alle zaken in TEXTIEL, HEREN-MODEARTIKELEN, DAMESHOEDEN, DAMESMODES, HUISH. ARTIKELEN etc. en SCHOENEN verplicht gesloten op dinsdagmiddag zullen vanaf I zijn uur Mogen wij op Uw medewerking rekenen Wordt er met gemeente geld gesmeten? Kerkelijke Diensten Bij besluit van de Gemeenteraad d.d. 28 mei is bepaald dat met ingang van 4 juni Zaterdag 1 juni 1957 No 22 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m ™ww.uN SSfïïSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN FR H 3R r E KT KWAB TA AL f 1.40 BDITEN VENRAY f 1.60. In meer dan een sector van het maatschappelijk leven beginnen we te voelen, dat het beperken van bestedingen geen gemakke lijke opgave is. Ook in kringen van de overheid bestaan grote bezwaren. Reeds heeft minister Hofstra aangekondigd, dat er van beperking bij de centrale over heid niet veel moet worden ver wacht. Men wil het zwaartepunt van de bezuiniging meer op de schou ders van de publiekrechtelijke or ganen leggen. Daarin nemen de gemeenten een vooraanstaande plaats in. Die positie van de gemeenten wordt nog meer ac tueel, nu in het jaarverslag van de Nederlandse Bank wordt ge zegd, dat de investeringsuitgaven van de lagere publiekrechtelijke organen tot een onverantwoord peil zijn gestegen. Men kan zeg gen: in 1 jaar met 26 tot 28 pet. Als vanzelf komt dan de vraag naar voren, wordt er dan door de gemeenten in het algemeen niet te royaal met het geld omgesprongen. We kunnen dan het beste onze eigen gemeente als voorbeeld nemen. Na de oorlog een kapot geslagen gemeente. Met bijna het gehele wo- ningbezit vernield of beschadigd. Dat is opgeknapt en hersteld. Daar zijn straten en wegen bij her steld, riolering en gas. Het is logisch en vanzelfsprekend, dat bij dit herstel correcties zijn aangebracht in vroegere mistoestanden. Uitbeiding der bevolking vroeg uitbreidingsplannen, de verwezen lijking daarvan, nieuwe straten en wegen. Nu zijn er twee mogelijkheden. Deze straten en wegen provisorisch aan te leggen en de verwezenlijking daarvan op te schuiven naar later zoals we nu nog zitten met erfenissen van 40—50 jaar geleden of meten goed te doen. We heb ben terecht het laatste ge kozen. Riolering en verlichting zijn uit gebreid, verbeterd en vergroot. Bevolkingstoename bracht niet alleen vraag naar woongelegenheid, maar ook naar werk. Daarom zijn de peelgronden ontgonnen, is een Industrieterrein in orde gebracht, een nijverheidsschool gesticht. Bevolkinstoename vraagt nieuwe scholen, om van recreatieterrein e.a. nog niet te spreken. Daar is voor gezorgd en er ligt nog een wijds programma klaar voor de komende jaren. Nu blijkt, dat we teveel hooi op de vork genomen hebben en moeten de tering naar de nering zetten. De vraag is echter hoe Bodemloze bouwput Het vorig jaar blijken de Neder landse gemeenten f 370 miljoen op genomen te hebben. Waarvoor gebruiken de gemeen ten al dat geld? In de eerste plaats voor de wo ningbouw. Voor de naaste toekomst hebben de gezamenlijke levensver zekeringsmaatschappijen hiervoor weer 400 miljoen gulden toegezegd en zelfs daarmee in de gelddorst voor deze nood nog geen halt toe geroepen. Van de genoemde f 370 miljoen werd 65 pet voor de wo ningbouw besteed. Men kan daar toch nauwelijks bezwaar tegen hebben. De huizen bouw is een gevolg van de nood kreet der bevolking. Hier kan toch werkelijk niet van luxe-uitgaven gesproken worden. De huizen worden pas gebouwd wanneer de nood tot aan de lippen is gestegen. De scholen worden gezet omdat de klassen zo overvol zijn. De ver beteringen aan wegen en straten worden tot stand gebrachtwanneer het toenemend verkeer daarom heeft gevraagd. Meer problemen dan geld Met Venray, tobben tal van ge meenten met oude en slechte wegen. Er is verder een groot gebrek aan goede huisvesting voor de gemeente diensten. Tal van plaatsen vragen om nieuwe politiebureaus, grotere gemeentehuizen en schouwburgen. Verlichting, recreatie en aankleding kosten geld. Dit alles vraagt geweldige som men aan kapitaal, dat de gemeen ten slechts onvoldoende ter beschik king krijgen. Men wordt dan wel gedwongen om zijn likwiditeit tot het uiterste te beperken en zich verder te behelpen met kasgeld leningen op korte termijn, uiter aard tegen een hoge rente. Op de gewone kapitaalmarkt heeft de gemeente geen kans om dat de regering de rente, die de ge meenten mogen geven, aan een maximum heeft gebonden. Iedereen weet, dat men tegen dit percentage momenteel geen geld kan opnemen. van 2 tot en met 8 juni PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Pater Domitius. Zondag na 's Heren Hemelvaart: 6.30 lm. overl. fam. Pelzer-Rongen; 7.30 overl. fam. Linders-vd. Wolden- berg; 8.30 kindermis dokter Bloemen best. door meisjesschool; 915 hoog mis vd. parochianen; 10 30 lm. Piet Bom en zoon Pierre; 7 uur rozen hoedje en lof. Maandag: H. Martinus; 6.45 lm v. overl. parochianen; 7.30 Antoon Laurensse; 7.30 z.i. P. zijalt.; 8.15 gest. jrd. Arnoldina Wijnhoven en Jan van Rijswijck 3kl. Dinsdag: H. Franciscus Carac- ciolo; 6.45 lm Jos. Hendrix; 7.30 Leonard Ghielen; 7.30 Antoon Lau rensse KC zijalt.; 8.15 gest. jaard. Antonia Jetten 1H.; 9.30 pl. huwe lijksmis v. bruidspaar v. Damme Janssen. Woensdag: H. Bonifatius; 6.45 lm Willem Kusters en Gertruda Ver- heijen; 7.30 Dr Bloemen; 7.30 zijalt. voor het Marialegioen; 8.15 gest. De Nederlandse bank heeft nu vastgesteld dat het investeringspeil van de gemeenten te groot is. Zij heeft zich er niet over uitgelaten waar en hoe de gemeenten moeten beperken, als 't maar minder wordt. Wat wel gemakkelijk is voor die bank, maar geen oplossing biedt voor de gemeenten, want zij zitten en blijven zitten met grote moei lijkheden. Er zullen inderdaad door gemeen ten in het verleden wel eens fouten zijn gemaakt, en zal zelfs in som mige plaatsen met geld gesmeten zijn, maar over het algemeen zijn de voorbije investeringen toch niet doelloos. Als het zelfde Den Haag voor schriften geeft voor een verhoogde sociale zorg, voor beter en groter onderwijs, nieuwe sociale voorzie ningen in het leven roept, waaraan millioenen opgaan, dat zijn dat op zich wel zeer nuttig en mooie din gen, maar het worden blokken aan het been indien daardoor de lagere overheidsorganen gedwongen wor den de meest noodzakelijke dingen maar op te schuiven tot later. Dit ondanks het feit, dat een be volkingsaanwas opgevangen moet worden, in woningen, straten, riolering en verlichting, dat werk gelegenheid geschapen moet wor den, industrie moet worden aange trokken, recreatie mogelijkheid moet worden geschapen. Dan zullen de „electriciteit- en waterlozen" nog lang op licht en water mogen wachten en volgen wij b.v. met onze wegen dezelfde politiek van jaren terug, waarvan we nu de lasten ondervinden. De buikriem zal aangetrokken dienen te worden, maar we kunnen de indruk niet kwijtraken, dat ook daar getrokken wordt, waar het in plaats van insnoering, afsnoering betekent. En afsnoering heeft nog altijd afsterven ten gevolge. Als dat grote machtige, maar ook logge regeringsapparaat vol gens de minister zijn eigen woorden niet of weinig bezuinigen kan, dan is het wel gemakkelijk de gemeen ten hiertoe te dwingen, maar dan zullen er velen zich toch afvragen of de ministeriele woorden nu wel zo juist zijn, En of die hele politiek wel juist is. De toekomst kon wel eens wijze lessen leren in dit op zicht. Maar intussen zjjn de gemeen ten wel de dupe. jaard. Johannes Nefkens en Elis. Sassen lkl. Donderdag: H. Norbertus; 6 45 lm Paul Kuijpers en echtg.; 7.30 H. Sacramentshoogmis; 7.30 zijalt. Vincent Pijls; 8.15 gest. jaard. An toon Janssen 1H. Vrijdag: H. Valentinus en Candi- dus; 6.45 lm z.i. R; 7.30 Henk van Waayenburg; 7.30 vrouw van Gr. Verstegen en dochter Wilhelmina zijalt.; 8.15 gest. jaard. wed. Arts— Geurts en familie 1H. Zaterdag: vigilie van Pinksteren; 6.45 O.L.Vrouwhoogmis; 7.30 lm Dr Bloemen, best. door Kempweg; 7.30 zijalt. overl. fam. Jonckers—Claes- sens; 8.15 gest. Martin Wismans, Hendrina Trijnes en Henrica Wis mans 2kl.; biechten van 4—6 u. en van 6.30—8 u.; 7 uur rozenhoedje en lof. Veltum: Donderdag 7 u. lm Mar tinus Smits en overl. familie. Katechismus: Alle schoolkinderen leren de 49ste en 50ste les. RECTORAAT PATERSKERK Zondag: 6e zondag na Pasen, H. Missen om 6.30, 7.45 en 10.30 uur, om 9 u. Hoogmis, communiceren begint vooraan. Vandaag le coll. v. onze kerk, 2e v. bissch. noden, 7 u. Lof en rozenhoedje. a.s. Vrijdag 7 juni zal Mgr. Lem- mens het H. Vormsel toedienen in onze kerk aan alle jongens en meis jes van onze school, die nog niet gevormd zijn. Deze plechtigheid heeft plaats 'smorgens om 10 uur. Dinsdag: 7e Dinsdag v.d. Antonius Noveen, 6.30 gez.H. Mis en 's avonds 7.30 Lof, predicatie en gebeden der Noveen. Donderdag: Van 5—8u. gel. om te biechten. Vrijdag: Eerste Vrijdag v.d. mnd., 7.45 H. Mis t.e.V. H. Hart, 's avonds 7.30 Lof en oef. v. Eerherstel. Om 10 u. plechtigheid v. 't H. Vormsel in onze Rectoraatskerk. Zaterdag: v. 3—8 gel. om te biech ten. Deze week iedere dag een H. Mis v. onze weldoeners. Gedoopt: Petronella Wilhelmina Christina, dochter van Mathias W. Hendriks en Huberta C. van Maris. Johanna Maria Petra, dochter van Jan Peter Oudenhoven en Antonia H. Gossens. Johannes Petrus Thedodora, zoon v. Aloysius Lucassen en Anna Vul- lings. MIS-INTENTIES Zondag: Zondag na Hemelvaart, 6.30 Jozef Schrijnemakers, 7.45 overl fam. Michiels-Martens, 10.30 Mech- tilda Janssen-Maurus. Maandag: Mis v. Hemelvaart, 7.45 Leonardus Tonen en Amarantia v. Houttave, 8.30 overl. fam. Rongen v.d. Heuvel. Dinsdag: H. Franciscus Garaz, 6.30 Jan Kersjes, 7 u. Jozef Kappel, 7.45 Wed. M. Hoedemaekers. Woensdag: H. Bonifacius, 7.45 Hendricus Peeters. Donderdag: H. Nobertus, 7.45 u. Martinus Janssen-Doumen. Vrijdag: Mis v. Hemelvaart, 6 u. Truus Goumans, 7.45 Jacoba-Fleur- kens-Rongen. Zaterdag: Vigilie v. Pinksteren 6.30 Marir.us Janssen en Cornelia Ebbers, 8 30 overl. fam. Rongen v.d. Heuvel. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: vandaag zondag onder het octaaf van Heer Hemelvaart; 7 u. H. Comm.; 7.30 de vroegmis, waaronder de eerste H. Communie der kleinen; 9 u. H. Comm.; 10 uur hoogmis; 3 uur lof. Maandag: 7.30 best, zm v. Nelly Janssen; 9.30 pl. H. Mis van dank baarheid bij een 40-jarige echt vereniging. Dinsdag: 7.30 best. zm voor de overl. fam. DerksEwals. Woensdag: 7,30 best. zm voor Meta Hulsman. Donderdag: 7.30 best. zm voor Dr Bloemen. Vrijdag: le vrijdag der maand; 6.30 lm; 7 30 pl. H. Mis t.e.v. het H. Hart tot zek. int.; 7.30 pl. lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdag: 7.30 H. Mis totzelc. int.; vanaf 4.30 biechten in beide biecht stoelen; 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO Octaaf-zondag v. 'sHeren Hemel vaart, le zondag der maand: 6 30 H. Communie, leesmissen 7 u., 8.30 tot intentie, 10 u. parochiemis, 3 u. aanbiddingsuur, le collecte is bui tengewone coll., 2e v. 't Bisdom. Maandag 7.30 zieled. Antoinetta Gommans, besteld door de buurt. Dinsdag 7.30 zld. Willem Michels^ Woensdag 7.30 zld. Johanna van* de Water en familie. Donderdag 7.30 maandst. Jacobus Nelissen. Vrijdag, le vrijdag der maand 6.30 H.Communie, 6.451m., 7.30 hoogmis stichting Baeten-Jeurissen, waarna uitstelling, Tantum ergo en zegen, 7 u. H. Hartlof. Zaterdag 7.30 maandst. Johanna Geurts, 7 u. Marialof. 57 u. biech ten in beide biechtstoelen. A.s. zondag eerste en plechtige H. Communie der kinderen in de H. Mis van 7 uur. Vóór de H. Mis worden de kinderen aan school af gehaald. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: Zondag na O. L. Heer Hemelvaart, mnd. buitengew. coll. v.d. Kerk, 10 u. Hoogmis v.d. pa rochie, 3 u. mndl. aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 gest. gez. jrd. Ge* rardus Philipsen. Dinsdag: 7.30 gez. mndd. Jos Willemse. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Alt. Bijst. tot dankzeg ging, int. fam. Pingen-Roelofs. Donderdag: 7.30 gez. mndd. Peter Janssen, 78 u. gel. tot biechten. Vrijdag: le Vrijdag v.d. mnd, 6 30 H. Com., 7u. gest. gez.H. Mis t.e.v. H- Hart, daarna oef. v. eerherstel en zegen met 't Allerheiligste. Zaterdag: Vigilie v. Pinksteren geen onthoudings-of Vastendag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. van Alt. Bijst. tot int. v.h. die hiervoor offerden, v. 530—830 u. gel. tot biechten in beide biechtstoelen, 8 u. Lof en Rozenhoedje. In de week vóór Pinksteren wordt de jaarl. Nederl. Missieweek voor de Missie in Oost en West gehou den. Men kan hiervoor offeren in de offerblok beneden in de kerk. Kerkpoets:Tony Seykensen Fien Duykers. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag na 's Heren Hemelvaart. 6 30 leesmis, 8.10 lm. v. beterschap, 9.15 kindermis, 10.15 Hoogmis t.e.v H. Geest en H. Maria v. d. familie Jenneskens-Poels, 2 u. Lof. Maandag 7.30 lm. voor H. Maes- sen, echtgenote en zoon Jacques. Dinsdag 7.30 lm. v. overl. fam. Mulders-Thissen. Woensdag 7.30 lm. v. d. familie 5 preeuwenberg- Vervoort. Donderdag 7.30 maandd. v. Marie Maessen-Mans. Vrijdag eerste Vrijdag, 7.30 gez. H. Mis, t.e.v. H. Hart, v. Justinus Lammers, hierna instelling en toe wijding a.h. H. Hart. Zaterdag: Eerste zaterdag, toege wijd a.d. verering vh. Onbevl. Hart van Maria, 7.30 lm. Maria Janssen Droessen, 7 u. Marialof. PAROCHIE LEUNEN 6e Zondag na Pasen: 7 u. H. Mis \td. paroche; 8 uur voor Janssen Droesen: 9 u. voor Jacob Thijssen, vanwege de buurt best.; 10 u. hoog mis voor Elis. VoermansLitjens; maandcoll. voor onze kerk; 3 uur maand, aanbiddingsuur. Maandag: 7 uur H. Mis v. Henri Weijs; 7.30 H. Mis vd. overl. fam. Direks-Derks; 10 uur biechten v.d. jongensschool. Dinsdag: 7 uur H. Mis v. Willem Wismans en echtg.; 7.30 geen H. Mis; 9.30 huwelijkshoogmis v.h. bruidsp. Claessens-van Osch; 10.30 biechten v.d. meisjesschool. Woensdag: dag v. Altijddurende Aanbidding voor onze parochie. Het Allerheiligste blijft uitgesteld van 6 uur 's morgens tot 7 u. 'savonds. 6.15 en 6.30 uitd. H. Communie; 7 uur H. Mis v. Jacob Thijssen en Maria Verlinden; 9 uur hoogmis vd. overl. fam. Claessens-v. Osch; 3 u. vespers vh. Allerh. Sacrament, 6.15 rozenhoedje, completen, Te Deum en sluiting. Donderdag 7 u. H. Mis Gerard en Lena Verkoijen, 7.30 P.Joh. Rongen en echtg. 7—8 biechten. Vrijdag, le vrijdag vd. maand: 7 u H. Mis, 7.45 t.e.v. Allerh. Hart, t.i. vd. offeraars en oefening v. eerher stel, 3.30 lof vd. schoolkinderen. Zaterdag, vigilie v. Pinksteren, geen vasten- enonth.dag: 7 u.H.Mis 7.30 gest. jg. Peter J. Smits en Ger- trudis Derks; 3—4 en 6—8 biechten. u. Marialof. Kerkpoets: Mia Reintjes en Nelly Kleuskens. RECTORAAT SMAKT Zondag: 6e zondag na Pasen, 6.30 lm v.d. overl. v.d. fam. Koopmans van Dijk, 7.30 lm. Anna Maria Cup- pen- van Veghel, 10 u. hoogmis v. vr. Teunesen-Klaassen, 3 u. lof. Maandag: 6.30 lm t.z.i., 7.30 lm. voor een zieke. Dinsdag: 6.30 lm. v. overledene, 7.30 lm. Frans Bonants. Woensdag: 6.30 lm. Jan Zeegers; 7.30 lm t.e.v. St. Jozef. Donderdag: 6. lm t.z.i., 7.30 lm. uit dankbaarh., 57 biechten, 8.30 H. Uur. Vrijdag: eerste vrijdag, 6.30 lm t.e.v. H. Hart, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. het Heilig Hart, na de H. Missen uitstelling v.h. Allerheiligste, litanie v.h. H. Hart en zegen, tussen de H. Missen biechtgelegenheid. Zaterdag: 6 30 lm t.e.v. Maria; 7 30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v.d. Karmel; 'savonds 7.30 lof, van 5 tot 7.30 biechtgel. RECTORAAT HEIDE Zondag: onder het octaaf van 'sHeren Hemelvaart; 7.30 uit dank baarheid; 9 u. H. Communie; 10 u. hoogmis tot int. v.h. Apostolaat des Gebeds; 3 uur lof. Maandag: 7.30 voor de zielen in het vagevuur. Dinsdag: 7.30 t.e.v. H. Antonius. Woensdag: H. Bonifacius; 7.30 Martinus Ewals. Donderdag: 7.30 bijz. int.; 8 uur biechten; 9 u. H. Uur. Vrijdag: le vrijdag; 7.30 hoogmis tot bijz. int.; 11.30 pl. toediening vh. Vormsel, door Z. Hoogw. Exc. mgr. Lemmens; 8 u. biechten; 9 u. avondmis. Zaterdag: 7.30 Huberdina Wis mans; 6 uur biechten door rector; 7.30 lof, waarna biechten door Eerw. Pater tot 9 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag na 's Heren Hqmelvaart: 7 u. H. Communie, 7.30 lm. P Smets echtg. en fam., 10 u. hoogmis t.i., 2.30 lof. Maandag 7.30 lm. uit dankbaarh. Mulders-Maessen. Dinsdag, 6e vd. 9 dinsdagen t.e.v. St. Antonius, 7.30 lm. v. zegen in gezin en genezing van een zieke. Woensdag 7.30 lm. vr. Clephas, 10 u. hoogmis tot dankz. bij gouden huwelijksfeest. Donderdag: 7.30 lm; 9.30 best. hoogmis overl. fam. Geurts—Crooij- mans. Vrijdag: 7.30 v. Jac. Verbugt en overl. kinderen. Zaterdag: 7.30 lm tot bijz. int.; biechten van 3—4 u. en van 6—7 uur; 8 u. lof t.e.v. Maria. Te koop gevraagd wrak koeien en zieke varkens Cór Kremers, Carmelietenstraat, Boxmeer. Tel. 08855459.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1