HAM 39 IQeigeet niet de opiuiminq *lhóma$$en Zuurkool.»»,., 19 Zuurkoolspek» Rookworst *smes89 Laatste electriciteits aansluiting X Leverworst SPINAZIE RUNDVET P0™ GROTE Troisfontaine bedankte het bestuur voor voor de prettige samenwerking die men steeds van de zijde van de Textielarbeidersbond mocht onder vinden en hoorde, dat de afd. nog veel zou kunnen doen in het belang van hun leden. De verdere avond werd doorge bracht in een gezellige sfeer, met medewerking van het orkest Jo. van Els en het echtpaar Ruijten uit Swalmen. In zijn slotwoord verzocht de voorzitter de geesteijk adviseur ook de Hoogeerwaarde Deken te bedan ken voor zijn felicitatie, en bedankte allen voor de medewerking aan deze geslaagde avond verleend, en hoopte bij het volgende Lustrum even vol daan te kunnen zijn over de komen de jaren, als men over de eerste 10 jaren nu heeft kunnen zijn. Na 33 jaren eindelijk slot. Wat met de waterleiding...? De mensen van de PLEM zijn afgelopen week begonnen met de laats te loodjes. D.w.z., dat zij, na in 1959 in Merselo dertig huisgezinnen ge lukkig gemaakt te hebben met de aansluiting op 't electriciteitsnet thans bezig zyn met 20 andere nood-gevallen in Oostrum, Klein-Oirlo, Over- brock en Castenray. Ook daar zal binnenkort electriciteit gaan komen. Dan zal het dus niet lang meer duren of de gemeente Venray kan 'n dikke punt zetten achter de electri- citeitsbeweging. In die zin dat zij weer meetelt in de rij van Limburg se gemeenten, wat het aantal aan sluitingen betreft op het electrici teitsnet. Jarenlang is Venray een noodge val geweest, want het had 't hoogst percentage van niet-aangeslotenen in Limburg. Maar dank zij het miljoenen-ca deau bij het jubileum van de PLEM zijn eerst de 30 onrendabele aanslui tingen in Merselo en thans de 20 ge noemde in staat gesteld om zij het nog met gorte persoonlijke offers aansluiting te krijgen. Nu blijven er nog 7 niet-aangeslo- ten panden over, maar hiervoor is zelfs het miljoenen-cadeau niet toe reikend Daarmede is nu een kringloop vol tooid, die in 1927 werd begonnen. Toen werd het eerst electriciteit aangelegd in Venray en kreeg ook de kans met deze nieuwe licht- en krachtbron kennis te maken. In verschillende kloosters had men al eerder electriciteit, dat middels eigen dynamo's werd opgewekt, maar de bevolking zelf had tot dan moeten doen met het gas van Ven- rays gasfabriek of met petroleum en olie. In 1927 verklaarde dan ook een raadslid, dat nieuwe en gouden tij den waren aangebroken, al haalde het raadsbesluit om hier electriciteit te betrekken van de PLEM ternau wernood de meerderheid. Want ver schillende andere raadsleden waren helemaal niet van dat modern spul gediend terwijl anderen bezorgd wa ren om de toekomst van de Venray- se gasfabriek, die inderdaad niet flo rissant werd. Maar ai met al heeft het dus ruim 33 jaren geduurd, voordat men kan zeggen, dat Venray van deze „nuts voorziening" in zijn totaliteit kan profiteren.Een lange, zeer lange tijd, zelfs als men de oorlogs jaren er nog aftrekt Het zal waarschijnlijk aan de his toricus overgelaten moeten worden eens te becijferen wat deze langdu rige aansluitingsgeschiedenis niet al leen de PLEM, maar ook de Venray- se mensen zelf heeft gekost. Men zal beslist schrikken van de cijfers En het is misschien maar goed, dat niet becijferd kan worden de na delen en de verliezen welke geleden zijn door het gebrek aan electriciteit. Maar goed, het leed is geleden en binnenkort kan men inderdaad met recht en rede de vlag hijsen. Als men deze 33-jarige historie zo eens overziet, dan slaat een mens toch wel de schrik om het hart als hij dan denkt aan een ander nuts bedrijf, dat misschien nog noodzake lijker is dan electriciteit. nl. de wa terleiding. Veronderstel, dat men hier ook 33 jaren al geen pommpen meer vindt In de laatste raadsvergadering is hierover al het een en ander ge zegd, mede naar aanleiding van noodgevallen aan Kempkesberg. En kele noodgevallen uit de honderden, die we hier kennen. Want wie in de Vredepeel en trouwens in alle peel- gebieden een glaasje water voorge zet krijgt en leidingwater gewend is, die krijgt toch wel een vies smaakje in de mond. En wie de aanslagen ziet in em mer en glazen, wie het waswater ziet in die smerige bruine kleur, die vraagt zich toch af, hoe men dit allemaal zo gebruiken kan en wat de gevolgen zullen zijn van het ge bruik van dit water voor mens, dier en wasgoed Maar deze gevallen komen voor lopig niet aan de beurt, omdat er nu eenmaal de regeling is, dat eerst de kernen worden aangesloten en dan na verloop van tijd ook de buiten posten. Ditzelfde verhaal hebben we in dertijd meegemaakt met de PLEM en het is dus heel geen wonder, dat men onwillekeurig vergelijkingen gaat treffen. Nu is het zeker waar, dat de Wa- terleidingmy, waarin dan de betrok ken gemeenten, letterlijk en figuur lijk, een ruim aandeel hebben, moet roeien met de riemen, die men heeft. In dit geval een jaarlijks bedrag, dat het Rijk beschikbaar stelt om de toch al hoge kosten van aanslui ting in deze streken tot normale proporties terug te brengen. En het is logisch, dat men dat geld zo wil gebruiken, dat daarvan een maxi maal aantal mensen kunnen profi- teren. Dat kan alleen, als men zich voorlopig alleen bezig houdt met de kernen. Maar daarmede maakt men ook feitelijk een begin van een kring loop, die bij de PLEM alleen al 33 j ai-en nodig had om zich te sluiten en die enorme kapitalen heeft ge vraagd van de daarbij betrokken mensen en van onze gemeente in de voxrn van alle mogelijke subsidies. Daarmede echter en daar draait ons inziens alles om brengt men niet het leidingwater naar de men sen, die dit het hardst nodig hebben. Men kan zijn ogen niet sluiten voor het waterdrama in de Vrede peel en andere peelgebieden of er zich van afmaken met de opmer king: dat het rijk dit niet hebben wil. Want datzelfde rijk heeft bij monde van minister Mansholt, die deze ellende heeft gezien, reeds vier jax-en geleden gezegd, dat hier hoog nodig vex-andering in moest komen. Maar tot heden is er niets gebeurd. We geloven, dat de aandeelhou ders van de waterleidingsmy, i.e. de gemeenten de aansluitingspolitiek van de my eens onder de loupe zul len moeten nemen en met het voor beeld van de PLEM voor ogen, zich moeten beraden of het verantwoord is om daax-, waar door slechte toe stand en de grondwaterlagen niet eerder water te brengen, dan in een bepaalde kern, waar men des noods wel even wachten kan. O dat men anders met de regering deze zaak eens bepraat. En er op wijst, dat watervoorziening wel goed en mooi is, maar toch ook het doel voorbij schiet als men op voorhand al moet vertellen, dat het nog wel 20-30 jaren zal duren voor de ergste noodgevallen zijn opgelost. KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bi| ons gekocht artikel niet élke cent waard acht r betaalde, 'dan wordt J hot volle bedrag vergoed. 't Is nu de tijd voor stevige kostEn voor stevig voordeel En wat voordeel betreft, de lage AH-prijzen helpen u een flink stuk op weg ,'A Altijd vers, altijd fris en bij AH li-.-GJ altijd bijzonder voordelig! 200 GRAM De fijnste zomerspinazie op uw winterdis. Aanlokkelijk! De prijs trouwens ook! I^S* AUli RT Hl-U Sl'I.NAZil LITERBLIK GESMOLTEN Zuiver als goud, maar niet zo (U kostbaar. Bij AH zelfs zeer goedkoop! GELDERSE BUTTERSCOTCH Heerlijke, forse chocolade-repen, bereid met roembeter, suiker, slagroom en koffie. In 144 Bata-zaken worden de prijzen verbrijzeld van schoenen en kousen. Let op! Dit is hel moment om te kopen. Op ieder paar schoenen kunt u nu 4, 6, nee zelfs 8 en ÏO guldens sparen. Gooi uw oude schoenen weg en koop nieuwe bij Bata. Ook extra, koopjes in kousen én sokken!

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2