ROME Huurverhoging in cijfers Particuliere woningbouw kreeg een gevoelige slag U, ik en het verkeer.. Geestelijk artikel de politierechter Uit Peel en Maas TELEVISIETOESTEL P.MO OREN INENTING tegen difterie wereldstad Zaterdag 30 januari 1960 No 5 EEN EN'TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GKOTrsRAAT^^^VENITAY^TIÉXEF^I'512 ^IRCÏ^ISOGS^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS'PM'KWARXAAL0' h40 BUITEN VENRAY 1.60 Het reeds lang aangekondigde wetsontwerp'is dan nu eindelijk af gekomen, maar de lezer dient te be grijpen, dat een voorstel nog geen wet is, dus zullen wij de voornaamste gegevens uiteraard onder voorbe houd kunnen weergeven. Als eerste punt vermelden wij, dat de voorstellen neerkomen op een huurverhoging van 20%, ingaande 1 april 1960, geldende voor alle wo ningen tot 1959 gebouwd. Uitzonderingen kunnen worden gemaakt voor bepaalde woningen, o.a. die huizen welke gebreken vertonen, welker onderhoud sterk is verwaarloosd of die onvoldoen de woongenot verschaffen e.d.; deze kunnen van verhoging wor den uitgesloten. In het bizonder is deze bepaling van toepassing voor huizen, ge bouwd vóór 1918, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 9, 8, 7, 6 of 5, afhankelijk van de gemeenteclassificatie. WIE BESLIST? Het is de huuradviescommissie, die hier het heft in handen heeft, want deze instantie is het, die toe stemming kan geven tot huui-verho- ging op verzoek van de verhuurder. Krotwoningen en onbewoonbaar verklaarde woningen zijn van huur verhoging uitgesloten. Huizen, gebouwd na 1955 met sub sidie van overheidswege, zullen kun nen worden opgeti-okken tot en met andere woningen van gelijke waar-de vergelijkbare hoogte. Deze bepaling heeft betrekking op woningwetwo ningen en premiewoningen in de particuliere bouw. Zowel de ge meente als de particuliere verhuur ders kunnen zich daartoe wenden tot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. MINDER BUREAUS, MEER WERK Het verzoek tot huurverhoging moet gedaan worden binnen een be paalde termijn. De huurverhoging voor deze woningen kan dan komen te liggen tussen één en twintig pro cent. Zoals uit het bovenstaande blijkt krijgen de huuradviescommissies belangrijk meer werk, aangezien het deze instantie is, aan wie de beoor deling van de toestand van de wo ning zal worden overgelaten. De tot dusver bestaande huurcom- missies zullen worden opgeheven. Het publiek heeft er dit voordeel van, dat het met minder instanties te maken krijgt wat betreft de huur- prijsbeheersing. BEDRIJFSPANDEN Voor de bedrijfspanden zal een huurverhogng worden ingevoerd van 15%, echter alleen door het sluiten van een nieuwe huurover eenkomst tussen huurder en ver huurder. Voor deze panden geldt tevens de bepaling,, dat de prijsbe- heersing zal worden opgeheven, voor wat betreft panden met een jaarhuur van meer dan 5.000. f 3.500 of 2.500, al naar gelang van de gemeenteklasse. LOONCOMPENSATIE De huurders moeten de huurver hoging kunnen opbrengen en hier voor is ter compensatie een alge mene loonronde voorgesteld bij be schikking van het college van rijks bemiddelaars. Zoals destijds reeds is medege deeld wordt hier gedacht aan een loonronde van 2.5% van het loon met een minimum van 4 of 3,75 of 3,50 per week naar gelang van de gemeenteclassificatie dus resp. Ie klasse; 2e en 3e klasse; 4e en 5e klasse). Tijdens de openingsrede tot de centrale raad van de Limburgse K.A.B. welke zondag in Maas tricht vergadei-de, heeft bonds voorzitter Jan Maenen kritiek ge leverd op het lange uitblijven van een definitieve subsdieregeling Hij noemde het een hoogst onbe vredigende toestand waar door de particuliere woningbouw in de lucht is komen te hangen. VEEL TE STERKE CON CENTRATIE Een duidelijk gevolg van dit ern- ijge hiaat volgens de heer Mae nen, dat niet alleen bij vele kleine z.g. eigenbouwers het vertrouwen in het beleid op dit stuk ernstig is ge schokt, maar ook de particuliere wo- nigbouw zelf, althans de bouw van eigen woningen, een gevoelige slag heeft gekregen. Waarbij dan nog komt, dat door de bouw op groter schaal van grote kompleksen premie-wonin gen, in eigendom en beheer van bouwondernemingen en financiële instellingen, het gevaar niet denk beeldig is, dat de kleine eigen- bouwers in onvoldoende mate aan bod kunnen komen onder de gel dende beperking van het aantal premie-woningen. Ten aanzien van het eerste punt verlangt de Limburgse KAB een betere spreiding en ten aanzien van het tweede punt een afremming. Speciaal bepleitte hij verruiming van het aantal eengezinswoningen voor onze zeer vele jonge en groeiende gezinnen. Hij vroeg aller belangstelling, ook die van de afdelingsbesturen der Limburgse KAB, voor een gezonde oplosing van het woningprobleem, welke het geestelijk welzijn en het geluk der gezinnen dient en bepleit te ook nog de noodzakelijkheid van een „gepaste, geriefelijke en betaal bare huisvesting voor de financieel zwakkeren en onze bejaarden." De heer Maenen hoopte in het be lang van het particulier bezit, waar van deze regering een grote voor stander is, dat op korte termijn een einde aan de bestaande onzeker heid voor de kleine particuliere bou wer wordt gemaakt en gewaarborgd zal worden, opdat ook hij aan zijn trekken zal komen. ONGERUSTHEID De heer Maenen vertolkte ook de ongerustheid der Limburgse KAB, met betrekking tot de sterke con centratie van de woningbouw, zowel woningwetbouw als particuliere bouw, in de grotere centrale plaat sen, waardoor de bevolkng van het platteland naar deze concentraties wordt getrokken en tot de veel te grote schaal, waarop de bouw van stapelwoningen, hoog- of flatbouw, wordt gepleegd, vooral in de grotere gemeenten. Alhoewel het bij de juridische bollen nog een vraag is wat voor status de voetganger in het verkeer heeft zijn wij tweebenige wezens er al geruime tijd achter dat deze een vrij beroerde is. Paarden, koeien en ander vee heeft men nog zekere rechten ge geven. De huis-, tuin- en keuken- wandelaar heeft alleen maar plich ten. De agrariër met een stel koeien b.v. kan in een bepaalde situatie nog voorrang boven een automobiel ge nieten. Zou hij evenwel zonder dit vee zijn, dan stelt ook hij niets meer voor. De voetganger is alzo een ongede finieerd personage in onze verkeers- wereld. Wel zegt de wet, wat onder voet ganger. mede verstaan wordt. Dat zijn onder andere zij, die te voet een rijwiel, kinderwagen, invalidewagen kruiwagen of dergelijk klein voer tuig voortbewegen. En na deze uitleg volgt een op somming van plichten die iemand alleen nog maar nopen de weg op te gaan indien het broodnodig is. Wij zullen er enkele van opsommen: a. Verplicht op 'n voetpad te lo- b. Indien geen voetpad aanwezig of indien men daar door omstandig heden wordt belemmerd op het rij wielpad. Grenst dat rijwielpad aan de rijbaan, dan moet de voet ganger aan die zijde van dat rijwiel pad lopen, welke het verst van de rijbaan gelegen is. c. Is er geen voetpad en is er geen rijwielpad, dan mag de voet ganger de rijbaan volgen. (Hier is de wetgever niet krenterig geweest). Ware 't mogelijk geweest, dan had den we op deze weggedeelten zeer waarschijnlijk een eindje moeten vliegen. d. Is zo'n weg zonder voet- en rijwielpad een weg, waarover wel motrrijtugen mogen rijden (dus niet gesloten) en dus een verharde weg dan moeten die voetgangers wel aan de uiterste zijden dezer rijbaan lopen. e. Is zo'n weg gelegen buiten de bebouwde koni, dan moeten die voetgangers ook nog aan die zijde .van die rijbaan lopen, welke tégen het tegemoetkomende verkeer in is. (Dus links). f. Bij gebruikmaking van het rij wielpad of rijbaan, mogen de voet gangers het overige verkeer niet hinderen. g. Voetgangers mogen niet stil staan op kruisingen en splitsingen van wegen, alsmede op bruggen, in dien het overige verkeer hierdoor wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. h. Voetgangers moeten rijbanen en rijwielpaden haaks en zonder no deloze onderbrekingen oversteken. Voetgangers mogen binnen een afstand van 50 meter van een over steekplaats nergens anders de rij baan oversteken dan via die over steekplaats. j. Voetgangers mogen geen voet gangersoversteekplaats betreden in dien overig verkeer reeds zo dicht is genaderd, dat stoppen redelijker wijze niet meer verwacht kan wor den. k. Voetgangers mogen bij over steekplaatsen, waar verkeerslichten gebezigd worden, dan pas overste ken indien het kruisende verkeer door zo'n licht of teken dient te stoppen. 1. Voetgangers mogen een voet gangersoversteekplaats niet betre den en indien zij zich daarop bevin den zo vlug mogelijk maken, dat zij er vanaf komen indien een motor rijtuig ten dienste van de politie, brandweer en ziekenauto's naderen, onderscheidenlijk met een in wer king gestelde sirene tweetonige hoorn dan wel bel. Eveneens geldt dit voor voetgan gers als een begrafenisstoet of mili taire colonne in aantocht is. Wij zijn er van overtuigd, dat de voetganger beter gediend was met een opsomming van gedragingen, welke hij wel mocht dan iets in deze vorm. Bij het aanschouwen van deze plichten zal elke voetganger er dus van overtuigd zijn, dat zijn bewe gingsvrijheid bepaaldelijk beperkt is. Mocht hij dus eens geen voetgan ger zijn, doch wielrijder of brom fietsbestuurder, motorrijder of be stuurder van een auto, in welke hoedanigheid diezelfde voetganger ook wel eens verkeert, denk dan niet alleen aan uw rechten, doch ook aan de plchten, die U als voetganger zou hebben. We zouden dan een ideale menta liteit krijgen, die alle soorten wegge bruikers, die overigens slechts uit één groep personen bestaat, ten goede zou komen. Wtf in een wereld vol vrees en zonder God Dezer dagen hebben wij allen ge lezen over de beslissingen van de Opperste Sovjet om het leger met meer dan één miljoen man te ver minderen. Dat plan is in wezen een propagandistische zeepbel want naar de verklaring van Kroetsjev in de vergadering van de Sovjets wordt de slagvaardigheid van zijn leger niet verminderd. „Integendeel", zo zeide hij, de kracht van het Sovjet-leger is gro ter dan enige militaire macht ooit in de geschiedenis geweest is". Waar uit wij dus hebben te besluiten, dat niets ter wereld zozeer moet worden gevreesd dan zijn verschrikkelijk bewapend leger. Wij zijn dus allen vervuld van vrees voor de macht der communisten en alle volkeren der aarde zijn vol ontzag voor de geweld. Merkwaardigerwijs komt dezelfde gedachte voor in de wisselende ge zangen van de vierde zondag na Driekoningen, die nog altijd gewijd is aan de wezenlijke macht van het Kleine Kind de Pasgeborene, voor wie de Koningen uit het Oosten kwamen knielen. Hiermede is de tegenstelling van de moderne wereld gegeven, een te genstelling die twintig eeuwen ge leden al duidelijk werd gemaakt en die nu nog even aktueel is als toen Want het Communistische Oosten knielt voor geen enkele God alleen voor de techniek. De wereld is vervuld van vrees, zij siddert voor een enorme macht. Ieder onzer kan nog zo godsdiens tig zijn als hij wil, de vrees voor de communisten zit er bij ons in. Want de macht van de Russen, hun wreed heid tegenover vrouwen en kinde ren, hun barbaarsheid bij vernieti ging is alleen maar met dierlijke hartstochten te vergelijken. En daardoor leven wij in vrees, is onze wereld van 1960 gekenmerkt door de angst. Daarom bestaat bij zovele jonge mensen geen uitzicht op de toe komst en daarom denken velen maar dat ze beter het stoffelijk welzijn van het ogenblik kunnen inpikken, dan voor een toekomst te werken. En helemaal niet voor een verre toe komst van hogere orde. Het is heel erg te moeten consta teren, dat inderdaad de grote mond, de ruwe barbaarsheid en de duivel se methoden van dat Systeem onze waarachtige vrees voor God hebben overwoekerd. Men kan er nauwelijks meer van spreken, dat de heidenen vervuld zijn van eerbiedige vrees voor Gods Naam noch vol ontzag voor Ztjn heerlijkheid. Helaas onze wereld van heden, zo wel die van het Westerse kapita lisme als die van het Oosters Com munisme zien alleen nog de stof, de macht en het geweld. Hoe ver ver schilt onze wereld, die wij als be schaafd willen betitelen, van de we reld van toen. Deze wereld is geen christelijke wereld meer, zelfs niet een heidense. Zij is een wereld zonder God. Te midden daarvan staan zoals eens de Joden, eenzaam de God- vrezenden geweest zijn ook wij als de Godvrezenden. Wij het Volk Gods. En dat legt ons zeer zware plich ten op. De humor is een vreemd ding, dat soms wrang smaakt. Dat bleek tij dens de zitting van de politierech ter toen de lange textielarbeider te recht moest staan. De textielarbeider had op een kwade dag bizonder veel last van pijn in de rug, hetgeen overigens nietstrafbaar is. Hij liet zijn kost- juffrouw de zaak bellen met de ooodschap, dat hij ondanks 't mooie weer heil en troost zou zoeken on der de warme dekens. De hospita belde de fabriek, maar zij bracht de boodschap over zoals hospita's dat soms kunnen doen. Even later stond zij aan de sponde van de textielarbeider met de mede deling, dat hii toch maar even naar het bedrijf moest komen om een of ander formulier in te vullen. Krakend en steunend ging de textielarbeider naar de fabriek. Daar bleek dat hij rustig thuis had kun nen blijven. Het was allemaal maar een kleine vergissing van de kost- juffrouw. Onder deze omstandig heden kon hij er de humor niet van inzien. Met de hand tegen de pijn lijke rug en 'n weinig opgewekt ge moed liep hij de gang door, naar buiten. Thans naderde door dezelfde gang een tweede textielarbeider, die zich zelf een lollige broek vond. In het voorbijgaan gaf hij, bij wijze van geestigheid, de ander een schop te gen dé pijnlijke rug. Het was maar een klein schopje, bedoeld als mop. „Ieder milieu heeft zo zijn manie ren", zoals de rechter fijntjes op merkte. De textielarbeider met de rug kon er de humor niet van aanvoelen. Hij haalde uit, en omdat hij nogal flink uit de kluiten gewassen is, zonk de lollige collega meteen bewusteloos ineen. Hij had een lichte hersen schudding opgelopen en pas veertien dagen later kon hij zijn medearbei ders weer amuseren met zijn speelse invallen. Nu was het slachtoffer naar de politierechter gekomen om een schadevergoeding te vorderen van 38,65. De rest van de schade komt op ons aller hoofd neer door middel van onze sociale voorzieningen. De rechter vond het bedrag redelijk. Hij legde de man met de rug, die nogal spijt had van de klap twee tientjes boete op met de verplichting de schade te vergoeden. De verdachte trok zijn portemon nee te voorschijn om de zaak tege lijk te regelen. Ondertussen stak hij zijn hand uit om aldus de leuk- aard duidelijk te maken, dat het tijd werd alles te vergeven en te ver geten. Maar nu kon de lollige col lega er de humor niet van inzien. Hij hield zijn hand op de rug alsof die er aan was vastgegroeid. Pas toen de rechter uit zijn slof schoot, kwam er een slap handje te voor schijn. Waaruit te leren valt waarom de zegswijze „eens een lollige broek, altijd een lollige broek" in ons Ne derlandse taaleigen nooit ingang heeft gevonden. van 5 februari 1910 In 1909 werden in de gemeente Venray voltrokken 44 huwelijken. Het aantal geborenen bedroeg 245. Het aantal overledenen bedroeg 175. Ingekomen personen 395 m. en 392 vr. Vertrokken personen 257 m. en 242 vr. De totale bevolking bedroeg 31 dec. 1909 alzo 8065 zielen en in het afgelopen jaar vermeerderd met 358 zielen. Vastenavond-maandag zal hier een gecostumeerde optocht worden gehouden, waardoor zich een 12-tal hoofdgroepen hebben opgegeven. Voor de lichting 1911 van de Nationale Militie hebben zich in deze gemeente 65 jongelingen aange geven. De Schutterij St. Anna aan het Eind, zal op zondag 1 mei een inter nationaal concours geven. Voor rekening van de heer Chr. Goumans werd aanbesteed het bou wen van een schuur, stalling enz. Hoogste inschrijver Math. Tacken met 2.244. Laagste G. Ambrosius met 1.940. VOOR EEN MODERN EN VRKKUNOICE PLAATSING ZORGT Tel. 1070' Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat de twee de inenting tegen difterie voor de kinderen in de leeftijd van drie maanden tot zes jaren zal plaats hebben te: Leunen, in de meisjesschool, op dinsdag 2 februari a.s., 2 u. n.m.; Castenray, in de lagere school, op dinsdag 2 febr. a.s., 2.30 n.m.; Oirlo, in de lagere school, op dins dag 2 febr. a.s., 3 uur n.m.; Oostrum, in het gemeenschaps huis, op dinsdag 2 febr. a.s., 3.30 u. n.m.; Kinderen die de lagere school be zoeken worden op deze middagen niet geënt. Men wordt verzocht inentings- kaarten of -boekjes mee te brengen en stipt op tijd aanwezig te zijn. De plaatsen waar de data, waarop de derde inenting zal plaats hebben, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Venray, 13 januari 1960. Burgemeester en wethouders van Venray, A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris O.L. Vrouw Lichtmis OUDE LIMBURGSE SPREEKWOORDEN Lichtmis klaar en helder, schendt den boer de velder! Lichtmis klaar en rein, 't zal een lange winter zijn! Lichtmis donker, maakt den boer tot jonker! Lichtmis donker, Aschdag klaar, geeft gewis een vruchtbaar jaar! Op Lichtmis vliegt de leeuwerik eenen ploegstaart hoog! Op Lichtmis ziet de boer liever een wolf in zijn schaapstal dan de zon! Lichtmis in klaver, Paschen in sneeuw! Is huishoudelijk werk dan schande voor een meisje In een gesprek met een vader 'van 'n mooi en groot gezin, vielen van zijn kant deze woorden: Mijn dochter in de gezinszorg? Nee liever niet. Ze kan maar beter in de winkel blijven. Dat is toch heel wat anders en dat staat toch heel wat beter". We vroegen ons toen af wat de vader bedoelde met: „Heel wat an ders en heel wat beter??" Dat werd er immers niet bij ge zegd. Toen we later door zijn keurig verzorgd huis liepen en de heerlijke geuren roken van het middagmaal, dat zijn vrouw aan het klaar maken was en ook de leuke kindertjes za gen, die in de tuin aan het spelen waren, toen vroegen we ons af: „Als nu die moeder eens hetzelfde dacht als de vader en op een gege ven moment haar taak buitenshuis zocht, omdat dat „toch heel wat an ders was en heel wat beter zou staan", zou die vader er dan mis schien niet wat anders over gaan denken?" Zeker, die moeder zou dan wat an ders doen, maarzou ze zelf dan zó gelukkig zijn? Zou ze dan ook'zoveel mensen ge lukkig maken als nu? Waarom zou het toch beter staan in een winkel iets te verkopen, dan kinderen te wassen en aan te kle den, groenten schoon te maken en de vloer te boenen? Is dat alles dan geen kostbaar werk? Kinderen groeien hierdoor tot vol wassenen. Een gezin wordt er door bijeen gehouden en gelukkig ge maakt. Kan een jonge vrouw dan een meer belangrijke taak vinden dan de taak over te nemen van een zieke moeder? Dón zal ze kansen te over hebben om veel goed te doen; anderen ge lukkig te maken iedere dag opnieuw en ook zelf daardoor geluk en inten se voldoening vinden. Jaren nadien zal nog haar blije zorg en haar die nende hulpvaardigheid in herinne ring zijn bij velen en doorwerken in de mensen, de ze heeft mogen hel pen. Gezinsverzorgster zijn is een be roep om trots op te zijn, al krijgt 't meisje daardoor net als iedere moeder wel eens wat vuile han den, of al moet ze eens wat harder aanpakken. Gelukkig zijn er steeds meer meis jes en ouders, die het ook zo gaan zien. Voor de opleiding van 22 februari zijn tenminste op „Maria Heem" in Sittard reeds heel wat nieuwe leer lingen ingeschreven. Dit is wel ver heugend. Maar het aantal is nog steeds niet toereikend om in de grote nood in onze provincie te voorzien. Er zijn immers reeds 37 plaatselijke instellingen, die op krachten zitten te wachten. En daar om vragen we weer opnieuw de aandacht voor de opleiding. Alle in lichtingen hieromtrent kunt U vra gen bij de Directrice van „Maria Heem" Deken Tyssenstraat 2, Sittard. K. 4490/2319. „Hart van Jezus, geef dat dooi de Romeinse Synode het gods dienstig leven in Rome krachtdadig vernieuwd wordt". OLYMPISCHE SPELEN 1960 Dit jaar zal Rome over de hele wereld in het centrum van de be langstelling komen te staan. In de zomermaanden zullen hier immers de Olympische spelen ge houden worden. De pers houdt ons geregeld op de hoogte van de voor bereidingen. Langzamerhand wor den de teams bekend gemaakt, we horen iets over de training van de deelnemers, en soms waagt een of ander zich al aan een voorspelling over de uitslag. Zeker is in ieder ge val, dat in deze zomer miljoenen mensen in talloze landen dagelijks via radio of televisie met de gebeur tenissen in Rome zullen meeleven. ROME, EEN SNELGROEIENDE GROOTSTAD De deelnemers aan de Olympische spelen zullen ongetwijfeld een be zoek brengen aan het Colosseum, de plaats waar de Romeinse Keizers dagelijks grote spelen voor het volk van Rome lieten houden. Dit grootste bouwwerk is een van de overblijf selen uit de tijd, dat Rome de hoofd stad van de toenmaals bekende we reld: een stad met 1.5 a 2 miljoen inwoners. Na de val van het Romeinse Rijk nam dit aantal sterk af, o.a. door epidemieën en plunderingen: in 1300 telde Rome nog maar 20.000 inwo ners. Oude heiligdommen of monu menten, die aan het begin van onze jaartelling midden in de stad lagen, moest men nu enkele kilometers daarbuiten gaan zoeken. Zelfs in 1900 telde Rome nog steeds minder dan een half miljoen inwo ners. Maar sinds die tijd is de stad onrustbarend gegroeid en op het ogenblik bedraagt het aantal inwo ners meer dan twee miljoen. Een van deze oorzaken van deze groei is de geweldige uitbreiding van de industrie, vooral sinds de oorlog. We kennen Rome allemaal als de stad, waarheen jaarlijks miljoenen pelgrims trekken. Maar dat Rome na Milaan de grootste industriestad van Italië is, dat er behalve kerken en fonteinen ook fabrieken staan, is ons meestal nog onbekend. Naast kunstnijverheid vinden we hier de belangrijkste drukkerijen van Italië en zware industrie (vliegtuig en autofabrieken, wapenproduktie). ZIELZORG IN ROME Het spreekt vanzelf, dat de snelle groei van deze stad grote proble men voor de zielzorg meebrengt. De eerste die krachtig aangepakt heeft, was de heilige Pius X. Nau welijks een jaar paus had hij al een plan klaar om de parochiële indeling totaal te veranderen. In de binnenstad, waar de kerken zo dicht bijeenliggen, dat er in som mige straten meer kerken dan hui zen zijn, hief hij oude parochies op en stichtte nieuwe in de buitenwijken Sinds die tijd heeft men voortdurend gewerkt om parochies op te richten en kerken te bouwen in de nieuwe wijken. In 1905 waren er 45 parochies, mo menteel zijn er 182. En toch is dit nog te weinig. In de prachtige bui tenwijken zijn er parochies van plm. 30.000 a 40.000 zielen. Niemand zal er over verwonderd staan, als hier pa- .rochie-gemeenschap iets onbekend

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1