FORD Alles voor Uw boekhouding FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Ed wat doet U?? Waarom vallen slapende vogels niet? Dit is de nieuwe 'a/i/utf Automobielbedrijf L.J. VAN HAREN - VENRAY Terwijl U dit artikeltje leest, zit U waarschijnlijk bij een warme kachel, al of niet met een kop koffie, met een sigaar of sigaret. We weten zelf maar half, hoe goed we 't hebben. Op elk gebied heersen in ons vaderland uitste kende en vaak voor vele landen voorbeeldige voorzieningen, vooral op medisch gebied. U belt een dokter en hij komt U gaat naar de apotheek en op Uw recept krijgt U elk gewenst geneesmiddel De ziekenhuizen en poliklinieken zijn in ons land up to date! Maar dat is niet overal zo! Miljoenen mensen in de Missie gebieden leven nog in voor ons on denkbare toestanden. Voor de meest gevreesde ziekten, zoalslepra, fram- boesia en andere tropische kwalen, waar wij het bestaan niet eens van vermoeden, zijn in de Missie-ge bieden nog geen hulpmiddelen voor handen. Zolang dit nog bestaat, hebben wij geen reden om in zelfvoldoening te constateren, dat er al zoveel ge daan wordt. Zolang er nog ergens grote nood heerst, hebben wij niet het recht te constateren, dat we de naastenliefde al voldoende be oefenen. Onze missionarissen staan met een hart vol liefde, maar vaak met lege handen om deze mede mensen te helpen. De Memisa (Medische-Missie- actie) doet, wat ze kan om de hel pende hand te bieden. Overal ter wereld richt zij medische Missie posten op, stuurt medicamentenen verband naar de meest verlaten posten, leidt missionarissen, paters, zusters en leken op, om hun de meest elementaire medische be grippen bij te brengen. Kortom, de Memisa doet veel, maar wil nog veel meer doen! Daarbij is echter Uw financiële hulp dringend nodig. Zondag is er ook in Uw parochie een „kerkdeur-collecte".. De „Memisa" bedelt niet! Zij vraagt U zondag alleen: Wat is het U waard, dat U in vergelijking met miljoenen mede mensen 't zo goed hebt? De „Memisa" dwingt niet! Uw geweten zal U bij enig nadenken doen besluiten de Memisa-collecte zondag a.s. royaal te gedenken. Merkwaardigheden van slapende dieren De slaap is een heel natuurlijk verschijnsel voor alles wat leeft. De mens heeft een bepaalde tijd nodig om te slapen en dat is ge middeld het derde deel van zijn leven, dat hij verslaapt. Maar het is een noodzakelijkheid om het lichaam in staat te stellen zich te herstellen. Ook de dieren moeten slapen, want de natuurwet wil, dat ook hun lichamen in de gelegenheid worden gesteld zich te herstellen van de inspanning van de dag. Toch moeten we ons niet voorstel len dat de dieren slapen zoals wij, mensen, want dan maken we een grote fout. Ten eerste liggen niet alle dieren tijdens de slaap, maar zijn er, die staan te slapen en hierbij behoeven we maar te denken aan het ons allen zo bekende paard. O zeker, een paard ligt ook wel eens wan neer het slaapt, maar dat is toch eigenlijk zijn houding niet. Wan neer het dier ligt te slapen, is de slaap heel licht en blijft het meestal maar kort liggen. Zijn grote gewicht drukt namelijk met kracht tegen de harde grond; dat maakt het liggen al gauw pijnlijk en veroorzaakt kramp, terwijl het bovendien de ademhaling belem mert. Wanneer we dus horen, dat een paard eigenlijk staande dient te slapen, dan vragen we ons natuur lijk af, hoe het komt dat dit dier niet omvalt. De verklaring hiervoor vinden we in het feit, dat wanneer een paard stilstaat en zich ont spant, de gewrichten van zijn poten een gesloten geheel vormen, waar geen beweging in te krijgen is. De slapende vogel Iets soortgelijks zien we bij de vogels. Wanneer deze diertjes op hun tak de kop in de veren steken en in slaap vallen, blijven ze rustig op die dunne wiebelige tak zitten en ook al zijn ze in de diepste slaap, ze zullen echt niet van die tak afvallen. Hoe is dat nu moge lijk Het kost een vogel niet de minste moeite om zijn tenen om een takje geklemd te houden. De spier, die het krommen van die tenen ver oorzaakt, eindigt namelijk in een lange pees, die achter over het enkelgewricht loopt. Die enkel is onder ons gezegd dat wat de meeste leken de knie van de vogel noemen. Op het ogenblik dat de vogel gaat zitten, wordt dit enkelgewricht door het gewicht van de vogel gebogen en de pees wordt door het buigen iets aangetrokken. Het gevolg hiervan is, dat de klauwen samen getrokken worden en solide en krachtig om de tak sluiten. Terwijl de vogel slaapt kan er niets gebeuren, want zijn eigen gewicht zorgt er voor, dat de spier gespannen en de klauw strak om de tak gekneld blijft. Wil een vogel van een tak opvliegen, dan zal hij altijd eerst zijn lichaam omhoog moeten werpen, wil hij in staat zijn zijn klauwen te ontspannen en los van de tak te komen. Let u er maar eens op. Ook vissen slapen rustig Er zijn veel mensen die denken, dat een vis rilet slaapt. Ze kunnen niet bij hun aquarium komen of ze zien hoe de vissen hen met wijd open ogen aankijken. Toch is het best mogelijk dat hun vrienden op dat moment slapen, want dat is bij een! vis niet zo te zien, omdat vissen geen oogleden hebben die ze sluiten tijdens de slaap. De ogen van een vis zijn dus altijd geopend. Toch slaapt zo'n vis rustig. Hoe kan dat Wel om te zien zijn er twee dingen nodig, ten eerste open ogen, maar ten tweede de wil om te zien, om de dingen om ons heen waar te nemen. Hoe dikwijls zitten we niet met wijd open ogen voor ons uit te staren, zonder dat wij weten waarop onze ogen zijn ge richt. We zien dan geheel andere dingen voor onze geest. Zo is het ook met de vis. Wan neer het dier in slaap valt, blijven de ogen open, maar het bewuste zien wordt uitgeschakeld. Een ver moeide vis ontspant zich tot een zekere bewusteloosheid en staat daar rustig tussen de waterplanten te dromen. Zo zouden er nog vele eigen aardigheden te noemen zijn van slapende dieren. Wanneer we dit zien, kunnen we slechts vol be wondering zijn voor de rijkheid van de natuur, die van elk schepsel een waar wonder heeft gemaakt. Binnenkort leverbaar in 2- i-ieurs uitvoering of als Combi. Élégance - Comfort - Prestatie De Taunus 17 M heeft een bijzonder fraaie carrosserie, geheel gesynchroniseerde 3-versnellingsbak, zuinige motor en ïnstrumentenbord met toetsenbediening. Onafhankelijke voorwielvering, vaste wegligging..

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4