W Euromarkt brengt oplossing 'tlekkerty Uq Gé ^^VéGé-speculaas 500 gram 107 chocolade menagerie 55 WOL 'n Nieaw kerkelijk jaar ook voor U 162 a room bote r-ca ram els foor de Politierechter SLA (zondagmorgen) UW SLAG NU met 60 gratis geldzegels 30 ct. voordeel! van EBBERINK Zaterdag 30 november 1957 No 48 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS y CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPïfRT AH UHHP VPTMPAV I^IM niWIQTR ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENT». GROTESTRAAT 38 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV V Ul/I\ JCflM V^IVIO X XV C# IV Cv IN PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f L60 Morgen beginnen we weer met een nieuw kerkeiijk Jaar. Een kerkelijk jaar ls een soort schooljaar voor elke christen en de liturgie van dit jaar des Heren is de levensschool waarin God zelf ons mensen opvoedt tot waarachtige kinderen van God en tot echt goede en edele mensen. Christus zet hier Zijn verlossings werk onder ons voort, wat niet al leen maar de verlossing van duivel en zonde inhoudt, maar ook de hulp die Hij ons biedt om vrij te komen van ons egoïsme. In dat kerkelijk jaar maken wij de verlossing door Christus telkens opnieuw mee. En terwijl wij de menswording van Gods Zoon, de dood van Christus en Zijn verrijze nis, en de mededeling van de H. Geest aan de met God verzoende mensheid, terwijl wij al die grote heilsdaden van God achtereenvol gens in de verschillende tijden van het kerkelijk jaar vroom vieren, wordt de werking van de genade der Verlossing steeds krachtiger in ons. Door het steeds opnieuw vieren van het verlossingswerk, In de H. Mis vooral, krijgen wij overvloe diger deel aan die Verlossing. Welk een rijkdom aan genaden en opwekkingen tot een meer recht schapen leven bevat toch dat ker kelijk jaar! W« moeten de Verlossing niet slechts zien ln de verlossing uit de slavernij van de duivel en de zuive ring van de erfzonde; neen, de Ver lossing heft ons op tot een hoger, een goddelijk leven, waarin wij steeds meer deelachtig worden aan Gods natuur en aan het leven van God zelf; zij vormt ons om tot een nieuw schepsel, een nieuwe mens, die steeds meer moet gelijken op de God-Mens Jezus Christus. Bij ons H. Doopsel is onze Ver lossing slechts begonnen als een zaadje, dat in onze ziel werd ge zaaid. Die genade van de verlossing moet natuurlijk steeds meer in ons groeien en van week tot week, van jaar tot jaar moet dat genadeleven in ons krachtiger worden, om een maal bij onze dood vanzelf over te gaan ln het eeuwige leven bij God in de hemel. En die groei en die versterking van ons goddelijk leven, worden be halve door het godvruchtig ont vangen van de heilige Sacramenten ook bewerkt door het gelovig deel nemen aan de liturgie van het ker kelijk jaar. Die liturgie van het jaar des Heren zouden we kunnen vergelijken met de boom des levens die Sint Jan en zijn Openbaringen geplant zag aan de stroom van de hemelse stad. Die boom draagt twaalf maal vruchten. Iedere maand weer brengt hij zijn vrucht voort, en de bladeren van de boom dienen de volkeren tot genezing. In die vruchten be vindt zich de kracht van Christus' Verlossing, en die vruchten der Verlossing worden rijp bij de vie ring van de heilige Geheimen. Het heilig woord der liturgie, de gebeden, lezingen, gezangen en de preek vormen dan de bladeren van de levensboom. Ook daarin is God aanwezig met Zijn levenwekkende kracht, die ons geneest en sterk maakt. Voor deze genaden moeten wij natuurlijk openstaan. Als wij on verschillig alleen maar onze Zon dagsplicht willen vervullen en menen geen verlossing meer nodig te hebben, gaat zo'n kerkelijk jaar weer vruchteloos aan ons voorbij. Maar dat kunnen we niet ver onderstellen van hen, die zich toch moeite geven om iets te begrijpen van de rijkdommen van het ker kelijk jaar. Zij zijn van goede wil. Zij willen bij het begin van dit nieuwe jaar des Heren weer komen met een bereidwillig hart, met veel goede wil en met goede voornemens. Dat ls immers ook de opgave van de Advent. God wil met Kerstmis weer ko men met Zijn genade, maar de mens moet Hem de weg bereiden. Wij willen dan dit jaar goed be leven. We weten niet of hij voor verschillenden van ons niet de laatste is, een voorbereiding op de laatste komst van Christus bij onze dood. Deze les moeten wij trekken uit het Evangelie van de le zondag van de Advent. In elk mensenleven breekt eenmaal de jongste dag aan door de dood. Onze hartstochten en'de aardse bekommernissen zijn het, die onze zinnen afstompen voor deze dag, die plotseling en zonder waarschu wing en voor iedereen kan aan breken. „Wat Ik tot U zeg, zeg Ik tot allen: Waakt!" BEL OP BIJ BRAND No. 392 Zondagmorgen 1 december kunt u concurreren met Sint Nicolaas. Bij uw kinderen, vrienden, familie en relaties en de 15 katholieke doelen, die stuk voor stuk uw st*un verdienen, kunt u de plaats in nemen van de goedheilig man. De meest spannende, charmante en goedkope surprise, want SUS- loten, met 5 KRO-trekkingsavonden, kosten slechts f 1.00. (In 5 kleuren verkrijgbaar). 5 woonhuizen, 5 auto's, tientallen TV-toestellen. Ruim vijfduizend prij zen met een waarde van f 225.000.00. Een goede raadStel op 1 dec. niet uit, want u weet, dat bij vorige akties teleurstellingen niet zijn uit gebleven. „Wij moeten in Europa naar eenheid en nieuwe vormen van samenwerking ook op economisch gebied. De boeren zullen meer vertrouwd geraakt moeten wor den met internationale samen werking. Onze welvaart zal geen stand houden als er op sociaal- economisch terrein die samen werking niet komt", aldus sprak de ondervoorzitter van de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond, de heer Jochems uit Roermond op de algemene vergadering van voorzitters en bestuursleden van de kring Venray van de L.L.T.B., welke vorige week werd gehou den en waarvan wij reeds een kort verslag in ons vorig nummer brachten. Waar de zaken er zó voorstaan, ligt het voor de hand, dat we moe ten naar de Euromarkt, al zijn daar bezwaren aan verbonden en niet het minst voor onze agrariërs. Daarbij stelde spr. de vraag of Nederland voldoende Invloed zal krijgen in de internationale samenwerking? Nodig zal zijn, dat deskundigen uit de boerenkringen in dit grote verband het hunne kunnen doen, om die zekerheden zo sterk mo gelijk te maken. Dat zal misschien grote offers kosten, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Een waarschuwing om zich niet blind te staren op de kinderziekten, die ongetwijfeld ook het nieuwe systeem met zich zal brengen, maar juist alles in het werk te stellen dit internationaal samengaan zo goed mogelijk te doen verlopen be sloot het eerste deel der inleiding. Na geconstateerd te hebben, dat de groei der sociale voorzieningen, als de oudedagsverzekering, de ko mende kinderbijslag- en weduwe- en wezen regeling ook voor de boer van groot belang zijn, ging de heer Jochems de specifiek boerenproblemen nader bespreken. Allereerst wees hij op de vestigingseisen welke men wil gaan stellen ook aan de land bouwers. Er ls sprake van een tweetal systemen. De eersten willen eisen stellen naar gelang de grootte der bedrijven, waartegen de L.L.T.B. ernstig gekant is. De tweeden willen zuiver, zoals bv. in de middenstand gebruikelijk is, de persoon aan een vestigingseis laten voldoen. Hiertegen is minder bezwaar, al zal men de eisen zeker in de gaten moeten houden. Dan kennen we'tzg. kleine boeren- probleem en men loopt met grote plannen om hier maar eens dras tisch te gaan saneren, op grond van allerlei studies, die hiervan zijn gemaakt. De LLTB heeft hier echter ook eens een studie van gemaakt en heeft bv. in de gemeente Bergen, een diepgaand onderzoek ingesteld tussen allerlei soort bedrijven. Hier kwam uit de bus, dat de gemiddel de inkomens van de boeren op be drijven van 47 ha, van 712 ha en van 1220 ha practisch het zelfde waren, maar die van 20—40 ha zelfs kleiner. Volgens de heer Jochems zou een een en ander zo'n vaart niet lopen, al zal men waakzaam dienen te blijven. Ditzelfde geldt de nieuwe pacht normen voor los land en gebouwen, die op het punt staan verhoogd te worden. Door dit alles is over vele kleine bedrijven een onrustig gevoel ge komen. Het probleem van hetkleine bedrijf is een politiek probleem van de eerste orde. Spreker geloofde niet, dat onze regering zal zeggen: kleine boer ruim maar op. Wel wordt getracht om de bedrijven te vergroten. Dit is de laatste 6—-7 jaren steeds ge probeerd en met succes. Niet alleen door meer ha oppervlakte maar ook door verandering in het bedrijf, door b.v. méér kippen te houden, meer varkens of gedeeltelijk tuin bouw. Zuiver technisch is geen enkel bedrijf te klein. Maar t.o.v. de afzet zouden we vastlopen. Door ruilverkaveling is het mogelijk de bedrijven meer oppervlakte te geven. Door berekening is het bedrijf ook produktiever te maken. Men kan dan b.v. in plaats van 3 4 koelen er 8 of 9 houden. Wil men echter tot berekening overgaan dan moet het bedrijf echter van alle kanten eerst goed bekeken worden anders wordt het een fiasco. PKODUCTEN. Spreker stelde, dat we in een tijd leven, waarin de meeste produkten van het landbouwbedrijf aan garan ties gebonden zijn. Dit is niet prettig voor de boer, maar wel verlangd en geëist door de landbouw. Beter ware het, dat deze garan ties niet nodig waren. Er ls zelts door een deskundige verklaard, dat als wij geen beschermende land bouw zouden hebben, we thans, wat de landbouw betreft, in een zelfde crisis zouden verkeren als in 1930. Spreker verduidelijkte zijn be weringen met enkele voorbeelden: De graanprijs wordt door de re gering gegarandeerd op f 26.De Amerikaanse granen worden echter te Rotterdam aangeboden voor f18 f 20. Het verschil wordt opge heven door zg. monopolieheffingen. Van de melk wordt 1 derde voor direkte consumptie gebruikt, 2 derde wordt omgezet in boter, kaas en andere melkprodukten. Het laatste jaar was de gemiddelde prijs f 20 per 100 liter. Was er geen gegarandeerde prijs dan zou de melk maar 20 cent hebben opgeleverd. Nu krijgt de boer echtereen gegarandeerde prijs van 28 k 29 cent. Dus zonder garantie-bepalingen stond het er met de roelkwinning niet rooskleurig voor, ofschoon de consulent helemaal niet wil bewe ren, dat het er met de garantieprijs toch rooskleurig zou uitzien. Men mag verwachten, dat de fabrieken over de periode novemb. 1956 tot novemb. 1957 rond 24 ct per liter zullen uitbetalen. Er is een garantieprijs van 28 3cent. Dus een verschil van 4 8 cent. Nu zal in het voorjaar 1958 een nabetaling worden gedaan van 4 ct De 0 8 cent wordt voorlopig inge houden, geblokkeerd. Melkveehouders, die de melk ge deeltelijk aan de kalveren voeren of aan particulieren leveren, zullen dus voor dit gedeelte van de melk geen nabetaling ontvangen. Men dient dus deze garantie in rekening te brengen. Spreker ge loofde, dat de landbouw niet on tevreden mag zijn over de garan tiebepalingen. We kunnen verwachten, dat de garantie zal blijven, ofschoon de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat de garantieprijs zal dalen als de ongunstige zuivel- markt blijft aanhouden. Deze garantie kost de regering per jaar f 300.000.000. Zou er een meerderheid in de Kamer komen, die dit bedrag niet meer wil toestaan (dit geld moet door alle Nederlanders betaald worden) dan zal de garantieprijs lager worden. Van de driehonderd miljoen wordt 200 miljoen direct aan de boeren uitbetaald. 80 miljoen moet bij de consumptiemelk, terwijl de rest. miljoen de verliezen aan de koel- huisboter moeten goedmaken. De toekomst van de zuivel is dus niet zo rooskleurig, ofschoon niet zo voelbaar voor de boer wegens de garantiebepalingen. Het landbouwbedrijf ls erg ge voelig voor allerlei omstandigheden. De slechte zomers maken erg dure winters wegens het aankopen van kostbaar krachtvoer. Waren de andere producten, als eieren en varkens nog maar goed, dan was het voor de boer nog te harden. Er worden ongeveer 4 miljoen 100 gram echte Cf. Cf. Bovendien: bij Iedere f 5.- aan boodschappen 50 gram voor IO cent Vdctr ëovpt. éfe4éee, ojo/ Deze aanbiedingen zijn alleen geldig In district Oost-Brabant en Nrd.-Llmburg varkens geleverd. Met 3.5 miljoen weet men wel raad. Het laatste miljoen bederft echter de markt. 2.5 miljoen wordt in ons land geconsumeerd. Door monopoliehef fing kan men de 2 5 miljoen wel „prijzig" maken, maar dan zal men moeten beginnen met toewijzingen per bedrijf, met alle onaangename gevolgen van dien. Hoe de regeling wordt, is nog niet bekend. Moet er wel een ga rantiebepaling komen, dan komt er ook een beperking van het aan tal per bedrijf. Pluimvee Is iets ingekrompen. De prijs is afhankelijk van wat Duitsland betaalt. Zijn de lonen daar hoog, dan worden er meer eieren gegeten. Thans eet de Duit ser evenveel of meer Nederlandse eieren dan wij zelf. De suikerbleten hebben tengevol ge van de slechte zomer een lager gehalte, maar de opbrengst aan kilo's is groot genoeg. 5 december: 5 gulden. Het veertje op verdachte d'r hoed bibberde zenuwachtig, toen ze be kende, dat ze opzettelijk en met kracht buurman G. met een dikke bezemsteel, althans met enig hard voorwerp had geslagen. Vijf gulden boete gaat dat kos ten en bovendien ruzie met de buren, geen kopje koffie meer om elf uur 's morgens. „Ze drinken daar toch altijd niks alb bocht", vertelde ze. Maar buurman G. repliceerde: ,.da's de kif En die slag was weer voor hem. Het had heel wat voeten in de aarde gehad, voor de man van de verdachte getransformeerd was tot Sinterklaas. De nachtpon van zijn vrouw blubberde hem om de ma gere leden en de mijter hing wan kelend op zijn linkeroor. De overgordijnen waren tijdelijk vervangen, omdat de goedheilig man ze als mantel nodig had. Een halve pot plaksel was er aan te pas gekomen om de watten aan zijn kin te bevestigen, die als baard moesten dienen. Maar eindelijk schreed hij dan toch heel statig naar de buurman, met in zijn hand de staf: een met gouden sterretjes beplakte bezem steel. Verdachte dribbelde hem achterna met over haar gezicht een stuk van een zwarte kous, waarop tevoren griezelige witte ogen waren geschilderd en een rode streep, die de mond moest voorstellen. „Kom binnen, goede bisschop", kreten de kinderen uitnodigend, toen het hoge gezelschap aan de achterdeur rammelde. Vader G. deed open. „Kom maar gauw", zei hij, „ze zitten al klaar"! Door het schemerige schuurtje sukkelden ze naar de achterkamer, waar de lieten leuningstoel met stroken krantenpapier was ver sierd. De Sint zeeg neer als een luchtballon, die langzaam leegloopt. De zwarte-kousen-Piet stelde zich achter zijn stoel op. Streng keken ze de kamer rond. Om de tafel de angstig gespannen gezichtjes van de kleintjes. Wat achteraf Piet en Henk, de schrik van de buurt. „Dag Sinterklaassie" deden ze huichelachtig. Die zouden het vanavond eens hard te verduren krijgen, had de buurman zich voorgenomen. De Sint kuchte en iedereen werd stil. Daarop hij aan de toespraak, die verdachte voor hem op het zakje van de kruidenier geschreven had. „Beste kindejen" galmde hij, Sin- tejklaas is weej uit het vejje Spanje hiejheen gejeisd om de kindejen stjeng toe te spjeken....! Hier zweeg hij een moment, om de spanning te verhogen. Zijn donkere ogen rolden indruk wekkend in hun kassen heen en weer. De kleintjes bij de tafel gin gen zacht snikken. De baby op moeders schoot begon te krijten. Daarop trad Henk naar voren. „Sintejklaas heeft een spjaakge- bjek" juichte hij. „En zwarte Piet heeft de mond op zijn oor zitten en de ogen in zijn nek riep Piet enthousiast, wijzend naar de zwarte kous, die inderdaad een stuk uit het lood was geraakt. De gevolgen van deze interruptie waren ontzettend. Sinterklaas sprong van zijn zetel op, doch trapte op zijn nachtpon en schoot als een snoek onder de tafel, waar hij voorlopig uit het verdere gebeuren uitgeschakeld bleef. Zwarte Piet rukte aan haar kous om haar uiterlijk te herstellen, maar de poging mislukte. Met de griezelige witte ogen op haar achterhoofd rende ze achter de beide onverlaten aan, waarvan de een de bezemsteel-staf greep, terwijl de ander haastig de zak met strooigoed meegraaide. Toen de Sint kreunend en met pijnlijke ledematen weer op de been was gekomen, waren de beide knapen al lang buiten. De kleineren stonden met ver baasde ogen in een hoek van de kamer bijeengegroept. ,,'t Spijt mewilde de vader stamelen. Maar Sinterklaas schreed, zwaar gekrenkt, met de mijter onder zijn arm de kamer uit, mopperend ge volgd door zwarte Piet. Onder de tafel bleef een dot watten liggen als stoffelijk bewijs van het bovenaards bezoek. Dat plukje watten nu was ten slotte de directe oorzaak van het strafbare feit. Want de beide kna pen kwamen het de volgende dag beleefd terugbrengen, tegelijk met de versierde bezemsteel-staf. Toen heeft verdachte er met die bezemsteel op los getimmerd. De vader deed aangifte. „Ik kan mijn eigen blagen wel mishandelen, daar heb ik mijn buurvrouw niet bij nodig", aldus verklaarde hij onder ede. Ook de mislukte Sinterklaas kwam nog als getuige k decharge. „Je zou je ook vejgjijen aan die kindeje, zei hij. De officier eiste twee rijksdaal- pers boete. „Azze me nou Is zeien: de helft" stelde de verdachte voor. Maar de politierechter kon het niet goedkoper doen. „We staan hier niet opde markt, zei hij. En het bleef vijf gulden. voor het repareren van muren en plafonds !i I 1 ponds-ver pakking 6 f. 1.20 4LMAJTIKE HOLLAND ILV. UMUUAOfTt Voor naar Marktstraat 5 Breipatronen gratis.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1