Hachelijke tijden <2alm Pinksteren Edah Pinkster-Boeket Meisjes, Hit jaar 34.000 van „Veilig Verkeer" V-"-'. A.s.rte„ I3 49 Uit Peel en Maas Zaterdag 8 juni 1957 No 23 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF IXftTPVOf A VOHD VPWDAV TTW fYlV/ïQTP PITRIM ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV EfErlVDLHU V UUI\ VülXlV/lI V-/1Y10 1 IVGiiQil PRIJS PER KWARTAAL 1 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. Meer geestdrift voor de zaak van Christus! Het Pinksterfeest spreekt ons niet zo aan als Kerstmis dat doet. Aan Christenen, die zo maar oppervlak kig heenleven, heeft Pinksteren helaas niets meer te zeggen. Pinksteren is juist een oproep tot meer innerlijkheid. Leef inner lijk! Keer in uzelf om daar Gods Geest te ontmoeten! Houd op met te leven aan de oppervlakte! Want wat zich op Pinksteren in de mensen voltrok en nog altijd voltrekt, is iets, wat niet uiterlijk waarneembaar is, maar daarom is het toch niet minder belangwek kend. De Geest Gods, de Geest van Christus komt met Pinksteren over de mens die zich daarvoor open stelt. En maakt hem vurig en geest driftig voor de zaak van Christus en het rijk van God. „En het zal geschieden, zegt God: Op het einde der dagen zal Ik uit storten van mijn Geest over alle vlees". Deze voorspelling van Joël is in vervulling gegaan. „Wanneer de Heilige Geest over u komt, zult ge kracht ontvan gen en mijn getuigen zijn.... tot aan het einde der aarde". Deze voorspelling van Christus is bijZijn eerste leerlingen althans in ver vulling gegaan. Maar Christus deelt Zijn Geest mee aan al Zijn leer lingen die er zich voor openstellen. Met Pinksteren vieren wij niet alleen de nederdaling van de Heilige Geest over de Apostelen. Toen ging die Geestesuitstorting vergezeld met opzienbarende gebeurtenissen: een geweldige stormwind, vurige tongen, het talenwonder, de be kering van duizenden Joden tegelijk. Maar dat is het niet alléén, wat wij vieren met Pinksteren. Wij vieren de Geestesuitstorting, die zich nog altijd blijft voltrekken in de Kerk van Christus, als de mensen zich daar maar voor open stellen. Gods Geest, die de Geest van Christus is, wil altijd door, maar vooral met Pinksteren, over de mensen komen met Zijn genade gaven. Ook nu. In 1957. Zonder opzien barende gebeurtenissen weliswaar. Maar waarom moeten wij die vu righeid en dat enthousiasme steeds missen van het allereerste begin? Waarom telkens die dooddoener: we doen onze plicht, we gaan zon dags naar de kerk en daarmee basta? De eerste Christenen waren door gaans allen getuigen van Christus Gedreven door de Geest van Christus, spraken ze met anderen over de grote dingen van God, waarvan ze zo vol waren. Vandaar die uitbreiding van Christus' Kerk. Waarom moet het ons altijd man keren aan die geestdrift? De eerste Christenen waren zo eensgezind onder elkaar en zo vol liefde voor hun medechristenen, want ze waren echt bezield door Gods Geest, die een Geest van liefde is. Waarom moeten we nu zo wei nig merken van die bezieling en zulk een vurigheid? Er is meestal maar een klein groepje vurige Christenen, die vol geestdrift zijn voor de goede zaak, omdat ze door de Geest van Chris tus gedreven worden. De rest van de christenen is niet zo vurig en meestal met weinig overtuiging bezield. Ze klampen zich nog vast aan wat ze altijd geleerd hebben, aan wat uiterlijkheden. Een Pinkster- storm is nodig óm ons te bewegen en los te maken van armzalige tra dities. En vuur om ons in gloed te zetten. Moge dit Pinksterfeest ons brengen tot meer vurige geestdrift! Zodat wi] ons werkelijk meer door de Geest van Jezus laten drijven bij alles wat wij doen. Moge door de komst van de Heilige Geest, ten minste hier en daar het aanschijn van de aarde veranderen! Dan zouden er ook meer getuigen komen voor Cristus. Meer aposto lische bewogenheid onder ons Chris tenen. Zodat we niet meer zeggen als wij medechristenen ontrouw zien worden aan hun christenplicht: „Dat moet ieder maar voor zichzelf weten". Dan zouden er meer men sen zijn die God werkelijk bemin nen uit geheel hun hart en met al hun krachten. Dan zou er ook meer liefde zijn tot de naaste, v.d. B. In 1957 zullen als er geen bij zondere dingen gebeuren waar schijnlijk rond 34.000 Nederlanders naar de verschillende landen over zee emigreren. Dit cijfer ligt iets boven dat van het aantal emigranten, dat in 1956 Nederland verliet: 32.000. Voorzichtige schattingen van het Commissariaat voor de Emigratie Wielijders klagen vaak en niet ten onrechte, dat zij zo dikwijls verblind worden door het licht van tegemoetkomende auto's. Maar veel fietsers schijnen er zich niet van bewust te zijn, dat hun licht ook vaak verblindend werkt voor auto mobilisten. Maakt het elkaar niet lastig, automobilisten en fietsers. Stelt beiden uw lampen goed af en vergeet niet, automobilisten, dat U ook voor fietsers, die rijden op een langs de weg gelegen rijwiel pad, moet dimmen! De minister van financiën heeft gezegd, dat het geld opis; hij heeft nieuwe belastingen in het voor uitzicht gesteld. Onze handelsbalans is ongunstig, onze deviezenpositie slecht, de gulden wordt met de dag minder waard. De financiële toe stand is ernstig. Het ziet er niet naar uit, dat er spoedig radicale veranderingen zul len komen. Wij zullen genoegen moeten nemen met de tot dusver gevolgde beste- dingspolitiek, omdat wij waarschijn lijk, zeker voorlopig, de huidige regering zullen behouden, de rege ring, die sterk is door de zwakte der politieke situatie. Ingewijden voorspellen, dat men het kabinet niet zal laten vallen op haar huurblokkeringsontwerp. Zo als de toestand nu is, is het kabi net „gepleisterd", men acht zijn vertrek de ergste crisis, die ons kan overkomen, omdat men, na zijn val, een zo ingewikkeldberaad voor ziet, dat een langdurige regering loosheid zal ontstaan, juist in een tijd, die tot ingrijpen noopt. 0— Het probleem der bestedingsbe perkingen is een probleem van selectie. Er dringen zich duizenden wijzen uit, dat dit jaar waarschijn lijk 15.000 Nederlanders naar Ca nada zullen vertrekken, 8000 naar Australië, 3000 naar de Verenigde Staten, 1600 naar Zuid Afrika, 1200 naar Nieuw Zeeland, 400 naar Rho desia en 200 naar Brazilië. De 5 6000 Nederlanders, die de eerste maanden van dit jaar naar de Verenigde Staten vertrokken onder de bijzondere vluchtelingen- wet het „restant" van de rond 17000 maken de 34.000 vol. In Rhodesia worden op het ogen blik door de Nederlandse Heide maatschappij informele besprekin gen gevoerd om te zien, of het mogelijk is tot immigratie van Nederlandse boeren te komen. De maatschappij opereert er op het ogenblik onder leiding van ir. Joosten met proef boerderijen. In het algemeen neemt het aan tal Nederlanders, dat naar Rhodesia emigreert toe. Dit komt ook, door dat er een aantal Nederlandse im migranten vanuit Zuid Afrika naar Rhodesia trekt. Het wordt door de Nederlandse emigratie-autoriteiten niet onmo gelijk geacht, dat er zich bij de emigratie naar Canada enige „sto ringen" zullen voordoen. Canada heeft niet minder dan 34000 Hongaren opgenomen. Op de Britten oefent Canada de laatste maanden grote aantrek kingskracht uit. Door dit alles komt men er dit jaar waarschijnlijk boven de 200.000 immigranten. Het gemiddelde kwantum van de laatste jaren was ongeveer 150.000 Hongaren en Britten hebben in Canada voorrang. Dit kan tot gevolg hebben, dat in verschillende nationale program ma's vertraging ontstaat. Verzadiging. Erc is een zekere achteruitgang in de aanmeldingen voor Australië. De oorzaak ligt in het feit, dat kredietbeperkende maatregelen de arbeidsmarkt verzadigd hebben. Australië blijft echter een land met grote mogelijkheden. Binnenkort zal de heer Hayes, hoofd van het emigratie-departe ment te Canberra, naar Nederland komen, om te overleggen hoe de emigratie naar Australië zou kun nen toenemen. Voor de emigratie naar de Ver enigde Staten bestaat een enorme wachtlijst meer dan 20.000 aam meldingen Dit is het gevolg van de ruime emigratie-mogelijkheden, die door de speciale vluchtelingenwet zijn gekomen. De werking van deze wet is echter afgelopen. Er mogen nu jaarlijks maar 3136 Nederlanders naar Amerika emigreren. Er bestaat een kleine kans, dat er een wijziging komt in het aan tal Nederlanders, dat Amerika mag binnen komen. belangen op de voorgrond, die alle hun rechtsgrond zoeken in een dringende noodzakelijkheid en die alle veel geld kosten. Voldoet de regering aan al deze •wensen, dan blijft er een bestendige belemmering van het bezuinigen e> komen wij nooit uit het moeras Doorgaan met uitgeven omdat me-: ieder wil bevredigen, moet nood zakelijk leiden tot de katastrofe, tot het vallen in de afgrond, waar voor wij thans reeds staan. Er moet niet alleen bestedings beperking worden gewild en worden verricht, maar die beperking moet geschieden volgens een vast krite- rium. Vindt zij plaats volgens een onwrikbaar beginsel, dan is men billijk tegenover alle gegadigden naar uitgaven, die nuttig maar niet nodig zijn. Op het ogenblik moet voor alle bestedingen gelden, dat de uitgaven die gedaan worden in het levens belang van ons volk, de voorrang hebben boven dat wat slechts nut tig is en voor bepaalde groepen aangenaam. En waar ligt het gebied, waar uitgaven gewettigd zijn en ten be hoeve waarvan al het ander moet wijken? Het ligt binnen het werken aan onze economische herleving. 0— Het mag niet bestaan, dat Neder land onderaan verschijnt op de lijst der exporterende europese landen. Het mag niet voorkomen, dat onze welvaart vergaat, terwijl wij een der meest technisch ontwikkelde landen van de wereld zijn en de Nederlandse arbeider bekend staat om zijn bekwaamheid en soliditeit. Wanneer men uitgaat van het beginsel, dat eerst onze welvaart moet worden hersteld, alvorens de cultuurontwikkeling, de ontspan ning van ons volk wordt uitgebouwd en alvorens de staat gelden uitlegt voor ander behartigenswaardige doeleinden, dan werkt men in direct mee ten bate van de volks ontplooiing, omdat men de basis legt voor.toekomstig volksgeluk. Zonder welvaart en met een de valuerende gulden, verwekt men 'n toestand, waarin geen opstreving mogelijk is. Het bestaan der natie moet worden gewaarborgd eer men het naast aanliggende belang, haar ontwikkeling ter harte neemt. Zoals het nu gaat, zullen wij ge stadig verarmen en zullen wij ver nietigd worden door het tweesnij- den zwaard van belastingverho gingen en ondragelijke prijsstij gingen. 0— Het kriterium bij de schifting der uitgaven moet dus zijn, dat op dit ogenblik de bestedingen ge schieden hoofdzakelijk ter stimu lering van onze productie en ter verhoging van ons welvaartspeil. Wij krijgen de indruk, dat dat kri terium niet wordt gesteld. Mag een groot economisch belang worden weerstreefd als het tot stand komen van de IJ-tunnel? En om nog een ander voorbeeld te noemen van misplaatste zuinig heid: mag er bezuinigd worden op het onderwijs in de natuurkunde? De toekomstige welvaart van ons land eist een sterke uitbreiding, zowel als een voortdurende vernieu wing van de industrieën. En in de industriën spelen weten schappelijke methoden en onderzoek een steeds toenemende rol. Zij zijn essentiëel voor het ontwikkelen van nieuwe mogelijkheden. Deze ontwikkeling voltrekt zich in een steeds versnellend tempo. Daarbij zullen, naast ingenieurs en technici, bij de universiteiten opge leide natuurwetenschappelijken on ontbeerlijk zijn. Het is nu zover gekomen, dat de decanen van de wis- en natuurkun dige faculteiten een smeekbrief geschreven hebben aan de minister president om hier voorzieningen te treffen. 0— Maar waar geven wij ons geld dan wél aan uit? Schrik niet: de som, die wij uit geven aan onze militaire samen werking met de N.A.T.O., onze defensie-onkosten, bedraagt de lut- voor de Huisvrouw! JW voor 75 bij elke KASTEEL-SLASAUS van 94 -v...-. 2oo 9ram 49 ~a"druitjes 1250 gram 5 ^'tcrisuis.^ 'so aram 39 Ananas-schijven bin, 105 ruchtenp udding p 250 Sram 55 ^o«r::;er45-30 C_Q He, 31-18 P asPerges «root bin 93 hterpot *45 WrSSSSSSSSSSSSSSSYSSSSSjtfMf//////SS' GEKOOKTE KAM AQ 100 gram tele som van ongeveer 15 0 0 miljoen! Wij zijn voorstanders van het strijden in NATO-verband ten be hoeve van onze vrijheid maar is de tijd niet gekomen, om onze bondgenoten te beduiden, dat het land de offers, die zij van ons ver gen, niet meer dragen kan en dat wij ons beperken moeten tot wat wij vermogen? Velen zijn daarbij van oordeel, dat de organisatie van leger en vloot op verscheidene punten on doeltreffend is en dat vaak het in zicht ontbreekt, dat wij de dure spullen, die wij hebben gekocht, met beleid hebben te gebruiken en dat wij onze jonge mannen, die wij aan hun studie en aan hun bedrijf onttrekken, onvoldoende vormen tot goede soldaten. Worden onze openbare functio narissen niet te veel belemmerd door representatieve verplichtin gen? Is er niet een teveel aan ambte naren, van Nederlanders dus, die aan de productie worden onttrok ken. Moeten er allerlei feesten ge organiseerd en gesubsidieerd wor den, die in tegenstelling zijn met de ernst van de tijd? 0— Wij zouden kunnen doorvragen. Maar wij willen ons artikel beëin digen met de kwestie, in hoeverre de „hachelijke tijden" voort zijn gekomen uit de huidige aard van onze bevolking. Men heeft haar beroofd van haar deugden, door het voeren van een economische politiek, die op het verbruik is gericht en niet op de produktie, de eerste eis van het heden. Men keert maar uit en de aan wending van het meer gekregene bestaat niet meer in sparen, maar in consumeren. Sparen betekent investeren. De schatkist is leeg, omdat de spaarpotten leeg zijn. En de band is verbroken tussen arbeid en be loning. De vreugde van het ver werven van bezit als vrucht van eigen inspanning is verdwenen. Voorwaar er is aanleiding te over om na te denken over de hachelijke tijden.... BEL OP BIJ BRAND No. 392 3 juni 1911 27 mei vergaderde de raad van de gemeente. Behandeld werd er o.a. de verordening hand- en span diensten. De Gebr. Schaeffers kregen de opdracht het dak op de toren van de parochiekerk te vernieuwen. Pater Cornelis preekte op het feest v.d. H. Kindsheid fn Merselo. van 10 juni 1911 Tijdens een onweer op 4 juni sloeg de bliksem in de woning van de wed. W. op de Kemp. Huis en inboedel werden geheel verwoest. In het café „den Dril" aan de Merseloseweg werd ingebroken. De buit was ongeveer 180 gulden. De fanfares Euterpe en Ceci lia besloten, zich tot één gezelschap te verenigen. De repetities werden voortaan gehouden in de muziek zaal onder leiding van de heer J. Broeder uit Mook en A. Verheugen te Venray. Op een concours te Oploo, be haalden de handboogschutterijen St. Anna en Diana resp. de 2e en 3e prijs. W. Kateman, kreeg het ere kruis. 1 juni 1912 Op 27 mei, vergaderde de ge meenteraad. Het maken van 28 banken voor de school te Leunen werd gegund aan Jac. van Dtfck voor f 285. H. vd. Putten kreeg voor goed vrijstelling van de militaire dienst. P. Pubben verkreeg het koning schap van St. Hubertus te Merselo. De kerk te Oostrum kreeg een prachtig Sacramentsvaandel. van 1 juni 1907 Dinsdag werden de reusachtige gebouwen van het kranzinnigen- gesticht St Servatius alhier, op plechtige wijze ingewijd. Behalve Z. Exc. de Commissaris Koningin, waren een groot aantal geestelijke en wereldlijke autori teiten aanwezig, o.a. leden der Staten-Generaal en Prov. Staten, de generale secretaris van het Bis dom Roermond en vele andere geestelijke en wereldlijke autori teiten. van* 8 juni 1912 Op 7 juni werd de eerste steen gelegd van het te bouwen patronaat in de Patersstraat. Bij de op 2 juni door Venlo georganiseerde afstandsrit, was de tweede winnaar Th. Siebers, Hoen derstraat. W. Verheijen te 's Hertogen bosch, uit Oostrum, werd benoemd tot onderwijzer in het Duits aan de handelscursus aldaar. van 8 juni 1907 Bij enkele candidaatstelling werden dinsdag gekozen, tot leden der Provinciale Staten in het dis trict Horst de heren P.H. Everts te Sevenum en Hubert Janssen te Venray (beiden aftr. leden). Aan de sigarenfabriek van de Erven Minten alhier, is dinsdag morgen een werkstaking uitgebro ken. Alle sigarenmakers, ruim 20 in getal, legden het werk neer en eisten hoger loon, wat hun werd geweigerd. Woensdag is onder Merselo een hond doodgeschoten lijdende aan hondsdolheid. De stier van A. Arts te Mer selo, behaalde op de tentoonstelling te Beek de derde prijs. De heer Jan van den Berg, vestigde zijn meubelfabriek en win kel in de Patersstraat. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswtjck, D 67, Tel. 263

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1