DEMKA PERSONEEL leuke paraplu fader dwong zoon tot spionage STAALFABRIEKEN Handels- en Verenigings- drukwerken fa. van den Munckhof en De Gruyter betaalt! Moeder U ROL Meisjes,; Huidgenezing .Examen doen BLERICK L. J. van Haren Venray Laat het maar regenen. Ik kan er nu tegen en daar hebben De Gruyter's gratis kassabons voor gezorgd. Vier maanden kassabons waren goed voor J. 20, Jantje Contantje HET SNOEPJE VAN DE WEEK RODE ARMEN REIKEN VER Tragedie tussen Oost en West Grillig verloopt de zonnegrens, die Duitsland in tweeën splijt. Grillig en gevaarlijk tevens. Dag en nacht, zonder onderbreken, be waken de mannen van de Grenz- schutz enerzijds en van de Oost- duitse Volkspolizei anderzijds het hun toegewezen revier. Dag en nacht, openlijk en in het geheim, overschrijden mannen en vrouwen, meisjes en jongens, deze grens. Dit zijn of vluchtelingen of spionnen. De middenstander Ludwig had een goed renderende zaak in foto toestellen en aanverwante zaken in het Oostduitse stadje BadKüch lingsharn. Hij was een individualist en felle tegenstander van 't rode regiem in zijn land. Zijn gezin bestond uit de echtge note Maria Ludwig, de zoon Horst en dochter Henni. In het Duitsland van Hitier werd Horst opgeroepen voor de militaire dienst en in de rang van vaandrig vervulde hij zijn dienstplicht. Na de val van 't derde rijk werd hij als student in- -geschreven aan de universiteit van Jena, met als studiedoel geografie en geschiedenis. In 1950 hield deze student 't niet langer uit onder het rode juk. Hij verdween spoorloos om op te dui ken bij een Amerikaans marine commando in Bremershaven. Horst had veel geluk en na een korte vooropleiding werd hij als marineofficier geplaatst op een Amerikaanse mijnenveger. In 1956 kwam Horst in vaste dienst bij de inmiddels opgerichte westduitse bondsmarine in de rang van kapitein-luitenant ter zee. MISHANDELD Op een druilerige en sombere novemberdag in 1954 werd de oude heer Ludwig met spoed ontboden op 't bureau van de Oostduitse Staatsveiligheidsdienst in Lübeck. Zijn dochter Hanni vergezelde hem. De verhorende inspecteur wilde weten, waar de zoon was en wat hij uitvoerde, doch de oude vader gaf voor, dit niet te weten. Het verhoor nam tenslotte een wel zeer dramatische wending voor vader Ludwig en de oostduitse politieman ontzag zich niet en mis handelde de vader in het bijzijn van zijn dochter. Men eiste van hem, dat hij zijn zoon zou overreden spionagewerk te gaan verrichten in het westen en de vader, ver eerd door. angst en pijn, zegde zijn steun toe. Wat zouden ze anders met zijn vrauw en dochter doen? ALS VLUCHTELING Ijlings reisde het gezin Ludwig naar Bremershaven en om alles toen maar echt te doen schijnen, vertrok de familie in de nacht van uit Lübeck, langs smokkel- en sluipwegen en bereikte in de om geving van Gudow de zonegrens en daardoor wesr-duitsland. In de verte vielen schoten... Op* een eenzame grensboerderfj brandde nog licht. Daar ontving de familie Ludwig het eerste onder dak op Westduitse bodem, terwijl de boerenknecht Karl Heinsch in opdracht van de landbouwer Rudolf Kling, de Westduitse Grenzschutz van het een en ander op de hoogte bracht. Fotograaf Ludwig speelde zijn spel, waarbij hij zich tegen over de autoriteiten beriep op zijn zoon Horst Ludwig, de kap.- luitenant ter zee van de Westduitse bondsmarine en zo kon het gebeu ren, dat het gezin vergunning kreeg om zich in Bremershaven te vestigen. Daar werd Horst Ludwig door zijn vader er toe gebracht om zijn land aan de communistische macht hebbers te verraden en... hij speelde zijn spel goed. V ertr ou wensposi tie Kapitein-luitenant ter zee Horst Ludwig volgde in 1957 en in op dracht van 't Westduitse ministerie van Landsverdediging, een vlieger opleiding op de militaire vliegbasis Pensacola (Florida) in de Verenig de Staten, gevolgd door een spe cialistenleergang op het Engelse vliegveld Lossimouth in Schotland. Dit was in maart 1958. Op deze Engelse basis worden Duitse marinevliegers \ertrouwd gemaakt met de behandeling en bediening van instrumenten, waar mede van uit een vliegtuig onder zeeboten worden opgespoord en in aansluiting daarop met speciaal voor dat doel vervaardigde boord- wapens vernietigd. Op deze vliegbasis stond voor kort de hagelnieuwe en supersnelle Engelse straaljager „Scimitar", goed bewaakt in een hangar opge steld. Van dit vliegtuig, dat bij de andere N.A.T O.-landen nog onbe kend was, maakte Ludwig een aan tal foto's, die hij later uitleverde aan de Oostduitse machthebbers. Na zijn terugkeer in west-Duits- land werd Horst Ludwig belast met de leiding van de marine vliegbasis Jagel bij Schleswig, tus- seu Flensburg en Kiel gelegen, welke vliegbasis is opgenomen in het N.A.T.O.-verdedigingsplan West Byna ontsnapt De spion werkte voortreffelijk maar... verdiende teveel. Door z'n verkwistende levenswijze vestigde de kapitein-luitenant ter zee Lud wig de aandacht op zijn persoon. Rechercheurs van de Westduitse bondsrecherche gingen in samen werking met de Amerikaanse F.B.I. en de Inlichtingendienst (C.I.D.) zijn gangen na. Toen het net werd dichtgetrokken, poogde kapitein-luitenant Horst Ludwig, in gezelschap van de 18 jaar oude Juni Gilbert, van Engelse nationaliteit, per auto naar oost-Duitsland uit te wijken. Zijn vlucht werd echter door de hem schaduwende politiemannen opge merkt en na een wilde autorit werd de zee-officier met z'n Engelse vriendin op de rijksautoweg 205 tussen Neumünster en Lübeck (oost-Duitsland) overmeesterd. Na hem werden zijn ouders, zuster en zwager gearresteerd. Het vriendin netje werd op transport gesteld naar Engeland. Enkele dagen later werd een aan Ludwig onderge schikt onder-off icier van de West duitse marine eveneens gevangen genomen. De verdachten, die allen schuldig werden bevonden aan spionage ten gunste van Rusland en oost-Duits land, zijn intussen door de recher che ter beschikking gesteld van de procureur-generaal van het Opper ste Gerechtshof in Karlsruhe. Baby-huidje ZEEP FLATBOUW Bedriegen de geruchten ons niet, dan zal Venray van haar aandeel uit de woningtoewijzing een deel besteden voor de bouw van flats in plan-Zuid. Daarmede wordt dus het voor beeld gevolg van vele grotere steden, die dit systeem van bouwen reeds jaren kennen maar er ook de nadelen van ondervonden heb ben. Er is natuurlijk een goed argu ment om te komen tot hoogbouw en wel het grondgebrek. Nu mag men voor Venray wel niet direct spreken van gebrek aan grond, maar het is toch zo, dat door de geweldige uitbreiding .van kom en kerkdorpen de laatste jaren heel wat hectaren goede en vruchtbat e landbouwgrond verloren is gegaan. Grond, die niet meer terug ie krijgen is en waarvan het verlies voor de betrokken eigenaren slechts gedeeltelijk is vergoed door de financiële vergoeding die zij kregen. Wat dat betekent voor mensen, welke door middel van die grond hun kost moeten verdienen wordt wel eens te achteloos als niet ter zake doenende aan de kant ge schoven. Hoogbouw is dus wat dit betreft een voordeel en ook bouwtechnisch zullen ongetwijfeld voordelen aan te wijzen zijn. Maar voor zover bekend is nog nooit ook elders niet een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de voorkeur, die er bij gezinnen en jonge mensen heerst naar hun woongelegenheid. Wel is geconsta teerd, dat naarmate meer jonge en oude gezinnen in deze woon lagen worden opgeborgen bij een belangrijke groep van hen de tegenzin stijgt tegen deze schuifla- woning. Waarbij natuurlijk ook de grootte der woning een belangrijke rol speelt, die immers voor een normaal gezinsleven dient te deu gen. Dat op dit terrein de christelijke sociale politiek wel eens uit het oog verloren wordt en alleen ge keken naar het schone en mooie bouwsel is een veelvuldige klacht in grotere plaatsen. Betekent dit, dat we hiermede de voorgenomen hoogbouw afkeuren. Geenszins, maar men zal wel rekening dienen te houden met de ervaring die men hier elders mee heeft. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-poeder voor moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 3! Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck. D 67, Tel. 263 met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten KONINKLIJKE Aid. Draad en Draadproducien heefc nog plaats voor (tot 45 jaar) voor bediening van diverse productie-machines. Goede lonen. Prima sociale voorzieningen Ploegenioeslag. Ruime reiskostenvergoedingen Aanmeldingen of informaties dagelijks aan de fabriek (ook 's avonds). Kom eens kijken en maak een proefrit zó veilig zó goedkoop in gebruik zó be trouwbaar zó laag in prijs dat, als U denkt aan de aanschaf van een fiets, U zeker SOLEX zult kiezen En alleen Solex biedt U zoveel voordelen: veilige snelheid van 30 km per uur zeer laag benzineverbruik (ongeveer 1 op ?0) bijzonder 'betrouwbaar en onverslijtbaar unieke service (alleen al In Nederland 300 service-stations) nu slechts f 375.. het laagst geprijsd, het hoogst geprezen! Official Forddealer Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij.

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4