De politierechter oordeelt FORD SPORT Handels- en Verenigings-drukwerken Drukkerij fa. van den Munckhof en De Gruyter betaalt! HET SNOEPJE VAN DE WEEK Dit is de nieuwe (vervolg van voorpagina) volgen van de zucht naar genots middelen zijn dan ook zeer groot. In Frankrijk, tijdens de oorlogs jaren, toen het alcoholgebruik veel minder was, liep het aantal pa tiënten van de krankzinnigenge stichten met een vierde terug. Na de oorlog, toen het drinken weer toenam, nam ook het aantal patiënten weer toe, zelfs in die mate, dat het aantal beschikbare plaatsen te klein werd. Dit alles betreft alleen nog maar de ver breiding van het alcoholisme. In vele landen echter zijn nog veel gevaar lijker genotmiddelen in gebruik. Amerika strijdt tegen het grote misbruik van heroine en andere sterk verdovende middelen. In Azië maakt het opiumschuiven nog steeds ontelbare slachtoffers en in de Chinees-Japanse oorlog werkte Japan opzettelijk het gebruik van opium en heroine in de hand, om op deze wijze het moreel van de tegenstander te breken. Intussen is Japan van deze poli tiek zelf ook het slachtoffer ge worden, doordat de sterk bevorder de smokkelhandel met China, For- mos en Korea ook in het eigen land het misbruik deed toenemen, zodat men het aantal opiumslachtoffers in Japan nu schat op 1,5 miljoen. Een statistiek over het gebruik van genotsmiddelen in ons eigen land wijst uit, dat wij weer op de verkeerde weg zijn. Wel is het gebruik nog niet zo hoog als in het jaar 1900, maar een vergelijking met 1938 toont aan dat het alcoholverbruik tweemaal zo hoog is als toen. Een feit dat vooral Sobriëtas, maar dat iedere goeddenkende Nederlander zorg moet baren. Wanneer we dit alles zien, dan wordt ons ook enigszins de be tekenis van Sobriëtas duidelijk. Zij bezit afdelingen in plaatsen, verspreid over geheel Nederland. De algehele leiding berust bij een hoofdbestuur van tien personen. Naast de indeling en afdelingen kent Sobriëtas nog secties, be staande uit leden, die een overeen komstige werkkring hebben en hierdoor als vanzelf een grotere onderlinge binding, wat de activi teit ten goede komt. Tegenwoordig zijn er twee secties, nl. de onderwijssectie en de mili tairensectie. De laatste werkt onder de naam M.M.M. (Matigheids Missie onder Militairen) op het speciale terrein van het militaire leven. Verder bestaat er nauwe samen werking met de beide andere ka tholieke matigheidsorganisaties, de Dr. Ariënsvereniging en St. Fran- ciscus. Deze drie samen vormen de R.K. Federatie van Matigheid. De doelstelling van deze federatie wordt als volgt omschreven: „Het aankweken van een geest van soberheid en levenseenvoud, bestrijding van het alcoholisme, al coholvrije opvoeding van de jeugd, het streven naar tucht en stijl in het ontspannings- en genotsleven, steun aan het curatieve werk van alle drie de organisaties". Van die opgeschoten jongens kunnen soms vervelende knapen zijn, die een mens het bloed onder zijn nagels uit kunnen halen. Maar helaas het gaat dan niet aan om eigen rechter te spelen, want per slot van rekening zijn daar de aan gestelde rechters voor. Dat ondervond deMeerlose op perman, die het getreiter en gesar van zulk een jongeling moe, hem eens even onder handen nam. De knaap heeft er weet van gehad en zes dagen in bed moeten blijven, aangezien hij met goed fatsoen niet meer kon gaan zitten. Al ontkende de opperman een dergelijke hardhandige tuchtiging o ok pertinent, verschillende getuigen hadden deze operatie bijgewoond en dientengevolge was hij 't haasje. Het werden f 40. Roodharige dames schijnen spe ciaal in Engeland in trek te zijn, maar ook hier zijn het bepaaldelijk geen wezens, waar men „vieze rode tang" tegen zegt. Dat deed wel een Bergense huisvader, die met deze dame ruzie had. En dat was ken nelijk teveel gezegd, want politie kwam er aan te pas enhet werden f 15.— De Horster naaimachineverkoper dacht misschien „link" te zijn, toen hij een officiële reparatie-rekening van een naalmachinefabriek met f 20— verhoogde, maar het werd helaas zijn val. Want de klant vond die rekening bar hoog, reclameerde bij de fa briek en toen kwam de aap uit de mouw, waardoor de Horstenaar niet alleen een klant verloor, maar bovendien mot kreeg met genoem de fabriek en uiteindelijk kennis maakte met de politierechter. Dit had hij beslist moeten ver mijden, want er was al een vroegere kennismaking aan vooraf gegaan, ook al naar aanleiding van een dergelijk feit. En al beweerde onze Horstenaar dat hij een hele hoop last gehad had met de klant, daar met de auto naar toe gemoeten had en ook niet van de lucht kon leven. Men wees hem op valsheid in geschrifte en daar bleef het bij. Het werden uit eindelijk f 60, zodat de winst nu wel klein gaat worden. De Gennepse koopman en de Gennepse grondwerker, die elkaar wederzijds hadden afgerammeld en wederzijds bij de politie hadden aangeklaagd, werden prompt met zijn beiden veroordeeld tot leder f 25, zodat Vadertje Staat aan deze ruzie het meeste verdiend heeften als lachende derde f 50 rijker is geworden, terwijl onze Gennepena ren met blauwe ogen, verminkte neuzen, rammelende gebitten, ge scheurde kleren, een reis naar Venray en een boete van f 25— armer zijn geworden. Waardoor men weer ziet, dat het ongelijk verdeeld is in de wereld. De Horstenaar, die wegens roe keloos rijden terecht moest staan, werd de gewone vraag gesteld, of hij reeds vroeger veroordeeld was. Prompt antwoordde hij: Nooit of te nimmer... Maar men bracht hem aan zijn verstand, dat hij reeds eerder veroordeeld is tol: 5 pop. „Pop" was zijn verwonderde vraag „ik weet niks van een pop af", waarop de rechter hem diets maak te, dat hij indertijd f 5 had moeten betalen, omdat hij een korenmijt uit elkaar getrokken had en dat een gulden in Hollands ook wel een pop genoemd wordt, hetgeen de Horstenaar schijnbaar nog nooit gehoord, waaruit weer eens temeer bewezen is, dat er in Horst... Maar daar mogen we niet over praten, vanwege de tegenwoordige innige samenwerking tussen ons beider gemeenten. Dus deze Horstenaar had roeke loos gereden. Zo roekeloos zelfs, dat hij bij een ander in de voor kamer terecht gekomen was, tussen bed en muurkast. En de nette sprei was opeens vol gruis en puin zoals in onze octoberdagen. Dat deed de gladheid zei onze Horste naar, maar de rechter wou dat maar moeilijk geloven, want die meende op de achtergrond het be faamde borreltje te ruiken. Het geen hij echter niet bewijzen kon, want voordat de Horster politie bij dit geval aanwezig was, waren er 24 uur verlopen en zo lang werken zelfs de beste merken genever niet meer. Enfin het werden f 75.en drie maanden rijbewijs-intrekking voorwaardelijk. Nog één keer tus sen bed en muurkast en het is ge beurd met onze Horstenaar. De Gennepse koopman had een beste bussiness ontdekt. Hij bezon digde zich namelijk aan het maken van souvenirs. Zo'n schuin door gezaagd plankje met de groeten uit Gennep er op gebrand. En die dingen gingen als koek hoe bestaat het zelfs in die maten, dat op een gegeven moment zijn beukenhout op was. Toen was hij i nog linker dan link, want hij gaf een paar jochies een bijl en stuurde ze het bos in met de mededeling, dat voor iedere gehakte berk een kwartje beloning zou wachten. De jeugd tuk op het heitje voor dit karweitje sloopte het bos, maar wist niet dat dit aan een ander behoorde, die er niets voor voelde op een dergelijke wijze de vreem- delingeriindustrie te steunen en zich ging beklagen bij de politie. Het werden f 40.boete. De Sevenumnaar, die -"bij zijn baas een stelletje koperen buis, sleutels en wat dies meer zij ge kaapt had, kreeg f 25.boete. Als men de leeftijd der sterken is gepasseerd wordt men veronder steld het een tikkeltje kalmer aan te gaan doen. Dan verwacht men zeker niet dat men andere mensen te lijf gaat met asbakken. En toch had een van Venrays oudjes op een gegeven moment in een café een andere, vervelende kerel met zo'n enorme vliegende schotel naar zijn oren gesmeten. Slechts door tijdig te bukken kon hij het pro jectiel ontgaan, dat zich kletterend door de ruiten boorde. De man had schijnbaar niet kun nen verdragen, dat de oudjes daar rustig hun borreltje zaten te drin ken, was beginnen te sarren en te vervelen, tot onze opa de asbak nam met het bekende gevolg. De politierechter kon een en an der begrijpen, maar asbakken die nen nu eenmaal alleen maar voor as en niet voor vliegende schotels en daarom werden het f 10. De andere Venrayenaar nog jong had de eigenaardige ge woonte als hij dronken was andere mensens zakken te doorzoeken en geld mee te pikken. Daar liep hij uiteindelijk een keer mee tegen de lamp en toen was het huilen. Het werden f 25 boete en 1 mnd voorwaardelijk. De Siebengewalder, die in Af- ferden naar de kermis was ge weest en met een stuk in zijn kraag zijn bromfiets besteeg, werd 14 dagen daarna eerst wakker. Hij was al die tijd bewusteloost geweest nadat hij met een flinke zwieper tegen de weg was geklapt. Enfin het werden f 60 eri geen gevange nisstraf, omdat men kennelijk vond dat hier het kwaad zichzelf al voldoende had gestraft. Waarmede we dan aan het einde waren van deze zoveelste zitting van de Politierechter in Venray. Hockey-nieuws Er was zondag weer volop leven in het Venrayse hockey: van de drie gespeelde wedstrijden werden er twee gewonnen. De heren speelden een uitwed strijd te Sittard en behaalden op het gravel-terrein een mooie 3—1 overwinning. Men moest aanvan kelijk het initiatief aan de gast heren laten, die een straf corner onhoudbaar insloegen. Even voor halftime scoorde onze centervoor, vanuit een zeer scherpe hoek tegen. Na de hervatting waren we enig zins aan 't terrein gewend en in een fel offensief konden we nog tweemaal juichen. De dames speelden vriendschap pelijk tegen Boxmeer, die, als men dit uit de Venraysche 8—0 over winning mag concluderen, nog het een en ander van hockey moeten leren, waarmee zeker niet gezegd zei, dat het spel van onze dames volmaakt is. Het andere herenelftal, dat ook tegen Boxmeer speelde, was dui delijk de mindere en moest een 5—0 nederlaag incasseren. A.s. zondag spelen de heren een uitwedstrijd tegen Geleen. De dames hebben de competitie als 2de op de ranglijst beëindigd, een resultaat, waar we terecht trots op mogen zijn, gezien het feit, dat na de promotie van vorig jaar, voor het eerst in deze klasse gespeeld werd. Zondag a.s. staat reeds de eerste promotie-wedstrijd op 't program ma en wel uit tegen Waalwijk. Venray in zijn sterkste formatie moet hier een behoorlijke prestatie kunnen behalen. Veel succes! Binnenkort leverbaar in 2- en 4-deuis uitvoering of als Combi. Élégance - Comfort - Prestatie De Taunus 17 M heeft eèn bijzonder fraaie carrosserie, geheel gesynchroniseerde! 3-versnellingsbak, zuinige motor en ïnstrumentenbord met toetsenbediening. Onafhankelijke voorwielvering, vaste wegligging.. In dit tasje reserveer ik nu voortaan een speciaal vakje f voor De Gruyter's kassabons, wantik heb gemerkt: die zijn geld waard. Stel je voor: een half jaar kassabons leverde bijna f. 30,- op en toen was de koop gauw gesloten. Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. ^imm 590408

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4