Albert Heijn ioo Gevonden: SPORT U, ik en het verkeer.... Zuurkoolspek. Zuurkool 7 v Rookworst Gelderse Knakworst GROOT blik 6 stuks Gesmolten rundvet beker Gekookte worst Spinazie Gebraden gehakt Augurken zoetzuur Kapucijners Dik vet spek Grote repen SSgrfce Boterhamkorrels Tafelbeschuit Biscuits Zaanse Molen ROL 225 GRAM Grote ontbijtkoek PERSTUK Haring in tomatensaus 3 blikjes Leverworst HAM maakt u het leven goedkoper WAAROM KLAVER IN GRASLAND? De laatste tijd wordt er in ons land veel propaganda gemaakt voor klaverrijke kunstweiden. In tegenstelling tot Denemarken is het Nederlandse grasland over het algemeen arm aan klaver. De hoge stikstofgiften hebben de klaver gro tendeels uit de zode verdreven. Hierdoor is het rantsoen aanmerke lijk armer geworden aan kalk en magnesium, twee voor het vee zo belangrijke mineralen die juist in klaver in behoorlijke hoeveelheden voorkomen. Dat de kopziekte de laatSte jaren in sterke mate optreedt, is voor namelijk een gevolg van een tekort aan kalk en magnesium, dus van klaver, in het weide- en hooirant- soen. Om het klaverpercentage van onze graslanden te verhogen, is in de 1ste plaats een zorgvuldige keuze van het in te zaaien gras- en klaver mengsel van belang. Daarnaast speelt ook de bemes ting een rol van betekenis. Te grote hoeveelheden stikstof belemmeren de klavergroei, terwijl een.bemes ting met kali, fosforzuur en kalk daarentegen de ontwikkeling van klaver bevordert. Door een basisbemesting met kali- zout en Thomasslakkenmeel kan thans reeds grotendeels eén goede bemestingstoestand voor klaver worden verkregen. Beide meststof fen laten zich goed met elkaar men gen, waardoor men op arbeidskosten kan besparen. VERPLICHTE TREKPAARD- HENGSTENKEURINGEN 1960 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche trekpaard" wox-den ieder jaar in de maand jan. de verplichte hengstenkeuringen ge houden. Deze keuringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de to tale trekpaard-hengstenstapel om vatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor 't dek- seizoen 1960 gekeurd op exterieur en afstamming en eventueel goedge keurd voor dekking en geprimeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten bovendien worden opge nomen in het Keurstamboek. Bij de oudere hengsten wordt bij de beoor deling tevens rekening gehouden met de reeds behaalde fokresultaten. Indien zij tenminste 3 jaren tevo ren in het Keurstamboek zijn opge nomen, kunnen zij op grond van bij zondere fokwaarde voor een periode van 4 jaren goedgekeurd worden. Het totale aantal aangiften be draagt 251, waarvan 100 jonge hengsten (3-jarigen) die voor 't eerst ter keuring verschijnen en welke ca tegorie steeds in het middelpunt der belangstelling staat. Voor de provincie Limburg zal deze keuring plaats vinden op vrij dag 15 januari a.s. op het Wilhel- minaplein te Roermond. HET BEDRIJFSPLAN OP DE GEMENGDE ZANDBEDRIJVEN Wanneer we de gemengde bedrij ven van thans vergelijken met die van enkele tientallen jaren geleden, dan kunnen wij constateren, dat ze veel ingewikkelder van opzet zijn geworden. In plaats van een heel gezin, dat vroeger werk op het bedrijfzocht, heeft de boer thans meestal slechts enige hulp van zijn vrouw of de eventuele hulp van een opvolger. Weliswaar staan hem thans meer en beter technische hulpmiddelen ten dienste, maar anderzijds zijn de rundveestapel en de oppervlakte ar beidsintensieve gewassen belangrijk uitgebreid. Verder zijn in verband met de veelal matige bedrijfsgrootte andere bedrijfstakken, zoals de varkenshou derij, pluimveehouderij, tuinbouw e.d. ingevoerd of sterk vergroot. Door dit alles is een gemengd be drijf stype gegroeid, dat zware eisen stelt aan de kennis en het organisa tievermogen van de boer. NAAR VEREENVOUDIGING Geen wonder dan ook, dat men zich de laatste tijd afvraagt of met eenvoudiger bedrijfsvorm, dus met minder inspanning, een even groot of misschien hoger inkomen te be halen is. Het is immers zo, dat elke veesoort en elk gewas op het bedrijf voor een rendabele exploitatie zijn speciale kennis, zorg en tijd vraagt. Een grote variatie maakt het geheel onoverzichtelijk en tijdrovend. Het opstellen van een goed bouw plan op een gemengd zandbedrijf is iets, waarmede met vele faktoren rekening moet worden gehouden. Naast de geldelijke opbrengst zal men moeten i-ekenen met practische uitvoerbaarheid, vruchtwisseling en de mogelijkheden van de grond. De laatste jaren is de suikerbiet zeer aantrekkelijk gebleken, zodat in bepaalde streken dit gewas reeds zo intensief wordt verbouwd, dat men rekenigg zal hebben te houden met de vruchtwisseling, wil de boer in de verdere toekomst hiermede door kunnen gaan. Een vrij vast bouwplan zal mis schien op korte termijn gezien wel niet het hoogste rendement ople- ren, maar over een reeks van jaren toch beter resultaat geven. De ax-- beidsvex-deling zal dan ook veel be ter zijn dan bij speculant, die teveel op één gewas gokt. Deze zal bij een tegenvaller de deksel gevoelig op de neus kx-ijgen. Het is dan ook zaak, de vruchtopvolging zo te kiezen, dat de arbeid uitvoerbaar en de vmxcht- wisseling niet in de knel komt. GOEDE VRUCHTWISSELING Wat de vruchtwisseling betreft, kan men over het algemeen stellen gerst na rogge of omgekeerd, terwijl haver, wat voetziekte betreft, vrij onverschillig is. Gerst wex-kt het haveraaltje sterk in de hand. Bieten, wil de boer deze althans blijven verbouwen, zal hij over het algemeen niet meer dan één keer in de vier jaar op hetzelfde perceel moeten telen. De aardappelteelt is bij de wet ge regeld, n.l. een op drie, beter is ech ter één op vier. Erwten, die op en kele plaatsen nog worden verbouwd (veelal voor de conservenindustrie) vragen een zeer ruime vruchtwise- ling. Op grond, die eenmaal besmet is met voetziekte, komt men liefst niet binnen 6 7 jaar met ex-wten terug. WISSELBOUW KAN U HELPEN Waar wisselbouw mogelijk is, kan men over het algemeen de vrucht wisseling beter in de hand houden, omdat steeds na een bepaald aantal jaren een pex-ceel weer in gx'asland zal worden gelegd. Een goede vruchtopvolging is grasland, rogge, bieten, gerst, aardappelen, havex-, grasland. Voor de teelt van bieten en gerst zal echter de zuurgraad van de grond aan redelijke eisen moeten voldoen. Is de pH in orde, dan gx-oeit ook de suikerbiet op de hogere gron den in een normaal jaar nog vrij goed. VOORDELEN VAN EEN VAST BOUWPLAN Een goed opgezet vrij vast bouw plan met een bepaalde volgorde heeft dan ook vele voordelen. Door de x-egelmatige terugkeer van hak- vruchten zullen ook de graanop- bx'engsten beter wox-den en de hele of halve mislukkingen worden be perkt. Bieten, zowel suiker- als voeder bieten, vragen echter in het voorjaar veel arbeid en het zal naast de be schikbare arbeid ook afhangen van de percelen waarop deze bieten ge teeld worden. Is het een perceel, waar weinig onkruid in voorkomt, dan zal met de beschikbax'e arbeid een grotere oppervlakte kunnen worden bewerkt, dan op een vuil perceel. Een vuil perceel vx-aagt dik wijls meer dan het dubbele aan ar beid ten opzichte van een schoon perceel. Het is dus zaak het onkruid voor al in die gewassen waarin het ge makkelijk te bestrijden is (granen), dit grondig te doen. De afzet van aardappelen is in sommige jaren wel wisselvallig, doch als de boer de juiste rassen kiest, zal dit met het oog op de export naar Duitsland in de toekomst wel meer zekei'heid geven. Resumerend kan men zeggen, dat een behoorlijke oppervlakte hak- vruchten in het bouwplan op de meeste bedrijven wel past en ook financieel de beste x-esultaten zal ge ven. Een behoox'lijk goed opgezet vnxchtwisselingsschema zal de ge zondheid van het gewas en daardoor de opbrengst ten goede komen. Plastic regenmantel, v. Ham Ju- lianasingel 39; bruine portemonnaie, groene want met wit-zwarte stx-epen, zwarte dames glacéhandschoenen en bruine i-echter heren glacéhand schoen, Politiebureau; hond, Rayma- kers Stationsweg; wit wollen kin- dei'sjaaltje, Dielissen Pr. Bernhard- straat 50; autoped (blauw), Beex-kens bakker Julianasingel; 2 muntbiljet ten, v.d. Voorne Oranjestx-aat 32; grijze heren handschoen Peeters E80 Oirlo; jongensmuts, Claessens Lan- geweg 68; zwarte herenhoed, H. Pee ters Langeweg 36; rozenkranszakje met inhoud, D. Verbeek Maashese- weg 25; hondje, wit met zwart, Hee- zen Leunen K 28a; sjaal en hand schoenen, Kleuskens Overloonseweg 25. HINDERWET Op de secretarie der gemeente Venray, liggen ter inzage: 1. een verzoek met bijlagen van L. H. Halmans, Schoolstraat 31, om vex-gunning tot oprichting van 'n inrichting tot het bakken van voedings- env genotsmiddelen in oliën of vetten, adres inrichting Schoolstraat 31, kad. gemeente Venray sectie C no. 7211; 2. een verzoek met bijlagen van C. Brokking Kolkweg 27, om ver gunningtot oprichting van een houtzagerij met 2 electromotoren van 7 en 12 pk, adres inrichting Stationsweg, kad. gemeente Ven ray sectie E no. 3206. Schriftelijke bezwaren kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen schrifturen worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren tegen de in williging van het verzoek kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op woensdag 20 januari om 15 uur in het gemeentehuis te Venray. Beroep tegen een genomen be schikking kan o.a. worden ingesteld door: a. de verzoeker om de vergunning; b. degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht, indien hij niet woonachtig is in een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is ge daan. Venray, 30 december 1959. Burgemeester en wethouders van Venray, A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris VERDIEPINGSMORGEN VOOR DE MIDDENSTAND Wanneer men spreekt over de ma- terialstische levenshouding in onze tijd is men wel eens geneigd, steels te kijken naar de zakenmensen, als of zij dé voorbeelden zouden zijn van een levenshouding, die maar al leen oog zou hebben voor goede za ken en zware verdiensten. Het zou onbillijk zijn één stand aan te kijken op iets wat zeker ons allemaal min of meer beïnvloedt en bovendien laat de middenstander bij tijd en wijle overduidelijk zien, dat hij, al is hij met hart en ziel zaken man, toch nog wel belangstelling voor andex-e dingen heeft. Het is in ons gewest in vele mid- denstandsvex-enigingen traditie ge worden minstens één keer per jaar een verdiepingsmorgen of -avond te houden, waar over dingen gesproken wordt, die niets te maken hebben met geldverdienen of recdame of vakontwikkeling, maar waar samen eens wordt nagedacht over wat Christus bedoelt als Hij zegt: „Ver zamelt U schatten in de hemel, want waar Uw schat is daar is ook Uw hart Zo'n vex-diepingsmorgen wox'dt ook voor de Venrayse middenstanders gehouden op zondag 17 januari a.s. Het begint met een H, Mis om 8.45 uur precies in St. Servatius. Na het ontbijt zal Aalmoezenier Sampex-s, geestelijk adviseur van de Limburgse Middenstandsbond, een inleiding houden .met gelegenheid tot discussie. Er worden veel middenstanders met hun echtgenoten en oudere kin deren verwacht op deze mox-gen, want niemand wil het natuurlijk op zich laten zitten voor materialist te worden uitgekreten. Aanmeldingsstrookjes worden in de loop van de week persoonlijk bij U afgehaald. SCHAAKNIEUWS Zondag j.l. speelde S.C.V. I een uitwedstx*ijd tegen Cuyk I van de le klas van de L.S.B. Het was een zwa re strijd van gelijke tegenstanders. De voox-lopige uitslag is 3,53,5 met 3 afgebroken pai'tijen. Hiervan staan nog 2 partijen op winst voor Venray. Wij vex-wachten dan ook een einduitslag van 5,54,5 in ons voordeel. De persoonlijke resultaten zijn als volgt: J. v.d. Steenhoven-Jac. Janssen 10 E. Dijkstra-J. Peters afg. G. de Clex-ék-Otg. Janssen ofm 10 J. v.d. Hoek-P. Rouvroye 01 Th. de Vos-J. Verhaegh afg. H. Derks-A. Lucassen afg. F. Toonen-A. Vei-meulen 01 L. v. Amstel-J. Kok 01 J. Bruisten-V. v. Mil 10 P. v. Voorst-J. Wismans 0,50,5 De heer Jac. Janssen uit Venlo die sinds kort lid is van de S.C.V. nam in Deventer deel aan 't Jubileum- tournooi van 't Deventer schoolge- nootschap. In de 3e gx-oep haalde hij de eerste prijs met 3,5 punt uit 5 pax-tijen. Deze sterke speler is voor de S.C.V. een geduchte versterking. De inkomsten van 't Rijk bestaan onder andere uit rechterlijk opgeleg de geldboetes. De vex'lichtingsvoox-schriften laten nog wel eens 'n guldentje hier en daar rollen. De voox'schriften zelf niet natuurlijk, doch degenen die ze moeten naleven. Soms op pijnlijke wijze, soms op een wijze, die U al leen te wijten hebt aan onkunde. Met de pijnlijke wijze bedoelen wij een bekeuring voor een defect ach- tex-licht of toplicht. Men kan natuur lijk moeilijk om de 10 meter uitstap pen om te kijken of de zaak nog functioneert. Hebt U bij het wegx-ij- den gecontx'oleerd of alles in orde was? Indien dit zo is en onderweg wordt U bekeurd wegens defecte achter lichten, dan kan men voor zich zelf van een pijnlijke bekeuring spreken. De x-eactie van iedereen is altijd, dat de zaak van tevoren degelijk na gekeken is. Zowel degene, die dat daadwerkelijk steeds doet, doch ook hij die -al wekenlang weet, dat de zaak van achteren stuk is. Voor de verbaliserende politie ambtenaar zit er dus niets anders op dan onverbiddelijk op te treden, hoe pijnlijk hij dat zelf in bepaalde ge vallen ook aanvoelt. Wie nu zo verstandig is om re- serve-materiaal bij zich te hebben, zou mogelijk nog eens de dans van een bon kunnen ontspringen. Ook hier wox-dt alles aan het beleid van de verbalistant ovex-gelaten. De gevallen waarin van onkunde (het woord stommiteit zullen we achtewege gelaten) gespx-oken kan wox-den is het voeren van teveel ver lichting. Het klinkt misschien enigs zins raax-, doch U kunt fout zijn door te weinig en eveneens fout door te veel licht te voeren. Bij het tegemoetkomen van een ander voertuig, ook een fietser moet een autobestuux-der, totdat zij elkan der voorbij gereden zijn, met gedim de verlichting rijden. U kent ongetwijfeld, dat onbe schofte vex-blindend rijden. Soms ge beurt het omdat men niet aan dim men denkt, achteloosheid dus. Doch ook vaak omdat men op die wijze meer ziet. Als de tegenpartij er dan ook zo over denkt, zien meestal bei den niets. Hoe het dan met een ongelukkige fietser afloopt, wiens achterlicht „juist" kapot gegaan is, zullen we maar niet nader omschrijven. Maar de achteroprijdende automobilist ziet hem beslist niet. Indien U zo'n bord tegenkomt, moet U stadslichten voeren, 't Bord is zeldzaam in onze omgeving, doch komt in de noordelijke provincies 7 250 GRAM 500 GRAM 1 per stuk 250 gram per stuk 250 gram Qiicf —ponds Illjdroogkokend,gebroken ^PAKKEN LITERBLIK BLIK A in jus BALLEN tzuur LITERPOT kantenklaai- LITERBLIK 500 GRAM zak 250 gram rol 14 stuks HAAGSE 200 GRAM Bloedworst150 gram 29 Boterhamworst nt inn.45 GELDERSE .100 GRAM Rumbonen 100gram 39 Zwarte ballen 200 gram 39 KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bij ons gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan wordt u het volle bedrag vergoed. SAMEN fen I w i tomatenpuree1JJ* VOOR meer voor. Vooral op invalswe gen van grotere steden. Overigens wist U natuurlijk allemaal, dat het voex-en van stadslichten binnen be bouwde kommen, waar de weg door openbare vex-lichting vex-licht wordt, aan te bevelen is. Hij of zij die zijn voertxiig op een weg parkeert mag niets anders ont stoken hebben dan de parkeeiver- lichting, de stadslichten of helemaal niets. Dit laatste hangt af van de plaats, waar U het voertuig plaatst. Grote verlichting moogt U ip elk ge val stilstaande nooit ingeschakeld hebben. Onder grote verlichting wordt ook verstaan gedimde verlichting. Spe ciaal wordt er op gewezen, dat dit kwaad voornamelijk plaats vindt in dien men voor een gesloten overweg of nader obstakel langere tijd moet stilstaan. Als U hier een bedank- bonnetje van de justitie voor krijgt, is dit omdat U teveel licht voerde. Alhoewel wij in deze omgeving geen dezer borden kennen, bestaat .er een wettelijk gebodsbord, wat nu eens geen rode rand heeft en toch rond is. Dit moet U goed onthouden, want dit is een uitzondering op de alge mene regel, die rij-examinatoren nog wel eens plegen te stellen. Het bord is van de normale grootte als de andere ronde verkeersborden en grijs van kleur. Ertstaat met wit te letters op stadslichten. Bij duis- tèrnxs moeten die letters verlicht zijn, zodat U ze dan ook altijd kunt zien.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2