Particuliere woningbouw enz... SPORT Ach so.... Kerkelijke diensten Bijna 40.000 werknemers nit Limburg „pendelen" Uit Peel en Maas Vier stoelen voor een slechte weg ALLES inmaak In Venray is evenals elders in de naoorlogse tijd de gemeente bouw heer gaan spelen. Noodwoningen, woningwetwoningen, middenstands woningen, duplexwonigen en nu zijn we zelfs aan de flats toe. Men was daartoe wel gedwongen omdat prac- tisch geen enkele particulier zin had zijn goede geld te steken in huizen bouw, omdat door allerlei rege ringsmaatregelen niet alleen 't ren dement van zijn geld er niet uit kwam, maar hij bovendien ook niets te vertellen had wat er nu feitelijk met zijn eigen huis zou gaan gebeu ren. Aan eigenbouw kwam men niet toe daar honderden hebben geprofi teerd van de betrekkelijk lage na- 'oorlogse huren der gemeente-wo ningen, die zeker geen aansporing waren om te komen tot eigen-bouw. Nu echter in de loop der jaren de huren nog al eens gestegen zijn en ook meer vastigheid gekomen is in de toekomstige woon-politiek, waar men van hogerhand langzaam maar zeker af wil van de subsidiëring der woningen, neemt ook de parti culier zijn kansen waar. Hij probeert eigen-bouw te plegen. En volgt daar mede het advies va nVenrays vroede vaderen, die in alle toonaarden bij begrotingsbeschouwingen e.d. zoveel mogelijk eigen-bouw propageren. Terecht, want de taak van de ge meente is zeker niet die van een wo ningbouwer. Goed, men wil dan een eigen wo ning gaan bouwen. Maar daarvoor is op de eerste plaats grond nodig, Grond, die men gewoonlijk van de gemeente moet betrekken, daar zij eigenaar is van de meeste, daarvoor in aanmerking komende stukken. Heeft men een bepaald stuk grond op het oog, dan zal men nog al eens ervaren, dat een ander U voor was. Men heeft dan wel nooit iets ge hoord van een officiële goedkeuring van de verkoop van dat stuk grond in de raad, maar desondanks is de grond besproken aan een ander. Dat die andere ook nog dikwijls een ge heimzinnige meester „X" is, is dan nog de zoveelste minder prettige bij komstigheid. Vraagt men zelf om grond, dan wordt men allereerst verwezen naar particulieren, die links en rechts nog aardige stukken hebben liggen. Maar die, zo ze verkopen ook aardig geld durven vragen. Weer dus naar de gemeente. Die heeft grond be schikbaar in plan-Zuid, rond het Nassauplein en achter de Hoender straat. Maar het stuk rond het Nas sauplein is gereserverd voor experi menten. De grondprijzen, hoewel onbekend, zullen navenant zijn. Ook experimenten, die met de eisen, welke men aan de bouw stelt, voor véél portemonnaies van eigen bouwers tè zwaar zijn. In de Hoenderstraat kan men bungalows bouwen op het stuk ach ter het Ziekenhuis. Maar wil men een doodgewone burgerwoning, dan moet men naar plan-Zuid. Ondanks het feit, dat hier al een kleine 100 woningen liggen en men al ettelijke jaren bezig is met plannen beramen, is er op het moment niemand, die zeggen kan hoe de grond daar ver kaveld gaat worden. En dus is er geen grond te krijgen Er is voor de aspirant-koper dus bar weinig te halen. Evenmin als hem een fatsoenlijke kaart getoond kan worden, waarop ook in tijden dat men wel grond beschikbaar heeft die gronden zijn aangege ven. Dit laatste waarschijnlijk om de geheimzinnigheid, waarmede men gewend is alles te omhullen, toch vooral niet te doorbreken. Verschillende aspirant-eigenbou wers heeft het b.v. sterk verwon derd dat, ondanks het feit, dat reeds vorig jaar in de raad op een desbe treffende vraag geantwoord werd, dat de gehele Pr. Hendrikstraat ver kocht was, dat, desondanks toch dit jaar nog eigenbouwers daar grond hebben kunnen krijgen. Om van de Julianasingel maar helemaal niet te spreken. Die was al jaren geleden uitverkocht, maar heden bouwt men er nog volop. Men is zo geheimzinnig met een en ander, dat men op het gemeente huis zelf schijnbaar er niet uitkomt. Nog niet zo lang geleden beloofde de een een stuk grond aan enkele aspirant-bouwers, waarvan later weer bleek, dat een andere ambte naar het al lang toegezegd had aan een andere aspirant-bouwer. Dat die intussen nog steeds niet de grond officieel gekocht en dus ook nog nimmer f 100 heeft gestort, mag schijnbaar de pet niet drukken. Een duidelijke kaart, waarop een en ander behoorlijk stond aangege ven had deze grote teleurstelling voor deze eigen-bouwers kunnen voorkomen. Maar laten we veronderstellen, dat onze eigen-bouwer grond ge kregen heeft, al zal het U intussen wel duidelijk zijn, dat dit al een operatie is, waar men bepaald een sterk hart bij moet hebben wil men niet voortijdig sneuvelen. Maar dan is hij er nog niet. Een geschikte architect is in Ven ray nog te krijgen, die zijn schets- plan zo vlug mogelijk indient bij de welstandscommissie, die ook al vlot de zaak afwerkt, al heeft ze mis schien enkele op- en aanmèrkingen. Maar goed dan wordt bet bestek en tekening gemaakt en gaat de zaak naar Maastricht met de pre mie-aanvrage. Men moet over een reuze geduld beschikken om dan rustig te blijven wachten. Aanvragen, die in maart j.i. zijn gedaan, zijn nog niet retour en aan vragen die in juni j.l. zijn wegge zonden, verwacht men in 1960. Dus meer dan een half jaar maar knopen tellen en wachten op de ver lossende mededeling, dat men dan eindelijk eens kan beginnen. Hoe het staat met eigen-bouw op de kerkdorpen ervaart men al uit de raadsverslagen, waaruit blijkt, dat b.v. in Ysselsteyn enkele aspirant bouwers al zeer geruime tijd wach ten, omdat ook hier weer niet ge zorgd was voor grond en plannen. Zo ziet men, dat de weg van een eigen-bouwer lang niet over rozen gaat. Temeer waar al dit gechi- kaneer geld verloren gaat. De bouwers van Ysselsteyn b.v. schatten, dat het hun per man meer dan f 1500 extra kost, omdat daar niet tijdig genoeg heeft kunen starten. Als men inderdaad de woorden waar wil maken: we willen de eigenbouw bevorderen, dan zal men eerst in eigen huis eens orde op za ken moeten stellen en zal men ver volgens eens moeten zien klaar te krijgen, dat voor een premie-toe kenning niet minstens een half jaar nodig is. Men schat dat er nog altijd alleen al 50 Venrayse metselaars in Duits land werken en men ervaart bij aan bestedingen, dat de aannemers om werk zitten te springen. Men be hoeft dus in Maastricht heus niet te bang te zijn met een wat vlottere af werking van de premie-aanvragen de arbeidsmarkt hier te overvoeren. Daar is voorlopig nog geen sprake van. We hebben onlangs eens bepleit om het Haagse voorbeeld te volgen, dat via een opslag op de straat belasting een potje vormde voor de aankoop van standbeelden e.d. Nu is het in Den Haag niet zo dat op iedere hoek een beeld staat en ook in Venray zal dat nog wel even duren. Al hebben we vreemdelingen met de kermis wel zien schrikken van het betonnen hoofd van Hen- senius zaliger, die stiekum boven de friet-kraam uitloerde. We vestigen hierop nog eens de aandacht nu binnen redelijke tijd de bussen van het bij-plein van het Henseniusplein gaan vertrekken om het nieuwe busstation aan de Ju lianasingel te gaan betrekken. We vrezen met grote vreze, dat hun vertrek daar een leegte achter laat, die van dit eertijds zo drukke pleintje een tamelijk troosteloze hoek zal gaan maken. Natuurlijk hangt veel af van wat er met het oude gebouw gaat gebeuren van de Zuid-Ooster, maar even zo goed zal die ene boom op dat pleintje het al leen niet kunnen rukken om de zaak te versieren. Temeer niet, nu, naar we horen, dit pleintje tevens de entree zal gaan worden van de nieuwe schouwburg. We geloven, dat die kaalte en leegheid opgehaald kon wordendoor een aardige versiering. En waar we een beeldhouwer in ons midden heb ben, zou dit betrekkelijk eenvoudig zijn, indien er geld voor was. Datzelfde geldt voor het "pleintje in Oostrum, dat ondanks groenbe- planting e.d. toch wel erg doods lijkt zo midden in de kom van Oostrum. We kunnen ongelijk hebben, maar de tijd zal leren.En wat de uiter lijke verfraaiing van onze gemeente mag toch rustig nog wel wat gedaan worden, lijkt ons zo CO—EDUCATIE We hebben al geruime tijd een Lyceum in Venray, een school dus, waar men behalve gymnasiaal on derwijs ook de h.b.s. volgen kan. En zoals we hebben kunnen lezen in dit blad gaat een en ander vlot. De ani mo voor deze school blijkt ieder jaar groter te worden en men moet uit breiden. Ook weer voor het komen de schooljaar. Dat klinkt dus alle maal erg prettig, maar In al die optimistische berichten wordt alleen gesproken van jongens, maar we menen toch, dat indertijd bij de oprichting van deze school ge hoord te hebben, dat ook meisjes van dit soort onderwijs en webe doelen dan hier beslist de h.b.s. gebruik zouden kunnen maken. We vestigen hier de aandacht op, omdat wij bij verschillende Venray se industrieën ervaren hebben, dat er feitelijk gebrek bestaat aan da mes met een h.b.s. opleiding en om dat voor zover ons bekend thans die mogelijkheid alleen ligt in Blerick en Boxmeer. Aangezien veel ouders er niet voor voelen om hun dochters met de bus of trein dagelijks op en neer te stu ren wordt dus gewoonlijk een an dere studie-richting gekozen. Zijn we goed ingelicht, dan staat men, ondanks de moeilijkheden die dit met zich brengt, bij de paters niet bepaald afwijzend tegen entree van meisjes in het aloude roemrijk gymnasium. Misschien dat we dus in een komend jaar het eerste schaap over de dam zien komen. Nu we het toch over co-educatie hebben; Rond het Molenplein wacht men met een zekere spanning af, wat er gaat gebeuren als de jon gensschool uit het rectoraat klaar komt. Veel jongens, die thans op de Hen- seniusschool gaan, zullen dan in eigen parochie naar school kunnen, met het gevolg, dat er in de Hen- seniusschool lege plaatsen komen. Men zou die lege plaatsen graag opgevuld zien met meisjes uit de buurt, die thans naar de Ursula- scholen moeten, hetgeen voor vele van die kinderen wandelingen bete kenen van ettelijke kilometers per dag. Afgezien dan nog van de hui selijke kant (la^t met eten) en de verkeersproblemen {verschillende oversteekplaatsen) welke de huidige gang van zaken met zich brengt, heeft men dan een parochie-school verwezenlijkt, als eerste onderdeel van de daar te stichten nieuwe pa rochie. o\\t \>crMR«rin$«n j fivpotfiaiun t/ financiering JUIIANA5INGEL41 •tekf.M] (K4780) van 16 tot en met 22 augustus PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week: kap. Heymans. Zondag: 13e zondag na Pinksteren 6.30 Hendrikus Janssen en echtgen., 7.30 vd. Vegt-vd. Bogaart, 8.30 Gertr. en Joh. van Heyster, 9.15 hoogmis v. de parochie, 10.30 overl. fam. Broe- ren-Bom, 7 uur lof. Maandag: 6.45 Deken Hanraets, 7.30 fam. Janssen-Klaassen en M. en G. Janssen, 8.15 Joh. Muis en zoons Johannes en Albert, 9 uur Josephi- na van Meyel-van Megen, VELTUM: 7 uur Peter Joh. Derks en Petra Smits, 9 uur overl. leden v.d. Aartsbroederschap St Rochus. Dinsdag: 6.45 J.W. Beerkens (pers. Servaas), 7.30 Hendrina Man- ders-Janssen, 8.15 Betsie van Zwa- men en overl. grootmoeder, 9 uur overl. Sanders en echtgen. Woensdag: 6.45 Jan Huisman (buurt), 7.30 G. Ligthart, 8.15 Dr. Bloemen, 9 uur M.J. de Voys-Oost- veen. Donderdag: 6.45 Johanna Stalman, 7.30 Sacr. Mis, 8.15 Mevr. Drent, 9 u. Mgr: Hanssen,. Vrijdag: 6.45 overl. fam. Rongen- v.d. Heuvel, 7.30 zek. int. R, Ferd. Beerkens echtgen. M.H. Peeters en fam. lh, 9 uur Harrie Jacobs buurt. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-hoogmis, 7.30 Janssen-Cox, 8.15 van Stiphout en afgestr., 9 uur Lamberdina* Vul- lings-Theeuws, biechtgelegenheid v 5.307.30, om 7 uur lof. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Rector Dertiende zondag na Pinksteren. Feest v.d. H. Joachim, vader v.d. H. Maagd. De H. Missen om 6.30, 7.45 en 10.30. Hoogmis om 9 uur. 7 uur lof met overweging. Eerste collecte v.d. kerk, tweede v.d. bijz, noden. Maandag: H. Rochus, belijder. Dinsdag: Z. Beatrice en Paula. 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Lodewijk, bisschop en belijder. Donderdag: H. Bernardus, abt. Vrijdag: H. Joanna de Chantal, weduwe, 7.30 lol. Zaterdag: Onbevlekt Hart v. Maria Van 3—8 uur gelegenheid om te biechten. Mis-intenties Zondag: 6.30 overl. fam. Sanders- Lemmen en Egelmeers-Vullings, uur voor overl. vriend, 10.30 José Kremer-Vullinghs. Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag v, overl. ouders Philipsen- Goosens en zoons Martin en Peter om 6.15. Maandag: 7.45 Frans Wijnhoven, vanwege de buurt. Dinsdag: 7 uur Jan Jenneskens als lid v.d. D.O., 7.45 Henri Slits. Woensdag: 7.45 Theo Slits, van wege de buurt. Donderdag: 7 uur Jac. Peeters. Vrijdag: 7.45 Henri Slits. Zaterdag: geen intenties. PAROCHIE OOSTRUM 13e Zondag na Pinksteren: 6.30 H. Comm., 7 en 9 uur twee H.H. Missen ten gerieve der parochie, 10 u. pl. H. Mis met preek voor de bedevaart van Geijsteren, 3 u. de tweede Sacramentsprocessie naar Trans Cedron. Maandag 7.30 gest. gez. H. Mis voor de levende leden van de Broe derschap. Dinsdag 7.30 gest. gez. jg. voor Theo Vervuurt. Woensdag 8 u- H. Mis uit dank baarheid blj425jarig ambtsjubileum. Donderdag 7.30 best. zm. Hub. Linskens. Vrijdag, 3de vrijdag der maand, dus missie-vrijdag voor de jeugd, 7.30 gez. H. Mis voor Bern. van den Berg. Onder de H. Mis gezamelijke H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag 7.30 gest. gel. H. Mis t.e.v. Onbevl. Hart van Maria, 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 13e Zondag na Pinksteren, 3de zondag der maand: 6.30 H. Com munie, leesmissen om 7 uur en 8.30; 8.30 leesmis voor Gertrudis Hendriks en Wilhelmina Goumans. 10 uur parochie-hoogmis zd. Theo- dorus Peters, besteld door de Zuivel fabriek, 3 uur rozenkrans en lof, bijz. gebeden ter ere van O.L.Vr. van Altijddurende Bijstand, le coll. voor de kerk, 2e voor het Bisdom. Maandag 7.30 maandstond Theo- dorus Claessens. Dinsdag 7.30 maandstond Engel- bertus Martens. Woensdag 7.30 zieled. Theodorus Peters, vanwege de schoolkinderen. Donderdag 7.30 maandstond Pe- tronella Opheij. Vrijdag 7.30 maandstond Eleono- ra Linders. Zaterdag 7.30 stichting Martinus Rongen en Gertrudis Heidens, 57 uur gelegenheid tot biechten. PAROCHIE LEUNEN 13e Zondag na Pinksteren: feest H. Joachim: 7 u. H. Mis voor de parochie, 8 u. Jean Holtackers, 9 u Anna Kuenen-Thissen, 10 u. hoog mis voor Martin Croymans, 3.30 lof. Maandag 7 u. H. Mis wed. Wil- lemse-Geerarts, 7.30 gest. gez. jg. Petronella Asselbergs. Dinsdag 7 u. H.Mis overl.ouders Arts-Niessen. 7.30 overl.fam. Assel berghs-Buggems. Woensdag 7 u. H.Mis MinaKeij- sers, 7.30 Henri Weijs. Donderdag 7 u. H. Mis Elisabeth Reintjes-de Lauw, 7.30 gest. jaarg. Willem de Haen, beide echtgenoten en kinderen. Vrijdag 7 u. H. Mis, 7.30 Johan na Loonen-Cruijsen. Zaterdag, feest vh. Onbevl. Hart van Maria: 7 u. H. Mis, 7.30 voor een overledene, 10 u. huwelijks hoogmis bruidsp. Smedts-S winkels 4—5 en 7—7.30 biechten, 8 u. lof. Kerkpoets: Maria Reintjes en Wies Jenniskens. PAROCHIE MERSELO 13e Zondag na Pinksteren, feest vd. H. Joachim: 6.30 H. Commu nie-uitreiken, 7 u. lm. overl.fam. van Dijck-Hendriks, 8.15 lm. overl. fam. Janssen-Gerrits, 10 u. Hoog mis vd. vruchten der aarde en an dere openbare noodwendigheden. Speciale maandel.collecte vd. noden van onze kerk, 2.30 Lof met ro zenhoedje. Maandag 7.30 gest. jg. Petronella van Rijswijck. Dinsdag 7.30 jgt. Anna Maria Poels-Geurts. Woensdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Geest (Arts) Donderdag 7.30 lm. t.i. fam. Pub- ben-Janssen. Vrijdag 7 u. gest. jg. Joh. Ver hoeven en overl. fam., 8 uur lm. voor eerstvolgende overledene. Zaterdag, feestdag v.h. Onbevl. Hart van Maria: 7 u. gest. Hoogmis t.e.v.h. Onbevl. Hart van Maria, uur lm. Wilhelmina Hendrlx-Enge- len, na de H.H. Missen toewijding aan Maria, 57 biechtgelegenheid, 8 uur Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN 13e Zondag na Pinksteren, 6.30 lm. v. Harry en Anna Goumans, 8.10 lm. v. Jan Geurts best. door de K.A.B.O., 9.15 kindermis, 10.15 Hoogmis v. zek. int., 2 uur lof. Maandag, 7.30 maandd. v. Ant. S winkels. Dinsdag, 7.30 lm. v. overl. ouders v. Beers-Stevens. Woensdag, 7 uur lm. v. Lamber tus Arts en Theodora Poels, 7.30 geen H. Mis. Donderdag 7.30 lm. uit dankb fam. Philipsen-Lemmen. Vrijdag 7.30 weekd. G. Vergeldt. Zaterdag 7.30 lm. uit dankb. fam Bovée-Cuijpers, 7 u. Marialof, tot 8 uur biechten. PAROCHIE CASTENRAY 13e Zondag na Pinksteren, feest vd. H. Joachim, vader vd. H. Maagd Maria, vroegmis v. Henricus Cox, 10 u. hoogmis vd. parochie, 3 uur Lof en rozenhoedje. Maandag gest. gez. jaarg. Jac. Geurts en Wilhelmina Pouwels. Dinsdag gez. H. Mis overl. fam. Kunen-vd. Water. Woensdag gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. A.B. tot dank fam. Duijkers van de Ven. Donderdag gez. jaard. Truus Kuijpers. Vrijdag gez. H. Mis overl. fam. Geerets-Wijnhoven. Zaterdag, feest vh. Onbevl. Hart v. Maria, gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v.A.B., t.i.v.h. die hiervoor offeren, 67 biechten, 7 u. lof en rozenh. Kerkpoets: Lena Emonts enCoba S winkels. RECTORAAT HEIDE Zondag, feest vd. H. Joachim: 7.30 voor Peter Broers, 10 u. hoog mis voor Wilh. Jenniskens vanwege de buurt, 3 u. lof. Maandag 7.30 voor de verlaten zielen van het vagevuur. Dinsdag 8.30 overl. ouders. Woensdag 7.30 t.e.v. O. L. Vrouw uit dankbaarheid. Donderdag 7.30 overl. fam. Jans sen-Claessens. Vrijdag 7.30 uit dankbaarheid. Zaterdag, feest vh. Onbevl. Hart van Maria, 7.30 voor G. en J. van Heijster, 7 u. biechten, 7.30 Lof. RECTORAAT VEULEN 13e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Comm., 7.30 lm voor overl. fam. Hagens-Reintjes, 10 uur hoogmis L. Heidens vanwege de buurt, 2.30 lof. Maandag: 7.30 lm voor Fra. Aarts. Dinsdag: 7.30 lm tot genezing van zieke. Woensdag: 7.30 lm v. L. Heidens. Donderdag: 7.30 lm voor vr. Bur gers en haar zoon Hubert. Vrijdag: 7.30 lm voor overl. fam. van Kempen-Kuypers. Zaterdag: heden feest v.h. Onb. Hart v. Maria, 7.30 hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw v. Lourdes tot intentie, 8.30 lof t.e.v. Maria. Alleen na het lof biechtgelegenheid. Kerkpoetsen: Jetje Burgers en Joke Willems. Accolieten: Timmermans Jan en Hub. van Gassel. RECTORAAT SMAKT 13e Zondag na Pinksteren: feest v.d. H. Joachim, 6.15 lm tot zekere int., 7.30 lm voor vr. Lensen, 10 uur hoogmis op te dragen voor onze wel doeners, 6 uur lof. Maandag: 6.30 lm uit dankb. voor verkregen gunst, 7.30 lm v. 'n overl. moeder. Dinsdag: 6.30 lm v.d. missies. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St Jozef, 7.30 lm uit dankbbaarh. voor 't wel slagen van een examen. Donderdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Sacrament, 7.30 lm voor priesterroe pingen. Vrijdag: 6.30 lm t.e.v. H. Hart, 30 lm voor overl. ouders. Zaterdag: 6.30 lm tot zek. int., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van de berg Carmel, van 55.30 uur en van 7 uur tot na het lof biechtgelegen heid, 7.30 lof GEVONDEN: Regenbroek, portemonnaie met in houd, rode portemonnaie met inh., rijwielsleutel en portemonnaie met inh., Politiebureau; rood kinderpor- temonnaitje met inh., C. Wiegert, N.W. 13;zwart hond, van Noorden Smakterweg 1; bruin met witte jachthond, van ^Arsen Oostrum C33; bruine portemonnaie met inh., Hen driks Pr. Margrietstraat 13; zwarte hond, Jos. Rutten Eindstraat; hond, Jansen Maasheseweg 80; herenrij wiel no. 61726, merk Rudge, Claes sens St Antoniusstraat 12a; heren- rijwil, Fonteijn Patersstraat 11; rij wiel met hulpmotor merk Union Th. Janssen Stationsweg 1. S.V.V.-NIEUWS Zoals wij verleden week reeds heb medegedeeld, speelt Venray I heden zaterdagnamiddag een oefen wedstrijd tegen een sterke Helmon dia-combinatie. Voor a.s. zondag zijn de volgende vriendschappelijke wedstrijden vast gesteld: Venray 2 tegen Ysselsteyn, Venray 4 tegen Merselo I, Venray 5 tegen Merselo 2. Nu de kermisdrukte voorbij is en het vacaniieseizoen ten einde loopt, willen wij onze spelers gaarne nog eens attenderen op de trainingen, welke elke dinsdag en donderde; avond gehouden worden. Over het algemeen genomen is de deelname hiervan niet onbevredi- ;nd te noemen, doch de opkomst speciaal voor de.lagere elftalspelers kon toch beduidend groter zijn. Ook onze lagere elftallen kunnen door "n regelmatige training hun posities in de a.s. competitie zeker opvoeren. Wil eenieder bedenken, dat de kosten van deze trainingen een grote financiële last vormen voor de ver eniging. Laat deze uitgaven goed be steed zijn door er in grote getale van te profiteren door een veelvuldige opkomst. Ook willen wij de aandacht vra gen voor de interessante en leerzame theorielessen welke elke donderdag dagavond na afloop van de veldtrai- ning gegeven worden in het theorie lokaal. langde men naar droogte, temeer daar men niet aan de oogstmlk kon komen. Zodra het weer er zich toe leende, werd dan ook met alle kracht werk van de oogst gemaakt, want s mor gens om drie uur toog men al uit, om de rogge binnen te halen, die direkt daarop gedorst werd, om 6 uur al bij de molenaar was en dezelfde dag nog smulden ze aan de nieuwe oogstmik. MIJNEN TREKKEN DE MEESTE PENDELEBS In Limburg „pendelen" dagelijks een 33.000 mannen en 4000 meisjes en vrouwen tussen hun woonplaats en hun werk. Deze cijfers zijn het resultaat van een recent onderzoek, dat door het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Limburg werd ingesteld. Van die 37.000 pendelaars en pendelaressen reizen dagelijks rond 18.000 mensen naar en van de mijnen. Er zijn bij deze pendelende ar beidskrachten ook Belgen en Duit sers betrokken, die van over de grenzen in Limburg komen werken dat zijn uit België dagelijks een 2800 mannen en 700 vrouwen en uit Duitsland 400 mannen en 160 vrouwen. Maar uit Limburg trekken ook heel velen dagelijks over de gren zen, namelijk naar België een 2500 mannen en 150 vrouwen en naar Duitsland, een 160 mannen en 260 vrouwen. Uit gewesten buiten Limburg komen hier gerégeld werken een 1400 mannen en 175 vrouwen en naar andere aangrenzende provin cies trekken uit Limburg (Gennep en Weert) dagelijks zo'n 1200 man nen en 200 vrouwen. In het arbeidsgewest Heerlen (waartoe de vier Oranje-Nassau- mijnen en de Staatsmijnen Wilhel mina Hendrik en Emma behoren) komen naar deze mijnzetels uit andere streken van Zuid-Limburg dagelijks een 8700 werknemers. Naar het .arbeidsgewest Kerkrade (Dominiale, Willem Sophie, Laura en Julia) een 3600 arbeiders en beambten en Sittard heeft in dit opzicht een trek uit de omtrek naar de mijn Maurits en het S. B.B. van rond 6000 werknemers. Ook de onderlinge pendel tussen twee typische mijnzetels als Heer len en Kerkrade is opvallend; 2300 uit Heerlen naar Kerkrade en 3000 uit Kerkrade naar Heerlen. Maar tot zelfs uit het gebied van Venlo pendelen dagelijks zo'n ruim 800 mijnwerkers en uit Weert nog eens een 400. Uit Maastricht en omgeving en de kring Sittard zijn het er samen nog een dikke 5000. van 14 augustus 1909 Te Oostrum zal morgen het 25-jarig jubileumfeest gevierd wor den der plechtige kroning van het miraculeus beeld van O.L. Vrouw van Oostrum, Behoudenis der Kran- ken. Tevens zal de inzegening plaats hebben van „Trans Credron". De heren P. Janssen en P.J. v.d. Heuvel uit Merselo slaagden respectievelijk voor de Hoofdakte en akte Frans. Men was hier het regenweer bar moe en met ongeduld ver Honderdtien gulden is woensdag" op een openbare verkoping in de buurtschap Ouddorp bij Gaanderen betaald voor vier gammele keuken stoelen. Deze stoelen behoorden tot de inventaris van boer Nijhof, die sinds jaren weigert de wegbelas- ting te betalen, omdat de gemeente Apeldoorn niets doet aan de weg, waaraan hij en de andere Oud dorpers wonen. De verkoping was gelast om de schuld van boer Nijhof over 1956 binnen te halen. Vijf gulden was het eerste bod, dat de deurwaarder te horen kreeg, blijkbaar van een buitenstaander. Maar Nijhofs buur man Schuitemaker maakte aan de illusies van deze „vreemde eend" onmiddellijk een einde door er zijn „honderdtien" overheen te laten vallen. Honderdtien gulden was precies het bedrag, dat Nijhof schuldig was aan belasting- en boete-pen ningen, zodat de deurwaarder meteen weer naar Apeldoorn kon gaan. Buurman Schuitemaker gaf zijn nieuw verworven eigendom daarop weer aan boer Nijhof. De stoelen zullen nog wel vaker op de proppen komen bij verko pingen, want ook over '57, '58 en '59 heeft Nijhof nog geen weg- belasting betaald en hij denkt er niet aan dat ooit te doen, zolang Apeldoorn niet voor een goede weg zorgt. „BOTER-INVASIE" THANS VOORBIJ. Drie dagen invoerverbod voor boter hebben de Nederlandse win keliers in het grensgebied ervan overtuigd, dat de gouden tijd van de Duitse botertochten voorbij is, zo meldt de Rheinische Post. De invoerbeperking voor boter en suiker heeft tot een aanzienlijke vermindering van de omzetten ge leid. Ofschoon de vakantietijd nog wel niet voorbij is, werden aan alle grensposten heel wat minder Duit se reizigers geregistreerd dan te voren. Hun aantal is naar schatting tot ongeveer een derde teruggelopen. Steekproeven op de markt te En schede hebben de achteruitgang bevestigd. De boter- en kaashandelaren zijn natuurlijk erg ontevreden. Hun omzetten op de markt liepen on geveer 50 tot 60 pet. terug. Menig handelaar, die voorheen in de morgenuren 500 pakjes boter verkocht, had er nu om dezelfde tijd slechts enkele verkocht. Waar de blanke top der duinen Schittert in de zonnegloed, Klinkt uit zestigduizend monden Ons het Duits weer tegemoet; Zonder bunker, mijn of net, Hollands kust is weer bezet. Nu een vredige bezetting Zonder laars of spijkerschoen, Die er slechts op is berekend Om gezondheid op te doen; Gasten in hun element, Velen zijn hier goed bekend. Niettemin zijn het meest Zwitsers Met gezinnen tegelijk, En een heel groot percentage Komt zowaar uit Oostenrijk; Dat de mark hun muntsoort is Blijkt van geen betenis. Zij spazieren langs de stranden, Brengen vlot en gul vertier, Soms roept iemand op z'n Pruisisch: „Hroberrr.wo bleibst doch das Bier?" Nou. dan komt zo'n man met spoed, Want de fooi is meestal goed. Obers weten best hun weetje, Net als onze middenstand; Zij verdienen aan de buren Van Domburg tot Ameland; Zo wordt - veel werd weggehaald - Oorlogsscha terugbetaald Winkeliers zijn vooruitstrevend, Nemen Duitse meisjes aan Die voor kost en een beloning 's Middags in de winkel staan; Ansichtkaarten zijn urgent: „Bitte, fünf und vierzig cent". Zeg je: „Alstublieft, een gulden,,, In je eigen land te gast, „Ach so, kommen Sie aus Holland?" Vraagt zo'n Fraulèin verrast; Dat ervaar je heel gerust I.angs je Nederlandse kust voor de- Het Warenhuis fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Julianasingel 2, Tel. 1566

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2