Üe £,ante kómit CHIQUE MANTELPAKJE brengt een uitstekende collectie o.a. in Land-en tuinbouw Uit Peel en Maas Terug opdeGrolenberg nabij de Crayenhut Kerkelijke Diensten li Nu wordt het tijd voor een del Ijk geworden, dat Ite ad Joseph, niets anders betekende dan: Ga eens naar deze Heilige, leg Uw moeilijkheden en zorgen bij hem neer. Hij, die eenvoudige werkman heeft ze ook gekend, nog veel erger als U, en dan komt de zaak van zelf in orde.... 0— St. Jozef is geen spectaculaire heilige. Opvallende wonderen zijn van hem weinig bekend, evenmin als wat bekend is van zijn leven. Geen grote basilieken, geen grote bedevaartsplaatsen, dat alles „ligt" hem niet. Neen, een eenvoudig kapelletje, tussen eenvoudige men sen is zijn bedevaartsplaats. De enigste in Nederland. De Smakt. Daar in die kapel verscholen onder die zware bomen, daar staat zijn beeltenis. Geen statie-beeld met permanent-baard, maar 'n een voudig oud beeld gesneden door een leek, dat Sint Jozef voorstelt als een kleine gedrongen figuur, vierkant en hard, met de kleine Jezus aan z'jn hand, die lachend opkijkt naar zijn vader. Eenvoudig en simpel, zoals St Jozef was. De werkman, die met gedurige arbeid het dagelijks brood moest verdienen voor zijn Vrouw en Kind, die zijn zorgen en moeilijkheden gekend heeft, vóór de geboorte van Jezus, later op de tocht naar en in Bethlehem, op de vlucht naar Egyp te, in het gewone dagelijkse harde leven van de werkman van Naza reth. Daar hangen geen ex-votos, geen marmeren dankbetuigingen, daar brandt stil een kaars, als een vurige onderstreping voor een gevraagde gunst. Dat St Jozef knikken mag... 0— Dat St Jozef knikken mag... Ieder jaar opnieuw in de maand maart, trekken honderden naar dit anders zo stille kapelletje, naar St Jozef. Honderd-en-een-kaars brandt er dan, om gunsten te winnen, om dank te betuigen. Hij, de machtige patroon van de Heilige Roomse Kerk, staat daar klaar om de tobberij van een ge trouwd paar te aanhoren, om naar de moeilijkheden van een jong stel te luisteren, om alles waarom hem gevraagd en gebid wordt, over te brengen naar zijn Zoon, de God mens, die hij in zijn aardse leven mocht helpen in zijn kinderverdriet en die nu onmogelijk weigeren kan wat zijn Voedstervader Hem namens ons komt vragen. Hij de patroon van een geluk zalige levensstaat, de patroon van een goede dood, de patroon van de arbeid, hij is en blijft voor alles Vader, die naar ons zijn kinderen zijn zorgen uit laat gaan en alles zal doen om bij zijn Zoon een goed voorspreker en helper te zijn. Ite, ad Joseph... Laten-we dan in deze maand maart de oude en goede traditie handhaven, dat we naar de Smakt gaan, naar St Jozef. Nu dan de lente gaat komen is het behalve een uitstapje en een- onderbreking van de Vastentijd, vooral een bezoek aan het Vader huis, waar St Jozef, het voorbeeld aller vaders op ons wacht, om, zo als hij vroeger de kleine Jezus naar ons leidde, ons nu op onze beurt naar Hem te brengen, die het Begin en Einde aller dingen is. Als Venrayse mensen zijn we wel zeer bevoorrecht dit Vaderhuis zo dicht bij ons te weten. Er is hier dus al veel bekend, waarmee de al te grote eenzijdig heid van het grassenbestand kan worden doorbroken en waarmee een betere grasproduktie, een ge zonder voer en dus ook gezonder vee kan worden bereikt. De betekenis van klaver in grasland Het is opmerkelijk, dat in ons land nog zo weinig aandacht wordt besteed aan bovenstaand onderwerp. Toch merkte Dr Frankena in 1954 reeds op, dat door bepaalde maat regelen de klaver uit ons grasland is verdwenen. Over de nadelen hier van sprak mei\ nog weinig. In scherpe tegenstelling tot ons land, steunt in Denemarken de graslandproduktie geheel op de klavers. In Nieuw Zeeland en in Engeland acht men de klavers even eens zeer belangrijk. Waarom is dat? Daar is in de eerste plaats de (vaak schrale) zomerproduktie. Met 10 pet. klaver in het bestand, kan de zomerproduktie van het gras land reeds belangrijk worden opge voerd. Dat betekent dus: meer pro- duktie en betere produktie-sprei- ding! In de tweede plaats: de kwaliteit van het gras en de daaruit gewon nen produkten. Klaver vertoont in menig opzicht een van het gras ge heel-verschillend mlneralengehalte. Een hoger percentage klaver in het bestand komt de mineralenverhou- ding en daarmee de kwaliteit van het grasvoer ten goede. Dat be tekent dus: gezonder vee! Het behoeft geen twijfel, of een hoger klavergehalte in het Neder landse grasland is gewenst. Blijft nog de praktische vraag: hoe is dit te verwezenlijken? Nu zijn in deze richting de laatste jaren belangrijke proefnemingen verricht. Vooral de ..klaverrijke kunstweide" biedt voor de gemengde bedrijven op het zand gunstige perspectieven. Men heeft al een goed inzicht in de keuze van het mengsel. Klaver behoeft ruimte: dus geen „egres- sieve" grassen als kropaar en engels raai. Klaver vraagt een niet te lage pH. Een ruime voorziening met fos faat en kali begunstigt de klaver- groei. Door zware stikstofhemesting worden de grassen eenzijdig bevoor deeld. zodat de klaver wordt over schaduwd. Zij verdraagt dit niet en wordt onderdrukt. Daarom is ook kort maaien en kort weiden gunstig voor de klaverontwikkeling. van 7 maart 1908 De alom bekende missiepredi ker, Seraphinus van Berlo is in het Franciscanerklooster alhier over leden. 't Aantal missies, door deze volksredenaar gegeven, zal zelden door een Nederlands priester van gelijke werkkring zijn overtroffen. Hij werd te Gemert geboren en be reikte de leeftijd van 60 jaren. van 7 maart 1914 Naar we vernemen bestaat bij de Derde Orde het plan een onder ling ziekenfonds op te richten. Tot voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur werd gekozen de heer Jac. Aerts, wethouder. Vrijdag 6 februari vertrokken een 4-tal personen met 2 kinderen uit Venray naar Nebraska (Noord- Amerika) en gingen te Roiterdam scheep met de „Nieuw Amsterdam". Dat deze lui geen voorspoedige overtocht hebben gehad, blijkt uit het volgende bericht Met beschadigde reddingsboten en gedeukte schotten is volgens de „New York Times" de „Nieuw Am sterdam" van de Holland Amerika- lijn drie dagen te laat te New York aangekomen. Tengevolge van de storm deden twee passagiers en drie leden der bemanning letsels op. De „Nieuw Amsterdam" had onderweg »e kampen met een orkaan en wel zo, dat ze slechts 73 mijlen per et maal kon maken; bovendien werd ze overvallen door een waterhoos en kreeg men op 15 februari op 42 •gr. 10 sec. breedte en 45 gr. 54 sec. lengte een ijsberg in zicht. Van het ogenblik af, dat de „Nieuw Amsterdam" het Kanaal verliet, totdat ze de haven van New York bereikt Itad, volgde de ene windvlaag op de andere en was er voortdurend een buitengewoon hoge zee. Nog nooit heeft de „Nieuw Am sterdam" zo lang over de reis ge daan als deze keer. De gemiddelde snelheid bedroeg slechts 12 knopen. Kapitein Baron bracht het grootste gedeelte van de tocht op de com mandobrug door. Misschien herinnert U zich nog welL dat .wij vorig jaar mededeling deden van de plannen, welke in Deurne bestonden voor de restau ratie van het kruis op de Groten- berg nabij de Crayenhut. Deze week waren wij op ditzelfde eenzame plekje in de Peel, om te zien, hoe het ijzeren kruis heeft plaats gemaakt voor een grijze kapel. De tekst, uitgekapt in Franse kalksteen en de zeven schriele lin den, welke rond 't kruisbeeld staan, zien zich op hun beurt weer om ringd door een manshoge muur van verweerde, vierkante en blauwe stenen. Het zijn de oude klinkers van 't Deurnese marktplein, die hier in de barre wijdheid van de Peel een onverwachte bestemming kregen. Want hoe was het ook weer? Nemen wij gezamenlijk een korte maar diepe duik in de woelige ge schiedenis van die tijden. Kort na de vrede van Munster in 1648 werd door de Staten van Hol land de uitoefening van de Rooms Katholieke godsdienst verboden. Elders bouwde men geheime schuilkerken om de gelovigen toch in staat te stellen een h. mis bij te wonen of godsdienstonderricht te ontvangen. In Deurne had de listige Otto de Visschere de grens tussen Holland en Gelre bij de hand, of liever ge zegd: h\j had in. 't geheel geen grens bij de hand. Het terrein rond de Grotenberg was nog steeds een twistappel tussen die van Deurne en die van Venray. Na de vrede van Deurne werd dat niet alleen Deurne en Venray, maar ook nog Den Haag en Brussel, waar de grenzen op de kaart stonden, die de macht van Spanje scheidden van het domein der Staten van Holland. Noodkerk voor Pastoor Jacobs. Maar juist in de onbegaanbare en drassige Peel tussen Deurne en Venray was men 't over de juiste loop van de grens nog nimmereens geworden. De sluwe Otto de Visschere speel de het spel met duizend listen. Belde partijen werden beurtelings door hem belaagd met ingewikkel de geschriften, die geen ander doel hadden dan verwarring te stichten over het bezit van de vermaledijde Peel. Op 't hoogtepunt van deze strijd met de ganzenveders besluit Otto de Visschere voor pastoor Jacobs een noodkerk te laten bouwen op de Grotenberg. En zie nu hoever Otto gedreven wordt ,door zijn lust tot het scheppen van moeilijkheden en twistpunten: hij laat de kerk niet bouwen op een stuk grond, dat duidelijk tot het Gelderse Ven ray behoort, nee hij kiest de Gro tenberg en op dit heuveltje in het betwiste niemandsland verrijst de noodkerk van pastoor Jacobs. Misschien hoopt Otto dat geen van beide partijen iets zal durven ondernemen als het daar op de Grotenberg tot slaande ruzie komt tussen soldatenvolk van Den Haag en de beschermers van Venray. Misschien hoopt 'hij in 't diepst van zijn hart, dat hij 't middelpunt wordt van een volwassen oorlog, die zal eindigen met de vrede van Deurne. Met Otto zelf als pleitbezorger van de Deurnese belangen, zittend aan een tafel met de grootmogen de heren uit Den Haag en Brussel. Na driehonderd jaar kan men niet meer in de ziel schouwen van een geslepen man als Otto. Men heeft dat trouwens nimmer ge kund. Men heeft alleen inzage gehad van oude papieren en met de geest van het heden, heeft men het lichaam van 't verleden gemeten. Wankel Niemandsland. Maar de noodkerk kwam er. Vanuit de Grotenberg bezocht de onverschrokken pastoor Jacobs zijn gelovigen. Hij werd dikwijls be laagd door in hinderlaag liggende soldaten. Hij doolde uren door de moerassen van de Peel en werd in zijn eenzaamheid geteisterd door ziekte en ontbering, maar hij gaf de strijd niet op en het was zijn trots om later te kunnen berich ten aan de bisschop, dat bij zijn weten niemand was gestorven zon der voorzien te zijn van de laatste sacramenten. De Grotenberg wordt voorzien van een kruis ter gedachtenis. In de nabijheid staat nu een ronde grenspaal. In 1958 kon Otto er zich van komen overtuigen, dat de kerk dus op Venrays gebied stond. Het kunstzinnige houten kruis, dat de hand van een Rijnlandse meester verraadt, werd met zorg hersteld. Na onderhandelingen met het bisdom Roermond en met de ge meente Venray, slaagde men er van Deurnese zijde in een kapel te bouwen, zoals men deze thans op Grotenberg kan gaan zien. Men heeft er iets moois van ge maakt en het strekt de mensen van Deurne tot eer, dat zij van dit kruisbeeld niet alleen een monu ment van godsdienstzin hebben ge maakt, maar ook iets hebben be waard op zo'n kunstzinnige wijze van de oude en bewogen historie uit onze Peel. De architect Deltrap mag tevre den zijn en met hem al de mensen van Deurne. In de veilige beslotenheid van een auto zijn we naar dit monu ment gaan kijken. Guur en bar stoof de wind over deze kille vlakte. Toen wij snel en geriefelijk terugreden naar Venray, dachten wij aan pastoor Jacobs, die te paard naar zijn men sen kwam. Als ge van de zomer bij dit kruisbeeld komt, probeert U dan eens in te denken, dat ge als pas toor Jacobs op de Grotenberg staat niet in 1958, maar in 1649. van 9 tot en met 15 maart PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kap. Heijmans Zondag 6.30 Antoon Fransen, echtg. en fam.; 7.30 vd. Goor-Peeters en zoon Frans; 8.30 H. Houba- 9.15 hoogmis vd. parochie; 10.30 Antoon Laurensse; 7 u. vastenoefening. Maandag 6.30 overl. parochianen; 7.30 Joh. Claassens, Joh. Fleurkens en Theod. Bistervelts; 7.30 M. Jans sen-Jeuken en fam.; 8.15 Hendrik Hendriks, echtg. en kinderen lh.;_ 8.15 Michiel Swachofer. Dinsdag 6.15 Th. Siebers; 7.30 best.jd. Maria Arts-Lenssen; 7.30 Leonard Jenneskens; 8.15 Hendrik- Verblakt en dochter Francina 2ekl 8.15 Frans Vermaaten. Woensdag 6.40 overl.fara. Aker boom; 7 30 vr. Verstralen-v.Meljel buurt; 7.30 uit dankbaarheid; 8.1b' Leonard v.Dijk en Johanna Jennis- kens 3kl; 8.15 Dr. Bloemen, 21 uur avondmis, dir. en person, steenfabr. Veulen Donderdag 6.45 Maria Verbeek, Overloon; 7.30 .Sacramentshoogmis 7.30 vr. Verstralen-v.Meijel; 8.15 Martin Wismans, echtg. en Dina; Wismans2kl.; 8.15 Maria Goumans- Janssen. Vrijdag 6.45 overl.fam. Takkén- Maas; 7 30 z.i. R; 7 30 Johanna Er- kelens-v.Nunen; 8.15 Th. Droef en, E. en A. C. Poels en kinderen 3kl,; 8.15 Jan van Waaijenburg. Zaterdag 6.45 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 Joh. Michels lh.; 7.30 vr. Ver stralen-v.Meijel; 8.15 Gerard Litjens en-' Maria Wismans; 8.15 Albert Vermeulen, Petron. Heinemans en kinderen; 5.307.30 biechten; 7 u kruisweg. De schoolkinderen leren deze week de vragen 313—324. KRUISWEG. Wij vra-jen de ge lovigen om toch zo goed mogelijk op zaterdag de kruisweg mee te volgen. Laten wij tonen, dat wij begrijpen dat de vasten veranderd is en inniger beleefd moet worden door mee te doen aan de kerkelijke diensten. RECTORAAT PATERSKERK 3e Zondag vd. vasten: H. Missen 6.30, 7.45, 10.30, 9 u. hoogmis, le collecte voor onze kerk, 2de bissch. noden, 7 u 3de lijdensmeditatie. Dinsdag 7.30 lof t.e.v. St.Antonius Woensdag 6 30 gez. H. Mis, 8.30 avondmis vooral voor de jongeren boven 17 jaar. Vrijdag 6.30 gez. H. Mis, 7.30 H. Kruisweg, Zaterdag 3—8 biechten. Deze week iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. MIS-INTENTIES Zondag 6.30 overl. ouders Custers- Thomassen Zeer gedistingeerd, uit muntende coupe en af werking. Wordt geleverd met 2 rokken, n. 1. een pllssé- en een rechte tgfc, In prachtige serge, f looft Wollen Ottoman rr.sntolcojtuum. teer gf. kleed. Rak qaei 4 Rolp» plooien, Klasilek 2-rij model in sulver wollen kamgaren. Voortreffelijk gemaakt. Cuppen, 7.45 Leonard Jenniskens, 7.45 Willem Janssen, 9 u Johanna Maassen-Peeters, 10 30 Martin van Aarssen namens de buurt. Maandag, mis van zondag: 6.30 overl.ouders Philipsen-Goossens en zoons Martin en Peter, 7.30 Wilhel- mina Holtackers, 7.45 Lambertus Nijmeijer, 8 30 Petr. Aarts-Martens. Dinsdag 6 u. Theodor Slits, 6.30 Jacob Bistervelts en Maria v.Meijel, 7 u bijz int., 7.45 Lambertus Nijmeijer, 7.45 overl. fam. Nagelhout, 8.30 Chr.v.Heijster Woensdag, H. Gregorius, 6 u. t.i. 6.30 Peter Philipsen, 8.30 José Kre- mer-Vullinghs. Donderdag 6.30 Peter Philipsen, 7 u Petr. Aarts-Martens, 7 u bijz. int., 7.45 overl. ouders Wijnhoven- Custers, 8.30 Maria Verstegen-Jans sen. Vrijdag 6 u. Theodor Slits, 6.30 overl.ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter, 7.45 Wilhel- mina Holtackers, 8.30 Anna Poels- Voesten. Zaterdag 6 30 Jacob Bistervelts en Maria v.Meijel, 7 u t.e.v. O.L.Vr. S 7.45 Theodor Slits, 8.30 overl.ouders. PAROCHIE OOSTRUM 3e Zondag vd. Vasten: 7 uur H. Comm.; 7.30 vroegmis; 9 uur H. Comm.; 10 u. hoogmis; 3 u. kruis weg en lof. Maandag: 7.30 gest. gez. jaarg. v. Joannes Rijs, echtg. en'klnderen. Dinsdag: 7.30 gel. jaarg. voor Ant. Verheggen. Woensdag: gest. lm t.e.v. St Jozef Donderdag: 7.30 best. zm v. overl. fam. WeijsLitjens. Vrijdag: 7.30 best. zm voor Mina Jeuken. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Oostrum uit dankbaar heid; 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 3e Zondag vd. H. Vastentijd, 2e zondag der maand, 6.30 H. Comm. Leesm. 7 u en 8 30 lm M. Philipsen 10 u pa? o:hiemis, 3 u kruisweg en lof, le collecte vd. kerk, 2e vh. bis dom, na de hoogmis Te Deum voor de Paus. Maandag 7.30 best.jg. Arnold de Ponti, Petronella Duijf en kinderen Dinsdag 7.30 stichting Arnold en Johanna Janssen. Woensdag 7.30 best.jg. Engelbert Stevens en Antoinetta Vergeldt. Donderdag 6.30 maandst. Eieono- ra Kemmelings. Vrijdag, 7.30 zieled. overl. fam. Geurts- S préeu wenberg. Zaterdag, 7.30 zieled. overl. fam. Rongen-Strijbos, 's avonds Marialof om 7 uur, biechtgel. van 5—7 uur. PAROCHIE LEUNEN Derde zondag vd. Vasten. 7 uur H. Mis vd. overl. ouders Baltussen- Groeneweg, 8 uur H. Mis voor de parochie, 9 uur H. Mis voor Anna Keijsers-Ewals, 10 uur hoogmis als gest. jrg. voor Willem Keijsers en Johanna Jenneskens. Na de hoog mis Te Deum bij de verj. der Paus kroning v. Plus XH. 3 uur lof, 3.30 H, Familie der mannen. Maandag, 7 uur H. Mis v. Anna Kuenen-Thijssen, 7.30 Sol. gest. jrg. Hendrik Heesen. Dinsdag, 7 uur H. Mis v. Elisabeth Voermans-Litiens, 7.30 gez. jaarg. Gerard Verkoijen. Woensdag, 7 uur H. Mis v. Albert Loonen, tevens jeugdmls; 7.30 gest. jrg. Peter Joh. Rongen en echt. Donderdag, 7 uur H. Mis voor Hendrik en Lena v. Soest, 7.30 Sol. gez. jrg. Martin Croijmans. Vrijdag, 7 uur H. Mis, 7.30 Sol. gez. jaarg. Johanna Asselberghs- Buggems, 's avonds 7.30 godsdienst cursus voor 18-jarigen. Zaterdag, 7 uur H. Mis, 7.30 Sol. gest. jaarg. Maria Litjens-Smits. Biechten van 4—5 en 77.30 uur, 7.30 lof t.e.v. O.L. Vrouw. Kerkpoets: Tonny van Meijel en Annie Peeters. PAROCHIE YSSELSTEYN Derde zondag vd. Vasten. Caritas- zondag. 6.30 lm., 8.10 lm. v. Pierre en Harry Janssen, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis, zieledlenst v. Harry Goumans, best. d.d. buren. Na de hoogmis Te Deum bij de verj. v.d. kroning van Paus Pius XII. Derde lijdensmeditatie en lof. Maandag, 7.30 lm. vd. overl. fam. van Vegchel-Muijzers. Dinsdag, 7.30 gez. zieled. v. Gerard Janssen. Woensdag, 7.30 weekd. v. Peter Joh. Willems. Donderdag, 7.30 weekd. v. Harry Goumans. Vrijdag, 7 30 gez. gez. zieledlenst voor Petronella v. Asten-Pouwels. Zaterdag, 7.30 lm. voor Willem Jacobs, 6 uur Marialof, van 6.30— 7.30 gel. om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY 3e Zondag vd. Vasten: vanwege de caritasweek in ons dekenaat onder de H. Missen preek over en 2e collecte voor het caritaswerk, 7.30 vroegmis vd. parochie, 10 uur hoogmis tot Int. vd. boerenbond, na de hoogmis Te Deum vanwege de 19e verjaardag vd. Pauskroning van Z.H. Paus Pius XII op 12 maart a.s„ 3 u. 3e oefening vd. vastentijd en lof. Maandag: 7.30 3e vd. zesw. dienst voor Henricus Cox. Dinsdag: 7.30 5e zesw. dienst voor Anna Gertr. Kuypers-Christiaena.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 2