Winkelvorming in Venray geheel onvoldoende...? Yenrays Middenstand vergaderde Geestelijk ariikel Overpeinzingen Voor de Politierechter... Zondagsdienst huisartsen Vrijdag 29 april 1960 No. 18 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NAT. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJSEERKWARTAAlVl-IO (bulten* Venray 1.60) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 De weinige middenstanders, die de laatste vergadering van deze standsorganistatie hebben bezocht, hebben wel reden voor verba zing, zo niet erger, gekregen. Op deze vergadering hield nl. de Rijksconsulent voor de midden stand drs J.H. vd. Linden een nadere uiteenzetting over de winkel vorming in het algemeen en die in onze gemeente in het bijzon der. Een en ander naar aanleiding van de suggesties, welke wor den gedaan in het ontwikkelingsplan voor Venray, Horst en Se- venum. De lezer weet waarschijnlijk, dat in genoemd plan ook de winkelvor ming van Venray wordt besproken. Venray, zo zegt dit plan, heeft een streekverzorgende functie, die des te uitgebreider zal worden, naarmate de industrialisatie van deze streek vooruit gaat. Aan deze streekverzor gende functie zal de winkelstand dienen te worden aangepast. Er zul len meer en grotere winkels moeten komen met een ruime keuze en groter sortiment. Men mag ver wachten van de overheid voor deze ontwikkeling een open oog te hebben, o.m. door het reserveren van bouwgrond, juist voor winkel panden. TWEE RANGORDEN Drs vd. Linden gaf in het begin van zijn uiteenzetting een duidelijk onderscheid aan voor verschillende soorten winkels. Men heeft winkels van de eerste rangorde, waaronder dan verstaan worden, die winkels, waarin men de dagelijks terugke- kerende gebruiksartikelen, als brood, vlees, kruideniersartikelen e.d. krij gen kan. Deze behoren zo dicht mo gelijk bij de klanten te liggen. Daartoe is het dus nodig, dat b.v. in nieuwe wijken behoorlijke buurt- winkels worden gepland en dat deze daarin zodanig komen liggen, dat ze .inderdaad gemakkelijk bereikbaar zijn. Dit laatste, zo zal men zeggen, is nogal logisch. Maar aan de hand van enkele lichtbeelden toonde de spreker toch duidelijk aan, dat in de moderne stedenbouw wat dit betreft toch nog wel eens enorme fouten ge maakt worden, waardoor zulke buurtwinkels pröctisch waardeloos worden. Dit is dus al één punt waarop de middenstand actief dient te zijn. Naast genoemde winkels, zijn er dan de winkels van een tweede orde. waar men dan winkels onder ver staat, die zgn. keuze artikelen bren gen, niet dagelijks terugkerende ge bruiksartikelen van grotere waarde. Deze zaken liggen gewoonlijk in een centrum bijeen, zodat het win kelend publiek de door hen ge brachte artikelen rustig bekijken en vergelijken kan. VOORWAARDEN DIE DWIN GEND ZIJN Deze centrum-vorming is natuur lijk van groot belang. De huisvrouw, die gezellig winkelen wil, die haar keuze maken en vergelijken wil, stelt zo haar eigen wetten. Die winkels moeten zo dicht mo gelijk bijeen liggen, gemakkelijk be reikbaar zijn en vooral aaneenge sloten liggen. Er moeten geen blinde wanden als particuliere huizen, schuttin gen e.d. tussen liggen, maar men moet direct van de ene naar de an dere kunnen. Dit is geen wet van vandaag, maar, wederom aan de hand van licht beelden, toonde spreker aan, dat reeds voor Christus de zakenlui als Grieken en Romeinen deze principes in praktijk brachten. In de moderne stedenbouw pro beert men deze winkels in zgn. cir cuits te krijgen, dat wil zeggen, dat men winkelpanden in blokken bij elkaar legt, in een aangesloten rij. In het genoemde ontwikelingsplan, dat met deze principes rekening houdt, wordt nu voorgesteld een dcrgelyk circuit te maken van de Grotestraat, Hofstraat, JiÜiana- singel en Veldstraat. Hiermede is dan een begin gemaakt met de zgn. circuit-vorming. Het winke lend publiek kan dus een blokje omlopen. Als tweede circuit dacht drs. v.d. Linden b.v. de blok, die gevormd wordt door de Grotestraat, Markt en Marktstraat, Schoolstraat, waar dc hoek afgekapt zal moeten wor den en Schoutenstraatje. Is die dan ook eenmaal verwezenlijkt, dan zal men moeten beginnen met het circuit Grotestraat, Schouten straatje, Schoolstraat en Hense- niusplein. Maar deze blok is op zich te groot en het zal dienstig zijn, die nog eenmaal middendoor te snijden, door een tweede ver bindingsweg, in de geest van het Schoutenstraatje, tussen School straat en Grotestraat. Is dat allemaal verwezenlijkt dan zijn we intussen wel enkele tien tallen jaren verder en dan kan men dan eens verder kijken. HOE IS HET NU? Deze voorstellen van drs. vd. Lind- den trokken wel de aandacht, want ze zijn wel in flagrante tegenstel ling met de plannen, die thans ter tafel liggen. Bij de goedkeuring van het we- dëropbouwplan in 19^2 is weliswaar sprake geweest van een zgn. circuit vorming bij de Veldstraat, maar zo als bekend is deze straat later ge reserveerd voor een gymnastiek lokaal en gemeenschapshuis. Deze plannen zijn intussen echter weer achterhaald en nu ligt de Veldstraat leeg en kaal te kijken. Toen is ook gesteld, dat 't Schou tenstraatje een soort „passage" zou worden, met winkels in, maar wat daar intussen van terecht is geko men kan iedereen zien. Toen men in de Schoolstraat drie woningen had laten bouwen, werd- ook de Schoolstraat tot winkelstraat benoemd, terwijl er nu plannen lig gen voor de benoeming van de. Jan Hensenstraat tot winkelstraat. Volgens drs. v.d. Linden heeft dit alles weinig zin. Een en ander be antwoordt niet aan de eisen, die men aan winkelvorming stellen moet. Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat de stedenbouwkun dige over het algemeen niet op de hoogte is met de eisen, die win kelvorming stelt. Nog betrekke lijk kort wordt hierin b.v. college gegeven aan de Techn. Hogeschol en slechts de jongere stedenbouw kundige weten iets van deze pro blemen af. Gelukkig wordt het laatste jaar in de provinciale planologische commissie advies gevraagd in deze zaken, zodat er zjj het dan op het laatste mo ment nog dikwijls plannen ten goede veranderd kunnen worden. En verder zal het zaak zijn, dat de gemeenteraad zich over deze pro blemen laat voorlichten en aan de hand daarvan haar beslissingen neemt. Beslissingen, die en dat werd nog eens nadrukkelijk benadrukt van het allergrootste belang zijn voor de winkelstand in een bepaalde plaats en ook voor Ven ray. AANTEKENING Het zal de lezer waarschijnlijk preces hetzelfde vergaan als de mid denstander, die zich afvroeg, hoe het nu feitelijk wel zit. Want ontdaan van alle franje komt het uiteindelijk hierop neer, dat we bijna 15 jaren wederopbouw aan plegen zijn met allerlei dure plannen, die echter to taal geen rekening houden met de mogelijkheden voor een verant woorde winkelbouw. Nu hebben ook wij reeds in het verleden herhaaldelijk gevraagd of het nut heeft op alle mogelijke straten een bordje te hangen met de mededeling, dat dit een winkelstraat zal gaan worden, terwijl men er zich toch niet aan houdt, maar uiteinde lijk, moesten wij, zowel als de ge meenteraad en andere instanties, zich neerleggen bij de plannen van de stedenbouwkundige. Deze was im mers de autoriteit op het gebied van stadsplanning en die weet dus hoe het worden moet. Uit het gesprokene van deze ver gadering blijkt echter, dat ook hij dat niet weet en nu krijgt de leek die, (en dat wordt nog wel eens vergeten) uiteindelijk het gelag be talen moet toch wel heel sterk het gevoel op bar glad ijs te zitten. Want al die genoemde bordjes- hangerij blijkt van geen practische waarde te zijn, moeten we alles wat op deze vergadering behandeld is, geloven. En wat er tot nu toe ge daan is voor een goede en verant woorde winkelvorming is van nul- en-generlei betekenis. Integendeel, het heeft er alle schijn van, dat men tegen alle spelregels in aan het spe len was Dit wordt toch wel een tikkeltje erg bar We moeten in alle nederigheid be kennen ook niet te kunnen beoor delen of drs.. vd. Linden zijn bewe ringen nu wel allemaal kloppen en juist zijn. Al gebied de eerlijkheid ons te erkennen, dat wij uit zijn le zing veel geleerd hebben, toch vra gen we ons af, geleerd nu door de ervaring of hij het wel allemaal bij het rechte eind heeft. Men zal deze hele zaak grondig na dienen te gaan. Men zal op korte termijn een uitspraak moeten heb ben van deskundige zijden, of drs. v.d. Linden zijn bewering steek hou den ja dan nee. Is het ja, dan zal de eerste taak zijn om alle schone en uitgebreide plannen uit het verleden netjes over boord te gooien en een nieuw ver antwoord plan op te stellen. Een plan, waaraan men zich dan ook houden zal. Tot en de met. Opdat zij het dan 15 jaren te laat een verantwoorde winkelvorming voor het streekcentrum V'enray alsnog mogelijk wordt. Zc neen, dan geloven we toch, dat deze vergadering zijn nut en zijn zin gehad hebben. Men heeft dan uitein delijk eens 't ontwikkelingsplan ter tafel gebracht en via dat plan de winkelvorming in Venray ter sprake gebracht. Een winkelvorming, waaraan on danks alle plannen, tot heden wei nig gedaan is. Ook hierin zal men toch eindelijk eens een behoorlijke lijn dienen te trekken. Zo zijn we nieuwsgierig wat het uiteindelijk resultaat zal wezen, dat wat de uitslag ook zal zijn, alleen maar ten voordele zal zijn van het toekomstige winkelcentrum, wat Venray pretendeert te worden, zoal niet te zijn. In de laatste middenstands verga dering, die in de Burggraaf gehouden werd, heeft voorzitter Fr. Janssen nog al enkele belangrijke medede lingen gedaan. Op de eerste plaats blijkt de be langstelling van middenstands-wege voor de in het najaar te houden ge westelijke tentoonstelling miniem. Werd eerst op alle mogelijke ver gaderingen gevraagd om zulk 'n "ten toonstelling, nu deze dan in samen werking met industrie en landbouw wordt georganiseerd, is het aantal liefhebbers uit de middenstand zeer gering. De organisator heeft derhalve be sloten in te gaan op aanvragen van middenstanders buiten Venray, in dien na 15 mei blijkt, dat er stand ruimte overblijft. Voorzitter Janssen deed een drin gend beroep op de middenstanders de kansen, die hier liggen, aan te grijpen. En wel voor 15 mei a.s. Hij vroeg verder aandacht voor het schaaktoernooi, dat in de eerste week van augustus in Venray zal worden gehouden en waarbij men 250 tot 300 mensen een week lan in Venray verwacht. Dit vraagt naast een oplossing van het logeer- probleem ook nog andere dingen, o.a. enkele attracties van midden standszijden. Hij verzocht hiervoor plannen te maken. Voor de bejaarden zal dit jaar weer een uitstapje worden georga niseerd, ditmaal waarschijnlijk naar Kapel in 't Zand te Roermond. Van alle middenstandders zal voor dit doel 2 gevraagd, worden, die men terugkrijgt, als een wagen ter beschikking wordt gesteld. Voorts werd aandacht geschonken aan de nieuwe VW-folder, de voor belangstellenden gratis ter beschik king is bij de Ned. Credietbank. Mededeling werd gedaan van de oprichting van een winkeliersver eniging voor de Grotestraat en de plannen welke bestaan om te komen tot een detailhandelschool in Venlo. Voor de Kerststal-actie heeft men de beschikking gekregen over een mooie oude stal en voor het overige is men al best aan het zorgen. MENTALITE1TSVERBETERING Een ernstig woord richtte de voor zitter tot die middenstanders, die a-sociale gezinnen volstoppen met alle mogelijke luxe artikelen, wel ke deze mensen niet nodig hebben. Maar die wel, de toch al dikwijls zeer moeilijke financiële positie van deze gezinnen helemaal hope loos maken. Zo gauw er dan kin derbijslag ontvangen wordt, wordt er de deurwaarder op losgelaten. Maar wat de gevolgen van een en ander zijn realiseert men zich niet. Dergelijke handelaren kunnen beter het devies: Eerlijk in han del, christelijk in wandel, maar van hun ramen halen. Dit is een mentaliteit, die meer dan ver schrikkelijk is, en ook in Venray al vele treurige gevolgen heeft ge had. Over het verdere verloop van de avond, waarin drs. vd. Linden een spreekbeurt hield over de winkel vorming in Venray, vindt U elders nadere mededelingen. HET IS ONS LOT EMMAÜS GANGERS TE ZIJN De gedachte dat wij allemaal zijn als de twee leerlingen, die van Jeru zalem naar Emmaus wandelden, wil mij niet loslaten, zelfs niet nu we Pasen al weer twee weken achter ons hebben. Want tussen dit feest en Hemelvaart beweegt zich ons korte bestaan. Alleen op een andere manier, in een andere wereld dan die van het oude Palestina. Onze wereld is vol vreemde din gen, vol reclame, vol machines, vol motoren, onze wereld is vol onzicht bare ruimtegolven, onze wereld is vol van steeds kleinere deeltjes der eerstof. Wij dwalen te midden van zend masten en wolkenkrabbers, waar van we weten, dat ze echt zijn, maar waarvan we ook weten dat ze geen blijvende realiteit zijn. In deze vreemde wereld van me chanisme en electronen zoeken wij de weg naar Christus. In deze omgeving zijn we precies gelijk aan de twee Emmaüsgangers, die discusiëren over de Heer, zonder Hem in onze omgeving te ontdek ken. En terwijl we dan alsmaar vraagstukken over het moderne Christendom aan de orde stellen: li turgische vernieuwing, bedrijfsapos- tolaat, jeugdbeweging en de plaats van de leek in de Kerk, wandelt 'n onbekende met ons op. Het is Christus Zelf, die we niet herkennen, maar die bij ons geble ven is, ondanks Zijn Dood, ondanks Zijn Hemelvaart. Onze wandeling van Jeruzalem naar Emmaus is vervuld van bran dende problemen, we maken ons er kopzorgen over, we worstelen ons door tijdschriften en kranten heen en luisteren naar gewichtig doende sprekers. Duizend en een oplossingen wor den ons voorgelegd door anderen, die net zo hard lopen te zoeken als wij. Maar onzichtbaar begeleidt ons op onze weg Christus Zelf. Rustig en zonder opzien verldaart Hij ons de Schriften, Zijn eigen Evangelie. Hij legt ons geen concrete oplossin gen voor, Hij dwingt ons niet be paalde beslissingen te aanvaarden, neen, Hij zet ons Zijn leer uiteen. We zullen er veel van "leren, doch op voorwaarde, dat we luisteren. Er bestaat voor ons geen enkele reden ons te schamen, dat wij als Emmaüsgangers zijn, het is ons lot. We moeten het zijn. Maar het zal aan onszelf liggen of we leren luisteren naar wat Hij zegt. Het zal onze eigen beslissing zijn als we ons niet laten afleiden door die wereld van techniek en progres sie die ons omringt, en nog minder ons dronken maken door de welda den van een technische cultuur. Onfeilbaar zal dan, zelfs als een maal de dag ten einde is en het rond ons gaat schemeren, het ogenblik komen, dat wij Hem zullen herken nen. Wij moeten het geduld kunnen opbrengen als goede Emmaüsgan gers het ogenblik af te wachten. Want niet wij zijn het die dat be palen. maar Hijzelf. Op dat ogenblik zullen wij het Evangelie begrijpen, 'zoals het zijn toepassing moet vin den in onze omgeving, in onze maat schappij in ons eigen leventje van. vragen en vraagjes. Een ding staat ons te doen: op weg blijven naar Christus en naar Hem luisteren. JONGENSKOOR Hoe meester Buys naar Venray gekomen is, naar de Franciscus- school is iets, waar we niets mee te maken hebben. Maar men lean die „organisators" alleen maar geluk wensen met de komst van deze on derwijzer, die in de korte tijd, dat hij in Venray werkzaam is, zijn hobby: koorzang, wel op zeer bijzon dere wijze tot gelding heeft gebracht. Hij heeft niet alleen een jongens koor opgericht, maar is met deze zangertjes van St. Frans ook al op getreden. We denken aan het jubi-, leum-volksconcert van het Mannen koor, aan :t optreden bij de opening van de Fraficiscusschool en voor de Radio Zuid. Wel een teken dat het bij de oprichting alleen niet is ge bleven, maar dat er hard gewerkt is om in zulke korte tijd dergelijke opmerkelijke successen te boeken. Dat deze heer niet tevreden is met wat tot heden is bereikt, werd de kerkganger duidelijk, die zondag j.l. niet alleen de hoogmis maar ook het lof in de Paterskerk heeft bijge woond. Bij het Venrayse koor had men n.l. enkele kleine gasten, Hage- naartjes, die reeds eerder zangon- derricht van dhr. Buys hebben ge had. Volstond het jongenskoor in de hoogmis met het op keurige wijze ten gehore brengen van de vaste gezangen, van het lof werd - oneer biedig gezegd misschien - een waar concert gemaakt. Niet alleen bleek het koor over ongedachte kwalitei ten te beschikken, maar de soli die de Haagse jongens ten beste gaven, waren iets unieks. Men kon 'n speld horen vallen en de kerkgangers kwamen kennelijk diep onder de indruk van wat deze jongens heel gemakkelijk en natuurlijk ten ge hore brachten. Men kon merken dat het publiek zich met verbazing af vroeg hoe het mogelijk is jongens zó beschaafd, klankvol en natuur lijk te laten zingen. De solo van Jan Willem van Bussel (10 jr.) bij het Laudate Dominum klonk won dermooi, maar ook bij het Tota Pul- chra was het een waar genoegen te luisteren naar de broers Paul en Peter Castenmiller. die tesamen met van Bussel dit lied brachten. Een saluut verder nog voor Peter Cas tenmiller die het Magnificat voor zong. Dat onze Venrayse zangertjes^ in hun voetsporen treden, kon menu's- morgens in de hoogmis merken, waar Jan Scholten bij het Bene- dictus een solopartij zong, waarbij Geert Colsen samen met de genoem de van Bussel de 2e partij zong. We zetten diep en eerbiedig ons denkbeeldig petje af voor wat niet alleen de Haagse gasten presteerden maar ook voor onze Venrayse zang ertjes en zeker voor hun leider, die in ter nauwernood een maand de jongelui op een dergelijk peil wist te brengen. Hopelijk mogen we hen nog meer beluisteren en is het voor andere scholen - ook op de kerk dorpen - een aanleiding om aan de muzikale vorming der jeugd wat meer aandacht te schenken. EEN HARMONIE VAN 100 JAAR Op zaterdag 25 juni herdenkt de Harmonie Euterpe haar honderd ja rig bestaansfeest. Er is om minder reden feest gevierd en het is dus helemaal geen wonder dat het be stuur van deze oude, maar toch altijd nog jonge harmonie al weken bezig is om een behoorlijk feest programma op te stellen. En al is alles nog lang niet in kannen en kruiken, het blijkt wel dat men dit eeuwfeest op een bijzondere wijze zal herdenken. Er zal n.l. een groots concours zijn, waaraan in de hogere afdelingen de bekendste corpsen van Limburg deelnemen. Er zullen ju bileum-concerten gegeven worden door corpsen met internatonale faam en er zuilen ontspanningsavonden komen waaraan bekende radio- en televisiemensen meewerken; er zal een extra grote tent komen, een Tyroler-kapel van naam, een tuin feest enz., kortom er zal een hele week uitbundig feest zijn, dat zijn einde vindt in een drumband-con cours en het optreden van de Trom melaren van Roesendale, een gezel schap dat ook al internationaal be kend is. Hieruit blijkt dus wel, dat Ven- rays Harmonie van plan is een zeer feestelijk en uitbundig bestaansfeest te accentueren en dat zij ook hierbij - gedachtig haar taak - een ruim aandeel voor de gemeenschap re serveert.. Nu hebben wij echter nog niets gehoord van die gemeenschap zelf. Want bij een dergelijk feest mag toch zeker ook de gemeenschap, die men 100 jaren op zeer muzikale wij ze gediend heeft, niet ontbreken. We hebben gezien hoe op andere plaatsen vaandels, trommels, zelfs uniformen werden aangeboden bij gelegenheden die heel wat jonger waren dan 100 jaren. Nu de Harmo nie voorbereidingen treft, zal ook Venrays gemeenschap 'ns extra voor de dag moeten komen. Wie in dit geval de kat de bel zal aanbinden? misschien de commissie van samen werking? Verandering van spijs doet eten en daarom deze week maar weer 'ns een gewoon verslag van de laatste zitting van de politierechter.. De Siebengewalder, die nu voor de derde maal gesnapt werd dat hij dronken op een fiets rondtoerde mag 7 dagen gaan brommen. Driemaal is scheepsrecht, dus moést hij er aan geloven. De juffrouw uit Grubbenvorst, die 's morgens hals over kop haar zieke tante in een auto naar het ziekenhuis moest brengen, reed in haar haast een lantaarnpaal van de sokken. Daar had ze al een rekening van gekregen, groot 90.- Maar aangezien die juffrouw na de botsing was doorgereden - wat niet mag - moest ze nu voor de politierechter verschijnen. Deze kon al die haast wel begrijpen en maakte er 10.- boete van. De Sevenummer, die ruzie had met zijn kameraad, kwam er achter dat hij zijn woede niet zo maar mag koelen op de bromfiets van die ka meraad. Hij had die brommer nl. nogal behoorlijk toegetakeld, zodat er voor 60.- onkosten aan waren. De politierechter liet hem er nog 15.- boete bij betalen. o De man uit Afferden, die blijk baar een kv/ade dronk had - hij kon zijn handen niet in zijn zakken hou den als hij dronken was - had een stelletje proef fles je genever wegge nomen in een café. Dat kostte hem nu acht dagen, waarmee al weer blijkt dat ook de geneverkruik zo lang te water gaat, tot ze breekt Een Sevenums echtpaar kon er niet goéd komen, en daarom beslo ten ze samen rooftochten te onder nemen als aanvulling op hun inko men. Deze sport duurde echter niet lang of ze liepen tegen de lamp en nu zweeft dan boven hun hoofden de voorwaardelijke veroordeling, nog een pas verkeerd en het wordt Pollardstraat Roermond. In Wanssum verleende "n chauf feur geen voorrang waardoor een motorrijder zodanig in de verdruk king kwam dat niet alleen zijn mo tor sneuvelde maar hij zelf in het ziekenhuis terecht kwam. Beide wa ren aan een flinke reparatie toe, te- samen ongeveer 2000.- kostende. Dat was dan de eerste post die de chauffeur te betalen had. Nu kwam er dan nog de boete bij van de po litierechter, zijnde 50 en een v.w. straf van 6 maanden rijbewijs kwijt. Dan komt er nog de kantonrechter bij, die voor dergelijke gevallen ook een heel aardig tarief heeft. We ver moeden dat deze chauffeur in de toekomst altijd voorx-ang zal geven. Een Swolgenaar kreeg 50 boe te omdat hij een Venrayenaar zijn pols had omgedraaid. Nu is dit geen bar groot kwaad, hoogstens pijnlijk, en dat vooral omdat die man uit Swolgen houwer is op de mijn. Die knapen zijn gewoonlijk sterker als ze zelf weten. Daardoor kwam het dat het geen haartje scheelde of de arm van de Venrayenaar was er helemaal uitgedraaid. Een klein jochie uit Bergen zei: „dikke biëst" tegen zijn buurvrouw. Wat duidelijk bewees dat het geen beleefd jochie was. Maar de beledig de buurvrouw zei toen op haar beurt tegen de toesnellende vader, dat hij beter op zijn kinderen moest passen maar ook met zijn vingers van an dermans konijnen moest afblijven. En dat nam de vader niet en nu werd het ƒ-10 boete voor buurvrouw. De Horstenaren, die een Venray- er - zo maar zonder meer - tegen de grond hadden geslagen, zullen waar schijnlijk spijt krijgen van dit grapje want de Venrayer was nog altijd 'n tikkeltje „dol" van die klap(pen). En dat was aanleiding om de zaak voor de rechter-commissaris te brengen, en daar wordt 't niet beter mee. In Meerlo tuigde de ene buur man de ander af met een flink stuk fijne harde boerenworst. Hij had er zich zo kwaad gemaakt dat hij het eerste 't beste wapen greep dat voor de hand lag, en dat was die boe renworst welke moeder de vrouw net wou gaan aansnijden. En ze was hafd - die worst - steenhard, en het slachtoffer ging dan ook prompt van de sokken. Ook misbruik van worst wordt gestraft, 15 boete en ver beurdverklaring van het wapen de worst, dat laatste was jammer want ze zag er smakelijk uit Een goede buur is beter dan U kent het verhaal verder wel. Maar er zijn desondanks nogal eens wat buren-ruzies op te knappenZo was er nü een Gennepenaar met een knots van 'n blauw oog. Dat had hij te danken aan zo'n goede buur. De goede buur vertelde echter dat de „blauwe" tweemaal achter elkaar zijn schutting overhoop gereden had en dan begint je bloed toch wel te kriebelen. Buurman trok dan ook van leer, en na de operatie bleef er een fantastisch opgelopen oog over. Het werden 15 boete met de bood schap dergelijke karweitjes in het vervolg door de politie te laten op knappen. „Dat duurt te lang" zei de beklaagde nuchter De Nijmegenaar, die door een rechterlijk vonnis geen auto meer mocht besturen, hadden ze gesnapt toen hij dat toch deed. Nu zitten de rechters er niet voor niets en wat zij zeggen moet gebeuren. Zo niet, dan worden het 3 weken gevange nis, zoals ook in dit geval gebeurde, ondanks alle mogelijke argumenten van de betrokkene. En dan tenslotte was er een Am- bonnees, die er nog eens ouderwets met de klewang - een gevaarlijk soort sabel - van leer getrokken was. De man was om een pietleutigheid boos geworden en kreeg toen een tikkeltje de kolder in. Dies pakte hij de klewang en zou waarschijn lijk het hele kamp gesloopt hebben als men hem niet overmeesterd had. Een deur werd al midden door ge spleten. De man had er nu spijt genoeg van, en gelet op de omstan digheden, was de rechter - die het kennelijk plezier doet zijn kennis van het Maleis in zulke gevallen te kunnen gebruiken - genegen tot 'n voorwaardelijke straf n.l. 6 weken. De Ambonnees groette militairement en besloot daarmee de zitting. 1 Z'ollt ometarin^cn j •lAKM fcvpotfKlür. Itóniau C jULIA"NAS!NGEL41 •tekf. 1061 (K4780) NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kom. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. WILMSEN Teletoon J651 ACTIE VOOR DE NIEUWE KERK OP HET MOLENPLEIN In verband met enkele technische moeilijkheden kan de actie op 7 mei geen doorgang vinden. Die actie zal nu op 14 mei gehouden worden.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1