APPELS SPORT Meisjes,vi Hoe U ook vergelijkt.... u oenen-4joutackeu %n is toch voordeliger I het it fUtf vUuojl, Mgr. P. Moors tot Kanker is niet ongeneeslijk.... Hinderwet. HAMEA Textielhandel PALTHE agentuur Uw Paastoilet wordt een feest met Dry Cleaning Alle huishoud, artikelen J. GOUMANS Th. Ariaens-Kosman Zn. In de St. Christoffel-kathedraal van Roermond rond acht maan den geleden nog het middelpunt van Limburgs droefheid rond het vroegtijdig overlijden van wijlen mgr. Antonius Hanssen is jl. dinsdag de vreugde van het diocees over de wijding van haar nieuwbe noemde bisschop mgr. Petrus Jo hannes Antonius Moors geconcen treerd geweest. Dank zij radio en televisie bleef het aantal getuigen bij de wijdings plechtigheid van de zevende bisschop van Roermond, sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Nederland en de eenentwintigste sedert de oprichting van genoemd bisdom in 1559, niet beperkt tot de aanwezigen in het kerkgebouw. Met grote interesse volgden dui zenden katholieke Limburgers thuis het indrukwekkende gebeuren en in hun hart zongen zij 't vreugde volle „Te Deum" mee, dat een overvolle kathedraal aanhief op het moment, dat de nieuwe bisschop bezit nam van zijn troon, achter in het hoogkoor. De „sede-vacante"-periode, die bijna negen maanden duurde, was hiermee ten einde. Het bisdom Roermond bezit weer een nieuwe herder. Mgr. P. Moors is tot bisschop gewijd door de aarts-bisschop mgr. dr. B. Alfrink, met als mede con- secratoren mgr. W. Mutsaerts en mgr. J. Baeten. Aanwezig waren bij de wijding vele autoriteiten, o.a. minister van O. K. en W., mr. Cals en de staats secretarissen mr. Höppener, dr. Veldkamp en mr. Moorman, het college van Ged. Staten en Provin ciale Staten, de Limburgse leden van de Staten-Generaal en vele andere gasten, waarbij o.m. zijn broer, ir. H. Moors, directeur van de landbouwwinterschool te Horst. Het tijdig constateren van huid kanker zou in 98 pet. van de ge vallen kunnen leiden tot genezing. Bij borstkanker ligt dit percentage op 90 en bij de andere soorten van kanker in dezelfde orde van de grootte. Hieruit blijkt reeds voldoende, dat deze gevreesde ziekte, waaraan jaarlijks 2 miljoen mensen sterven (in Nederland 15.000) allerminst ongeneeslijk is, waarbij echter vrij wel alles afhangt van de tijdige ontdekking. Kankervrees daarentegen is een leed, dat bijna onuitroeibaar lijkt en een van de grootste hinderpalen is voor de tijdige ontdekking van de ziekte. In een heldere uiteenzetting ver lucht met een aantal lichtbeelden heeft dr. van Doornum, röntgeno loog van het ziekenhuis te Roer mond de kanker en haar bestrij ding behandeld. Systematisch gaf de dokter een overzicht van de verschillende as pecten van de gevreesde ziekte, waarvan de wetenschap nog te weinig weet, maar waarvoor an derzijds door chirurgisch ingrijpen en bestraling toch in zeer veel ge vallen genezing mogelijk is. De opsporing van kanker is een van de moeilijkste punten. Er is namelijk geen algemene reactie, zoals bij andere ziekten, die de kanker aanwijst. Doorlichting en microskopisch onderzoek van de verdachte plek zijn de middelen om de ziekte te constateren, die zich manifesteert in een kwaadaardig gezwel van zelfstandig groeiend weefsel, dat de regelmaat van celvernieuwing in het menselijk lichaam verstoort en de stofwisseling wijzigt. De oorzaken kunnen verschillend zijn, maar vertonen in één opzicht blijkbaar een overeenkomst: een langdurige en frequente prikkel van dezelfde plek van 't lichaam kan aanleiding tot kanker geven, die dan echter eerst na tenminste twintig jaar tot uiting komt. Verschillende stoffen, zoals teer, aniline, invloed van zon en vorst, en vooral overmatige bestraling (ultraviolet licht) kunnen kanker veroorzaken. De verschijnselen die niet met pijn vergezeld gaan zijn o.m. een niet genezende zweer, verdik king in de borst, ongebruikelijke bloedingen, voortdurende stoornis sen in de spijsvertering, aanho u dende heesheid met hoest e.d. OUDERDOMS- VEBSCHIJNSEL. Kanker is overigens een ouder- domsverschijnsel en heeft in de wereld juist zo'n uitbreiding ondergaan, sedert de gemiddelde leeftijd van de mens gestegen is tot 70 jaar. In dit verband achtte dr. van Doornum het in principe nood zakelijk, dat iedereen, die de leeftijd van 40 jaar bereikt heeft, tweemaal per jaar wordt onderzocht, hetgeen jammer genoeg niet te verwezenlijken is. Voorts zal het noodzakelijk zijn, dat naar andere bestrijdingsmid delen wordt gezocht dan alleen operatie en bestraling. En tenslotte is er behoefte aan voorlichting. De helft van de men sen, die aan kanker sterven, zou te redden zijn. Het bezwaar is de kankervrees en de daarmee samen hangende angst om zich op dit punt tijdig aan een onderzoek te onderwerpen, hetgeen twee voor delen met zich mee zou kunnen brengen: le. het tijdig onderkennen van kanker met de mogelijkheid van genezing en ten 2e. of de geruststellende verkla ring, dat de verschijnselen ten on rechte aan kanker toegeschreven werden. Voor de kankerbestrijding is 2 miljoen gulden per jaar nodig. De oproep om het Koningin Wil- helminafonds te steunen, vormde dus terecht het slot van de uiteen zetting van de man uit de dage lijkse praktijk, die de behoeften aan meer research en aan meer terapeutische mogelijkheden uit de eerste hand ervaart, evenals de noodzaak om meer hulpkrachten te kunnen aantrekken voor dit werk. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijla gen van: le. het bestuur der Limburgse Land- en Tuinbouwbond afd. Mer- selo, om vergunning tot het op richten van een hamermolen-instal- latiie met menginstallatie en spits en schilmachine met bijbehorende eievator en schroeven, met 10 electro-motoren van gezamelijk 104 PK., kadastraal bekend gemeente Venray, sectie B no. 3339: 2e. het bestuur van de Limburg se Land- en Tuinbouwbond afd. Oirlo, om vergunning tot het op richten van een maalderij-mengerij met diverse electro-motoren van gezamenlijk 92 PK., kadastraal be kend gemeente Venray, sectie E no. 399. Gedurende tien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking bestaat voor eenieder de gelegen heid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op woensdag 1 april a.s., des namiddags 15 uur, in het gemeentehuis te Venray een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Eenieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Venray, 11 maart 1959. S.V.V.-nieuws Traditiegetrouw werd de big- match WittenhorstVenray, ook ditmaal met veel spanning en de nodige gereserveerdheid tegemoet gezien. Door de opvallend goede prestaties van de Horstenaren de laatste weken mocht men verwach ten, dat een overwinning ook nu weer niet anders dan met een uiterste krachtsinspanning behaald zou kunnen worden. Door een verdiende 21-overwin- ning werd de waan-idee, als zou Venray gedoemd zijn tegen Wit tenhorst te verliezen radicaal uit gewist; beide wedstrijden zijn hier mee in een Venray-overwinning geëindigd. De wedstrijd van jJ. zondag was voor wat betreft het vertoonde spel matig. Er werd aan beide zijden ijverig en hard gewerkt, waarbij onze spelers toch wel een bedui dend technisch overwicht toonden, doch de slagvaardigheid om dit in doelpunten uit te drukken ontbrak. Als een belangrijk winstpunt uit sportief oogpunt bezien, mag wor den aangehaald, dat de wedstrijd ook nu wederom in een onderlinge verstandhonding werd gespeeld, iets waaraan 't in 't verleden wel eens mankeerde en daardoor mogelijk de wedstrijden sensationeler maakte doch waarmee men de sport in 't algemeen toch geen beste dienst bewees. Vanaf de aftrap toog een fel op winst belust SVV ten aanval en nam direct het heft in handen. De aanvallen liepen echter op niets uit en Wittenhorst zag kans de strijd meer in evenwicht te brengen. Na 20 min. werd bij een gevaar lijke Horst-aanval de hard inge schoten bal in eerste instantie door v. Boven weggestompt, de Horster linksbinnen wist zich meester te maken van het fel omstreden leder en met een goed schot verdween de bal in het Venray-doel, zodat Horst de leiding veroverde. Dit was het sein voor SVV om energieker aan te pakken, de aan vallen werden talrijker en gevaar lijker maar het duurde nog tot de 40e min. vooraleer de gelijkmaker een feit werd. Koonings speelde zich keurig vrij en gaf een prima voorzet uit welke V. Lucassen met 'n prachtige kopbal, doelman Peeters het nakijken gaf. Met gelijke stand ging de rust in. Na de rust werd het Venray over wicht beduidend groter en moest Wittenhorst ziGh hoofdzakelijk be palen tot verdedigen. Na 10 min. deed zich voor het Horster-doel een opeenhoping van spelers voor, waar uit Koonings als overwinnaar te voorschijn kwam en de stand op 12 bracht. Venray bleef aanvallen en diverse schoten en kopballen werden op het Horster-doel afgevuurd, doch zonder sukses. Onze verdediging had wei nig moeite met de sporadische Wit- tenhorst-aanvallen en kon zich hoofdzakelijk bepalen tot opbouwend werk. In de laatste fase van de strijd dachten we de voorsprong nog ver groot te zien, doch Rutten schoot langs de paal en Vennekens in laatste instantie van dichtbij pre cies in de veilige armen van de doelman, zodat de eindstand 12 bleef. Een enigszins gedeprimeerd 2e elftal kon niet de kracht opbrengen om het goede voorbeeld van het le elftal na te volgen. De geestdrift en wilskracht, waardoor tot heden diverse prima resultaten werden geleverd, ontbrak, waardoor de wed strijd tegen Wittenhorst 2 met 4—1 verloren ging. De mooie positie welke dit elftal tot nu toe op de ranglijst innam, werd door dit resul taat beduidend minder. Nog 3 wed strijden resten hen van het einde van deze competitie, door deze nog in winst om te zetten, kan het ver loren terrein worden herwonnen. Doe je best. Venray 3 heeft eindelijk door moedig volhouden gekregen wat hen door pech in zovele wedstrijden werd onthouden. Eindelijk weer eens een overwinning. Met 42 werd Swolg. Boys geklopt in een wedstrijd waarin onze jongens door lopend in de meerderheid waren. Met prima doelpunten in de 8e min. door P. Smits, in de 35e min. door M, Janssen en na de rust door P. Smits en W. Clevers, werd de zege een feit. Door de goed spelende achterhoede bleef de S wolgen-score tot 2 doelpunten beperkt. Venray 5 heeft het ook op eigen terrein niet kunnen bolwerken tegen Meterik 2. In een harde wedstrijd werd een 42-nederlaag geleden. Van een beduidend Meterik over wicht was geen sprake, doch na ean buitenspel doelpunt en een strafschop viel de overwinning hen ten deel. Programma voor a.s. zondag: In verband met een vastgesteld inhaalprogramma is voor ons le elftal geen competitiewedstrijd vast gesteld. Zeer waarschijnlijk zal een vriendschappelijke thuiswedstrijd worden gespeeld tegen een tech nisch goede tegenstander, zodat in dien een en ander door kan gaan, men evenals destijds tegen Sp.club Emma, verzekerd is van een be hoorlijke voetbalwedstrijd. Venray 2 moet op bezoek bij de Wit-Zwart reserves. Beide elftallen ontlopen elkaar niet veel in kracht. De thuiswedstrijd werd indertijd met 10—1 gewonnen. Een kleine overwinning zou nu echter al een mooie prestatie zijn. Het 3e elftal moet naar Horst om te proberen het sukses van af gelopen zondag te prolongeren tegen Wittenhorst 3. Wordt er ge speeld als toen dan mogen we een overwinning verwachten. Zet je beste beentje voor. Venray 4 krijgt Geijsteren op be zoek en zal het niet gemakkelijk krijgen. Toch moet het ook nu nog mogelijk zijn om te winnen; in het begin van de competitie lukte het ook. Venray 5 speelt eveneens thuis en wel tegen DIS 3, een unieke gelegenheid om nog eens een wed strijd te winnen en het doelgemid- delde een beetie op te halen. Hockey-nieuws De resultaten, waarmede ons hockeyend Venray, zondag j.l. uit Midden-Limburg terugkeerde waren verdeeld gunstig. De dames gingen na de lange overwintering op het pad der over winning verder en behaalden in Weert een gemakkelijke 2—0 over winning. De promotie-kansen blij ven dus gunstig. Bravo! Zondag a.s. wordt de laatste uit wedstrijd in Bergeyck gespeeld. De heren zijn blijkbaar de kluts kwijt; in Roermond werd met 2—0 verloren. De kampioenskansen mag men nu definitief afschrijven. Voor morgen is er voor de heren geen competitie-wedstrijd vastge steld; wel trekt de MHCV-famille morgen om 6.30 ter bedevaart naar de Smakt. „Oostrum"-nieuws Het eerste bracht zondag j.l. een bezoek aan Lomm, met als resul taat, een 4—2-nederlaag. Er moest ook nu weer met enkele invallers worden aangetreden, maar dat wil toch niet zeggen, dat men dan moet verliezen. Het vertoonde spel was maar povertjes. Er werd over het algemeen met te weinig geestdrift gespeeld. Heren, er mag ook nog wel eens gewonnen worden, want onze plaats op de ranglijst is nog lang niet safe. Een combinatie van het 2e en 3e elftal speelde thuis een vriend schappelijke wedstrijd tegen het nog maar kort geleden opgerichte Mer- selo. Beide partijen waren goed aan elkaar gewaagd. Meer routine bracht tenslotte de overwinning bij Oos trum. Nadat de rust was ingegaan met 1—0, wist onze linksbuiten enkele minuten voor het einde de stand nog op 2—0 te brengen, wat tevens de eindstand werd. Het eerste is morgen competitie vrij, maar speelt nu thuis een vriendschappelijke wedstrijd tegen de „Spoorboys" uit Nijmegen, om 2 uur. De stand Montagn. RKGFC Achates Volhard. RKDSO Meerlo BW Oostrum Tienray E.W.C. RKLVV Resia is: 18 13 0 18 10 5 13 11 2 17 9 7 7 6 6 4 4 4 5 4 10 4 10 1 12 26 60—32 25 42—27 24 31—22 22 48—25 18 38—48 17 37—40 17 37—40 15 41—43 13 31—37 12 32—38 12 31—42 1—50 11 Schoolcompetitie Dr PoelsschoolP.Bandensch. 5—0 Eindstand: Dr Poelssch. 4 3 0 1 7 20—4 P.Bandensch. 4 2 1 1 5 8—9 Hens.school 4 0 4 0 0 2—17 Door de uitslag van bovenge noemde wedstrijd is voor de 2de maal achter elkaar de Dr. Poels school kampioen geworden. Van harte proficiat. Tenslotte onze dank aan 't St Jozefklooster, dat 't voet balveldje beschikbaar stelde. voor moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Faping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren. Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blltterswijck. D 67. Tel. 263 NIEUW! Dat schattige kinder onder goed PAPAVER nu verkrijgbaar met witte én met gekleurde kantjes! Maak uw dochter blij met dit leuke fijnrib goed. 't Is echt sterk. En niet duur. v.a. f 2.95 per stelletje. ondergoed ven de bovenste plank naast Raadhuis Hofstraat Telefoon 1473 Lenteheerlijke tijd van nieuw leven, vrolijke kleurtjes, frisse toiletjes en natuurlijk nieuwe Gold-line enkalons. Ook in naadloos topkwaliteiten. Reeds vanaf f 2,75 Met enkalons al Uw wensen vervuld Zie ons Yoorjaarsboekje mei 1001 voordelige koopjes Foto-albums Foto-hoekjes Poëzie-albums Poëzie-plaatjes HET WARENHUIS fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Tel. 566 Julianasingel 2 beter dan stomen Dinsdag voor 1 uur gebracht, vrijdags terug EBBERINK HET WARENHUIS Hofstraat 10 Julianasingel 2, Tel. 566 Begrafenisonderneming Schoolstraat 5 Tel. 1592 (eesten groot o( klein Th. Claessens verhuurt glas, bestek en porcelein Bezorgen en ophalen gratis. Grotestraat 29 Tel. 385 dat er geen schoenen rijn,' die u leuk staan en tóch gemakkelijk zitten. Onze voorjaars collectie, ook voor volle voeten, is nu compleet «m i Kom eens kijken en passen Er is royale keuze I Grolesiraat 6

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2