Hoe we leven en werken in Venray SPORT Politie'verordening Overpeinzingen SÏÏS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ï23ÏÏET5ESLWS Handen en Li ppen ruw?pURO]L Zondagsdienst huisartsen Zaterdag 9 januari 1960 No 2 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN GROTESRAAT 28 VENRAY TELEF. m.m AB ONNEME NT S- BUITEN VENRAY 1.60 In het ontwikkelingsplan ten be hoeve van de agrarische bevolking van de plaatsen Venray, Horst en Sevenum is een hoofdstuk gewijd aan de bevolking in het algemeen. En men komt ook hier weer tot en kele vreemde ontdekkingen. Maar laten we het rapport op de voet vol gen. GROEI IN HET VERLEDEN Venray heeft sinds 1S00 maar liefst een bevolkingstoename gekend van 227°/o. terwijl Limburgs bevol king in die tijd groeide met 201%. Nu is natuurlijk de zeer grote ge stichtsbevolking mede debet aan deze groei, die beduidend hoger ligt dan Horst en Sevenum (resp. 161 en 117%). Was 1900 6,4% van Venrays bevolking in de diverse gestichten, 1958 was dat deel gegroeid tot 14,3%. Men heeft met die gestichtsbevol king natuurlijk de nodige moeilijk heden gehad om te komen tot ver antwoord cijfermateriaal. Zo blijkt b.v., dat in 1958 van de eigenlijke bevolking slechts 4,9% ouder was dan 65 jaren, maar dat dit percentage van de gestichtsbe volking op ruim 19% lag. Zou men een gemiddeld cijfer nemen, dan zou dit natuurlijk een scheef beeld geven van de werkelijke toestand. Men heeft dus alle moeite gedaan het aandeel van de gestichtsbevol king te elimineren, maar het rapport wijst er duidelijk op, dat men juist daarom de Venrayse cijfers niet voor de volle 100% vertrouwen kan. Het geboortecijfer per mille geeft aan, dat sinds de oorlog het aantal terugloopt, zelfs van 35,6 in de twin tiger jaren tot 30,6 thans. MIGRATIE Terwijl men hier feitelijk van me ning was, dat het met het vertrek, vooral van onze gezinnen, nog al mee valt en dat er zelfs meer bin nenkomen, dan er weggaan, blijkt uit een saldilijst van 1948-1954, dat er ruim 50 gezinnen meer vertrok ken dan er zijn komen wonen, waar van alleen al 13 naar Venlo en 14 naar de Mijnstreek. Over het waar om zijn jammer genoeg geen gege vens beschikbaar. Voor wat individuele personen be treft, blijkt Venray inderdaad een groot overschot te hebben, maar nu is maar weer de vraag, wat komt voor rekening van de verschillende kloosters en inrichtingen. Het rapport gaat hier ook verder niet op in, maar constateert op een gegeven ogenblik alleen, dat voor de gehele streek de bevolkingsontwik keling wordt gekenmerkt door een vertrek-overschot, wat weer niet valt te rijmen met tie cijfers van Venray. En bepaald vreemd doet het aan als men in dit rapport aan de hand van alle mogelijke gegevens voor deze streek een bevolkingsprog nose opstelt, die aangeeft dat waar in 1945 100 mensen leven, in 1959 113, in 1964 127 en in 1970 143 mensen zullen moeten leven, ter wijl men blijkens de werkelijke uitkomsten reeds eind 1957 aan 117 mensen kwam. De prognose loopt dus nu al achter de feiten aan. En zelfs belangrijk. In de van ouds agrarische streek is vooral na de oorlog verandering gekomen. Sevenum heeft het sterkst zijn agrarisch karakter behouden, maar Horst heeft de mogelijkheden op tuinbouwgebied vooral aangegre pen, terwijl Venray de weg naar de industrie is ingeslagen. In Venray heeft trouwens nijverheid, handel en middenstand altijd reeds een deel der beroepsbevolking opgeëist, dat grpter was dan in Horst en Sevenum mede door de kloosters en instellin gen. Industrie is er vooral na de oorlog gekomen en met name in Venray. En deze ontwikkeling zal aanhou den op de le plaats omdat Venray ontwikkelingskern is en op de 2e plaats de politiek van regionale in dustrialisatie de zich nog steeds uit breidende bevolking zal moeten op vangen. Het rapport meent wel te moeten aandringen op een betere ontwik keling van het vreemdelingenver keer, waarvan de mogelijkheden onder de aandacht van de desbe treffende interparlementale com missie moeten worden gebracht. INDUSTRIE Als het rapport dan verder ingaat op de industrie verwijst het naar 1800, toen in Venray een bloeiende schoenindustrie en hoedenmakerij bestond, die echter in betekenis af nam. In 1900 is er sigarenindustrie, maar daar houdt het mee op. Van 1909 op 1947 steeg het aantal personen in Venray werkzaam in de nijverheid wel van 498 op 1379, maar hun aandeel in de totale beroepsbe volking onderging een veel gerin gere stijging n.l. van 17.7% naar 22.5%. Na de oorlog blijkt de ont wikkeling duidelijk uit de toename van het aantal vestingen met meer dan 10 personen. Een belangrijk deel komt voor rekening van de bouwbe drijven, t.w. 12 in Venray. Maar de overige 9, waarvan een met meer dan tweehonderd personen hebben een sterk technische inslag. VERZORGENDE BEDRIJVEN Ambacht, detailhandel, horeca, verkeer en vrachtvervoer noemt men de verzorgende sector in 'n bepaald gebied. Wil men hiervan een situa tieschets geven, dan moet men met tal van factoren rekening houden, daar het belang varieert naar gelang van de verschillende factoren. Enkele factoren zijn: omvang van de bevolking, samenstelling hiervan en het welvaartspeil, de behoeften van die bevolking, de grotere cen tra in de nabijheid en vele andere. Deze factoren zijn in genoemd rap port nog eens afzonderlijk nagegaan, BEVOLKING In Venray levert een overzicht de volgende gegevens over de groei der bevolking: (indexcijfer staat tussen haakjes). 1909 7996 (100) 1930 12360 (154) 1947 16261 (203) 1950 17506 (219) 1955 19021 (238) Voor Noord-Limburg komt men in 1955 op een indexcijfer van 212. In Limburg van 246 en in Nederland op 185. De conclusies liggen voor de hand: grote bevolkingsaanwas, gro tere behoeften aan ambacht en detail handel. Dat Venray ondanks zijn uitge strektheid toch nog een der dichtst bevolkte gemeente is van Noord- Limburg, wijst het volgende over zicht van het aantal inwoners per km2: Venray 130 Horst 148 Sevenum 90 Helden 138 Maasbree 122 Grubbenvorst 86 Meerlo 114 Wanssum 109 Bergen 76 En deze bevolking vindt haar be staan in landbouw, nijverheid er andere beroepen. In 1909 lagen de percentages in Venray resp. als 46, 18 en 36%. In 1947 46, 22 en 32%. Van deze 32% werkte op haar beurt 4.4% In winkels. Horst Sevenum komen net aan de 3.5%, waaruit dus eniger mate het ver zorgende karakter van Venray spreekt, al bl\jkt t.a.v. de lande lijke cijfers, dat we nog lang niet dat winkelcentrum zijn, wat we wel eens pretenderen te zijn. Venrays bevolking is jong, d.w.z. dat 45% er van behoort tot de leef tijdsgroep 0 tot 21 jaar (Limburg 44% - Nederland 40%). Dat houdt in een zekere druk op het inkomen, eenvoudigere behoeftenvervulling en grotere behoeften aan arbeidsplaat sen. In percentages uitgedrukt blijkt Venray liefst 69% ongehuwden, 28% gehuwden en 3% wed. staat te heb ben: (Limburg resp. 60-36-4); (Nederland resp. 53-42-5). Al zal de gestichtsbevolking mede debet zijn aan dit op zich vreemde percentage, (zeker t.a.v. het groot aantal jongeren irt onze gemeente), het rapport wijst ook op de agrariërs, die door 't ontbreken van bestaans mogelijkheid niet kunnen trouwen. WELVAARTSPEIL De vraag wat die bevolking nu wel besteden kan en zal, is enigszins af te leiden uit het gemiddeld inko men per inwoner, (een en ander vol gens de gegevens van de belastin gen). Is dit gemiddeld inkomen in 1946 528, in 1950 is dat 763. Maar met 529 waren we 1946 rij ker dan de doorsnee man in Meyel en Bergen en armer dan de rest van Noord-Limburg. In 1950 wa ren we ondanks de 763 de armste lieden van Noord-Limburg. Horst b.v. was 910 rijk, Gennep f 963, de Limburger f1055 en de Nederlander 1197. Een beduidende achterstand! En een niet bepaald prettig aandoend predikaat, de armste te zijn. Zonder zich nu bepaald aan deze cijfers op te hangen, want kinder rijkdom, kloosters e.d. drukken deze gemiddelden, zijn ze toch een teken aan de wand! Temeer waar ook uit andere cijfers weer blijkt, dat het aantal inkomens tot f 4000 in Venray beduidend groter is dan el ders in deze streek, Nederland of Limburg. En hogere inkomsten la ger! AMBACHT EN DETAILHANDEL moet nu deze bevolking verzorgen zoals het heet. Hoe liggen nu daar de omstandigheden. Naast een zekere streekverzorgen- de functe van Venray-kom, heeft onze gemeente zeker 78 kleinere kernen. Vindt men in de kom voor namelijk hoofdbedrijven, in de kerk dorpen heeft men daarbij veel ne- venbedrijven. Daar zal een smid rijwielen bijverkopen, electrische ar tikelen enz. enz. Zo komt het, dat naast 132 hoofdbedrijven liefst 140 nevenbedrijven worden uitgeoefend. Dat parallelisatieverschijnsel komt het sterkst tot uiting in de ambach telijke sector. Het ambachtsbedrijf kwam in 51% van de gevallen voor als nevenbedrijf. Langzaam maar zeker wordt deze branche-vermenging, o.a. ook door 't vestigingsdiploma, wel terugge drongen, maar zal nooit geheel kun nen worden opgeheven, omdat kleine kernen geen behoorlijke om zet gehaald kan worden, indien niet branche-vermenging plaats heeft. Liggen de cijfers voor het aantal inwoners per bedrijf ongeveer gelijk met het landelijk gemiddelde, alleen kappers, kleermakers en schoenher stellers zijn er volgens het landelijk gemiddelde te weinig, daarentegen wel te veel kleermakers, wier aantal echter terugloopt. DETAILHANDEL Ook hier weer deze parallellisatie, waarover we reeds spraken. Alleen valt op, dat de gemiddelde omzetten per branche voor deze streek bij de meeste zaken lager liggen dan het gemiddelde van Nederland, behalve bij huishoudelijke artikelen, ijzerwa ren, gereedschappen, rijwielen bakkers. Maar hier is in de meeste gevallen een branche-vermenging debet aan. drijven die met hun omzet geen be staanszekerheid bieden hebben Van de z.g. randbedrijven - dus be- we in Venray er niet zo veel dan in Horst en Sevenum. De cijfers bedragen resp. 9.5%, 18.2% en 24.5%. Opvallend is bij het leeftijdson- derzoek der detaillisten, dat in Ven ray vele zaken geleid worden door ondernemers boven 60 jaar n.l. 55 van de 314. Maar neemt men de per centages dan geeft het toch onge veer de gemiddelde Nederlandse cijfers. 21-30 jaren 31-40 jaren 41-50 jaren 51-60 jaren 61-70 jaren ouder dan 70 Venrayse percentages 3 21 33 21 15 7 Nederl. percentag. 4 20 33 25 14 4 In een apart hoofdstuk wordt nog benadrukt, dat er feitelijk te veel onrendabele café-bedrijven in deze streek liggen, die van het bezoek van 80-100 mensen niet kunnen bestaan, terwijl de hotelaccomo- datie zeker voor het toenemend vreemdelingenverkeer dringend verbetering behoeft. CENTRUM-VORJVHNG De conclusie van het rapport is, dat vooral aandacht geschonken moet worden aan de vorming van ,een winkel-centrum in de kom, mede als een belangrijke trekpleis ter voor de omliggende kerkdorpen en nabuur-gemeenten. In het deelrapport heeft men zelfs enkele circuits getekend, die in idem zoveel jaren moeten worden gereali seerd. Het eerste is dan de blok Grote straat, Henseniusplein, Schoolstraat, Goudenstraatje welk blok in 5 ja ren vol winkels moet komen. Men kan hier vrede mee hebben, al is o.i. de bestemming van de School straat als winkelstraat nog nooit of ficieel afgekondigd en al is zeker in het Schouten-straatje, een behoor lijke winkelgalerij - zoals gepland- nog toekomstmuziek. Wat het tweede blok betreft dat binnen 15 jaar gerealiseerd moet worden hebben we even met de ogen zitten knipperen. Genoemde tekening geeft daarvoor aan het blok gelegen in Grotestraat, Hof straat, Julianasingel, Veldstraat. Waarmede ook dit rapport zich gaat mengen in het intussen al weer verouderde debat over de Veldstraat. Misschien dat in het nieuwe kom- plan Venray hierover nu definitief daar gemeenschapshuis en gymna- een uitspraak gedaan kan worden, stiekzaal al uit deze buurt zijn ver trokken en dus bijzondere bebou wing daar ter plaatse niet meer no dig is. Terwijl van de andere kant ook dan de sanering van Hensenstr. e.o. b.v. door het scheppen van een winkelwijk 'n heel andere centrum vorming te zien geeft dan in dit rap port wordt aangegeven. Over de maatschappelijke opbouw van Venrays bevolking hopen wij de komende week enige uittreksels uit dit rapport te brengen. Door een toeval moesten we ken nis nemen van een bepaling uit de politie-verordening Venray. Nu is dit een avontuur apart, naar ons is gebleken, want kan men een wetboek van strafrecht b.v. in de een of andere boekhandel krijgen, met de politie-verordening, die in iedere Limburgse gemeente anders is, is dat niet het geval. Daarvoor moet men naar de politie of naar het gemeentehuis. Bij de politie hierna geïnformeerd, verwees men ons naar het gemeentehuis, omdat daar „vak lui" zaten, hetgeen ons wel een tik keltje verbaasd met de ogen deed knipperen, omdat wij in de stellige verbeelding waren, dat juist de po litie vakman is. Maar toen we eenmaal op het ge meentehuis de zaak wat nader be keken hadden, werd ons een en an der wel duidelijk. Want er is voor ieder doodgewoon mens met de beste wil van de wereld niet meer uit te komen. De man van de straat, die,zoals dat zo fraai heet, wordt geacht de wet te kennen en zeker het wetboek van zijn gemeente, kan beslist niet meer wijs uit wat pretendeert te zijn: de politie-verordening Venray. Deze is indertijd in de twintiger jaren opnieuw op stapel gezet en daar is toen een klein boek werkje van gemaakt. Bij het na- bladeren van oude jaargangen van ons blad vonden we in 1922 reeds 'n ingezonden stuk, waarin men van leer trekt tegen deze politie-veror dening, omdat ze onverstaanbaar is voor de gewone man. Daarin wordt geklaagd over het groot aantal verwijzingen naar het Wetboek van Strafrecht, naar vele wetten en verordeningen, die toen al noodzaakten om een volledig stel wetboeken van de Staat der Neder landen er bij te halen. Nu schrijven we echter 1960 en in die 38 jaren is er wel het een en an der gebeurd. Op geregelde tijden heeft men in bekendmakingen van B. en W. wijzigingen van de politie verordening kunnen lezen en dat wordt dan geacht voldoende te zijn om de burger op de hoogte te stellen len van de nieuwe gang van zaken. Ziet men de politieverordening van vandaag, dan is er practisch geen enkel artikel, dat niet aange vuld of gewijzigd is, terwijl aanvul lingen en nieuwe artikelen 'n nieuw boekwerk vullen. De verwijzingen naar andere wet ten zijn dermate gegroeid, dat men er zelfs met een complete serie wet boeken niet meer uitkomt. Men wordt verwezen naar de spoorwegwet, om maar eens enkele voorbeelden te noemen, die we in derhaast hebben opgetekend, naar de telegraaf- en telefoonwet, het we genverkeersreglement, de water- staatwet, de drankwet, de veeweten wat dies meer zij. En zinnen als hier volgen zijn geen uitzonderingen: In andere gevallen, dan die, waar in het bepaalde in een der artikelen 117, 118, 119, 137a, 137b, 137c, 137d, 147 en 426bis van het wetboek van strafrecht toepasselijk is, is het ver boden waarop dan een bepaling volgt, dat men niet „schelden mag of schim pend zingen Nu vragen wij ons af hoe de rech terlijke macht, die niet alleen met de Venrayse politie-verordening moet werken, maar die van alle Limburgse gemeenten, nog uit deze duisternis komt, maar daar zitten tenminste nog vaklui bij. Hoe de gewone burgerman geacht kan worden dit fraais allemaal te kennen, is ons helemaal een raadsel. Een derde vraag is of er niet wat meer uniformiteit in al deze politie verordeningen is te brengen, maar dat schijnt ook niet te kunnen, daar de ene gemeente dames-in-korte- broekjes wel wil toelaten, de andere gemeente niet In het Brabantse bestaat deson danks een soort model politieveror dening van de afd. ver. voor Neder landse gemeenten, al gruwt men hier ook van de onverstaanbaarheid van het geheel. We kennen het argument, dat de zelfde verschijnselen als aanvullin gen, wijzigingen, weer aanvullingen, weer wijzigingen enz. enz., practisch iedere wet in Nederland kent, maar dit is o.i. toch geen reden om het er dan maar bij te laten zitten. Want degene, die de Venrayse politie verordening moet leren kennen via de kantonrechter, vindt dat maar een tamelijk dure les. Bij de nale ving van de verordening kan men op die manier slechts door schade en schande wijs worden. Misschien dat men aan dit onder werp ook eens enige aandacht kan schenken en dat er tijd en gelegen heid gevonden kan worden om een nieuwe en verstaanbare politie verordening te scheppen. BEJAARDEN Een keurig verzorgde enquête van de Helmondse gemeenteraad vestigde ook onze aandacht weer eens op het bejaarden-probeem, zoals men dat pleegt te noemen. Helmonds vroede vaderen, die de cijfers van het steeds maar toene mende bejaarden-tal verontrustten, hebben met deskundigen van ge meente, provincie en rijk nagegaan wat hun plichten t.a. hiervan feite lijk waren. Dat alles is dan uitgelopen op een advies aan B. en W., om plannen op te stellen voor een complex bejaar den-woningen met verzorgingshuis. Zij die verpleging nodig hebben of alleen staan, kunnen tegen redelijker prijzen in het bejaardenhuis zelf te recht, de echtparen e.d. die zich zelf nog goed kunnen helpen, komen in bejaarden woningen, met centrale verwarming en krijgen eventueel hulp van het bejaardenhuis. En ook tegen niet onoverkomelijke prijzen. De gemeente Venray heeft inder tijd ook eens met het Sociaal Chari tatief Centrum een dergelijke en quête opgezet voor Venray. Resultaten heeft dat nooit te zien gegeven en een door ditzelfde Cen trum opgerichte bejaarden-comité heeft nooit iets van zich laten horen. Dit zal waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in de moeilijkheden, die een goede oplosing met zich brengt en in het feit, dat ook de vakmensen zelf, als de bejaarden-organisaties e.d., feitelijk niet goed weten wat nu te doen. Want behalve financiële proble men zitten er nog honderd-en-een facetten aan, die een oplossing alleen maar bemoeilijken.We kunnen alleen vaststellen, dat in Horst en Overloon intussen bejaardentehuizen zijn ver schenen, waarin verschillende Ven rayse mensen, ondanks de goede zorgen aan hen besteed, toch naar hun oude woonplaats zitten te snak ken. En dat in Venray zelf een proeve genomen is met bejaarden woningen in plan-Zuid, die in zo verre gelukt is, dat de bejaarden die daar wonen, het best naar hun zin hebben. Maar of men daarmede het probleem als zodanig heeft opgelost wagen we toch te betwijfelen. Men behoeft niet ver te lopen om te constateren, dat in verschillende grote en dus voor hen onecono mische en ongemakkelijke woningen bejaarden wonen, die en voor zich zelf en voor anderen veel beter in een kleine woning konden trekken. En zo kan men doorgaan We geloven, dat het Helmondse voorbeeld toch ook de nodige navol ging verdient in Venray zelf, om te komen tot een zo. juist mogelijke aanpak en oplosing van dit pro bleem, zeker nu in plan Zuid nog ruimte is voor een eventueel bij de bejaarden-woningen te bouwen be jaardentehuis S.V.V.-NIEUWS Na vier gelijke spelen en drie ne derlagen kunnen we thans weer eens een overwinning voor het le elftal vermelden. Met 40 werd het bezoekende O.V.C.S. overtuigend geklopt en al hoewel het geen grootse wedstrijd was, was de overwinning ruim schoots verdiend en zeker niet ge flatteerd te noemen. De tegenstand van OVCS was niet van dien aard, dat onze spelers ge- inspireerd werden tot een uiterste krachtsontplooing. Beide ploegen deden hun best om tot constructief voetbal te komen, waarin Venray zich de meerdere toonde en deze meerderheid op re gelmatige wijze tot uitdrukking bracht. Toch duurde het tot de 30e minuut vooraleer de leiding geno men werd. Dit gebeurde uit een pe nalty door Koonings genomen, na dat hij dicht voor het OVCS-doel ten val was gebracht. Enkele minu ten later werd het 20, door een goed schot van M. Peeters, die bij een keurig uitgevoerde aanval de bal op maat kreeg aangegeven van zijn rechterbuurman. Tot rust bleef de stand verder ongewijzigd. 5 min. na de hervatting werd de voorsprong vergroot. Een voorzet van Koonings werd door Rutten prachtig ingekopt, doch de OVCS- doelman Spronck (ex-Roermond), wist met een snelle reactie de bal te onderscheppen, doch kon er zich niet voldoende meester over maken. Vennekens als steeds attent bij zulke gelegenheden was hem de baas en zorgde voor de verdere af werking 3—0. Hierna even een kri tiek moment voor het Venray-doel als uit een vrije trap op de rand van 't strafschopgebied de bal hard tegen de lat wordt geknald. De terugstui- tende ba} wordt opnieuw een prooi voor een OVCS-speler, welke zich plotseling voor een kans ziet ge plaatst, doch nu gehaast hoog over schiet. Hierna trekt onze voorhoede naar harteiust switchend weer ten aanval. Bij één dezer aanvallen wordt Vennekens in laatste instan tie-in eenn rush op het OVCS-doel geremd doordat men hem ten val brengt en wederom krijgt men een penalty te nemen. Deze door Philip- sen genomen strafschopweet Spronck te keren. Na enkele nieuwe vinnige Venray- aanvallen werkt OVCS zich los en forceert enige corners, die onze ver dediging echter weet af te slaan. Met nog een paar minuten te spe len trekt Vennekens er op links plotseling tussenuit. Op vrij grote afstand lost hij een schitterend schot dat hoog in het net belant en daar- mee de stand op 40 brengt waar mede het einde komt. Het 2e elftal zorgde voor een on gunstige verrassing, door in Blerick met 51 te verliezen. Tot aan de rust ging de strijd gelijk op met aanvallen over en weer, ruststand 21 Na de rust had Blerick 2 ech ter het beste van het spel en konden zij deze meerderheid nog 3 maal in een doelpunt uitdrukken. Venray 3 behaalde op eigen ter rein een 44 gelijkspel tegen Ame rica, nadat de rust met een 32- voorsprong was ingegaan, door doel punten van J. Jeuken en P. Gom- mans 2x. Na rust wist Amei'ica hun achterstand in een 43 voorsprong om te zetten. V. Lucassen zorgde er echter voor, dat de helft van de winst in Venray beef door de gelijk maker te scoren. Venray 4 verloor ongelukkig en onverdiend in Griendtsveen van Griendtsveen 1 met 43. Venray 5 kon de voor hen vastge stelde competitie-wedstrijd tegen Ysselseyn 2 niet spelen, daar de scheidsrechter verstek liet gaan. Er werd toen maar vriendschappelijk gespeeld, waarin met 32 werd ge zegevierd. Venray 6 speelde in Geijsteren en alhoewel niet volledig, doordat een paar spelers niet opkwamen, wist men de Geijsteren-combinatie toch een 55 gelijkspel af te dwingen. Programma voor a.s. zondag: Almania I-Venray I Venray 2-Wit zwart 2 Brughusia-Venray 3 Venray 4-Tienray 2 Venray 5-America 3 Venray I zal het in Broeksittard zwaar te verduren krijgen. Almania overwinnen, vooral in de 2e helft is op eigen veld zeer moeilijk te verwezenlijken. Reeds enkele jaren achtereen wisten zij in de slotfase van de competitie de laatste plaats te ontlopen. Vorig seizoen behaalde Venray er met zeer veel moeite een gelijkspel. Hopelijk is men er dit maal wat gelukkiger. Venray 2 zal de nederlaag van verleden zondag wel weer willen af wisselen met 'n overwinning. Kans loos achten wij ze niet tegen Wit- zwart, maar dan zal er aangepakt dienen te worden. In Weert werd met 20 verloren dit moet recht gezet worden. Venray 3 op bezoek bij Brughuia durven wij niet veel kans geven op een winstpuntje. In Venray wist men juist tegen deze tegenstanders de eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Laat dit inspireren tot 'n nieuwe verrassing. Venray 4 achten wij ondanks de 2 laatste nederlagen toch wel in staat om thuis van Tienray 2 te winnen. In het andere geval zou het ons bar tegenvallen. Venray 5 was in America reeds met 20 de baas over Ameri ca 3. Nu met eigen veld onder de voeten moet een overwinning toch zeker mogelijk zijn. BROOD MAANDAG 1 CENT DUURDER Met ingang van maandag aan staande zullen de prijzen van volks- bruinbrood, volkswitbrood en water witbrood met een cent (per 800 gram) omhoog gaan. Deze verhoging van de broodprijs is een gevolg van een stijging van de garantieprijs voor tarwe (oogst 1958- 1959), van een stijging van de tarwe- prijs op de wereldmarkt en van het feit, dat er door de zeer grote binnenlandse tarwe-oogst van dit jaar meer binnenlandse tarwe in het brood vermengd wordt. De kost prijs van het brood is door al deze externe oorzaken met één cent ge stegen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. L. COENEN Hensseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Zuigelingen-bureau voor de Kerk dorpen. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat 4, tel. 1504.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1