan worden BEVRIJDING Ook in Doesburg heeft men be vrijding gevierd. Een bevrijding, die in het teken stond van de verwoestte toren. Ook daar hebben de Duitsers als afscheid de bekende Martini-toren opgeblazen. En ook daar zijn 15 ja ren voorbijgegaan, voordat men aan de opbouw van de toren kon gaan denken. Op de bevrijdingsdag is men daar dan mee begonnen. En wel op een zeer originele manier. Op die dag kon men nl. in Does burg stenen kopen 0,50 per stuk, die dan gezamenlijk naar de bouw plaats zijn gebracht in een lange stoet als bewijs, dat de hele Does- burgse bevolking achter dit nieuwe bouwplan staat en daadwerkelijk wil meewerken aan de voltooiing daarvan. Misschien iets voor ons toren comité nu we mogen verwachten dat dit jaar ook de eerste steen gelegd gaat worden voor de opbouw van de kolos van de Petrus Banden. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur toi maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venraj e.o. waargenomen door Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788—26i OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun besluit van heden, no. 335, aan C. Brokking, wonende Kolkweg 27 te Venray, een voorwaardelijke vergunning hebben verleend tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een houtzagerij met 2 electro- motoren van respectievelijk 7 en 12 PK, op het perceel kadastraal be kend gemeente Venray, sectie E no. 3206, gelegen te Oostrum. Venray, 4 mei 1960. Burgemeester en wethouders vnd., A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris GESLAAGD: Op de modevakschool te Haar lem, slaagde voor costumiêre, mej Jo Smids Oostrum. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Op de vooravond van Koninginne verjaardag werd aan de heren J, Arts en L. Oymans, de zilveren me- dalje van de Orde van Oranje Nas sau, namens H.M. de Koningin uit gereikt. Aan de heer Arts was dit ereteken gegeven als blijk van waardering voor zijn 50-jarig lidmaatschap van Venrays Mannenkoor, aan de heer Oymans om zijn 40-jaren plichtsbe trachting in dienst van de PTT. Bij de uitreiking van deze onder scheiding aan de heer Arts, was be halve 't Gemeentebestuur ook aan wezig de H.E. Heer Deken en het bestuur en Commissarissen van het Mannenkoor, die na de uitreiking hun gelukwensen aanboden. De heer Oymans was jammer ge noeg ziek en bedlegerig. Hem werd de onderscheiding in de morgen uit gereikt door de assistent-directeur van het district Maastricht, in te genwoordigheid van verschillende hoofden van dienst van dit district. Venrays Harmonie bracht beide gedecoreerden haar muzikale geluk wens, die door vele anderen gevolgd werd. UITBREIDING C ARTONN AGE FABRIEK Onder architectuur van de heer Rademaker werd aanbesteed de uit breiding van de cartonnagefabriek N.V. Gebr. Laurensse. Bij de be staande fabriek komt een nieuwe hal, met cantines en kleedruimten. De volgende cijfers kwamen uit de bus: J. Verhoeven 69.100 P. Volleberg Zn 72.840 Glas en schilderwerk werd opge dragen aan P. Croymans, waterlei ding, sanitair en zinkwerken aan Fa. Vaske (2.497). HEDEN GEEN CONCERT Er is in tegenstelling wat elders bekend gemaakt is, hedenavond geen concert. Harmonie Euterpe geeft wel volgende week zaterdag een avondconcert. ZILVEREN PRIESTERFEESTEN Morgen zondag zal in het St. Eli sabeth Ziekenhuis alhier, het zil veren priesterfeest van de Rector, Pater dr. Adelard Epping o.f.m., ge vierd worden. Er is een plechtige H. Mis van dankzegging in de kloosterkapel, waarna er de jubilaris een receptie wordt aangeboden van 121, waar op ook „oud-klanten" van Pater Rector gelegenheid hebben hun ge lukwensen aan te bieden. Het ver dere feest wordt intiem in de kloos tergemeenschap gevierd. Vorige week zondag herdacht Pa ter Floris Claessens in de familie kring zijn zilveren priesterfeest. In de paterskerk droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op, waarna in de familiekring het feest werd voort gezet. Velen kwamen de jubilaris op 't Brukske hun gelukwensen aan bieden, waarbij ook enkele mensen van 't Nieuwenhof uit Maastricht, waar deze Venrayse priester rector ACTIE VOOR DE NIEUWE KERK OP HET MOLENPLEIN De oud-papier, lompen en ijzer actie ten bate van de nieuwe kerk op het Molenplein, zal 14 mei ge houden worden. Pastoor Geerits zal zelf weer 't startsein van deze „laatste slag om Venray" komen geven. De actie start om 2 uur. Spaart allen mee, opdat onze actie weer denderend slaagt. DROOGTESCHADE De uitbetaling der financiële te gemoetkoming aan de in 1959 door de droogte getroffen boeren en tuin ders kan binnenkort tegemoet wor den gezien, aldus deelt het minis terie van landbouw en visserij mee. De' Eerste Kamer heeft n.l. het wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegroting 1960, waarbij suppletoir de geiden voor de finan ciering van de droogteschaderege ling zijn aangevraagd, goedgekeurd. Verwacht kan worden, dat het wets ontwerp spoedig het Staatsblad zal hebben bereikt. In totaal komen 46.000 bedrijven voor toeslag, hetzij 100 per ha, hetzij 50 per ha, al naar gelang de oogstderving 50% of meer dan wel 35% tot 50 bedraagt, in aanmer king. Deze 46.000 bedrijven vertegen woordigen een totale oppervlakte van 345.000 hectaren. De uit betaling van de toeslagen zal ge schieden via de boerenleenbanken. Voor het district Venray verwacht men ongeveer 415.000, voor 2850 ha van A getroffenen en 2720 ha van B getroffenen. Tenslotte zal het Landbouwschap met behulp van het door het be drijfsleven bijeengebrachte „Hulp fonds droogteschade 1959" waar in de Overheid bijdraagt in indi viduele, schrijnende gevallen aan vullende hulp verlenen. BRUG BIJ WELL GEDEELTELIJK „GESPERT" Men gelieve er aan te denken, dat de brug over de Maas bij Well tot juli a.s. niet toegankelijk zal zijn op de maandag-, woensdag- en vrijdag ochtenden van 9-12 uur. Een en ander is nodig i.v.m. repa raties en restauraties, maar doordat de betrokken autoriteiten het niet nodig achten hiervan nog meer me dedeling te doen dan op een bord ter plaatse, heeft al menig automo bilist een vergeefse rit gemaakt. WANDELSUCCES De wandelclub Servio wist bij het inzetten van het nieuwe seizoen in Blerick de eerste prijs te behalen. BEDEVAART NAAR OOSTRUM Op 10 mei zullen alle afdelingen van de boerinnenbond uit onze ge meente ter bedevaart gaan naar Oostrum, waar om 8 uur 's avonds een avondmis zal worden opgedra gen, waaronder predikatie. Na afloop zal een lichtprocessie worden gehouden. DENK AAN DE COLLECTIE Denkt U nog aan de collectie, wel ke zondag a.s. bij de kerkdeuren zal worden gehouden ten bate van de stichting Gezamenlijke Militaire Fondsen? U weet dat die zorgen voor steun aan oud-militairen en hun gezinnen of nagelaten betrekkingen en juist in deze dagen, nu wij de bevrijding gedenken, is het een ere-plicht ook voor deze fondsen een offer te bren gen. Ga daarom de militaieren, die U morgen de offerbus voorhouden niet zonder meer voorbij, maar geef met gulle hand, opdat ook Venray in de rij der gemeenten inderdaad een goed figuur slaat.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1