de laatste letters „De Woeste Hoogte" Zondag-viering De geniale schepping van Emily Jane Bnontë. In oktober 1847 verscheen in E geland de roman „Jane Eyre". De auteur noemde zich Currer Bell. Nog in hetzelfde jaar zagen de romans „Agnes Grey" en „Wu- thering Heights" het licht, die als auteurs vermeldden Acton Bell en Ellis Bell. Trokken de twee laatste romans bij hun verschijnen nauwelijks de aandacht, „Jane Eyre" maakte terstond In Engeland en Amerika zo'n geweldige opgang, dat Currer Bell op slag een literaire beroemd heid werd. Intussen wist niemand wie die Currer Bell nu eigenlijk was. Een man of een vrouw Was er bij de namen Currer, Acton en Ellis Bell sprake van één, twee of drie personen Vragen, die pas in juni 1848 werden opgelost. Toen kregen de uitgevers van „Jane Eyre" bezoek van twee eenvoudige dames, die zich voorstelden als Charlotte en Anne Brontë. Tot hun grote verbazing deelde de eerste bijna verlegen mee, dat zij de schrijfster was van „Jane Eyre", terwijl Anne, haar zuster, zich ver antwoordelijk verklaarde voor „Agnes Grey". En „Wuthering Heights"? Dat was het werk van Emily, hun andere zuster, die de reis naar Londen niet mee had kunnen maken. Het raadsel was opgelost. Enge land leerde de drie gezusters Brontë kennen, kwam langzamerhand op de hoogte van de sfeer en omstan digheden waarin zij leefden, en las hun boeken, althans zeker die van Charlotte, van wie na „Jane Eyre" nog de romans „Shirley" en „Vilette" verschenen. De belang stelling voor het werk van Anne bleef matig, maar „Wuthering Heights" van Emily begon steeds meer de aandacht te trekken. De letterkundige kritiek ontdekte de uitzonderlijke kwaliteiten van dit allesbehalve konventionele boek, en Emily ging de roem van Char lotte evenaren en zelfs overtreffen. De schrijfster zelf mocht deze kentering in de waardering niet meer meemaken. In december 1848 sterft zij, 30 jaar oud. Een half jaar later mei 1849 overlijdt Anne op de leeftijd van 29 Jaar. Charlotte blijft alleen met haar vader achter. Zij bezorgt een nieuwe uitgave van het werk van haar zusters. Haar laatste roman .Vilette' verschijnt in 1853. Het jaar daarop trouwt zij. Enkele maanden volgen waarin zij zich volkomen gelukkig voelt. Terwijl zij echter in verwach ting is van haar eerste kind, komt ook voor haar het einde. Zij sterft in maart 1855, 38 jaar oud. De drie Brontë's woonden in Haworth, een kleine plattelandsge meente in Noord-Engeland, waar hun vader dominee was. Het oude, sombere en ongezellige huls stond aan de rand van het plaatsje, en was bijna geheel omsloten door het kerkhof met zijn talrijke, scheefge zakte en verweerde grafstenen. Vlak bij de pastorie begon de uit gestrekte heide, vol moerassen, woest en onherbergzaam, en even onvreindelijk als de stugge en ge sloten bevolking. Hier groeiden de zes kinderen op: vijf meisjes en een jongen. Toen Charlotte, Emily en Anne nog kleu ters waren, stief hun moeder. Een tante nam de zorg voor huis kinderen over. Naar onze begrippen werden zij vrij streng opgevoed. Domine Pa trick Brontë had nooit weelde ge kend en verlangde van zijn kinderen dat zij de grootst mogelijke zuinig heid en soberheid zouden betracht ten. Van jongs af aan bovendien kregen de nichtjes van hun tante gelegenheid genoeg om zich met elk huishoudelijk werk vertrouwd te maken. Ze werden naar een school ge stuurd, waar het nogal Spartaans aan toe ging. De twee oudste zus jes Maria en Elisabeth werden er ziek en stierven kort na elkaar. De drie meisjes, steeds meer op •lkaar aangewezen, raken bijzon der aan elkaar gehecht. Als ze met liet huishoudelijk werk klaar zijn, kunnen ze hun vrije tijd doorbren gen zoals ze dat zelf willen. Samen maken ze verre wandelingen over de verlaten heidevlakte, samen spelen zij hun zelfbedachte spelle tjes, samen lezen ze alles wat ze in handen kunnen krijgen, samen schrijven ze verhalen over sterke, edele ridders en lieftallige jonk vrouwen. Juist door deze goede verstandhouding, wordt hun jeugd, ondanks al het leed en al de narig heid waarmee zij worden gekon- fronteerd, toch nog een gelukkige tijd. In tegenstelling met hun broer, die zijn eigen weg ging en dat was nu niet bepaald een goede hebben ze weinig kontakt met anderen. Als ze, voor hun toekomst bezorgd, gedwongen worden Ha worth te verlaten, dan is de schei ding slechts tijdelijk. Steeds vinden zij elkaar weer bij hun vader terug. Als dan hun tante overlijdt, blijven ze verder bij elkaar, totdat Char lotte haar zusters door de dood verliest. Zo leefden de drie Brontë's, als het ware afgezonderd van de wereld, maar goed op de hoogte van de eigentijdse literatuur. Drie begaafde vrouwen, die in de be slotenheid van het oude huis en de eenzame heide niet verzuurden, omdat ze door hun ontwikkeling en fantasie leefden in een wereld, die niet aan tijd of grenzen gebon den is: Charlotte: schroomvol, vertrouwd Nog maar één week..... kom niet te laat! De Gruyter heeft de grote, zware letters en verreweg de voordeligste. Melk en puur. CHOCOLADE HARTEN melk en puur 2 stuks in doos 60 ct VOOR IN DE SCHOENTJES melkchocolade figuren15 ct taai taai 6 stuks in zakje 30 ct Kassabons voor 10°/o korting zorgen er voor, dat U met Uw Sinterklaas-inkopen bij De Gruyter extra voordelig uit bent. Nu kunt U guldens verdienen door 10% korting! Bovendien bij elke aankoop van f. 5.- De Gruyter-artikelen het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent,-met als attractie een cowboy te paard. met het leed, niet denkend aan haar eigen geluk, maar alleen vol zorg voor haar vader en twee zusters. Anne: rustig, weemoedig, vriende lijk voor iedereen en dapper in haar laatste lijden, sterk door haar geloof in God. Emily: de meest raadselachtige van de drie; en ondoorgronde lijk karakter; onaangenaam en bijzonder onvriendelijk in de omgang met vreemden, maar onvergetelijk voor de enkelen die haar wat beter kenden, wild en ongeremd. Haar passies waren: de hei en de dieren, Met haar grote buldoggen kon ze uren lang over de hei zwer ven. Een paar keer verliet ze de vertrouwde omgeving, maar steeds kon ze het niet uithou den van heimwee naar de barre en troosteloze vlakte in haar woonplaats. Ze kende geen angst, wilde door niemand ge holpen worden, verlangde van niemand sympathie of vriend schap. Onbevreesd en manne lijk sterk gaat ze de dood tegemoet, weigert een arts, en houdt zich tot het allerlaatste moment staande, zwijgzaam, gesloten, hard. Deze sterke, wilskrachtige vrouw, die zelfs voor Charlotte een vraag teken bleef, maar door haar het meest bemind werd, schreef het geniale boek „De Woeste Hoogte". Dr. S. (Wordt vervolgd). Pausel. maandintentie van het Apostolaat des Gebeds dee. *61 „Hart van Jezus, geef dat de Zon en feestdagen godsdienstig gevierd mogen worden". De Paus vraagt deze maand ons gebed voor een godsdienstige vie ring van de zon- en feestdagen. Hij bedoelt daar op de eerste plaats mee, dat de mensen de Mis bij wonen en niet doorgaan met werken. Maar hij bedoelt méér. Het gaat er vooral om, dat wij de zin van deze zondag weer leren verstaan. Wij zijn de betekenis van de zondag kwijt geraakt. Wij zien te weinig, dat het de dag is van God, die ge heiligd moet worden. Het is een levenskunst om van de zondag een bijzondere dag te maken. Er worden geen bijzondere dingen voor gevraagd. Het geheim van de zondag bestaat hierin, dat we de dingen op z'n zondags doen. Hiar volgen er enkele: De zondagsmis. De hele parochie verzamelt zich rond het altaar. De Kerk doet steeds weer nieuwe po gingen om de Mis levend te maken voor de mensen en vraagt ons de liefdesmaaltijd van Christus als parochie-gemeenschap mee te vieren. Het gezinsontbijt op zondag. Door de week kunnen wij vaak niet ge zamenlijk ontbijten. Maar 's zondags zijn we er allemaal, althans in de meeste gezinnen. Er zit geen haast achter. De morgen staat open. Er is rust aan tafel en iets extra's op tafel, omdat het vandaag zondag is. We kunnen de vreugde van het bij elkaar zijn proeven, tot zelfs na het ontbijt, wannéér allen aanpakken, omdat het ook voor moeder zondag is. Op zondag trekken wij ons zon dagse pak aan. Wij voelen ons dan anders, feestelijker, nieuwe mensen. Ook de dingen om ons heen worden nieuw gezien, de buurman, de vrien den, het eigen huis, de natuur, die In rust is, en ook de kantoren en zaken, die gesloten zijn. Iets van onze tijd is, dat we 's zondags uit gaan of sporten. En waarom zou dat niet in de zondag passen? Het kan ons juist opnieuw doen proeven, dat de zondag een bijzon dere dag Is. In het spel doen we allemaal ongewone dingen. De sport is vol vreugde, de vreugde te mer ken hoe goed de voet tegen de bal past, de vreugde precies in het spel te passen met opvangen en door geven. En 's avonds mogen we, als we allen weer samen zijn, deze dag, waarop we met de Heer hebben mogen zijn, afsluiten in de gewijde rust van de zondagavond. Als we zó de zondag „vieren" kunnen, worden we zelf een beetje nieuw. We worden sterker. We heb ben de Heer ontmoetin zijn vreugde. We zullen merken, dat we meer moed hebben om de werk-week In te gaan. We zullen gemakkelijker Iets van een glimlach kunnen be waren ondanks de maandagmorgen ziekte. GEEN ONDERHOUD, VEILIG EN ALTIJD BEDRIJFSKLAAR! 0E «SWo CENTRIFUGE deksel, mantel, trommel cn kraag: staat vast en stevig: autematische dekselsluiting, l deksel gaat niet open zolang de centrifuge loopt: geen V-snaar en geen koelberstcls roestvry "wandelen" le urtgörffötten veilig voor kinderen geen onderhoud! I Rondo Sybilla voor 8 pond was met automatische dekulaj'sluiting f 292.- i Rondo Bambino voor 6 pond was 1 nut lus plastic deksel f 235.- GROOTMOEDER DEED ER DE WAS HL MEE! Levering via de erkende handel Vraagt inlichtingen bij de importeur voor Nederland. N.V. HAN0ÏIMIJ GE8R. TIMWCRMAN8 KBSSEL IBU VfNLO) TEL. 04762-325 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiminiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui ^uidten, (peel fo&tt VAN BOXTEL heeft de allernieuwste Philips all-transistor hoorapparaten. Van nu af kan Uw slechthorendheid voor ladcraan onzichtbaar an onmerkbaar blijven. Da Philips transistor hooreppereten bieden mëër voordelen: e. i«er klein e.'Ingebouwd# luisferspoal b. volkomen onzichtbaar dragen d. zeer laga bettarijkosten VAN BOXTEL biedl echter nog meer: deskundig# adviezen demonstratie door specialisten, ook afcn buit. Batterijen steeds vers uit voorraad leverbaar. Raadpleeg Uw dokter over de mogelijkheden welke Philips transisior-hoorapparaten bieden. Onze deskundigen houden zitting op: maandag 2 dec. a.s. van 11.00 tot 14 00 uur in Café Den Engel, Grotestr. 33 te Venray HONDERDDUIZENDEN KOPEN BIJ VAN BOXTEL. HONDERDDUIZENDEN KUNNEN ZICH NIET VERGISSEN. liiiiimiimimniMimiiiMmmiMmuiMiiMiiiwniiiiiimiiiniiiiiuiiiiiuiiimniiiMiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiHiiiiiiiiiiiiMiiiirK

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4