Henseniüs op weg naar huis.... Venray Vooruit Vlieghaven Tekort naast... overvloed Priesterfeesten in Venray. Voedselburean Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN als gevolg van de verdeeldheid. Landbouwtelling Mei 1957 Uit Peel en Maas Zaterdag 27 april 1957 No 17 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI Op nevenstaande foto ziet U de Maastrichtse beeldhouwer Rob Stul- tiëns de laatste hand leggen aan het beeld van Hensenius, zoals dat nu definitief in Venrayzal verrijzen. Dit is dan het klei-model, waar- fMM, van de mallen gemaakt zullen wor- 'V' den, die uiteindelijk vorm zullen wm geven aan het betonnen beeld, dat bij de Beton-lndustrie Nelissen al hier gegoten zal worden. Het is duidelijk, dat de beeldhou- wer zijn eerste ontwerp van de staande priester definitief terzijde heeft gesteld en hem nu zittend I voorstelt. Zijn handen gevouwen over zijn levenswerk, het boek, g waarin hij de Handelingen der Hei- ligen heeft beschreven, zit Hense- 1 nius nu als een leraarop zijn zetel. De Welstandscommissie heeft dinsdag definitief de plaats voor 't nieuwe beeld vastgesteld, 't Komt terug op 't Henseniusplein en zal in de hoek t.o. café Aarts worden opgericht. Daar wordt een bak stenen sokkel geplaatst van 1 x 15 en 1.60 ro. hoog. Het beeld zelf is 2.40 m. hoog, zodat alles bij elkaar 4 m. hoog zal worden. Tweederde van de wereld big ft honger lijden. Al is Nederland het dichtstbe volkte land van Europa, toch zal het de meesten van ons niet on bekend zijn, dat het zwaartepunt van de wereldbevolking op de oos telijke helft van de aardbol ligt. Landen als China, Japan, India en bepaalde delen van Indonesië worstelen reeds jaren met bevol kingsproblemen, die nauw verbon den zijn met de voedsel-situatie in die streken. Nederland moge dan een wors teling voeren om de meer of min dere mate van welvaart die er heerst, in vele onderontwikkelde landen woedt de honger, vooral wanneer de oogst tegenvalt. In gezaghebbende publicaties kan men lezen, dat slechts een derde van de wereldbevolking voldoende gevoed wordt. Wanneer dit mogelijk is in een volkerengemeenschap, die reeds stemmen doet opgaan voor wereld regering, dan moeten we toch even stil zijn over onze onkunde. We mogen het hoofd buigen over onze onmacht en kortzichtigheid, omdat we immers beschikken over verkeersmiddelen, die practisch elke plek op aarde voor toegang van mensen heeft ontsloten. En toch zien we geen kans met al onze organisatie-talenten de wereld-voedselvoorraden zo te ver delen, dat ieder eten kan, alhoewel we in staat moesten zijn, met be hulp van conserveermethoden als inblikken, verpakkingswijzen en vriestechniek voedsel vrij te maken van bederfkansen en het dus ver- bruiksklaar daar te brengen waar beslist honger heerst. Blikjes hondenvlees Nu weten we wel, dat niet elk volk hetzelfde voedsel nuttigt. Wij houden van rundvlees, maar laten we geen ingeblikt rundvlees gaan aanbieden ergens in centraal Cnina waar stammen wonen, die nimmer rundvlees aanraken omdat de men sen daar geen koe bij het land bouw- en trekwerk kunnen missen. In die streken wordt met veel smaak een hond verorberd. Wan neer die Chinezen ons zouden willen helpen met een blik hondenvlees zouden we ook niet dankbaar zijn. Dit probleem worat nog veel groter wapneer we bedenken dat ergens in midden-Amerika de be volking weigerde geiraportterde rijst te eten omdat deze anders van kleur was dan het product van eigen bodem. Maar ieder zal begrijpen, dat we maar al te graag deze uitzonder lijke toestanden opnoemen om daar mee te bewijzen dat we het voed selprobleem niet uit de wereld zouden kunnen helpen. Wie even nadenkt, zal moeten toegeven dat een werkelijk hongerend volk altijd bereid zal zijn tijdelijk een bepaald soort voedsel te accepteren dat elders ligt opgeslagen en waarmee de ergste nood kan worden ge lenigd. Wanneer we zien naar de tegen stelling tussen duizenden en mil joenen kilogrammen naar de mest vaalt verwezen groente in Neder land en geweldige met graan gevulde opslag plaatsen in de Ver. Staten enerzijds tegenover miljoe- nnen mensen in een ander wereld deel, dan moeten we de neiging in ons voelen opkomen om daaraan iets te doen. Nieuwe orde, lege borden. Het zijn vooral de politieke tegen stellingen in de wereld, die een op lossing van het vraagstuk verhit deren. Iets daarvan wordt ons duidelijk wanneer wü het oog rich ten naar Hongarije, waar Nederland duizenden kilo's goedgekeurde pootaardappelen naar toe had ge zonden om de daar heersende voedselschaarste mede te helpen bestrijden. De zending werd ge weigerd om dat de aardappelen ziektekiemen zouden vertonen Hier werd hulp uit politieke over wegingen vierkant geweigerd, om dat men ook daar weet hoezeer sociale onrust en haat kunnen worden opgewekt door honger. Geen mens is in staat over sa menwerking en verbroedering te filisoferen zolang hij niet heeft gegeten. Daarom is het een zaak van de eerste orde om de hulp aan onder-ontwikkelde gebieden meer te gieten in een vorm van directe bijstand in natura met daaraan verbonden een plan voor verbete ring van de plaatselijke sociale en economische toestand op langere termijn. Dit moge ons volk goed bedenken, telkens wanneer onze Staten Gene raal besteding van miljoenen aan belastinggeld moeten goedkeuren voor hulp aan minder ontwikkelde landen. Wij kunnen in veel geval len directer, sprekender en effec tiever hulp bieden op goedkopere wijze en wanneer deze hulp om welke reden ook geweigerd wordt, dan zijn er nevenmotieven in het spel die niets met het begrip hulp vragen uitstaande hebben. Honger maakt rauwe bonen zoet.... Als iemand hulp nodig heeft, wordt elke vorm daarvan geaccep teerd. Zo niet, dan is er ook geen hulp nodig. Vroegen wij soms om bepaald voedsel in de hongerwinter van 1945 Wanneer er in die maanden het reeds als voorbeeld genoemde ingeblikte hondevlees utt China was ingevoerd of uit vliegtuigen geworpen, was dit in onze grote steden zeer zeker met even veel smaak veroberd als thans een lapje biefstuk. Zolang de met veel ver nuft in het leven geroepen organi saties voor voedsel, landbouw en gezondheid, die verbonden zijn aan de Ver. Naties niet èn door de oostelijke èn door de westelijke landen als volkomen neutraal wor den geaccepteerd, zullen zij hun doel nimmer bereiken. Intussen is uit onderzoekingen gebleken, dat ook de wereldvoedsel* medaille twee zijden heeft. Want zelfs al beschikt men over het voedsel, zoals in de westelijke lan den in voldoende mate het geval is, dan blijft het een open vraag of het op de juiste wijze wordt aan gewend. Kunnen wij bijvoorbeeld er zeker van zijn dat de wijze waarop wij het brood nuttigen nl. als witbrood of bruinbrood, juist is Voorheen las men dikwijls dat wittebrood de hoogste voedsel- waarde had, thans wordt dit bak sel door velen weer afgeraden. De gehele voedingsleer staat nog in de kinderschoenen. Er komen klachten uit bepaalde delen van Engeland, waar de consumptie van verse groenten meer en meer wordt versmaad. Nu kan men de conclusie trekken, dat klachten over een goede gezondheid bij een gebrek aan vitamines uit jonge groenten vanzelfsprekend zijn. Maar zelfs die vitaminen-cultus heeft zijn grenzen. Voorkomeu beter dan genezen. Er gaan reeds stemmen op van voedseldeskundigen, die er voor waarschuwen, dat ook de vitaminen alléén de mensen niet gezond kun nen houden. Uit deze opmerkingen moge blij ken hoezeer men nog in den blinde rondtast bij het zoeken naar het juiste verband tussen voeding en gezondheid. Kan het niet zo worden gesteld, dat de medici in 't algemeen zo druk zijn met het vinden van ge neesmiddelen en -wijzen voor ziek ten en kwalen, dat ze vergeten naar middelen te zoeken om deze te voorkomen? Laat ons tot slot nog eens grijpen naar het voorbeeld van de te dikke mensen, die tientallen kwalen met zich dragen. Eigenlijk zijn zij de straf dragers van het overvoede deel van de wereld. Talloze ziekten en klachten die tijdens de „magere" oorlogs jaren uit de spreekuurverhalen van de doktoren waren verdwenen, zijn teruggekeerd, omdat zo velen de hoeveelheid te nuttigen spijzen over drijven. En waar is de eenheid der artsen te vinden, wanneer het er om gaat de normale mens een menu mee naar huis te geven, dat voor de doorsnee mens als het meest ge zonde mag gelden? Het voedselprobleem heeft twee kanten, dat van het tekort en de overvloed. Het laatste is een vraag stuk van zelfbeheersing en snobis me, het eerste blijft een tragisch product van de verdeeldheid der mensheid. Mogen we aan de vergeetachtigen en oppervlakkigen twaalf jaar na onze noodwinter nog eens vragen. Weet u het nog, wat het betekent: honger! Misschien zijn we dan één dag dankbaar voor het voorrecht van de overvloed. In een oude krant van 1919 von den we een verslag van de grootse vliegdemonstratie, welke hier op een terrein aan de Smaktse hei werd gehouden. Twee Duitse oor- logsviiegers gaven daar op een October-zondag demonstratie weg van hun kunnen en de toenmalige vei slaggever kon geen woorden genoeg vinden om de koene helden, de Duitse oorlogsvliegers Hess (nomen est omen) en Strassier te beschrijven. De ere-voorzitter van het Vlieger comité, Burgemeester van de Loo, stapte in het vliegtuig, dat nog gedeeltelijk gepantserd was en be schilderd met de Duitse oorlogs kleuren, om de eerste vlucht te maken. Dan waren de leden van het vliegercomité aan de beurt en dan de Venrayse bevolking, die door deze „Meister der Luft", na het grandioze diner wat hem was aan geboden tegen betaling van goed geld de lucht mee in werden ge nomen. Kortom, het was een geweldig feest, dat na het ongelukkig begin een zondag eerder was nameli„k een vliegtuig over de kop geslagen omdat het landingsterrein was om geploegd en had het feest niet door kunnen gaan volkomen geslaagd mocht heten. De bruidjes, welke de vliegers bloemen aanboden, hebben dat aldus het verslag nog eens dui delijk bij het afscheid verteld. Dan besluit dit verslag met de volgende merkwaardige zin: Wij vernemen, dat door het co mité, in aansluiting op deze de monstraties, nadere grote plan nen in voorbereiding worden ge nomen, waardoor Venray in de toekomst vermoedelijk in bezit zal komen van een vaste vlieg haven en dus eerlang een station zal worden van het toekomstige moderne luchtverkeer.... We moesten hieraan onwille keurig denken toen we voor de prikkeldraadversperring stonden, die het vliegveld de Peel nu voor onbescheiden blikken vrijwaart. Het vliegercomité is al lang ter ziele evenals de brave verslaggever, die zulke grote toekomstplannen voor Venray durfde dromen, veer tig jaren geleden. We hebben een vliegveld, waar aan honderden hectaren goede boerengrond is opgeofferd, waar aan millioenen zijn besteed. De voorspelling is uitgekomen. Alleen mag men zich de vraag stellen, of het nu wel een station is in het moderne luchtverkeer. Als we heel goed zijn ingelicht dan is dit vliegveld, waarop alles en alles al jaren klaarstaat precies tweemaal gebruikt. Eenmaal is er een vliegtuig op gedaald voor een hele hoge officier, die het vliegveld kwam open stellen en eenmaal Prins Bernhard, die in Zuid-Limburg niet kon landen. That's all. We zijn er helemaal niet geluk kig mee een dergelijk veld hier te hebben. Het kostte ons grond, het kostte ons geld. En dat heto.i. dan bovendien nog waardeloos ligt, zal wel aan ons gebrek aan militaire educatie en militair begrip liggen. Het enigste voordeel dat er mis- Beloken Pasen zal een feestdag zijn. Een feestdag speciaal voor de parochies Leunen en Merselo, waar van de parochieherders, de Z.Ew. Pastoors Vorstermans en Vercoulen, resp. hun 40-jarig en 25-jarig pries terfeest vieren. Door beide parochie's zijn deze feesten wekenlang voorbereid en zondag gaan de vlaggen uit. Aller eerst voor Pastoor G. Vorstermans, die in 1917 priester werd gewijd. Deze beminde parochieherder was bijna 18 jaren lang werkzaam als kapelaan in Gennep, voordat hij in september 1935 werd benoemd tot pastoor ln Ysselsteyn. Hier mocht hij mede leiding geven aan de ont wikkeling van dit Peeldorp, tot hij in 1941 werd benoemd tot opvolger van pastoor Nabben in Leunen. Pastoor Vorstermans is sindsdien werkzaam in dit kerkdorp en heeft zich daar vele vrienden gemaakt door zijn beminnelijk optreden, zijn hoge opvatting van zijn priester lijke taak en zijn bescheidenheid. Als geestelijk adviseur van ver schillende godsdienstige en sociale verenigingen, wist hij opuitsteken- de wijze leiding te geven en tal rijke initiatieven ten behoeve van de gehele Leunense gemeenschap te verwezenlijken. Vooral de uitbreiding, vernieuw ing en herstel van de Leunense parochiekerk was zijn levenswerk, waarvoor het beste niet goed ge noeg was en de bekendste kun stenaars hun medewerking ge vraagd werd. Toen het cadeau voor dit feest moest worden uitgezocht, was het weer zijn kerk, die hiervan de vruchten plukt. De opbrengst van de grote col lecte zal namelijk bestemd worden voor nieuwe paramenten, die aan de pit chtig heden in de kerk nog meer luister zullen bijzetten. Morgen zondag zal dan in een plechtige H. Mis de parochie dank zeggen, waarna de huldiging van Pastoor Vorstermans zal plaats hebben in het Boerenbondsgebouw. Hier zal de jubilaris worden toe gesproken door het Kerkbestuur en de afgevaardieden van de ver schillende verenigingen. Dat Pastoor Vorstermans oude moeder de oudste inwoonster van Venray dit feest zal kunnen meemaken" geeft een extra cachet aan deze gebeurtenis, waarop na tuurlijk ook de mensen van het Veulen niet zullen ontbreken,'die mede dank zij Pastoor Vorstermans zorg, thans een eigen rectoraat hebben. Het was immers onder zijn lei ding, dat in 1949 de eerste nieuwe kerk geen wederopbouw op het Veulen werd gebouwd, nadat op 1 aug. 1946 dit rectoraat was opgericht. Pastoor H. Vercoulen is Venlonaar van geboorte. Hij werd in 1932 priester gewijd en was 3 jaren werkzaam als kapelaan in Grevenbicht. Dan werd hij als kapelaan naar S walmen geroepen, waar hij 16 jaar werkzaam was. Als opvolger van pastoor Bodt, kwam hij in 1951 naar Merselo. Merselo is de jaren door een tamelijk gesloten dorp geweest, maar door de ontginning van de peelvlakten en de ontsluiting hier van, de aanleg van het vliegveld en betere verbindingen, meer open gelegd. Dat bracht problemen met zich, die pastoor Vercoulen niet uit de weg is gegaan. Zo richtte hij zijn speciale aan dacht op de jeugd, welke hij wist te binden in een nieuw opgericht Jong Nederland, terwijl de ouderen in de jonge boeren en boerinnen- bonden werden opgevangen. De ontsluiting van de Vredepeel bracht met zich een uitbreiding der parochie, met specifieke problemen als school- en kerkbouw. Ook hier is pastoor Vercoulen voor gegaan en dank zij zijn werk, zullen eerstdaags de kleintjes uit deze Peel hun onderwijs in een eigen intiem schooltje kunnen volgen. Pastoor Vercoulen heeft, waar het maar mogelijk was, het gods dienstig leven in zijn parochie gesti muleerd en de sociale organisaties hadden immer zijn volle aandacht. Een der hoogtepunten uit zijn pas toraat is de oprichting van een nieuwe Maria-kapel, waarvan de in zegening een groots feest was voor de gehele parochie. Hij heeft zich in die betrekkelijk korte tijd doen kennen als een goed parochieherder die openstaat voor ieder initiatief, waardoor de gees telijke en materiële belangen van de aan hem toevertrouwden kunnen worden gediend. Het is dan ook geen wonder, dat men zijn zilveren priesterfeest niet ongemerkt wil laten voorbijgaan. De parochianen hebben voor de voorbereiding van dit feest, alle moeite gedaan en zullen hem als teken van dankbaarheid een per soonlijk cadeau aanbieden, met daar naast nog een behoorlijkesom gelds voor zijn kerk. De feestdag zal geopend worden met een plechtige H. Mis en in de namiddag zal er een plechtig lof zijn. Daarna is de officiële huldiging in het jeugdhuis van Merselo, waar de jubilaris zal worden toegespro ken door het kerkbestuur en af vaardigingen van Merselose ver enigingen. schien uit te halen is, is het her stel van de Vredepeel-weg, die voor de aanleg van dit veld kapot gereden is. Maar als we de grond tellen, die we daarmede kwijt ge worden zijn, is het wel een bar dure weg.... Geef ons dan maar liever dat oude vliegfeest. U hebt het waarschijnlijk wel ge hoord, hoe we de afgelopen Paas dagen veel bezoek gehad hebben van Duitsers, hoe elders in het land de hotels en pensions overvol waren en hoe ook in deze contreien de duitse nummerplaten dikwijls in de meerderheid waren. Waarschijnlijk bent ook U een van de talrijk velen geweest aan wie Duitsers de weg gevraagd hebben nach dem Friedhof, nach Oveiloon.... of nach elders. En mis schien hebt U ook gedacht dat het toch wel eens tijd wordt dat we hier op de een of andere wijze een vreemdelingenverkeer krijgen, om deze mensen, die er komende maanden ongetwijfeld weer hon derden en honderden gaan komen, ook in ons Venray, voort te helpen. Misschien dat U dan denkt aan de subsidie, die dit jaar voor het eerst weer op de begroting stond voor dit doel en waarvoor een van de raadsleden hartelijk dank zegde. Voor de subsidie dan, maar wat er mee gebeurd is, daar moeten we naar raden. We kunnen het heel kort en bondig zeggen. De feiten liggen voor iedereen ter controle. Venray bezit een kerkhof. Een Duits kerk hof, waar ontelbare vele Duitsers begraven liggen. Duitsers, die fa milie hebben, vrienden en kennis sen. Een bezoek aan dit kerkhof brengt voordelen mee voor Venray. Niet alleen voor hotelhouders, niet alleen voor middenstanders, maar voor iedereen. De mogelijkheden die hierin zitten worden niet benut. Venray ligt betrekkelijk dicht bij de grens. We zien de wagens van het Engelse vliegveld nabij Well al langer hoe meer verschijnen, we kunnen ook de Kaffee-farhten weer tegemoet zien. De mogelijkheden, die hierin kunnen zitten, worden niet benut. We hebben pracht natuurschoon, we hebben een pracht kerk, we hebben verschillende dingen, die een toerist aantrekken, indien hij ze kent. Maar niemand kent ze, omdat er geen aandacht op geves tigd wordt. We kunnen zo door blijven gaan, we kunnen daar lang en breed over praten, maar we moeten daden stellen. Hier zal iets moeten gebeuren, willen we ons later niet de grootste verwijten maken. Slapen we verder of doen we wat. Laat men desnoods op hoog niveau dat eens proberen uit te maken. eenieder die wordt opgeroepen zal medewerken om ook de komende Inventarisatie zo goed mogelijk te doen verlopen. De zitdagen zijn als volgt: 2 mei Oostrum café Camps van 8.30—13.00 uur. 2 mei café Vos, Halfweg van 1417.00 uur. 3 mei Ysselsteyn, Boerenbond van 8—17.00 uur. 4 mei Heide, café Nellen van 8.30—13.00 uur 6 mei Leunen, café A. Martens van 8.3017.00 uur. 7 mei Blitterswijck, café de Swart van 8.3016.30 uur 8 mei Castenray, café Kuipers van 813.00 uur. 8 mei Veulen, café van Ga^selt van 13 3017.00 uur. 9 mei Oirlo, café Spierings van 8 3017.00 uur 9 mei Klein Oirlo café Verheyen van 13.00—17.00 uur 10 mei Wanssum, café Poels van 8—17.00 uur. 10 mei Geysteren, café Baltussen, van 8—12.00 uur. 10 mei Smakt, café Nellen van 13.30—16.00 uur. 11 mei Venray, café Lamers van 8.30—15.00 uur. 13 mei Merselo, café H. Arts van 815.00 uur. 13 mei Vredepeel, Jenniskens K 32 van 16.0018.00 uur. 14 mei, Venray, café Lamers van 8.30—16.00 uur. De P.B.H., H. Emonts. Henseniusplein 7 Telefoon 416 In de loop van de maand mei zal wederom de jaarlijkse landbouwtel ling gehouden worden. Het doel van deze telling is ten behoeve van de Nederlandse Land bouw (binnenlands gebruik en ex port) een zo volledig mogelijk over zicht te verkrijgen van de opper vlakte en het gebruik van de grond, geteelde gewassen, de land- en tuinbouwtrekkers en de grootte van de veestapel. Voor de land-tuinbouw en vee houderij in het algemeen, alsmede voor eike landbouwer of tuinder persoonlijk is deze telling van groot belang. V.xn de gevraagde gegevens wordt slechts een vertrouwelijk gebruik gemaakt en in geen geval worden deze voor fiscale doeleinden (be lastingen) gebruikt. Elke geregistreerde zal een op roepingsformulier worden toege zonden, waarop men de gegevens het best thuis kan invullen, dan behoeft niemand op de zitdag lang te wachten. Van 2 tot en met 14 mei is het Kantoor te Venray alleen op zater dag geopend, de andere dagen kan men op ondervermelde zitdagen terecht, evenals in het verleden vertrouwen wij dat ook ditmaal van 29 april 1911 De Mariavereniging herdenkt op 23 april haar 3-jarig bestaan. Pater Borromeus de Greeve hield de feestrede over drankbestrijding als liefdewerk en vrouwenwerk. De heer E. Messemaeckers hield een lezing voor de leden van de ymkersbond. D.O.S. verloor bij een contra- bezoek aan de Gochse voetbalclub met 13. van 27 april 1912 Mère Hyacinth (Mej. Berden) vierde op 21 april haar diamanten kloosterfeest op Jerusalem. De collecte voor de Emma- bloem bracht f 45.op. 26 april werd het bouwen van een Patronaat in de Paters- straat aanbesteed. Inschrijvers waren: G. Ambrosius f 25805. Gebr. Oudenhoven f 22900. Th. Pouwels en W. Wijnhoven f 20960. L. Wijnhoven f 20900. Mej. Josephine Leijerzaph verplaatst haar zaak van de Grote straat naar de Schoolstraat. van 26 april 1913 De Maria-congregatie ging haar 50-jarige bedevaart naar Oos trum herdenken. Tot kerkmeester te Oostrum werd benoemd in plaats van de heer Antoon Loonen, diens zoon Willem Loonen. van 27 april 1917 Tot afgevaardigden van de Volksbond naar de Katholiekendag te Maastricht op Pinkstermaandag werden gekozen de heren P. Schols en P. Simons. - Als een bewijs, dat hier nog al wat aan de kippenhouderij ge daan wordt, blijkt hieruit, dat bij de laatste uitbetaling een der leden van de vereniging Leunen-Heide f 180.ontving voor geleverde eieren in één maand Nieuws uit Venray en Omgeving Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op de verjaardag van H.M. de Koningin, welke op 30 april 1957 wordt gevierd alle gemeentediensten de gehele dag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Venray, 24 april 1957. Geslaagd De heer P. J. J. Philipsen uit Venray, slaagde te Wageningen aan de Landbouwschool voor het in genieurs-examen Nederlandse Land bouw. Op het te Venlo gehouden examen, slaagden voor het diploma gymnastiekleidster resp. -leider, mej. M. Verbeek en de heer P. Janssen alhier. St. Jorisvierlng Dinsdag vierden de verkenners en Welpen van de beide parochies uit de kom van Venray het feest van St. Joris. Voor de 6e maal werd deze feest dag ingezet met een openlucht H. Mis in het St. Joriskapelletje op het Desselke. De plechtige H. Mis werd opge-

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1