SPORT Een doos VéGé-schoencrème GRATIS SSSkSS^E1» ™oonnMen S™5SS£ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray's Mannenkoor te gast in Duitsland. Uit Peel en Maas 20 Voor de politierechter. Neomist te Leunen Zaterdag 28 september 1957 No 39 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI Nog enkele weken en Venray gaat wederom de jaardag vieren van zijn vernieling en zijn bevrij ding. Die gebeurtenissen liggen dan alweer dertien jaren achter ons. Dat betekent, dat een groot deel van de mensen, die thans de Venrayse gemeenschap vormen er niet uit eigen ervaring over kan meepraten. Honderden kinderen, die in 1944 de bevrijding meemaakten als onbewust levende mensen zijn nu inmiddels de grens der volwassen heid gepasseerd, terwijl al onze lagere scholen uitsluitend worden bevolkt met plaatsgenootjes, die tijdens of na de bevrijding zijn ge boren. Honderden anderen zijn van elders hier komen wonen en kunnen zich ten ene male geen voorstelling vormen van wat de bevrijding van onze gemeente heeft gekost. Ge kost aan mensenlevens, gekost aan materiële en geestelijke offers. Een nieuw dorp is verrezen, een nieuwe gemeente op de puinen van het oude en alleen een bronzen gedenkplaat noemt de namen van hen, die vielen, en wat open plek ken geven de plaats aan, waar eens bommen en granaten dood en ver derf brachten. Heeft het dan nog zin om te herdenken Heeft het dan nog zin om de offers weer in herinnering te bren gen, die moesten gebracht worden voor de vrijheid Juist omdat de jeugd van die offers niets weet, is het goed om even stil te staan bij de inhoud van de begrippen vrijheid en be vrijding. Begrippen, die juist de jeugd het zuiverst kan beschouwen, omdat zo'n overweging, bij de jeugd niet, gelijk bij ons, vermengd wordt met sentimenten, welke ontsproten aan persoonlijk gedragen leed, teleurstelling of zelfs ook rancune. Zo'n instelling toch leidt altijd tot valse beschouwing. Vrijheidsliefde moet niet gevoed worden uit de herinnering aan godvergeten Duitsers die ons van alles en nog wat aandeden, die ons geestelijk muilkorfden en ons hon ger lieten lijden. Dat zou een nega tieve benadering zijn van een zaak, die zonder Duitsers en zonder Russen waard is om beschouwd en bemind te worden. De vrijheid is immers 's mensen hoogste goed, vrij-zijn is z'n meest kenmerkende wezenstrek, de vrij heid schraagt onze geest en onze wil: op de basis van vrij-zijn kun nen wij goed en kunnen wij ook slecht handelen. Daarom heeft de mens door alle eeuwen heen ge vochten voor het behoud zijner persoonlijke vrijheid en ook in de toekomst zal hij dat nimmer kun nen laten. Het vrijheidsgevoel, de vrijheidsdrang maken immers de adeldom van zijn wezen en z'n be staan uit. Het is alleen daarom, dat het zin heeft het feit-onzer bevrijding dankbaar te herdenken. Vanzelfsprekend treden de oude ren onder ons daarbij in herinne ringen terug naar de bewogen najaarsdagen van 1944, we zouden niet anders kunnen, we beleven alles als het ware nog eens op nieuw. De strijd om Overloon en Venray, het bombardement, het granaatvuur, het kelderleven, de evacuatie, de terugkomst. We denken weer aan onze doden, aan hen die hun hoogste offer gaven. Dat is goed en mooi. Maar October 1944 is alleen maar een heel klein accentje in het tracée van de eeuwenlange weg waarop het mensdom strijd voerde en leed droeg terwille van zijn vrijheid. Het mensdom is die étappe-plaats allang weer voorbij. Nieuwe ge slachten zijn op hun beurt inge- kluisterd en in onmenselijk knecht schap geleid, Inderdaad onmenselijk. Zó groot immers is de hunker naar vrijheid, dat wij door alle eeuwen heen en onder alle volken helden hebben gevonden die toon den liever dood dan slaaf te zijn. Als wij onze bevrijding gaan herdenken dan worde dit een ge legenheid, om bij ons en de onzen het besef van de waarde der men selijke vrijheid te verlevendigen en te verhelderen, opdat onze liefde tot de vrijheid nog groter en hech ter worde. Int. concours-hippique te Bad Segesberg. De Limburgers hadden groot aandeel in successen. Op het internationale concours voor landelijke ruiters te Bad Se- gesberg (Did.) dat ruim 15.000 be zoekers trok, hebben de Neder landse ruiters een overtuigende overwinning weten te behalen in de veelzijdigheids-wedstrijd. Voor hen was de wisselstandaard Fantastische ontvangst. Een pracht concert. Het vriendelijke Westfaalse dorp Herzebrock heeft het afgelopen week-end wel in het teken gestaan van het Venray's Mannenkoor, dat daar te gast was. Het is alweer enige tijd geleden, dat ons mannenkoor in contact kwam met het mannenkoor van deze plaats en dat het koor uit Herzebrock hier op bezoek was. U herinnert zich ongetwijfeld 't gezameiijk concert, dat toen door beide koren in Prinsenhof is ge geven en het bezoek aan het Duit se kerkhof in Ysselsteyn. Nu was zaterdag dan de beurt aan de leden van Venray's Man nenkoor om een bezoek aan Herze brock te brengen. Om 12 uur werd gestart voor de bijna 450 km. lange reis, die via de hoofdstad van Westfalen, Munster ging. Daar wachtte een delegatie van het bestuur der Duitse vereniging de Venrayse zangers op en werd Kaffee und Kuche aangeboden in het grote restaurant van de dieren tuin. De geste van het Munsterse VVV, om in die pauze iets te laten ver tellen over de geschiedenis van Westfalen en Munster, werd zeer op prijs gesteld, evenals de rond leiding door de stad, waar behalve het bekende stadhuis en de dom, ook enkele universiteitsgebouwen, de nieuwe opera en herbouwde winkelstraten werden bezocht. Jammer was, dat de voortduren de regen ook hier spelbreker was en dat men graag de bussen weer opzocht, die in het vallen van de avond de gasten naar het 50 km. verder gelegen Herzebrock brach ten, een welvarend dorp, dat naast vele karakteristieke boerderijen, ook enkele grote industriën heeft en in het gelukkige bezit is van een tweetal zalen, zoals ze hier tot in verre omtrek (Cuykinbegrepen) niet te vinden zijn. In een dezer zalen stond het eten klaar, waarna bij zang en dans de zangers, waarvan verschil lende vergezeld waren van hun vrouwen, kennis maakten met de Duitse zangers, bij wie ze werden ingekwartierd. Op zondagmorgen verzorgden de Venrayse zangers de gezangen in de oude en intieme parochiekerk, die overvol was. De pastoor der parochie heette in zijn preek de Nederlanders wel kom in zijn parochie en wees er op, hoe zij een voorbeeld gaven van christelijke geest door hun duitse broeders waarvan zij allen zo veel te verduren hebben gehad toch te komen opzoeken en hoe zij de zo noodzakelijke een wording van Europa, juist door dit contact helpen bevorderen. Het koor, dat de Missa Regina Coeli van Jac. vd. Kerle had uit gevoerd, werd na de hoogmis toe sproken door de burgemeester, die hen complimenteerde met de prach tige zang. Ook hij bleek een vurig voor stander van de Europa-gedachte en sloot zich aan bij het woord van de heer Pastoor. Aan het einde van zijn rede bood hij een schilderij aan van Herzebrock. De president van het Mannen koor, de heer Tillemans, die de avond daarvoor al het bekende vaantje in ontvangst had moeten nemen, sprak een dankwoord en gaf de verzekering, dat de ontvangst in Herzebrock nog lang in herin nering zou blijven. Want intussen was wel gebleken en dat zou in de loop van de dag nog duide lijker worden dat de gastheren alles op alles gezet hadden om de Venrayse gasten zo prettig en gast vrij mogelijk te ontvangen. En dat werd Deutsch gründlich, in de beste betekenis van het woord, ge daan. Om 4 uur begon dan in een der zalen het grote concert waarvoor van heinde en verre uit de omtrek, mede dank zij de grote reclames, zich belangstellenden aanmelden. die geschonken was door Prins Bernhard, als president van de Fédération Equestrienne Interna tionale. Onder het Nederlandse viertal, dat deze zege wist te behalen, was ook Frans van de Weijer uit Ys selsteyn. De veelzijdigheldsproef die zij hadden af te leggen was samenge steld uit een nummer dressuur- viertailen, jachtspringen, een cross country en een trekwilligheids- proef. Met 319.20 punten werden de Nederlanders no. 1 voor de Duitse equipe, die 300.03 punten behaal de. Bij de individuele dressuur werd Frans van de Weyer derde. Vierde en zesde waren van Dam en Kraay, waarna Henk Peters uit Velden op de zevende en Buksen uit Kerkrade op de elfde plaats kwamen. Toen het gezamenlijk concert begon, waren behalve wereldlijke en gees telijke autoriteiten een 700-tal be zoekers aanwezig. Venray's Mannenkoor opende met een gedeelte uit de Missa Regina Caeli, waarna het Mannenkoor van Herzebrock met enkele liederen kwam van hun dirigent Franz Brand. Deze verzorgde ook met zijn zoon enkele pianostukken, zoals de eerste Noorwegense dans van Grieg en een Landler van Fr. Schubert. Met Tibur van Diepenbrock, de Schalmei van Kef en Erster Sc-hnee van Hindemuth bewees Venrays Mannenkoor ook de zwaardere stukken aan te durven en na een aarzelend begin, toonde dit koor zijn grote kwaliteiten. Onder strakke leiding van de heer Jacq. Janssen ontplooide het' een gloedvolle kracht, die de aan wezigen enthousiast maakte. De Duitsers hielden zich bij hun Liederentafel, die zij correct en beheerst brachten, maar desondanks toch wel sterk afstaken tegen de stukken van Venrays koor. De neger-spirituals My old Ken tucky Home en vooral I want to be a christian met de opmerkelijke soli van Chr. Wijnen, van Dooren en Fleurkens ontlokten een lang durig applaus, dat eerst ophield tot een reprise gegeven werd. In Lascia ch'iopianga van v. He mel en Herzelied van Kampf bleek het koor zijn hoogtepunt getroffen te hebben, dat slechts ge-evenaard werd door Nachtgesang im Walde, een lang en zwaar stuk, met piano begeleiding van de Duitse dirigent Franz Brand. Al was ook het enthousiasme der duitsers niet minder bij die Nacht en der Lindebaum van Fr. Schubert, dat ook op het Venrayse programma stond. Met het Nachtgesang zou het concert beëindigd zijn, maar het applaus was dusdanig, dat het koor opnieuw aantrad en als toe gift de twaalf rovers weer eens te voorschijn haalde. De heer Fleurkens zong zijn partij voortreffelijk en was er mede oorzaak van, dat na deze toegift het koor wederom met handgeklap en voetgetrappel terug geroepen werd. Met een gloedvol Limburgs volks lied werd dit concert besloten en dirigenten en zangers hadden vele persoonlijke gelukwensen in ont vangst te nemen. Toen was het wederom eten ge blazen, waarop een schitterend bal volgde, dat duurde tot in de kleine uren. En zelfs onder dit bal werd het koor gevraagd om reprises, die gul gegeven werden. Het was 1 uur voordat afscheid genomen en de reis naar huis toe aanvaard kon worden. Dit bezoek, dat zulk een onge kend gastvrij onthaal geboden werd, zal met gouden letters in de an nalen van Venray's Mannenkoor vermeld worden. van 30 september 1911 De verkoop van hetBobrietas- bloempje bracht f 159,70 op. Voor rekening van de land bouwer J. Rambags te Castenray, werd aanbesteed het bouwen van huis, stal enz. Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijvers Gebr. Arts voor f 1.798. Bij het begin van het nieuw voetbalseizoen zou het nieuwe ter rein „De Hoop", in gebruik geno men worden. Tot voorzitter van de R.K. Volksbond werd gekozen de heer M. v. Aarssen en tot bestuurslid G. Hoeijmakers. van 28 september 1912 De coöperatieve Verbruiks- vereniging „Sint Petrus Banden" hield een vergadering, waarop de heer Peeters, sprak over: coöperatie. Voor de patronaatstekenschool meldden zich 30 leerlingen aan. van 28 september 1907 De Coöp. Zuivelfabriek „Ven ray", behaalde op de tentoonstel ling in Den Haag, voor een inzen ding ongezouten boter, afd nationaal, een zilveren medaille en een ver guld zilveren medaille. Er ontstond brand in de schoen fabriek van de heer Jan Versleijen aan de Paterslaan. De schade be paalde zich hoofdzakelijk tot ge deeltelijke vernieling der machines. In Zuid-Limburg heeft zich in de afgelopen week al strenge nacht vorst voorgedaan, waarbij de tuin- groenten veel geleden hebben. Voor rekening van de heerM. van Aarssen, werden aanbesteed het bouwen van drie woonhuizen op de Kruisen, met bijlevering van alle materialen. Ingeschreven werd door: G. Poels Bij aankoop van een extragrote doosVéGé- wrijfwas plus een dub bel stuk VéGé-huis- houdzeep, met 70% korting in geldzegels. Bii aankoop van eon pakje VéGfi-SSSéltPU(ijHQ diverse fijne smaken het tv/eede pakje voor slechts /IJ ct. met nog 4 geldzegels. Vóö opo/ „Fluit", zei de ene dame tegen de andere dame en aangezien het geen bestelling was voor een mu- ziek-instrument, maar bedoeld was om het karakter en de liefelijk heid van de andere dame aan te duiden, kwam er politie bij te pas. Want dan is het wel een dodelijke belediging! Zoals te doen gebruikelijk, was ook aan dit ene woordje weer een hele geschiedenis voorafgegaan. Eerst hadden de kinderen pogin gen gedaan om de kinderen van de andere dame uit te roeien. Toen deze laatste zich dat niet zo maar lieten welgevallen, maar integendeel dapper terug sloegen en daarbij niet vergaten een keel op te zetten, die alle ramen in de buurt deden trillen, kwamen de respectievelijke moeders en zusters het strijdtoneel opzetten. Zij stortten zich in het strijdge woel en weldra was ook hier van de christelijke naastenliefde maar bar weinig meer te bespeuren. De andere mevrouwg stond op het punt het onderspit te delven, toen de strijdkreet als hierboven, over de arena galmde. Hierop zeeg ze ineen en weiger de pertinent bij te komen, voordat de Venrayse politie het strijdtoneel gezuiverd had. Toen werd met gebroken stem aangifte gedaan van deze dodelijke belediging. En de politierechter was er jl. vrijdag zoet mee. Het werden f 15.voor de ene mevrouw, die echter nog niets van haar strijdlust verloren had, want alléén de dappere tussenkomst van de deurwaarder verhinderde, dat zowel de verdachte als getuige wederom aan het vechten waren geslagen en nog wel vóór de groene tafel, voor des rechters strenge blik. Ze moest haastelijk verwijderd worden door een stoere politie agent en de volgende zaak was al volop bezig, toen men de stem der ene dame nog door het raadhuis hoorde schallen. Dat andere geval was dan een kermisklant, die door veelvuldig biergebruik waarschijnlijk ietwat leed aan een verduisterde blik. Toen hij een ander zag lopen met een bril op, kon hij de verlei ding niet weerstaan, om ook hem kennis te laten maken met zijn kwaal, reden waarom hij de arge loze voorbijganger de bril van zijn neus sloeg. Dat kost hem nu een nieuwe bril en f 15. Dat je de buurt niet uit mag schelden voor achterbuurtvolk, mag toch bekend geacht worden. met f 3.054, J. van Dijck f 3.048 en M. Jacobs f 2.645. Aan de laagste inschrijver werd het werk gegund. De dame uit Gennep, die dat niet door had, moet nu f 20 boete gaan betalen. En je bloed raag dan koken als de kinderen uit de buurt de eieren van je kippen uit de nesten halen en zelf consumeren, je mag die lieve bloedjes niet aanraken. Per slot van rekening hebben we hier een politiemacht, die spe ciaal dergelijke zaken opknapt. Maar een dame uit Siebengewald wist dat schijnbaar niet, want zij had de eieren-gappertjes zelf maar eens onder handen genomen en nog al duchtig ook. De politierechter kon echter be grip opbrengen voor de handelin gen van genoemde dame en was daarom zeer clement. Het werden f 5. De jongeman, die aangifte had gedaan van een moord, zal waar schijnlijk onverrichter zake huis waarts moeten keren. De kwestie was namelijk, dat zijn buurman 'n hond bezat, die hij moe werd. Daarom pakte hij een bijl en verkondigde de buurt, dat hij de hond ging vermoorden. Toen even later de hond erbarmelijk jankte en duidelijk de slagen hoorbaar waren, waarmede deze dierenbeul een einde maakte aan een honden leven, sprong de jongeman naar de telefoon, om de politie van dit geval van dierenmishandeling op de hoogte te stellen. Hij had echter alléén maar de bijl in de hand van de buurman gezien, eveneens het gejank van de hond gehoord, maar niet gezien dat zijn buurman geslagen had. En daar draait het nu juist om. De verdachte buurman was niet verschenen en daarom zal in een volgende zitting dit hondje nog wel een staartje hebben. Tot zolang dus....! De parochie St Catharina te Leu nen, stond zondag in het teken van de eerste plechtige H. Mis van pater Bram de Mulder, Redemptorist welke woensdag jl. in het klooster te Wittem tot priester gewijd. De neomist werd door de fanfare St. Catharina, bruidjes, jeugdbewe ging en door de geestelijkheid af gehaald van de woning van de fam. Asselberghs. De kerkweg was prach tig versierd. Pastoor Hermus uit Eindhoven hield de feestpredikatie. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet, terwijl het kerkkoor een meerstemmige Mis uitvoerde. Na de plechtigheid in de kerk heeft de jonge garde de neomist toe gezongen. Aan de woning van de fam. As selberghs bracht de fanfare een muzikale hulde. De voorzitter, de heer P.J. Weys huldigde namens de gemeenschap de pasgewijde. Pastoor Vorstermans feliciteerde de neomist namens de parochie. Tot slot sprak diep geroerd, de jonge priester een dankwoord tot de parochianen van Leunen, waar hij zijn jeugd had doorgebracht en gaf hen allen zijn priesterlijke zegen. Van de receptie welke hierna te Leunen en in hotel de Keizer te Venray werd gehouden, maakten velen gebruik. LAND- EN TUINBOUW Fruitteel en nachtvorstschade Zoals bekend is, heeft het Land bouwschap in juli een schrijven gezonden aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, waarbij bijzondere krediet faciliteiten werden gevraagd ten behoeve van de fruittelers, die door door de ernstige nachtvorst van dit voorjaar, zijn getroffen. Tijdens een onlangs gehouden bespreking met de minister is het Landbouwschap in de gelegenheid geweest hierover nader met de minister van gedachten te wisselen Hierbij bleek, dat het verzoek van het Landbouwschap door de minis ter zeer ernstig was overwogen. Gezien echter de positie van de overheidsfinanciën was het voor de minister onmogelijk geld uit te trekken, ten einde het opnemen van bedrijfskredieten tegen een lage rente te kunnen realiseren. Wel kan de minister er geheel mede instemmen, indien het Borg stellingsfonds voor de landbouw op zo soepel mogelijke wijze aanvra gen van getroffen fruittelers zal behandelen. Met name kan daarbij de aflossingsregeling de bijzondere aandacht hebben. Het Landbouwschap zal thans in overleg met het bestuur van het Borgstellingsfonds er na streven, dat op deze wijze een nog zo be vredigend mogelijke oplossing zal worden gevonden voor de fruittelers die ter financiering van hun be drijven behoefte hebben aan kre dieten. Vissers' Wegenbouw gaat eeuwfeest vieren Vissers' Wegenbouw- en Aan nemersbedrijf N.V. uit Drunen, be staat 100 jaar. Dit feit zal zaterdag 28 septem ber a.s. feestelijk herdacht worden, o.m. met een receptie van 15.30 tot 17.30 uur in Hotel „Chalot-Roval" in Den Bosch. Voor Limburg is dit eeuwfeest een feit, waarbij zeker even mag worden stilgestaan, daar sinds de bevrijding vooral in Zuid- Limburg heel wat werken door dit Brabantse bedrijf werden uitge voerd. Het is momenteel zelfs zo, dat van de projecten, welke Visser's Wegenbouwbedrijf uitvoert, er ruim 70 procent in Limburg liggen. De na-oorlogs wegen-aanleg in Venray e.o. is door deze N.V. ge heel uitgevoerd.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1