Goedkoop is gauw duurkoop 2 5 cent DE GRUYTER 2 goudrepen als Uw gezondheid ermee gemoeid is Een overhemd in 40 sec. voor Invaliden op vacantie. Dry Cleaning EBBERINK Modieus Elegant Duurzaam Uitstekende kwaliteit Verzekerd tegen verlies en diefstal en. bovendien Voordelig in prijs GA MAAR KIJKEN Uitsluitend te NIJMEGEN Een Hollandse huisvrouw zegt nog steeds „mijn kinderen zullen niets tekort komen". Zo n moe der kijkt gelukkig allereerst naar kwaliteit. Zulke huisvrouwen zijn klant van De Gruyter, waar betere waar altijd op de eerste plaats komt. Bovendien geeft De Gruyter al het voordeel wat U maar wensen kunt: èn 10% korting, èn het Snoepje van de Week èn steeds extra voordelige aan biedingen. De Gruyter kan dat, dank eigen moderne fabrieken, 425 eigen winkels en honderdduizenden goede, trcjwe klanten s PUUR \y MEIK MELK-MOKKA Z,J S3K Bij elke aankoop van een pakje thee ol een doosje zakjes thee v^n samen 40 cent Geldig van 24 t/m 30 april 1957 De Gruyter's thee Goudmerk 100 gram 112 ct. Roodmerk 100 gram 94 ct. Blauwmerk 100 gram 90 ct. Oranjemerk 100 gram 82 ct. Groenmerk China thee 1 00 gram 74 Ct. 100 gram 100 Ct. ce^-gétêre^ aUeende^ Zakjes thee doosje 20 st. 100 ct. KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 3. In de jaren vóór 1920, woonde in Helmond een zekere Beeren, die zijn kost verdiende door een han del in textiel. Hij wilde zijn zaak uitbreiden en zelf gaan fabriceren. Die gelegenheid deed zich voor in 1920 toen hij een brei-machine op de kop tikte en met een tweetal meisjes, in een klein gebouwtje te Weert, tricot begon te breien, die hij dan zelf weer verhandelde. Die oude heer heeft waarschijn lijk nooit kunnen dromen, dat nau welijks 40 jaren daarna, zijn breierij was uitgebreid tot een massaal complex gebouwen, waar alles, op tricotagegebied gemaakt wordt. Het mooiste en chlqueste dames ondergoed, 't prachtigsre jersey, de mooiste dames- en zelfs heren- bovenkleding. En hij zal helemaal niet gedroomd hebben, dat 1300 mensen alléén al in Weert, een goede boterham ver dienen met de fabrikatie van al dat schoons. Dat de N.V. Tricotage- fabrieken, vh. Fr. Beeren Zonen in Weert, niet genoeg hadden aan die fabrieken in Weert zelf, maar ook ateliers hebben staan in Sassen helm, in Venray, in Gelsenklrchen (Duitsland) en in Zuid-Afrika. Ook in Venray Ja, ook een atelier in Venray. Daar was een flink houten gebouw door de dienst wederopbouw achter gelaten en dit zou uitermate dienstig zijn om een deel der fabrikatie over te brengen. Het zou natuurlijk een experiment zijn of hier inderdaad die arbeids krachten wel te krijgen zouden zijn, maar men besloot in 1950 de gok te wagen. Dat de „gok" geslaagd is, bewijst het feit, dat datzelfde houten ge bouw na enige, zelfs vrij kostbare, uitbreidingen te klein geworden is en dat nu half mei de eerste steen zal worden gelegd door een klein zoon van de stichter, van een prach tig nieuw atelier aan de Merselose- weg. Het is allemaal niet zo voor spoedig gegaan, als die enkele regels wel doen vermoeden. Er is nog al wat tegenkanting geweest. Op de eerste plaats zou het houten gebouw feitelijk dienstbaar gemaakt worden aan de Venrayse jeugd, die nu onderdak moest zoeken in de oude Ambachtsschool. Op de tweede plaats moest men en moet men dikwijls nog wennen aan het idee, dat meisjes op een atelier gaan werken. Kan dat wel iets goeds zijn Ze leren immers het huishouden niet, ze leren toch geen vak, er komt gebrek aan dienstbodes, aan win kelpersoneel, kortom er waren honderd-en-een bezwaren, toen dit overhemden-atelier naar Venray kwam, bezwaren, die ook nu nog dikwijls gelden. Fr. Beeren en Zonen hebben wel de spits afgebeten. Nu werken meisjes bij de fa. Nelissen, bij Thijssen-Kleine Staarman, bij Va- butex, op de Cartonnage-fabriek en zo langzamerhand begint men het gewoon te vinden. Het is zelfs al zo, dat de beschikbare krachten uit Venray zelf „op" beginnen te raken en dat bv. Beeren haar per soneel ook al recruteert uit Horst, Oeffeit, Beugen, Boxmeer, Over- loon en Maashees. 120 meisjes zorgen, met enkele mannelijke krachten, dat elke 40 seconden een nieuw overhemd kant en klaar, ingepakt en wel de band verlaat en netjes opgepakt in dozen naar de verkoop-adressen in Nederland en practisch alle landen van Europa gezonden kan worden, Dat be tekent, dat per dag 1200 overhem den in alle kleuren en in alle modellen dit atelier verlaten en dat per jaar bijna 400.000 over hemden de naam Venray over Europa brengen. Wie het atelier bezichtigt en vooral uit de vreemde Is daarvoor de belangstelling zeer groot z'et twee grote banden, waar aan weers zijden de naaimachines staan op gesteld. Voor aan het begin van de band icomen de stukken stof, die in een andere afdeling met grote lintmessen op maat gesneden zijn. Wat men dan ziet gebeuren lijkt wel tover- spel. De meisjes nemen de stukken stof, de naaimachines beginnen nu driftig te tikken, stof op de band, stof van de band, weer andere meisjes, weer andere machines en tientallen seconden daarna ligt het stuk stof nu omgevormd tot een overhemd reeds onder de pers en weer tien seconden daarna ligt het in glanzend cellofaan gereed te wachten op zijn nieuwe heer en meester. Tovenarij voor een leek, die niet snapt hoe die meisjes uit al die stukken op die band het juiste wet^n te vinden en die vormeloze hoop stof om weten te toveren tot een chique en degelijk overhemd. Toch praten ze gewoon onder elkaar, die meisjes, zingen een lied mee met de radio en worden aller minst opgejaagd door de band, die altijd maar door nieuwe overhem den voortbrengt, telkens weer, iedere 40 seconden een. Atelier-arbeid. De leek, die dit werk aanziet, vraagt zich af, of de meisjes geen automaat gaan worden. Een auto maat, die grijpt naar het stuk stof, dit blindelings onder de razend vlugge naaimachine duwt, 't werk er aan doet en het stof weer op de band goott voor de volgende Arbeidsvreugde en vakkennis moet daarin volgens de buiten staander niet te vinden zijn. Volgens de heer Baldwin, de be drijfsleider van dit atelier, ligt de zaak echter anders. Een meisje, dat bijv. een boord van een hemd gereed moet maken verricht verantwoordelijk werk, waar vakkennis voor nodig is. Elke naaister zal dit beamen. Door de ervaring, die zij opdoet, gaat deze handeling voortaan blik semsnel. Die snelheid verhindert helemaal de vreugde niet, die het maken van iets goeds altijd in zich bergt. Bovendien geeft die snelheid extra voordelen in het loonzakje. En waar het zo is, dat vooraf een strenge selectie op het aangeno men personeel plaats vindt en wel degelijk gekeken wordt op welke plaats en waar het betreffende meisje het beste werken kan, zijn de bezwaren, die ontegenzeggelijk aan de band-werkzaam heden ver- bónden zijn, zoveel mogelijk onder vangen. Trouwens, aldus de heer Baldwin, de stemming in ons atelier geeft blijk, dat de meisjes zich helemaal niet voelen als een soort verleng stuk van dei machine en als een soort automaat. Integendeel, ieder op haar plaats verricht verantwoordelijk werk en moet de nodige team-geest bezitten om tesamen tot één goed stuk werk te komen. Dit samenspel hoopt men in het nieuwe atelier nog beter te krijgen, wanneer daarin de banden gaan verdwijnen en men in zg. „units" gaat werken. Over de arbeidskrachten is men zeer tevreden. Tegenover Weert en de andere vestigingsplaatsen slaan de meisjes van Venray, wat presta tie betreft, heus geen slecht figuur. Er wordt ondanks dikwijls het gebrek aan krachten toch de hand gehouden aan een strenge selectie en alles wordt gedaan wat bevorderlijk is voor een goede geest onder de meisjes. Verschillende van hen worden in de gelegenheid gesteld in de tijd van de „baas" de Mater Amabilis- school te volgen en een sociale kas, waaraan ook zij zelf meewerken, helpt om moeilijkheden thuis direct te kunnen verhelpen. Van de producten kunnen de meisjes tegen verlaagde prijzen een klein aantal kopen. De lonen die verdiend worden, liggen vast, maar kunnen belangrijk stijgen door de zg. premies, welke te verdienen zijn. Een meisje van 15 jaar haalt ongeveer f 17.en een meisje van 20 kan er f 35 in de week halen. Nieuw atelier Nu gebleken is, dat de vestiging in Venray beantwoord heeft aan de verwachtingen en dat ook het meisje uit deze streken al langer hoe meer „industrie-minded" gaat worden, heeft de directie in Weert besloten het tijdelijke houten ge bouw aan de Merseloseweg defini tief te gaan verlaten en hiervoor een nieuw stenen gebouw neer te zetten. Gebr. de Vries uit Helmond, heb ben een zeer modern atelier ont worpen, dat tussen de Venrayse industriën werkelijk zal uitblinken door opzet en uitvoering. Men verwacht, dat half mei van dit nieuwe gebouw de eerste steen zal worden gelegd. De oppervlakte wordt dubbel zo groot en de verwachting is, dat ook de produktie zal worden uit gebreid. Naast overhemden zal dan ook een ander artikel gemaakt wor den, maar welk dat dit worden zal, is nog in bespreking. De oppervlakte wordt ruim 1800 m2. In de eerste week van augus tus wordt het eerste gedeelte van het nieuwe atelier in gebruik ge nomen. Het houten gebouw wordt dan zo snel mogelijk gesloopt want men hoopt voor 1958 het gehele atelier klaar te hebben. Hierbij is vooral rekening gehou den met de arbeidsvreugde van het personeel, bijv. een zeer ruime can- tine en buiten wordt een tuin aan gelegd, waar de meisjes tijdens de pauze kunnen vertoeven. De ramen worden niet geblindeerd, maar zo gemaakt, dat de meisjes ruim licht en uitzicht krijgen. Grote venster banken voor bloemen worden aan gebracht. Zo zal dan ook de N.V. Beeren in Venray, het voorbeeld van andere plaatselijke industriën gaan volgen. Al is men het over het algemeen niet eens met de plaats waar het nieuwe atelier gaat komen, toch juicht men ook deze uitbreiding toe. Een uitbreiding, die er mede toe zal bijdragen, dat de industrialisa tie van Venray verder gaat. Lang zaam maar zeker. En dat er plaats geschapen wordt, waar aan meer dere handen werk gegeven wordt, in een passende en goede omgeving. Naar ons van de zijde van het Roode Kruis afd. Venray, nog wordt medegedeeld, zullen deze zomer in de bossen van Zeist (Henry Dunant- huis) wederom vacantieweken wor den gehouden voor invaliden. Ook uit Venray zullen enige chro nische zieken en invaliden hier een vacantie aangeboden krijgen. Wist U, dat de colonneleden van het Roode Kruis de verzorging op zich nemen door in hun eigen va cantie in deze gezonde en bosrijke omgeving verplegings- en welfare- diensten te verrichten? UC UniiU gUUU *UUl UC «UlgWIUt un.llo.vil IV 'V. n v... behandeling, een naaimachine ver-1 Van de colonne Venray gaan dit der, waar zich hetzelfde weer af- jaar 7 verplegers/verpleegsters hier speelt. hun vacantie doorbrengen. Laatste verwoeste kerken herbouwd Gedurende de maand mei zullen twee herbouwde kerken door -mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, worden geconsacreerd: de kerk te Overloon op 12 mei en de kerk te Oeffeit op 19 mei Het zijn de laatste kerken aan de Maaskant, welke, door oorlogsgeweld verwoest, thans zijn herbouwd. (beter dan stomen) Dinsdag gebracht, Vrijdag terug. Marktstraat 5 Tel. 294 M bij moeilijk- PIQIPQ heden, ofwel I I voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Welchs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67. Tel. 263

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4