Gaan de huren omhoog per lang. Kopen op afbetaling en huurkoop SPORT ssrr SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ft.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Venray Tentoonstelling te Ysselsteyn wordt verhoogd Melk per 1 juli 6 cent duurder Feest bij het Mannenkoor Rode Krois-oriëntatic-rit. Openingsconcoars te Horst-America Zaterdag 8 juni 1957 No 23 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI w# ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- f lM BÜITENVENRAY f 1.60. Kan de Staat in beslag genomen gelden uitbetalen? De debatten in de Tweede Kamer over een verhoging van de huren met 25 pet. zijn begonnen en heb ben de belangstelling van heel ons land. Want het percentage perso nen, dat in eigen huis woont, is niet zo heel groot: de grote massa bewoont een huurhuis. Zal de Kamer instemmen met het plan der Regering, de huren per 1 augustus te verhogen en de helft der verhoging te blokkeren? De eerste vraag, die wij ons hier bij stellen is: welke huren gaan omhoog? Een huurverhoging van 25 pet., ingaande 1 augustus geldt voor alle vooroorlogse woningen, alle in de oorlog met rijkssteun gebouwde woningen, alle 109.000— woning wetwoningen, gebouwd in de jaren 1946 tot en met 1950, waarop de bijdrageregeling 1948 van toepas sing is geweest, de 15.000 huur woningen, die in 1947 tot,en met 1952 gebouwd zijn met behulp van de financieringsregeling 1947 en 1948 en alle 25.000 na de oorlog herbouwde woningen en noodwoningen. De 160.000 woningen, die sinds 1950 gebouwd zijn op grond van de bijdrage-regeling 1950, krijgen, evenals de woningen in de parti culiere bouw, gebouwd met behulp van de premieregeling 1950 en 1953 een aanpassende huurverhoging van één tot en met 25 procent. De huren van bedrijfspanden vallen niet onder deze huurverho ging. Huurders en verhuurders kunnen hier in onderling overleg tot een nieuwe huurprijs komen. Welke compensatie Daar de huurverhoging niet de welvaart van de gezinnen mag aantasten, stelt de regering voor een loonsverhoging te geven van rond 2 pet. Deze vyordt toegekend aan ge huwden en bedraagt f 3.10 voorde grote steden en f 210 voor het platteland, welke bedragen door de werkgevers moeten worden betaald (inclusief de verhoogde belasting) zonder dat prijsverhoging geoor loofd is. Blokkering van de helft Van de 25 pet. verhoging zal de helft geblokkeerd worden, waarvan men 3 pet. rente krijgt. Uit deze fondsen mogen verbe teringen worden bekostigd en zelfs op aandringen van de Kath. Volks partij ook gewone verbeteringen. Maar liever ziet de Regering dit niet, want dat zou maar arbeids krachten aan de bouwnijverheid onttrekken en de nieuwbouw ver tragen. Waar blyft het geld Hoewel eigenlijk heel Nederland tegen de blokkering gekant is, blijft het plan gehandhaafd. De katholieke Minister Witte zal het hebben te verdedigen, ofschoon het plan een socialistisch stok paardje is. De P.v.d.A. wil niet meer in de regering blijven als ze haar zin niet krijgt. Dit waanzinnig gedoe wordt nog verergerd door het feit, dat geen mens weet wanneer die blokkade op zal houden. En wat nog meer ons hindert, is het ontbreken van iedere garan tie, dat de Staat te zijner tijd nog in staat zal zijn het geblokkeerde geld terug te betalen. De geblokkeerde bedragen wor- nen namelijk niet in een aparte pot gestopt, maar vloeien met de normale inkomsten van de Staat in de schatkist. Wanneer we nu zien, dat de Staatsuitgaven steeds meer oplo pen, dringt zich van zelf de ge dachte op, dat de Staat, in geld gebrek verkerende, wel eens aan dit geblokkeerde geld zou kunnen komen. Hoe moet het straks dan met de terugbetaling? Het gaat hier niet om geringe bedragen: op 1 januari 1967 zullen de huiseigenaars de gemeenten er niet bijgerekend een tegoed van 693 miljoen bij het Rijk heb ben! Men vergete ook niet, dat de op lossing van het huurvraagstuk met een aanneming van dit compromis helemaal niet van de baan is. Volgens de wetten der economie behoort de huur op dit ogenblik twee en een half maal het bedrag van 1940 te zijn, terwijl het door deze maatregel nog niet tot 2 maal het bedrag van 1940 gestegen zal zijn! De ongezonde toestand zal blij ven voortduren en met het stijgen der kosten weer verder van het noodzakelijk peil afblijven. Hoewel het hele politieke leven vervuld is van spanning rond de huurverhoging, zal niemand ver moedelijk aandurven de Regering ten val te brengen. Doch toevallige omstandigheden kunnen wel eens leiden tot een hachelijke situatie. Wanneer ik een radio gekocht heb op afbetaling, mag de verkoper deze dan terughalen als ik met de betaling van de termijnen achter ben. Ook, wanneer ik al een groot gedeelte van de koopprijs heb vol daan? Dit is een vraag, die door velen gesteld wordt. Op het gebied van kopen op af betaling en van huurkoop bestaat bij velen nog al wat verwarring. Om een en ander duidelijk te kun nen maken, moeten we eerst iets vertellen over koop en verkoop in het algemeen. Wanneer ik een radio koop en ik kom met de verkoper overeen, dat ik de koopprijs over 14 dagen zal betalen, wordt niettemin deze radio mijn eigendom op het ogenblik, dat deze aan mij wordt overgedragen. Zodra ik met de radio de winkel uitloop (natuurlijk met goedvinden van de eigenaar), is hij van mij, ongeacht het feit, dat ik nog geen cent betaald heb. Ik mag de radio verkopen, desnoods kapot maken, zonder dat ik daarvoor verantwoor ding schuldig ben aan wie ook! Betaal ik de koopprijs niet, dan kan de verkoper de koopsom des noods voor de rechter vorderen, hij kan echter niet de radio terughalen. Op afbetaling Wanneer men op afbetaling koopt, verandert dit over het algemeen niets aan deze beginselen. Meestal zal bij een overeenkomst tot koop op afbetaling wel de bepaling zijn gemaakt, dat zodra de koper achter op raakt met de betaling, alle ter mijnen tegelijk opeisbaar zullen zijn. Wanneer dus was overeengeko men, dat betaald zou worden in 20 termijnen en de koper raakt bij de 4de termijn achterop, dan kan de verkoper meestal alle 17 nog te be talen termijnen tegelijk opvorderen. Dit moet echter uitdrukkelijk vooraf bedongen zijn en de koper moet eerst in gebreke zijn gesteld. De verkoper moet dus, liefst aan getekend, een brief aan de koper zenden waarin hij hem er opwijst, dat hij in gebreke is gebleven met de afbetaling en dat de koper aan zijn verplichtingen moet voldoen, liefst voor een bepaalde datum, wil hij de algehele opeisbaarheid van de koopsom ontlopen. Maar dit alles verandert niets aan het feit, dat de radio bij de „gewone" koop op af betaling het eigendom van de koper blijft. Bij huurkoop Anders is het echter bij huurkoop Huurkoop is een vorm van huur betaling waarbij nadrukkelijk is be haald, dat het verhuurde goed het eigendom van de verkoper blijft totdat de gehele koopprijs is vol daan. Een huurkoopovereenkomst kan alleen schriftelijk worden aange gaan. Is er geen schriftelijke over eenkomst, dan kan er hoogstens sprake zijn van een „gewone" koop op afbetaling, waarbij dus de eigen dom van het verkochte goed on middellijk met de overdracht op de koper overgaat. Een schriftelijke huurkoopover eenkomst moet uitdrukkelijk de be paling bevatten, dat het verkochte goed het eigendom blijft van de verkoper zolang de koopprijs niet is voldaan. Verder moet er een plan voor afbetaling in zijn opge nomen en de koopprijs nauwkeurig vermeld. De huurkoper mag het goed ge bruiken, ook voordat het zijn eigen dom is geworden, maar het moet een gebruik zijn overeenkomstig de bestemming van het goed. De wet bepaalt hieromtrent: „aan hare gedaante of inrichting'mag hij niet veranderen, noch de zaak ver huren of zijn genot aan derden overdragen". De koper moet „als een goed huisvader" voor de zaak zorgen en hij is aansprakelijk voor alle schade, welke de zaak lijdt ge durende de tijd, dat de koper het genot er van heeft. Teruggeven aan verkoper In het huurkoopcontract kan wor den bepaald, dat de zaak aan de verkoper moet worden teruggegeven wanneer de koper niet stipt de ter mijnen voldoet. Maar dan is toch altijd eerst ingebrekestelling door de verkoper nodig. De wet bepaalt te dien opzichte „dat de verkoper door het terug nemen van de zaak, wanneer de koper zijn verplichtingen niet na komt, niet in betere vermogens toestand mag geraken". Dat wil dus zeggen, dat hij er niet meer aan mag verdienen, dan hij normaal zou hebben gedaan, ware er geen stag natie gekomen in de afbetalingen. Geschiedt dit wel, dan moet ver rekening plaats hebben. Wanneer de koper de zaak niet goedschiks afgeeft, dan kan de verkoper aan de rechter een bevel tot teruggave vragen. De rechter kan dan bepalen, hoeveel de zaak waard is. Ook kan hij de koper, die dat vraagt, machtigen de zaak bij zich te houden totdat het verschil wordt betaald of de verkoper daarvoor zekerheid heeft gesteld. Nieuwe aanwinsten ROMANS Arkell R. De Klokken v. Merriford Asscher-Pinkhof C. De koopbrief Dermoüt M. De juwelen haarkam Dickens M. De lange rechte weg Eemlandt W.H. van De vfjfde trede Fallada H. Kleine man wil vooruit Frank L. De discipelen van Jezus Franquinet R. Mijn hart zal niet vrezen Gent J. van De laatste nacht Gent J. van Wat deed Willem Foster Herniaues V. Geliefde gevangene Kampen A. van Incident op Corsica Maclean A. Zr. Ms. UJysses Meyer L. Reis met Peter Monsarrat N. Zr. Ms. Marlborough vaart thuis Moreau A. Een hand vol as Nynatten-Doffegnies H.J. v. Robert Panhuysen J. Leven alleen is niet genoeg Pilotaz P. Een man strijdt alleen Plievier Th. Aan de rand v. d. wereld Priestley J.B. Het meisje en het festival Roosenburg H. En de muren vielen om Roulin M. De geschiedenis v.h. ge slacht Burglin 3 dln. Simeons A.T.W. Wie het leeuwen masker dragen TroyatH. Schaduwen over d. sneeuw Warren R.Penn. Slavin v.d. vrijheid Wilson S. De man in het donker grijze pak de Wit K. De sleutel is gebroken Wouk H. Herbie Wouk H. Muiterij op de Caine. In tegenwoordigheid van de H.E. Deken en vele andere autoriteiten opende burgemeester Janssen zater dagavond de tentoonstelling van vogels te Ysselsteyn. Onder leiding van pastoor Jans sen uit Holtum werd daarna een rondgang gehouden. Voor iedereen die aanwezig was, was deze ten toonstelling een openbaring en een verrassing, omdat de gewone mens, die niet speciaal op de vogels let, niet weet dat er zo'n overdonde rend aantal en dergelijke variëteiten om hem heen te zien zijn. Wij kunnen geloven, dat er musea zijn, die meer vogels verzameld hebben, maar dat er zouden zijn waarvan de vogels beter en natuur lijker zijn opgezet betwijfelen we. Voor groot en klein, kenners en niet-kenners, liefhebbers en anderen is deze tentoonstelling een bezoek meer dan waard. We durven de garantie te geven, dat ieder die gaat kijken, het zal vergaan net als ons en ons zal nazeggen: neen, dat had ik niet verwacht. De tentoonstelling is nog geopend tot 16 juni terwijl Pinkstermaandag Jan Vriends, de bekende schrijver van vogelboeken, een lezing met lichtbeelden zal houden. Deze unieke gelegenheid zal in Noord-Limburg niet gauw meer terugkeren. De uitkeringen krachtens de al gemene ouderdomsverzekering zul len verhoogd moeten worden: van 1404 gulden tot 1512 gulden voor gehuwden en van 846 gulden tot 930 gulden voor ongehuwden. De minister van Sociale Zaken en Volkgezondheid, heeft hierover ad vies gevraagd aan de Sociaal Eco nomische Raad. Voor de verhoging worden drie redenen opgegeven: 1. Bij het invoeren van de Alge mene Ouderdomswet is uitge gaan van voorlopige gegevens. Nu men over de definitieve cij fers beschikt, blijkt het nodig, dat er verbeteringen worden aangebracht. De verhoging zou een terugwerkende kracht moe ten hebben vanaf 1 jan. 1957; 2. De uitkeringen moeten verder verhoogd worden omdat de loon index is gestegen. Deze ver hoging zal moeten ingaan op 1 juli aanstaande; 3. De derde verhoging wordt ver oorzaakt door een stijging van de huurprijzen. Deze zal per 1 augustus aanstaande ingaan, wanneer de huurwetten door het parlement zullen zijn aan genomen. De melkprijsverhoging met 6 cent per liter zal „onder alle omstan digheden" per 1 juli worden door gevoerd. Dit verklaarde minister Mansholt (Landbouw) dinsdagmid dag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. De verhoging van de melkprijs per 1 juli is „onvermijdelijk" aldus de minister. De prijs van dedrink- melk in Nederland steekt ook na de verhoging nog gunstig af bij de melkprijzen in het buitenland. De regeringssubsidie op de melk bedraagt straks 4 cent per kilo {vetgehalte: 3,7 percent). Venrays Mannenkoor had zondag j.l. het mannenkoor Concordia, uit Hertzenbach bij Bielefeld (D.), op bezoek. 's Morgens verzorgde dit 52 leden tellende koor, een gezongen H. Mis in de Petrus Banden, waarin zij op stijlvolle wijze de Duitse Volksmis zongen. Reeds toen bleek dit koor over goede krachten vooral in de tenor-groep te beschikken. Een strenge leiding zorgde voor een goede voordracht en een behoorlijke ontplooiing van de mogelijkheden uit dit koor. Nadat 's middags kennis gemaakt was met de gastheren, werd een bezoek gebracht aan het Duitse kerkhof, waar een krans van deze vereniging bij het hoofdkruis werd gelegd. In samenwerking met het Ven Venrays mannenkoor, werd 's avonds een concert gegeven in Prinsenhof, dat goed was bezocht. Jammer ge noeg leent deze zaal zich niet voor dergelijke concerten. Venrays Mannenkoor, dat intus sen meer dan 100 leden telt, gaf enkele nummers, waarna het Duitse koor verschillende volksliedjes ten gehore bracht. Gezien de kwaliteit van dit koor en het stemmenmate- riaal viel de keuze der gebrachte liederen wel tegen. Het is jammer, dat dergelijk ma teriaal besteed wordt aan de onder hand toch wel ouderwetse „Lieder- tafel", die op zich wel aardig toch teveel romantiek zowel in woord als zang brengen, om thans nog aan vaardbaar te zijn. Na dit concert was er een gezel lig samenzijn, dat de gasten zo goed beviel, dat het klokje van gehoor zaamheid te snel sloeg. In het najaar hoopt Venrays Mannenkoor een tegenbezoek aan de Duitse gasten te brengen. Zondag werd voor de eerste maal in Venray een Rode Kruis oriënta tie-rit gehouden, die bij de talrijke deelnemers wel in de smaak is ge vallen. Velen moesten teleurgesteld naar huis teruggestuurd worden, omdat slechts een bepaald aantal wagens mee mochten doen. Hoewel het grootste deel van de rit in de gemeente Venray moest verreden worden, bleken de Venlo naren hier beter de weg te weten, dan de eigen inwoners en bij de prijzen waren dan ook de Venlo- naren bij de eersten. Jansen-Ebus uit Venlo won de prachtige wisselbeker met 19 straf - punten. A. Slagter uit Blerik werd de enigst bekroonde motorrijder met 36 strafpunten. Hij kreeg de 2de prijs. De overige prijzen behaalden: 3e. C. Lijding, Venlo 67 p., 4e. P. Aben, Venlo 63 p., 5e. P. Meers, Venlo 67 p., 6e. Gebr. Janssen, Ven ray 71 p., 7e H. Vervoort, Venlo 89 p. P.D.V. de Zwaluw Wedvlucht Chartres, eerste duif 12.43 23 de laatste duif 13.46,02. 1 Munckhof-Poels, 2-8-19 Crooy- mans, 3 P. Strijbos, 4 v.d. Broek, 5 Kousemakers, 6-12-25 Joh. Jans sen, 7-29 St. B., 9-10-30 G. Philip- sen, 11 Gebr. Ewals, 13 Duyf, 14 A. Loonen, 15 J. Gommans, 16-18 Janssen H, 17 P. en J. Hendriks, 20 de Riet, 21 H. Hendriks, 22-23- 28 J. Arts, 24 32 Kersten, 26 Voes- ten 27 Jansen Gr., 28 Willems, 31 Boom en Zn, 33 J. Verstegen 34 J. Jansen K., 35 Jos Vermeulen, 36 Servio, 37 Siebers, 39 Emonds 40 W. Peters. Solré oude, eerste duif 12.29.49 laatste duif 1.03.42. 1-9 Jansen O., 2 v. Hoof, 3-7-11- 17-21-24-33 P. en J. Hendriks, 4 J. Wester, 5-8-13-34 Munckhof-Poels, 6-37-40 P. Jansen Kr., 10 Creemers 12 J. Kusters, 14 Lormans, 15-35 A.Wlllems, 16-25 de Riet, 18-39 P. Philipsen II., 19-23 Weys, 20 v.d. Broek, 22 Voesten, 26 Gebr. v. Ha ren, 27 G. Philipsen, 28 Gommans, 29 J. Arts, 30 Kessels, 31 J. Strij bos, 32 P. Strijbos, 38 M. Hendriks. Solré jaarlingen, eerste duif 12. 31.30 laatste duif 13.05.52. 1-62-77 Fr. Vermeulen, 2-12-31-98 A. Willems, 3-17-27-108 Lormans, 4 G. Jansen H„ 5 J. Jansen Kr., 6- 30-70-112 J. Arts, 7-60 Gebr. v. Ha ren. 8 Thissen, 9-55 P. Jansen Gr. 10-13 Gommans, 11-34 68 Boom, 14- J. Verstegen, 15-21 G. Philipsen, 16-26 G. Jansen Kr. 13-40-59-61-75 Servio, 10-94 P. en J. Hendriks, 20 38-106 Gebr. Ewals, 22-23 Crooy- mans, 24- 57 G. Janssen O, 25 J.W Hendriks, 28-105 v. Ass, 29-33 67 Gebr. Hendriks 32 110 v. Gassel,35- 50-97 St. B., 36-47-71-119 Loonen, 37-53-96 99-102, H. Hendriks, 39 49- 80 Verstegen en Zn, 41-63-78-109 P. Strijbos, 42 Weijs, 44 Janssen Ys., 45 64 v. Dijck, 46 Maessen, 48- 69-86-101 de Riet, 51 Kelders, 52-113 M. v, Houdt, 54-74 P. Philipsen H., 56 58 Munckhof-Poels, 65 83 Voes ten, 66 Tonen, 72 Sijbers, 73-91-104 Bertrams, 76-116 Kersten, 79 Kou semakers, 81-117-118 Kusters, 82 Swachofer, 87-88 Thijsen, 89 Gebr. v. Heuvel, 90 W. Peters, 92-93 P. Manders, 100 P. Willems, 103-107 Joh. Jansen, 111 J. Strijbos, 114 J. Wester, 115 Vercauteren. M.H.C.V.-nieuws De wedstrijd van ons le heren elftal tegen Oranje Zwart, op He melvaartsdag al gespeeld, eindigde, zoals men intussen wel zal weten, in 'n 2—1 overwinning voor de Eindhovense gasten, waardoor Ven rays promotiekansen werden ver nietigd. Oranje Zwart promoveert nu naar de 3e klasse van de K.N.H.B. Ven ray, zal de volgende kompetitie weer in de 4e klasse moeten be ginnen, maar dan hopenlijk met meer sukses! Het 2e herenelftal was te gast bij de R.K.H.B.S. in Boxmeer, maar bleek te zwak om goed partij te geven tegen deze goed getrainde scholieren. Met 6—0 werd er dan ook verloren. Zondag j.l. werd er op pensionaat „Jeruzalem", 'n zeer goed geslaagd dameshockey toernooi gehouden, om de M.H.C.V.-vvisselbeker. De 6 elftallen waren verdeeld in 2 groepen. In groep A werd Jeru zalem A winnares en in groep B: Venray. In de finale versloeg Jeru zalem A onze dames met 20, waardoor de pensionnaires voor de 2e maal de beker wisten te be machtigen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Poule A: Jeruzalem A-Fortuna( Asten) 0—0 H.M.H.C.Jeruzalem A 0—4 FortunaH.M.H.C. 0—2 Poule B: Jeruzalem BVenray 0—1 DeurneJeruzalem B 02 VenrayDeurne 3—1 Handboogsport Op de doelen van St. Oda werd het jaarlijks koningschieten gehou den en wist P. van Ooi de konings titel te behalen met 623 punten in 75 pijlen. Opvolger was A. van Ooi met 607 punten. Op het nationaal concours te St. Odiliapeel behaalde het le zestal van St. Oda de hoogste eer, nl. de eerste prijs in de ere-afd. met 338 punten; het 2de zestal de derde pr. met 273 punten in de B-klasse. Zondag werd onder prachtig zo merweer in de lommerrijke omge ving van villa Paula door de hand boogschutterij Ons Genoegen te Horst-America eén openingscon cours gegeven, waaraan alle ver enigingen van district XI deelnamen. Dit concours werd door de E.A. Heer Burgemeester van Horst ge opend in tegenwoordigheid van de wethouders. De uitslag was als volgt: Ere-klasse punten 1 Diana I, Venray 314 2 St. Oda I, Venray 313 3 Willem Tell I, Oirlo 300 4 St. Anna I, Venray 298 5 Ons Genoegen I, Ysselsteyn 292 Kampioen St. Oda I 97 punten. Rozenprijs St. Antonius I, Half weg, 5 rozen. Ereteken M. de Mulder, Willem Teil, 60 punten. Klasse B 1 De Batavieren II, Castenray 243 2 St. Antonius II, Halfweg 223 3 Willem Tell II, Oirlo 213 4 Diana III, Venray 209 5 Eendracht n, Veulen 208 Kampioen Batavieren II, 79 Rozenprijs St. Oda III 2 Ereteken H. vd. M., Diana 55 Klasse A 1 Batavieren I, Castenray 301 2 Diana n, Venray 256 3 Eendracht I, Veulen 255 4 St Sebastiaan II, Helde 254 5 Ons Genoegen II, Ysselsteyn 251 Kampioen Eendracht I 83 Rozenprijs St Hubertus II 3 r. Ereteken P. Weijs, Batavieren 61 Koningskruis P. v. Ooi, St Oda 62 Klasse C 1 Eendracht 3, Veulen 195 2 St Sebastiaan 3, Heide 194 3 Ons Genoegen 3, Ysselsteyn 290 4 Batavieren 3, Castenray 177 5 St Oda 4, Venray 170 Kampioen St Sebastiaan 2 67 Rozenprijs St Anna 3 Venray lr Ereteken A. v. Osch, St Sebast. 53 Personeel 1 J. Wijnhoven, St. Anna 48 2 P. van Ooi, St. Oda 4 x 10 3 A. Jacobs, St. Anna 4x9 4 A. Fleurkens, Ysselsteyn 4x8 5 C. van den Heuvel, St Oda 4x7 6 W. Linssen, St. Antonius 4x6 7 H. Arts, St. Hubertus 4x5 8 J. Baltissen, St. Agatha 3x4 9 W. Kessels, St. Anna 3x3 10 L. Voermans, Willem Teil 3x2 11 H. van Asten, Ysselsteyn 3x1 Drietallen 1 Diana, Venray 133 l.bl. 26 2 St. Oda 133 l.bl. 24 3 St. Joris Leunen 123 Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kerk dorpen. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorterende post- inrichtingen werd gedurende de maand mei 1957 ontvangen 85.888,35 gulden en uitbetaald 89.774,24 gul den. Het aantal geopende rekenin gen was 47. GESLAAGD Aan de in mei gehouden examens voor het P.D.S. en P.D.T. werden door 10 candidaten uit Venray deelgenomen, waarvan slaagden: voor het diploma Typen; de dames C. Sanders, A. Janssen, E. Michiels C. Hendriks, E. Wijnhoven, A. van Lipzig, en voor het diploma Stenografie: de dames J. Gommans en I. Peters. Te Eindhoven slaagde voor het Praktijk-diploma machine- schrijven als typist de heer G. Volleberg te Ysselsteyn. Handelscursus Dinsdag werden de diploma's uit gereikt voor de 3-jarige Handels cursus te Venray. Dit diploma geldt tevens voor het zg. middenstands diploma. De dames C. en G. Creemers en E. Michiels uit Venray en de heren J. Aerts, J. Ariaens, G. Manders uit Venray, R. Lemmens, Oostrum en W. Poels en H. Wismans uit Wanssum slaagden voor de examens. De lieer Verheugen reikte deze diploma's uit in een vergadering, waarbij hij er de aandacht op ves tigde, dat dit jaar de school veertig jaren bestaat. Hij wenste de ge slaagden geluk en bracht dank aan leraren en gecommitteerden voor hun werk. Namens de gecommitteerden sprak de heer L. Laurensse, die wees op het grote belang van een voortdurende ontwikkeling van de middenstander. Bejaarden-uitstapje We maken de bejaarden er op attent, dat hrn opgaven voor deel name aan het reisje in juli vóór 15 juni a.s. binnen moet zijn bij het Sociaal Charitatief Centrum. „Pro Ecclesia et Pontifice" voor de heer Hub. Baltussen. Zondag 2 juni werd door de Z.E. Pater Albertus van ICuijk, Rector van het College „Christus Koning" te Wijnandsrade, de pauselijke on derscheiding: „Pro Ecclesia et Pon tifice" uitgereikt aan de heer Hub. Bal tussen, oud-inwoner van Leunen. Dit plechtig gebeuren had plaats in tegenwoordigheid van de pastoor der parochie Wijnandsrade, de Z.E. Heer A. KÖrner, de burgemeester van Wijnandsrade, de E,A. Heer J. Snijders, oud-burgemeester Opfer- geldt, paters leraren en alle pries ter-studenten van genoemd college. De Heer Baltussen is reeds meer dan 25 jaar als leraar aan het College der Paters Conventuelen verbonden. Pater van Kuijk wees op de grote verdiensten van de Heer Baltussen, die zich met ijver en plichtsbetrach ting en met heilig enthousiasme vele jaren lang heeft ingezet voor de opleiding van de priester-stu denten. Deze verdiensten werden thans ook door de Kerk erkend en gewaardeerd. Ongelukkige yal. In het ziekenhuis alhier overleed vrijdagavond de 25-jarige^mevrouw Thijssen uit Groeningen. Zq was op Hemelvaartsdag opgenomen met een dubbele schedelbasisfractuur, die zij opliep bij een val van de trap in haar woning. De ongeluk kige was een week tevoren in het huwelijk verbonden. Onderscheiding De pastoor van Geijsteren, mocht zaterdagavond in een feestelijke bijeenkomst, de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitreiken aan de heer Wilhelmus Reynders aldaar, die daarbij gehul digd werd om zijn 25-jarig kerk meesterschap en zijn 50-jarig lid maatschap van het kerkelijk zang koor.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1