TOILETZEEP RECLAME deGruyter Communiepr entj es Het mysterie van de nestbouw GRATIS L. J. Ill HIRE!, firotestraat 2 Drukkerij van den Munckhof het derde stuk zeep Uit Peel en Maas 100 Miljoen gulden en betere waar en tien procent alleen GOUMANS STENCILWERK bedrukt of onbedrukt Mooie sortering bij De natuur stelt ons voor raadsels, waarop wij geen antwoord weten Het voorjaar is weer in het land e,i onze gevederde vrienden keren bij duizenden r.aar ons terug. Van heinde en ver komen zij opdagen, zoeken hier hun oude nesten, of bouwen een nieuw. Er zijn veel jonge vogels bij die voor de eerste maal nestelen en zich aan dit ge weldige werk gaan wyden. Nu is dat „geweldige werk" zeer betrekkelijk, omdat niet alle vogels veel werk van hun nest maken. De pluvieren, grieten en tal van andere duin- en strandvogels maken een kuiltje, waarin ze zonder meer hun eieren leggen. En dan zijn er ook nog die helemaal geen nest maken, omdat zij op andere vogels parasiteren. Zij leggen hun ei of eieren in het nest bij een andei broedsel en leven zelf als vrolijke vagebonden verder, zonder zich om hun nakomelingschap te bekomme ren. De stiefouders moeten dan maar zien dat zij het vreemde jong, dikwijls ten koste van hun eigen jongen, groot krijgen. Men behoeft hierbij maar te denken aan een bekend voorbeeld in ons eigen land, de koekoek, en zo zijn er nog enkele. Maar de meeste vogels bouwen toch een redelijk goede woning en er zijn er zelfs die stukjes van bouwkunst te zien geven, waarover wij mensen ons slechts kunnen verwonderen. Metselaars en timmerlieden Er zijn vogels die schitterende nesten bouwen, speciaal de zang vogels. Zij gebruiken voor hun nest- bouw allerlei stoffen en metselen, bakken, vlechten en timmeren dat het een lieve lust is. Bij deze categorie vinden we knappe staal tjes van architectuur. Als voorbeeld noemen we het nest van de rietzanger, die een soort paalwoning bouwt. "Rietstengels dienen in dit geval als steunpilaren en worden in het vlechtsel opgenomen. Het diertje zoekt een plaats, waar de stengels voldoende dicht bij elkaar staan en bindt dan een groep ervan met grasstengels samen. Met andere vezels bouwt het een korfvormig, solied nestje, waarvan de bovenranden iets naar binnen gebogen zijn, om te voorkomen, dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wind nest en rietsten gels heen en weer doet bewegen. Po* wordt altijd zo hoog lat het water het niet n, terwijl deze typisch boven het water vogel aschermt tegen vreem- Holenbouw Er bestaan ook verschillende vogels, die hun nest op een geheel andere wijze bouwen. Zij zfjn hol bewoners, die zich veilig weten in hun solide nesten in bergwanden of bomen. Oeverzwaluwen graven met hun snavel en pootjes in ^leemwanden een lange gang. Aan het einde wordt deze een weinig verwijd en gestoffeerd met fijne sprietjes, worteltjes veertjes- en" haardjes. Hier legt het wijfje haar eieren en broedt ze uit. Dikwijls vinden we in één wand hele Kolonies bij elkaar en elk dier weet precies welk van de vele gaten de ingang van zijn eigen nest is. In de broedtijd en de periode, dat jongen pas - uit zijn, is het daar een drukte van belang. De vogels vlie gen af en aan en wippen tunneltje in en uit. De papegaaien en spechten zijn ook van die holbewoners, doch zij zoeken het in de boomstammen. Een typisch voorbeeld hoe diep dit instinct tot het nestelen in boomstammen geworteld is bij pa pegaaien* geeft wel.'een papegaaien soort, die deze gewoonte niet meer volgt. Dit dier sleept een grote hoeveelheid rijshout aan om zich een nest te bouwen, doch stapelt dit op en graaft er een verticale gang door, waarmede de boomholte van verre voorgeslachten wordt ge ïmiteerd. Onverklaarbaar wonder In het nestbouw-instinct van onze gevederde vrienden zien we weer een der wonderen van de natuur. Op de keper beschouwd is deze gehele nestbouw der vogels een wonderlijk ding. Ongetwijfeld zal men zich bij het beschouwen van een fraai gebouwd nest wel eens hebben afgevraagd, hoe de vogel eigenlijk aan zijn ar chitectonische wetenschap komt, want hij levert de eerste de beste keer reeds een volmaakt product af, zonder voorafgaande oefening, terwijl dit nest tevens typisch voor zijn soort is. Proeven wezen uit, dat wanneer men een vogel in een vreemd nest liet uitbroeien en grootbrengen, hij toch de eerste de beste keer dat hij een nest bouwt, dadelijk een goed afgewerkt en eigen soort nest produceert, dat sprekend lijkt op dat van zijn ouders en voorouders, doch niets weg heeft van het vreemde nest, waarin hij het le venslicht aanschouwde. Die capaciteiten zijn blijkbaar aangeboren en de bouwtrant is erfelijk vastgelegd. Hiervoor zorgt de natuur voor het voortbestaan van de soort. Wanneer de jongen voor zichzelf zorgen en zelf een huwelijk aan gaan, kunnen zij zonder onderricht het voor hun soort specifieke nest bouwen, waardoor zij het meest veilig zijn voor hun natuurlijke vijanden. De wetenschap heeft nog geen antwoord kunnen geven op de vraag, hoe dit alles mogelijk is, we staan voor een raadsel! Verpakking van 454 gram i I 1,20 ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIDSEGRACHT van 25 april 1908 - Er was een comité „de bevaar- baarmaking van de Maas" opgericht te Eijsden, dat een circulaire ver zond aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Provinciale Staten, Burgemeesters en leden van de Gemeenteraden in Limburg, om steun tot verwezenlijking van hun doel. - De onderwijzers uit de Kom zonden een schrijven aan de ge meenteraad van Venray, om ver hoging van salaris en meerdere tegemoetkoming in de huishuur. Voor f 100 verhoging stemden de heren Jac. Aerts, P. Camps en Th. Slits. Tegen de heren J.M. Michels, A. Loonen, L. Janssen, P.J. Derks, M. Poels en de voorzitter. De heer Fonck was afwezig. - Vanwege de gemeente werd een concept regeling opgemaakt voor het gebruik van de muziek zaal, meubels en toneel. Voor hen, die van de zaal met meubels ge bruik maken, 15 ct, met toned 20 ct per uur, voor de verlichting per lamp 3 ct en voor verwarming 10 ct per uur. Tweemaal per week was de fanfare hiervan vrijgesteld. van 2 mei 1908 - In onze parochiekerk vierden 72 jongens en 48 meisjes het feest der Eerste H. Communie. De heer P. Schols opende in de Schoolstraat een winkel in tabak, sigaren snuif en pruimtabak. De heer J.M. Claassen opende aan het Henseniusplein een kleer makerszaak (pand thans van Th. Claessens). Op de lijst van hoogstaange- slagen in de provincie Limburg kwam uit de gemeente Venray voor de heer Th. van den Boogaart. Te Hontinisse(Z overleed in de ouderdom van 35 jaren onze oud-dorpsgenoot de heer Dr Frans Ellerbeck. De gemeente gaf gelegenheid tot het steken van turf in de Peel nabij de Hazenhut, tot Hertendijk- hut en tot de Kraaienhut. (Van Hertendijkhut is ons nooit iets bekend geweest). Door de provincie Noord- Brabant werd een heffing van weg geld ingesteld op de wegen in die provincie. De belasting bedroeg jaarlijks: voor ezel, rund, of hond als trekdier f 3; voor elk paard f 12; voor motorrijtuig 23 wielen f 12; 4 wielen f 40; voor elk rij wiel f 2. Voor de inwoners van grensgemeenten waren gratis be wijzen te krijgen voor 30 keer de N.-Br.grens te passeren. Door de kiezers van Oirlo zijn drie rekwesten verzonden, nj. aan de minister, aan Ged. Staten en aan de gemeenteraad van Venray, voor het verkrijgen van een af zonderlijk stembureau. In verband met het verzoek om aanleg van een losplaats te Oirlo, werd door de Inspectie der Staatsspoorwegen een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het aantal wagonladingen voor Oirlo bedroeg 300 stuks per jaar. Er werden puike eetaard- apppelen te koop aangeboden voor f 1,60 per mud. van 3 mei 1913 In de gemeenteraadsvergade ring van 28 april werd een rekwest van Volksbelang ingediend, die f 125 subsidie vroeg voor onder houd van fietspaden. Venray en Deurne hadden ieder f500 gegeven voor de fietspad naar Deurne, onder voorwaarde nooit een halve cent te moeten uitgeven voor onderhoud. Het onderhoud wordt betaald door de A.N.W.B. Er wordt echter ge klaagd, dat dit pad te scherp is. De heren Aerts en Fonck vinden, dat het een best pad is. Weth. Janssen tot Fonck: Ja, ja, toe maar, hoe eer de banden ver sleten zijn, hoe liever jij het hebt! Binnenkort zouden in de Peel schietoefeningen worden gehouden door de Veldartillerie. Een bewijs van de zeer hoge veeprijzen bleek uit het feit, dat H.B. te Merselo een koa verkocht voor de respectabele prijs van f 350. Een dochter van deze koe zal deel nemen aan de tentoonstelling in Den Haag. x De heren Gerard Friezen te Oirlo en Martinus Kusters te Leu nen, vroegen vergunning aan voor de verkoop van sterken drank en alcoholhoudende dranken. De Oostrumsevveg werd op nieuw ingewalst en de b ^rijders van voertuigen verzocht zo min moge lijk gebruik te maken van hel pas ingewalste gedeelte. van 19 april 1913 Op 1 mei werd een nieuw kerk orgel in gebruik genomen. Het salaris van de keurmees ter Th. van Brecht werd verhoogd van f 400 op f 500. van 26 april 1913 In de maand maart werden door de vee- en vleeskeuring goed gekeurd: 22 run leren, 33 kalveren, 6 schapen, 4 geiten. 182 varkens voor export en 80 kilo vlers, nood slachting 3 runderen waarvan 2 af gekeurd, 1 kalf en 2 paarden. Tot afgevaardigde naar de katholiekendag te Heerlen, werd door de werkliedenvereniging alhier gekozen de heer Henri Odenhoven. In de muziekzaal vertoonde een bioscoop „Het vergaan van de Titanic". „Van het allergrootste belang is, dat er belangstelling wordt gewekt voor een betere economische, huis houdelijke bestiering, waarbij door de mensen zelf moet worden ge zocht naar een oplossing. De in schakeling van de uiterste impor tantie. De voedingsvoorlichting zal daarby kunnen aansluiten op soor telijke wijze". Dit staat te lezen in een rapport, dat het resultaat is van een enquête naar de voeding en voedingsgewoonten in enkele woonoorden voor Ambonezen in ons land. Het rapport werd ver vaardigd door het Voorlichtings bureau voor de voeding. Triest beeld Het geeft een triest beeld van de situatie in ongeveer 150 gezinnen 5 pet. van het totaal, dat in ons land verblijftdie werden bezocht. Bovenstaand citaat laat al door schemeren, wat eraan mankeert: de Ambonezen beschouwen hun verblijf hier als tijdelijk, zij wensen zich zo min mogeJijk aan te passen en hun voedingsgewoonten blijven zij zoveel mogelijk handhaven. Dit is op den duur echter veel te kost baar voor het gemiddelde inkoms ten niveau. Zelfs de politieke overtuiging blijkt invloed te oefenen op het handhaven van eigen voedingsge woonten. Sinds 1954, toen de Am bonezen in het arbeidsproces kon den worden opgenomen, zetten zij het verdiende geld grotendeels om in levensmiddelen die de oude ver trouwde voeding zoveel mogelijk nabij kwamen, zoals rijst, aardap pelmeel. vis, en groentegerechten. Naast kleding slokte de aanschaf fing van de voor iedere oosterling verblindende westerse produkten als bromfietsen en dergelijke het overige van het loon op. De aanpassing op voedingsgebied werd tevens tegengewerkt, doordat een deel van de kosten voor voed sel, als ook behuizing, licht, warmte, water, onderwijs en medische zorg door de Nederlandse regering wor den betaald. Zo kon 3/4 van het in komen worden besteed voor de voe ding naar eigen idee. Op den duur is dit echter niet vol te houden. Waar vrouwen en kinderen nogal <eens Nederlandse kost eten, is het meestal de man, die er niets van wil weten. Rijst is in de meeste gevallen hoofdbestanddeel van de maaltijd, soms zelfs 2 x per dag. Hierbij hoort dan vlees of vis, ter wijl door de behoefte aan gebakken spijzen het olie- en vet-verbruik aanzienlijk is. Volksbrood wordt niet graag gegeten. Hygiënische toestanden Een deel van het rapport is ge wijd aan de hygiënische toestanden in de kampen die zeer veel te wen sen overlaten: uitgebreide ratten- plagen, te hoge temperaturen in keukentjes en woonvertrekken zo dat geen spijzen kunnen worden bewaard, onzindelijke afvoer en slechte ventilatie en watervoorzie ning. Bij het inrichten van het kamp te Capelle aan de IJssel is echter een begin gemaakt met een sterk verbeterde outilage: afzonderlijke woongelegenheden, keukens met Butagas en dergelijke. De komende jaren hoopt men alle kampen in een betere staat te brengen. Volgend jaar zal men waarschijnlijk in Leerdam een kamp, dat volgens de nieuwe methode is gebouwd, kunnen openen. Men stelt zich van overheidswege thans in op een permanent verblijf van de Am bonezen in ons land, zodat de zorg voor leven, wonen en werken voor deze geïsoleerde groep voorlopig niet van de baan zal zijn. Een en ander heeft ons land de laatste 7 jaar reeds f 100 miljoen gekost.... BEL OP BIJ BRAND No. 392 Bij elke aankoop van twee stukken toiletzeep Romeo-, Bloemenzeep of Goudstreep (van dezelfde soort) geldig tot en met 6 mei 1958 Romeo-toiletzeep stuk 75 ct Bloemenzeep, Rozen, Seringen, Fougère stuk 38 ct Goudstreep-toiletzeep t stu|< 32 ct 180430 MSMMTraiM olie twneRcnnjin JAKM ^VP°tf»fe*n financieringen JULIANA5IN6EL 41 7«fe>) NA KANTOORTIJD. 462 Algehele regeling en verzorging van Begrafenisonderneming Telefoon 592 Uchtdruk-Slencilinrichting G. M. H. PETERS Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 Zó'n service en het laagst in onderhoud! Komt U eens rustig met ons praten. Wij zenden U ook gaarne de uitgebreide SOLEX folder. SOLEX, de laagst geprijsde bromfiets^—"\X fl. 349.50 Al jaren lang gemaakt,,rT met succes! RONDO Reinette f635.- met electr. wringer zonder wringer f475.. meerprijs pomp f 45.- Al jaren lang gebruikt, r.T7 met plezier! RONDO Klara met electr. wringer en teakhouten kuip v. 100 liter f558.- zonder wringer f398.- Levering via de erkende handel- Imp. voor Ned. 3= GEBR. TIMMERMANS KESSEL (bij VENLO)

Peel en Maas | 1958 | | pagina 4