€NRAy Grote Optocht Nieuwe winkelstraten in Venray Dinsdagavond was dan de ook haast traditioneel geworden jaarver gadering. Voorzitter Fr. Janssen kon in zijn jaarrede constateren, dat er weer vlottere' vaart gekomen was in de middenstandsvereniging, die maar liefst 37 nieuwe leden had geboekt. Hij gaf een kort overzicht over de werkzaamheden van het bestuur en releveerde het tot stand komen van de Commissie van Samenwerking tussen de standsorganisaties. Deze commissie heeft al goed werk verricht en nog verschillende plan nen in voorbereiding en het onder ling contact is goed te noemen. Zo is middels deze commissie o.a. gewerkt aan de tot standkoming van een Cultureel Centrum en aan een levensschool voor jongens. Een ander reeds uitgewerkt plan is de totstandkoming van een grote Venrayse tentoonstelling, waaraan behalve Middenstand, ook de Indus trie, handel en nijverheid en de LL. TB met haar coöperaties zullen deelnemen. Hiervoor vroeg hij de speciale aandacht van de midden standers. Verder wees hij op de bejaarden dag waarvan de middenstand voort aan de organisatie op zich heeft ge nomen, de oprichting van de schil derspatroonsbond en wees op de planr.cn die in voorbereiding zijn voor een St. Nicolaas-actie en opzet van een nieuwe Kerststal. Hij vroeg de aandacht voor het agrarisch ontwikkelingsplan, waar in op verschillende plaatsen de taak van Venrays middenstand voor de verzorging van de gehele streek aan de orde wordt gesteld en zelfs een regeling is opgesteld, volgens welke de toekomstige winkelstraten in Venray moeten lopen. Dan deed hij nog een dringend be roep om de kerkbouw-actie van Pas toor Geerits te steunen en als mid denstander ook eens aan de vastel- aovend-organisatie te denken. De secretaris gaf ook een jaar overzicht, waaruit blijkt, dat er in derdaad schot in zit" en kon 184 le den als het trotse eindresultaat van 1959 melden. Ook de penningmeester was te vreden. Men was niet achteruit ge boerd, integendeel er zat meer in kas, dan toen hij begon. Deken Loonen, die met afgevaar digden van de LLTB en KAB gast op deze vergadering was, sprak zijn voldoening uit over de plaatselijke afdeling, die weer eens temeer be klemtoonde het grote nut van de stands- en vakorganisaties. Na dit meer ernstige gedeelte was dan de beurt aan de Thorner Trou badours, die er inderdaad in slaag den de stemming opperbest te maken zodat ook deze jaarvergadering weer een ouderwets einde kreeg. GOUDEN MANNENKOOR Zondag 7 febr. a.s. zal Venrays' Mannenkoor haar gouden bestaans- feest vieren. Op die dag zullen de zangers een plechtige Hoogmis in de Petrus Banden opluisteren met hun gezang, terwijl in de middag uren het Bestuur zal recipieren in Zaal Wilhelmina. Op Zondag 14 febr. zal het gouden koor een jubileum concert geven in de Petrus Banden, in samenwerking met het Limburgs Symfonie Orkest en enkele bekende solisten. De repetities voor dit evenement zijn volop bezig o.l.v. dirgent Timp Op dit jubileum komen wij nader terug JEUGDKOREN Deze week is na ampele bespre kingen een zeer goede vorm van sa menwerking gevonden tussen het jeugdkoor van Venrays Mannenkoor en de Zangertjes van St. Frans uit Rectoraat der Paters. Men is name lijk overeengekomen dat beide koren dezelde liederen in zullen studeren, geregeld samen zullen rèpeteren en bij verschil lende gelegenheden zo wel tesamen als afzonderlijk op zul len treden. De leiding van de koren, die resp. berust bij de heren v. Til- laart en Buis, zal ten nauwste sa menwerken. GESLAAGD Te Roermond slaagde voor het practijk-diploma Engelse handels- corespondentie, de heer H.J. Jennes- kens, Veltum 14. K.A.B.-AGENDA: Maandag 7.45 in de Burggraaf C.A.O.-cursus Metaal Industrie. AANBESTEDING Door architect J.H.W. Rademaker te Venray, werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis t.n.v. de heer L.W. Peeters te Castenray. De in schrijving was als volgt: Gebr. H.H. Dinghs N.V. f 20.688 H. Gooren, Ysselsteyn 21.000 fa. P. Volleberg Zn 21.075 Schilderwerk: Fr. Jansen Venray 1.849 P.J.M. Croymans Venray 1.229 MIDDENSTANDS VERGADERING Op woensdag 27 jan. zal in Prin senhof de heeer Bibo uit Voorburg, voor de middenstanders, hun dames en het winkelpersoneel een lezing houden over de service aan het pu bliek. -""''S REORGANISATIE WERKCOMITé OOSTRUM Na een 10-jarig bestaan is geble ken, dat het werkcomité in zijn hui dige vorm veranderingen behoeft. Op een gehouden vergadering van de besturen van alle verenigingen is een reorganisatieplan op tafel ge komen en is besloten om nu buurts- gewijs vergaderingen te beleggen en hieruit candidaten naar voren te brengen. CONCOURS TE MERSELO Op zondag 7 febr. organiseert de kerkel. fanfare te Merselo, een con cours voor solisten. Verschillende inschrijvingen zijn reeds binnen. Carnaval belooft dit jaar iets gewel digs te worden. Maar speciaal voor 't hoogtepunt van dit feest, onze grote Optocht, vragen wij aller medewerking en heel veel deelnemers. De optocht zal dit jaar zoveel moge lijk gesteld worden in het teken van humoristisch uitgebeelde spreekwoor den. Neem nu reeds 't besluit om met een wagen, groep of als enkeling deel te nemen. In de komende weken zul len wij U dan in deze kolommen op weg helpen met ideeën. Laat ons Aswoensdag kunnen zeg gen Oost, West, Onze optocht was best. VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD VENRAY Wegens verbouwing van de raads zaal moet Venrays gemeenteraad tij delijk gaan verhuizen. Zo zal dit College dan donderdag a.s. zijn ver gadering houden in San Damiano in de Paterslaan. Uit de agenda noteren wij het voorstel voor een nieuw voorberei- dingsbesluit van een gedeelte van plan West. Zo'n zelfde besluit is het vorig jaar ook al genomen, maar de plannen zijn nog steeds in voorbe reiding en niet klaar, zodat 'n nieuw besluit genomen moet worden. Verder een voorstel voor een ver ordening op muizen- en rattenbe strijding, de benoeming van een nieuw lid voor 't Armbestuur; sub-" sidie verlening aan de vereniging tot bescherming van dieren; de aan koop van 9,59 ha bij het industrie terrein voor, uitbreiding voor 50.000 en enkele nieuwe straatna men. NIEUWE KERK Bouwpastoor Geerits is een grote actie in Venray begonnen voor de bouw van 'zijn niéuwe kerk aan het Molenplein. Onder fle Titel V 1 hebben de in woners vanVearaXüÊgn. intekenbil- jet gekregen waarop men de bij drage van—de- kwartjes-actie -voor dit doel kan afstaan. De Petrus Banden heeft namelijk de opbrengst van deze actie, die vroeger o.m. gediend heeft voor het torenfonds, in zijn geheel overgege ven aan pastoor Geerits. De nieuwe kerk zal worden toegewijd aan Christus, de Koning van de Vrede. Op de middenstandsvergadering deelde de bouwpastoor mede, te ho pen in 1963 met de bouw te kunnen storten. TENTOONSTELLJNp IN VENRAY Bedriegen de* plannen niet dan zal in de komende juni-maand in Ven ray een grootse tentoonstelling ge houden worden. De samenwerkende standsorgani- saties hebbep* de bekende tentoon stelling-organisator de heer Bus, op dracht gegeven na te gaan of bij han del, nijverheid, industrie en land bouw in Noord-Limburg en Ooste lijk Brabant, hiervoor belangstel ling bestaat. Verschillende principiële toezeg gingen zijn reeds binnen, zodat nu de definitieve plannen worden op gesteld. Een en ander wordt georga niseerd ter gelegenheid van 't eeuw feest van Harmonie Euterpe. INGEBRUIKNAME GYMNASTIEKLOKAAL Het nieuwe gymnastieklokaal ten dienste van de Ulo-school, dat ge bouwd werd aan de Charles Ruijs- straat, zal op 1 februari plechtig in gebruik wordért genomen en door deken A. Loonen worden ingeze gend. Dit is -het eerste lokaal dat Venray voor de gymnastiek be zit. Binnen korte tijd zal nog een zaal in gebruik -genomen worden aan de Hoenderströat. Men hoopt in de toekomst nog en kele gymnastieklokalen te kunnen bouwen. BOERINNENBOND OPGERICHT TE VfeULEN In een vergadering op woensdag avond in zaal van Gassel, heeft het rectoraat het Veulen, een Boerinr nenbond opgericht. 61 leden hebben zich deze avond laten inschrijven. Voorzitster v7erd mevrouw Rein- tjes, terwijl mevrouw van Rijswijck en mevr. Weijs-Houben als bestuurs leden zullen fungeren. Mej. Kleuters uit Roermond heeft het doel en werken van Boerinnen- bond aan de vele aanwezigen uitge legd. INSTALLATIE PASTOOR CH. JONKERS De nieuwe pastoor van Leunen Ch. Jonkers, zal op 31 januari plech tig worden ingehaald en als pastoor van de parochie Leunen worden ge ïnstalleerd door deken A. 'Loonen van Venray. De installatie-plechtig heden zullen plaats hebben na het lof. CONCERT EN TONEEL TE OOSTRUM Het jaarlijks winterconcert dooi de harmonie „Sub Matris -Tutela" van Oostrum, heeft zondag en maan dag j.l., een grote belangstelling genoten en beide avonden was de zaal tot in alle hoeken bezet. De viertal uitgevoerde muziek- De onlwil^k»flag van ons aller Venray zal zijnertijd obk uit breiding van de winkelstand nood zakelijk maken. Daartoe moet plaatsruimten wor den gereserveerd wil men later niet in de verdrukking komen. Afgezien van de winkels voor de meest di recte levenbehoeften die in de nieu we buurten bijna automatisch met die buurt worden opgericht, zal de uitbreiding van Venrays winkel stand vooral plaats hebben in of in aansluiting op de bestaande win kelstraten. In het wederopbouwplan is inder tijd de Grotestraat, de Hofstraat en het eerste gedeelte van de Juliana- singel daartoe gereserveerd. Daarnaast was nog 'n soort galerij, dus overdekte winkelstraat, gepro jecteerd in het Schoutenstraatje, de verbinding tussen Grotestraat en Schoolstraat. En met deze plaats ruimte zouden dan de behoeften voor de eerste 20 jaren wel gedekt zijn. In een van de kranten van 1949, toen dit 'n rol speelde, werd de op merking gemaakt, dat dit plan wei nig logisch was. Men kreeg hierdoor immers geen circuit, geen rondgang die toch een eerste vereiste is om het winkelend publiek te lokken en bezig te houd- den. Daar kwam toen de opmerking te gen, dat een straat zelf al een cir cuit is, want men kan eerst de win kels links en dan de winkels rechts van de straat bekijken. Maar goed, dit was dan naar aan leiding van de vraag, waarom men een stuk van de villa-wijk nu plot seling winkelstraat ging maken en niet b.v. de Patersstraat, waar een gemengde bebouwing werd toege staan. Hierpo is nimmer antwoord geko men. In dé Patersstraat zijn wonin gen en winkels gekomen en er lig gen zelfs nog open stukken. Maai winkelstraat dat mocht niet.... Naderhand is er in de gemeente raad een heel dispuut geweest over de Veldstraat. Dit moest volgens de ene partij winkelstraat worden, als aansluiting en afronding van het winkelgedeelte op de Julianasingel en moest volgens de andere partij waaronder ook de stedenbouw kundige gereserveerd worden voor openbare bebouwing, als uit breiding van het gemeentehuis, bouw van gemeenschapshuis en gymnastieklokaal. Intussen zijn zowel het gemeen schapshuis als het gymnastieklokaal al naar elders verhuisd, na de no dige veranderingen van het weder opbouwplan (dat voor zulke dingen nog al eens gewijzigd kan worden). En ligt dus de Veldstraat zeker aan de ene kant nu dus zonder bestem ming. Of zonder bestemming is mis schien wat veel gezegd, want in het agrarisch ontwikelingsplan staat déze Veldstraat als de eerstkomende uitbreiding van Venrays winkel straten al officieel genoteerd, terwijl bij ons weten er noch in de gemeen teraad, noch in de een of andere of ficiële publicaties hier ooit iets van gezegd is. Integendeel zelfs, want de raad is intussen al op zoek gegaan naar andere winkelstraten en heeft daarbij het oog op de Schoolstraat laten vallen. Van officiële bestemming hebben we niets gehoord, maar het is in tussen zo, dat daar ook geen grond te krijgen is dan alleen voor winkels en dat is dan de manier om onoffi cieel hetzelfde te bereiken. Men is zelfs nog verder gegaan. In verband met de bouw van de schouwburg wil men komen tot een sanering van de daar rond liggende^ straten als Merseloseweg en Jan Hensenstraat. Maar de argeloze bouwer die drie maanden geleden dacht met een nette middenstandswoning zijn aan deel in de sanering van deze buurt zijn steentje te kunnen bijdragen, kreeg tot zijn grote verwondering van de Welstandscommissie de be- trofffen tekening thuis met de iet wat vreemde boodschap: „zijn nieuwsgierig wat de stedenbouw kundige hiervan zal zeggen?" Punt uit Na een maand gewacht te hebben #p verdere tekst en uitleg is hij zijn licht op gaan steken bij dë"stedèn- dbquwkundige, die vertelde nergens ,yan te weten En na weer een maand gewacht te hebben, vroeg hij officieel hoe het nu feitelijk zat, maar kreeg weer te hóren, dat de stedenbouwkundige die zaak in onderzoek heeft.Maar intussen blijkt in de plan-commissie -om van B. en W. maar niet te spre ken- de gedachte aan een nieuwe winkelstraat in de Jan Hensenstraat toch al vaste vormen te hebben aan genomen .en doet zo ogenschijnlijk de mening van de stedenbouwkun dige daar nog weinig rr.eer aan af. Maar ja, tot dan is een en ander niet officieel en kan bv. 'n gemeen te een huis aankopen in die buurt, om 't te geven aan iemand, die el ders weg moet. (al is het vervelend, dat die persoon er zeker geen win kel van zal maken.) Al kunnen wij begrip hebben voor het feit, dat "men" hier een winkel straat wil hebben, al is het dan al leen maar om de standing van het toekomstige concertgebouw, van de andere kant is het onjuist aspirant bouwers met een kluitje in het riet te jagen. En de stedenbouwkundige feitelijk op te laten draaien, voor wat men binnenskamers reeds lang besloten heeft. Nog vreemder doet 't aan, dat de gemeente hier een wo ning gaat kopen, die men aan een ambachtsman -zonder winkel- wil övèrdoen. Het vreemdst van alles is dat men hier wel het bordje: win kelstraat op gaat hangen, maar er niet bijvertelt, hoe men hier win kels zal gaan krijgen, in een buurt, waar de meeste woningen eigendom zijn van mensen, die er weinig voor voelen hun bezit zo maar af te staan en naar elders te verhuizen. Waar het ons om gaat is, dat men feitelijk maar overal bordjes neer hangt van winkelstraat, maar dat 't niets wordt. Men heeft dat gedaan op het Gouden Straatje en er is ver der niets gebeurd. Het heet alleen nu Schoutenstraatje, en dat is 't dan ook. Men heeft vinnige debatten ge houden over de Veldstraat, maar die is even kaal als 10 jaren geleden. Gemeentewerken heeft daar nu zijn winkel. Er moesten eerst drie bur gerwoningen in de Schoolstraat ge bouwd worden, voordat zij winkel straat werd, maar de gemeente gros siert er voorlopig zelf in met nood woningen. En de grond is particu lier eigendom en niemand kan de eigenaars dwingen die ter beschik king te stellen van winkelbouwers. De voorbeelden daarvan vindt men in de Patersstraat. De Merselose weg en de Jan Hensenstraat zullen prak tisch geheel gesloopt moeten wor den, afgezien van de vraag of men dat klaar krijgt met de eigenaars. Zo blijven we gokken -Bovendien: staat nergens gegeven hoe groot de uitbreiding vd. winkel stand nu feitelijk wel zal zijn. Men projecteert winkelstraten zonder een idee waarvoor en of deze nodig zijn. Terwijl daarnaast het wel de schijn heeft of de toekomstige winkelier over de vestigings-plaats van zijn zaak niets meer te vertellen heeft. En we menen dat zijn stem in dit opzicht toch van belang is. We vinden een en ander een half slachtig gedoe. Men praat over win kelstraten, zonder de minste notie, wijst straten als zodanig aan maar wat men nodig zal hebben. En men zwijgt in alle talen, hoe men dit ver wezenlijken wil en over de conse- kwenties. Neemt men eenmaal een bepaald besluit, dan verandert men dat schijnbaar rustig binnenskamers, want enig protest tegen het "win kel-circuit" van het agrarisch ont wikkelingsplan hebben we tot heden niet gehoord. Toch heeft indertijd de daarbij betrokken Veldstraat een heel andere bestemming gekregen. Op deze punten zou wat meer licht in de duisternis wel gewenst zijn. nummers door de harmonie werden op verdienstelijke wijze gebracht en vooral de operaselectie: Verdi's ver rassingen en Gold und Silber van Fr. Lehar in een bewerking van Stalmeyer, vielen bij het publiek bijzonder in de smaak. Hierna was het de beurt van to- neevereniging „de Vlasbloem", die blijspel „Als je maar geld hebt", voor het voetlicht kwam met het van Wilfried Wroost. Dit toneelstuk viel bij de aanwezigen bijzonder in' de smaak. Dit stuk was een goede greep van de toneelclub Oostrum. Onder zeer kundige regie van Pa ter Servaas Weysen, werden zowel de hoofd- als bijrollen zeer goed ver tolkt en heeft Oostrum laten zien, dat zij over prima krachten beschikt. Ook de mannen van het decor ver dienen alle lof. Van elders, zijn reeds verzoeken binnengekomen om dit stuk te ko men spelen. CONTACTAVONDEN B.J.B. EN J.B. TE OOSTRUM Ruim honderd leden en genodig den waren dinsdagavond in het pa rochiehuis te Oostrum aanwezig, toen de voorzitster mej. M. Linders, deze contactavond opende. Jaarijks wordt te Oostrum oen dergelijke contactavond gehouden, waarin de Böerinhen-Jeugd Bond en de Jonge Boeren elkaar bekamp- ten in voordrachten, een quiz, jaar verslagen enz. Na een porti eve strijd kende de jury na veel beraad met een klein puntenverschil de B.J.B. de beschik baar gestelde wimpel toe. AFSCHEID RECTOR WISMANS De bewoners van het rectoraat de Heide, zijn momenteel druk doende met. een geldinzameling voor het af scheidscadeau voor hun vertrekken de rector Wismans, die door Mgr. Moors, benoemd werd tot pastoor te Wellerlooi. Rector Wismans die op 31 januari de Heide zal gaan verlaten, zal door de rectoraatsbewoners op de har telijkste wijze dank worden ge bracht. Voor dit doel heeft het be kende Heide-comité een schrijven to' de rectoraatsbewoners gericht. BEJAARDE MAN VERONGELUKT 'in Vierlingsbeek is dinsdagmor- oditend een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 83-jarige heer G. Arts. Deze wëïd bij het oversteken van de weg gegrepen door een auto en ernstig gewond. Later op de dag is hij in het zie kenhuis te Boxmeer aan zijn ver wondingen overleden. SPORTPARK TE MIERLO B. en W. van de gemeente Mierlo hebben aan de raad hunner gemeen te voorstellen gedaan tot aankoop van de benodigde grond voor aan leg van een sportpark. De Nederl. Heidemij. zal de plannen uitwerken en binnenkort aan de Raad ter goed keuring voorleggen. THANS 600.000 TV-TOESTELLEN Op 1 januari 1960 bedroeg 't aan tal aangegeven televisietoestellen 584766 tegen 566526 op 1 december 1959 en 391.036 op 1 januari 1959. inmiddels is op 19 januari het 600.000ste televisietoestel geregis treerd, hetgeen betekent, dat thans van elke vijf huishoudingen er één beschikt over een tv-ontvanger. In de loop van december 1959 steeg 't aantal geregistreerde radio- onlvangtoestellen van 2.600.233 tot 2.605.338 (ultimo 1958: 2.489".642). Pp 1 januari 1960 waren er 400.157 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 490.483 op 1 december 1959 en 508321 op 1 januari 1959. PATER CUNIBERTUS OVERLEDEN In het minderbroederklooster al hier is donderdagnacht zacht en kalm Pater Cuinbertus heengegaan naar een beter leven. Vënray heeft deze geboren en ge togen Leidenaar sinds de bevrijding leren kennen. Nadat hij in 1918 tot priester was gewijd, werd hij benoemd tot archi varis van de orde in Weert, terwijl hij daarnaast godsdienst-onderricht gaf op het het pensionaat en aan de Mulo in Weert. Voor dit godsdienstonderwijs heeft hij veel gedaan en o.m. enkele boe- kén geschreven, die heden ten dage nog standaardwerken op dit gebied zijn. Na de bevrijding is hij dan over geplaatst naar Venray, waar hij ja renlang godsdienstleraar was aan de Mulo alhier. Dat hij deze taak met grote ernst opvatte kunnen de vele ouders ge tuigen die regelmatig deze pater op bezoek kregen en die daarbij blijk 7 van een grote liefde voor de jeugd. Toen hij om gezondheidsredenen ontslag als godsdienstleraar moest nemen, was dit een zeer groot offer voor deze vitale pater, die het con tact met de jeugd maar node missen kon. Zijn geschiedkundig werk is uit gegroeid tot een kleine bibliotheek vol boeken, die vooral betrekking hebben op de geschiedenis van de minderbroeders. Over Venray publiceerde hij o.m. de geschiedenis van het paters- klooster en van het gymnasium. Hij was o.m. lid van de Nederl. Maatschappij van Letterkunde en lid van de Rijks-commissie voor het bibliotheekwezen. In 1958 herdacht hij hier op fees telijke wijze zijn 40-jarig priester feest. Pater Cunibertus was reeds ge ruime tijd ziek, maar het einde is nog sneller gekomen dan verwacht werd. Moge hij rusten in vrede NEDERLANDS ORGEL NAAR JAPAN De Amerikaanse missie heeft bij het orgelbouwbedrijf L. Verschueren te Heijthuisen, een kerkorgel be steld, dat bestemd is voor Japan. Het zal het grootste kerkorgel zijn, dat Japan ooit heeft gehad. Het in strument zal over een paar maanden worden verscheept. UNIVERSITAIRE GEBOUWEN TE NIJMEGEN AANBESTEED Te Nijmegen is aanbesteed de bouw van de instituten voor interne geneeskunde, chirurgie, gynaecolo gie en obstetrie c.a. en het instituut voor radiologie en collegezalen c.a. voor de faculteit der geneeskunde van de r.-k. Universiteit. De hoogste inschrijfster was de N.V. Van den Bouwhuijsen's Beton bouw te 's-Hertogenbosch met 7.390.000, en de laagste de N.V. Nederlandse Aanneming Maatschap pij v.h. fa. H.F. Boersma te 's-Gra- venhage met 6.886.300. HALF MILJOEN IN HET VERSCHIET Hoewel er nog geen enkele giro overschrijving van parochies is bin nengekomen, is het kantoor van de medische missie-actie in Rotterdam dermate overstelpt met sympathieke reacties, dat het half miljoen gul den als opbrengst van de kerkdeur collecte werkelijkheid lijkt te wor den. Aan giften is b.v. woensdag alleen al ongeveer 5.000 binnengekomen. Dat het half miljoen gulden ooit bereikt zal worden, had eigenlijk niemand bij de Memisa durven ho pen. Dit bedrag zou nl. een sprong van anderhalve ton betekenen, ver geleken met het vorig jaar, toen de kerkdeurcollecte en particuliere gif ten tezamen 351.000 opleverde Het jaar daarvoor, 1958, had men de 175.000 bereikt, zodat de dubbele opbrengst van het jaar daarop al 'n grote verrassing was. Normaal groei de het resultaat ril. ieder jaar met ongeveer 20.000 aan. Er is ditmaal wel grote moeite be steed aan de verspreiding van fol ders, waarvan er niet minder dan 1.300.000 bij de kerkdeuren zijn uit gereikt. Onnodig te zeggen, dat men bij de Memisa van grote dankbaar heid is vervuld jegens velen, die dit wérk met hun bijdragen hebben willen steunen. ACTIE TEGEN VERDERFELIJKE LECTUUR De Bredase rechtbank heeft de laatste maanden enige verspreiders van pornografische lectuur veroor deeld tot straffen van twee of drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hoewel er geen sprake is van een alarmerend verschijnsel, is de aard van deze lectuur, die zowel in boek vorm als gestencild en getypt in het Bredase arrondissement wordt ver spreid, van dusdanige aard, dat het openbaar ministerie een waarschu wing heeft laten horen. Politie en justitie zullen streng optreden, maar de ouders zullen ook zelf waakzamer moeten worden,, zo meent het openbaar ministerie. Overwogen wordt door meer pu bliciteit over deze vonnissen en ver slagen van de zittingen preventief werkzaam te zijn. VOORSTEL HUURVERHOGING Het wetsontwerp tot verhoging van de huren, dat reeds het vorig jaar werd aangekondigd, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De belangrijkste punten in de voorstel len zijn: 1. Een huurverhoging van 20 pet. voor het overgrote deel van de woningen, ingaande 1 april a.s.; 2. het scheppen van de mogelijk heid tot verhoging van de huren van bedrijfspanden met ten hoogste 15 pet.; 3. het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke opheffing van de huurvoor- schriften. Per 1 april meeste huren met 20 pet. omhoog De voorgestelde huurvorhoging met 20 procent geldt in beginsel voor de huizen,die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Het wetsontwerp bevat echter be palingen waardoor woningen, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, uit gesloten kunnen worden v.d. huur verhoging. Dit zal het geval zijn met wonin gen, die gebreken vertonen, die de bewoonbaarheid ernstig schaden of waarvan het onderhoud door ver waarlozing niet aan redelijke eisen voldoet. Huizen van vóór 1918 Het wetsontwerp bevat speciale voorschriften voor de huizen, die voor 1918 zijn gebouwd, waarvan de nuurpnjs met meer bedraagt dan vijf tot negen gulden ai naargelang van de gemeenteKiasse. Voor een woning uit deze categorie kan de voorgestelde huurvernoging alleen worden toegepast na een verklaring van de huuradviescommissie, dat de woning geen gebreken vertoont en 't onderhoud met verwaarloosd is. Op alle andere voor 5 mei 1945 ge bouwde woningen is de voorgestelde nuurverhoging automatisch van toe passing. De huurder kan echter een verklaring over de toestand van de woning aan de huuradviescommissie vragen. Ais in zo'n verklaring gebreken en verwaarlozing worden vastge steld, dan vervalt de huurverhoging. De nu bestaande prijs blijft dan gei den, totdat 't onuernoud in orde is gebracht. De huren van de omstreeks 1955 en daarna met Rijkssubsidie ge- oouwde woningen zullen, voorzover zij liggen onder het huurpeii, dat met de voorgestelde huurverhoging zal worden bereikt, op dat verhoog de peil worden gebracht. Dit zal ge- oeuren door verhoging met ver schillende percentages, variërend van één tot twintig. Deze categorie huizen bestaat naar globale schatting uit circa 50.000 woningwetwoningen en 35.000 wo ningen in de particuliere sector. Alleen onbewoonbaar verklaarde woningen vallen niet onder de huur verhoging. GESTEGEN EXPORT VAN PLUIM VEE-JtlOUDERIJ PRODUCTEN In 1959 heeft Nederland, blijkens gegevens van het produktschap voor pluimvee eh eieren in De Bilt, voor 569,1 miljoen aan pluimveehoude- rijprodukten uitgevoerd tegen 531,0 miljoen in 1958. Hieronder bevonden zich o.a. 3.150 miljoen consumptie-kippeneieren met een waarde van 367,0 miljoen tegen 2.726 stuks-met een waarde van 357,6 miljoen in 1958. West-Duitsland was met 2.648 mil joen stuks, die een waarde hadden van 306,6 miljoen, opnieuw de grootste afnemer. In 1958 voerde dit land 2.246 mil joen consumptie-eieren in, die toen een waarde vertegenwoordigden van 294,5 miljoen. De tweede en derde plaats in de rij van afnemers werden ongewij zigd ingenomen door Italië en Frank rijk-. Aan broedeieren ging 14,6 miljoen (77,5 miljoen stuks) de gren zen over tegen 13,5 miljoen (49,4 miljoen stuks) in 1958. Het leeuwen deel ging opnieuw naar Italië. Aan geslacht pluimvee werd in 1959 115,5 miljoen geëxporteerd tegen 97,3 miljoen in 1958. West-Duitsland was hier met 92,2 miiljoen 76,3 miljoen) ver uit de grootste afnemer, gevolgd door Zwitserland en Oostenrijk. De uitvoer van levend slacht- pluimvee gaf met 17,1 miljoen een 18,1 miljoen). West-Duitsland en kleine achteruitgang te zien bij 1958 Italië waren ook hier de voornaams te kopers. BEIERSE BOCKBIERTIJD UITGESTELD? In een brief aan de bierbrouwe rijen van Baieren, stelt de minister van binnenlandse zaken van Beie ren, Alfons Goppel voor, de bock- biertijd, die tot nu toe aansloot aan de Carnavalstijd en zich uitstrekte over de vastentijd, uit te stellen tot na Pasen. De minister sprak er zijn bezorgd heid over uit, dat door de opeenvol ging van bockbier-feesten de genot zucht en de oppervakkigheid van de mensen dermate toeneemt, dat men aan een bezinning van hogere waar den, die tegenwoordig nog nodiger is dan vroeger nauwelijks meer toe komt. Minister Goppel vraagt de brouwe rijen zijn voorstel ter harte te ne men en hij twijfelt niet aan de goede wil van de bevolking, die volgens hem de inwilliging van zijn voord stel ten zeerste zou toejuichen. Burgerlijke Stand van 14 t/m 21 jan. '60 GEBOREN: Arts Maria, Kerkweg 12 Rommen Wilhelmina, St. Jozef weg nw 8 Duijkers Petronella, Castenray G37e van Soest, Christina, Kerkweg 13 Kessels Jacqueline, Spurkt 8 Brendel Desirée, Hagelweg 10 Pluk Petronella, Haag 26 Kessels Johanna, Oostrum D 8g Kessels Mechelina, idem van Dierendonck Gerardus, Kerkweg 7 Verheijen Johannes, Vierlingsbeek OVERLEDEN: Mulders Petrus, echtgen. v. This- sen Maria, 74 jr, te Venray van Dijck Theodora, 73 jr, te Bergen(L.) ONDERTROUWD: Heijnis Theodorus, 26 jr, bank werker. te Wormerveer, de Ruij ter kade 18 en van Goch Theodora, 28 jr, Overloonseweg 45

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2