Wis! U.... SPORT Yenray's vuiinisdienst in actie! Houdt Uw kippen hokken zindelijk is jarig... pak (500 gr) VéGé-SpekuJaas^cent 200 gram Fondant •f A 1 rol VéGé-Beschuit De nieuwe Vredestein werklaars is er csfc&uce, 4ém4e4~ 'tt JwofrOwt Ui/tuft tKotfaAfteJt, dat toeristen in Toowoomban in Australië zich het nieuwste van het nieuwste laten verkopen: berglucht in blik. Het etiket vertelt, dat men na het ontbijt eerst een half uurtje moet wandelen om vervolgens het blik te openen en de inhoud diep in te ademen. Men staat er voor in de rij. dat de Amerikaanse tandarts op uitnodiging van een vriend een be zoek bracht aan Savoonka in Alas ka. Hij was er voor zijn plezier, maar in de drie dagen, die hij in de nederzetting doorbracht trok hij tussen de bedrijven door 312 tanden van Eskimo's. dat de telefoon van Mevr. Cresny uit Melbourne is afgesneden. Zij be stelde een begrafenisstoet voor een adres in haar straat. De mensen, die daar woonden, mocht mevr. Cresny niet erg. dat een firma in New-York na langdurige opsporingen heeft uit gemaakt, dat een vrouw gemiddeld zeven minuten nodig heeft voor zij besluit iets te kopen. Een man heeft slechts een minuut bedenktijd no dig. dat de dikste agenten in Washing ton zijn te vinden. Dit heeft men in Amerika met weinig voldoening vastgesteld. De hoofdcommissaris is vast van plan hier iets aan te ver anderen, desnoods door middel van vermageringskuren. dat de heer McCarthy uit Cleve land in 27 dagen tijd 31 bergtoppen van de nogal woeste Rocky Moun tains heeft bedwongen. Binnenkort wil hij alle 51 toppen van de Moun tains in 51 dagen beklimmen. dat de 18-jarige Jim Aiken uit Se- natobia naar de universiteit is gaan. Hij is enig kind en zijn ouders bleven in grote droefheid achter. Om hen te troosten heeft Jim een aapje gekocht en naar huis verzon den met de mededeling: „Neem dit zolang als mijn plaatsvervanger". dat onder diplomaten in Londen het volgende mopje rondgaat. Wat is het verschil tussen een optimist en een pessimist? Het antwoord: Een optimist leert Russisch, een pessi mist Chinees. dat agenten op verzoek van om wonenden van een park in Denver een onderzoek instelden naar de oor zaak van het feestgeruis, dat de brave burgers 's nachts hadden ge hoord. De agenten vonden in totaal 9.000 lege biertinnetjes. Zij vermoe den dat het park door feestneuzen werd gebruikt na het sluitingsuur van de café's. Zij weten het bijna zeker. dat twee bejaarde zusters uit No- vistad in Joego-Slavië de meest on gebruikelijke winterkleding ter we reld gaan maken. Sinds hun kinder jaren hebben de twee zusters al hun afgeknipte haar bewaard. Thans hebben zij zoveel haar verzameld, dat zij hiervan winterkleding kun nen weven. Het ei, zoals het door de kip ge legd wordt, voldoet aan hoge, door |de consument gestelde eisen. Het eetbare, zeer smakelijke deel is zo danig verpakt dat het redelijk goed getransporteerd kan worden en ook bewaring gedurende geruime tijd verdraagt. Het geproduceerde ei is dus goed. Dit kan men ieder jaar weer horen van de vacantiegasten in de kam- peercentra waar het zo vers van de boerderij genoten ei geroemd wordt. Het is voor de boer dus zaak, het ei goed af te leveren, aldus ir. Frings, rijkspluimveeteeltconsulent voor Gelderland en Utrecht, op de on langs door de N.P.O. gehouden con- sumptie-eierdag. Het vers gelegde ei heeft een ^chone, gave schaal, waaromheen het eihuidje. Het is van het groot ste belang dat het eihuidje niet be schadigd wordt, omdat het ei hier door beschermd wordt tegen het binnendringen van bacteriën, virën en schimmels, organismen die de zo voedzame dooier gaarne als voe dingsbron voor zich en hun nako melingen verkiezen. 'Soms merkt men hier iets van door kleurveran deringen (zwart worden), soms door smaakveranderingen, maar soms ook niet. In dit verband wordt paraty- phus genoemd, een bacterie die het nuttigen van b.v. eendeneieren zeer in discrediet heeft gebracht. Ir. Frings wees er met nadruk op dat voor de oorlog en ook tijdens de oorlog miljoenen eendeneieren genuttigd zijn zonder ze 10 minuten te koken en zonder dat dit nadelige gevolgen heeft gehad. Als men ech ter deze eieren geruime tijd onder omstandigheden bewaart die gun stig zijn voor de ontwikkeling van de bacteriën krijgt men een opeen hoping daarvan en kan men wèl na delige resultaten krijgen. De volgende functie van het ei huidje is dat het voorkomtt dat het ei uitdroogt, waardoor we een grote luchtkamer krijgen en - tengevolge van ongelijke uitdroging van de dop - bonte schalen. De consument verlangt een schone schaal Dit heeft tot gevolg dat men de eventueel vuil geworden eieren vaak reinigt. Krabt men het vuil af dan is dit gemakkelijk te zien vooral bij eieren met een gekleurde schaal. Wrijft men de eieren met een nat te doek af of wast men ze dan be staat de mogelijkheid dat de ver schillende organismen zeer gemak kelijk de inhoud bereiken en het be derf wordt daardoor zeer bespoe digd. In Amerika heeft men in de oorlog zelfs machines ontworpen die de ei eren moesten schoonmaken, doch in alle gevallen ging de houdbaarheid sterk achteruit. Bevuiling voorkomen Het is dus zeer belangrijk dat elke vorm van bevuiliging voorkomen wordt. Hier spreekt dan vooral het schoonhouden van delegnesten. Veel gebruikt men hard gehakseld stijf roggestro, wat goed voldoet. Beslist slecht is hooi, omdat de kippen daar in steeds krabben, waardoor de eier en stuk gaan. Houtkrullen voldoen minder goed omdat ze koeken. Ook gebruikt men wel eens grit. Kwestie is het strooisel droog en schoon te houden. Ook het bevuilen door de poten dient men te voor komen. Daarom droog strooisel in het hok en de kippen buiten niet door natte mest of modder laten lo pen. Bij nat weer moeten we de die ren binnen houden, zeker in de voor middag. Terug tot het ei De consument verlangt ook een mooie bolle dooiér te midden van dik lobbig wit. Dit is onmogelijk als we het ei te lang in het nest laten liggen, zodat de kippen het ei warm houden, dan immers wordt het eiwit dun vloeibaar. Broedse kippen moeten ook direct verwijderd worden, omdat ze onno dig nestruimte innemen en de ei- kwaliteit spoedig bederft. Tenslotte moet men de eieren, ze ker vóór de middag, enkele malen uithalen en éénmaal na de middag. Zodra de eieren uit het nest zijn. de kans op beschadiging veel gerin ger. Het rapen geschiedt vaak in voer- emmers, 't Is immers zo gemakke lijk; men brengt een emmer voer in het hok en legt in de lege emmer de eieren. Hierin koelen de eieren be slist te langzaam af. Met plastic draad beklede mandjes zijn dus beT langrijk beter. S.V.V.-NIEUWS Alleen het 5e elftal kwam zondag j.l. in aktie voor een competitiewed strijd, waarvoor naar America werd getrokken om daar de strijd aan te binden tegen America 4. Onze benjamins stelden wel enigs zins teleur door ook ditmaal weder om met een 11 gelijkspel genoegen te nemen. We hadden hier zeker een overwinning verwacht, maar zij stuitten op zeer felle tegenstand van de thuisclub. Al met al na 3 wed strijden nog ongeslagen, wel werd nu voor de tweede maal gelijk'ge speeld. Onze andere elftallen komen a.s. zondag weer aan bod. Het program ma luidt dan als volgt: VenrayBlerick RKDEV 2—Venray 2 Venray 3Swolg. Boys America 2Venray 4 Na een onderbreking van één jaar krijgt ons le elftal het deze compe titie weer op te nemen tegen Blerick. De start van Blerick in de 2e klasse was niet erg hoopvol maar de laatste wedstrijd werd een overwinning en mogelijk heeft hun dit het nodige zelfvertrouwen geschonken. Aan on ze spelers de taak om te voorkomen dat de bezoekers voor een verrassing gaan zorgen. Wij vertrouwen echter, dat de strijdvaardigheid na één wedstrijd zoek te zijn geweest wederom volledig is teruggekeerd en verwachten dan ook een behoorlijke overwinning. Venray 2 trekt naar Arcen om RK DEV 2 te tonen, dat de overgang naar de res. 2e klas toch nog 'n hele stap is. Wij verwachten tenminste, dat onze reserves daar suksesvoller zullen zijn dan ons le elftal de laatste keer. Het 3e elftal krijgt Swolg. Boys op bezoek. Ditmaal zal er de eerste wingt genoteerd moeten worden jon gens. Het vorig seizoen bleven jullie op eigen terrein met 42 de baas, dus ook ditmaal moet er winst in zitten. Venray 4 moet op bezoek bij America 2. Zijn we goed ingelicht dan wordt dit één van de moei lijkste uitwedstrijden. Het zal zorg zijn om vanaf het begin stevig aan te pakken en de tegenstander een slag vóór te zijn. We zijn benieuwd naar de uitslag. Venray 5 is vrij.- BEKENDMAKING Burgemeester en wethoders van Venray berichten, dat op 2 oktober 1959 van de obligaties der ten laste dezer gemeente per 1 februari 1952 uitgeschreven obligatielening groot 200:000 zijn uitgeloot de navolgen de nummers: ad 1.000 de nummers 55 en 74; ad 500 de nummers 108 - 123 - 124 - 150 A en B; ad 100 de nummers 160 C tot en met L. De uitbetaling geschiedt ten kan tore van de gemeente-ontvanger van Venray, alsmede op het bijkantoor Venray van de Nederlandse Crediet- bank N.V. en de in Venray gevestig de plaatsel. Boerenleenbanken te gen overgave van de uitgelote obli gaties met de daarbij behorende per 1 februari 1960 niet vervallen coupons. Het bedrag van de eventueel ont brekende coupons wordt afgehouden van het op de obligaties af te lossen kapitaal. De uitbetaling zal geschieden op of na 1 februari 1960 Venray, 2 oktober 1959. Burgemeester en wethouders vnd., A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris. De weigering van de vuilnisman om een bepaalde emmer in een be paalde straat mee te nemen, welke weigering daar een kleine rel ont ketende, deed ons feitelijk voor de eerste keer eens in aanraking komen met de vuiinisdienst. Je sakkert als je de emmer uit de bij-keuken aan de straat moet zetten en als je hem terug moet halen. Je zegt een niet bepaald net woord als je 's avonds je been stoot tegen een vergeten vuilnisemmer op straat en je trekt je neus heel hoog op als je langs de vuilniswagen komt. Maar bij dat alles realiseer je je niet, dat al die vuiligheid, die restan ten, dat z.g. huisvuil toch eens of twee keer per week netjes verdwijnt en dat je er verder geen omkijken naar hebt. Maar goed, daar was dan „kift". Een mevrouw viel uit tegen de vuil nisman, die een vuilnisemmer uitpuilend vol had laten staan. Ze had betaald voor de vuilnisdiensten de man had hem maar mee te ne men. Maar de man nam die emmer niet mee. Hij zij niet veel en ver dween. We vonden het eerlijk geen stijl van hem en konden de veront waardigde mevrouw alleen maar ge lijk geven toen ze mensen, die te hoop gelopen waren, vertelde, dat ze Gemeentewerken wel eens even zou bellen. Na even wachten kwam inderdaad iemand van Gemeentewerken aan fietsen en kwam er een slot aan het verhaal. De man nam de emmer, maar kreeg hem met moeite van de grond. „Mevrouw noemt U dat huis vuil was zijn vraag toen hij 't deksel oplichtte. Er lag inderdaad een leeg blikje in en onderin schemerde wat groen te afval. Maar voor de rest waren het stenen. Stenen afkomstig van een schoor steenmanteltje dat verbouwd was en djie die emmer lood, loodzwaar maakte De mevrouw vond dat niets om herrie over te maken, maar toen zei die man van Gemeentewerken slechts een ding: 3.000 EMMERS van gemiddeld 40—60 kg moeten de vuilnismannen iedere week vanaf de straatkant de wagen in dragen. Realiseert U zich dat dit bijna 150.000 kg is. En dat men van deze mensen moeilijk kan eisen, dat ze er ook nog stenen-sjouwer bij worden. Die 3.000 emmers hebben ons aan het denken gezet. We heben deze vuilnismannen eens gevolgd op hun tocht door de kom, door Leunen, door Oostrum. En we hebben veel geleerd. We hebben gezien hoe dinsdags 's woensdagsmorgens, vrijdags en 's zaterdagsmorgens de 3.000 em mers, die schots en scheef in de stra ten geplaatst zijn, telkens opnieuw werden opgetild, leeggeschud neergezet. We hebben geleerd, dat huisvuil een begrip is, waaronder men de meest vreemde en bizarre dingen verstaat en dat deze vreemde din gen zwaar, hardstikken zwaar kun nen zijn. We hebben emmers gezien, waar- i men de mestfaalt dacht te tran sporteren en van een ander, die hem practisch voor 90% vol zand had. „Hij had niks om mee te geven, maar hij had betaald en nu mosse ze zijn emmer toch maar om schudde. We een emmer gezien, die lustig smeulde, omdat men nog gauw even de sla van het fornuis in de emmer gekiept had en die vuilnisman voelt natuurlijk niks van de warme em mer VREEMDE DINGEN We hebben pakken naast de em mer zien liggen, die ze dan ook maar even mee moesten nemen, maar die dan zo slecht ingepakt waren, dat de hele rommel de straat op rolde. En we hebben gezien hoe onver standig wij mensen toch soms kun nen zijn. Wij, die kankeren als we een volle emmer van het schuurtje op de straat moeten zetten, zetten dat ding vlak aan de deur. Net als onze buurman, net als iedereen. Geen stap te ver met dat ,pokke-ding". Maar 3.000 maal per week moet Uw vuilnisman de em mer van de huisdeur naar de straat- rand waar wij hem feitelijk neer moesten zetten dragen en hij moet maar zien dat hij er mee komt. Hij is er voor We kankeren als hij aanmerkin gen maakt op onze te zware emmer, die we zelf met moeite naar vojren gesleurd hebben en vergeten, dat de man wel ons huisvuil, maar niet het zand van onze tegelpaden, nietde stenen en de bloempotten, het puin en de rommel van een schoonmaak hoeft mee te nemen. En we noemen het slokkers als ze de pakken naast onze emmer laten staan, want dat zal wel om die sigaar te doen zijn Maar de man wordt betaald naar het aantal emmers, dat hij moet le digen en niet naar het aantal pak ken dat hij nog meeneeemt. Die kos ten hem tijd, moeite en geld De vuilnismannen zeggen over dit alles niet veel. Men stompt op den duur af en men weet, dat het de meeste tijd niet zo slecht bedoeld is. Maar zo nu en dan als ze met hun bekende zwaai een emmer ternau wernood van de grond krijgen, dan kan hun de gal wel eens overlopen en dan blijft zo'n emmer staan. Maar dan zit er gegarandeerd meer dan 50 kg rommel in, loodzwaar zand, puin en vuiligheid, die met huisvuil niets, maar dan ook niets te maken heeft. Och, zei er een, als men alleen zo vriendelijk maar eens zou zijn, om de emmer aan de straatrand te zet ten, dat scheelde ons kilo's en kilo's. Een wens, die ieder van ons met een kleine moeite verwezenlijken kan. 50 m3 PER WEEK We zijn meegereden naar de vuil nisbelt, waar ondanks het grote bord dat onbevoegden geen toegang heb ben de kinderen tientallen keren per dag moeten worden weggestuurd, die deze belt een ideale speelplaats vinden. Maar men is met de omras tering doende en men hoeft op die manier niet alleen de kinderen te weren, maar ook anderen. Anderen, die van de afwezigheid van de belt-beheerder gebruik ma ken om vooraan gauw een wagen puin neer te kletsen, die men dan la ter transporteren mag naar de goede plaats. Want in de oude zandgravin- gen rijst langzaam een berg omhoog. Een berg die warm aanvoelt van het broeiende huisvuil, waarvan ieder week zo'n kleine 50 m3 hierj wordt neergestort. Een berg, die in de afgelopen ja ren gevormd is door Venrays afval. En dat is naast het huisvuil alle mo gelijke artikelen van puin tot zaag meel. Het puin sorteert men er uit en dit wordt apart opgeslagen om later voor de wegen gebruikt te wor den. Het zaagmeel, afval van de Ve zelpers wordt aangestookt en smeult langzaam weg. Dat smeulend hout is feitelijk de enige stank, die we daar ruiken. De verdere afval wordt keurig af gedekt en ingegraven, maar met dat zaagmeel zit men in de maag. Want daar helpt geen onderspitten aan, gezien de grote hoeveelheden. Men moet het dus wel opstoken. Maar dat spul brandt niet, smeult alleen maar en stinktEn bij wat wer velwind lijkt het ons nog gevaarlijk ook voor de omliggende bossen. Maar men heeft schijnbaar niets anders. We zagen, dat nu ook het eerste begin gemaakt wordt met de beplan ting rondom deze berg van vuil. Dan komt de vuilstort in de toekomst netjes midden in de bossen en het hout te liggen en .wordt hij in zijn geheel wat meer aan het zicht ont trokken. Want ondanks alles is en blijft een vuilnisbelt een onappetij telijk gezicht. STRAATVUIL ,s Woensdagsmiddags en donder dags rijdt de vuilniswagen voor de straten-reiniging. Een ander chapiter, waar men niet bij stil staat, maar dat dringend noodzakelijk is, gezien de hoeveel heden die daar wekelijks op de belt terecht komen. Sjefke Jacobs en zijn twee helpers tippelen iedere week een keer naar Venlo. Figuurlijk dan, want met zijn drieën moeten ze liefst 18 km stra ten schoonhouden. En bij die straten zijn er bij, die 2 of 3 maal per week gezuiverd moeten worden. Men schat dat ze daarbij per week zo'n kleine 25 km moeten wandelen. Dat ze daarbij meer dan 120.000 m2 moeten schoonhouden zegt de lief hebber van cijfers wellicht nog meer, maar ook de leek hoort toch wel, dat zedaarbij o.m. meer dan 1.000 straat- kolken schoon moeten maken en dat daarbij ruim 200 rioolputten ook een beurt moeten hebben. Dat vuil gaat dan allemaal in de bekende karretjes, wordt hier of daar opgeslagen en de vuilniswagen komt dan op genoemde dagen op laden. Wij voor ons vinden dat nogal een omslachtige geschiedenis, maar ja men kan de mensen moeilijk met ieder vol wagentje naar de püiri- plaats sturen. Een andere vraag, die wij als leek ons stellen is of het met een der gelijke oppervlakte straat een veeg- machine niet rendabel te maken is, temeer waar men nu al klaagt te weinig personeel te hebben en met schrik de uitbreidingen van b.v. de kom en kerkdorpen ziet, want men kan het wat de straten-reiniging betreft niet voldoende bij-sloffen. OPGEPAST MET EMMERS Tenslotte nog een enkel woord over de vuilnisemmers. In de gemeente-verordening staat, dat men geen lastige opstakels op openbare wegen mag plaatsen, zon der dat dit strikt noodzakelijk is. Desondanks zetten veel mensen de emmer 's morgens al buiten terwijl de vuilniswagen 's middags eerst voorbij komt en ook 's avonds laat vindt men nog emmers langs de straat staan. Dit is verboden. Niet alleen om zodoende de hon den te weren, die in dergelijke em mers hun gading zoeken, maar ook om ongelukken te voorkomen. Want denkt U er wel aan, dat het zou kunnen gebeuren dat een voorbij ganger door Uw emmer een val maakt en daarbij b.v. een been breekt. U bent dan zowel strafrech terlijk als civielrechterlijk voor dit ongeluk aansprakelijk en men zal U ongetwijfeld de rekening presente ren. Dus we spreken af: Emers niet te vroeg op straat. We zetten hem neer langs de straatkant en halen hem zo gauw hij geledigd is. Dan helpt U mee Venray schoon te houden Z'o)U \jfltre6tfin^«n «jAKM ^vpotiKkw tlfflMli L finaneler/n^Ca j JULIANASINGEL41 'twf 1061 (M780) ook feest voor u! m bij een fles volzoete rode LëRATISI Donau-wijn <2.45 bij 100 gram VéGé-Thee 0 O bij 100 gram VéGé-Cacao En bovendien nog op alle VéGé-Merkartikelen IO°/o korting in geldzegels Het werk stelt zware eisen aan Uw laarzen. Uw voeten moeten goed be schermd zijn tegen vocht 1 De nieuwe Vredestein-laarzen géven die bescher ming. Ze worden gemaakt volgens een uniek procédé waardoor vocht, vuil en modder beslist niét in de rubber kun nen dringen: Vredestein-laarzen zijn naadloos samengesmolten tot één,stevig, soepel geheel. De wijde sohacht maakt het mogelijk om de laars gemakkelijk aan- en uit te trekken. Het veilige anti slip profiel van de extra verzwaarde hak en zool voorkomt „uitglibberen" op drassige weilanden of modderige velden en wegen. per paar 13.75 Koop nu bij Uw handelaar de nieuwe Vredestein-laarMl Flatteus, warm en practisch. Overhemd- blouse van wolzachte "longstriped"flanel, no-iron, in modekleuren zoals zacht-lila, linde, mandarin enz. 3U mouw, open en gesloten te dragen. toonaangevend in text*

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2