Van karnemelk tot Vanille-vla Kwartjesactie 1956 Teken- en opstelwedstrijd Eindies Land- en Tuinbouwschool 8a Jaren Stndentcnclob in Venray Zaterdag 4 mei 1957 No 18 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG CONFECTIE VAN Tsk "EEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF AH VHHP VPWDAV "PM fYlV/f QTI? Pïf ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS. GROTESTRAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 150652 VV DL#.HlIJ VUUl\ VE<i>II\Hl DiY UiYl J 1 IXLdVl^il PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 4. 50 jaren boerencoöperatie Rond de eeuwwisseling zorgden in de gemeente Venray verschillen de boterfabriekjesvoor de fabricage van dit zo gewenste product. De toenmalige zuivelconsulent in Limburg de heer J. v. Weydom Claterbos, vond dit een minder ge wenste situatie. Niet alleen op hy giënisch, maar ook op economisch terrein zou het veel beter zijn, in dien deze kleine fabriekjes, met alleen handcentrifuges, zouden gaan samenwerken in groter verband, waardoor moderne machines en be reidingsmethoden konden worden toegepast. Geruggesteund door Jan Poels z. g e.a. heeft hij de boeren van deze streek langzaam maar zeker voor zijn idee weten te winnen, al bleek hier al gauw, dat de boeren rond Leunen en de Heide wensten dat de nieuw te bouwen fabriek in de omgeving van Leunen, dus aan de Zuidkant van de kom zou komen te liggen. Aan dit verlangen is tegemoet gekomen door burgemeester Esser en de heren H. Trynes, L. Raedts, F. v.d. Bogaart, Hub. Janssen, Jan Poels, H. Wismans, G. Willems en J. Stoot, die uiteindelijk einde 1903 de oprichting van een grote stoom- zuivelfabriek in Venray aan de orde stelden en ook wisten door te voeren. Er werden statuten ontworpen die de 300 deelnemende boeren wérden goeclgtkcufd., zodat op 24 Jan. 1904 de akte van oprichting dezer coöperatie bij Notaris Linssen verleden kon worden. Hiermede werden 6 handkracht- boterfabriekjes overbodig en kon al spoedig de bouw van een grote nieuwe fabriek worden aanbesteed. W. Wijnhoven begon Mei 1904 al te bouwen en begin 1905 kon de nieuwe fabriek geopend worden. Toen was al voor een kapitaal van f 39.000 gebouwd, maar Venray had toen dan ook de grootste zuivel fabriek van geheel Limburg. Het bestuur uit die dagen bleek wat aan te durven. Onder voorzitterschap van de heer L. Raedts begon de nieuwe coöpera tieve Stoomzui vel fabriek „Venray" de zware strijd om het bestaan, de zware strijd voor een behoorlijk in komen van de Venrayse boer. De oproep voor een directeur leverde 36 sollicitanten op, waarvan 4 r.k. waren en de overige 32 anders denkenden. Wel een duidelijk be wijs van de achterstand welke de katholieken van die dagen ook op dit terrein wel hadden. De heer Fr. Verkley, werd de eerste directeur, die met 2 knechts en een loopjongen het grote werk begon. Het aantal leden bedroeg bij de oprichting, 302, die de melk van 1036 koeien dagelijks afleverden bij de nieuwe fabriek. VOORUITGANG De vooruitgang der fabriek is niet alleen te zien aan de telkens groter wordende fabriek, die in de loop der jaren is uitgegroeid tot het trotse gebouw, dat thans aan de Leunenseweg is verrezen, maar ook aan het aantal leden, de geleverde melk en de uitbetaalde melkgelden. Onderstaand staatje moge dan en kele van die cijfers tonen: ontvangen uitbetaalde melk in melkgelden miljoenen in duizend leden kilograms guldens 1905 302 1,8 170 1915 486 4,0 257 1925 632 6,3 500 1935 624 6,3 263 1945 931 1,6 267 1955 1024 12,0 2.643 De oprichters van 50 jaren geleden hebben onmogelijk vooruit kunnen zien, dat deze stichting een dergelijk nut zou afwerpen en een dergelijk kwantum melk zou moeten ver werken. Dat is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Daar is hard voor gewerkt. VOGELVLUCHT Als we dan in vogelvlucht even over de geschiedenis der fabriek gaan, dan blijkt, dat in 1907 niet alleen telefoon en gasverlichting werd aangelegd, maar de ruimte in deze nieuwe fabriek al uitgebreid moest worden. In 1911 nam men het voor die tijd revolutionaire besluit de melk uit te betalen naar het vetgehalte. Dat dit zijn vruchten heeft afge worpen, blijkt niet alleen uit het feit, dat andere fabrieken aldra dit voorbeeld volgden, maarvooral, dat het vetgehalte van die melk is ge stegen van 3,02 in 1911 tot 3,67 op de dag van vandaag. Hierop zullen we straks nog nader terugkomen. In 1921 zijn de resultaten van de fabriek van dien aard, dat men uit dankbaarheid een kapelletje voor St. Isidorus bouwt, al vonden dan sommige bestuursleden, dat „dat ding" zo duur is. Intussen was er ook al weer een nieuwe paardenstal en spoelplaats nodig. VENTEN. Die paardenstal was dan bedoeld voor het hitje van Piet Maas, beter bekend als Pietje Botermelk. Nu gunde men Pietje graag die stal, maar de zaak lag dieper. Want vele boeren waren gewend om zelf ook nog zo'n beetje voor melkven ter te spelen en vooral de boeren in de kom hadden daar wel pro venuen van. Deze voelden er dus weinig voor dat de fabriek de melkventerij uit breidde, dat was immers onver wachte en ongewenste concurren tie. Maar de overige leden, die in de meerderheid waren, wilde dit buitenkansje niet laten schieten en zo kreeg Pietje in 1919 zijn benoe ming als fabrieksventer en zijn paard in 1921 een nieuwe stal. Vanaf de opening der fabriek zijn nog melkventers geweest Peter van Gerven, Frits Philipsen en Thij Poell, die de melk vervoerden op handwagens, waaronder een trek hond was gespannen. Dat had allemaal echter niets te betekenen bij de klap, die men men moest incasseren, toen in 1912 ondanks tegenstand, ook in Oostrum een zuivelfabriek werd opgericht. Daar was weinig aan te doen, de boeren acn de Oostkant gingen hun eigen gang. Het groot-Venray's ideaal zou eerst veel, veel later verwezenlijkt kunnen worden. In 1928 viert mén het zilveren bestaan. Het schijnt traditie te gaan wor den, dat dan de fabriek nog eens extra onder handen genomen wordt. Zo ook toen. Er werd een nieuwe directeurswoning gebouwd en de oude werd tot kantoor ingericht. Er kwam een betere melkontvangst, de botermaking werd ingrijpend gemoderniseerd en nieuwe koelcel len gaven betere gelegenheid tot opslag. De prijs van f 80.000 liet menig boer wel zuinig kijken, maar de bekroning van verschillende pro- dukten en de financiële gevolgen daarvan was een pleister op de wond. De crisis-j aren gaven ook de boer alle reden tot klagen. In boven staand overzichtje is al te zien, dat de opbrengst practisch tot de helft terugliep. Men besloot mede daar om te beginnen met de fabricage van flessenpap. En zo deed Toon Jacobs, beter bekend als Toon Pap, zijn intrede bij de fabriek. De ontwikkeling hiervan kan men dus mede aflei den uit de bijnamen vande venters, tenminste tot die tijd. Dit alles gebeurde onder nieuwe leiding. In 1934 was de heer Ver kley pensioengerechtigd en volgde de heer Mulder hem op. Deze begon met depap-fabrikage, bracht het bekende prima roomijs „Sneeuwklokje" in de handel, be gon aan de fabricage van chocola demelk en richtte in Venray-kom een zuivelwlnkel op. Hij was de bouwer van een nieuwe werkplaats en de man, die de fabriek door de moeilijke oorlogstijd heen moest helpen. De oorlog bracht naast veel for maliteiten, veel formulieren en veel moeilijkheden ook andere dingen met zich. Zo kreeg men de standarisatie der melk, die practisch het einde betekende van de vrije venters. Alle melk moest immers van de fabriek betrokken worden. In 1942 begon de fabricage van MELKPOEDER. Reeds in de notulen van verga deringen in 1916 en later drongen sommige bestuursleden er ernstig op aan, om te beginnen met de fabricage van melkpoeder, 't Moest echter eerst oorlog worden, voor dat men daartoe overging. De benodigde machineriën wer den aangeschaft en de fabricage van magere melkpoeder begon. (In 1952 begon men ook volle melkpoeder te fabriceren, die o.a. bij onze chocoladefabrikanten zo in trek is. Daartoe werd een tweede installatie in gebruik genomen). Tegelijkertijd verrees in 1942 een nieuwe schoorsteen en een nieuwe melkinrichting, waaruit dus wel blijkt, dat zelfs in die beroerde tijd de vooruitgang in de fabriek niet stil bleef staan. Het einde van de oorlog kwam en Venrays fabriek had die tame lijk goed overleefd. De evacuatie tijd deed meer schade. Toch kon op 17 januari 1945 weer begonnen worden en men kon zelfs Oostrum en Vierlingsbeek gaan helpen. In dat jaar kwam ook de grote fusie tot stand tussen Venray en Oostrum, een fusie, die reeds bij het vertrek van de heer Lemmens als directeur aldaar, in 1940 ter sprake was gebracht, maar toen niet doorging. De oorlogschade in Oostrum nam de laatste beletselen weg. NA DE OORLOG In 1948 verloor de fabriek haar directeur, die naar elders vertrok. Hij werd opgevolgd door de heer Kroon, die ook thans nog de direc tie voert. De produktie werd enorm uitge breid: Yoghurt, koffieroom, slag room, gesteriliseerde en gepasteu riseerde melk, havermoutpap, kin- der- en babyvoeding, vanille- en chocoladevla zijn alweer oude pro ducten. Een en ander maakte uit breiding en modernisering der fa briek noodzakelijk. Nadat in 1950 de wagenremise gebouwd was en een nieuw ketel huis noodzakelijk werd, begon men in 19521954 met een totale mo dernisering der fabriek. Meer dan twee ton werd besteed aan uitbreiding en vernieuwing der gebouwen en voor nog twee ton kwamen er machines bij. Zo staat daar thans een pracht- fabriek, die in de 52 jaren van haar bestaan een bewogen geschiedenis de hare mag noemen, maar daar naast toch ook een duidelijke af spiegeling is van de groei en bloei van onze boerenstand. Machtige tanks, grootse machines verwerken de meer dan 12,5 mil- lioen kg melk, welke de leden thans per jaar leveren. 4 Millioen kg wordt verwerkt tot melkpoeder, 2,5 millioen kg wordt verkocht in de gemeente. 4,5 mil lioen wordt naar andere fabrieken geleverd en 1,5 millioen krijgen de boeren terug in de vorm van onder- melk en karnemelk. De 3,5 man personeel van 1904 is uitgegroeid tot een groep van 110 man, waarvan rlle^n al 14 melkventers in 2550 Venrayse ge zinnen de melk en melkproducten dagelijks rondbezorgen zij het dan in sommige wijken op een wel vroeg tijdstip. (Bij die 140 man personeel zijn in begrepen de monsternemers der controleverenigingen) Groei en bloei in de afgelopen 50 jaren. Het is allemaal van zelf niet aan komen waaien. Met de opbouw van de veestapel, die een dergelijk kwantum melk met een dergelijk vetgehalte levert zijn ni"t alleen grote sommen geld gemoeid, maar het duurt jaren. Melkcontrole en melkcursussen, tbc-, abortus bang- en mond en klauwzeerbestrij- ding, veeverplegingswedstrijden, rundveehorzelbestrijding, het zijn allemaal programmapunten waarop dag-in, daguit vanuit de fabriek aangedrongen wordt om opbrengst en kwaliteitsverbetering te bevor deren. En het mag tot de eer van de Venrayse boeren gezegd worden dat zij veelal met deze dingen een voorbeeld zijn voor heel de provin cie en ver daar buiten. We hebben dat kunnen zien bv. bij de tbc., be strijding, dat honderden dieren ge kost heeft, maar die 2 jaren voor de vastgestelde tijd klaar was. Een ander voorbeeld is de K.I. Resoluut heeft men de kunstmatige inseminatie aangepakt. In 1950 werd gestart, in 1952 was alles K.I. en de stierenstal mag nu de trotse bezitter zijn van kampioenen en reserve-kampioenen, die mede hun aandeel leveren in kwaliteit en productieverhoging. TOEKOMST Het valt voor de boeren in deze tijd niet mee. Gelukkig is het daar om dat zij in dergelijke uitstekende coöperaties toch een goed houvast hebben. Als in de toekomst nog meer ge centraliseerd moet worden, dan kan Venray een der modernste fabrieken tonen, die de productie van andere, kleinere bedrijven eventueel kan opvangen en die in het verleden getoond heeft voor nieuwe uitbrei ding en voor nieuwe mogelijkheden open te staan. Wat de toekomst brengen zal, hoe het met de boter en kaas zal gaan, niemand die het feitelijk weet. Maar het verleden heeft wel aan getoond, dal de Venrayse boer niet bang is en ook in de toekomst het zijne er toe zal bijdragen dat de Zuivelfabriek Venray haar goede naam zal behouden en even voor uitstrevend als in het verleden het hare zal bijdragen tot een econo mische bloei van de Noord-Limburg se boerenstand. En niet alleen in economische zin, daarvan is het Deken Berden- pries terstudiefonds, de talrijke bijdragen voor onze kerken, kapellen, sociale instellingen e.a. wel het duidelijkst bewijs. Vroeger was 't zó, dat aan deze actie een loterij verbonden was. Daar deze actie een parochieel karakter gekregen heeft, is dit niet meer mogelijk. Daar onze Deken U echter zeer erkentelijk is, voor de manier waar op U deze actie torenbouw en bouw van nieuwe kerken, steeds hebt ge steund, komt er voor U echter iets anders in de plaats. Op zondag 19 mei te 8 uur zal in zaal Schaeffers, voor de donateurs 1956, een toneeluitvoering worden De eerste inzendingen voor de grote teken- en opstelwed strijd zijn binnen. Peel en Maas en het Oranje-comité ver- Wachten echter een nog veel grotere inzending voor deze wedstrijd, welke zij bij gelegenheid van 's Koningins ver jaardag hebben georganiseerd voor de gehele Venrayse jeugd van 13 tm. 17 jaren. De vacanties zitten er op en de jeugd gaat weer naar school, gaan dus een meer geregeld leven leiden en heb ben nog een goede gelegenheid om voor 15 mei a.s. hun inzendingen gereed te maken. Een prachtige kans, niet alleen om waardevolle prijzen te winnen, maar ook om eens wat beter op de hoogte te komen van Venray in het algemeen of bijzonderheden daarvan. Zo zond bv. Jos Feller van de Oude Oostrumse- weg een zeer lezenswaardig opstel in over Venrays prae- historie, en zijn conclusies zijn zeer merkwaardig. Doet men er een beetje moeite op moeite die bij bekroning rijkelijk wordt beloond dan is bv. Venrays geschiedenis rijk aan zeer belangrijke stof. Onderwijzers en leraren zullen graag helpen om een goed onderwerp te vinden. Ook onze schilders en teke naars sporen wij nog eens extra aan, om hun best te doen. Er zijn immers mooie prijzen te vinden en Venray is rijk genoeg aan alle mogelijke onderwerpen. Stuur voor 15 mei uw inzending aan het bureau van dit blad, onder het opschrift: Oranje-prijsvraag en vergeet vooral niet naam, adres en leeftijd duidelijk te vermelden. Jongens en meisjes nu aan de slag. We zijn erg nieuws gierig wie de prachtige prijzen zal winnen. Maandag j.l. werd de eindies ge houden aan de land- en tuinbouw school St. Martinus alhier. Deze eindies werd, behalve door ouders en belangstellenden, bijgewoond door Deken Loonen, M. de Ponti als vertegenwoordiger van de Ver. voor Landbouwonderwijs,Franc ken, de Rijkslandbouwconsihe J. Wijnhoven, oud-hoofd der school en de Commissie van Beheer. De heer Poels, voorzitter van het Bestuur, heette alle gasten welkom, waarna de heer Gerrits, hoofd der school met de openbare eindies begon. Deken Loonen reikte na afloop de diploma's uit en in zijn felicita tie-rede tot de geslaagden wees hij er op dat dit onderwijs naast economische- en praktische kennis ook op het godsdienstig-maatschap- pelijk terrein vruchtbaai werk ver richt. Hij dankte daarvoor speciaal de scheidende godsdienstleraar pater Hippolytus. Onder de pauze, waarin een kop koffie geschonken werd, was ge legenheid de werkstukken te be zichtigen in het handvaardigheids lokaal. Na de pauze feliciteerden ver schillende sprekers, als M. de Ponti, Ir. Francken en J. Wijnhoven de geslaagden. Namens de ouders dankten de heer vd. Winkel en Emonts het onderwijzend personeel, en namens de leerlingen waren dat de jongelui Smeets en Bardoel. Er werd tot slot een film vertoond over de handvaardigheid op de landbouwscholen. De heer Gerrits besloot deze middag met een hartelijk dank woord aan pater Hippolytus, die op zijn beurt weer dankte voor alle goede wensen. De geslaagden zijn: Diploma landbouw: Bardoel H., Emonts A., Madoe P., van Vegchel J., Janssen W., Poels P., allen uit Merselo; Camps Th Rongen P., van Dijck G., allen uit Oostrum; Geurts H., Bové J., ele ven P., Reintjes Th., allen uit het Veulen; Heesen H,, Keijsers P., Reintjes W., Willemse J., Heidens P., van Ooi W., Peeters W., allen uit Leunen; Smeets M., Geurts B. en Smits L. uit Ysselsteyn; Strijbos H., Philipsen J. en Steeghs H. uit Oirlo; Voermans J. en Drabbels A. uit Venrav; Weijs J., Tacken H. en Weijs H. uit Castenray; v.d. Winkel G. uit Smakt; Zegers H. en Hei dens L. uit Holthees. Drie leerlingen werden afgewe zen. Diploma tuinbouw: Bardoel H., Madoe P. en van Vegchel J. uit Merselo; Camps Th., van Dijck G. en Rongen P. uit Oostrum; Geurts H., Veulen; van Ooi W., Heidens P., Keijsers P. en Willemse J. uit Leunen; Voermans J., Venray; Tacken H., Castenray; Zegers H., Holthees. Vier leerlingen werden afgewezen. In de augustus-vacantie van 1917 richtte kapelaan Dinckels een stu dentenclub op, die als doel had de Venrayse studenten ook onder de vacantie in clubverband bezig te houden. De eerste voorzitter was Gerard Stoot, verdere bestuursleden waren Frans Poels en Piet Wismans. Als gegeven met muzikale omlijsting. Opgevoerd wordt het toneelspel ,,'t Kosterke van Anderlecht". Dit stuk met welk reeds veel suc ces is behaald, wordt opgevoerd door de toneelgroep: „Liberi Ha- bentus Munus". leden werden o.a. ingeschreven Martin Poels, Jean Kemps (thans pastoor in de U.S.A.) en de drie zonen van Dr.' Janssen. Als clublo kaal kreeg men het zaaltje boven de coöperatie aan het Hensenius- plein. De club ontwikkelde een gewel dige activiteit. In de kerstvacantie werd al een toneelstuk opgevoerd in Venray en in Merselo, dat grote belangstelling trok. Toen in 1918 een samenwerking ontstond tussen Venray en Venlo én de Venlose studenten in de paas vakantie hier een toneelspel hadden opgevoerd, werd in de augustus vacantie Venlo overdonderd met een feestavond ter gelegenheid van de eerste verjaardag. Bij de oprichting van de provin ciale R.K. Bond voor Studenten in 1919 hield Venray zich nog op e^r. afstand, maar in 1920 werd het als een zeer gewaardeerd lid inge schreven. Iedere vacantie werd toneel ge speeld, werden lezingen georgani seerd en het was geen wonder dat op de Nederlands-Vlaamse studen tendag in 1922 Venray als een der beste clubs naar voren kwam. In die tijd werd Herman Jans sen ook gekozen als Bondsekretaris. Maar dan neemt de belangstelling af en in 1924 moet de Venrayse club zich al uit de bond terugtrek ken, omdat ze de contributie niet meer betalen kan. Trouwens met de Limburgse bond ging het ook snel berg-af. Van '22'33 zijn weinig activi teiten te melden. De club was er nog altijd, maar dat was dan ook wel het enige wat er te melden is. Als in 1933 de Limburgse bond geheel wordt gereorganiseerd, komt ook die van Venray weer tot bloei. Een van de eerste Bondsdagen nm. die van 1934 werd dan ook in Ven ray georganizeerd, waarop Venray wederom een stuk toneel opvoerde. Harry Lit j ens werd toen gekozen als bondssecretaris. In die tijd werden grootse bivak ken georganiseerd en zwierven Venrayse studenten onder de va canties door geheel zuid Limburg en Zidfs België. Sportmiddagen werden georganiseerd, lezingen, spelen, en geen enkele student be hoefde zich te vervelen. In 1936 werd de club geünifor meerd, maar waar het aan lag moge dan onbekend zijn, sinsdien was er de fut weer uit. In de oor logsjaren werd de clup opgeheven. Na de oorlog werd met nieuwe moed begonnen en in 1950 was er weer volop leven. Met een kleine inzinking is dat zo gebleven en thans is Venray een der hoofd plaatsen van de jong studenten- bond. We kennen de kring binnen- en buitenspelen, waarbij Venray drie maal de wisselbeker won. Er waren trektochten naar Duitsland, België en Luxemburg, bivakken o.a. in Voerendaal, contactdagen met Horst Sevenum en Bergen, opvoeringen en excursies, zodat met goed ver trouwen de toekomst tegemoet mag worden gezien, FIETS EN BROMFIETSRALLYE Bij gelegenheid van het 35-jarig bestaan organiseert de studenten club morgen zondag een oriëntatie- rit door het Venrayse land, waar aan fietsers en bromfietsers deel kunnen nemen. Start is om 1 uur bij het gymnasium en de inschrijf gelden bedragen voor brommers f 1.en fietsers f 0.75. Een mooie gelegenheid om het Venrayse land in lente-tooi eens te verkennen, de verkeersregels nog eens te repeteren, want de rit gaat in het kader van Veilig Verkeer en tenslotte om een mooie prijs te winnen. Ieder die kan is dus mor gen present bij de Venrayse stu denten op hun jubileum-rit. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kom. Geslaagd Voor het vakdiploma ijsberei- ding slaagde te Hilversum, mevr. G. H. Janssenvan Beuningen te Venray, Patersstraat. Opperwachtmeester Temme bevorderd Met ingang van 1 mei is opper wachtmeester Jan Temme, bevor derd tot groepscommandant te Li nne. Daarmede is een zesjarige diens t- periode te Venray afgesloten. Deze markante Amsterdammer, werd in 1951 overgeplaatst van de Economische Dienst der Rijkspolitie naar Venray, waar hij wijlen de heer Steerneman tijdelijk waarnam. Opperwachtmeester Temme, heeft zich in zijn dienstperiode te Venray, een streng maar rechtvaardig po litieman getoond, die vooral het veilig verkeer zo veel mogelijk heeft bevorderd en veel zorgen heeft be steed aan de vermindering van de jeugdcriminaliteit. Bij zijn zilveren ambtsfeest wat hij hier in Venray vierde, werden zijn verdiensten als politieman ook door zijn superieuren erkend. Mede door zijn werk als instruc teur, is de Reserve Rijkspolitie van de groep Venray, een model ge worden voor heel het zuiden. Ook is hij instructeur geweest van de bewakingskern der P.T.T. Koninginnedag Koninginnedag is in Venray op traditionele wijze gevierd. Hadden op de kerkdorpen vooral de onderwijzers individueel voorde schoolkinderen wat georganiseerd, in de kom had het Oranjecomité de leiding. Ze hadden voor de schooljeugd verschillende wedstrijden georgani seerd op het terrein achter het post kantoor, wat zich hiervoor uitste kend leende. Met behulp van de verkenners had een en ander een v\ol en door de schooljeugd werd hard gevochten voor de verschillende prijzen, die te winnen waren. Rond het Nassauplein was een rolschaatswedstrijd, die een open baring is, wat betreft de vaardig heid, waarmede Venrays jeugd zich op de rolschaatsen weet uit televen. 's Middags was er een filmvoor stelling, die druk bezocht werd en vooral bij de jeugd in de smaak viel. De traditionele taptoe van de Harmonie sloot tegen middernacht deze zonnige Koninginnedag. Noodlanding Op Koninginnedag landde op de Brabander het zweefvliegtuig PH 180, met als zweefvlieger A. K. Szabo, een Hongaarse Nederlander, die van het vliegveld Teriet bij Arn hem, was opgestegen, met als vlieg- doel Venlo. Na een vliegtocht van 3 uur kwam hij boven Venray terecht, waar hij niet voldoende termiek vond, om zijn tocht te vervolgen. Hij was dus gedwongen een noodlanding te maken en na op het laatste nip pertje nog het bovengrondse elec- triciteitsnet omzeild te hebben, maakte hij een perfecte noodlan ding op het bouwland van de land bouwer Janssen. Er was geen schade aan het toe stel. De heer burgemeester en de Groepscommandant Janssen, stelden een onderzoek ter plaatse in. Door de ophaaldienst van het vliegveld Teriet, is laat op de avond het toestel opgehaald. De vlieger was zeer dankbaar voor het gulle onthaal wat hij op de Brabander mocht ondervinden en de hulp, die hem aan alle kanten werd geboden. De belangstelling voor deze nood landing was zeer groot. Landbouwers opgelet De Rijkslandbouwconsulent ver zoekt ons het volgende mee te delen: Een uiterst klein vliegje, met name de „bietevlieg", stroopt mo menteel de bietenvelden af om op de jonge bietenplantjes (aan de achterkant der blaadjes) haar eitjes af te zetten. De eitjes zijn helder wit en langwerpig. Er worden vaak enige eitjes naast elkaar afgezet. Treft men op de meeste plantjes meerdere van deze eitjes aan, dan adviseren wij met klem: Voert een bespuiting uit met een dieldrin be vattend middel. Dieldrin bevatten de middelen zijn giftig. Neem daar om alle voorzorgen dienaangaande. Voor de uitvoering, zie gebruiks aanwijzing. Zondag collecte Morgen zondag zal aan de kerk deuren in de kom een speldje ver kocht worden ten bate van de Gezamelijke Militaire Steunfondsen. De opbrengst daarvan is bestemd voor de nodige steun aan oud- militairen, hun gezinnen en/of na gelaten betrekkingen. Ze helpen verder bij de moeilijkheden, die sommige demobiliserende militairen bij hun burgerleven ondervinden.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1