THOMASSEN ^ióme.i{ukkm Venrays Vroede Vaderen vergaderden. dames-afdeling Iets fantastisch Hebt U in onze nieuwe zaak in de Echt iets voor Pinksteren gekleed.... uw geld goed besteed VENRAY De Raadsvergadering van dinsdag j.l. verliep in een vlot tempo. On danks de vele praatpunten, die de agenda telde. De ingezonden stukken werden zonder meer goedgekeurd. Het waren de bijna traditionele goed keuringen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten, voor het meerendeel aan- en verkopen van grond. Alleen wilde F. JANSSEN weten, wie de 30 mensen waren, van bui ten Venray, die, volgens de stand der woningbehoeften, in onze ge meente op een woning wachten. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat het behalve mensen voor de plaatselijke indus trie, o.a. leraren en politieagenten waren. Bestedings-beperking, dat beruchte woordje vie) al direct bij dit eerste punt. B. en W. deden namelijk mededeling, dat het mi nisterie niet bereid gevonden is de medewerking te verlenen voor een bouw van een industrieflat voor de fa. Her mus alhier. Al mocht dan F. JANSSEN ook opmerken.dat hier toch wel ernstig de ontplooiing van een Venrayse industrie belemmerd werd, met verwijzing naar de bestedingsbe perking, werd de mededeling voor kennisgeving aangenomen. Het enigste goede geluld, wat inzake Industrialisatie te horen was is de goedkeuring van de uitbrei ding van de N.V. „Blitta", hoewel alléén de rijksgoedkeuring nog maar klaar is en een en ander verder nog een héle lijdensweg schijnt af te moeten leggen. LANDBOUW-GRONDEN. Indertijd is de pachtovereenkomst ontbonden zulks op eigen ver zoek met G. vd. Sterren uit Wanssum. De Raad besloot nu die 2.5 ha in de Geijsterse heide te ver pachten aan P. Verstegen te Oirio D 59. Eveneens keurde zij goed, dat de kavel Vredepeel-grond niet aan A. Lemmens zal verkocht worden, maar aan diens vader, S. Lem mens. Men moet de gemeente niet gaan beschouwen als melkkoe of liefda dige instelling. Spreker is er van overtuigd, dat honderden anderen op zulk een kans gewoon zitten te wachten. Toen werd zonder hoofdelijke De VOORZITTER vertelde, dat de Vereniging voor Landbouw onderwijs nog hoopte dit jaar te kunnen beginnen. Verder wees hij er op, dat leerlingen uit het zuiden der gemeente in de meerderheid waren, maar dat de nieuwe ligging BOERDERIJEN. Een ongekend felle verdediging van de VOORZITTER kreeg het volgende punt, de verkoop van 22 Peelboerderijen. Indertijd heeft de Stichting Peel boerderijen gelden, benodigd voor de bouw van 22 boerderijen, o.m. in Peelplan-Zuid, geleend van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel n.v. En die centen moeten op 1 juli worden afgelost. De stichting is dus aan het onderhandelen gesla gen om die boerderijen kwijt te worden aan de betreffende bewo ners, terwijl op haar beurt de ge meente de gronden gaat verkopen. De vraag om goedkeuring van de verkoop van alvast 10 van deze boerderijen, lokten eerst weer an dere vragen. Zo wilde Fr. JANSSEN weten, of hier niet te grote financiële offers gevraagd worden van de bewoners en wat er wel zou ge beuren, indien er onder de aspirant- kopers mensen zijn die de gevraag de sommen niet betalen kunnen. DE BRUIJN vroeg of er inder daad rekening gehouden is met de voorzieningen, die de mensen zelf getroffen hebben, als licht en water, terwijl ook zelf veel ontgonnen is. DE VOORZITTER verdedigde dit voorstel met op te merken, dat de stichting Peelboerderijen het advies volgt van de commissie van land bouw uit de Raad, die een schatting gemaakt heeft van de kosten der gebouwen en de gronden. Deze commissie heeft met alle factoren ernstig rekening gehouden en heeft op de eerste plaats rekening ge houden met de belangen der men sen. Die schattingen liggen over het algemeen stukken lager dan de schattingen van Grondkamer en Herstelbank, die deze zaak ook be keken hebben. Als men de boerderij- gebouwen kan kopen voor gemid deld f 13.000.per stuk, dan noemt spreker dit heel goedkoop. Temeer waar deze mensen al jaren hebben kunnen profiteren van een uiter mate lage pachtprijs van f 250. per jaar. Wat er zal gebeuren als de mensen niet kunnen betalen, is ter beslissing aan de raad. De ge meente zal moeten opkomen voor de af te lossen gelden, daar zij zich hiervoor aansprakelijk heeft gesteld. Dat geld zal dus terug moeten komen, ofwel door veel hogere prachten, ofwel door open bare verkoop der boerderijen. En de prijzen, die dan geboden worden konden wel eens een heel stuk hoger liggen, dan thans gevraagd worden. Maar er is toch bij de boerenleenbanken geld te krijgen voor deze gevallen, zo is de voor zitter gebleken, en waarom maakt men daarvan geen gebruik. Eigen aardig is het, dat nu het op verkoop aan komt er allerhande klachten zijn. Dat mag dan misschien zake lijk lijken, maar wordt soms kin derachtig. Fr. JANSSEN onderstreepte, dat bij gebrek aan financiën de dan te volgen richtlijnen nogmaals be sproken zullen worden in de raad. STEEGHS sprak namens de landbouwcommissie als zijn oordeel uit, dat de gevraagde prijzen laag liggen en dat zo'n voordelige aan bieding nooit meer gedaan wordt. De schattingen van de grondkamer zijn over het algemeen laag, maar'zich af, wanneer de nieuwe school die van de commissie nog lager. verwezenlijkt zou zijn. stemming deze verkoop en alles uiterst gunstig is, doordat de grote wat er aan en vast zit goedge- keurd. Sluiting en vacantie Met een hamerslag kregen de slagers voortaan verplichte vacan tie. De ene groep, 4 stuks, van 15 t.m. 20 juli a.s. en de andere groep, 3 stuks, van 12 t.m. 17 augustus. En met een volgende hamerslag werd de verplichte dinsdagmiddag sluiting voor de textielhandelaren, schoenhandelaren en de handelaren in huishoudelijke artikelen, porce- lein, glas- en aardewerk tevens werkelijkheid. Deze heren hadden zelf een desbetreffend verzoek in gediend en dus kon de raad er best vrede mee hebben. Zien we het goed, dan zullen in volgende raadsvergaderingen ook nog wel meer van dergelijke ver zoeken uit andere branches komen. Straatbelasting De raad had vervolgens helemaal geen commentaar op het plan van B. en W. de straatbelasting in de toekomst drastisch te verhogen. Zo mag U nu voortaan voor Uw eigen dommen langs straten met gesloten wegdek, trottoirs en verlichting een aanslag verwachten van 15 pet. (vroeger 10 pet.); voor eigendom men langs straten met gesloten wegdek, maar alleen met trottoirs of alleen met verlichting 12 pet. (10 pet.); langs wegen zonder ge sloten wegdek al of niet met trot toirs of verlichting 10 pet. (7 pet.) en langs de overige wegen 7 pet. (7 pet.). Scholen De aanvrage voor een bijdrage van f 16,60 in de reiskosten van een leerling naar de Protestants Christelijke School te Boxmeer moet volgens de wet gegeven worden, anders had de raad het in dit geval zeker nooit gedaan. Oirio krijgt zijn waterleiding in de schoollokalen en de speelplaats van de meisjesschool en de ULO de benodigde gelden om de gym nastiekleraar aan zijn trek te laten komen. Oostrum kreeg de plechtige ver klaring, dat de raad zijn mede werking zal verlenen bij de oprich ting van de kleuterschool, al zal het nog wel even duren voordat men aan de realisatie daarvan toe is. Nieuwe wegschaaf Dat men de Frans Michelsstraat a raison van f 10.288.van een vast wegdek wil voorzien vond de raad prijzenswaard, maar een kleine toevoeging deed haar toch het voorhoofd fronsen. B. en W. stelde namelijk voor, de aankoop goed te keuren van een nieuwe wegschaaf, die het lieve bedrag van f 55.855 zal gaan kosten. Het schijnt echter een wonder lijk goede machine te zijn volgens de raadsleden die hiervan een demonstratie hebben meegemaakt, En we krijgen ar dan nog wel een. die nog een tikkeltje zwaarder is. Fr. JANSSEN foeterde wel even dat de commissie van openbare werken niet zoals was beloofd bij deze aankoop gehoord was, maar kon er verder vrede mee hebben, als de machine maar voldeed. In het verleden heeft men in ieder geval lessen genoeg gehad, hoe de machine niet moet zijn. Toen was ook de wegschaaf alweer goedge keurd. Landbouwschool De bestaande landbouwschool aan de Stationsweg is te klein gewor den voor het nieuwe leerprogram ma, terwijl ze bovendien geen plaats heeft voor de nieuw opgerichte fruitteeltschool. Eerst wilde men de bestaande school uitbreiden, maar „om verschillende redenen" aldus de toelichting is men daarvan afgestapt en is men een ander terrein gaan zoeken om een nieuwe aan de eisen voldoende school te kunnen bouwen. J. Willems aan de Leunse weg wil voor de bouw daarvan 4000 m2 grond afstaan langs die weg, indien hij daarvoor andere grond terug kreeg. Die hebben B. en W. gevon den in plan Zuid, waar zij de grond overgenomen heeft van Fr. Stevens. Dat is weliswaar 7000 m2, maar ter zijner tijd gaat daar toch weer een stuk van af, door de nieuwe weg van Veltum naar Wanssum. DE BRUIJN wilde weten, wat toch wel die verschillende redenen geweest waren voor die nieuw bouw. De VOORZITTER vertelde, dat na uitvoerig onderzoek van archi tect, gemeentewerken en vereniging voor landbouwonderwijs gebleken was, dat de huidige school noch voor uitbreiding, noch voor verbe tering vatbaar is. Daarbij komt, dat rond de school in verband met het nieuwe leerplan heel wat meer grond moet liggen, dan aan de Stationsweg e.o. te krijgen is. Aan gezien het bestaande gebouw vol gens een vroegere mening van de raad in dat geval beter dienstbaar te maken is voor wat anders, is nu dit voorstel gevolgd. Fr. JANSSEN kon er zich na tuurlijk mee verenigen, maar vroeg weg naar Wanssum feitelijk vlak voor de deur komt, zodat ook het Oosten geholpen is. GELDLENING. Dat we van de Bank voor Ned. Gemeenten, ten behoeve van de bouw van wonineen in 1957 f 400 500 en in 1958 f 667.500 kunnen lenen, werd natuurlijk dankbaar aanvaard. De rente bedraagt 4.25, maar daar naast moet nog een bereidstellings- provisie van 2.5 pet. betaald wor den. Fr. JANSSEN had er natuurlijk vrede mee, al moest hem van het hart, dat die provisie toch wel een handigheidje was om langs de mi nisteriële bevelen heen te komen. Maar dan moesten deze bevelen ook maar meer rekening houden met de droeve werkelijkheid. Langstraat Dan ging de raad er eens goed voor zitten. Op grond van een ad vies van de houtvester van staats bosbeheer die o.m. vertelde, dat al direct 4 bomen gekapt moesten worden en dat ook enkele andere tekenen van inrotting vertoonden, stelden B. en W. nl. voor alle 61 bomen uit de laan van de Langstraat, maar te kappen en hiervoor nieuwe in de plaats te stellen. Een voorstel, aldus B. en W., maar nu deskundigen heb ben uitgemaakt, dat inderdaad de laan veel geleden heeft, is het beter geen halve maatregelen te nemen. Alvorens dit punt te bespreken, deed de Voorzitter mededeling van een brief aan de Raad, ondertekend door 47 bewoners van de Lang straat, welke verzochten, de bomen op te ruimen en de geplande groen stroken bij de verbetering te laten vervallen en hiervoor in de plaats parkeerruimten te scheppen. De BRUIJN opende het debat, dat feitelijk geen debat was, want het merendeel der andere sprekers waren het roerend met hem eens. Inderdaad, zei de BRUIJN, zal dat wat er te voorschijn komt, alles behalve fraai zijn. De Paterslaan heeft hiervan al een voorproefje gegeven. Maar zo blijft het echter ook sukkelen. Er zijn al kale plek ken, nu moeten er weer minstens 4 uit, het volgend jaar weer een stel en ook dat is geen fraai gezicht. Daarom nu maar in een keer de zaak behoorlijk gemaakt en nieuwe bomen geplant. VAN HAAREN, WISMANS en ODENHOVEN, waren dezelfde me ning toegedaan. De laatste vond deze hele kwestie overbodige romp slomp. Deze rooiing had al jaren geleden moeten gebeuren, zelfs als ze nog goed waren. Maar dat ontkende de VOOR ZITTER pertinent. Als de bomen nog goed waren en de Raad heeft juist in dat verband om een des kundig rapport gevraagd dan zou zeker de meerderheid van de Raad tegen boomkapperij zijn, al hadden de bewoners van de Langstraat dat dan nog zo graag. In dat geval zou hij het vandalisme noemen. Fr. JANSSEN was voor het voor stel, maar vroeg zich af, of dan het hele plan Langstraat, dat toch voornamelijk om de bomen draaide, niet veranderd moest worden. Nadat ook Maas zich voorstander van het plan getoond had, lieten van Dijck en Pubben andere klan ken horen. VAN DIJCK wees er op, dat een definitief oordeel alleen maar over vier bomen is uitgesproken. Voor het overige houdt ook de houtves ter zich op de vlakte. Z.i. kunnen de bomen 't nog heel wat jaren uithouden. Inderdaad zullen de be woners van de Langstraat wel eens wat last hebben van dorre takken, maar dat is voor hem alleen maar een reden om te vrezen, dat de plaatsvervangers, de nieuwe bomen het nooit tot zulk een hoogte zullen brengen, als die nu zijn inziens onnodig gekapt worden. Weth. PUBBEN was dezelfde me ning toegedaan. Volgens hem was 't een te zware ingreep in deze zo magnifieke entree van Venray. Ook hij had de overtuiging, dat al werd zelfs de helft gekapt, het overige niet zo maar, zonder meer ook maar omgeslagen moest worden. De VOORZITTER herinnerde in zijn antwoord aan 't advies van Staatsbosbeheer. De vraag van de Langstraatbewoners is nu hetzelfde als dit advies en daarom wilde hij ook dit mee behandelen. Was het advies anders geweest, dan had dit schrijven z.i. weinig waarde, omdat de Raad niet zit voor 't belangder Langstraatbewoners, maar voor 't algemeen belang. En z.i. zou het een algemeen belang zijn, dat als goed waren, de bomen bleven staan. De houtvester is echter van mening, dat er in betrekkelijk korte tijd vele bomen moeten sneuvelen daarom is 't z.i. beter nu deze maatregel te nemen. Dan gaan de bomen verdwijnen tot aan de Hoe- bertweg. Met deze laatste opmerking wierp hij echter weer een knuppel in 't hoenderhok, want nu drongen zo wel Wintels, Maas, als F. Janssen op aan de hele zaak op te rui men tot aan de Veltumse kapel, al was dat laatste stuk alleen maar voor de verkeersveiligheid. De VOORZITTER toonde zich daarvoor huiverig. Hier werd im mers geen ruimte door gewonnen. Men komt nu op z'n hoogst in de zachte berm terecht, wat F. Janssen deed opmerken, dat hij liever met een zachte berm dan met een harde boom in aanraking kwam. De VOORZITTER wist nog, dat er oude plannen bestaan hebben om die hele bocht af te snijden, maar Prov. Waterstaat heeft die laten schieten, toen de weg Veltum Wanssum werd geprojecteerd, die deze inderdaad beruchte bocht veel zal ontlasten. F. JANSSEN merkte op, dat het allemaal heel mooi is, maar de bocht is en blijft gevaarlijk, want al 't verkeer van en naar Venray moet er door. De oude schuur moet afgebroken worden en de bomen er uit. Hij gaf de raad hierover ook maar eens een deskundig rapport te laten uitbrengen. Toen liet men men deze bochtige zaak maar schieten en begon men aan de Langstraat zelf. Fr. JANSSEN wilde de groen strook laten vervallen. Het is inder daad zo, dat door die groenstrook veel auto's de weg op moeten met alle gevolgen van dien. Waarom geen trottoir, dan smalle parkeer ruimten op parallelwegen, dan de bomen en de weg. Een voorstel van de VOORZIT TER, om deze zaak naar de com missie vanopenbare.werken te ver wijzen, vond geen genade in het oog van de Raad, die hierover zijn eigen mening wou zeggen. Dat had tot gevolg, dat men voor weg-ontwerper ging spelen, aan het passenen meten sloeg en er niet uit kwam. Als we de discussies goed hebben kunnen volgen, zullen nu langs de huizen de trottoirs komen, dan zal men de zaak tot aan de bomen volgooien met zwarte zand en tussen de bomen komt dan de nieuwe weg. En daarmede was dan het lot van de oude bomen ook bezegeld, alleen van Dijck en Pubben bleven bij hun standpunt en waren mordicus tegen. Dan kwam de overdracht van de grond, waarop de school in de Vrede- peel gebouwd wordt. De Raad had er vrede mee, dat die eigendom wordt van de op te richten parochie. En overname van de grond, woon huis, stalling en kippenkooien van L. Vollenbergh, Kemp weg alhier, waarvoor hij dan een kavel krijgt in de Meerselse Peel, ging ook al zonder slag of stoot onder de hamer door. Dat was dan de officiële agenda, waarna de rondvraag kon beginnen. Onbewoonbaar Nu men de Langstraat aan het opknappen gaat, vond de BRUIJN het tijd worden, dat de onbewoon bare woning, in het begin van die straat, opgeruimd wordt. Dat lukt niet aldus de VOORZIT TER, er kan niets gedaan worden dan mensen verbieden er in te wonen. Maar de eigenaar kan niet gedwongen worden een nieuwe woning te bouwen. MAAS was zeer tevreden over de reflectoren in de bocht bij Vel' tum, maar zou graag zien, dat er in de bocht tegenover Coopmans ook dergelijke dingen kwamen. Wethouder WINTELS zou de zaak laten bekijken. Nadat WISMANS op zijn vraag medegedeeld was, dat de overdracht van boerderijen door de Stichting Peelboerderijen vrij was van regi stratiekosten, vertelde ODENHO VEN dat hij nieuwsgierig was naar de afrekening van het stamriool, dat haast klaar is. Met alle bij komstigheden zal dat wel een eind over de begroting gaan. De VOORZITTER geloofde van niet, maar het is afwachten. Dan verzocht ODENHOVEN ook de woningen op het einde van de Maasheseweg op de riolering aan te sluiten. Uit het antwoord hierop bleek, dat in samenwerking met de pro vincie naar een oplossing gestreefd wordt. Alleen de bestedingsbeper king kan oorzaak van vertraging zijn. Een betere oplossing dan een politie-agent op het kruispunt Gasstraat-Overloonseweg waar geen voorrang verleend wordt, is niet mogelijk. Maar die gaat er komen daarmede was dan het einde van de vergadering daar. Ze werd niet bijgewoond door de heren van Boven, Veraart en vd. Sterren. onze grootse collectie al gezien in modellen, kleuren, dessins en.... prijzen grijper waardoor nooit een draad in de baan kan vastlopen. naaister, die altijd voor U klaar staat. Reeds leverbaar van ƒ299.al. Desgewenst op gemakkelijke betalingscondi'ties. Wal een weelde om telkens weer een nieuw japonnetje aan te kunnen trekken. Met een PHOENIX naaimachine kunt U voor heel weinig geld een goed gevulde klerenkast bezitten, want U spaart het maakloon uit Cordonneren, knopen aanzetten,^ naden afwerken, tricot elastisch verstellen, knoopsgaten maken, j stoppen, borduren, enzf deze machine kan alles I Vraag de dealer eens om een demonstratie. Invullen en opz. in open envelop met 4 ct. postzegel aan Fa. H. i. OBERINK ARNHEM. Zend mij gratis deuitv. PHOENIX brochure NAAMin ADRES WOONPLAATS:. Verkrijgbaar bij: Fa. A.MILLEN Paterstraat 13 Tel. 738

Peel en Maas | 1957 | | pagina 2