Het opfokken van overtollige biggen... een compliment waard! vê Gé Kinderen in het verkeer MEMISA won dp slag om het verband lekkere koffie. Extra aanbieding Bij ieder pakje VéGé-koffse VéGé-kofTiemelk (8 Of VéGé-koffiemelk (8 STENCILWERK VERHUUR complete gelegenheids kleding Zaterdag 1 juni 1957 No 22 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG KLEDING WINT T CONFECTIE VP m PEEL EN MAAS DRUK en UITGAVE FIRMA VAN DEN MCNCKHOF WPClfDT AH VHHÏ? VTT1UD A V PM fYlUfQTI} CVÏTIVI ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per ra.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV V V JUiTlXii I V^IVIO 1 IVE#IVC#1N PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. Ruim 400 000 meter verband bij elkaar „Als ik vroeger aan Limburg dacht, dacht ik meteen aan carnaval. Naar aanleiding van het grote suc ces met deze verbard-aciie, weet ik, dat men in Limburg ook de Vasten op eigentijdse manier weet te vieren". Aldus Dr. Minderop, hoofdbe stuurslid der Memisa te Rotterdam, bij zijn bezoek j.l. zaterdag aan de centrale post der verband-actie te Roermond. Z En inderdaad men heeft de op roep der Limburgse Memisa op As woensdag om in de komende vijf weken van de Vasten een offer in de vorm van verband voor de Missie gebieden bijeen te brengen uitste kend verstaan. Vrachtwagens vol verband zijn de afgelopen weken te Roermond ge arriveerd, waar het door tienlallen dames in de avonduren werd ge sorteerd en overgepakt in u iforme dozen. Diverse kloosters, missienaai- kfint-en en duizenden particulieren hebben hun voorraad lakens en slopen nagekeken en de onbruik bare en bijna \e sle'ene tot repen gescheurd en tot rollen verband omgewerkt. Zonder dat in deze actie dus een gokeiement was verwerkt met prij zen als huizen, televisietoestellen e.d. is deze actie toch een daverend succes geworden. Limburg heeft een offer gebracht voor de Missie, heeft uren opge offerd om uit lakens en slopen rol len verband samen te stellen; weer anderen hebben zich de moeite ge troost verband te gaan kopen om dit in te leveren. yoorts hebben de scholen, zieken huizen, kloosters en instellingen een belangrijke bijdrage geleverd om deze actie tot een geweldig groot succes te maken. ^[Inmiddels is op de centrale post te Roermond nagenoeg alles ge sorteerd en in uniforme dozen ver pakt. Er worden nog enkele zen dingen verwacht, maar tot op heden is de eindstand: 42 grote dozen x 500 rolletjes nieuw verband; 33 kleine dozen x 300 rolletjes nieuw verband; Totaal 125 kilometer nieuw ver band. 141 grote dozen x 300 rolletjes oud verband (van lakens); 116 kleine dozen x 300 rolletjes oud verband (van lakens); Totaal 325 kilometer oud verband. In het geheel werd dus 450 kilo meter verband bijeen gebracht. Verder kwamen nog binnen: 2 dozen medicamenten en instru mentarium; 5 kisten nieuwe linnen zwachtels: tientallen zo goed als nieuwe lakens, slopen, verpleegsters schor ten en doktersjassen, dozen watten en kleefpleisters; 2 grote d«»zen met nog te scheu ren lakens en ander textiel, zijn na overleg, naar de Medi-che Missie- zusiers te Imsienrade gezonden, welke deze zelf tot verband zullen ver wer ken een enorm aantal stukken wit •ex'iel, welke als compressen ge bruikt worden, zijn tot een zevental balen van een halve kubieke meter samengeperst. Hoewel er bij deze ac'ie niet om geld is gevraagd kwam er tot op heden bij de penningmeester ruim f 5000 binnen. Deels is voor dit geld nieuw verband gekocht en zal re-t aan verp \kkings- en verzen dingskosten worden besteed. In de komende dagen zal de laatste hand gelegd worden aan de verpakking, verdeling en verzending. In tegenstelling met het oorspron kelijke plan zal het verband niet rechtstreeks naar de Missies ge zonden worden. Om technische redenen blijkt het in de practijk het beste te zijn een en ander naar de Missieprocureurs in ons land te zen den, die dan verder voor doorzending naar de Missies zorg zullen dragen. De Limburgse Missie-Bisschoppen enkele missionarissen en missie zusters individueel, de Medische Missiezusters te Imstenrade en het Hoofdkantoor der Memisa te Rot terdam, zullen dus elk een deel van deze voor de Missie ontzaglijk be langrijke artikelen ontvangen. Aan leder die iets ter beschikking stelde en aan alle afdelingen en aan alle afdelingen en contactper sonen der Limburgse Memisa Ver band Actie: Hartelijk dank! Limburg heeft bewezen nog een warm hart voorde Missie te hebben. Een zeug van de heer Zeegers uit Sambeek (N.Br.) bracht haar vierde koppel biggen ter wereld. En deze keer was het wel een bijzonder koppel „er kwam geen eind", aldus de heer Zeegers het resul taat was namelijk 20 stuks schone gezonde biggen. Dit is waarlijk een mooi resultaat Het is zeker, dat dit aantal geen record betekent. Onlangs ontmoette ik nog een boer, die bij één zijner zeueen 't was haar derde worp 23 levende biggen kreeg. Wat bij het land varken precies het record aantal biggen in één worp is, weten wij niet. Het meest bijzondere van deze koppel biggen is, dat de biggen nu 5Vj week oud zijn, de koppel nog volledig is en de diertjes al één week van de zeug zijn. En dit is volgens ons wel een record en daarvoor verdient de familie Zee gers dan ook een compliment. Het is zeker voor een groot deel aan hun zorg en toewijding te danken, dat de opfok van de biggen met zoveel succes verlopen is. Ik meen, dat het voor onze lezers kring voldoende leerzaam en inte ressant is om te vernemen hoe deze boer de opfok van dit grote aantal biggen heeft aangepakt. Iedere varkensfokker maakt het in zijn loopbaan meerdere keren mee, dat hij zit met het probleem van zg. „overtollige biggen". Voor een grote varkensfokker (kweker) is dit probleem niet zo groot, omdat er op stal altijd wel een mogelijk heid bestaat om enkele biggen van een te grote worp bij een andere zeug te herbergen. Dit is echter geen wet van Meden en Perzen en het zal hem vergaan, zoals dit voor een kleine fokker met een of twee zeugen onder dergelijke omstandigheden vergaat, namelijk, wat te doen met de over tollige biggen? De diertjes maar laten verkom meren bij de moeder wat bij 1 of 2 biggen meer dan de moeder melkrijke tepels heeft algemeen is öf andere maatregelen te treffen? Als het inderdaad de moeite loont om extra maatregelen te treffen, wat kan men dan in het algemeen het beste doen? Wij zullen eens zien hoe de heer Zeegers dit heeft aangepakt. Deze zeug had 14 melkrijke tepels. De mogelijkheid om de overtollige 6 biggen bij een andere zeug te herbergen was er niet. De koppel biggen werd in tweeën gesplist, dus 2 koppeltjes van 10. m Gebruik de ideale Bcuwe Égberts wandkoiïiemolen De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zeilen. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemolen, die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. Verkeersopvoeding moet thuis beginnen Een verkeersongeval is altijd onaangenaam, maar als er kim deren bij betrokken zijn, weegt De diertjes werden in twee hokjes geplaatst. De ligging was tochtvrij, droog en zindelijk. De eerste 10 dagen werd er gebruik gemaakt van een warmtestraler. Dat de familie Zeegers niet tegen het werk opzag om te doen wat het beste was, wijst wel uit het feit, dat de 2 koppeltjes de eerste 10 dagen tien keer per dag bij de zeug werden gelaten. Het ene uur was het eerste koppeltje aan de beurt en het volgende uur het andere. Men begon 's morgens om 5 uur en 's avonds om 10 uur was het de laatste keer. Bovendien stond men 'srachts nog 2 keer op om beide groepen nog een beurt te geven. Naast het zog kregen de koppel tjes om de 2 uur de eerste week een halve liter HeMoBig met z n tienen. Per dag kreeg een koppel biggen naast de moedermelk dus circa 5 liter Hemobig (moederloos biggenmeel in water opgelost). Dit werd opgevoerd tot 10 liter per koppel per dag, althans dit was de bedoeling. De diertjes waren ech ter nog geen 14 dagen oud. toen bleek, dat de zogprotuctie van de moeder aanzienlijk afnam. De dier tjes waren op die leeftijd prima gezond, watervlug en goed van kleur Daarom is men op de 2 weken afgestapt van de HeMoBig bijvoe- dering en overgegaan op bij voede ring van een droog meel, dat spe ciaal voor deze gelegenheid door een fabriek was samengesteld. Het bijvoeren van HeMoBig opge lost in water vraagt voor de ver zorging immers veel werk. Vooral toen dus bleek, dat de zogproductie van de moeder sterk begon af te nemen, en dus meer de nadruk kwam te liggen op het bijvoeren van de kunstmelk (HeMoBig) heeft die meelfabriek van de gelegenheid geprofiteerd om de verdere opfok van deze biggen eens ter hand te nemen met een droogrneelprepa- raat i.p.v. het op te lossen prepa raat. De diertjes kregen om de 2 uur afgepaste hoeveelheden van dit ter beschikking en wel zoveel als dat ze direct opnamen. Moeilijk heden met het opnemen van dit meel werden niet ondervonden, de biggen aten het graag. De overgang van het opgeloste naar het droge bijvoer verliep vlot zonder optreden van darmstoornis sen e.d. Op de 3,5 week is men dit spe ciale meel geleidelijk aan gaan ver vangen door het zgn. baby-biggen- meel, zodat de diertjes op 4,5 week goed gewend waren aan meelvoe- dering. De zogproductie van de moeder was inmiddels gestopt. Conclusies en advies Zijn de omstandigheden op de boerderij gunstig dan verdient het aanbeveling om bij „te" grote kop pels biggen, deze koppels in tweeën op te fokken. Dit systeem van wer ken vergt weliswaar veel zorg en toewijding vooral tijdens de eerste levensweek van de biggen. Laat de 2 koppels op geregelde tijden bij de zeug en geeft ze de eerste 7 tot 10 dagen tussen de zoogtijden door wat opgelost He-Mo. het dubbel zo zwaar. Jaarlijks telt men in ons land ca 6.000 verkeersslachtoffertjes beneden de 15 jaar. Realiseert u zich eens wat dit zeggen wil: 6.000 kinderen, die bij een ver keersongeluk betrokken zijn. 6.000 ongevallen, waarvan ca 300 met dodelijke afloop en meer dan 3.000, waarbij een kind zwaar wordt ge wond. Natuurlijk, een groot deel van deze jeugdige slachtoffers heeft het ongeval aan eigen onvoorzichtig heid te wijten, doch dit ontslaat ons, volwassen weggebruikers, niet van de plicht alles te doen om dit schrikbarend hoge aantal ongeval len te reduceren. Op papier is dit gemakkelijk gezegd, maar hoe staat het met de praktijk? Boven genoemde cijfers geven daar een even duidelijk als afschrikwek kend antwoord op. De vraag is, wat er kan worden gedaan om het aantal ongevallen te verminderen. Dit is een probleem dat niet de laatste jaren is opge komen alhoewel een ingrijpen steeds belangrijker wordt. Het verkeersondervvijs op de scho len is daarom van zeer groot be lang. Maar het onderwerp mag in de huiselijke kring evenmin onbe sproken blijven. Vaak tracht men met een pijnlijke nauwkeurigheid de kinderen goede omgangsvormen bij te brengen, doch het komt eveneens veeïvuldig voor, dat het onderwerp verkeer -- misschien door onkundigheid van de ouders in het huisgezin vrij wel nimmer aan de orde wordt ge steld. Een goed voorbeeld doet goed navolgen, zegt het spreekwoord en als het ergens op van toe passing'is, is het zeker waar het de jeugd in het verkeer betreft. Wanneer de ouders zich zelf toe leggen op het correct hanteren van de verkeersregels en de daar mede samenhangende problemen met de kinderen bespreken, dan zal deze vorm van opvoeding zeker resultaat hebben. Bijzonder belangrijk in dit ver band is ook het werk van de klaar - overs, een instelling die in ons land 10 jaar geleden naar amerikaans voorbeeld tot stand kwam. Alleen al in Venray zijn dagelijks ongeveer 20 verkeersbrigades in actie, welke een kleine 2.000 kinderen (en vaak ook volwassen) bij het oversteken van gevaarlijke punten behulpzaam zijn. Sinds ook elders in den lande deze schoolbrigades met hun taak begonnen zijn, is het aantal ge vallen op gevaarlijke punten be langrijk afgenomen. Verkeersexamens Een ander onderdeel van de ver keersopvoeding, waarvoor steeds meer belangstelling blijkt te bestaan, is 't doen deelnemen van de kinderen aan de schoolverkeersexamens. In 1952 werd hieraan donr 96 000 kinderen deelgenomen, in 1954 wer den 150 000 deelnemers ingeschre ven en het vorig jaar bedroeg het xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxnxxxxxx (150 g.) met altijd I0°lo korting in gratis geldzegels een fles van 38 voor 24 cent met 5 geldzegels een grote fles van 56 voor 36 cent met 7 geldzegels W LEKKERTJE VAN 100 gram zomerdrups voor 10 cent bij Iedere f 5.- aan boodschappen deze aanbieding is geldig tot 6 juni xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, aantal jeugdige examendeelnemers niet minder dan 190.000. Ook in Venray wordt ieder jaar het aantal groter. Op de automobilisten en andere weggebruikers, blijft nochthans de taak rusten steeds met extra aan dacht het kind in het verkeer te blijven gadeslaan, want een kind blijft op dit punt altijd onbereken baar en een ongeluk zit in een klein hoekje. Alle moeite enerzijds is vergeefs, als men anderzijds ontelbare ouderen op en in het verkeer loslaat zonder begrip van de verkeersregels. Circulaires, Muziekdrukken, Bestekken, Voorraadlijsten, Staat werk gelinieerd, Feestboekjes geïllustreerd, enz. Lichtdruk-Stencilinrichting G. M. H. PETERS Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 Schoolstraat 11 Telefoon 628 VENRAY BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1