OPEN BRIEF tot de ons bezoekende Kamerleden. Kerkelijke Diensten Kerkel. diensten te Smakt Excellentie en Hoogedelgestrenge Heren. Dat gij uw tijd hebt vrij willen maken om kennis te nemen van de problemen en moeilijkheden, die liggen in het Limburgse, stemt tot grote dankbaarheid, U zult het ons niet euvel duiden, dat wij speciaal de problemen en moeilijkheden van onze gemeente reeds voor Uw komst onder Uw aandacht brengen. Dit niet om de zorgen van andere gemeenten te bagateliseren, maar wel omdat U op Uw reis waar schijnlijk nergens zulke „vreemde" gemeente zult aantreffen als hier. Vreemd in die zin, dat onze ge meente feitelijk bestaat uit elf aparte dorpen, waarvan de zgn. kom het grootste is. Deze 11 dorpen hebben ieder hun specifieke problemen. We denken aan scholenbouw, aan recreatieruimte, aan sportgelegen- heid, gas, water en electricitelt, riolering e.d.; problemen, die op ieder dorp anders liggen, maar waarmee de gemeente als zodanig grote bemoeienis heeft. Dan de verbindingen, de wegen. Bijna 450 km. wegen liggen in onze gemeente, die links en rechts de dorpen verbinden en de gemeente zelf met andere plaatsen. Meer dan 300 km. daarvan bestaat uit zandwegen en deze vormen een probleem op zich, nu 't intensiever en sneller wordende verkeer dage lijks om verbetering en verharding vraagt. Veel is hier al gebeurd sinds de oorlog grote offers vroeg. De scholen zijn herbouwd, kerken hersteld, woningen vernieuwd en verbeterd. Wegen kregen een vast wegdek, parochiehuizen gebouwd, waterleiding en gas aangelegd, electriciteit uitgebreid. Maar nog liggen in Venray de meeste niet op electriciteit aange sloten panden van geheel Limburg. Nog moeten hier vele mensen water drinken, dat feitelijk voor menselijke consumptie niet geschikt is. Nog wachten velen op gas... Veel is ook gebeurd op het ter rein van de landbouw. We hebben voor j.en na de oorlog dorre peel- grond tot vruchtbare akkers ge maakt en peelvlakten omgetoverd tot welvarende dorpen. Maar we zijn aan het einde van ons Latijn i.e. peelgrond. De Heydse Peel, rond 200 ha, ligt nog onontgonnen, maar moet aan de voorgenomen verkaveling in het Lollebeek-plan de mogelijkheid tot sanering geven. Daarom zijn we na de oorlog gaan omschakelen. Er is een industrieterrein ge komen, een nijverheidschool, waar op thans bijna 250 leerlingen les halen in metaal- en houtbewerking. We hebben fabrieken aangetrok ken en de evolutie van landbouw naar industrie is in volle gang. Toch ligt ons werklozencijfer boven het Limburgs gemiddelde en moeten velen pendelen naar elders. Dat betekent, dat er meer moet komen. Grotere industrie-terreinen meer fabrieken. Venray wordt 'n te stimuleren kern, waardoor op dit terrein faciliteiten verkregen wor den. Doch de „aanwijzing" duurt lang en kostbare tijd gaat verloren. En de nijverheidschool klaagt, dat de dringend nodige uitbreiding niet door kan gaan. Met de bouw van fabrieken z\jn we er niet. Er moeten extra huizen komen voor het hogere meekomen de personeel, er moet gelegenheid zijn voor vrijetijdsbesteding, re- recreatie en sport. Plannen zijn al klaar voor sportvelden, recreatie oord en zwembad. Plannen worden gemaakt voor een cultureei Centrum, waarvan behalve een groot deel van Noord- Limburg ook Oost-Brabant profi teren zal. Maar woningen zijn en blijven er tekort. Meer dan 300 woningzoekenden telt onze gemeen te en het grootste deel daarvan zal niet particulier bouwen. Dan zijn we er nog niet. Want industrie vraagt goede verbindingen. Behalve dat de spoorlijn Nijmegen- Venlo ongelukkig ligt, is ze nog steeds een-baans en niet geëlectri- ficeerd. De nieuwe weg midden door de Peel is nog steeds een plan en de verbinding met Brabant is slecht, hoewel het Brabantse gedeelte reeds kant en klaar ligt. We denken aan een doortrekken van de Noorder vaart en durven op de verbinding Arcen—Ruhrort te wijzen, van be lang voor geheel Noord-en Midden- Limburg. U ziet het, problemen genoeg en plannen genoeg! De grootste moeilijkheid ligt in het feit, dat er geen geld is. De gemeente, die zovele zorgen en moeilijkheden heeft, waarvan we boven een summier overzicht ga ven, tobt Immer en altijd met geld! Een kwaal van vele gemeenten, maar gezien de structuur van de onze, juist zo erg. Een plaats in volle evolutie, waar van de ingezetenen getoond hebben vooral na de bevrijding ook persoonlijk grote offers te willen brengen, wordt hierdoor in haar opbouw geremd, in haar evolutie tegengehouden, iets wat men niet ongestraft kan blijven doen! Bij Uw komst naar onze gemeen te zal U waarschijnlijk op deze punten nog uitgebreider gewezen worden. Moge Uw bezoek aanleiding zijn, dat veel van wat nu geremd en tegen gehouden wordt maar wat zo noodzakelijk is voor een verdere groei en bloei onzer gemeente zal worden weggenomen en mogen wij de streek van Peel en Maas in meer dan welwillende aandacht aan bevelen van 1 tot en met 7 maart. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan Geerets Zondag 6.30 Ant. Fransen, echtg. en overl.fam, 7 30 Johan Janssen (kaartclub), 8 30 Gertr. v.Heijster, 9.15 hoogmis vd. parochie, 10.30 Ed. Camps en Petron. v. Helden, 7 uur Lijdensmeditatie. A.s. zondag bijzondere vergade ring voor alle zelatricen van het Apostolaat des Gebeds om half 12 in Jerusalem. Maandag 6.45 overl. parochianen, 7 30 Wilhelmina Swinkels-Emons 7.30 Hendrina Jansen-Manders, 8.15 Hendrina Janssen, Peter en Maria Willems lh, 8.15 Th. Messemaekers, Dinsdag, 6.45 Jean Peeters (oude buurt), 7.30 tot int. Pans Joh. 23, 7.30 fam. Janssen-Klaessen en Maria en Gerard Janssen, 8.15 Peter van Meijel 3kl, 8.15 mevr. Drenih. Woensdag, 6.45 Jan de Bruin en echtg., 7.30 Wed. Barends, 7.30 Mart. Verstegen, 815 dr. Bloemen. Donderdag, 6.45 Th. Siebers, 7 30 Sacramentshoogmis, 7.30 Jacobus Oudenhoven, 8.15Catharia Molders 3kl, 8.15 H. Jacobs. Biechtgelegen heid van 7—8 uur, 8 uur lof daarna aanbidding tot 12 uur. Vrijdag, eerste vrijdag, 6.30 voor de oorlogsslachtoffers, 7 uur int. R, 7.30 M. Verstegen (buurt), 7.45 H. Hart-hoogmis, 9 uur Avondmis C. Lagerberg, echtg. en wederzijdse ouders lh. Zaterdag, Priester-zaterdag, 6.45 O.L. Vrouw-hoogmis, 7.30 overl. ouders Maessen-Swaghoven, 7.30 Fr. Aerts, 8.15 Wilhelmina Esser lh, biechtgelegenheid van 5.307.30, 7 uur kruisweg. Morgen onder de H. Missen de eerste collecte voor onze knielknssens in de kerk. Wij bevelen deze ten zeerste aan. RECTORAAT PATERSKERK Derde zondag van de Vasten. De H. Missen om 6 30, 7.45 en 10.30, 9 uur de hoogmis. Eerste collecte voor de kerk, tweede v.d. bijzondere noden. 7 uur derde lijdensmeditatie. Maandag, mis van de dag. Dinsdag, mis van de dag. 7.30 lof t.e.v, St Antonius. Woensdag, mis van de dag. 8.45 Avondmis. Donderdag, mis van de dag. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag, eerste vrijdag van de maand. Kwart voor 7 gez. H. Mis, Kwart voor 8 H. Mis voor de kin deren van de lagere scholen. 7.30 's avonds oefening vd. H. Kruisweg. Vandaag de mis v.d. H. Geheimen van de Kruisweg. Zaterdag, mis van de dag. Van 3 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. MIS-INTENTIES Zondag, 7.45 Paula Driessen, 9 u. Henri Hoeymakers, 10.30 Petronella Pouwels-Friesen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 6.15 v. overl. ouders Phillpsen-Goosens en zoons Martin en Peter. Maandag, 7 uur overl. fam. Halle- Lenssen, 7 uur Joannes Hooge- weegen, 7.45 overl. ouders Feller- Mertens, 8.30 Joh. v. Heyster-Tolen als lid van de Derde Orde. Dinsdag, 7 uur Jan Jenneskens als lid vd. Derde Orde, 7 uur bijz. int., 7.45 Jacques Janssen, 8.30 Wil lem Jenniskens namens de buurt. Woensdag, 6.15 Petronella Pou wels-Friesen, 7 uur overl. vader, 7 uur Pater Casimir en ouders, 7.45 Willem Jenniskens, 8.30 overl. fam. Bouten-Verschuuren. Donderdag, 7 uur Huub Hendriks, 7 uur bijz. int., 7.45 Jacq. Janssen namens de buurt, 8.30 Wed. Willems- Gerards als lid v.d. Derde Orde Vrijdag, 6.15 Petronella Pouwels- Friesen, 7 uur Gerardus Janssen, 7.45 Jacobus Thomassen, 8.30 overl. fam. Paules. Zaterdag, 7 uur Joannes Hoppe, 8.30 Jacobus Thomassen. PAROCHIE OOSTRUM 3e Zondag vd. .Vasten: 7 uur H. Comm., 7.30 vroegmis, 9 uur H. Comm., 10 u. hoogmis, 34 maand, aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 best. zm voor Will. Derickx, echtg. en zoon. Dinsdag: 7.30 best. zmvoor Edm. Vandevenne en echtg. Woensdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Ger. Camps en Jacoba Hillen. Donderdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: le vrijdag der maand, 6.30 stille H. Mis, 7.30 pl. H. Mis t.e.v. het H. Hart op te dragen voor Joanna van Heyster, 7.30 pl. lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdag: le zaterdag der maand, 7.30 best. gez. H. Mis voor Henri Hermans, 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 3e Zondag vd. vasten: le zondag der maand Maart toegewijd aan de H. Josef, 6.30 H. Coram, lm om 7 uur en 8.30, 8,30 lm voor Anna van Rijswijk, 10 u. parochiehoogmis, 3 uur Kruisweg en lof, le collecte is buitengewone coll. bijzonder aan bevolen, 2e voor 't bisdom. Maandag: 7.30 zieled. overl. fam. PetersKemmelings. Dinsdag:7.30 stichting Theodorus Heidens Maria Baeten enGerirudis Lenssen. Woensdag: 7.30 maandstond Pe tronella Ophey. Donderdag: 7.30 zieled. Eleonora Linders best. door de buren, van 5—7 u. wegens eerste Vrijdag. Vrijdag: le vrijdag der maand toegewijd a.h. H. Hart van Jezus, 6.30 H. Comm., lm om 6.45, hoog mis om 7.30 stichting Baeter,— Jeurissen na de H. Mis uitstelling acte v. toewijding Tantum ergo en zegen, 's avonds om 7 30 avondmis en lijdensmeditatie. Zaterdag: le zaterdag der maand, 7.30 zieledienst Petronella Ophey best. door de buren, van 57 uur biechten, 7 uur Marialof. Deze week de H. Communie aan de zieken. PAROCHIE LEUNEN Zondag, 7 uur H. Mis voor Wed. Vorstermans-v.d. Munckhof, 8 uur H. Mis v.d. parochie, 9 uur H. Mis voor een overl. vader, 10 u. hoog mis tot int. van een zieke. Maand- collecte voor onze kerk (bijz. aanb.) 3 uur maandelijks Aanbiddingsuur. Maandag, 7 uur H. Mis v. Peter Willemse en Catharina Geerarts, 7.30 Sol. gest. jrg. Frans Voermans en echtgenote. Dinsdag, 7 uur H. Mis v. overl. fam. van Dijck-Smits, 7.30 Sol. gest. jrg. Maria Litjens-Smits. Woensdag, 7 uur H. Mis v. Wed. Smits-Meijers, 730 Sol. gest. jrg. Johannes Poels, echtgen.endoch'e'' Johanna, 's Avonds 7.30sluitingsles cursus 18-jarigen. Donderdag, 7 uur H. Mis voor Petronella Asselberghs, 7.30 Sol gest. jrg. Peter Joh. Goemans. Van 6—7 uur biechten. Vrijdag, eerste vrijdas vd. maand 7 uur H. Mis, 7.45 H. Mis t.e.v. het Allerh. Hart v. Jezus tot int. v.d. offeraars. Na de H. Mis oefening van eerherstel. 3.30 Kruiswegoefe ning voor de kinderen, 's Avonds 7.30 lijdensmeditatie en kruisweg oefening. Zaterdag, de zaterdag v.h. Onbe vlekt Hart van Maria. 7 uur H.Mis, 7.30 gest. jrg. Willem Keijzers en Johanna Jenniskens. Biechten van 4—5 en 7—7.30, 7 30 lof t.e.v. O.L. Vrouw. Deze week is jaarlijkse grote schoonmaak in onze kerk. Men wordt verzocht zondag kerkboeken en knielkussens mee te nemen naar huis om later moeilijkheden te voorkomen. PAROCHIE CASTENRAY Derde zondag v.d. Vasten. Maan delijkse buitengew. coliecte voor de kerk. 10 uur hoogmis t.e.v. de II. Matthias v.d. parochie. Na de Mis verering vd. relikwie vd. H. Matthias 3 uur derde oefening v.d. vastentijd en lof. Maandag, 7.30 gez. jrd. Gerardus Verhoeven en Petronella Houben, 9 30 hoogmis tot int. vd. Hengsten- associatie. Dinsdag, 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Tielen-Thielen. Woensdag, 7.30 eerste vd. zesw.- dienstv. Johanna Rambags-Kuypers Donderdag, 7.30 gez. H. Misoverl. fam. Jeuken-Euwals. Van 6—7 uur gelegenheid tot biechten. Vrijdag, eerste vrijdag vd. maand, 7 uur H. Communie, 7.30 lm. t.e.v. H. Hart, 7 uur Avondmis t.e.v. het H. Hart, gez. H. Mis opgedr. voor Willem Thielen vanwege de buurt, oefening van eerherstel en zegen met het Allerheiligste. Vanaf 6.30 biechtgelegenheid. Zaterdag, eerste zaterdag van de maand, toegew. aan de verering v. het Onbevlekte Hart van Maria, priester-zaterdag. 7 u. H. Communie 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijst. tot int. voor hen die hiervoor offerden. Van 67 uur gelegenheid tot biechten, 7 uur lof en rozenhoedje. Kerkpoets: Mia Philipsen, Anny Dinghs. A.s. zondag vanwege Caritas- zondag in ons Bisdom preek over en collecte voor het Caritas-werk. PAROCHIE YS8ELSTEYN 3de Zondag vd. Vasten: 6 30 lm. Petronella Verheijen-Peeters, 8.10 mndd. Petronella v.Veghel-Ewals, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis best. jg. Harry en Gerard In 't Hulst, 3 uur vastenmeditatie en lof. Maandag 7,30 gez. jd. Elisabeth Fieurkens- Claesser.s. Dinsdag 7.30 mndd. Petronella Verheijen-Peeters. Woensdag 7 30 lm. overl. fam. Muijsers-Smits. Donderdag 7.30 gez. jg. Hendrika Geerets-Glelen.? Vrijdag, le vrijdag, geb. vasten- en onth.dag: 7 30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. overl.fam. Jansen-Phi lipsen, waarna uitstelling en toe wijding aan het H. Hart. Zaterdag 7.30 weekd. Petronella Verheijen-Peeters, 6 u. Marialof, tot 7.30 biechten. RECTORAAT SMAKT 3e Zondag vd. Vasten: 6.15 lm. t.z.i., 7.30 overl.fam. de Hoog-Cop- pes, 10 u. hoogmis uit dankb., 3 u. lof met preek. Maandag 6.30 lm. overl. ouders, 7.30 t.e.v. St. Jozef. Dinsdag 6,30 lm. geestel.welzijn van gezin, 7.30 overl.fam. Verstegen Kuipers. Woensdag, 7e vd. 9 woensdagen als voorbereiding op het feest van St. Jozef. 6,30 gez.jd. H. Geurts, echtg. en kinderen, 7 u. pl. hoog mis voor welslagen examen, 3 u. lof met preek, 7.30 avondmis. Donderdag 6.30 lm. v. overledene 7.30 wed. Bonants-Litjens, 5—7 u. biechten, 7 u. H. Uur. Vrijdag, le vrijdag vd. maand, 6.30 lm. uit dankb., 7.30 gez.H.Mis t.e.v. H. Hart. Na de H. Missen uitstelling, litanie en zegen. Tussen de H. Missen biechten, 7.30 vasten- oefenlng en lijdensmeditatie. Zaterdag, priester-zaterdag, 6.30 lm. v. zalige dood, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. vd. berg Carmel voor priesterroepingen, 6—5 en 7 tot na het lof biechten, 7,30 Jof. Zie eldeis dienstregeling van de maand maart. RECTORAAT VEULEN Derde zondag v.d. Vasten, 7 uur gelegenheid tot communiceren, 7.30 !m. tot int.. 10 uur hoogmis tot dankzegging, 's namiddags 2.30 H. Kruisweg en lof voor de kinderen, 's avonds 7 uur derde vastenoefe- ning. Uitsluitend maandcollecte v.o. kerk (wordt bijz. aanbevolen). Maandag, 7 30 lm. (D.K.M.) Dinsdag, 7.30 lm. Ger. v. Rens. Woensdag, 7.30 lm. tot int., 8 30 's avonds jeugdmis met volkszang tot int. v.d. Missie, onder de H. Mis collec;e voor de intentie. Donderdag, 7 30 hoogmis t.e.v. Vrouw v. Lourdes tot int. Vrijdag, eerste vrijdag vd. maand, 6.30 Communiceren, 7 uur hoog mis t.e.v. het H. Hart tot int. waar onder algem. H. Communie van de schooljeugd en jeugdstandsorg, uit stelling, oefening van eerherstel en zegen met het Allerh., 's avonds 7.30 kruisweg en lof waarna gods dienstcursus. Zaterdag, eerste zaterdag van de maand, bijz. toegew. a.h. Onbevlekt Hart van Maria, 7.30 lm t.e.v. het H. Hart v. Jezus, biechten v. 5.30 tot 6 30, 7.30 Marialof. Kerkpoetsen: Toos Spreeuwen- berg en Mia van de Goor. Katechismus: klas 3 en 4 les 31. klas 5, 6 en 7 les 39—40. RECTORAAT HEIDE Derde zondag van de Vasten. 7 30 voor Lambert us de Lauw, 10 uur hoogmis v. Ant. Rongen en echtg., 2.30 kruisweg en lof. Maandag, 7 30 overl. fam. Peeters- Janssen. Dinsdag, 7.30 Gertruda en Johan nes van Heijs'er. Woensdag, 7.30 v. H. Rutten van wege de Handboogschutterij. Donderdag, 7 30 jrg. v. Peter Joh. Willems, 7 uur biechten 8 H, Uur. Vrijdag, eerste vrijdag, 7.30 hoog mis uit dankbaarheid, 8 uur biech ten, 8 30 Avondmis tot bijz. int. Zaterdag, H. Thomas v. Aquino, eerste zaterdag, priester-zaterdag, 7.30 v. Wilh. Voesten, 4 u. Biechten. 7.30 lof. Terwijl de dagen weer gaan lengen, de zon sterker wordt en de boeren hun land weer in orde gaan brengen voor de naderende lente, schrijft de kalender Maart. En voor de Venrayse mens heeft de maand Maart zijn bijzondere be tekenis, want dan wordt van ouds her eens gegaan naar die kleine kapel over de spoorlijn, naar St J ozef Ma3rt is de St. Jozef-maand, de maand van de verborgen heilige, zoals hij wel eens genoemd is. En hei hoort tot de goede traditie, dat wq in die maand Hem eens gaan opSzoeken in zijn enigst heiligdom in Nederland, dat wij zo vlak bij ons huis hebben liggen, in de Staakt. Want al is het dan misschien te doën om in de vastentijd met zijn meisje op stap te kunnen, of om eens te kunnen profiteren van het gewoonlijk prachtige lenteweer, on bewust voelen we toch, dat die simpele werkman uit Nazareth bij zijn Goddelijke Zoon wel iets te vertellen het ft. Dat hij onze klach ten en verlangens en wie heeft die niet zal voorspreken; dat hij ons helpen zal, heipen kan. De duizend-en-een kleine dingen uit het gewor.e dagelijkse leven, de zorgen en de nood, hq heeft ze aan de lijve meegemaakt. Hij kent de nood van de gezinnen, de moeilijk heden en de bekommernissen. Hij heeft ze meegemaakt in Nazareth, in Bethlehem, in zijn doodgewone leven, waarin Hij zulk een grootse maar zware taak kreeg, de voedster vader te zijn van Jezus. De doodgewone werkman die door zijn werk en zijn leven ge worden is tot de patroon der H. Kerk, kent de arbeid, kent de moei lijkheden. Tot wie zou men zich beter kun nen lichten dan tot hem, die daar in dat kleine kapelletje op zulk een specifieke wijze staat uitgebeeld. Met de kleine Jezus zorgvol aan zijn hand, wijzend naar omhoog.... Laten we in deze St Joze.maand de oude traditie in ere houden en St Jozef eens gaan bezoeken. Waarom zou hij immers niet knikken.... AGENDA VAN DE gedurende de maand Maart Zondag 1, 8,15, 22 maart en Paas maandag 30 maart: 6.15 en 7.30 leesmissen, 10 u. hoogmis, 3 uur fof met preek. Donderdag 19 maart, feest van Sint Jozef: 6, 6.30, 7.30 en 11.30 u. leesmis in de kerk; 10 u. plechtige hoogmis; 3 uur lof, op te dragen door de Hoogeerw. Heer A. Loonen. Pastoor te Venray, de feestpreek wordt gehouden door de Weleerw. Pater Cyrillus Zwaard O.C.D.; 's avonds om 7 30 uur Avondmis. Woensdag 4, 11, 18 en 25 Maart: 6 30 u. leesmis in de kerk; 7.30 uur plechtige hoogmis in de kerk; 7 en 8.30 leesmis in de Sint Jozef kapel; 3 uur tof met preek; 's avonds 7.30 uur avondmis. Overige weekdagen: 6.30 en 7.30 H. Mis in de kerk; 7 en 8.30 uur H. Mis in de St Jozefkapel. Voor inlichtingen, aanvragen en regelingen betreffende bedevaarten wende men zich tot Pater Rektor, Karmel Sint Jozef, Smakt-Venray; Tel. 04782-232. Reisgelegenheden: busdienst Zuid ooster, lijn Venlo-Venray-Boxmeer- Nijmegen. Halte: Hol thees—Smakt.

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2