>1 :or prachtige permanent A f/f/unut 1 m FORD GRATIS gratis gratis gratis gratis gratis Dr. Veraart officier. 133 Dit is de nieuwe Handels- en Verenigings-drukwerken Drukkerij fa. van den Munckhof ASSMMTIMI EJk deide IEtp Hk de,de stuk 0VtRV DtL ök ffP k WOIWSMIDDEL Elk derde pak cilAMPOO Elk derde pakje oHIwie en De Gruyter betaalt! Meisjes, Uit donkere gewesten Automobielbedrijf L.J. VAK HAREN VENRAY HET SNOEPJE VAN DE WEEK Nadat 's morgens zeer velen de familie Veraart persoonlijk de hand waren komen drukken ten afscheid, kwam 's middags in Huize St. Anna een uitgelezen gezelschap bijeen in een feestelijke zitting. Behalve dokter Veraart en zijn familie, zusters van St. Anna, ver plegend en technisch personeel en patiënten, waren daarbij o.a. tegen woordig dr. Piebenga, hoofdinsp. van de Geestelijke Volksgezondheid, dr. Dolk, inspecteur voor het Noor den, Zr. Godelieve van het hoofd bestuur der Zusters van Liefde te Gent, heer Deken Loonen en Burge meester Janssen. Dr. Kortman opende de rij spre kers met een kort woord van wel kom, waarna Soeur Godelieve de verdiensten schilderde van de scheidende geneesheer-directeur, die van een kapot en verwoest St An na een model-inrichting heeft ge maakt en in 14 jaren tijds, niet alleen het uiterlijk van de inrich ting maar ook het innerlijke, de geneesmethoden, grondig heeft ver anderd. Zij drukte namens het Hoofdbestuur haar leedwezen uit een dergelijk kundig dokter en leider te moeten verliezen, maar verwachtte, dat de geestelijke volks gezondheid in het zuiden van ons land er slechts bij zou winnen. De heer Hendriks bracht namens het personeel de scheidende arts dank voor de prettige samerwer king in de afgelopen 14 jaren, waarbij hij vooral wees op de sociale lotsverbetering van het personeel. Een verpleegster bracht dank voor alles wat de dokter had ge daan voor het verplegend personeel. Niet alleen was hij een kundig docent, die hen naast de voorge schreven lessen ook levensblijheid leerde, maar hij wist het werk te waarderen, een waardering die mede tot uiting kwam in het mooie en practische verpleegstershuis Ook een verpleegde sprak een kort woord, vol dankbaarheid voor het vele wat dr. Veraart voor hen allen in de afgelopen jaren heeft gedaan. Een vlinderballet, waarbij speciale lichteffecten werden toege past, verlevendigde het geheel. Officier in de Orde van Oranje Nassau Dan was het woord aan Dr. Pie benga, die de vele en bijzondere verdiensten naging van de vertrek kende geneesheer-directeur. Hij wees op de wederopbouw van Huize St Anna, zijn leiderschap bij de Kath. Medische Opvoedkundige Bureaux, waarvan hij de eerste voorzitter was, zijn lidmaatschappen van de Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijk Gestoorden, van de Kath. Verpleegstersraad, van de Commissie voor Geestelijke Volks gezondheid, van het Limb. Groene Kruis, van de Gelderse Commissie voor Bejaardenzorg en van de Staatscommissie voor de Geeste lijke Volksgezondheid. In al deze verenigingen en commissie is baan brekend werk verricht, zoals hij baanbrekend werk verrichtte in Huize St Anna en andere inrich tingen, waaraan hij als adviseur was verbonden. Dit werk is voor H.M. de Koningin aanleiding geweest de scheidende geneesheer-directeur te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, welke hem door dr. Pie benga werd opgespeld. In zijn ver der betoog wees deze spreker nog op de grote werkkracht en het organisatietalent van dr. Veraart, die ook in vele publicaties en voor drachten zich een zeer kundig psychiater toonde. Dr. Kortman sprak als laatste een woord van afscheid tot dr. Veraart en ook hij wees op de grote evolutie die de krankzinnigen verpleging de laatste jaren heeft ondergaan en waarin o.a. dr. Veraart zulk een werkzaam aandeel had. Hij wees op zijn grote werkkracht en op zijn Amsterdams koopmans schap, dat mede aanleiding was tot een snelle en schone weder opbouw van Huize St Anna. Hij vertrouwde, dat ook de toekomstige samenwerking even prettig zou zijn, als ze in het verleden is ge weest. Dr. Veraart was dankbaar voor de vele blijken van sympathie, die hij op deze voor hem toch zware dag had mogen ondervinden. Hij had in samenwerking met velen iets kunnen jdoen voor de lijdende mens en hij hoopte ook in zijn nieuw werkterrein daartoe moge lijkheden te kunnen vinden. Met da verzekering dat daarbij Huize St Anna een zeer bijzondere plaats zal blijven innemen besloot hij zijn dankwoojd, Harmonie „Euterpe" bracht de nieuwe Officier maandagavond een klinkende serenade als gelukwens van de gehele Venrayse bevolking, die ook in die 14 jaren veel heeft mogen profiteren van de werk kracht en het organisatietalent van deze scheidende arts. Contractteelt van groenten De Provinciale Voedselcommis- saris voor Limburg maakt bekend, dat ter voorkoming van misver standen er door het Produktschap voor Groenten en Fruit de aan dacht op gevestigd wordt, dat hoe wel het telen op contract voor conservenfabrieken van spinazie en sperciebonen in 1959 ook zal zijn toegestaan aan niet erkende groente telers tot elke gewenste opper vlakte, deze contractteelt alleen mag plaatsvinden, indien de teler op contract gebruik wenst te ma ken, van een eventueel in zijn bezit zijnde gewone tuinbouwteeltvergun ning, voor de aanvang van de teelt in het bezit is van een daartoe strekkende bijzondere tuinbouw teeltvergunning. De teler wordt geadviseerd deze bijzondere tuinbouwteeltvergunning tijdig aan te vragen, hetzij er zich tijdig van te vergewissen, dat de conservenfabriek, waarmede hij heeft gecontracteerd, voor het ver krijgen van de vereiste vergunning, van deze contractteelt, opgave heeft gedaan aan het Produktschap voor Groenten en Fruit. Bruiloften en begrafenis sen voor 50-60 jaar terug. Heel slecht is H. N. Ouwerling in zijn boek „Uit de donkere ge westen" te spreken over de ker missen, begrafenissen en lijkmalen van een goede vijftig jaar geleden. Onze rustige, vreedzame, kalme dorpen zijn gedurende enkele op eenvolgende dagen van het jaar het toneel van feestelijkheden, waar voor ik niet anders dan een woord van hoge afkeuring en diepe ver achting kan overhebben. Ik bedoel onze hoogvereerde kermissen!' schrijft hij. Die voorvaderlijke liefhebberijen zijn over 't algemeen een schande voor 't land, 'n klap in 't gezicht van 't godsdienstige en zedelijke leven in Brabant en Limburg. En diezelfde feestgetijden, waarin de brooddronkenheid en ongebonden heid hoogtij vieren, hebben dan hun oorsprong te danken aan een gods dienstig, aan een kerkelijk feest! Indien de etymologie van het woord het niet aanwees, het niet door mannen van gezag op goede gronden was bewezen en beschre ven en het niet van hand tot hand was overgeleverd, zou Ouwerling dat laatste onmogelijk hebben kun nen geloven. Hij noemt de kermissen „schan delijke bacchantenfeesten", waar tegen niet te krachtig te velde kan worden getrokken. „Ze zijn 'n schandaal v.oor ons christelijk volk, 'n triumftocht voor 't béte humaine; 't gaat er bijna altijd dierlijk naar toe; de kermis sen waren sinds onheugelijke tijden een waar beestenspel". En wat verder schrijft hij: „Zoals wij de kermissen ten on zent kennen, horen ze niet thuis in 'n beschaafde, christelijke maat schappij, in de verste verte niet. De dagen, aan die dierbare fees ten gewijd, zijn dagen van buiten sporig drinken, vechten, moorden; 't zijn dagen van walgelijke tonelen, rechtstreeks indruisende tegen christendom, christelijke zeden, be schaving, ontwikkeling, mens zijn." Hij zegt, dat men in de fatsoenlijke herbergen, waar in de regel een goede toon heerste, dan geschreeuw en gejoel hoorde en dé vloer er uitzag of hij met slijk gedweild was. „De drinkgelegenheden van minder allooi lijken dan soms veel op inrichtingen, die ik niet noemen zal". Maar ook bij begrafenissen vond Ouwerling veel in volslagen dishar monie met het christelijke en eer biedige, dat zulke plechtigheden moet kenmerken. Hij liet een woord van afkeuring horen tegen het schandelijke geborrel bij sommige uitvaarten en vroeg zich af of ge bed en dronkenschap, treurnis en jenevergebruik hand in hand moes ten gaan. „Dat er met dat traditio neel gepimpel, geborrel, gepruuf, enz. eens voorgoed gebroken wordt is werkelijk toch niet meer te vroeg," meent hij. ,,'t Is een eisch der christelijkheid. Een eisch van beschaving en fatsoen. Een eisch van de eerbied, die we aan onze doden verschuldigd zijn". Ook de dodenmalen vond hij, als eet- en drinkpartijen, niet meer van deze tijd. Hij kon ze met de beste wil van de wereld niet rijmen met de hoogst ernstige plechtig heden, waaraan men ze had ver bonden. Ze verliepen de laatste tijd tamelijk goed, „maar gedurig ook komen toch afwijkingen voor, die werkelijk schandelijk zijn". Binnenkort leverbaar in 2- 4-deurs uitvoering of als Combi. Élégance - Comfort - Prestatie De Taunus 17 M heeft een bijzonder fraaie carrosserie, geheel gesynchroniseerde 3-versnellingsbak, zuinige motor en ïnstrumcntenbord met toetsenbediening. Onafhankelijke voorwielvering, vaste wegligging.. llf J v De Gruyter's kassabons zor gen ervoor, dat ik elk half jaar een nieuw permanent heb, zonder dat ik één cent uit eigen zak hoef te betalen. alk ocm&eWsgin .iAKM/ ■Avpoth.bn Uflflffllt L financie,<n<5** a JULIANASIN6EL41 -tefcf. 7O5M80) NA KANTOORTIJD 462 Voor dc kinderen Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. voor moeilijk heden, ofWel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; mvmii

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4