HENDRIX SPORT Particuliere woningbouw krijgt geen kansen Schatten en wegen. Meisjes, Film-agenda: Blijf meester 5VÖR0L maakt Sneeuwwitjes Sin Record eier-export in 1957 Sommige boeren zijn zo bedreven In het schatten, dat zij bij de schat ting van het gewicht van een koe slechts een kleine fout maken. Ook de melkopbrengst weten veel veehouders nauwkeurig te schatten, waarbij uiteraard de emmerinhoud een handje helpt, terwijl er ten slotte ook de melkcontrole Is. Hoewel dus het schatten van ge wichten en hoeveelheden veel boeren gemakkelijk afgaat, aldus ir. F. de Boer, rijksconsulent voor de vee voeding, onlangs voor de microfoon, zijn er op de boerderij toch voor beelden te noemen, dat men er finaal naast is. Dit geldt met name op 't gebied van de veevoeding. Op dit terrein valt er nl. zowel voor de oudere ervaren boeren als voor de jongeren nog iets te leren. De boer is tot dusverre gewend zijn hooivoorraad af te meten naar de hoogte, ten opzichte van de balken of palen in zijn schuur of hooiberg. Uit ervaring weet hij, dat de bovenkant van het hooi half febr. niet lager mag zijn dan de hoek tussen twee bepaalde balken, ter wijl voor half maart weer een ander meetpunt geldt. Al naar zijn schatting is uitge vallen, krijgt het vee, een of twee of meer vorken hooi. Deze goede gewoonte hebben de meeste boeren nog. Maar het merkwaardige Is, dat velen bij benadering niet weten, hoeveel kilogrammen hooi op een vork gaan. Vaak is dit bewezen op lezingen, praatavonden en bij stalvoeder- controles. Zo is eens in 't Westen van het land op een aantal lezin gen een wedstrijd in het schatten van voerhoeveelheden gehouden. Van de 84 boeren schatten 15 een hoeveelheid van 9 5 kilo op het juiste gewicht. 69 boeren maakten een fout. Hun schattingen vari eerden van 4 en 23 kg. Het schatten van een portie kuil ls gemakkelijker zegt men. 11 van 84 boeren benaderden een hoeveel heid van 18 kg. kuilgras zeer goed doch de overige 73 schatten ergens tussen 6 en 38 kg. Soortgelijke uitkomsten werden genoteerd bij de schatting van het gewicht van een hoeveelheid bleten. Fouten van meer dan 100 pet. zijn dus helemaal geen uitzonder ing, ook niet in de vele voorbeel den uit andere delen van ons land. HOUDT MAAT Het spreekt vanzelf, dat op deze wijze van een enigszins verant woorde voeding niets terecht kan komen. Dat kan alleen als de bascule of de punder te hulp wordt geroepen. Dan kan vastgesteld worden hoe veel voer een koe dagelijks krijgt, terwijl het juiste kwantum aange kocht voer, dat daarbij nog nodig was, nauwkeurig kon worden be paald. Bovendien is er een grote kans, dat er meer aan het melkvee ver diend wordt. De veevoederkernen, die sedert enkele jaren aan het werk zijn, hebben dat laatste nog eens duidelijk in de praktijk aan getoond. Zeer veel boeren schrikken ech ter nog steeds terug om de voeder rantsoenen te wegen, omdat het teveel tijd zou kosten. Dat valt erg mee, want het is al voldoende om eens in de 14 dagen bij wijze van controle even een paar rantsoenen te wegen. Zelfs die kleine moeite kunnen vele boeren nog niet op brengen. Wèl heeft men vaak op deze bedrijven rantsoenen berekend, terwijl ook het ruwvoer is onder zocht en men 's-zomers heeft ge tracht goed hooi, bijv. op ruiters, te winnen. U dient echter te be denken, dat uw maatregelen pas het grootste rendement geven, Indien zij gepaard gaan met een goede veevoeding, welke alleen mogelijk is, indien het voer regel matig wordt gewogen. Vergeef Deze film geeft een liefdes geschiedenis, die voor de liefheb bers een goede ontspanning kan zijn. Een man wantrouwt ten onrechte zijn vrouw, die tegen haar wil door een jaloerse mede-minnares ln een compromitterende situatie is gebracht. Zij besluit zich met haar kinderen van het leven te beroven, maar op het laatste ogenblik weet haar zwager de nodige opheldering te verschaffen. Een melo-dramatisch verhaal dus, met veel luidruchtige effecten. Het thema zelf en sommige scenes zijn voor jeugdige toeschouwers onge schikt. De strijd om de vryheid geeft een geromantiseerd oorlogs verhaal, waarin de geschiedenis wordt beschreven van een Ameri kaanse dominee, die als een soort boete in de Koreaanse oorlog het lot van de vele, vele oorlogsweesjes aantrekt en dit midden in het oorlogsgeweld op allerlei wijze ook Inderdaad weet te volbrengen. Deze ware geschiedenis is niet bepaald groots verfilmd, hij maakt een ietwat matte, maar toch sympa thieke indruk. Geschikte ontspan- ning, over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Als we de balans op zouden maken van wat na de oorlog ge bouwd is aan woningen in ons Venray, dan zou wel heel slerk opvallen hoe de particuliere woning bouw verre ten achter staat bij de gemeentelijke. Nieuwe straten, nieuwe wijken staan vol met nieuwe woningen, maar particuliere bouw is er weinig onder te vinden. En dat in een tijd, die de bezitsvor ming propagandeert, bezitsvorming die toch een eigen huis als een der meest gewaardeerde kenmerken heeft. Zoals het In Venray is, zo is het ook elders In den lande. Overal is de overheid bouwheer geworden en heeft mede bijgedragen tot de dodelijke eentonigheid die sommige steden en dorpen in hun nieuwere gedeelten thans ten toon stellen. En overal is de particuliere bouwer ver in de minderheid. Particuliere bouw gevraagd Minister Witte heeft uitgerekend dat de bestaande woningnood in zeven jaar kan zijn opgeheven. Hij telt een bestaand woningtekort van 175.000 huizen. Men zou tot een jaarlijkse produktie van 80.000 woningen kunnen komen, waarvan er 55.000 nodig zijn om de toene mende ^behoefte op te vangen inclusief noodzakelijke afbraak van krotwoningen. Ergo lopen we 25.000 woningen per jaar op het tekort in. Over zeven jaar zouden we dus de vlaggen kunnen uit steken. Bij zijn bouwplan heeft de minis ter er op gerekend dat in de parti culiere zowel als in de overheids sector 40.000 huizen per jaar zullen worden opgeleverd. Nemen we nu als optimisten aan dat de overheid met behulp van de toestromende gelden haar aandeel zal kunnen leveren, dan blijft nog de vraag of de particulieren voldoende zullen bouwen. De afgelopen jaren hebben hier zoals elders aangetoond, dat hiervoor niet veel animo bestaat. Het feit, dat zes aspirant-bouwgrond kopers in de laatste raadsvergade ring mededeling deden geen inte resse meer te hebben, is daarvan wel een duidelijk bewijs. Waar komt het geld vandaan Doorslaggevend is voor particu liere bouw of er voldoende kapitaal voor dit doel beschikbaar is. Reeds nu kennen wij in ons land een kapitaalschaarste. Dat blijkt onder meer uit de rentevoet van 5 6 pet., die niet bepaald laag mag worden genoemd. Rekent men met een bouwprijs in de particuliere sector van f 20.000 per woning, dan blijft men toch stellig aan de lage kant. De eigenaar van zo'n huis moet in de nabije toekomst al 5 pet. van f 20.000 is f 1000 op tafel leggen om een rentevergoeding voor de op te nemen hypotheek en het eigen geld te vinden. Daarbij komen dan elk jaar de grondbelasting, de riool- en straatrechten en de onder houdskosten, Wanneer wij dus stellen dat In de eerstkomende jaren de bewoner van een nieuw (klein) huis in de particuliere sector minimaal f 1000 per jaar moet over hebben om te kunnen wonen, dan is daar geen lettergreep van overdreven. En dan rijst de vraag: wie kan dit uit zijn inkomen voor de woning afzonde ren bij het bestaande gemiddelde inkomen Het enthousiasme om nieuwbouw te betrekken zal niet groot zijn... En die premie dan? Men kan ons tegenwerpen dat er toch een premieregeling is ont worpen, die de eerste eigenaren van nieuwe hulzen tegemoet komt. Die regeling is er inderdaad, maar zij is beslist een onvoldoende aan moediging. Deze premie geldt bovendien slechts indien men een bouwprijs van f 30.000 niet over schrijdt. Dat men zich bovendien een pa pieren rompslomp op zijn hals haalt als men met nieuwbouw- plannen rondloopt, zal iedereen, die ooit in die richting zijn voel horens heeft uitgestoken, wel er varen hebben. Niet alleen een macht formulie ren, niet alleen een leger ambte naren, maar bovendien weken en weken wachten, een krakeel over futiliteiten, dat menig aspirant bouwer de moed al lang in de benen is geschoten voor het zover is, dat de eerste spade in de grond gestoken wordt. De kapitaalschaarste In de Tweede Kamer is er op gewezen, dat de particuliere wo ningbouw bepaald door kapitaal gebrek wordt bedreigd. Men heeft van verschillende zijden als aan moediging voorgesteld een rente bijslag toe te kennen zoals de gemeenten die ook krijgen en waardoor de rente voor de parti culiere bouwer tot normalere toe standen wordt teruggebracht. Minister Witte heeft hierop ge antwoord dat een rentebij9lag tot te grote overheidsbemoeiing met het particuliere bedrijf zou lelden. Bovendien meende de bewindsman dat binnen een half jaar het kapitaalgebrek in ons land tot het verleden zou beboren. Het eerste antwoord zal niemand bevredigen, want het is moeilijk in te zien waarom een aan particu lieren toe te kennen rentebijslag tot gevolg zal hebben, dat de regering zich teveel met het partl culier bedrijf zou bemoeien. Zal de kapitaalschaarste binnen een half jaar sterk verminderen? Vermoedelijk baseert de regering zich bij deze verwachting op specu laties inzake de investeringsactivi teit van het bedrijfsleven, die in 1958 sterk zou afnemen, als gevolg van de dalende conjunctuur. Maar de vraag is of een sterke vermindering van investeringslust in het particuliere bedrijfsleven niet een enorme toeneming van de werkloosheid tot gevolg zal hebben. In dat geval zou de regering dan aanvullende werken moeten laten uitvoeren, waardoor geweldige sommen moeten worden uitgetrok ken. De gezamenlijke arbeiders organisaties hebben al om aanvul lende werken gevraagd in verband met de werkloosheid. De regering heeft echter beloofd zelf niet met leningen op de kapitaalmarkt te komen. Waar haalt zij dan het geld vandaan om aanvullende werken te financieren Er blijft dan geen ander middel over dan een beroep op de bank- biljettenpers en de daarmee op nieuw in werking gezette inflatie is schadelijker voor het economi sche leven dan welk ander middel ook. En waarom geen woningen Wij vragen ons af waarom de regering wèl bereid is eventueel aanvullende werken uit te voeren, maar weigert ruimer steun te bieden aan de particuliere woning bouw. Deze laatste wordt geremd terwijl andere stellig minder ur- gante openbare werken eventueel worden aangevat. Wij willen er tenslotte nog eens op hameren dat als de investerings lust in het bedrijfsleven In de naaste toekomst zo ver terug loopt als is aangekondigd, de bouw van woningen door particulieren nog sterker zal verminderen. Want wie durft zware verplichtingen voor een woning op zich te nemen als de conjunctuur sterk terugloopt Daarvoor Is een zekere optimisti sche economische toekomstverwach ting nodig, in de eerste plaats voor de naaste toekomst. MÊmmÊÊmÊÊÊ Met HENDRIX OPFOKVOER gaat het spelenderwijs omhoog.... Een staf van specialisten, die zich jaren lang aan de studie van de pluimveeteelt wijdt, ontwikkelde een keur van meng voeders en staat steeds klaar om U gratis met raad en daad ter zijde te staan. ochtendvoer, opfokmelen, overgangs voeders, legmelen, mestmelen. PLUIMVEE-EN VEEVOEDERFABRIEKEN ONDER WETENSCHAPPELIJKE LEIDING IN EIGEN LABORATORIA EN OP DE PROEFBEDRIJVEN TE BOXMEER HOFLEVERANCIER VAN Z.K.H. DE PRINS DER NEDERLANDEN Luistert IEDERE MORGEN voortaan om 3 minuten voor 12 uur naar Radio Luxemburg op golflengte 208 meter voor de landbouw- rubriek „RONDOM DE HOEVE"! Het is betreurenswaardig dat de aanpak van de woningbouw steeds getuigt van half werk, van specu laties, die op verwachtingen gegrond zijn, die elke zin voor de realiteit missen. Dit gemis aan zin voor de realiteit heeft nu al twaalf jaar de opheffing van het woningtekort in de weg gestaan. Men is nog geen stap verder. Met al het slaan op de trom der nationale deugden met woningbouwleningen wordt het percentage van het particuliere woningbezit steeds meer terugge drongen. Tot reeds zichtbare schade aan het nationale woningkapitaal. Een bij uitstek slechte politiek in het kader van de plannen tot ver betering van de privé-bezitsvor- ming. „Oostrum"-nieuws Dat L.V.V. het zondag niet verder heeft gebracht dan een gelijkspel tegen dit Oostrum-team, kan on begrijpelijk zijn voor ieder, die onze backs niet in actie heeft gezien in deze strijd. Wie wel aanwezig was, heeft een verdediging zien werken, die een sterke voorhoede rustig liet komen om dan op de juiste manier in te grijpen. Dank zij deze voor treffelijke linie, waarin de samen werking een klasse beter was dan in de voorhoede, heeft Oostrum stand gehouden om de eindstand 11 te bereiken. Lottum ging vlot van start en even leek 't er op of Oostrum over donderd zou worden. Met snelle uitvallen kon Oostrum echter ge vaarlijk voor het vijandelijk doel optreden. Het werd 1—0 toen de linksback weer eens een kopbal losliet, waar de Lottumse keeper langs greep. Lottum antwoordde met een serie aanvallen, waaruit men 1—1 maakte. Toch had Oostrum voor de rust nog op winst kunnen staan, als een kopbal beter gericht was geweest en niet zoals nu, van de lat was teruggekeerd. Na de rust bleken verschillende spelers naar adem te happen, wat te begrijpen was onder de voort durende druk van de Lottumse voorwaartsen, die hun tempo nog opvoerden. Het bleef echter 11. Zondag komt Montagnards op bezoek. In Bergen hebben we duch tig op onze kop gehad. Maar nu kan men rekenen in Oostrum een elftal aan te treffen, dat vast be sloten is, haar weg omhoog, zeker tegen deze ploeg, voort te zetten. Hoogstwaarschijnlijk kan Oostrum op volle sterkte uitkomen. De op stelling kan dan zijn: keeper, M. Linskens. Backs: H. Maas, W. Kes- sels. Middenlinie: F. Schelbergen, P. Claessens en G. Claessens. Voor hoede: P. Linskens, P. Linders, A. Maessen en M. Linskens. voor moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Welchs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blltterswijck D 67, TeL 263 Het tweede elftal moet naar F.C.E.B. II om daar iets van de achterstand op de loiders te pro beren goed te maken- Een puntje en we zijn tevreden. Het derde zal trachten America 3 weer met lege handen de Peel in te sturen. We geven ze wel een kans. De stand in de 4e klasse G: Wanssum 15 12 1 2 25 49—18 Montagn. 16 9 4 3 22 45—23 Oostrum 16 7 3 6 17 32—30 RKLVV 15 7 3 5 17 29—32 Achates 15 7 2 6 16 31—28 Tienray 16 5 6 5 16 29—29 Volharding 14 7 1 6 15 31—31 Resia 15 7 1 7 15 24—30 EWC 16 5 4 7 14 34—36 BW 15 4 5 6 13 29—32 Swolg.Boys 14 2 2 10 6 13—29 RKDSO 15 2 2 11 6 21—42 Het jaar 1957 is voor de pluim veehouderij een recordjaar geweest in tweeërlei opzicht. Het aantal uitgevoerde eieren was namelijk met 2.700 miljoen stuks groter dan ooit tevoren en ook de totale exportwaarde van de pluim vee- houderijprodukten tot f 521 miljoen steeg. De waarde van alle geëxporteerde zuivelprodukten beliep in 1956 770 miljoen gulden. Het cijfer voor 1957 zal daarvan niet veel verschil len. De pluimveehouderij heeft het dus gebracht tot twee derde van het bedrag voor zuivel. Dit is 'n geweldige prestatie, temeer omdat dit alles op eigen kracht is bereikt. De pluimveehouderij ontvangt geen enkele subsidie van de over heid en heeft deze ook in het ver leden nimmer ontvangen. Het voornaamste exportprodukt was ook vorig jaar weer de eieren. Er werd voor 375 miljoen gulden ge-exporteerd. Het tweede produkt was slacht- pluimvee, ter waarde van f 105 miljoen. De resterende 41 miljoen, die het half miljard volmaakten, werden opgebracht door de een- dagskuikens, broedeieren, eiproduk- ten en pluimveeconserven. De belangrijkste afnemer van onze eieren was weer West-Duits- land, dat er 2153 miljoen kocht. 50 procent van de Duitse eier- import komt uit Nederland. Ook Italië, Frankrijk, Spanje en Zwit serland zijn belangrijke afnemers van onze eieren geworden, zij het dat de export naar Frankrijk vorig jaar gedaald is van 300 miljoen stuks tot 12 miljoen stuks. Ook geslacht gevogelte gaat merendeels naar West-Duitsland. Zwitserland vormt voor onze wit- vlezige slachtkuikens een goed afzetgebied, maar op het gebied van de geelvlezige kuikens gaat Nederland zware concurrentie ondervinden van de Amerikanen, die dit gevogelte van goede kwali teit tegen zeer lage prijzen weten te leveren. Men verwacht dat ook de witvlezige kuikens binnenkort sterke concurrentie van Amerika zullen gaan ondervinden. BINNENLANDSE CONSUMPTIE Was de export van pluimvee- produkten vorig jaar sterk geste gen, ook de binnenlandse consump tie nam toe. De consumptie van eieren benadert in ons land de 200 stuks per hoofd per jaar. Ook het verbruik van gevogelte is sterk gestegen. Ir Tukker achtte het te betreuren dat de verkoop van ge vogelte nog steeds beperkt blijft tot ongeveer 600 bedrijven in het gehele land. Er zijn uitgestrekte gebieden waar geen enkel poliers- bedrijf gevestigd is.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 4