sj KU FLEX" DiaRoim Ilea eeute qiete meevallek in ^959" natuuilijjk (fi[ ^KUFLEX VOORDEEL* Wijs ze maar het zijn tien tegen een De Gruyter's koffieklanten Heren kostuums nu 39.- 49.- 59.- 21. 19.5 CONFECTIE FABRIEK vier grote goudrepen voor 50 cent Blijf meester DE KOFFIE- EN THEEZAAK Uitsluitend kwaliteits- kleding van dit seizoen voor controleerbaar de helft van de officiële verkoopsprijs van 78.- 98.- 118.-etc. etc. Demi-saisonsen Winterjassen van 79.- 99.- etc. nu 3950 49 50 etc. Sportcolberts 19.7 van 39.50 NU m 75 Heren kam- garen pantalons van 19.50 NU g 95 etc. Orig. „Terlenka" pantalons NU „Terlenka" kostuums van 159.50 NU yg 50 alle maten Heren regenjassen NU In wollen gabardine van 119.- NU g 50 Daroeswïntcrmantels van 69.- NU 50 Ottoman zijden regenmantels van 39,75 NU J Q 95 Wollen Yersey damespakjes van 79.- NU 3 Q 50 Lederkleding met volle garantie Lange leder herenjassen van 196.- NU Leder jekkers van 139.- NU 0Q $0 Orig. suède damesjasjes van 149.50 NU y^ 75 Om de grote drukte te vermijden kunt U het beste 's morgens kopen Jodenstraat 1 VENLO Houtstraat 25 (hoek Oude Markt) PRIJZEN In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. tot en met 13 jan. 1959 Bij elke aankoop van f. 5.- De Gruyter-artikelen Door e^n enkele administratieve maatregel is Venray ruim 170 In woners rijker geworden. De Ambonezen uit ons Am bonezenkamp zijn namelijk inge schreven in het bevolkingsregister van Venray en daarmede volwaar dige inwoners geworden van onze gemeente. Nou ja, volwaardig... Wie de kampen in 't Vlakwater bezoekt, komt onwillekeurig, on danks alles, toch onder de indruk. Wie onze bruine broeders daar in die barakken ziet huizen, ziet lo pen en werken, die kan zich toch maar moeilijk verenigen met hun woningen, al zitten die goed in de verf en al wordt alles en alles ge daan om die mensen zo goed mo gelijk te helpen en van dienst te zijn. Al wonen zelfs in onze gemeente Venrayse mensen stukken slechter, hét idee van die verzameling ba rakken geeft toch altijd een ietwat raar gevoel voor de buitenstaander. Zo het idee van de Endepoel, al gaat een vergelijking hiermee nu niet op. Dat het merendeel der Ambo nezen zelf vrede hebben met deze behuizing, die in feite neerkomt op afzondering, doet aan het gevoel van de buitenstaander niets af. De ouderen onder de Ambonezen zijn er goed mee tevreden. Zij koken hun potje en stellen niet dergelijke eisen aan hun woning als wij Hollanders. Dat wil niet zeggen, dat het er vuil en smerig is, integendeel, maar daar leven de mensen anders en eten anders. Maar zij allen en vooral de jon geren hebben toch geleerd in de vele jaren, dat ze van het zonnige eiland Ambon vertrokken zijn naar Nederland. Toen zij hun hutje of eenvoudige woning verlaten hebben en gegaan zijn ver van hup geboor tegrond, omdat ze vrij en zelfstan dig wilden wezen, hebben ze zich waarschijnlijk niet gerealiseerd wat er met hen gebeuren zou. Hebben zij op een spoedige te rugkomst gehoopt naar 't geliefde Ambon, of met het stoïcisme van de oosterling niet verder gedacht dan de dag van morgen Die dag zijn jaren geworden. Jaren, doorgebracht in een kamp, in barakken. Ze kregen eten, goed eten zelfs en wie wat leren wou, kon aan de slag. Met eindeloos ge duld is de vrouwtjes, in hun sarong, bijgebracht hoe men koken moet, hoe men wassen moet, hoe men in Nederland een huishouden regelt en bestuurt. De mannen zijn gewend aan ge regelde arbeid. Men heeft ze een vak geleerd en onderwijs gegeven. En langzaam maar zeker zijn ook zij gaan begrijpen, dat van een spoedige terugkomst geen sprake is, dat het ideaal van een vrij en onafhankelijk Ambon, in deze tijd verder af is dan ooit. Zeker, hun leiders in de verschil lende organisaties, welke de Ambon- nezen kennen, hebben bezwaren ge maakt tegen deze scholing, beducht als zij waren, dat het grote Ideaal een terugkeer naar Ambon zou uitsterven, zij hebben zelfs acties gevoerd toen de regering besloot, de Ambonnezen, die tot voor twee jaren terug hun eigen potje niet behoefden te koken en te kopen, dat zij daar toen wel mee moesten beginnen. Die maatregel dwong immers de Ambonnees te gaan werken. Zoals bekend is deze actie op niets uit gelopen. Men kan niet straffeloos mensen bij elkaar zetten en maar steeds niets laten doen op staats kosten. Gelukkig hebben de meeste Ambonnezen dit begrepen en zijn hun eigen potje gaan koken. En zijn gaan werken. Intussen hebben vooral de jon geren contacten gekregen buiten het kamp, op werkplaatsen, huis houdscholen, bedrijven, ambachts scholen en men heeft iets geleerd, wat niet op het schoolprogramma staat nl. de Nederlandse woonwijze, de Nederlandse gewoonten. En zo zijn er foto's komen hangen, zo zijn er kleedje* gekOTei. zo is ook daar in het kamp de sfeer verhol landst en wordt bij de jongeren Ambon een ver en vreen d land, dat zij kennen van horen zeggen, maar waarheen het heimwee der ouderen hen niet meer trekt. Zeer tot ongenoegen van de be- stuurderen der organisaties, die menen dat alleen het ideaal: naar Ambon terug gehandhaafd kan blijven als men bij elkaar blijft n afzonderlijke gemeenschappen, uit- geslotenen, slechts wachtende op het teken: kom terug. Dit idealis tische, hoe schoon en hoe mooi ook, kan men niet handhaven, zon der ongelukken te maken. Want de jongeren nemen dit niet, kennen dit niet, die samenhang uit de kampongs van Ambon en trekken er uit. Gaan naar een bal, gaan naar een kermis, drinken een biertje en fluiten een Hollands meisje na, trouwen er zelfs mee. Nu kan men zo'n vrouw wel in een kamp op sluiten, maar zij verstaat de ir en- taliteit der kampbewoners niet en verlangt terug na r het oude en vertrouwde, het doodgewone Hol landse leven. Dat heeft de Regering ook ge zien en deze „overboeking", die hen tot gewore inwoners van onze gemeente maakt, opent als 'tware de poorten der kampen en stellen de jonge Ambonees in de gelegen heid deel uit te gaan maken van de Nederlandse gemeenschap. Dit sis een proces, dat ook nog groeien moet, maar de eerste stap is gezet en daarom moge we die „overboeking" als een gelukkig feit beschouwen. We kennen gelukkig geen rassen waan en in de fabrieken werken blank en bruin broederlijk samen en op school zwoegen ze op dezelf de sommen. Maar het kamp waarheen ze trokken, vormde nog altijd een te grote afzondering. Dat de jongeren nu de kans krij gen er uit te gaan, is voor hen zeer belangrijk! Neem extra door Uw Boyans te bestellen bij BROEDERIJ Kanaaldijk 22a - Someren Tel. 04937-480 Bovans.gekocht bij Casa Nostra. BLIJVEN onder regelmatige con trole van onze gediplomeerde selecteurs. Voor U dus GÉÉN zorg meer! Levering door geheel Nederland. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel 6232!n23ZIlBH5l3£Bï Dat is ook geen wonder. De Gruyter heeft altijd krakend verse koffie van de allerbeste kwaliteit. Want al ziet U het ook direct, als U proeft weet U zeker: in De Gruyter's koffie is van meet af aan alles bewaard gebleven voor een fijn kopje koffie. En de 10% korting maakt De Gruyter's koffie extra voordelig. De Gruyter's te Leeuwarden 590to/ -

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2