W KERSTMIS Inzegening nieuwe scholen Opening gebouw Boerenleenbank SESTESTKA"0^'15 ^mEaFOvOaNN5?2en WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS PER KWARTAAL I 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60 een grote vreugde en vrede voor goed willenden Méér suikerbieten van het Rectoraat. Uit Peel en Maas Logica in landbouwbeleid m te zoeken De waterbeheersing in de Iredepeel. Zondagsdienst huisartsen Zaterdag 21 december 1957 No 51 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 11 PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI Weer zullen wij feestelijk her denken, dat Christus geboren werd nu meer dan 1950 jaren geleden, want die geboorte was het begin van onze Verlossing. Weer zal ons ons hart vertederd worden bij het zien van een aller liefst Kind, dat in een voederbak ligt te schreien. En dan te weten, dat dit Kind de Zoon van God zelf is die ons menselijk leven wilde delen om ons aan Zijn goddelijk leven deel te doen hebben. Maar Kerstmis is meer dan een ontroerend herdenkingsfeest. Met Kerstmis wil onze goddelijke Ver losser opnieuw geboren worden, nu niet meer in een stal en in een kribbe, maar in ons. In ieder van ons wil Gods Zoon opnieuw een menselijke gestalte aannemen en dan in ons gaan leven. Christus wil Immers op aarde voortleven in Zijn christenen, die Zijn ledematen zijn, al zijn wij dan zwakke, zondige mensen. Dat Kerstmis meer is dan een feestelijke herdenking van Christus' geboorte, blijkt wel uit de lange voorbereiding die de H. Kerk aan dit feest doet voorafgaan. Zij heeft door Joannes de Doper ons laten vermanen, de weg gereed te maken voor de Heer. Langs de weg van inkeer en zuivering van ons ge weten en van verbetering van leven moeten wij naar Christus gaan, naar Christus, de enige bron van alle ware geluk. Voor velen, helaas, bestaat de Kerstviering hoogstens in een plechtige Nachtmis, met daarna feestontbijt bij de verlichte kerstboom. Joannes vermaant ons elk jaar opnieuw, om ook onze harten wit en schoon te wassen met tranen van oprechte spijt, en ons hart open te zetten voor de liefde. Want het goddelijk Kind, dat daar in Bethle hem zo hulpeloos in de kribbe lag, wil nu snel groeien in ons binnenste en ons vervullen met Zijn sterke liefde voor de Vader in de hemel en Zijn grote mensenliefde. Maar velen laten Joannes maar roepen in de woestijn en blijven hun eigen egoïstische leventje maar voort leven. Zij zijn niet van goede wil. Maar alleen voor de goed-willen- deri betekent Kerstmis een grote vreugde, alleen aan hen schenkt het Kerstfeest echte vrede. Die grote vreugde van Kerstmis is de vreugde over het kinds chap Gods en hei goddelijk leven, dat Christus ons geschonken heeft. Het is de vreugde om het licht, dat met Kerstmis in onze geest is gaan schijnen, waar door wij in God werkelijk onze Vader in de hemel zien, en in de medemensen onze broeders en zus iers in Christus. Het is de vreugde te weten, dat God alles, ook tegen slag en verdriet, ten beste leidt voor hen die Hem liefhebben. Vrede op aarde. Wat is dat voor vrede die beloofd is aan de goed- willenden? Hoe ver zijn wij nog verwijderd van de vrede op aarde! De vrede die Kerstmis schenkt aan de goed-wii lenden is een andere vrede. Het is de vrede des harten, een innerlijke vrede die de wereld niet geven kan, maar ook niet ont nemen kan. De vrede die wortelt in de getuigenis van een goed ge weten; de vrede, die ons vervult van rust en geluk; de vrede die ons sterk maakt om uitwendige moeilijkheden blijmoedig te dragen. Het is geen vrede zonder strijd. Neen, die vrede moeten wij winnen en behouden doorstrijd. In ons zelf moeten wij strijden tegen egoïstische neigingen vooral. Buiten ons zelf hebben wij te strijden tegen velerlei verleiding in de wereld en de over al binnendringende geest van een modern heidendom. Maar de ^enade van Christus zal ons sterken in die strijd. Dan pas zal het voor ieder van ons een echt blij Kerstfeest zijn en vrede op aarde als wij met de hand op het hart voor Gods aanschijn durven en kunnen getuigen: „Ik ben van goede wil. Ik wil een Godskind zijn. Ik wil Gods geboden zo goed mogelijk onderhouden. Ik wil God beminnen boven alles. Ik wil ook mijn naaste liefhebben als mijzelf en hem alle goede bewijzen, dat ik mijzelf zou willen bewezen zien. Ik wil wat God wil en zoals God wil. Zijn wil geschiede. Ziin Rijk kome, het Rijk van liefde, recht vaardigheid en vrede. Ik zal de eerste stap doen om de vrede te herstellen als er iets is tussen mij en mijn evennaaste, ook al heb ik zelf geen schuld; ik zal dat mis verstand zo spoedig mogelijk uit de weg trachten te ruimen". Maandag was het feest bij de leden van de Venrayse Boerenleen- bar k. Feest omwille van het nieuwe gebouw aan de Julianasingel, dat officieel geopend werd en dat door mr. F. Claessens, directeur van de C.C.B. te Eindhoven een bolwerk werd genoemd voor de economische ontwikkeling van de landbouw in deze streek. In een plechtige H. Mis in de St. Petrus Banden werd Gods zegen afgesmeekt over de leden, waarna Deken Loonen het nieuwe gebouw van de Boerenleenbank Venray inzegende. Hij feliciteerde na afloop bestuur en leden met het nieuwe gebouw, dat toch wel een afstraling is van de economische vooruitgang van de landbouw in deze streken. Een economische vooruitgang, die voor een goed geestelijk leven ge wenst is, want het is immers Tho mas van Aquino geweest, die schreef, dat voor een goed geeste lijk leven de materiële omstandig heden ook goed moeten zijn. Dat heeft men indertijd bij de stichting van deze bank ook Ingezien en ge worteld op de christelijke beginse len is zij haar heilzaam werk voor deze streken begonnen. De ernst van deze tijden doet wel het gevaar van materialisme en egoïsme groter worden, maar spreker vertrouwde, dat de boeren het oude geloof en de oude zeden zouden blijven be waren en eensgezind zich zouden blijven inzetten waarbij ook deze bank een taak heeft voor een betere en meer christelijke maat schappij. Nieuwe mijlpaal Mr. Claessens was als directeur van de „grote" bank van Eindho ven verheugd over dit nieuwe bank gebouw, dat wel op uitnemende wijze illustreert de groei van de Venrayse afdeling, waar nu vier mildoen spaargeld is ingeleverd en die daardoor is gegroeid tot een der grotere afdelingen van Neder land. Het nieuwe bankgebouw is daar van een duidelijke afstraling. Mag men aan de ene kant betreuren, dat het oude en dikwijls genoege- lijke contact, wat eertijds bestond tussen kassier en spaarder, niet meer aanwezig kan zijn, aan de andere kant verzakelijkt het land- bouwleven ook meer en meer. Ook hij wees op de christelijke beginse len, waarop indertijd de oprichters de boerenleenbank hebben opge bouwd en verzekerde met klem, dat deze zelfde beginselen ook thans nog immer opgeld doen en richtlijn zijn bij alle besluiten en plannen. Hij wees daarnaast ook op het grote belang van de bank als spaarbank, zeker nu in deze tijden geklaagd wordt dat het be nodigde kapitaal niet meer te vinden is, omdat er te weinig be spaard wordt. De boerenleenbank is dan ook terecht trots op de 1 miljard spaar gelden die door hun leden zijn bijeen gebracht en hoopte, dat ook in de toekomst niet alleen in het belang van de landbouw, maar eveneens van geheel Nederland, de spaarzin en de spaarmogelijkheden weer zullen toenemen. Met een gelukwens aan het be stuur en de raad van toezicht ver klaarde mr. Claessens dan de nieuwe bank officieel geopend. 60 jaren geleden... Burgemeester Mr. Janssen, was de eerste, die zijn gelukwensen aan bood. Na de opening van de Ned. Credietbank staan we, aldus spr., weer voor de opening van een prachtig bankgebouw, dat een aan winst is voor de gehele gemeenschap en getuigenis aflegt van de groei en de draagkracht van Venray's boerenbevolking. Hij ging de geschiedenis na en wist te vertellen, dat 60 jaren ge leden een 70tal leden de boerenleen bank Venray hadden gevormd. Nu is iedere landbouwer lid en een omzet van ruim 50 miljoen alsmede 4 miljoen spaargelden bewijzen wel welk een grote rol de bank speelt in het economisch leven van onze Venrayse landbouwbevolking. Maar dat niet alléén. Dankbaar herdacht hij de mede werking, die o.a. ook de gemeen'e zelf mocht ondervinden, toen zii arm en beroof 1 na de bevrijding een beroep deed op de boerenleen bank. Een hulp, die ook thans nog, waar mogelijk, graag gegeven wordt. Spreker vertrouwde, dat deze nieuwe mijlpaal in de geschiedenis, wederom voor de bank het begin zou moge zijn van nieuwe groei en bloei, tot heil van de landbou wers en deze gehele streek. DANK bracht de voorzitter, de heer P. Janssen, aan de sprekers voor de gelukwensen. Dank bracht hij ook aan architecten Colsen en Smeets aannemer Akerboom, uitvoerder vd. Voorne en aan allen, die hadden meegewerkt aan de totstandkoming van de nieuwbouw. Op de eerste plaats de gemeente voor de bouwgrond en bouwver gunningen. Ook hij was verheugd, dat men een dergelijk schoon gebouw had geplaatst en dat dit, meer dan ie is anders, de vooruitgang manifes teerde der bank in Venray. Daar voor was dank verschuldigd aan de pioniers, die. indertijd deze bank durfden op te richten en die o.a. in dit gebouw een bekroning van hun werk mogen zien. Na dit officiële gedeelte begon een drukbezochte receptie. Het recipiërende bestuur en raad van toezicht kwam handen tekori om de felicitaties in ontvangst ie nemen en een overvloed van bloe men gaf een fleurige noot aan de opening. De talrijke gasten werden in de gelegenheid gesteld de nieuwbouw en de inrichting te bezichtigen, waarbij naast sierlijkheid en dege lijkheid, vooral doelmatigheid sprak. Men mag inderdaad van een goede aanwinst spreken. FEESTAVOND 's Avonds werd de leden in zaal Wilhelmina een feestavond aan geboden, die druk bezocht was. Hier werd mededeling gedaan, dat iedere spaarbankboekjes-bezitter, eenrijks daalder extra krijgt bijgeschreven. Er heerste een gezellige stemming en Venrays Harmonie bracht nog een serenade, waarbij de heerLau- rensse zijn gelukwensen met het bereiken van deze mijlpaal, namens de Venrayse gemeenschap aanbood. Telken jare vormt de samenstel ling van het bouwplan een voor naam onderdeel van de landbouw- werkzaamheden. De gewassenkeuze is er de laatste jaren niet eenvou diger op geworden. Het prijzen ver loop van verschil lende landbouwprodukten wordt steeds meer en dikwijls in onguns tige zin beïnvloed door omstandig heden, welke buiten onze machi zijn gelegen. Het risico hiervan komt wel bijzonder zwaar op onze landbouw te drukken. Wij willen dit sombere beeld doorkruisen door het volle licht te laten vallen op de suikei bieten teelt. Vele landbouwers blijken bij het opmaken van de jaarrekening niet ontevreden over de bijdiage, welke de suikerbiet, ondanks het ongunstig voorjaarsweer en in enkele streken ook door de vergelingsziekte heeft geleden. Meer nog, velen bemerken, dat de suikerbiet het leed van vele misoogsten verzacht heeft. Het vlotte verloop van de oogst, het tenslotte toch nog oplopende gehalte bij eveneens toenemer.de wortelopbrengst, doet mede de be langstelling toenemen en uit de praktijk hoort men thans reeds stemmen, die een uitbreiding van de teeit verwachten. De suikerbietenteelt is dèarom zo aantrekkelijk, omdat reeds voor de uitzaai de bietenprijs vaststaat, hetgeen van vele andere gewassen niet gezegd kan worden, Is de keuze op het gewas suiker bieten gevallen, dan moet men wel bedenken, dat een doelbewuste ras- senkeuze nog gunstiger resultaten kan geven. Opvallend is in dit verband het prestatievermogen van de Klein wanzlebener rassen, reeds jaren lang een vertrouwd begrip in de landbouw. Ook dit jaar wordt de Terwijl buiten de kleuters van het Rectoraat met hun vlaggetjes in hun koude knuisjes stonden te, wachten, werd dinsdag in de Paters-1 kerk, een plechtige H. Mis opge dragen en ht t Veni Creator gezon gen, als inleiding op de inzegening van de twee nieuwe schoolgebouwen van het Rectoraat. In een processie gingen dan kin deren, genodigden en Pater Rector, naar de nieuwe scholen, waarna eerst de kleuterschool werd inge zegend. De kleuters zongen hun blijdschap uit en zwaaiden met hun vlaggetjes, terwijl ze later trots de bezoekers al 't moois toonden van hun school. KLEUTERSCHOOL Inderdaad was en is het mooi, de inrichting en uitvoering van dit gebouw. Ruime klassen, waarin het zon licht overvloedig binnen kan vallen, prettige stoeltjes en tafeltjes, waar aan men vlot werken kan en een keur van materialen om te spelen en te leren, die zelfs menig ouder nog doet watertanden. Bij iedere klas een ruime speel plaats, die eventueel 's zomers ook als klaslokaal te gebruiken is, waar op de beelden van van Dongen, een vrolijk cachet geven en onverwachte klimgelegenheid bieden. Kortom een school, die zoals later de Burgemeester in zijn gelukwens «eide: een voorbeeld is voor vele andere gemeenten en wel in grote tegenstelling staat tot de gebouwen, waarin vroeger de kinderen werden „bewaard". Nu zon en licht, kleur en sfeer, comfort en efficiëncy,alle3 berekend op een zo goed mogelijke ontwik keling van de kleuter. Meisjesschool. Na de inzegening van de kleuter school, was dan de St. Clara-mels- jesschool aan de beurt. Ook hier werden de klassen ingezegend en de kruisbeelden opgehangen en ook hier wist de jeugd op muzikale wijze haar dankbaarheid uit te drukken. Ook deze schooi, ontworpen door architect Colsen en uitgevoerd door N.V. Nelissen Aannemingsbedrijf, evenals de kleuterschool, is zeei practisch ingericht. Een prachtige hal, waarin o.a. de nijverheidsklas is opgenomen, vormt het middelpunt van twee gangen, waaraan de klaslokalen zijn gelegen. Ook hier weer zon en licht, ruimte en comfort. Het felicitatiewoord van de heer Deken beklemtoonde, dat de stich ting van deze twee scholen van grootbelang wasvoor het parochie leven. Immers een parochie zonder scholen is niet „volwassen". Hij roemde de samenwerking tussen de St. Petrus Banden en het Recto raat, die nodig was om tot stich ting dezer scholen te komen en wenste alle parochianen geluk met de totstandkoming daarvan, omdat van 21 december 1907 Een vijftal Broeders van St. Servaas slaagden te Delft voor het examen krankzinnigen-verpleging. Op de biggenmarkt waren de prijzen 5 tot 7 gulden. van 23 december 1911 In de Tweede Kamer werd de Rijkssubsidie voor de weg Venray- Oploo goedgekeurd. D.S.O. uit Venray won van Germanicus I te Venlo met 32. Voor de verbouwing van het winkelhuis van Willem Winters in de Schoolstraat schreven in: P. Oudenhoven voor f 1835. Gebr. Oudenhoven voor f 1795. van 20 december 1913 De heer van Gier uit Sittard hield in het patronaat een lezing over aanleg en onderhoud van weiden. De bioscoopvoorstelling: „Van de Kribbe tot het Kruis" werd door een talrijk publiek bijgewoond. De heer L. H. Nelissen, onder wijzer te Olrlo werd benoemd te Warmenhuizen. traditie voortgezet. Het meest vertrouwde polypioïde ras Kleinwanzlebener Polybeta heeft in 1957 nog beter voldaan, dan men reeds van dit ras gewend is. Daarnaast heeft het hoofdras Kleinwanzleben E zijn zo gewenste oogst zekerheid behouden, terwijl de schieterneiging weer geringer is geworden. Door een juiste rassenkeuze kan het doel om meer suikerbieten te bouwen, verwezenlijkt worden. ze mede kunnen werken tot het geestelijk welzijn van het Recto raat. De heer Burgemeester bood ook zijn gelukwensen aan en was tevre den, dat door deze twee nieuwe scholen het onderwijsprobleem in Venray weer een schrede nader tot zijn oplossing is gekomen. Een andere kleuterschool en een jon ge sschool voor het rectoraat staat nog op het programma. Spreker was blij, dat ondanks bestedings beperking en wat dies meer zij toch zij het dan wat later dan men eerst verwacht had de eerste nieuwe kleuterschool ge opend was. Men had de prachtige resultaten kunnen bewonderen. Hij was inspecteur Courtens dankbaar voor zijn hulp en steun en hoopte ook in de toekomst op zijn hulp te kunnen blijven rekenen. De Bisschoppelijk Inspecteur de zeereerw. heer van Nieuwenhoven noemde het een groot voorrecht, dat dit rectoraat al zo gauw twee nieuwe scholen kon openen. In ons bisdom zijn het afgelopen jaar 27 nieuwe scholen tot stand geko men, waarvan 9 kleuterscholen waren. Venray heeft daarvan dus rijkelijk zijn deel gekregen. Ook hij wees op het grote belang van een goede christelijke vorming van de schooljeugd, over wie in he- gebed der inzegening de hulp i afgesmeekt, zodat zij mogen op groeien in wijsheid en in vreze de.- Heren. Pater Rector dankte de sprekers voor hun gelukwensen, dankte architect, aannemers en werkers, gemeente en gemeente-instellingen, het schoolbestuur van de Petrus Banden en het rectoraat, alsmede het onderwijzend personeel voor alles wat zij voor de tot standko- rning van de school hebben gedaan en sprak de wens uit, dat deze nieuwe scholen zouden bijdragen tot een nog inniger binding van dt parochianen in het rectoraat. 1 ponds-verpakking f. 1.20 AUBMTIHt HOLLANS H.V. UlDXGMCMTt umiMH De minister van Landbouw heefi in zijn Memorie van Toelichting op de Begroting van 1958 enkele mede delingen gedaan, welke ons inziens zeker reacties zullen uitlokken van de landbouwersorganisaties en mei name van de Katholieke Boeren en Tuindersbond. Het gaat om de kleine boeren bedrijven, welke volgens de minis ter de aanpassing der productie door middel van het garantiebeleid beperking opleggen. Dezelfde be drijven zouden weinig ruimte bieden voor verschuivingen in de productie Volgens mi Lter Mansholt zijn de kleine bedrijven dus het zwakke punt in de agrarische siruciuur van ons land. Maar is dat zo Enige maanden geleden heeft de Limburgse Boeren- en Tuindersbond een studie ge maakt van de situatie in het klein bedrijf. Het resultaat van deze studie was onder meer. dat de z.g. kleine bedrijfjes economisch kern gezond bleken te zijn. Prof. Bordewjjck zegt verder in zijn leerboek over de-Landbouw- huishoudkunde, dat het kleinbedrijf juist een voorwaarde is voor de verho ing van het intensiteitspeil. „Toenemende bevolking met boven dien kwalitatief stijgende eisen, dwingt tot intensivering van de landbouw, en tot kleinbedrijf, gelijk zij eveneens dwingt tot voortgaande industrialisatie en commerciële expansie". Maar er is nog meer. Op de door de minister gewraakte kleine be drijven worden julsi onze belang rijkste exportproducten, zoals zui vel, bacon en eieren geproduceerd. Terwijl deze veredelingsproducten volgens een andere verklaring van de minister de beste kans voor Nederland in de Euromarkt bieden, zou diezelfde minister deze kleine bedrijven willen bijeenvoegen tot grotere. Dit is wel zeer onlogisch en lijkt veel op het slachten van de kip met het gouden ei. Wanneer deze kleine bedrijven z weel kunnen betekenen voor de I Euromarkt middels hun productie, dan zou het wel zeer dom zijn ze op te heffen. Wij kunnen geen andere verkla ring voor deze tegenstrijdigheid vinden dan ln de socialistische achtergrond van de minister van Landbouw, die uit beginsel voor stander is van het groot- (lees: staats-) bedrijf, maar die in de praktijk de onuitvoerbaarheid van net grote staatsbedrijf moet inzien. In de laatste vergadering van het Watei schap Noord-Limburg, kwam een bestuursvoorstel ter tafel, om de Cultuur Technische Dienst en Provinciale Staten, subsidie te vra gen in de kosten van de watertoe- voerleiding, ten behoeve van de beregeningsinstallaties in de Vrede- peel. Dit betekent dus, dat, als deze ubsidie-aanvrage wordt goedge keurd, door de betrokken instanties, de waterbeheersing in de toekomst in de Vredepeel geregeld kan wor den. De waterbeheersing, die o.a. in het grote verkavelingsplan Lolie- oeek, van zulk een betekenis is, dat men juist daarvoor reeds in de Vredepeel, een drietal proefboer- ïerijen heeft geprojecteerd, die de waterregeling zullen bestuderen, ter nadere toepassing in het Lollebeek- plan. Het blijkt nu, dat men, afgezien van de resultaten, die deze proef- boerderijen zullen benalen, ook de gehele Vredepeel als een soort proefgebied beschouwt en door deze ubsidie-aanvrage in de mogelijk- neid wil stellen de beregening toe te passen, waardoor dus een gro ter resultaat bereikt kan worden dan uiteraard op deze proefboer- derijen mogelijk is. Het feit, dat dit pas ontgonnen gebied een prima verkaveling heeft, is mede een der redenen geweest van deze aanvrage, die natuurlijk van zeer groot belang is voor alle boerderijen van de Vredepeel. Pater Van den Tillaart apostolisch vicaris op Timor Opvolger van mgr Pessers Paus Pius XII heeft pater fr. Th. M. Van den Tnlaart van de paters van het Goddelijk Woord benoemd iot apostolisch vicaris van Atambua op Timor, Pater Van den Tillaart volgt mgr. Jac. Fr. M. Pessers S.V.D. op, die om gezondheids redenen ontslag heeft gevraagd. De nieuwbenoemde aposiollsch vicaris werd 15 augustus 1909 te Veghel geboren. Hij begon 3 sep tember 1921 te Uden, bij de paters van het Goddelijk Woord zijn hu maniora en werd 8 september 1928 in Heivoirt novice, op 18 augustus 1935 werd hij te Te teringen priester gewijd. In jan. 1937 kwam hij op Timor aan. Onafgebroken bl ef hij In de mis sie werkzaam tot 1948 met uitzon dering van de jaren 1942-'45 die hij in een Japans kamp doorgebracht. In 1949 vertrok hij voor de tweede maal naar Timor, waar hij in 1954 tot regionaal overste werd benoemd. Timor bezit een bloeiende missie met 124 489 katholieken op een be volking van 550 000 Er werken 52 priesters, van wie 5 Indonesiërs als mede 9 broeders. Nieuws uit Venray en Omgeving Vanaf zaterdagavond 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o., waargenomen door Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Tel. 335 Eerste Kerstdag: Dr. VAN THIEL Stationsweg 9 Telefoon 465 Tweede Kerstdag: Dr. L. COENEN, Henseniusstr. 13a Telefoon 878. Uitsluitend voor spoedgevallen. Keuring dienstplicht lichting 1958 De burgemeester van Venray, brengt ter openbare kennis, dat: a. aan iedere ingeschrevene, die tijdens de zitting 1956 1957 (keuring lichting 1958) ter keuring moest verschijnen, de oproeping voor op komst ter keuring zijn verzonden; b. de in 1938 geboren mannelijke personen, die in een der Neder landse bevolkingsregisters zijn op genomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring, dan wel een bericht van nlet-inschrijving, nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 januari 1958 ter gemeente secretarie moeten aanmelden. Venray, 4 december 1957. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN,

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1