WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wie werken er in Yenrays fabrieken SPORT Derde Orde Ingezonden Zaterdag 16 januari 1960 No 3 EEN TEN'TACHTIGSTE JAARGANG! PEEL EN ffjDRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCRHOF GROTESRAAT 28 VENRAY TELEF. 1512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per m.m ABONNEMENTS- PRIJS PER KWARTAAL 1.40 BUITEN VENRAY 1.60 Van iedere 100 Venrayers moeten er 35 werken om de rest in het le ven te houden. Daarom draagt dat deel dan ook de deftige titel: be roepsbevolking. Doordat we hier een behoorlijk groot percentage gestichtsbevolking hebben, steekt het Venrays gemid delde iets af tegen het gemiddelde Nederlandse, dat ongeveer op 40% ligt. WAAR WERKT MEN? Hoe is deze beroepsbevolking nu in grote lijnen in te delen? Daartoe zijn pogingen gedaan bij volkstellingen in 1909, 1930 en 1947. Van de beroepsbevolking (dus van die 35 op de 100) werkten er in 1909 17,7%, in 1930 19,8% en in 1947 22,5in de nijverheid. Voor de landbouw kon men de volgende cij fers noteren: 46, 53 en 45,3terwijl in de overige beroepen resp. 36,3, 27,2 en 32,2% werkzaam waren. We zien dus dat het gedeeltee van de Venrayse beroepsbevolking, dat in die jaren in de nijverheid werk- zaam was, practisch zeer weinig stijgt en dat de landbouw iets af neemt. Maar we weten ook, dat de indus triële ontwikkeling van onze ge meente eerst na 1947 een invloed van betekenis is uit gaan oefenen Ongetwijfeld zullen dus de cijfers vandaag aan de dag heel andere per centages laten,zien. Maar die cij fers heeft men niet. In 1947 werkte al 7,5% van de be roepsbevolking buiten Venray, een percentage dat, zoals het rapport van de commissie voor agrarische belan gen laconiek opmerkt, zeker in de laatste jaren AANZIENLIJK is ge stegen. Zoals elders blijkt, komt men in 1955 tot een percentage van 30% bij de industriewerkers. Dus nogal een aanzienlijke stijging! Tegenover deze uitgaande pendel is in Venray altijd een zeer grote in komende pendel geweest en ook nu schijnt het aantal mensen, dat van elders hier komt werken het aantal dat van hier elders gaat werken verre te overtreffen. Maar ook dit wordt niet met cijfers aangetoond. TE HOGE LEEFTIJD Het is jammer, dat men met deze onvolledige cijfers moet werken, want het is een open vraag of nu bv. in de landbouw nog hetzelfde gecon stateerd kan worden als in 1947. Toen bleek n.l. het aantal jonge ren tot 17 jaren, werkzaam in de landbouw, veel en veel hoger te lig gen dan het aantal van - dezelfde leeftijd werkzaam in nijverheid of in andere beroepen. Ook het aantal ouderen, dus boven de 65 jaren, was in die bedrijfstak beduidend groter dan in de andere. We geloven n.l. niet, dat men op dit moment nog dezelfde cijfers onder ogen zou krijgen, temeer waar het onze indruk is, dat b.v. het aantal ouderen in de landbouw ook zijn oorzaak vindt in een verkeerde tel- ling. Een boer, die bij zijn kinderen zijn oude dag geniet en ook nog wel eens wat doet al is het maar uit. liefheb berij, is met dezelfde moeite als boer of als gepensioneerde geno teerd en we hebben de indruk, dat men deze in feite gepensioneerde als boer is blijven noteren. Hetzelfde geldt bij de cijfers over de vrouwen-arbeid. We vinden n.l. in dit rapport cij fers uit de beroepstelling van 1947, waarin te lezen staat, dat van de Venrayse dames-beroepsbevolking 6,8% bij de nijverheid werkte, 35,6 in de landbouw en 48,6% in de overige beroepen. We geloven beslist, dat deze cij fers na o.m. de oprichting van de N.V. Beeren en Nelipak heel anders liggen en geloven verder, dat bij de landbouw veel dames geteld zijn, die slechts een deel van hun tijd aan de eigenlijke landbouwwerkzaamheden geven, waarbij nog de tijd van op name ook bekeken moet worden, want in de aspergestijd zijn er ten ene male meer dames in de land bouw werkzaam dan b.v. 's winters. Maar nogmaals, het zijn cijfers van 1947 en deze zijn, gezien de ont wikkeling van Venray na die tijd, toch moeilijk meer bruikbaar. Ditzelfde geldt ook voor de positie van de beroepsbevolking in het be drijf. Diezelfde volkstelling toont aan dat het aantal kleine zelfstandigen in Venray in de nijverheidssector in 1947 2x zo groot was dan in Limburg en het aantal medewerkende kinde ren zelfs 3x zo groot. Wat hebben deze cijfers thans nog voor waarden? Gelukkig heeft een telling van 1955 tenminste enige belangrijke cijfers. PENDEL Van de 16.195 inwoners, die Ven ray einde 1955 telde, zonder de ge- stchten, waren er 700 werkzaam in de industrie (geen bouwvakken). Hiervan waren er 147 vrouwen of wel 21% (het Limburgs gemiddelde figt *p 12,3%). Van de totale bevolking was dus 4,3% werkzaam in de fabrieken. Hoe lagen nu de cijfers onderling. Kom 6,4 Oostrum 2,0 Oirlo 1,0 Castenray 1,5 Leunen 2,4 Heide 0,2 Ysselsteyn 0,9 Merselo 0,4 Smakt 3,6 Gemiddelde 4,3 Voor Horst is dat cijfer 3,2 en voor Sevenum 2,1. Dat we nog verder achter zijn op het Limburgs gemiddelde van 13,7 behoeft geen verder betoog. Van deze 700 mensen werkt onge veer 70% in eigen gemeente en 30% elders. En het is eigenaardig, dat juist de jongeren tussen 20 en 30 jaren naar elders trekken. Het rapport noemt ook enkele oor zaken: hogere lonen door een betere gemeente-classificatie en arbeid, b.v. in de kleiwar.en, die noodzakelijk aan de een of andere plaats gebon den is. Het rapport blijkt niet enthousiast over deze pendel, die in tijden van laag-conjunctuur natuurlijk funest is. Ze adviseert derhalve afschaffing van gemeente-classificatie en meer en afwisselender industrie in eigen plaats. (zie over dit onderwerp ons speciaal artikel in dit blad) Van die 700 industrie-arbeiders waren er 553 mannen. WELKE POSITIES bekleden zij in de verschillende fa brieken? 79% is ongeschoold, 12% is ge schoold arbeider, 6% hoort bij het kader, 2% bij het kantoorpersoneel en 1% geeft leiding. Die 79% ongeschoolden is nu niet bepaald een bar gezond cijfer, te meer waar die 553 mannen voor 78% jonger zijn dan 40 jaren. Is het dus zo, dat de jongeren veel meer deel nemen aan het productieproces, dan zij, die boven 40 jaren zijn, van de andere kant is 't aantal ongeschool- dèn bij hen te groot. WAAR KOMT MEN VANDAAN? Het is natuurlijk dat men weten wil, waar nu feitelijk de mensen vandaan komen, die in de industrie (moeten) gaan werken. En met name of er van de kinderen van landbou wers veel naar de industrie over schakelen. Bij de vrouwen komt slechts 8% uit het agrarisch milieu, bij de man nen (jonger dan 30 jaar) maar liefst 30%. Plaatst men nu het groot aantal ongeschoolden naast dit hoog per centage uit het agrarisch milieu stammende jonge fabrieks-arbeiders, dan mag de vraag gesteld worden of hier enig verband tussen bestaat. Men is dit nagegaan en inderdaad blijkt, dat een groot deel van deze jongeren eerst thuis op de boerderij mee heeft gewerkt, of wel land- bouw-onderwijs heeft gevolgd, maar dan uiteindelijk zijn omgezwaaid naar de industrie. De meesten heb ben wel. landbouwdiploma's maar hier heeft men achter een draaibank e.d. weinig baat mee. Het rapport meent op grond hier van te kunnen concluderen, dat de indruk wordt gewekt, dat speciaal onder de landbouwende bevolking de zonen aanvankelijk het beroep kiezen van hun vader, doch op la tere leeftijd omzwaaien naar indus trie. Dat is dan op een tijdstip waaróp gebleken is, dat de mogelijkheden, waarmede men - aanvankelijk re kende, als ontginningen e.d. niet verwezenlijkt zijn. Dit heeft tot ge volg, dat zij enigermate achterblij ven in het bezetten van de betere functies in de industrie en in het be halen van technische diploma's. Goede voorlichting over beroepen en beroepskeuze en het. stimuleren van het volgen van technische op leidingen en daarnaast voldoende begrip bij de landbouwers, dat men rekening moet houden met de be scheiden mogelijkheden, die er voor de landbouwers zijn, zal dit tekort doen verminderen. S.V.V.-NIEUWS De voor j.l. zondag vastgestelde wedstrijden hebben geen doorgang gevonden, doordat voor le en 2e elftal de terreinen werden afge keurd en voor de afdeling Limburg alle wedstrijden werden afgelast. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven is nog niet bekend wat met het programma van a.s. zondag zal ge beuren. Indien door de KNVB niet tot een algehele verschuiving van 't programma zal worden besloten, zal al of niet doorgaan van de wedstrij den afhankelijk zijn van de terrein keuringen. Volledigheidshalve geven wij het programma zoals dat voor a.s. zondag is vastgesteld: De Ster IVenray I Venray 2Wilhelmina 3 Venray 3Ysselsteyn Melderslo 2Venray 4 SCHAAKNIEUWS De definitieve uitslag van de wed strijd CuykVenray is 4,55,5 ge worden. 2 van de 3 afgebroken par tijen werden door ons gewonnen, nl. bord 2 en bord 5. Bord 6 werd door ons verloren. S.C. Venray haalde tot nu de volle winst uit de gespeelde wedstrijden. Met Reuver, dat ook nog ongeslagen is, deelt zij nu de eerste plaats in de eerste klas van de L.S.B. A.s. zondag speelt Venray om 3 u. een thuiswedstrijd in hotel de Key- zer, tegen Maasniel. Maasniel is een sterke tegenstander. Het beloofd dus een spannende wedstrijd te worden. KUNST EN KITSCH Dinsdagavond 19 januari a.s. is er om 7.30 uur maandvergadering voor de leden van de Derde Orde in San Damiano. Er wordt een causerie met licht beelden gehouden over KUNST EN KITSCH door pater Urbanus. Reeds verschillende malen door de leden de wens naar voren gebracht om de maandvergaderin gen op een door de weekse dag te houden. We hopen dat deze eerste poging- slaagt. Het onderwerp van deze avond is; kunst en kitsch. Dit is een belangrijk en actueel onderwerp, omdat de kitsch (de na maakkunst), sinds de 19e eeuw op ontstellende wijze onze kerken en nuizen is binnengedrongen. We ont moeten de kitsch bijna op alle ter reinen van de samenleving: in de Douwkunst en beeldende kunsten, in woninginrichting en gebruiksarti kelen; in de muziek en in verzen; maar vooral op religieus gebied in beelden, prentjes en gebeden. Het „kitschding" heeft zich zo vanzelfsprekend verspreid en een plaats gevonden in ons leven, dal we het bijna niet meer beseffen. De voorstellingen van dit soort „kunst" zijn in wezen een leugen. Zij zijn niet alleen een vergrijp tegen de goede smaak, maar bevatten waar net religieuze kitsch betreft een ge vaar voor het geloof, omdat zij aan de waarheid het goddelijke en sa crale ontnemen, omdat zij dikwijls op ketterse wijze de werkelijkheid vervalsen. Vooral op het gebied van 't Eerste Communieprentje viert de religieuze -kitsch haar hoogste triomfen. De af beeldingen hierop zijn meestal leer stellig totaal onjuist en katechetisch- pedagogisch onverantwoord. De meeste van dergelijke prentjes met hun weke, sentimentele en zoe telijke voorstellingen doen je op zijn hoogst denken aan toiletzeep of reukplaatjes. Ik denk hier ook aan de z.g. gip- senbeelden in alle maten leverbaar zolang de gipsvoorraad strekt. Nu we ons in de hedendaagse., we reld steeds meer bewust gaan wor den van de macht van het beeld getuige de vele geïllustreerde bladen, de stripverhalen, die door oud en jong gelezen worden, de film en te levisie, het projectieonderwijs - moe ten we de gevaren van de religieuze kitsch niet onderschatten. Als kritisch gevormde jonge men sen deze kitsch voorstellingen afwij zen, wijzen zij ook dikwijls het ge loof geheel of gedeeltelijk af, want een godsdienst die dergelijke cul tuurloze afbeeldingen blijft handha ven kan toch de volle waarheid niet bezitten, redeneren zij. Het filmpje dat we daarna draaien bevat 'n aantal contrasterende voor beelden van echte kunst en echte kitsch. De slechtste voorbeelden zijn uit gekozen om het wezen van de kitsch vast te stellen. Ook enkele mooie voorbeelden van moderne christelij ke kunst zullen aantonen, dat we na een jammerlijke periode van onecht heid, op weg zijn naar een nieuwe iconographie, die alle beloften voor de toekomst insluit. Religieuse kunst is een akte van aanbidding en moet dus aan zo hoog mogelijke eisen voldoen. We hopen dat deze maandverga dering, die voor iedereen toeganke lijk is, druk bezocht zal worden. En wie het nu wel zijn: het doet er niet toe. Bij duizenden immers vindt li die hartelijke Nederlandse gezinnen, waar het „welkom" geen ijdel woord b. In die gezinnen viert de bchagelijk- heid hoogtij. Daar geurt ook veelal de Pickwick Thee.... zo verkwikkend van smaakzo rijk aan geur en gou den afschenkde unieks Engels® thee yan Douwe Egberts! Deze speciale PICKWICK theepot Is verkrijgbaar tegen 750 Douwe EgberU waardepunten (of 650 roor de kleinere pot)* 1, Tuit kan niet lekken 2, Ruime opening, dus gemakke lijk schoonmaken Hoog kraagdeksel blijft stevig op zijn plaats. de fijne Engelse Melange! Aannemersvergadering De jaarvergadering van de Ned. Kath. Aannemers Patroonsbond is een jaarlijks terugkerend evene ment, waarop behalve gezellig ge borreld en smakelijk gegeten, ook ernstig vergaderd wordt. Zo ook maandag toen voorzitter Raedts, in zijn openingswoord voor de jaarvergadering practisch alle leden kon begroeten. Ze waren aanwezig geweest in een plechtige H. Mis, welke de geeste lijk adviseur Pastoor Geerits, had opgedragen in 'de Petrus Banden en waren na een rijkelijke koffietafel er. eens voor gaan zitten om de jaar overzichten te aanhoren. Voorzitter Raedts memoreerde in zijn rede de up en downs van het af gelopen jaar, dat over het algemeen voor de bouwvakkers een goed jaar is geweest. Ook het verenigingswerk is goed gelopen en met trots memoreerde hij, dat het lid J. Janssen thans hoofdbestuurslid is geworden. Hij bracht dank aan de afgetre den bestuursleden de heren W. Vol- leberg en G. Janssen, van welke de eerste 14 jaren het secretarisschap heeft vervuld. Hij stelde de nieuwe bestuurs leden de heren Jac. Koenen en L. Oudenhoven voor, welke laatste thans de secretaris-werkzaamheden op zich heeft genomen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester straalden ook de te vredenheid af, waarvan de ope ningsrede blijk had gegeven en wer den goedgekeurd. De rondvraag leverde een aardig en leerzaam debat op tussen de bondsfunctionaris Janssen uit Den Bosch en het nieuwe hoofdbestuurs lid J. Janssen uit Venray over de nieuwe CAO, de loonsverhoging en de prijsvorming. De geeestelijk adviseur wees' op de christelijke beginselen in het zaken leven en op de plichten die men vol gens deze o.m. heeft t.o.v. het per soneel. Dat hij daarnaast de bouw vakkers om extra steun vroeg voor zijn nieuw te bouwen kerk, was in dit gezelschap geen wonder en wat meer is, die kreeg hij ook spontaan toegezegd. Dan begon de erwtensoep al te ruiken en werd het de hoogste tijd, dat het aangename gedeelte van de dag aan de orde kwam, waarop dan het tradionele etentje en het gezellig samen-zijn ook dit jaar niet ont braken. Baby-sii centrale Het zal wel in de meeste jonge ge zinnen eens voorgekomen zijn, dat men op een bepaald ogenblik ergens naar toe moest of wou, maar dat men niet kon, omdat men niet graag de kleintjes alleen thuis liet. „Was er maar aan een baby-sit te komen", is een klacht, die meer ge uit wordt dan men wel denken zou. Om aan dit gebrek aan oppassers tegemoet te komen heeft het Sociaal Charitatief Centrum in samenwer king met de Mater Amabilisschool een soort baby-sit-centrale opge richt. De meisjes van het derde leerjaar van deze cursus moeten zo'n soort gemeenschapsdienst vervullen en men meent in dit „oppassen" hier voor een oplossing gevonden te heb ben. Wil men dus op een bepaalde avond eens uit, dan kan men 1666 opbellen, 's morgens tussen 10 en 12 uur en zijn wensen kenbaar maken. Dan komen er dus een of meer dere meisjes oppassen en de ouders weten dan dat hun kind of kinderen in goede handen zijn. Men kan dan tevens afspreken tot hoe laat die baby-sit dienst heeft, waarbij reke ning gehouden moet worden, dat men deze meisjes niet om midder nacht naar huis kan sturen. Maar wellicht dat dit met slaap gelegenheid en zo te regelen is. Hebben andere meisjes, die niet de Mater Amabillis-cursus volgen, ook zin om te helpen met baby sitten, dat zij zich dan rustig bij deze centrale melden, die zeker graag van hun diensten gebruik zal ma ken, omdat zoals de praktijk aan toont dikwijls nog tekorten zijn. Wat de kosten betreft, moet men rekenen op ongeveer 1,50 per avond. Maar. daarover hoort U ook meer als U 1666 draait. Daar is men volledig op de hoogte. EEN GOEDE DAAD VAN GEMEENTE WERKEN Niemand weet beter hoe treurig 't in Venray met 't zeer uitgebreide wegennet gesteld was, dan diegene welke hiervan bij nacht en ontij ge bruik moest maken. Van diezelfde zijde bereikten ons berichten van waardering, voor het vele werk, dat de dienst Gemeente werken op dit terrein na de oorlog heeft verzet. De vele 10-tallenkm verharde weg en 10-tallen km's verbeteringen van zandwegen, wordt van die zijde een zegen voor Venray genoemd. Er blijven natuurlijk op dit gebied nog altijd wensen, doch na boven gestelde geluiden, hebben wij alle hoop, dat deze zo spoedig als dit kan zullen worden ingelast. Vorig jaar bij de plotselinge sneeuw val bleek, dat 's nachts onverwacht de hulp met de wegschaaf moest worden ingeroepen, om een paar in gesneeuwde auto's eruit te trekken. Alles kwam onvoorbereid, doch met nog wat hulp van derde wei-den deze karweitjes goed gedaan. Voordat de sneeuwplaag in 1960 begonnen is, heeft de dir. van Ge beente-werken met de zijnen echter maatregelen genomen. Onder hun leiding is een hulp dienst bij sneeuw, gladde wegen enz. in 't leven geroepen. In de loop van deze week hebben alle H.H. Artsen, de Vroedvrouwen, de Wijkverpleegsters en de Dieren artsen, van Gemeente-werken een schrijven ontvangen waarin hun 't bestaan van deze nieuwe dienst werd bekend gemaakt. Naast de wegschaaf, zijn voor de gehuchten een 7-tal landbouwers met tractoren ingeschakeld. Een zeer belangrijke daad, waar door de goede daden van de dienst Gemeente-werken weer met een is vermeerderd.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1