rharitas-zondag Wederopbouw van Rotterdam in Venray Roken is voornaamste longkankeroorzaak.. VoorDitzichten voor wildjaar Ingezonden Concours in Overloon. De Fanfare in bet goud. Zaterdag 15 juni 1957 No 24 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Si PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRMS^P^^TK\VAItTAAL7'LM*iTurTENVENRAY^f^L60* GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 Nood Oplossing De nood van vandaag is niet zo zeer een nood van het lichaam al komen wij ook thans nog arme mensen tegen, die niet geheel in eigen onderhoud kunnen voorzien maar de nood van deze tijd is veel meer een nood van de ziel. De nood van deze tijd is de nood van alleen te staan in het leven, eenzaam te zijn temidden van de drukte van het dagelijks verkeer van mensen, die men wel tegen komt op het werk, in de winkel, op straat, in de bioscoop, maar die mtn niet werkelijk ontmoet in zijn leven. Want een werkelijke ontmoeting houdt in de blijheid van een her kenning in de ervaring van hoog achting, belangstelling of een zekere zorg. Het Nederlandse spreekwoord: „Gedeelde smart is halve smart en gedeelde reugd is dubbele vreugd", vertolkt een grote waarheid, die onze tijd misschien wel opnieuw moet ontdekken. Veel kinderen, jongens en meisjes, mannen en vrouwen, ook gehuwde mannen .en vrouwen, zijn eenzaam, voelen zich alleen met de kleine of grote pro blematiek van hun leven, omdat zij niemand werkelijk ontmoeten, om dat zij de liefde niet ondervinden, de medemens niet aantreffen, die oprecht belangstelling heeft voor hun persoon, hun leven, hun vreugde en verdriet. Dit is een geheime nood, die wij niet zomaar kunnen onderkennen, maar een nood die tenslotte toch openbreekt in ernstige opvoedings moeilijkheden, thuis of op school in ziekte en overspannenheid in een onregelmatig verschijnen op het werk ofin telkens veranderen van werkkring, in overmatig ge bruik van alcohol, in zorgeloos geld beheer, in huwelijksconflicten en een uit elkaar gaan van gehuwden etc. etc. Natuurlijk is de eenzaamheid niet de enige oorzaak van deze nood situaties ook andere factoren van persoonlijke aanleg, milieu, maat schappelijke omstandigheden spelen hierbij een rol. OPLOSSING: U zult misschien al gedacht heb ben, dat de moderne oplossing van de nood in deze tijd in diepste wezen niet zo modern is, maar rustig antiek genoemd kan worden. Want elke hulpverlening moet ge fundeerd zijn op de liefde voor de evenmens. En dit fundament van de noodleniging dateert van de tijd van Christus. Kenmerkend voor de hulpverle ning van deze tijd mag zijn het feit, dat deze georganiseerd en ge regeld wordt, dat er verenigingen en comité's worden opgericht, bureaux geopend. Een ander ken merk van de hedendaagse hulpver lening is dat er geschoolde, opge leide krachten worden ingeschakeld, dat de uitkomsten van de heden daagse wetenschapsbeoefening wor den gebruikt en toegepast. Maar met organisatie, zelfs met perfecte organisatie alleen en met de knapste deskundigen en meest wetenschappelijke benadering zal men niet werkelijk nood kunnen lenigen, als hier niet in meespeelt de deernis om de mens in nood de liefde voor die mens. Want juist hierin in deze zorg, in deze belangstelling voelt de mens in nood zich persoonlijk aangespro ken, hef welk een voorwaarde is om doeltreffend te kunnen helpen. Misschien heeft wel meer dan in enige andere tijd de noodleniging van vandaag behoefte aan deze persoonlijke betrekking. JUist omdat in deze tijd zoveel nood is terug te voeren tot een zaamheid, lot alleen in het leven staan, is de liefde voor de mede mens, de persoonlijke belangstelling en zorg, het zien van de mens achter de nood en het verlangen cm deze mens te benaderen en ge lukkig te maken, zo broodnodig. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in ons katholiek maatschappe lijk werk, dat na de tweede wereld oorlog een hernieuwde groei on dervond, zozeer getracht wordt de liefde de persoonlijke belangstel ling, de persoonlijke benadering van de mens in nood te betrekken in haar maatschappelijk werk. En zo is het dan ook heel begrij pelijk, dat het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum te Venray, de centrale voor het katholiek maat schappelijk werk, jaarlijks een Cha- ritas-zondag organiseert, om weer eens heel nadrukkelijk de liefde in herinnering te brengen en er op te wijzen, dat iedereen nood kan leni gen nood kan voorkomen, door wat werkelijke zorgen belangstel ling voor de mensen, die hij in het leven ontmoet. Woord van Mgr. Hanssen. De Charitas-zondag, welke in Venray gehouden wordt, confron teert alle inwoners met het weik van de Charitas. Hij geeft nieuwe bekendheid aan het Soc. Char. Centr. ter plaatse KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 8. We leven in een tijd, waarin voor al de jeugd de toekomst schijnt te hebben. Zelfs in deze tijden van hoogconjunctuur is er een vereni ging opgericht moeten worden, die de schone slagzin voert: „Het leven begint bij de veertig" en die zich ten doel stelt, mensen van die leef tijd en ouder aan het werk te helpen. Want voor velen van hen is geen werk, ze zijn immers te oud. En als men er 60 is, verwacht de buitenwereld, dat men zich lang zaam maar zeker op voorbereidt om enkele jaren later met pensioen te gaan. Dat men zich terugtrekt en het werk overlaat aan jongeren, die dikwijls menen, dat ze alles veel beter kunnen. Dat verwachtte men in Rotter dam ook van een 60-jarige huisva der met een gezin van 12 kinderen. Als bedrijfsleider op een con structie-werkplaats, met een kleine honderd man personeel, werd het ook voor hem zo zoetjes aan tijd om maar eens „op te krassen", temeer, waar deze man toch al de nodige klappen had gehad. Hij, de rasechte Rotterdammer, had immers niet alleen zijn stad in vuur en vlam zien vernietigd wor den, maar was ook eigen huis en haard bij het bombardement kwijt geworden. Feitelijk was dit gaan ook logisch en zijn pensioen was immers ten volle verdiend. Want van zijn 14de jaar af had hij gewerkt en was van leerling opgeklommen tot be drijfsleider. Eerst was hij begonnen als jongmaatje bij Lips, waar de grote brandkasten en kluisdeuren langzaam hun geheimen blootgaven aan de leergierige jongen. Als volleerd vakman kwam hij toen bij een kleine constructie werkplaats, die onder zijn leiding uiigroeide tot een grote fabriek, met een machinepark, dat klonk als een klok. Ondanks zijn goede baan met het daaraan verbonden salaris, had deze man echter diep in zijn hart het verlangen naar een eigen bedrijf. Een verlangen, waaraan hij voor de oorlog, door verantwoording voor zijn groot gezin, niet kon vol doen. Maar als de oorlog voorbij is en hij moet gaan denken aan de we deropbouw van een nieuw bedrijf, van een nieuwe woning, loopt hij naar het bureau van de Maasbode en vraagt in een advertentie een kleine constructie-werkplaats te koop. Als dan zijn 60ste verjaardag ge vierd wordt, liggen er tussen de felicitaties, enkele brieven op die advertentie en een daarvan is uit Venray.... Als een lopend vuurtje gaat door het constructiebedrijf van der Cammen in Rotterdam het nieuws, dat de oude heer Hermus, in plaats van onderhand met pen sioen te gaan, in Venray een oude brandkastenfabriek heeft overge- noman. Men wenst hem veel suc ces, maar sommige zijner vrienden zijn zo eerlijk, hem rechtuit in zijn gezicht te vertellen, dat hij meteen maar moet informeren, of in Ven ray geen plaatsje meer open is in Servatius. Hij, met zijn 60 jaren.... Zo is A. M. Hermus Brandkasten fabriek en Constructiewerkplaats dan in Venray begonnen. Op de kalender stond 1949 en we waren in Venray druk bezig met industria liseren. Dat het oude brandkastenbedrijf nu aan alle verlangens van de nieuwe bezitter tegemoet kwam, integendeel. De zaak bleek tamelijk verlopen te zijn en de mensheid z rt niet bepaald op brandkasten te wachten. en hij biedt iedereen de gelegen heid, ook aan de jongeren, een bij drage te geven voor deze moderne vorm van Charitas. Er zijn vele noden, geestelijke en stoffelijke, ook in deze tijd van welvaart. Maar deze tijd biedt ook meer mogelijkheden om de mensen bij te staan dan voorheen. Charitas betekent niet steeds en overal financieel te helpen; dat zou voor de eenling onbegonnen werk zijn en, als het niet heel verstan dig gebeurt, zelfs niet altijd opper- tuun. Gezamenlijk kunnen we veel en met behulp van de daartoe aan gewezen instanties, moeten wij de meest voorkomende noden kunnen lenigen. Onzerzijds komt het allereerst aan op medeleven, op persoonlijke bijstand, op proberen de mensen in nood weer op gang te helpen en hun wegen wijzen hoe zij zelf een uitweg kunnen vinden uit hun moeilijkheden. Dat doen wij als wij deelnemen aan het centrumwerk, dat maken wij mogelijk als wij onze bijdrage geven en beoefenen wij de naastenliefde die het kenteken is van een christendom dat leeft. Op een oud brommertje moest de nieuwe eigenaar op werk uit en het is in die dagen, dat honderden kilometers door weer en wind worden afgelegd om werk, om relaties. Met een eeuwig optimisme, met een vast vertrouwen op het welslagen van zijn plannen, werden de vele en grote begin-moeilijkheden overwonnen, werd werk gevonden, werd personeel aangetrokken en werden relaties gemaakt. Aan duizend-en-een ding moest worden gedacht, de ene moeilijk heid kwam na de andere, het ene probleem stapelde zich op het ander, maar niets en niemand kon het optimisme breken, niets en niemand kon de gestage groei tegenhouden. Het viel niet.mee We realiseren ons we hebben dat in de loop van de reportages al meermalen onderstreept na enkele jaren al niet meer, dat bv. vakbekwaam personeel in die tijd ten ene male niet te krijgen was en dat dit toch een eerste vereiste is om bv. een brandkast klaar te maken. Men mag nu nog zoveel ervaring hebben opgedaan bij een Lips en andere zaken, er moeten helpers zijn. Wil men op werk uit, wil men werk krijgen, dan moet er vakbekwaam personeel klaar staan. Dat was er niet en daar moest dus al mee begonnen worden. Directeur spelen, leermeester zijn, reiziger en calculator, boekhouder en jongste bediende, onderhandelen met deze, vechten met die, is niet gemakkelijk voor iemand, die als bedrijfsleider wel- gro'.e verant woordelijkheid droeg, maar toch altijd terug kon vallen op een directie. Nu is hij kleine zelfstan dige en doet de nieuwe en soms harde levenservaring op, dat die mensen het toch niet zo gemakke lijk hebben, als hij vroeger wel eens had gedacht. Maar dat alles is hem geen last, integendeel, geeft hem nieuwe kracht om ook die noten te kraken, zoals hij er al zovele heeft moeten kraken. Zie, de eerste leerlingen groeien op tot vaklui en de oude brommer brengt zijn baas naar nieuwe klan ten. De oude werkplaats wordt te klein voor de vele kluisdeuren en voor het constructiewerk, dat ge vraagd wordt. Staatsmijnen en Philips blijken vertrouwen in deze zaak te hebben en hun prijs-aanvragen worden menigvuldiger, evenals de opdrach ten. Dan valt in 1951 het besluit een groter pand te kopen. Te krap Als men voor de eerste maal de nieuwe ruimte bekijkt, dan vraagt men zich af, wat daar mede te doen. Nu, zes jaren later, zit men met de handen in het haar, omdat on danks alle medewerking van ge meentelijke en provinciale autori teiten, de bouw van een nieuwe fabriek op bevel van de minister, in het kader van de bestedingsbe perking, niet door kan gaan. Want de autogenische snijtafel brandt gaten in de broek van de man, die aan de zaagbank staat en voor de nieuwe radiaal-boormachine moest men een stukje grond van de buur man vragen en een schuurtje er bij bouwen, want anders kon die nood zakelijke machine niet geplaatst worden. Men zit te krap en nieuwe ma chines kunnen er onmogelijk meer bij. En dat, terwijl juist deze con structiewerkplaats, zo machine- intensief is. Steeds meer nieuwe en betere machines, komen het machine-park uitbreiden en practisch iedere man staat aan een kostbare machine, die het arbeidstempo opvoert en daar mede de produktietijd verkort. De bijna 40 jaren lange lessen uit de leiding van een groot constructie bedrijf kan men hier aflezen uit de machines. Het is de grote trots van dit be drijf, dat ondanks de gestegen materiaal- en loonkosten, nog voor dezelfde prijzen gewerkt kan wor den als voor 2,3 jaren terug. Dat dankt men naast het moderne machine-park ook aan het perso neel, dat hier een all-round oplei ding krijgt in het constructie-vak, omdat het alle mogelijke karweitjes op moet knappen, maar daarnaast ook zorgt voor de juiste man op de juiste plaats. „Een jongen, die hier werken wil", aldus de heer Hermus, „zal op zijn 20ste verjaardag een prima vakman zijn, die weet wat werken is en hoe hij werken moet". En het doet hem goed te kunnen verklaren, dat de Venrayse jongelui niet alleen leergierig zijn en iedere studie-gelegenheid aangrijpen, maar daarnaast ook een grote mate van plichtsbetrachting kennen, waaraan het elders nog weieens ontbreekt. Vier jaar onderzoek in de Ver. Staten toont sterfte aan. Het Amerikaans genootschap voor kankerbestrijding heeft haar eind rapport gepubliceerd over het door haar ingestelde onderzoek over het verband tussen roken en longkan ker. Tengevolge van dit grondig en langdurig onderzoek staat nu wel vast, dat de niet-roker het langst leeft, minder lang de pijproker, korter de sigarenroker, maar toch wel verreweg het kortste de siga rettenroker. Degene, onder deze laatste groep die twee pakjes of meer sigaretten per dag rookt, maakt ook de groot ste kansen op het kortste leven. Het Amerikaans genootschap voor kankerbestrijding heeft het onder zoek inderdaad zeer grondig ver richt. Het heeft zich over een periode van 44 maanden uitgestrekt te beginnen op 1 januari 1952. Hierbij zijn niet minder dan 187.783 per sonen betrokken geweest, van wie er 11870 gedurende de observatie- tijd gestorven zijn. Al de proefpersonen hadden de leeftijd bereikt van tenminste 50 en ten hoogste 70 jaar. Teneinde haar onderzoek grondig te doen geschieden, heeft het ge nootschap allereerst 22.000 vrijwil ligers aangetrokken, die na een grondige voorbereiding geschikt waren de te verrichten onderzoe kingen bekwaam te vervullen. Ieder van hen kreeg de opdracht tien personen gedurende de tijd van het onderzoek te observeren. Dit geschiedde gedurende een tijd van 20 maanden. De eerste resultaten waren de volgende statistisch bewezen con clusies: Het sterftecijfer onder de si garettenrokers was tienmaal groter dan dat onder de niet- rokers. Ongeveer 25 pet van de sterfgevallen tengevolge van kanker lag bij de rokers. Ook het sterftecijfer van de geval len van hartverlamming lag bij de rokers aanzienlijk hoger dan dat bij degenen, die niet, of uiterst minimaal roken. Bij het onderzoek van de niet- rokers bleek, dat slechts enkelen gestorven waren aan longkanker. Het onderzoek is daarna nog 2 jaren zeer gedetailleerd voortgezet om de eerder getrokken conclusies met zekerheid te kunnen beves- Dagprogramma Wat men nu hier wel maakt? Van alles.... Op de dag, dat wij dit bedrijf be zochten, was men bezig aan een missie-tabernakel voor een missio narissen in de Soedan, was men een brandkast aan het maken voor een Brabantse B.B.-afdeling, stopcontac ten voor de Staatsmijnen, een kluis deur voor een nieuwe kerk in ons Limburg, waar 50 pet. van de nieuw gebouwde kerken, de kluis deuren hebben van deze firma, was men in opdracht van Philips heel geheimzinnige kastjes aan 't maken, nodig voor een röntgen-installatie, was men roosttrs aan het maken voor een grote nieuwe fabriek in het Zuiden en jalousiën en was men verder bezig met een nog ge heimzinniger ding, dat in verband stond raet de automatische kolen- winning op een onzer mijnen. De zware persen bonken de hele dag en de puntlasmachines geven aan het geheel, die spookachtige blauwe gloed. De snijtafel spuwt zijn vonken regen en op de zaagbank sist het blussend water. En overal staan Venrayse jongelui, die hebben ge zorgd, dat de kluisdeuren voor de kerken cp tijd klaar kwamen en, dat de paters van de H. Familie in Rome hun boeken bergen kunnen op de honderden meters boeken rekken. Ze hebben een „Venrays" product klaar gemaakt voor vele firma's en particulieren en mede hun steentje bijgedragen tot de groei van het zij het latelevenswerk van iemand, die nu intussen de pensioengerech tigde leeftijd al lang voorbij is. Toch krijgt de oude heer het wat gemakkelijker. Twee van zijn zonen steunen hem nu in het steeds uit groeiende bedrijf. Een zorgt, dat pa niet meer op zijn brommer op klanten jacht behoeft te gaan. Hij sleept van heinde en ver't werk aan. Nummer twee heeft zich opge werkt tot een sleutelkoning. Iedere brandkast hoe zorgvuldig ook af gesloten, weet hij zonder geweld te openen. Met hun verschillende ca paciteiten vullen zij elkander wonder goed aan. Maar ondanks dit, heeft de oude heer onmogelijk tijd, om aan zijn pensioen te denken, maar al weer binnen geroepen, omdat een of andere technische moeilijkheid moet worden opgeknapt. En met hetzelfde optimisme, waarmede hij in 1949 de oude werkplaats binnen stapte, stapt hij ook nu weer naar binnen. Het zal waarachtig wel gaan... Wederopbouw van Rotterdam in Venray. tigen. Zeker is nu wel, dat het sterfte cijfer relatief stijgt met het aantal sigaretten per dag. Het aantal sterfgevallen onder hen, die twee of meer pakjes sigaretten per dag roken, is 64 maal groter dan onder de niet rokers. Stryd over de oorzaak De vraag is nu gewettigd of het statistisch vastgesteld samengaan van longkanker en sigarettenroken ook in feite een oorzakelijke is. Daarop heeft het genootschap, bij het aanbieden van het rapport reeds eigener beweging de aandacht gevestigd en als zijn mening uit gesproken, dat het onderzoek wel degelijk uitgewezen heeft, dat het straf sigarettenroken een oorzaak is van longkanker, maar dat het niet de enige oorzaak behoeft te zijn. Minder duidelijk is de samenhang tussen sterk roken en hartkwalen, zo voegde het eraan toe. De mening van de voorzitter wordt bestreden door de belang hebbende Amerikaanse sigaretten- fabrikanten, die begonnen zijn met te verklaren, dat de oorzaken van longkanker en hartkwalen niet be kend zijn en dat dit rapport geen enkele verandering in het standpunt van de fabrikanten brengt, omdat de oorzakelijke verhouding niet be wezen is. Formeel hebben deze mensen gelijk, maar de graad van waar schijnlijkheid, dat er degelijk ver band bestaat, is veel groter. De Nederlandse geleerden zijn ook die opvatting toegedaan, zoals gezegd is, toen op 8 maart van dit jaar een commissie van de gezond heidsraad, op verzoek van de direc teur van Volksgezondheid, een zeer gedegen rapport over ditzelfde on derwerp uitbracht. Ook zij gaf toe, een causaal ver band niet strikt te kunnen bewijzen, maar alle andere mogelijke oorzaken bleken minder waarschijnlijk. Vandaar dat de Nederlandse re gering het toch beter acht, om de jeugd vroegtijdig tegen roken te waarschuwen en zeker van sterk roken te weerhouden. De pijprokers en rokers van fil ters behoeven niet zo ongerust te zijn, de straffe sigarettenrokers we ten nu ongeveer wel waar zij aan toe zijn. in Noord-Limburg Dank zij het vroege en vooral droge voorjaar zijn de vooruitzich ten voor de stand van het wild in het komende jachtseizoen in Noord en Midden-Limburg gunstig te noe men. Vooral de jonge hazen, voor wie langdurig nat weer funest is, hebben een uitzonderlijk goed voor jaar gehad. Hetzelfde kan ook van de wilde konijnen worden gezegd, indien al thans de gevreesde myxomatose deze wildstand niet ongunstig meer zal beïnvloeden. Ook de fazanten en de patrijzen hebben van het vroege voorjaar ge profiteerd. Zij* waren vroeg aan het nestelen en dank zij het droge voor jaarsweer zijn er in tegenstelling tot vele vorige broedseizoenen, waar in door de aanhoudende regenval broedsels verloren gingenen jongen in de nesten omkwamen dit jaar praktisch geen nesten verloren ge gaan, zodat ook hier op een be vredigende stand voor de komende jacht kan worden gerekend. Het voor j aars weer met zij n warme maartse dagen, was vooral ook voor de houtduiven, die hierdoor uitzon derlijk vroeg broedden, bijzonder gunstig. Aangezien dit eerste broedsel reeds vroeg in het voorjaar vielen ook vroeg zelfstandig was, zodat zij aan zijn lot kon worden overgelaten i door de ouders, is ook het tweede broed vervroegd, zodat thans de houtduiven reeds voor de tweede maal broeden en er nog alle tijd overblijft om in de komende (goede? zomerperiode ook nog een derde broedsel groot te brengen. het gouden feest van Overloon's Fanfare een extra glans zal geven. Deze fanfare is 50 jaren geleden opgericht door de jonge kapelaan van Sleeuwen, die voor het betrek kelijk geïsoleerd liggende Overloon een passende tijdsbesteding zocht. In 1906 richtte hij daartoe een zangvereniging op, die in 1907 werd omgezet in een fanfare, die onder de naam „Vriendenkring" voortaan het Overloonse leven muzikaal zou opluisteren. Van de 19 toen toegetreden leden leven thans nog in Overloon, de heren Jan Henckens en L. van den Berg. Samen met de toneelvereniging werd in 1925 een concert en open lucht-voorstelling gegeven inTege- len en de Tegelenaren waren hier van zo onder de indruk, dat ook zij besloten voortaan een openlucht spel te brengen, waar dan de Pas siespelen uit gegroeid zijn. Na kapelaan van Sleeuwen werd meester Jan Henckens directeur, die op zijn beurt weer opgevolgd werd door Piet Willems. In 1926 gaf deze ae dirigeerstok over aan Marinus van Opbergen, die de gou den fanfare ook thans nog leidt. Een eerste prijs in de afd. Uit muntendheid en een nieuwe jeugd- fanfare zijn de trotse hoogtepunten, waarop thans deze fanfare kan wijzen, die als geen ander door de oorlog is getroffen. Dat dit grote bondsconcours in de toch betrekkelijk kleine plaats Overloon gehouden kan worden, bewijst wel, hoe niet alleen de fan fare, maar geheel Overloon een goede naam heeft in het Brabantse! Veilig Verkeer en de schooljeugd Venray mag zich verheugen in een ver doorgevoerde veilig-verkeer- actie. Zie slechts naar onze jeugd- brigadiertjes en de actie Venray rijdt veilig. Over de jeugd-brigade hier nog een enkel woord. Een belangstellende toeschouwer zal het heus wel eens zijn opgeval len, dat er nog steeds (en vooral wielrijders) zijn die zich van „klaar - over" niets aantrekken en rustig doorfietsen, vooral als er geen politie in de buurt is. Nu doen deze jongens en meisjes dan ook dienst op het meest drukke tijdstip van de dag, nl. 12 uur. Alle kan toren, winkels en fabrieken lopen leeg en daartussen beweegt zich de schooljeugd. Zou het niet veel een voudiger zijn wanneer de school om kwart voor twaalf uitging, zoals dat het geval is bij de Montesori-school. Om twaalf uur is dan de grootste drukte geloosd. Dat kwartiertje vroeger uit, kan gerust 'smorgens ingehaald wor den. Zowel de schooljeugd als het andere verkeer is hier veel mee gebaat. M.S. Nieuws uit Venray en Omgeving Bij gelegenheid van het gouden bestaans-jubileum van de Overloon se Fanfare, wordt op zondag 23 juni a.s. en de week daarop het Bondsconcours van de r.k. Bond van Fanfare- en Muziekgezelschappen in het bisdom den Bosch, gehouden in Overloon. Dat betekent, dat zondag 23 en 30 juni a.s. elke zondag 17 korpsen in 'Overloon zullen aantreden, om onderling te kampen voor de hoog ste prijzen. Een massale deelname, die aan GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kom. Openbare bekendmaking. Burgemeester en wethouders van Venray, brengen ter openbare ken nis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van heden heeft besloten medewerking te verlenen aan het verzoek van het schoolbe stuur van de Parochie van O.L. Vrouw Geboorte te Oostrum dd. 15 april 1957, om ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet, gelden uit jle gemeentekas te mogen ontvan gen voor de stichting van een 2- klassige bijzondere kleuterschool te Oostrum. Er wordt aan herinnerd, dat in gevolge artikel 54 der kleuteronder wijswet, binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, ieder in gezetene en het schoolbestuur van genoemd besluit bij gedeputeerde stalen in beroep kan komen. Gedurende die termijn liggen alle bescheiden op de aanvraag van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor eenieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Venray, 28 mei 1957. Burgemeester en wethouders vnd. Mr. A.H.M. Janssen, burgemeester H. Vorst, secretaris. Eind-examen Gymnasium I.C. Aan het R.K. Lyceum voor jon gens alhier werd het einddiploma Gymnasium A behaald door: H. Maarschalkerweerd te Gouda, N. Vissers te Heerlen en L. Wijnen te Horst. Het examen wordt nog voort gezet. Bestedingsbeperking en Limburgse wegen In verband met de door de rege ring opgelegde bestedingsbeperking hebben Ged. Ged. Staten van Lim burg besloten aan Prov. S taten voor te stellen enkele voorgenomen weg- verbeteringen voorlopig achterwege te laten. Voor uitstel komen, volgens hun

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1