Gonden U10. afd. Venray lokveedag Moeder Kerkelijke diensten Pracht handen ZENUWRUST van 6 tot en met 12 sept. A.s. woensdag, vrijdag en zater dag zyn de quatertemperdagen, waarvan alleen vrydag geboden vasten en onthoudingsdag is. PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: kap. Geerits Zondag: 6.30 H. Jacobs (buurt); 7.30 overl. fam Verstraelen-Schmidt; 8.30 Willy Rongen (geen kinder mis); 9.15 vertrek naar Oostrum, al waar om 10 u. hoogmis voor de parochie; 10.30 Piet Duif; geen con gregatie; In verband met de bede vaart uitgesteld tot de volgende week; 7 uur lof met reliquie van de H. Gerardus. Maandag: 6.45 v.d. Vegt-van den Boogaart; 7.30 t.e.v. St Josef; 7.30 Henri Dommeck (buurt); 8.15 Mart. Litjens en Petra v. Vosselen lh. Dinsdag: 6.45 overl. fam. Appels- de Boer; 7.30 overl. fam. Janssen- Claessen en M. en G. Janssen; 8.15 Peter Joh. Botden en Elis. Botden- Hofmans (zijalt.); 8.15 Pieter J. Franssen en echtgen. 3kl. Woensdag: 6.45 overl. fam. van der Sterren-Hendriks; 7.30 G. Ligthart; 8.15 Johannes Henr. vd. Biggelaar en zoon Laurentius lh.; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 Deken Hanraets; 7.30 overl. fam. Thuyls-Muysers; 8.15 A. v. Vosselen en Joh. A. Jans sen 2kl; 8.15 van Haaren-Horsten (buurt). Vrijdag: 6.45 P. Custers-Oudenho- ven en A. Luyks; 7.30 zek. int. R; 8.15 P. Willemsen-van Dijk; 8.15 Gedefr. Oudenhoven-v. Tilburg. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-mis; 7.3C Opbergen-Relouw-Hoekstra; 8.15 Th -Michels enA. van Meyel lh; 9.30 pl. huw. Stalman-Dupont; biechten van 5.30—7.30; 7 uur lof. De schoolkinderen leren deze week de 3e les van de katechismus. Morgen om 9.15 parochie-bede vaart naar Oostrum. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Urbanus. 17e Zondag na Pinksteren: H. Mis sen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de le collecte v. de kerk; de 2de voor het diocesane jeugdwerk; 7 u. lof met overweging. Maandag: feest v.d. Kruisverhef fing; 9 u. pl. gez. H. Mis voor het Lyceum ter opening van het school jaar. Dinsdag: feest v.d. Zeven Smar ten van Maria; 7.30 lof t.e.v. St An- tonius. Woensdag: Mis van quatertemper dag. Donderdag: feest van de Stigma- tisatie van St. Fi-anciscus; 6.45 gez. H. Mis. Vrijdag: quatertemperdag geboden vasten en onthoudingsdag; H. Josef van Cupertino belijder; half 8 lof, met gebeden. Zaterdag: H. Januarius en gezel len, martelaren; van 38 gelegen heid om te biechten. Mis-intenties Zondag: 6.30 H. Mis voor Petro- nella Aart-Martens en overl. ouders; 7.45 v. Willem Lemmen; 9 u. voor Jacoba Fleurkens en zoon Piet; 10.15 voor Jose Kremer-Vullinghs; 11.45 tot zek. int. Van maandag tot en met vrijdag iedere dag om 6.15 H. Mis v. overl. ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter. Maandag: 7 uur voor Maria Am- brösius en ouders; 7.45 voor overl. fam. Frans Heinen; 8.30 tot zek. int. Dinsdag: 7 u. voor Jan Jenniskens D.O.; 7.45 Miepie Arts; 8.30 voor bijz. intentie. Woensdag: 7 u. H. Mis v. Johan nes Peek; 7.45 voor overl. ouders Houba-Henssen en zoon; 8.30 voor Jose Kremer-Vullinghs. Donderdag: 6.15 voor alle Francis canen, welke in Venray gewerkt en geleefd hebben; 7 u. voor overl. fam. Frans Heinen; 7.45 voor Henri Slits; 8.30 voor Hendrina Koenen-Hendrix Vrijdag: 7 u. voor Martinus Hen driks, echtgenote en overl. kinderen; 7.45 voor Jean Loenen; 8.30 v. overl. fam. Frans Heinen. Zaterdag: 6.30 H. Mis tot zek. int.; 7 u. Gertruda Janssen-Poels; 7.45 v. Henri Slits; 8.30 tot zek. int. PAROCHIE OOSTRUM Zeventiende zondag na Pinksteren 6.30 H. Communie, 7 uur H. Mis, 9 uur tweede H. Mis v.d. overl. fam. van Dijck-Jeuken, 10 uur pl. Hoogmis en preek v.d. prooessie van Venray. Maandag, 7.30 gest. gez. jrg. voor Christiaan Stappers. Dinsdag, feest v. O.L. Vrouw v. Zeven Smarten, 7.30 best. zm. voor Mathijs Janssen en Regina Cox. Woensdag, 7.30 best. zm. v. P. J. Peeters en Petronella Loonen. Donderdag, 7.30 best. zm. v. Edm. Vandevenne en echtg. Vrijdag, derde vrijdag der maand, dus Missievrijdag voor de jeugd. 7.30 best. zm. v. Willem Derickx, echtg. en zoon. Onder de H. Mis algem. H. Communie vd. kinderen v.d. Missie. Zaterdag, 7.30 best. zm. voor de overl. fam. Thielen-Rutten, 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO Zeventiende zondag na Pinksteren Tweede zondag der maand. 6.30 H. Communie. Leesmissen om 7 uur en 8 30, 8 30 lm. voor Theodorus Peters, best. door tuinbouw vereni ging, 10 uur parochie-hoogmis, 3 uur kruisweg en lof. Eerste collecte v.d. kerk, tweede collecte voorge schreven door 't R.K. Jeugdwerk in de parochie Aan de kerkdeur speldjes verkoop voor Herwonnen Levenskracht. Maandag, 7.30 zieledienst Jacobus Neiissen. Dinsdag, 7.30 gest. jaard. Z.E. Pastoor Gerards en overl. ouders. Woensdag, 7.30 zieledienst Anna Louisa Bos. Donderdag, 7.30 best. Jrg. Mart. Philipsen. Vrijdag, 7.30 randst. Engelbertus Martens. Zaterdag, 7.30 mndst. Petronella Opheij. Deze week zijn de Quatertemper dagen alleen vrijdag is vasten- en onthoudingsdag, daarom bidden wij vandaag 't gebed voor Priester roepingen. PAROCHIE CASTENRAY 17e Zondag na Pinksteren: 2e coll. voor het jeugdwerk in ons bisdom, 10 uur hoogmis voor de parochie, daarna congregatie afd. jongens, uur lof en rozenhoedje, daarna H. Familie afd. mannen. Maandag: feest v.d. Kruisverhef fing, 7.30 gest. gez. jaard. v. Jacobus v. Kuyck en Petronella Verriet. Dinsdag: fees v. O.L.Vr. v. Zeven Smarten, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Zeven Smarten, 10 uur plech tige gez. H. Mis bij gelegenheid v.d. Kerkelijke huwelijkssluiting v. het bruidspaar Harry Kuypers en Anny Jacobs. Woensdag: 7.30 gez. maandd. voor Henricus Vissers. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. v. Rhee-Drabbels. Vrijdag: 7.30 gez. jaard. v. Petro nella v.d. Water-Lommen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden, van 67 u. gel. tot biechten, 7 u. lof en rozenhoedje. Kerkpoets: Mia Jacobs en Riek Dinghs. PAROCHIE LEUNEN 17e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis voor de parochie. 8 uur H.Mis voor Petronella Jans- ^en-Martens, 9 uur H. Mis vooi overl. fam. Wismans—Vennekens— Timmerman^, 10 uur Hoogmis alb jaarg. voor G. Voesten, 3.30 uur Lof, 4 uur H. Familie dermannen. Collecte voor het Jeugdwerk in ons Bisdom. Maandag 7 uur H. Mis v. Wed. Willemse-Geerarts. half 8 voor Mina Keijzers. Dinsdag, feest der 7 Smarten v. Maria, 7 uur H. Mis voor overl fam. van Dijck-Smits, half 8 t.e.v. de 7 Smarten van Maria, Stichting Geurts-Croijmans. Woensdag 7 uur H. Mis v. overl. ouders Arts-Niessen, 7.30 u. gest. jaarg. Arnold Weijs, echtgenote en kinderen. Donderdag 7 uur H. Mis voor Petronella Asselberghs, 7.30 gest. jaarg. Past. Joosten en familie Vrijdag 7 uur H. Mis, 7.30 gest. jaarg. voor Willem Vervuurt en echtgenote. Zaterdag 7 uur H. Mis, 7.30 voor een overledene. Biechten van 4—5 en 7—7.30. Half 8 Lof t.e.v. O.L.V Kerkpoets: Truus Weijs en Maria Wismans. RECTORAAT VEULEN 17e Zondag na Pinksteren; 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 lm. tot int.; 10 u. Hoogmis als jgt. v. zal. Leo Jacobs; Na de middag om 2.30 Lof. Vandaag onder beide H. Missen is de tweede collecte voor jeugdwerken v.h. bisdom, welke wij in uw milddadigheid aanbevelen. Maandag; 7.30 lm. voor welsl. v.e. examen. Dinsdag; 7.30 v. zal. Fr.a. Aarts. Woensdag; 7.30 lm. voor zal. L. Heidens en echtgenote. Donderdag; 7.30 lm. v. genez. van een zieke. Vrijdag; 7.30 t. bijz. int. Zaterdag; 7.30 lm. voor zal. Ger. van Rens. Kerkpoetsen: Mia Reintjes en Lea Geurts. Accolieten: Jan Reintjes en Piet van Meijel. PAROCHIE YSSELSTEYN 17e Zondag na Pinksteren; 6.30 lm. voor Petr.a. v. Veghc-l-Ewals; 8.10 lm. Anna Bus-Poels best. door de bocrir.nenbonQ9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. Ger. Vergeldt best. door de kerkmeesters; 2 u. Lof; 2.30 H. Familie v.d. mannen. Maandag; 7 u. leesmis; 7.30 lm. v. Lamb. Arts en Theodora Poels. Dinsdag; 7 u. lm. Emilia Smeets- Janssen en Gerard en Anna Smeets; 7.30 weekdienst v. Ger. Vergeldt. Woensdag; 7 u. lm.; 7.30 weekd v. Anna Bus-Poels. Donderdag; 7 u. lm. vd. overl. fam. Claessens-Muyzers; 7.30 maandd. Ant. Swinkels. Vrijdag; 7 u. lm. overl. fam. Hu- bers-Spreeuwenberg; 7.30 lm. overl. fam. Vergeldt-Burgers. Zaterdag; 7 u. lm. Theodora Win- nen-Holtermans; 7.30 lm. Jan Geurts 7 u. Maria-Lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten. RECTORAAT HEIDE Zondag: 17e zondag na Pinksteren; 7.30 t.e.v. O.LVrouw; 10 u. Hoogmis voor overl. fam. Janssen-van Meijel; 3 uur Lof. Maandag; Kruisverheffing; 7.30 u. t.e.v. de H. Geest. Dinsdag; O.L.Vrouw v. 7 Smarten; 30 voor Wilh. Jenniskens. Woensdag; 7.30 uit dankbaarheid. Donderdag; 7.30 G. en J. v. Heijs- ter. Vrijdag; 7.30 Janssen-Claessens. Zaterdag; 7.30 tot bijz. intentie; 7 u. biechten; 7.30 Lof. PAROCHIE MERSELO 17e Zondag na Pinksteren; 6.30 u. communi-uitreiken; 7 uur vroegmis voor de parochie; 8.15 leesmis t.i. v.d. voetbalclub S.V.Merselo; 10 u. hoog mis t.e.v. de H. Brigitta. Onder de H. Missen speciale collecte voor de mis sie van Pater Simon van Dam. Na de Hoogmis uitstelling van het Allerheiligste en Tantum Ergo. Geen Lof. Maandag; Feest v.d. Kruisverh.; 7 u. gest. jgt. voor Antoon Klaassen; 8 u. leesmis voor Wilhelmina Hen- drix-Engelen. Dinsdag; Feest v.d. 7 Smarten van Maria; 7 u. gez. H. Mis voor Maria Wismans-Poels; 8 u. leesmis tot zek. intentie. Woensdag; 7 u. gest. jgt. v.-overl. Gerardus Emonts, echtgenoten en kinderen; 8 u. leesmis voor overl. fam. v. Dooren-v.d. Ven. Donderdag; 7 u. gez. H. Mis t.z.int. 8 u. leesmis voor Maria en Aloys Hendrix. Vrijdag; 7 u. gez. H. Mis t.e.v. St. Joseph; 8 u. leesmis voor Nic. van Tilburg en echtgenote. Zaterdag; 7 u. gez. H. Mis t.e.v. de H. Geest (Poels); 8 u. leesmis voor Lamb. v.d. Hoogenhof, echtgenote en dochter; 5 u. biechten v.d. kinde ren v.h. 4e schooljaar, daarna voor anderen tot 7 u.; 8 u. Maria-Lof. Maandag om 8 u. n.m. 3e Orde voor beide afdelingen. Dinsdag om 8 u. n.m. Congregatie voor beide afdelingen. RECTORAAT SMAKT Zondag: 7e zondag na Pinksteren, 6.15 lm tot zek. int., 7.30 lm v. Peter Ant. Koenen, 10 uur hoogmis, 6 uur lof met rozenhoedje, vandaag is de collecte voor het jeugdwerk Maandag: feest van Kruisverhef fing, 6.30 lm v. overl. fam. Rutten- v.d. Heijden, 7.30 lm voor een over leden moeder. Dinsdag: feest van O.L.Vrouw van zeven smarten, 6.30 lm t.e.v. O.L.Vr., 7.30 lm voor de zielen van het va- vuur. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St Jozef, 7.30 lm voor Christina Koenen. Donderdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Sacrament, 7.30 lm v. Wed. Engels besteld door het Liefdewerk van O.L.Vrouw van Lourdes. Vrijdag: 6.30 lm v. H. Cuppen 7.30 lm t.e.v. St Jozef uit dankbaar heid voor verkregen gunst. Zaterdag: 6.30 lm voor een zalige dood, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v.d. berg Carmel, van 55.30 en van 7 uur tot na het lof biechtgelegen heid, 7.30 lof. Fjordenland, missieland in. In de Kerk van het vijandige Noorwegen hebben de zusters van „Onder de Bogen" nu op vier plaat sen vaste voet aan de grond. Dat heeft zes en dertig jaar ge duurd, maar op tijd mag niet geke ken worden in dit van Rome ver doolde land. Hoe hebben de zusters dat bereikt? O neen, niet met wat men tegen woordig spectaculaire middelen noemt. Ze hebben gewoon gedaan wat religieuzen doen en mensen hebben van die volledige overgave aan God en aan Zijn schepselen iets ervaren. De Noren hebben, zonder dat ze 't zochten of misschien wel tegen hun willen in, ervaren dat de Liefde een drijfveer is en dat barmhartigheid uit de allerschoonste bron welt. De zusters hebben zieken ver pleegd. De moeilijkste gevallen. Ze zijn aan huis geweest en hebben daar niet alleen de patiënt gehol pen, maar en passant iets van hun blijdschap de blijdschap van de kinderen Gods gespreid. Ze hebben urenlange nachtwake gedaan bij zwaar zieke mensen of bij stervenden en over alle ver moeidheid heen heeft de glimlach hen nooit verlaten. De Noren hebben hen erkend als Christinnen en met verwondering is de afkeer op de vlucht gejaagd. Verwondering Waar is toch de bron, waaruit de kracht komt die deze vrouwen, deze zusters bezielt? En het eenvoudige antwoord is 'n verwijzing naar de kapel geweest, waar de Heer woont temidden der Zijnen. Molde is lange jaren moeilijk ge bleven. Hamer ging sneller en Kris- tiansund kwam geleidelijk op dreef- Nu is Aalesund begonnen. En de missonarissen van nu herinneren zich de verhalen uit 1930 toen er op de grond gespuwd werd als een zus ter langs ging. Neen, ze herinneren zich die tragedie niet met rancuneu- se gevoelens. Allerminst! Veel meer met dankbaarheid om hetgeen thans mogelijk is. Er is een zekenhuisje in Aalesund. Dat wil zeggen dat de mensen van Aalesund hun zieken toevertrouwen aan de zorgen van de zusters. En dat is voor ons heel gewoon, maar voor Noor wegen en speciaal voor Aalesund is het geweldig. „In de katholieke emancipatie van Noorwegen", zo drukte het onlangs iemand uit, „is het ziekenhuis van Aalesund 'n mijlpaal van formaat". Paus Pius XII heeft eens in een bijna profetisch woord gezegd: „Noorwegen wordt katholiek". Het heeft er de eerste jaren niet op ge leken dat deze woorden ooit waar heid zouden worden en op vandaag het aantal van hen, die tot de Moederkerk terugkeren, nog maar heel klein. Maar de pionierster, waarvan wij in deze artikeltjes eer der vertelden, zei desondanks: „Ik geloof er in: Noorwegen wordt katholiek, al zal het jaren, genera ties duren. Als wij er maar achter staan En met „wij" doelde ze op ons al len, U en ik en ook al die jonge mensen, die mogelijk in zich de roep voelen heleméal voor God te leven. Noorwegen heeft het gebed van 't thuisfront heel hard nodig. Het heeft ook religieuzen nodig, heel veel re ligieuzen, opdat Christus' leven er in toenemende mate geleefd gaat wor den. Hamea-Gelei UITSLAGEN OIRLO-CASTENRAY Rubriek I. Pinken geb. 1-8 15-12 1958. la Gerry I, G. Peeters Oirlo; lb Rika III, E. Martens Castenray. Pinken geb. 1/5-1/7 1958. la Tilda 10, M. J. Baten Oirlo; lb Bernadien, E. Martens Castenray; lc Roosje 2, Jac. Philipsen Oirlo; ld Leentje, P. de Lauw Castenray. Vaarzen geb. 5/3-1/5 1958. la Elly, G. Peeters Oirlo; lb Aaltje M. Bar- tels Oirlo; lc Toosje, J. Philipsen Oirlo; ld Gerda H. Linders Oirlo. Vaarzen geb. 1/1-5/3 1958. la Sis- ka P. Nellissen Oirlo; lb Olga, A. Classens Castenray; lc Drika, G. Peeters Oirlo. Drachtige vaarzen 1/10-31/12 1957. la Ida, G. Peeters G. Oii'lo wissel beker beste vaars; lb Brigitta, Gebr. Friesen, Castenray; lc Corry G. Pee ters Oirlo; ld Evalijn J. Geerets Castenray. Drachtige vaarzen geb. 1/7-30/9'57 la Dora 6, N Steeghs Oirlo; lb Jean- nete, P.J. Strijbos Castenray; lc Toosje Gebr. Friesen Castenray. Drachtige vaarzen 1/5-30/6 1957. la Siska P. de Lauw Castenray; lb Jana II, M.J. Bartels Oirlo. Drachtige vaarzen 1/10-1/5 1957. la Helma, M. Dinghs Castenray G lb Anna 4, E. Martens Castenray; lc Marie 3, E. Jansen Oirlo; ld Drika 3 G. Peeters G. Oirlo; le Bertha, E. Martens Castenray. Afgekalfde vaarzen geb. 1/9 '56 2/5 1957. la Gerda, P.J. Jansen Oirlo; lb Gerda 2 P.J. Strijbos Castenray; lc Rietje 7, G. Peeters Oirlo; ld Berta 7, P. Nellissen Castenray. Schotten geb. 1/5-31/8 1956. la Rientje 2,J. Geerets Castenray wis selbeker beste koe voor de derde maal behaald; lb Annemieke P.J, Janssen Oirlo; lc Truus A. Classens Castenray. Koeien geb. 1/5 '55-1/5 1956. la Doortje G. Peeters Oirlo; lb Truus 4 E. Martens Castenray; lc Make A. Strijbos Castenray.; ld Truus 5, P.J. vd. Ven Oirlo. Koeien geb. 1/7 '54-1/5 1956. la Truus 2 M. Dinghs Castenray; lb Netje 4, S. Willemsen Castenray; lc Leentje 4 en ld Meintje 9, P.J. Vis sers Oirlo; le Jana 9 M.J. Bartels Oirlo; lf Elsje S. Willemsen Casten ray. Koeien geb. 1/1 '53-15/4 1954. la Rientje I J. Geerets Castenray; lb Bertha I E. Martens Castenray en lc Rika 2 E Martens Castenray; ld Mie J. Reinders Castenray;le Truus 3 L. Willems Oirlo; If Thea J. Classens Castenray. Rubriek 14 la Nelly H. Linders Oirlo; lb Bertha en lc Truus 2 E Martens Castenray; ld Jaantjé M Dinghs Castenray; lc Bernardine H Linders Oirlo. Groepen van 1 eigenaar 4 stuks. la J. Geerets Castenray; lb G. Pee tets Oirlo; lc P.J. Visers Oirlo; ld P. J. Strijbos Castenray. Groepen van 1 eigenaar 4 stuks, la E. Martens Castenray; lb H. Lin ders Oirlo; lc M. Dinghs Castenray. Aangevoerd werden 118 stuks. De belangstelling was groot en ook de organisatie was goed. nodig voof fustig denken en werken en goede nachtrust Mij'nhardt's Zenuwtabietten WATERLEIDING Voor ons liggen enkele ingezonden stukken van huismoeders, die toch niet gewend zijn zo heel gauw brie ven naar een krant te sturen. Maar wat de waterleiding deze week klaar gemaakt heeft schijnt hen toch wel zo geprikkeld te heb ben, dat ze de pen gegrepen hebben en eens vertellen wat ze van de wa terleiding denken. Het gaat er dan voornamelijk om dat op verschillende spitsuren, zo als b.v. vorige week zaterdagmid dag en enkele avonden van deze week tegen een uur of zes de water leiding plotseling minder water ging geven en op enkele momenten zelfs geheel werd uitgeschakeld. Men had zaterdag op dat moment de kinderen in het bad of ze stonden ingezeept onder de douche die geen water kon geven. En deze week is het avond eten en het naar bed brengen der jeugd ernstig in gevaar gekomen door al dat gebrek aan water. Dat in bedoelde brieven ook nog terloops gewezen werd op die goeie oude pomp of eigen waterleiding die nooit verzaakten, maar waarvoor destijds nieuwe waterleiding moest genomen worden, is begrijpelijk. Al met al kan men begrip hebben voor de moeilijkheden, waarmede ook het waterleidingsbedrijf moet sukkelen vanwege de lange, droge en warme zomer. Van de andere kant zal toch ook de waterleidingmy. begrip die nen te hebben voor de moeilijkhe den van de huismoeders, die op spitsuren onverwacht het water zien verdwijnen met alle gevolgen van dien. Want veel geysers blijven b.v. op volle kracht doorstomen, al wordt de druk minder, met gevolg kokend water, verbrandde vingers en afzet ting van ketelsteen in de toch al zwakke geysers. Is er geen waarschuwingssysteem te bedenken, als onverhoopt inder daad het water moet uitvallen. En het van de andere kant feitelijk wel logisch dat de waterleiding het op spitsuren niet aan schijnt te kun nen, door wat voor technische oor zaken ook. Want het ergst van allen worden b.v. etage-beWoners getrof fen, die, als er op de eerste verdie- Als een van de eerste en grootste standsorganisaties in Venray zouden we de R.K. Volksbond kunnen noemen, waarvan iedereen lid kon worden, toen deze in 1905 werd op gericht. Ze werd in 1909 opgevolgd door de vakbonden of, zoals men thans zegt, de werknemers organisaties Ook in Venray waren er mensen die het grote belang van deze organisatie beseften. Zo zocht het personeel van de PTT kontakt met elkaar en werd de afd. Venray opgericht van het Ned. R.K. bond van post- en tele- graafbeambten „St. Petrus". Deze bond heeft van meet af aan de belangen van zijn leden voor ogen gehad en de nodige akties gevoerd voor het verkrijgen van een mens waardig bestaan voor de PTT-ers. Door haar toedoen kreeg het PTT- personeel, het eerst van al het rijks personeel, een bescheiden kindertoe lage op het lage salaris. De geleidelijke verbetering van de salarissen- en werktijdenregeling heeft het nodige overleg gekost en is heus niet vanzelf tot stand geko men. Een andere werknemers-organi satie was „St Paulus" voor de Ned. R.K. gemeente-werklieden. In 1914 werd de mogelijkheid tot toetreding ook gegeven aan meer dere personeels-leden van openbare bedrijven en kreeg de bond de naam Ned. R.K. bond van personeel in dienst van openbare lichamen en be drijven „St. Paulus". Hiervan werd in Venray een af deling opgericht in 1929. Dat dit niet vanzelf is gegaan, net zo min als op andere plaatsen, is zeer begrijpelijk. Maar de volharding en het door zetten der pioniers heeft tot resul taat gehad, dat de afdeling Venray van „St Paulus" geleidelijk in le dental toenam en uitgroeide tot een hechte afdeling. FUSIE In 1949 volgt dan, na een jaren lang streven naar concentratie, de fuse tussen St Petrus en St Paulus. Deze organisatie krijgt de naam: Katholikee Bond voor Overheids personeel, kortweg KABO met als bondspatronen St Petrus en St Pau lus. Deze KABO is de organisatie voor alle werknemers, die in over- heids-diensten en -bedrijven werk zaam zijn. Weet gij wat deze werk nemers betekenen voor de gemeen- ping dan ook nog een pietsje water komt, helemaal niets meer krijgen. Wat moet dat worden in de flats, die men volop aan het bouwen is. We hebben niet bepaald de indruk dat er met opzet veel water ook en vooral in de spitsuren wordt verknoeid. Trouwens het is de taak van de waterleiding zelf tégen misbruik te waken en dit te voorkomen door straffe maatregelen. Maar om daar alle aangeslotenen de dupe van te laten worden, brengt onherroepelijk complicaties met zich, geeft moei lijkheden en geen hoge dunk van de service, die ook een waterleidings mij dient te verlenen. Ondanks de wellicht overgrote moeilijkheden waarvoor ze zich in deze zomer gesteld zag en nog steeds ziet. DEN HAAG... Waar het feitelijk door komt is een kwestie die we beter niet kun nen aansnijden, maar ais we het over Den Haag hebben, dan is dat voor ons feitelijk synoniem voor „lastige heren", „pottekijkers" en wat dies meer zij. We worden zo'n tikkeltje wrevelig als we praten of horen praten over de mensen aan de top, die we onder de verzamel naam „Den Haag" plegen aan te duiden. Het is van de andere kant ook wel eens goed en eerlijk en sportief als we bedenken dat 't zelfde Den Haag dat we alle mogelijke verwijten maken omdat het ons soms zo be lemmerd die dingen te doen die we graag zouden doen dat datzelfde Den Haag op dit moment subsidies verleent, die alleen al in onze ge meente meer als 2 millioen investe ring bewerkstelligenWe denken in dit verband aan de aanleg van de Midden Peelweg; de bouw van een schouwburg; de bouw van gymnas- tiek-lokalen; de bouw van een jon gensschool; de bouw van een toren en dan nog niet eens gesproken over wat bijgepast wordt aan onze niet- sluitende gemeente-begroting We hebben tegenwoordig zo de ge woonte om te spreken van een ton hiervoor en een ton daarvoor, en we doen net of het geld voor het opra pen ligt; alsof een zuur verdiend spaarpotje van een paar duizend gulden slechts wisselgeld is. Doch 2 millioen blijft dan toch nog 20 x een ton, en we vinden dat een behoorlijke hoop geld, en het is Den Haag die ons dat feitelijk cadeau doet. Men moet op 'n gegeven mo ment ook de goede dingen weten te waarderen BAATBELASTING De manier waarop Venray er van in kennis gesteld werd, dat het da gelijkse bestuur onzer gemeente met plannen loopt om te komen tot een baatbelasting, kunnen we „bepaald niet chique noemen. Wie het raads- verslag van vorige week heeft door gelezen, heeft daarin gevonden dat in de officiële agenda over deze plannen niets te vinden was. Wel is bij de stukken - die alleen voor de raadsleden ter inzage liggen - een briefje over deze belasting neerge legd, dat echter bepaald niet zeer duidelijk was. Immers, terwijl het ene raadslid al vast op voorhand zich erg enthousiast betoonde, vroeg een ander om nadere inlichtngen en wist nummer drie schijnbaar hele maal niet waar Abraham de mosterd haalde. We willen het nu niet hebben over schap en ook voor U? Gij die een telephoon gebruikt; De monteur die dit mogelijk maakt is bij de KABO evenals de besteller die Uw brieven bezorgt, kortom het gehele PTT-personeel behoort bij de KABO en zij staan steeds tot Uw dienst. Gij die thuis geniet van televisie, radio, of ander elektrische appara ten; de monteur van de PLEM zorgt dat U ongestoord elektriciteit kunt betrekken. Wist U dat deze monteurs lid zijn van de KABO? Verder het personeel van de wa terleiding, technisch personeel van Ziekenhuizen, instellingen en ge stichten, burgerpersoneel van het mobilisatie-complexgemeente-per soneel, zij allen zijn leden van de KABO. Wellicht zegt dit voorgaande U iets over de betekenis van de KABO en zijn leden, voor de industrie, de zakenman en de hele gemeenschap. Ook in de sociale beweging is de KABO zeer sterk vertegenwoordigd door zijn leden. In besturen, commissies en verte genwoordigingen treft men steeds KABO leden aan, waaruit overdui delijk blijkt de grote gemeenschaps zin en de daadwerkelijke medewer king voor het algemeen belang. Gouden jubileum Welnu deze KABO afd. Venray herdenkt haar 50-jarig bestaan op zondag 20 september 1959 en biedt aan haar leden een gezellige avond aan als dank voor hun trouw en medewerking in de voorbije jaren. Als gij van mening bent dat ook voor U iets werd gedaan, in de afge lopen jaren, door de mensen van de KABO, dan kunt gij daarvan blijk geven op de receptie met huldiging der jubilarissen, zondag 20 septem ber, van half 12 tot 1 uur, in zaal Wilhelmina, Schoolstraat Venray. Dankbaar, zo schrijft het bestuur in haar feestprogramma: Dankbaar voor de zeer grote waardering welke men van Kerkelijke en Wereldlijke zijden betoonde op 't gouden KABO- congres te Scheveningen, gaan wij met moed en vertrouwen verder met de verzorging van de belangen van al onze leden en de gehele gemeen schap. Dat de goede God, op de voor spraak van St Petrus en St Paulus, ons aller werk moge zegenen. het feit, dat de tegenstanders van de hand- en spandiensten, die al meer malen deze baatbelasting in plaats wilden stellen van deze diensten, meermalen te horen hebben gekre gen, dat dat onmogelijk kon. Wel willen we vragen, waarom B. en W. niet alleen de raadsleden, maar het gehele Venrayse publiek, dat hier toch wel belang bij heeft, geen behoorlijke voorlichting geeft. Voorlichting wat zij denkt te gaan doen, waarom ze dat denken te doen en hoe Zoals nu de kwestie speelt, krijgt men zo onwillekeurig de indruk dat men zelf niet weet hoe en wat, ter wijl de manier waarop dit gespeeld werd aandoet als in die goede oude tijd, toen was ook alles geheimzin nigMaar baten deed het niet. PLAN COMMISSIE De oprichting indertijd van de raadscommissie met de schone naam plan-commissie" hebben we van harte toegejuicht. Omdat we meen den dat in deze commissie de ver schillende plannen gecoördineerd zonden worden, die we intussen in alle overvloed kennen. Daardoor zou niet alleen 'n soort inventarisatie tot stand komen, maar kon men tevens een behoor lijk overzicht krijgen van de moge lijkheden en moeilijkheden die een verwezenlijking van deze plannen met zich zou brengen. En hierdoor zou misschien een vluggere verwe zenlijking mogelijk zijn. Daarnaast vertrouwden we, dat deze commissie ook eigen initiatie ven zou krijgen en op haar beurt zou bijdragen tot een vlottere en soepelere samenwerking tussen overheid en burgerij, en die laatste dan in al haar geledingen. Over de eerste desillussie hebben we ons dapper heengezet. Namelijk toen bleek, dat deze commissie niet openbaar vergaderen wou. Wij voor ons meenden dat vergaderingen van deze commissie zich juist bij uitstek zouden lenen voor openbare behan deling, immers „de grote politiek en de verre t9ekomst" van ons aller gemeente mee gemoeid zijn. Maar goed, de commissie besliste anders, al zal het voor sommige commissieleden pijnlijk aandoen, als ze daags na de vergadering ergens achter in Merselo horen vertellen wat er behandeld is. Onze tweede desillusie is erger. We hadden intussen toch wel eens enig teken van leven willen zien van deze commisie. Ze schijnt naarstig te vergaderen, maar zo zei al adviezen geeft, wor- denzij zo weggestopt tussen de stuk ken, dat niemand, die niet in de nauwste betrekking staat tot het ge meentehuis, ook iets van haar werk zaamheden en van het door hen be handelde achterhalen kan. Het spijt ons oprecht dat van onze schone verwachtngen van dezecom- mssie tot op heden zo weinig terecht gekomen is en wij hopen dat deze commissie in de toekomst de geslo tenheid van het afgelopen jaar wil afleggen, waar het hier immers gaat om ons aller belang. Hoe wil anders het nauwe contact tussen haar en de bevolking zo nodig voor haar werk ooit tot stand komen. Voor hel tor* Baby-huidje **BABYDERMK£

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2