Handboogsport.... uê Gé WSm een labiel chocolade Interland te Venray Ruiterfeest in Castenray Paardenfokdag Borst 250 gram VéGé-zomerdrups 250 gram echte chocolade hagelslag Bij e!ke aankoop van 250 gr. koffie of 50 gram Oploskoffie (ter waarde van 75 et.) De Gruyter's koffie Goudmerk 250 gr. 258 cl, Roodmerk 250 gr. 218 ct. Blauwmerk 250 gr. 196ct. Oranjemerk 250 gr. 172 et. Oploskoffie busje 50 gr. 245 ct. De beste schutters van België en Nederland zullen in Venray op zondag 28 juli gaan kampen om 't lands-kampioenscliap. Zondag 28 juli zullen op het Sportterrein aan de Oostsingel de Belgische en Nederlandse vlaggen wapperen, dan zullen daar de volks liederen klinken en Belgen en Nederlanders aantreden om in een internationale kamp voor de over winning te vechten. Een interland dus Ja, een heuse interland, maar ditmaal niet met het leren monster, dat voetbal heet, maar met het oude, nu vreedzaam wapentuig, pijl en boog. Men moet dat niet kleineren en hier achteloos aan voorbijgaan, want hier treden aan de 14 beste schutters uit Nederland en België. Wie het subtiele spel kent van de zware boog, de lichte pijl, de gespannen pees en de ijzeren vuist, die weet, wat men hier te zien gaat krijgen. Het spel van flitsende pijlen, die pogen het hart van het blazoen te doorboren. Het spel der meesters, die uitverkoren uit duizenden schutters in beide landen, hier hun pezen trekken, hun pijlen sturen. Het spel der stalen zenuwen, die geen moment mogen versagen, omdat zij de hand mede leiden, die de pijl wegzendt naar het verre doel. Wie een spannend gevecht wil zien, moet deze interland niet mis sen, ook al kent hij niets of niet veel van de handboogsport, 't spel voor jong en oud. Voorgeschiedenis. In de afgelopen maanden zijn in Nederland de duizenden schutters uit alle driehonderd verenigingen, die het land kent, aangetreden. Ze hebben ieder 50 pijlen afge schoten naar het zwartwitte bla zoen, waarop in cirkels de cijfers zijn aangegeven van 1 tot 10. Wie meer dan 370 punten haalde en dus gemiddeld meer dan een 7 geschoten heeft, is wederom aan getreden voor de volgende 50 pijlen. Die honderd pijlen moesten geza- melijk 800 punten opleveren, wilde men het district kunnen vertegen woordigen op de districts-selectie wedstrijden. En de 36 schutters, die in deze selectie-wedstrijden de hoogste punten haalden, zijn dan tenslotte op de grote nationale wedstrijden uitgekomen in Vugt en Zwartbroek waar uiteindelijk dan uit de 16 hoogste schutters het nederlandse team gevormd is, dat a.s. zondag hier dan aantreedt tegen de 16 beste Belgen. Venray, dat van oudsher een handboogschuttersland is, heeft 3 schutters kunnen afvaardigen naar dit nationale tournooi, te weten de H. van der Putten van Diana en de Gebroeders van Ooi van St. Oda. Daar hebben de schutters 100 pijlen verschoten en wie onder staand lijstje ziet, waarop dan de meester-schutters staan, met de door hen behaalde punten, behoeft weinig kennis van die sport te hebben, om te weten, dat een ge middelde van 8.5, dus vlakbij de roos, een prestatie is, waar menig middeleeuwse vechtersbaas eerbie dig zijn petje, of liever zijn helm voor af zou zetten! De namen van de Nederlanders zijn: 1 C. Cruijsen, Overhoven, 891 2 J. Maassen, Swalmen, 880 3 Th. Hendriks, Swalmen, 874 4 F. van Heur, Swalmen, 874 5 W. Haas, Overhoven. 867 6 J. Houven, Geverik, 867 7 P. van Ooi, St. Oda, Venray 858 8 H. van de Laar, Bakel, 857 9 M. Meulendijks, Mierlo 856 10 A. van Ooi, St. Oda, Venray 856 11 C. Steenbakkers, Schijndel, 853 12 J. Raijmakers, Geverik, 849 13 P. Wolfs, Uden, 848 14 A. Laros, Roosendaal Reserve J. Beemer, Maastricht 847 A. v. Berkel, Tilburg 846 De zes eerste van dit rijtje heb ben nog 12 pijlen extra geschoten om het landskampioenschap en tenslotte ls dat de heer Cruysen geworden uit Overhoven, die zich nu Nederlands kampioen 1957 mag noemen. Deze heren bestonden het om bij de laatste pijl af te spreken, dat hij, die het laagste nummer schoot een rondje zou moeten betalen. En het werd de man, die een 9 schoot, een schot, waarvoor iedere doorsnee handboogschutter zijn vingers af likt. Dit team kan men dan zondag 28 juli in Venray bezig zien. Onze handboogschutterij St. Oda heeft het aangedurfd dit evenement naar Venray te halen. Reclame voor de sport Daarmede heeft deze schutterij een groot risico op zich geladen. Immers zij moet niet alleen zorgen dat de schutters en de reserves, dus 32 mensen onderdak hebben en eten, maar tevens de hoofdbe stuurders van de Nederlandse en Belgische bonden. Ze moet zorgen voor zes dubbele banen, ieder 25 m. lang, voor overdekte schutters- plaatsen en voor deskundige jury's. Dat ze dit aangedurft heeft is niet omdat ze zelf twee afgevaar digden in dit team hebben, maar vooral uit het oogpunt van reclame voor deze sport, die door jong en oud kan beoefend worden. Ze telt zelf immers in haar gelederen jongens van 11 jaar en mannen van 70 jaar en ouder. Het bestuur redeneert, dat als een stad als Amsterdam het aandurft om dit kampioens-team voor een grote openbare oefenwedstrijd naar Amsterdam te nodigen, waar ze midden in de stad op het Museum plein vandaag hun ronden schieten, dat dan Venray een der grootste districten van het land dit gebeuren toch zeker een keer hier ter plaatse moet hebben. En zo heeft ze, on danks de grote risico's, het aange durfd de nationale teams van beide landen naar Venray te nodigen. De hoofdbestuurders en de schut ters zullen volgende week zaterdag dan arriveren, waarbij hen een diner wordt aangeboden en men verder een soort verbroederings avond houdt, waarop de schutters nader met elkaar kennis kunnen maken. Zondag is dan de officiële ontvangst ten stadhuize, waarbij de schutters zullen worden toege sproken door de heer Burgemeester. Dan gaat het in optocht naar het sportterrein aan de Oostsingel. De Belgen zijn in witte truien met de bekende Belgische Leeuw, de Nederlanders in het grijs. Na dat dan de volksliederen gespeeld zijn, zal VenraysBurgemeester het openingschot afschieten en kunnen de heren schutters twee pijlen als proef in de blazoenen jagen. Dan begint het ernst te worden, want dan krijgt ieder zijn vijftig verplichte schoten. Iedere schutter heeft een Neder lands en Belgisch jurylid bij zich, die alle pijlen controleren en na 5 pijlen de uitslag doorgeeft aan de hoofdjury. Iedere pijl wordt er meteen uit getrokken, want anders zou een volgende pijl de eerste wel eens kunnen raken. Men verwacht een spannende strijd om de grote wisselbeker, het uiteindelijke doel van deze inter land, want de Belgen zijn in de loop der jaren achterop geraakt. Hieronder volgt het standenlijstje vanaf 1950, waarbij tot 1956 op het oude blazoen geschoten werd, dat als hoogste cijfer een 7 kende. Nederland België 1950 5028 5085 x 1951 5589 5610 x 1952 5860 x 5831 1953 5609 5739 x 1954 5892 x 5819 1955 5860 x 5753 nieuw blazoen 1956 10849 x 10800 Nadat in Venray 50 pijlen zijn afgeschoten, zullen dan in de loop van augustus in Bree in België de volgende 50 pijlen geschoten wor den. De totaal-cijfers van beide wedstrijden zullen dan beslissen wie winnaar is van deze interland. Een wedstrijd, die behalve door de honderden schutters uit deze streken ook door talrijke anderen zeker bezocht zal worden, omdat ze hier een unieke gelegenheid vinden kennis te maken, met een der oudste sporten der mensheid het schieten met pijl en boog. Zittiog Politierechter te ïenray In januari had de Venray er W. B., hetgeen door het slachtoffer en drie getuigen bevestigd werd, een knaap van 15 jaar dusdanig afge rammeld in de Spurkt, dat de knaap op dokters advies zes weken zijn werkzaamheden niet heeft kunnen uitoefenen. Nu was dat een misselijke streek en de oorzaak moet gelegen hebben in het feit dat de knaap een konijn uit de strik door verdachte gezet, had gehaald. Gezien het strafregister werd het 1 maand brommen. De Venrayer P. v.d. D. had het duidelijke stopteken van de Rijks politie genegeerd en omdat de politie moet worden gehoorzaamd bepaalde de politierechter de boete op drie tientjes. Meer dan de helft waren de zon daars van dronken op de fiets, brommers, motor of auto en de boeten waren van 3 tientjes tot 1 maand gevangenisstraf, al of niet met intrekking van het rijbewijs. (gemengd fruit) fleurig verpakt holoil en maar 200 gram betalen; 62 ct. met 12 geldzegels voor slechts 49 ct. bij aankoop van elke pot VéGé-jam é&ééeg opc/ Allen, die wat voelen voor de paardensport, hebben zondag j.l., op het sportterrein in Castenray kun nen genieten van een sportieve kamp tussen 18 deelnemende ver enigingen van Noord-Limburg. De ruiterclub van Castenray, de Eendracht, had voor een goede or ganisatie zorggedragen en het tal rijke publiek heeft dan ook van een sportieve middag kunnen genieten, waarbij soms opmerkelijk goede dingen door de ruiters te zien werd gegeven. Er was een keur van prijzen, die toevielen aan de volgende winnaars: Dressuur, achttal klasse zwaar: 1 Meterik; 2 Velden; 3 Ysselsteyn; 4 Castenray. Achttallen klasse middel: 1 Se- venum; 2 Leunen; 3 Wellerlooi; 4 Meerlo. Achttallen klasse licht: 1 Maas- bree; 2 Velden; 3 Ospel; 4 Seve- num. Dressuur viertallen middel: 1 Beesel; 2 Reuver; 3 Grubbenvorst; 4 Merselo. Individueel dressuur klasse zwaar: 1 C. Mooren, Wellerlooi; 2 Fr. vd. Weijer, Ysselsteyn; 3 A. Janssen, Sevenum; 4 H. Peeters, Velden. Klasse middel: mej. N. Seelen, Velden; 2 L. Peelen, Meerlo; 3 G. v. Enkevort, Sevenum; 4 A. Cor- nelissen, Wellerlooi. Klasse licht: 1 Peelen, Meerlo; 2 Jeurissen, Horst; 3 Wismans, Yssel steyn; 4 Tacken, Horst. Springen klasse licht: 1 Peelen, Meerlo; 2 Willemsen, Velden; 3 J. Loonen, Oirlo; 4 Wijers, Reuver. Klasse middel: 1 Thielen, Seve num; 2Peelen, Meerlo; 3 Voermans, Leunen; 4 L. Marcellis, Ysselsteyn. Klasse zwaar: 1 Fitten, Velden; 2 Geurts, Velden; 3 Custers, Meer lo, 4 Janissen, Kessel. Het défilé werd gewonnen door St. Joris, Meterik. Openingsrennen: Reynders, Vel den; Lijzer, Grubbenvorst, 3 Wil- lems, Velden. Harddraven: 1 Rutten, Grubben vorst; 2 v. Enkevort, Horst; 3 Han- raets, Meerlo. Poprennen: 1 Reinders, Velden; 2 Bongers, Kessel; 3 Peeters, Vel den; 4 v.d. Boom, Ospel. Schoondraven: 1 Sonnemans, Sevenum; 2 Lutjens, Wellerlooi; 3 Wismans, Castenray. Patrouille, springen: 1 Beesel, 2 Meterik, 3 Velden. Schoonste paard: 1 v. Wylick, Velden; 2 Hendriks, Leunen; 3 Verdellen, Meterik. Vorige week konden wij alleen de uitslagen geven van de paarden fokdag te Horst, voor een beschou wing ontbrak de plaatsruimte. We willen echter graag even hier op terug komen, omdat niet alleen de jury zeer tevreden was over het aangevoerde materiaal een te vredenheid, die wel tot uiting kwam bij de beoordeling, maar ook omdat wel langzamerhand duidelijk wordt dat deze fokdag eender meest be zochte van ons land is geworden. Dat heeft men ook officieel nog eens onderstreept, toen op het einde van de fokdag het hoofdbestuur van het Ned. Stamboek dit feit memo reerde. Er waren uitzonderlijk veel vreem delingen en zowel Belgen als Duit sers. Er zijn dan ook op deze fok dag veel paarden van eigenaar ver wisseld en vooral voor de veulens van Fifils zijn hoge prijzen geboden. Over de jonge Costaud de Brunet te, die op deze fokdag aanwezig was, waren zowel leden als be zoekers zeer tevreden en de Belgen erkenden eerlijk jaloers fe zijn op dit vaderpaard. Al met al geloven wij, dat deze paardenfokdag ieder jaar meer be tekenis krijgt en dat is voor de Nrd. Limburge paardenfokkers toch wel zeer belangrijk. (vervolg van voorpagina) Roosje's Sjors en Betje's Jumbo zijn hiervan afgeslacht, zij brachten ruim f 3000.op. Nieuw aange kocht werden Tinie's George en Mietje 9's Cesar, beide voor f 1850. Met trots memoreerde spreker de centrale stierenkeuring in Roer mond, waar niet alleen Cesar tot kampioen 1956 werd uitgeroepen, maar ook andere stieren eervolle plaatsen wisten te verwerven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat voor de grote landbouw-show in Utrecht Venray's materiaal werd uitgekozen als de beste voorbeelden voor de roodbont-fokkerijen en dat binnenkort een studie-commissie uit Duitsland juist deze streek zal bezoeken om hier eens naar de resultaten van de fokkerij te komen kijken. Spreker verheelde zich niet, dat ongetwijfeld ook mislukkingen voor zullen komen, maar tot heden is de K.I. van Venray een voorbeeld voor andere en grotere verenigin gen en is het fokmateriaal een der beste uit den lande. Dat legt verplichtingen op voor de toekomst en het is geen wonder dat de commissie voor aankoop kosten noch moeiten spaart om ook het jonge materiaal in de voet sporen der ouderen te krijgen. Tenslotte begon de vergadering dan met de behandeling der con cept-statuten, welke zijn aangepast aan de moderne tijd. Hierin zijn naast een hoop tech nische veranderingen, ook enkele andere punten opgenomen, die echter staande deze vergadering, nog al enige kritiek kregen, zoals de aansprakelijkheid enz. Van alle op- en aanmerkingen zijn de nodige notities gemaakt, die het bestuur dan nog zal over wegen en dan kan men binnenkort een nieuwe vergadering verwach ten. In de rondvraag werden enige klachten vernomen over de nieuwe raelkrouten, welke worden gereden en die hier en daar aanleiding geven tot latere melklevering met de moeilijkheden daaraan verbon den. Een en ander zal eerst nader worden onderzocht. Het liep al naar sluitingstijd, voordat deze vergadering zijn einde kreeg en men de gulden presentie geld kon afhalen.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4