YAH DEH MUHCKH0F Patrijzen zijn gemoedelijke en slimme vogels fa. i id.lïluncklxöf heeft ze n qmp uit ónze kóllektie SPORT Op jacht in de Peel Het meest gewaardeerde geschenk is en blijft een ook in andere merken de grootste sortering Voor de schooljeugd reeds vanaf f 4.90 met gouden pen en garantie I dames- en lierenposl, luxe schrijfmappen, 00 foto-albums, vulpotloden, scboolétuis, vulpenétuis, missaals, kerkboeken, kleurpotloden, schetsboeken, kleur- en prenteboeken, leesboeken voor iedereen, vierkleuren-vulpotloden. (zak)agenda's 1958 ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR ZORGT ER VOOR ZateMag 30 november 1957 No 48 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPITRT AH VHOR VPMRAV PM O M R PK" PM ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ot. per m.ro. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150852 VV E,CiYDL,/i.U V V CflN i\/\ I E2tlH UiVl J 1 PRIJS PER KWARTAAL t 1.40 BUITEN VBNRAY 1 1.60 De vorige week nog lagen de patrijzen meer dan dertig telden we met de kijker zich te zonnen in het pas geploegde land, dat onmiddellijk grenst aan de Meerselse peel. Hun komische staartjes wipten enerverend als werden de zenuwschokken daarop afgereageerd. De patrijzen schenen de hemel op aarde te hebben. Van enige schuw heid was uiterlijk geen sprake, al stond het vast dat de jagers, die al weken lang deze misschien wel vierdubbele clan onder vuur geno men hadden, er menigeen tussen uit gepikt hadden. Maar de fazant was wyzer Van de landweg door de Peel lagen ze evenwel direct onder vuur en indien een jagef kennis had ge dragen van deze uitgebreide familie reünie, zou hij dood en verderf hebben kunnen zaaien in deze gevederde gelederen. Het zachte „kriek... kriek" was niet van de lucht. Doch de jager zwoegde ver weg door het g» ploegde bouwland en zuchtte eens diep. Hij had kans gezien slechts één patrijs onder schot te krijgen en voor dat povere resultaat had hij uren lang moeten lopen. En hier nu had hij kunnen knallen als stond hij aan de schiet tent van een dorpskermis: ieder schot raak, altijd prijs. Neen, het contact tussen jager en wild is beslist niet groot: hei' moet inderdaad van de zijde van de jager gemaakt worden, en wan neer het eerste schot over de herf stige velden valt, bespeurt men een duidelijke poging van de dieren des velds de afstand van het schiet ijzer zo groot mogelijk te maken. Slimme vogels De patrijzen roffelen in dergelijke ogenblikken laag en met ongemene spoed weg van de oorden des ge- vaars, doch het schijnt dat ze enig begrip hebben van de draag wijdte van de jachtgeweren, want na een vlucht van hoogstens een halve kilometer zeilen ze weer in vol plané op een stuk stoppelland neer, teneinde er andermaal schijn baar in volle gemoedsrust de hevig verstoorde rust voort te zetten. Aan de jager, die het niet laten kan de achtervolging in te zetien, is het dan taak door het geploegde bouwland en de najaarsgewassen de dieren opnieuw te naderen. Maar niet zelden komt het voor dat de kwieke vogels men heeft reeds uit het getal, dat we hier boven noemden, begrepen dat in de afgelopen zomer vele patrijzen- wiegen geschommeld hebben eveneens aan de wandel geslagen. En patrijzen op drift kunnen in korte tijd een hele afstand afleg gen. Zo te zien bewegen ze zich voort op rolleijes zó snel gaan de korte pootjes, dat ze als het ware over de akker vloeien. Geringe kans Niet zelden houden ze zich na zo'n eerste aanval min of meer schuil in de spurrie of seradella, vooral daar waar de suikerbieten reeds geoogst zijn. Daar moest de hond van de jager ze opjagen en meestal is de kern van de troep dan zó ver van het geweer van daan dat de jager slechts kans ziet een der vogels uit de achterhoede onder vuur te nemen. Jagen op patrijzen is een ver moeiende bezigheid. Dat ondervindt de man, die te hooi en te gras eens mede de natuur in trekt, al gauw genoeg. Een wandeling van een paar honderd meter door pas ge ploegde aarde is eerder een opgave voor lieden, die de een of andere straf te boeten hebben. Wij opper den dan ook al gauw genoeg de idee 'n fiets mee te nemen met een soort rupsbanden. Wanneer men evenwel aan de rand van het knollenland en een haagappelloze haag wat meer vaste grond onder de voeten krijgt, men de herstlucht, rein en pikant, inademt en de wetenschap u bestormt dat men het reukloze tijdperk na de A-griep bijna achter de rug heeft de kruidige geur van de eiken wal u op een zacht windje nadert en men de smaak van noten door middel van de reukorganen proeft voelt men al ras vrede met deze wereld. De vermoeidheid valt dan als bij toverslag van u af. „Geregistreerd" Men heeft de jager vanzelf sprekend kond gedaan van de „grote troep" patrijzen, die ginds zaten te zonnen en die zich van geen jager iets aantrokken en men verneemt dan dat deze vogels om zo te zeggen met naam en toenaam geregistreerd staan. En inderdaad, een jager moet een beetje geluk hebben, opdat zijn aandeel van de zomerse broed hem niet langs de neus gaat. Had hij wèl geluk en kwamen de vogels hem als gebraden duiven in de mond vliegen dan, zo verzekert hij mij, was de pret er af... Langs ongebaande wegen strom pelen we voort door de kleurige en soms zwierige najaarsnatuur. Onze jager heeft nu het patrijzenland verlaten en hij is gekomen op eën sterk variërend terrein met hei, eiken wallen, smelen en hier en daar een weiland en wat bouwland. Hier is het nóg schoner. De Vlaam se Gaai, die vanuit de noordelijke landen naar dit milde klimaat is afgezakt, krijst met veel misbaar zijn misnoegen uit over de totale afwezigheid van eikels dit jaar. Hij planeert van wal tot wal, maar hij vindt er telkens weer de dood in de pot. Er zal gevast moeten worden de komende winter, want als ook de kans verkeken is dat er op de akkers geen graantje meer te pikken is, wordt het erg voor hem en veel andere vogels. Fazanten-sensatie In deze jungle klinkt somwijlen zeer duidelijk het alarmsein van de fazant: tjök-tjök. De vogel zit in 't dichte struweel in de onmid dellijke bescherming van hoog opgaand eikenhout. Het is een haan, naar 't geluid, dat hij maakt, te oordelen. De jager is ervan onder de indruk en legt z'n vinger op de mond. We zwijgen. De muziek van zo'n stukje edel gevogelte hoort men lang niet alle dagen in het jachtveld, zelfs niet in deze con treien aan de rand van de Peel. Zelfs de hona, wiens lichaam dampt als een ploegpaard, schijnt onder de indruk gekomen te zijn van dit ogenblik. Hij staakt z'n speurtocht en vlijt zich behoedzaam naast de jager neer. Het doffe tjök-tjök, dat als klassieke muziek voor de jager over de heide klonk, is nu ten einde. Dan schrijdt de jager alleen met 't geweer in de aanslag door het hout, door kniehoge hei en brem langs het pittiee eikenhout. Als dan even later de fazant een roffel slaat tussen het hout, waar geen jager kans heeft, sluit hij de boeken voor vandaag maar. „Die vliegt niet weg", zegt hij als hij z'n ge ringe buit van de dag beschouwt. S.V.V.-nïeuws De slag van j.l. zondag is hard aangekonen. Een 50 nederlaag tegen Tiglia is een harde klap voor een ploeg, die toch ondanks alles behoorlijk spel liet zien, maar ten ene male niet opgewassen was tegen net fors spelende Tiglia, die op het kleine terrein heer en meester was en dat ook inderdaad met doelpunten wist te bewijzen. We kunnen ach en wee roepen om de prachtige kans, die verloren is gegaan, de 5—0 hebben ons 2 puntjes afgesnoept en we zullen in de toekomst wat harder moeten werken. Wat wel gemakkelijker zijn zal nu we de bovenste plaats aan anderen hebben moeten afstaan. Zondag krijgen we Almania op bezoek en ook hier is het weer op letten geblazen. Venray 2 was zondag de enigste ploeg van SVV die het tot een over winning wist te brengen nl. 3—2 tegen Tiglia 2 krijgt weer Tegels bezoek en speelt nu tegen Sport club Irene 2. Ook hen zij alle succes toegewenst. Het derde moest in America zijn meerdere erkennen en werd met een 5—3 nederlaag naar huis ge stuurd. Het kan nu tegen Tienray 2 proberen een betere uitslag mee naar huis huis te brengen. Het vierde kreeg klop van Geijs- teren met 2—3 en mag nu een zon dag vacantie houden. Het vijfde heeft de vacantie er op zitten en gaat zondag te velde tegen Oos< trum 3 De stand in de 2e klasse B: Irene 9 6 1 2 13 31—12 Wittenhorst 9 5 3 1 13 18—9 Almania 10 6 1 3 13 24—12 Venray 9 6 0 3 12 30—23 Wit Zwart 8 3 4 1 10 12—11 Tiglieja 9 4 2 3 10 22—19 O.V.C.S 9 3 3 3 9 16—17 Haslou 9 3 2 4 8 19—20 R.K.D.E.V. 9 1 4 4 6 13-28 Lindenheuvel 7 1 3 3 5 13—19 Wilhelmina 8 1 3 4 5 11—19 Blerick 9 1 3 5 5 8—17 DeSter 9 1 3 5 5 14—25 P.D.V. „De Zwaluw" Zaterdag jl. had de jaarlijkse nachtvlucht plaats. De belangstel ling was ditmaal niet zo groot als andere jaren, maar het werd toch een spannende strijd. Gelost ergens in de bossen rond de Vredepeel ging het na enig zoeken op huis aan. Kousemakers werd na harde strijd uieindelijk de overwinnaar, direct gevolgd door de Rieten P. Strijbos. Vervolgens kwamen ze, na soms vele omzwervingen, als volgt bin nen: 4 Boom, 5v.d. Laar, 6 Thijsen, 7 Verstegen, 8 J. Janssen Kr., 9 Bertrams, 10 H. Hendriks, 11 P. Janssen Kr., 12 Duif. M.H.C.V.^nieuws In Helmond speelden onze meis jes de returnwedstrijd tegen H.M. H.C. II, waarvan hier met 82 ge wonnen werd. HMHC bood nu veel meer tegen stand en daardoor was het voor onze meisjes, die bij vlagen heel goed spel lieten zien, niet mogelijk de score erg hoog op te voeren. De achterhoede was zeer goed op dreef en keerde met veel bravour iedere doorbraak van de Helmondse meisjes. Ook de halflinie bleek ondanks een verandering in de opstelling goed te functioneren, maar de voor hoede had beslist een slechte dag en kon ternauwernood een bal op het doel geplaatst krijgen. Vrij gauw ontstond op vrij for tuinlijke wijze het eerste doelpunt waarna het spel op en neer ging, maar toch voor het merendeel ge concentreerd bleef voor het doel der gastvrouwen. De uitvallen van de Helmondse meisjes werden resoluut door de achterhoede gekeerd. In de laatste minuten werd de overwinning veilig gesteld door een juweel van een doelpunt. Zo kwam het einde van deze wed strijd met 2—0 voor Venray. Venray staat nu in de volgende (niet officiële) rangschikking op de eerste plaats met Concordia uit Roermond op de 2e plaats met 2 punten minder. Venray 6 5 0 1 10 29—4 Concordia 6 4 2 2 8 10—5 Geleen 2 6 3 1 2 6 4—6 Racing 6 2 0 4 4 6—9 HMHC 2 5 2 0 4 4 5—16 EMHC 4 5 0 1 4 1 3—19 Concordia was ons in Roermond te sterk af en de wedstrijd hier zal uiteindelijk wel de beslissing moe ten brengen, omdat de overige clubs waarschijnlijk niet meer aan bod zullen komen voor een eventueel kampioenschap. A.s. zondag spelen we tegen Ra- zing 2 in Eindhoven en daar zal ook flink gespeeld moeten worden, willen we niet op Concordia achter raken. „Oostrum"-iiieuws In een enigszins rommelige wed strijd, heeft Oostrum haar vierde overwinning in successie behaald. De hekkesh iter Swolgen, heeft zich echter danig tegen de neder laag verzet. De voorsprong van 10, die zij in het begin van de wedstrijd behaalden, moedigde hen aan tot een vrij gevaarlijk opportunistisch partijtje voetbal. Een back fun geerde in het Oostrum doel zelfs als keeper. De strafschop vloog echter over. Door een mooi doel punt kwam Oostrum weer op gelijke voet. 11. Na de rust een gevecht om het winnende doelpunt, dat door een halfspeler van Oostrum met een afstandsschot werd gewonnen. Uit slag 12. Het tweede elftal was minder ge lukkig. Zij verloren met 3—4 van Brughusia in een wedstrijd, waarbij behoorlijk voetbal is vertoond en waarin beide ploegen goed aan el kaar gewaagd waren. Het derde elftal kreeg een grote nederlaag van 17 door Witten- horst 5 voorgeschoteld. Zondag gaat het eerste naar Wans- sum. De wedstrijd van het seizoen. Hier zal gewerkt moeten worden om deze koploper te weerstaan. Wij hebben echter goede moed. Oostrum 2 krijgt Resia 2 op be zoek. Deze wedstrijd kan een kleine overwinning opleveren. De stand in de 4e klasse G: Wanssum 11 10 1 0 21 38—13 Montagn. 10 6 2 2 14 32—16 RKLVV 10 5 2 3 12 21—24 Volharding 10 5 1 4 11 26—24 Achates 10 5 1 4 11 21—20 BW 10 3 5 2 11 20—20 Oostrum 11 4 2 5 10 22—22 Tienray 11 2 4 5 8 14—22 Resia 10 3 1 6 7 17—24 EWC 11 2 3 6 7 24—28 RKDSO 10 2 2 6 6 16—24 Swolg.Boys 8 1 2 5 4 7—20 Cross Country Ysselsteyn De door de Ysselsteynse Peeldra- vers georganiseerde Cross Country had een goed verloop. Er kwamen liefst 46 ruiters aan start, die op het betrekkelijk zware terrein aan de Paardenkopweg hun kunnen konden tonen. Ie werd Fr. v.d. Weijer op Swift, 2e G. Philipsen, ook uit Ysselsteyn, 3e Voermans, Leunen, 4e Wismans, Castenray, 5e Hendriks, Horst, 6e en 7e Loonen, Oirlo, 8e Marcellis, Ysselsteyn, 9e Voermans, Oirlo, 10e Jenniskens, Horst en 11e Jen- nlskens, Leunen. I Parker unpen reeds v.a. 20.50 T iffie, die bestemd "V. P. de Gruyter Zoon i roduct van de Nederlands*F zenu._ 'ibeira. Het i- de eerste koffie exp >rt van Nederl. immigranten in Brazilië.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1