LttJ Het Lollebeekplan in Ysselsteyn 15 juni belangrijke dag SPORT Handels- en Vereni- gings-drukwerken fa. van den Munckhof PUROL nog altijd kei kèsle voor de Huid Film-agenda L.J.van Haren - Venray Sneeuwwitje ZOMERNIEUWTJES en lage prijsen I Het onweer rommelde ver weg over de Peel, toen we vrijdagavond naar Ysselsteyn reden ter verga dering. Onwillekeurig maak je ver gelijkingen. Want ook in Ysselsteyn rommelde het en zo nu en dan was er zelfs wat bliksem. Figuurlijk gesproken dan. Het grote Lollebeek-herverkave- lingsplan heeft namelijk in Yssel steyn stemmingen opgeroepen, die nu niet bepaald vriendelijk stonden tegenover dit plan. En zoals dat gewoonlijk gaat, eerst smeult dat wat en dan is het op een gegeven moment een hei-laaiend vuur. Waar het aan lag, och, niemand weet dat, maar opeens was er een vergadering, waarin men kort en bondig besloot niet mee te doen aan het herverkavelingsplan. De redenen waarom waren er vele, maar later bleek weer dat er vergissingen in het spel waren, dat de zaken nu wel bepaald anders lagen, dan sommige tegenstemmers wel meenden. Daarom was het verstandig om nog eens een aparte vergadering te houden, waarin men bepaald puntjes op bepaalde i's eens wat duidelijker zette. Ir Moorman en Ir Simons, de twee eenheid van het Lollebeekplan, waren bereid om de nodige toe- en inlichtingen te verstrekken. Waarom Ysselsteyn Het was er vol in de zaal toen burgemeester Janssen de vergade ring opende en het woord verleen de aan Ir Moorman, die een duide lijk antwoord gaf op de vraag, waarom nu feitelijk Ysselsteyn, deze betrekkelijk jonge en nog ongeschonden ontginningsgronden, in dit herverkavelingsplan betrok ken zijn. Omdat hierdoor de moge lijkheid geopend wordt binnen afzienbare tijd, de niet-verharde wegen verhard te krijgen, zonder dat baatbelastingen er bij te pas komen en zonder dat dit de ge meente voor onoverkomelijke lasten zet, die voorlopig verharding on mogelijk maken. Verder kunnen betere verbindin gen met Griendtsveen en de Deur- neseweg verwezenlijkt worden, wordt watertoevoer uit het defensie kanaal mogelijk, een betere begren zing van de gemeente tot stand gebracht en utiliteitswerken (vooral waterleiding) kunnen tot stand worden gebracht. Dat de Heidse Peel en Dorper- peel in deze ruilverkaveling ont gonnen kunnen worden is (behalve dat het andere voordelen biedt) vooral voor Ysselsteyn van belang in verband met zijn algemene ont wikkeling. Herontginningen Een der bezwaren der Ysselstey- ners was, dat men in Ysselsteyn feitelijk alleen gebaat is met her ontginningen. Veel tegenstand zou overwonnen zijn, indien herontgin ningen in het kader van de her verkaveling mogelijk zou zijn. Ir Moorman vertelde, dat parti culiere objecten de laatste tijd herontgonnen kunnen worden in het kader van aan vuile id werk door mensen uit de kampen. Dit behoeft dus niet in verkavelings- verband te gebeuren. Iets anders is, dat men op het ogenblik wel in studie heeft deze herontginning in verkavelings-verband te financieren waardoor dus de herontginner een voorschot krijgt, dat hij pas in 30 jaren moet aflossen. Wie moet wat betalen? Een ander bezwaar in Ysselsteyn was, dat men ondanks het feit dat er in Ysselsteyn practisch geen herverkaveling toegepast behoeft te worden toch ponds-ponds gewijze aan de hele herverkave ling moeten betalen. Dit bleek niet juist, zoals Ir Moorman èn Ir Simons wel duide lijk aantoonden. Het plan wordt opgezet en be groot. Alle uit te voeren werken worden in verschillende hoofdstuk ken onderverdeeld, zoals in wegen, waterbeheersing etc. meer. Men weet dus voor de stemming wat het plan gaat kosten en dan wordt uitgemaakt hoeveel de staat subsidieert. In de provicie Limburg heeft dit percentage om de 70 pet, gelegen, zodat dus als hier hetzelfde per centage uit de bus komt voor de deelnemers 30 pet te betalen blijft. Hoe worden nu die 30 pet. omgeslagen? Ieder deelnemend dorp kiest zijn eigen schattingscommissie, die aan de hand van de opgestelde plannen de waarde van een bepaald stuk grond bepaalt en dus het cijfer geeft van wat de grond waard zal zijn, als de werken zijn uitge voerd. Nu liggen langs een bepaalde zandweg, die verhard zal worden, bv. 10 percelen. Men weet de ver- hardingskosten van die bepaalde weg, weet wat daarvan 30 pet is en zal dit dus delen op die 10 per celen. Zo gaat men te werk met de waterbeheerslngswerken, met de utiliteitswerken en andere werken die rond of nabij een be paald perceel worden uitgevoerd. Op een gegeven ogenblik weet dus de betroffen boer precies welke werken rond en bij zijn per ceel worden uitgevoerd en wat zijn kostenbegroting is. Die cijfers zijn niet geheim, maar liggen openbaar en hij kan dus bij de betreffende schattingscommissie zijn bezwaren indienen. Een perceel, dat dus thans aan een goede weg ligt, een goede waterbeheersing heeft en wat dies meer zij, zal dus geen enkele last voor zijn eigenaar meebrengen. De beide ingenieurs stelden nog eer s uitdrukkelijk vast, dat iedereen betalen zal naar de voordelen, die hij zeif van een en ander heeft. Een Ysselsteyn?e boer betaalt dus alleen als rond of nabij zijn perceel werken worden uitge voerd. Met de kosten van andere per celen heeft hij niets te maken, evenmin met wat op de andere kerkdorpen gebeurd. Wat de betaling betreft.dat heeft voorlopig tijd. Is namelijk 't gehele plan kJaar, dan wordt de uiteinde lijke afrekening opgesteld. (Intus sen kan men al enkele jaren van de voordelen geprofiteerd hebben) Aan de hand van die afrekening wordt dan het definitieve bedrag vastgesteld, wat iedereen betalen moet en dit kan dan in 30 jaren gebeuren, via een aanslag in de grondbelasting, die ieder jaar 5 pet van dat bedrag zal vrager. (2 3 pet. rente, 2.7 pet aflossing) Nu moet men die 30 pet. kosten ook nog met een korreltje zout nemen, want men zal de gemeente aan de jas trekken om hiervan een deel voor haar rekening te nemen. Want niet alleen de boer heeft nut van een verharde weg, ook de gemeente, al is 't alleen maar, dat ze van de grote post onderhouds kosten af is. Daarnaast zal bijv. Waterschap de hoofdwerken betalen, die de waterbeheersing eist, zodat voor de boeren de detailwerken over blijven. Een en ander verlicht dus de lasten ook nog. ON-SOCIAAL... Nu kan men natuurlijk de vraag stellen en ze werd ook gesteld of het nu wel sociaal is, dat een deelnemer de kosten moet dragen voor een bepaalde weg, waar toch ook andere plezier vanhebben, voor de waterleiding, terwijl men die elders gratis en cadeau krijgt, maar waarvoor hier grote lasten ten behoeve van de betrokkenen komen. Wat dit betreft, kan men natuur lijk de tegenvraag stellen, of de gemeenschap er iets mee te maken heeft, dat men zo achteraf en ver weg is gekropen. Maar dit is na tuurlijk geen oplossing. De zaak ligt kort en bondig zoals Burgemeester Janssen ook zei dat in dit ruilverkavelings object, waarvan het rijk een zeer groot deel uit gemeenschapsgelden financiert, verschillende werken goed en degelijk kunnen worden uitgevoerd, waar men ai ders de eerstkomende jaren totaal geen kans op heeft. Die werken worden op de eerste plaats uitgevoerd ten behoeve en ten voordele van de boeren, die hiervoor inderdaad een klein deel betalen moeten, maar die er ook het meeste profijt van trekken. Dat anderen dat misschien ook hebben, is geen reden om nu maar te zeggen, dan moeten die maar betalen... Want alléén in dit plan kan dit alles uitgevoerd wor den. Zonder dat zal men nog jaren zitten tobben, alvorens er een op lossing gebracht kan worden. Nog andere wensen kwamen er naar voren. Zo werd gevraagd, of onder uti liteitswerken ook de telefoon niet opgenomen kon worden, aangezien in Ysselsteyn thans 4 kengetallen gedraaid moeten worden, wat geld tijd en moeite kost.... Dit is in studie en men hoort hier meer van. WATEK-BEHEERSING. Burgemeester Janssen wees er, staande deze vergadering nog eens op, dat de waterbeheersing nog altijd een object van studie is en dat ze nog altijd op 't programma staat om in dit ruilverkavelings plan opgenomen te worden. Dit in tegenstelling tot de geruchten, die de laatste tijd de ronde doen, als zou de hele waterbeheersing in 't Lollebeekplan aan de kant gelegd zijn, in verband met de daaraan verbonden grote kosten. Natuurlijk werd over een en ander in deze druk bezochte en ook zeer geanimeerde vergadering nog eens uitvoerig onderling van gedachte gewisseld, maar we kre gen over 't algemeen wel de in druk, dat de grootste moeilijkheden bij vele tegenstemmers door deze vergadering zijn weggenomen en dat velen een andere kijk op de zaak hebben gekregen. Niet het minst door de zeer dui- lijke toelichting van de beide hoofd ingenieurs, die onvermoeid aan de verwezenlijking en de propagan- dering van dit plan werken. DE VIKINGS. Deze week vertoont Luxor The ater een film, die o.a. de geschie denis der Noormannen tot onder werp heeft. We kennen allen uit onze ge schiedenisboekjes de verhalen van deze ruige troep Noren, die in de tijden voor Christus deze en andere streken leegplunderden en roofden en voor wie niets heilig was. Ook in deze film kan men dit ruige bedrijf nader leren kennen en nog eens technicolor leven en werken van deze mensen zien. Dat dit een pretentieloze avon turenfilm is, waarin geen proble men behandeld worden, maar wel stevig gevochten en geknokt, heeft bij tijden ook zijn voordelen. Zo is deze film een heerlijke ouderwetse brok filmamusement geworden, waarmede iedereen zich best zal kunnen amuseren. zó veilig zó goedkoop in gebruik zó be trouwbaar zó laag in prijs dat, als U denkt aan de aanschaf van een fiets, U zeker SOLEX zult kiezen En alleen Solex biedt U zoveel voordelen: veilige snelheid van 30 km per uur zeer laag benzineverbruik (ongeveer 1 op 70) bijzonder betrouwbaar en onverslijtbaar unieke service (alleen al in Nederland 300 service-stations) nu slechts f 375.- het laagst geprijsd, het hoogst geprezen! Official Forddealer Men mag en kan wel eens foete ren, dat sommige dingen in Venray zo veel tijd vragen en zo lang duren, voordat er een oplossing komt. Daarvan zijn voorbeelden genoeg te vinden. Gewoonlijk vindt dat zijn oorzaak in gebrek aan geld, maar ook dikwijls door gebrek aan enthou siasme. Dat het ook anders kan, daarvan legt de Commissie speel tuin wel getuigenis af. Na vastenavond is men eens bij elkaar gaan zitten en men heeft daar geconstateerd, dat het met sport- en spelgelegenheid voor onze Venrayse jeugd niet zo bij-ter ple zierig gestemd is. Men is na die constatering niet een potje op de gemeente en andere instanties gaan kankeren, maar men heeft zich afgevraagd: hoe kunnen we dit oplossen? Men heeft vakmensen laten komen en hun visie op dit probleem eens aanhoord. Toen dan door deze men sen geadviseerd werd: richt een kinderspeeltuin op, toen heeft men niet met het hoofd geschut, omdat de geldkwestie toch een en ander onmogelijk zou maken, maar men is eens gaan overleggen. Men heeft plannen opgesteld, des kundigen aangetrokken, eens ge praat met geestelijke en wereldlijke autoriteiten, tot op een gegeven moment niet alleen tekeningen en plannen ter tafel lagen, maar ook een levensgrote begroting, die er niet om loog. Vlakwater Die plannen en tekeningen be helsden dan een 7 ha groot terrein in de nabijheid van het Ambon- nezenkamp om te vormen tot een behoorlijke kinderspeeltuin. Het lichtelijk golvend terrein met hier en daar enige beplanting, zou allereerst omrasterd dienen te wor den. Bovendien moet er toezicht zijn. Dan moeten er banken komen om de moeders en vaders zit-ge legenheid te geven, als ze met hun kinderen meekomen. Voor de jeugd moeten er speel terreinen zijn. Aangezien het kinder bad in de kom komt te vervallen, moet er een kinderbad gegraven worden, waarin zowel de grotere als de kleinere kinderen naar harte lust kunnen kliederen. Er moet een strand bijkomen. Er moeten kleedlokalen komen en we's. Voor de niet-pootje-baders moeten er schommels komen en een grote roetsbaan, alsmede andere amuse- ments-dingen, waarop de jeugd zich amuseren kan. En last but not laest, het moet voor de zomer klaar ko men. Neen, lezer, de plannen en teke ningen zijn niet opgeborgen omdat er toch geen kans was en het geld ontbrak, maar men is weer gaan praten, gaan schooien, gaan vech ten en zie het onmogelijke werd mogelijk. Dank zij het enthousiasme van haar leden, dank zij de gran dioze steun der gemeente, dank zij de hulp van velen, velen, op wie niet tevergeefs een beroep werd gedaan. 15 Juni is de streefdatum, waarop alles kant en klaar moet zijn. Men moet inderdaad wel lef heb ben, om het zo te stellen. Maar het terrein, door de gemeente ter be schikking gesteld, is al uitgezet. En vandaag of morgen komt Staats bosbeheer dat ook in het geweer is geroepen de omrastering al plaatsen. Een architect vond men bereid de tekeningen gratis te maken en zijn plannen worden ver wezenlijkt. Deze industrie maakt dat, die industrie dit. Die aannemer doet dit, die dat en zo kan men doorgaan. Terwijl de wegschaaf van de ge meente de zand wegduwt voor het kinderbad komen de cementwagens, de betonmolens, wordt een brand put geslagen en de oude pompen van de riolering ingeschakeld. Wordt de afvoer en aanvoer van het water geregeld en worden de we's en kinderkleedlokalen gebouwd. Worden de torens van de PLEM gratis geschonken omgebouwd tot roetsbanen, zoals men er in de verre omtrek geen vindt en ismen elders in het dorp de voetstukken voor de banken in beton aan het gieten. Wordt er elders hout ge zaagd en geschaafd en zit men angstig op de kalender te loeren of het wel lukken zal. Want wie van de leden der com missie, die Ieder voor zich een taak op zich genomen hebben, niet klaar is, die zal moeten betalen. Enthousiasme En wij loeren mee, niet om het leedvermaak, maar wel omdat hier weer eens iets groots verricht wordt. Niet kankeren, maar werken. Als de commissie slagen zal en ge zien het enthousiasme, twijfelen we er niet aan dan heeft men niet alleen een goed stuk verricht voor onze Venrayse jeugd, heeft men niet alleen voor deze kleinen eens iets extra's gedaan, maar heeft men bewezen, dat er met enthousiasme en goede wil in ons Venray nog wat te bereiken is. Dat men dank zij de samenwerking tussen hoog en laag, tussen industrie en mid denstand, tussen KAB en vakorga nisaties toch nog iets klaar kan krijgen, ondanks dathet veel moeite, veel geld en veel zorg kost. Dat zal dan de grote les zijn, waarvan vooral Venrays jeugd de vruchten plukken zal. Dan doet het er nog weinig toe of men ook een week later klaar komt. Hoofdzaak is: het komt er. In goed 2 maanden. Uitslag le Districts-concours District Xfy gehouden op de banen van „Ons Genoegen" te Ysselsteyn. Onder ideaal lenteweer werd dit concours gehouden, waaraan 42 zestallen deelnamen. De uitslagen waren als volgt: Ere-afdeling le St Oda I 2e Diana I 3e St Sebastiaan I 4e St Anna I 5e StHubertus I punten 445 441 431 426 422 6e Óns Genoegen I Ysselst. 416 7e St Antonius I 403 8e De Batavieren I 396 9e Diar.a 2 336 Klasse A le St Joris I 411 2e Rare schutters I 368 3e De Batavieren 2 368 4e St Hubertus 2 368 5e Willem Tell I 363 6e O G. I America 363 7e St Oda 2 346 8e De Eendracht I 305 9e Diana 3 283 Klasse B O.G. 2 Ysselsteyn St Anna 2 St Anthonius 2 St Agatha I De Batavieren 3 Griendtsv. uitsp. I Diana 4 St Oda 3 St Sebastiaan 2 Klasse C 369 341 331 323 305 271 266 252 228 le Rare schutters 2 336 2e St Hubertus 3 316 3e O.G. 2 America 281 4e O.G. 3 Ysselsteyn 281 5e St Jozef 1 279 6e St Joris 2 248 7e De Eendracht 2 225 Klasse D le Willem Teil 2 3 5 2e St Anthonius 3 238 3e O.G. 3 America 229 4e St Sebastiaan 3 216 5e Griendtsv. uitsp. 2 186 6e O.G. 4 Ysselsteyn 167 7e De Batavieren 4 161 8e St Sebastiaan 4 113 Personele prijzen le Jac. Siebers, Diana 49 2e A. v. Dijck, StHubertus 4x10 3e A. Jacobs, St Anna 4x9 4e Th. Fransen, Rare schutt. 4x8 5e Jos. Janssen, 4x7 6e Th.v.Glabbeek 4x6 7e J.vd.Bekerom, St Oda 3x5 8e A. Drabbels, Batavieren 3x4 9e H. Dings, 3x3 10e H. Kleuskens, St Sebast. 4x2 lie Jos. Thijsen, Willem Teil 2x1 Drietallen le St Oda 2e St Hubertus 3e De Batavieren 133 127 119 Op 14 juni wordt bij de Rare schutters te Overloon het tweede Districtsconcours gehouden. ■af ABOL Elke tand een JEUGDIG Moderne boothals-blouse in Italiaanse stijl. Fijne structuur-katoen geeft zonnig effect aan de vele fraaie uni-klcuren. Creatie: Lampion Exclusieve zomerrok van structuur-katoen met bijzonder fraai f imprimé-dessin. Wijd model in de nieuwste zomerkleuren. Maten 36-46 't trefpunt voor de modieuze vrouw uitsluitend gevestigd te Nijmegen Korte Molenstraat - Hoek Ziekerstraat en 's Hertogenbosch Markt X03

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4