Jaarrede Burgemeester Wist U... Rondvraag in de gemeenteraad Overpeinzingen Er is belasting erug te halen Griep-epidemie 1960 Heeft de rendierjagers-cultuur kend. ge Willen we 'n algemeen overzicht krijgen van de praehistorie van de gehele streek tussen Brabant en de Maas, zo moesten ook de velden ten Oosten van Venray (gemeente Wans- sum) onderzocht worden Op de hoge randen langs de oude Maasvallei van af Meerlo naar Maashees werden door ons Tjonger- vondsten gedaan. Dit vuursteenma teriaal (klingen, spitsen en schrab bers) alle werktuigen uit bovenge noemd tijdperk, kenmerkt zich door 'n speciaal soort -vuursteen. Alhoewel reeds 'n groot aantal klingen etc, verzameld werden, is het nog te vroeg om te concluderen, tot welke variatie der Tjongercul- tuur zij behoren. MUUR OP HET KERKHOF Dat de oudheidkundige kring zich niet alleen bezig houdt met opspo ringen op praehistorisch gebied, ge tuige het terugvinden van 'n Mid deleeuwse muur of fundering op het kerkhof alhier. Dank zij melding van de dode- graver, werd bij 't maken van 'r graf 'n gedeelte van 'n muur of fun dering blootgelegd. Deze was door hem reeds enkele malen in andere graven aangetrof fen. Bij nametingen is komen vast te staan dat de muur 'n dikte heeft van 1 meter en 'n hoogte van nog 0,1 meter. Voor zover is na te gaan, loopt de muur ter hoogte van de sacristie in N.-richting, buigt hierna af naar 't N.-W., om vervolgens weer zijn rich ting te vervolgen naar 't Noorden, waar eertijds de Burggraaf zijn loop had. (Tuin klooster Jerusalem). Nadat wij diverse gegevens (o.a. steenafmetingen en schets hadden opgezonden, blijkt nu dat we hier te maken hebben met 'n muur uit 1500-1600. Is dit nu een oudere afscheids- muur van het kerkhof of van 'n ge bouw? Dit zal voorlopig wel 'n open vraag blijven aangezien de plaatselijke omstandgheden 'n nauwkeurig on derzoek niet toelaten. RUDGERUS VAN VELTHUM Contact werd opgenomen met Dr. H. Gerig, stadsarchivaris te Keulen, in verband met zijn studie over het leven en werken van 'n reeds te lang vergeten figuur uit de Venrayse ge schiedenis Rudgerus van Velthum. Dr. H. Gerig, hield reeds 'n lezing over deze grote figuur in het Car- melietenklooster te Smakt. Rudgerus was 'n grote vriend van d^ wereldvermaarde filosoof Eras mus, een groot voorvechter van een chistelijke renaissance. Voor zover bekend heeft Dr. Gerig het plan om over de persoon van Rudgerus een uitvoerig artikel te schrijven. BELANGRIJKE HISTORISCHE GRAFZERKEN van de- St. Petrus-Bandenkerk te Venray. Van de hand van Dr. J.Belonje, groot deskundige op het gebied van Historische grafschriften, zal binnen afzienbare tijd een boek uitkomen getiteld: Genealogsche (Genealogie: studie van de afstamming) en Heraldische (Heraldiek: wapenkunde). Gedenk waardigheden in en uit de kerken der provincie Limburg. De in dit boek gepubliceerde cripties zullen de aandacht trekken van de genealoci en heraldici, maar ook van de taalkundige en v.d. fol klorist. Zij zijn voor de historicus van be lang in zoverre als zij geschiedkun dige feiten memoreren, maar zelfs de geograaf zal in dit werk het een en ander van zijn gading aantreffen in de vermeldingen van (nu dikwijls verloren gegane) plaatsaanduidingen. In samenwerking met genoemd schrijver zijn vele Venrayse gege vens opgespoord en zij zullen in dit boekwerk opgenomen worden. Binnenkort zal in dit blad 'n arti kel worden opgenomen waarin de grafzerken, opschriften van de stich ter der huidige kerk, en van andere pastoors (uit de 17e eeuw) nader be schreven worden. Hopenlijk zal dat artikel ertoe bij dragen, dat de aloude historische grafzerken weer een ereplaats onze kerk of toren krijgen, een plaats waar zij stellig (alleen al uit historisch oogpunt) recht op hebben. BERN KRUYSEN Gewoontegetrouw gaf Burgemees ter Janssen, in de laatste raadsver gadering de eerste in 1960 een overzicht van het wel en wee der gemeente in 1959. Hij vertelde daarin o.a., dat het aantal inwoners gestegen is met 375 tot 20,954, zodat '60 de 21.000ste in woner zal brengen. Opmerkelijk is .het aantal vesti gingen uit het buitenland, n.l: 24 personen t.w. 8 uit België, 1 uit Frankrijk, 2 uit Duitsland, 1 uit Italië, 8 uit Canada, 2 uit Australië, 1 uit Iran en 1 uit Nyassaland (Afr.) Uit onze gemeente zijn naar het buitenland vertrokken 37 personen t.w. 6 naar België, 1 naar Frankrijk, 5 naar Duitslarfd, 1 naar Oostenrijk, 7 naar Italië, 2 naar Groot-Brittanië, 1 naar Amerika, 2 naar Canada, 2 naar Australië, 6 naar Nieuw-Zee- land, 1 naar Iran, 1 naar Siam, 2 naar Indonesië. BOUWACTIVITEIT In 1959 werden 276 bouwvergunnin gen verstrekt (1958 208) waarvan de bouwkosten in totaal 4.807.008 heb ben bedragen (1958 4.037.765). Aan legesgelden werd ontvangen 16.345.5Q (1958 12.808.50). Van de 276 bouwvergunningen waren er 45 bestemd voor particu liere woningen. Het merendeel van die woningen is gereed. In aanbouw zijn nog 60 woning wetwoningen in plan-Zuid, 10 in Oostrum en 2 in Merselo. Als voorbeeld van vergunningen voor grotere bouwwerken noemde de Burgemeester de jongensschool in plan-zuid 165.000 246.000 85.000 450.225 89.500 de 2 gymnastiekzalen verbouwing St. Joseph ontspanningszaal St. Anna werkplaatsen v. St. Anna gebouw voor arbeids- therapie St. Servatius 5-klassige noodschool van het lyceum I.C. kleuterschool Heide verbouwing van de land- bouwhuishoudschool nieuwe politiebureau Verder nog de panden Pijls, Arts van Woerkom, dr. UA. Termote, tandarts Janssen en dierenarts W. Kremer 135.000 55.000 38.000 36.000 110.000 totaal voor 'n bedrag van 1.837.725 Het aantal bouwvergunningen zou veel groter zün geweest, wanneer de particuliere bouw in 1959 niet was afgeremd. Voor 66 woningen zün premie-aanvragen in het af gelopen jaar by de directie van de volkshuisvesting en de bouwny- verheid ingediend. Slechts voor 25 woningen is een premie toegekend, zodat nog voor 41 woningen een premiebeschikking moet komen. OPENBARE WERKEN Hierbij memoreerde hij 't begin van de Leunenseweg, bij de ingang van middon-peelweg, de verbetering van de kom en bij het Schoor, het begin van de omlegging van de Deurnese- weg door de Wieën. De wegenver betering op de Smakt en het op knappen van zandwegen. Dan stond nog op de lüst de af werking van plan Zuid en de ont sluiting van het uitbreidingsplan Oostrum. het plantsoen aldaar, de nieuwe verkeersregeling en de elec- trificatie. Wat waterleiding betreft: alle dorps kernen zqn aangesloten behalve Smakt en Castenray, maar dit laats te komt in 1960 aan de beurt. Verder memoreerde hij de aan schaf van een manschappen-mate rieel wagen voor de brandweer die hard nodig was, gezien het groot aantal branden in 1958, nl. in totaal 85, bos- en heidebranden inbegre pen, met een totale schade van 135.000. STEDEBOUW Ter visie konden worden gelegd en vastgesteld de ontwerpen van de uitbreidingsplannen voor Venray- Zuid II (Sportpark) en de Smakt. Tot heden werd de goedkeuring nog nietontvangen. Verder is vast gesteld een wijziging van het weder- opbouwplan voor wat betreft het terrein, waar de bouw van een cul tureel centrum is gedacht. Wat het uitbreidingsplan West be treft en de herziening van 't hoofd- zakenplan, hiervan verwachtte de Burgemeester in 1960 de vaststelling. ONDERWIJS Natuuriyk werd de Franciscusschool als eerste vernoemd in dit overzicht, maar daarnaast ook de bouw van 2 gymnastiekzalen. Verder de verbouwing van de huishoudschool, de oprichting van 'n afdeling schilderen op de ambachts school, de uitbreiding van het Ly ceum met een noodgebouw voor de HBS, de combinatie van jongens- en meisjesschool in Oirlo, de oprich ting van een kleuterschool in Heide, de kinderspeeltuin en de -eerste plannen voor een cultureel centrum. INDUSTRIE Met trots memoreerde de Burge meester de opening van het atelier der n.v. Beeren, de uitbreidingen bij, de n.v. Custers (in uitvoering) en bij Inalfa (in voorbereiding), de verkoop van industrie-terrein aan de metaal- warenfabriek Limburg en de „eier- fabriek" van de Barneveldse Eier- handel. Daarnaast is er de uitbrei ding van Nelissens betonindustrie. Uitbreiding van industrie-terrein is dringend nodig, gezien de aanvragen voor terrein. Ook de handelssector kende veel verbeteringen in 1959. Met name noemde de Burgemeester de verbou wing van rijwielhandel Poels, de uitbreiding van de magazqnen kantoren van de grossierdery Karei Wynen,' de verbouwing van de Fir ma Coenen, de nieuwe zaak Nagel hout, de opening van rijschool Claes- sens in de Poststraat, de nieuwe winkelpanden in de Schoolstraat en de verbouwing van lunchroom Ver heugen, welke zaken alle getuigen van de ondernemingsgeest van onze middenstand. r LANDBOUW Hierbij werd gewezen op het einde van de ontginning van de resterende kavels in de Vredepeel, de verkoop van de Heidse Peel, in verband met de ruilverkaveling „Lollebeek". Een begin werd gemaakt met de grote aanvoersloot, welke tot doel heeft de watervoorziening van de kavels in de Vredepeel te verzorgen. Verder bracht hy de opening van de proefbedrqven in de Vredepeel ter sprake, de bouw van peelboer- derüen en de opening van de nieuwe LLTB-gebouwen in Castenray als bewyzen van de vooruitgang op landbouwgebied. RONDVRAAG Zoals wij U vorige week beloof den, zou de rondvraag van de laatste gemeenteraadsvergadering nog vol gen. Die begon met de vraag van VAN HAAREN of het nu uitgesloten is, dat Venrays veemarkt zijn oude glorie terugkrijgt. De VOORZITTER meende, dat dit aan de LLTB lag, maar STEEGHS vertelde kort en bondig, dat de LLTB er niets mee te doen heeft. De vee handel heeft zich geconcentreerd tot enkele grote markten, met zeer goede accomodatie en daarmede de nekslag gegeven aan alle kleine markten. INDUSTRIEVESTIGING PONJEE was eens nieuwsgierig hoe men in 't algemeen wel tegen over nieuwe industrievestigingen staat, want aan dit probleem hangen weer vele andere vast, zoals b.v. op leidingsmogelijkheden e.d. Bovendien vroeg hy zich af of het pendelen niet kan worden tegen gegaan door te bewerken, dat de ge meenteclassificatie verandert. Het argument van vele pendelaars is, dat men elders meer verdienen kan, wat dan zijn oorzaak vindt in de lagere gemeenteklasse, waarin Venray staat. De VOORZITTER wees er op, dat al deze problemen in studie zqn bij de industrie-commissie, die b.v. al als haar oordeel heeft uitgesproken dat getracht moet worden een hout- bewerkende of chemische industrie naar Venray te krijgen, om zodoen de tegenover de metaalverwerkende industrieën wat afwisseling te krij gen. De opleiding, die ook veel in de industrieën zelf «gebeurdt wordt dan natuurlijk daaraan aangepast. De classificatie-geschiedenis kon spreker ook niet waarderen, maar hier zal voorlopig weinig aan te doen zün, temeer waar dit alles toch al op de helling staat te veranderen. Fr. JANSSEN bleek ook aller minst voorstander van deze classi ficatie te zün, waarbij hij als dui delijke demonstratie van de dwaas heid hiervan de indertijd toegepaste indeling bij de gemeente-classificatie van de Oude Oostrumseweg tot voor beeld stelde. Hij was van mening, dat, als er industrieën genoeg zijn. de werkclassificatie zich automatisch optrekt. Of het pendelen nu alleen zijn re den vindt in de paar gulden verschil, waagde hij met de VOORZITTER te betwijfelen, daar hier tegenover toch staat, dat de man uren langer van huis is en b.v. de opvoeding der kin deren geheel op de vrouw des hui zes terecht komt. Maar dat moeten deskundigen maar uitmaken. Wij kunnen niet anders hopen als dat er zo spoedig mogelijk een einde komt aan deze reeds lang achterhaalde in deling van gemeenten. BEJAARDENWONINGEN JENNISKENS zou gaarne zien, dat op verschillende kerkdorpen ook be jaardenwoningen zouden worden ge bouwd, daar verschillende oudere mensen hiervoor belangstelling heb ben, die echter op het dorp, waar ze jaren geleefd hebben, willen blij ven wonen. De VOORZITTER zou een en an der eens bekqken, want direct hier op antwoorden was natuurlijk niet mogelijk, al drong STEEGHS hier wel op aan. Fr. JANSSEN wilde weer eens weten hoe het met 't zwembad staat en kreeg ten antwoord, dat in fe bruari de aanleg ten departemente besproken zal worden. VERMEULEN stak gemeentewer ken een verdiende pluim op de hoed neeje Vastelaovendliedje op Circus Mök BELANGRIJKE GEBEL TENISSEN In de annalen zijn verder opge tekend de volgende feiten: de uit bouw van de B.B., de torenactie, het 3e Limburgse schaaktournooi, dat nu gevolgd zal worden door 't tour- nooi voor het Nederlandse schaak- kampoenschap in Venray, de sport dagen van de Limb, diocesane sport bond, de doden- en bevrijdingsher denking en het gouden jubileum der KABO. PLANNEN VOOR 1960 Wat zijn nu de plannen voor 1960? De Burgemeester had een heel lange wenslijst klaar liggen, maar de grote vraag zal zijn, wat kan er uitgevoerd worden? Dat zal afhangen van de financiën en wat daarvan terecht zal komen, weet nog niemand. Desalniettemin waagde hy het toch enkele zeer urgente punten op te geven en met name: bouw van woningwetwoningen, stimulering particuliere bouw, voortzetting mid den Peelweg. uitvoering Beekweg, gedeeltelijke aanleg sportpark, de aanleg van een zwembad, verbete ring en verharding zandwegen, rio lering in Leunen, ontsluiting uitbrei dingsplan Oostrum, uitbreiding in dustrie-terrein, bouw schouwburg, bouw politiebureau en ontginning Heydse Peel. Geen kleinigheid zoals U ziet, maar het getuigt toch wel van opti misme, als men aan het begin van het jaar, ondanks financiële en an dere zorgen, een dergelijk werkpro gramma op tafel durft leggen. Laten we hopen, dat in de nieuw jaarsrede van 1961 veel van 't ge noemde als verwezeniykt kan wor den aangeduid. voor de keurige service van de sneeuwopruimerij, die veel ongemak e.d. voorkomen heeft. ZANDWEGEN EMONTS wilde weten hoe ver men is met het zandwegen-plan. Hy kreeg te horen, dat gemeentewerken thans plannen aan het opstellen voor de verharding, welke plannen dan met de Cultuur Technische Dienst besproken zullen worden om ze gesubsidieerd te krijgen. Of er in derdaad dit jaar 35 km wegen ver hard worden is nog een grote vraag en hangt af van het komende over leg. BARTELS wilde weten waarom de raad nooit meer iets gehoord had op haar voorstel om de wethouders- salarsssen te verhogen. De VOORZITTER vertelde, dat Ged. Staten hier tegen waren, maar aangezien de grondslagen intussen verhoogd zijn van deze salarissen het doel toch bereikt, al is het dan via een omweg. Met de toezegging, dat de wegwq zers op de Wanssumseweg voor Oirlo verbeterd en vergroot zal worden sloot men dan de openbare vergade ring en ging n>en verder in geheime vergadering. NATIONALE RAMP Wie het getouw-trek gelezen gehoord heeft over een eventuele schade uitkering aan de bewoners van het getroffen Tuindorp-Oost- zaan, die is kriegelig geworden om de kruideniers-politiek die schijn baar inhaerent is aan dergelijke schade-gevallen. We weten nog allemaal drommels goed het getouw-trek hier in Ven ray met de „Engelse schade" en met de „huisraad-schade". Tientallen ambtenaren, duizenden dossiers maar de uiteindelijke uitkeringen waren van dien aard, dat men zün lach wel kon houden. We hopen voor de bewoners van Tuindorp-Oostzaan, dat het ditmaal anders zal zijn, dat men ditmaal ook een eerlijke poging wil doen de schade, die toch al verschrikkelijk redely k te vergoeden en dat zij niet een tweede maal verdrinken onder de formulieren en papieren, die het grootste gedeelte van het schade-bedrag mee zullen nemen. We hopen het voor hen, maar ge zien het „spel" wat men nu al speelt met het al of niet tot nationale ramp verklaren van deze overstroming geeft wel te denken. Trouwens ook andere dingen geven te denken NATIONALE RAMP Afgelopen zomer hebben we ook een nationale ramp beleefd. De droogte heeft honderden boe ren, ook en vooral in deze streken voor ontzaggelijke moeilijkheden ge plaatst en er zijn zware verliezen geleden. Het Landbouwschap heeft als voorzichtige raming zelfs het ge tal 100.000.000 guldens op tafel ge legd. Er is inderdaad hulp geboden. Niet getroffen boeren hebben met be hulp van het leger de eerste hulp geboden, die dankbaar is aanvaard door mensen, die het werk van vele dagen en van vele handen zagen verschroeien in de altijd maar bran dende zon. Er is een andere hulp-actie ge weest tussen de boeren onderling maar 100 miljoen legt men zo een- twee-drie niet op tafel, terwyi men o.i. terecht de vraag stel de: „moeten wü nu dit allemaal al leen dragen". Er zijn Kamer-com missies op bezoek geweest, die mee warig het hoofd hebben geschut en de Minister heeft een persoonlijke adjudant gestuurd, die ook al zei, dat het zo verschrikkelijk was en weggereden is naar Den Haag. Maar de boeren zien de hogere voerprijzen zien hun lege silo's en hun lege portemonnaie en ze zijn bedankt. Nationale ramp of geen nationale ramp, maar zij zitten met de stukken. En er is niemand, die zich hierom bekommert Ge ziet er natuurlik ok op Circus Mök Er bestaat een ministeriële reso lutie, die voor sommigen van ons nog voordeel kan hebben. Deze resolutie nl. regelt de terug gave van belasting aan hen, die wel in een bepaalde periode belasting hebben afgedragen in de vorm van loonbelasting, maar die over het ge hele jaar bezien een dusdanig inko men hebben, dat zü feitelijk bene den de grens van de belastbaarheid vallen. Er zijn vele personen die slechts een gedeelte van het jaar in loon dienst zijn. Laten we alleen maar eens denken aan de talrijke werk studenten en seizoenarbeiders. Ge durende de tijd, dat deze lieden in betrekking zijn, wordt eventueel loonbelasting ingehouden. Het inkomen van hen over een heel jaar kan echter zó minimaal zqn, dat het beneden de grens van belastbaarheid biyft, in welk geval de ingehouden loonbelasting geheel wordt teruggegeven indien het to taal bedrag de 15 te boven gaat. Ziekte trekt door West-Europa In de Verenigde Staten zijn en kele tüd geleden weer gevallen van Aziatische griep geconsta teerd. Men heeft zich toen reeds afgevraagd of deze ziekte ook naar Europa zou overspringen, hetgeen, gezien het steeds intensievere ver keer, geenszins denkbeeldig was. Inmiddels heeft de griep in W.- Europa de kop opgestoken. In hoe verre deze epidemie uit de Ver enigde Staten afkomstig is is nog niet geheel duidelijk. Wel komen er berichten tot ons dat de griep- golf die thans door ons wereld deel trekt, niet zo'n bizonder on schuldig karakter heeft. Griep wordt gemeld uit Frankrük. In een stad als Toulouse moeten meer dan tienduizend mensen met deze ziekte in bed liggen. Griep wordt gemeld uit zuid- Duitsland. In de stad München moesten enkele honderden grieppa- tiënten door de ziekenhuizen worden geweigerd, omdat ze geen bedden beschikbaar had. De epidemie breidt zich langzaam uit. Naar het zuiden toe heeft zij opper-Oostenrijk bereikt, naar het noorden toe heeft zij haar uitlopers reeds tot in het Rijnland. IN '57 MILJOENEN MENSEN Nog vers in het geheugen ligt bij iedereen de Aziatische griep, die in 1957 over de gehele wereld trok, een reis die ongeveer negen maanden in beslag nam. By deze zogenaamde epidemie werden miljoenen personen aange tast en hoewel het verloop in het al gemeen niet kwaadaardig was, heeft deze ziekte alles bü een toch heel wat mensenlevens gekost. Terecht vraagt menigeen zich be zorgd af of ook deze keer Nederland zqn deel zal krijgen en of het karak ter van de epidemie kwaadaardiger is dan in 1957. ZELF MAATREGELEN NEMEN Tegelijkertyd rüst dan de vraag of men misschien maatregelen zou kunnen treffen om zichzelf te be schermen wanneer het griepvirus ook tot onze landen doordringt. Allereerst dient men daartoe al die dingen te doen die het weer standsvermogen van het lichaam verhogen en al die dingen na te la ten die het ondermünen. Niet dat men daarmee dan voor het krijgen van griep gevrijwaard is, maar men treedt om een wat oorlogszuchtige beeldspraak te ge bruiken de vijand dan goed ge wapend tegemoet. BESMETTINGSKANS VER KLEINEN Dat wil dus zeggen dat men zon der buitensporigheden moet leven, dat men een lange nachtrust moet genieten, dat men gevarieerd voedsel moet gebruiken. Daarenboven kan men een griep- tijd het best die plaatsen mijden waar veel mensen bij elkander zqn, dat wil zeggen geen bijeenkomsten bezoeken e.d. Wanneer de afstand die men met overvolle openbare vervoermiddelen moet afleggen niet te groot is, doet men er goed aan zijn benen te ge bruiken en te gaan lopen. VACINATIE TEGEN GRIEP Voor verschillende soorten chro nische zieken heeft het wel zin dat zij tegen griep worden ingeënt, ge steld dan dat het vaccin zo kan zijn samengesteld dat het bescherming verleent tegen de virusstam van de epidemie. Allereerst gaan onze gedachten daarbij uit naar lijders aan allerlei longziekten en naar patiënten met bepaalde hartaandoeningen. Voorts wordt inenting tegen griep nogal eens aanbevolen voor mensen die voortdurend last van steenpuis ten hebben en voor personen boven zestig jaar. Blief wakker merge! op Circus Mök Wie een gedeelte van het jaar werkt, zou in vele gevallen de inge houden loonbelasting terugkrijgen. Dit bedrag kan zeer belangrijk zijn, wat onderstaand voorbeeld duidelijk illustreert. Een jongmens verliet in juli 1959 de schoolbanken en ging 1 septem ber daaropvolgende in betrekking tegen een salaris van rond 350 per maand. Niet minder dan 42,80 loonbelasting werd daarvan inge houden. Over 1959 bedroeg het totale sala ris dus 4 x 350,is 1400 en de loonbelasting 4 x 42,80 is 171,20. Het belastbaar minimum voor de inkomstenbelasting bedroeg dat jaar 1500, dit is na aftrek van de wet telijke 100, verwervingskosten. Het jongmens had minder ver diend en daar meer dan 15 loon belasting was ingehouden, kan hij ruim 170 gerestitueerd krijgen. Wat in dit geval bijna een halve maand salaris uitmaakt. SCHRIFTELIJK VERZOEK Alle belastingplichtigen die menen over 1959 ook voor de jaren 1956 tot en met 1959 is zulks nog moge lijk aanspraak te kunnen maken op teruggaaf van ingehouden loon- en dividendbelasting moeten zich schriftelijk wenden tot hun inspec teur. Zij zullen dan een of meer aan gifteformulieren ter invulling ont vangen, aan de hand waarvan zal worden beoordeeld of hun verzoek al dan niet voor inwilliging vatbaar Bij twyfel raden we aan eerst in lichtingen ter inspectie in te winnen. De belastbare minima bedroegen voor 1956 en daarna voor ongehuw- den 1500 en voor gehuwden 2100. Alle bedragen na aftrek van 100 verwervingskosten. Waorum zö druk by sigarenmagazyn Maan? vur kartjes Circus Mök dat een man in een ochtendblad zqn eigen overlydensbericht las. Hq belde woedend de redactie van het blad op en brieste: „Hoe komt U er bq om een dergelijk idioot be richt in de krant te zetten?" De redacteur vroeg toen verschrikt: „Van waar belt U eigenlijk?" dat bij een emotioneel echtschei dingsproces mevrouw Harlow haar man beschuldigde, dat hq 's mor gens na het opstaan haar kunst gebit gebruikt voor het afknippen van het puntje van zijn ochtend sigaar. dat het belangrqkste agendapunt op de eerste vergadering in 1960 van de New-Yorkse gemeenteraad luidde: Hoe maken wij onze verga deringen korter? Er ontspon zich een hevige discussie. Na zeven uren sloot de voorzitter de verga ring met de mededeling, dat het punt nogmaals aan de orde zou komen. dat in Sydney een voormalige rq- instructeur een dag- en nacht dienst heeft geopend in het naar huis rijden van dronken chauf feurs. De zaken 'gaan nogal goed. dat in Bal win Green twee studenten door de ramen het gerechtsge bouw binnenkwamen. De cipier kreeg te horen, dat de heren wat wilden bidden en dat zij dachten met de kerk te doen te hebben. dat in Monza, Italië, de heer Pietro Nodari van zijn paard stapte, waarop hij een dag lang had rond gereden zonder het beest te laten eten of drinken. Pietro vond dat toch wel een dankbaar klopje op de paardehals waard. Het paard liet zich ook niet onbe tuigd en schopte Pietro voor twee weken het ziekenhuis in. dat teenagers een bevoorrechte klas se vormen. Dit heeft agent Char- M// OPWEKKEND VERKWIKKEND

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2