APPELS Kantoorruimte SPORT Groene Kruis K.A.J. Venray K.A.V. afd. Venray BROADWAY NYLONS APPELS inscharen van vee flink meisje Café Halfweg A.J.L. Vos Glazenwasserij Schoonmaakbedrijf „DE LELIE" transportarbeider Aspergesteker kantoorbediende Slagprq J. COEYDERS Hypotheken 4V2 Paardenverzekering Elders in dit blad staat ver meld dat er Witte donder dag zitting is van het con sultatiebureau voor kleuters Dit gaat niet door en is er dus geen consultatiebureau GESLAAGD Voor het diploma lasser, slaagde te Venray o.a. Jan Sijbers, Merse- loseweg, Versleijen, Oostrum, van Els en Franken uit Wanssum en Crooymans uit Overloon. Te Venlo slaagden voor het praktijkdiploma machineschrijven de dames: A. Jeurissen Langstraat en N. Weys te Leunen. MEMISA-ACTIE De Memisa-actie, waarbij vooral om verbandstoffen gevraagd is voor de missiën is in Venray prima ver lopen. Ongeveer 10 km. verband heelt men voor de Limburgse priesters in de missie klaar kun nen maken, terwijl aan giften ruim f 650.is binnengekomen. Zou men deze actie vergeten zijn, dan kunnen komende week nog giften bezorgd worden bij Mevr. Janssen-Westen, Bongerdstraat 3. Verband kan wegens de ver zending niet meer - aangenomen worden. Ongeluk Bij een nieuwbouw te Boxmeer viel de timmerman S. uit Venray in de kelder. Met een ontwrichtte schouder werd hij naar huls ge bracht. Werelddag der H. Kindsheid Zaterdag vóór Hemelvaartsdag wordt in heel Nederland de We- reldag der H. Kindsheid gevierd. De Paus vraagt dat alle kinderen op die dag extra goed bidden in de H. Mis en de H. Communie op dragen voor de arme heidenkinde ren. En dat ze ook van hun eigen gespaarde snoepcentjes edelmoedig afstaan voor het steunen van het missiewerk. Het zal ook veel van de ouders afhangen of de kinderen ook werkelijk hiervoor sparen om dat geld dan op de Kindsheiddag aan Jezus aan te bieden voor de Missie. De zakjes voor die spaar centen voor de Missie zullen nog worden meegegeven op school. Er zal op die dag voor de kin deren natuurlijk ook iets prettigs te doen zijn, en wel een heel mooie film, waar ze wel iets (25 cent) voor moeten betalen. En 8 dagen daarna zal de grote kindsheidop tocht in Venray zijn. PATRONAAT Kampactie Sinds enige weken werkt 't pa tronaat in deze groepen. De jongste groep van 1213 jaar komt bij elkaar op zondagmorgen 10 uur. De middengroep op zondagavond van 5—7 uur. Tot deze groep be horen de jongens van 1314 jaar. Zoals op onze oudersavond afge sproken was, zijn wij begonnen met een spaaractie voor het grote zomer- bivak. De leden sparen 25 cent per week. Wij sporen de leden aan om zich alsnog op te geven en mee te sparen. Denkt er zaterdag en zon dag aan. Nu wij de zomer tegemoet gaan wijzen wij de leden er op, dat zij toch trouw op de bijeenkomsten ver wacht worden. Want als het mooi weer is trekken wij er op uit, maar alleen met trouwe leden. Dus jongens, komt regelmatig. Wij hopen, dat de ouders dit ook stimuleren. LEUNEN. De R.K. Boerinnen- bond te Leunen, heeft besloten op 29 Juni een uitstapje te maken per autobus door de Eifel en naar Keulen. De dames kunnen zich voor deelname nog opgeven bij een der bestuursleden. Cursus paardengebruik. Te Ysselsteyn had de eindles plaats van de cursus in paarden gebruik, die werd gegeven op ini tiatief van Jonge Boeren, onder auspiciën van de Ruiterclub „De Peeldraver". Het betreft hier het vaardigheids- diploma, o.a. de omgang met het paard, leidselvoering langs de weg, begrip voor het paard en de juiste beteugeling. Dit diploma is ingesteld door de afd. Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw. De geslaagden waren: F. van de Weijer, J. Jaspers, J. Donders, L. Janssen, L. Marcellis, P. Janssen, M. van de Ven, J. Wismans, H. van As, L. Smits en L. van Hoof. Noord-Limburgse paardenfokdag Op dinsdag 9 jullzal de jaarlijkse Noord-Limburgse paardenfokdag te Horst, worden gehouden. Daar er de laatste jaren nieuwe aanwinsten in de paardenfokkerij zijn geboekt, verwacht men, dat de a.s. fokdag grote belangstelling zal krijgen. Pastoor Janssen verlaat America De Zeereerwaarde heer Janssen, die meer dan twintig jaren als pas toor te America werkzaam was, zal begin mei zijn functie wegens ge zondheidsredenen neerleggen. Venlo leent 1 miljoen gulden De gemeente Venlo is erin ge slaagd een vaste geldlening te slui ten met de Rijk postspaarbank tegen een rente van 4.5 procent. De raad heeft er Woensdagavond zijn goedkeuring aan gehecht. Bier vijf cent duurder De brouwerijen zullen de bierprij zen met ingang van 29 april ver hogen. Deze nieuwe prijzen leiden tot verkoopprijzen per glas, die 5 cent hoger liggen, dan het vroegere peil. Uit het overleg met de minister van Economische Zaken is gebleken, dat tegen zodanige verhoging geen bezwaar bestaat, doch dat dit uit drukkelijk niet geldt voor de Horeca bedrijven, die in anticipatie van de komende prijsstijging reeds tot prijsverhoging zijn overgegaan. f 50,voor een aardbei De fa. de Jong, groente-eroot- handel te Venlo, kocht aldaar Woens dag een aardbei op de veiling voor f 50. De opbrengst was bestemd voor het kindertehuis „Nazareth", te Venlo. Van trap gevallen en gedood Toen de 21-jarige J. van H. in zijn ouderlijke woning aan de Spoor straat te Tegelen nogal wat gehaast de trap wilde afgaan, omdat hij de telefoon hoorde bellen, is hij ver moedelijk op de overloop gestrui keld, van de trap gevallen en tegen een potkacheltje terechtgekomen dat in de gang stond. Hier heeft hij een uur gelegen, totdat hij werd gevonden door zijn ouders, die van een ouderavond thuiskwamen. In het ziekenhuis is het slacht offer even later overleden. Straaljager verongelukt Maandag is ongeveer acht kilo meter ten oosten van Grave, een Thunderstreak-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht veronge lukt. De bestuurder van het een persoons-toestel is om het leven gekomen. Het is de twintigjarige ongehuwde sergeant-vlieger W. Mo lenaar uit Medemblik. Duitsers en Fransen binnenkort op persoonsbewijs naar Nederland Binnenkort is een regeling te ver wachten, waarbij het aan toeristen uit de Westduitse bondsrepubliek Frankrijk zal zijn toegestaan zonder paspoort de Nederlandse grens te overschrijden. Zy zullen voor een bezoek aan ons land, indien het niet langer duurt dan drie maanden, slechts een persoonsbewijs moeten kunnen tonen. Meer toezicht op loterijen De minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie vragen in 'n circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht voor de loterywet. Zij achten in het algemeen een concen tratie van loterijen voor een gelijk gericht doel op het ogenblik oppor tuun. Ook de gemeentebesturen kunnen op dit gebied bijdragen tot een zekere planning. Daardoor wordt het publiek gevrijwaard voor een teveel aan concurrerende in stellingen. Tevens wordt aan de gemeente besturen gevraagd, na te gaan, in hoeverre het inschakelen van een advies- of een reclamebureau finan cieel belang heeft bij het welslagen van de loterij. De looptijd van de loterij dient zoveel mogelijk te worden bekort. Zes maanden lijkt de ministers vol doende. Bij winkelweek-loterijen moeten de loten tegen de genoemde kost prijs beschikbaar zijn op de door de burgemeester aan te wijzen plaatsen. Die mogelijkheid moet duidelijk onder de aandacht van het publiek gebracht worden. Duitse chauffeurs willen de doodstraf West-duitse taxichauffeurs, die een bijeenkomst van hun vakbond te Bonn bijwoonden, hebben de eis hesteld, dat de doodstraf in West- Duitsland weer van kracht zal wor den verklaard. Aanleiding hiertoe is het feit, dat sinds 1950 duizend aanslagen op leden van hun gilde zijn gepleegd, hetgeen in 150 gevallen tot de dood van de aangevallenen leidde. De taxichauffeurs hebben ver klaard in geheel West-Duitsland een uur te zullen staken, indien hun eis niet wordt ingewilligd. VRIJHEID Een zelfbedieningsbedrijf in Am sterdam is dezer dagen gedwongen de prijs van de bekende merken margarine met twee cent per pakje te verhogen, Het bedrijf kon die twee cent verwaarlozen door de zelfbediening, maar er is nu een maal een prijsbinding en dus moet de ondernemer die twee cent, ten nadele van het publiek, maar in ae zak steken, zo schrijft Skopus in de Periscoopjes van de Nieuwe Limburg en vervolgt dan: Een waardig pendant hiervan is het vonnis van de Economische Rechter te Roermond, waarbij een metselaar uit Haelen tot een geld boete is veroordeeld, wegens hulp bij het metselen van een muurtje van een buurman uit vrienden dienstzonder aannemer! We kunnen nu wel allerlei theo- riën opzetten, beschikkingen en verordeningen te voorschijn halen, maar al het water van de zee wast niet het absurde weg, dat het met de vrijheid van het individu in ons lieve landje toch maar voor een groot stuk gedaan is! Sofns vraag je jezelf wel eens af wat dat voor vrijheid is, waarvoor nu zo lang en zo hevig gevochten is en waarvoor velen zelfs hun leven geofferd hebben. De conclusie, welke uit het Hae- lense geval te trekken is, kan geen andere zijn, dan dat het hoogst gevaarlijk is vriendendiensten te bewijzen in de eigen branche. Wanneer een buurman, die kan toorbediende is, een buurman, die gasfitter is, by het metselen van een muurtje zou helpen, kraaide geen haan ernaar! Intussen wat moet er op de duur van al die kleine karweitjes aan huizen en eigendommen terecht komen, wanneer men daarvoor niet alleen hoge uurlonen plus sociale lasten, maar bovendien nog een aannemer moet betalen! Afgezien van het feit, dat men in verschillende gemeenten als het ware op de knieën moet liggen om een peuterig karweitje gedaan te krijgen. We beginnen zo langzamerhand overal tegen de prikkeldraad van het geestelijke concentratiekamp op te kijken! Maandag en vrijdag niet zaaien FOLKLORE ROND DE ZAAITIJD Voor jaarstijd is zaaitijd. Daverend denderen de machines over de ak kers, om het graan te strooien in de voren. Deze handeling, het zaaien is in onze moderne tijd al goeddeels gemechaniseerd. Hoe romantisch was de aanblik van een zaaiende boer, die met re gelmatige en ritmisch armgezwaai de goudon korrels liet regenen in de toebereide aarde. Voor de handeling begint, slaat de boer een kruis, werpt kruise- lins enkele hoeveelheden zaad daar heen en prevelt een schietgebed. Hoog worden enkele korrels opge worpen. Hoger naarmate hij de oogst hoger wenst. Ook heeft hij van tevoren de ka lender bestudeerd. De juiste dag voor de uitzaai moet gevonden wor den. Er zijn dagen, waarop zaaien geen oogst zou leveren. Speciaal enkele maandagen zijn niet geëi gend voor deze landbouwwerkzaam- heden. Maar wie zal nauwkeurig deze dagen weten aan te wijzen? Daarom vindt hij het veiligst op een andere dag te zaaien. Behalve op maandag is het zaaien ook niet gewenst op vrijdag. Dit is de dag van Christus sterven. Wel op Goede Vrijdag, dit is de speciale ,vlaszaai-dag". Ook de maan speelt bij het zaaien een belangrijke rol. Zaai nooit bij nieuwe maan. Verschillende pro- dukten zullen dan wel weelderig opgroeien, maar geen vruchten leveren, terwijl andere armetierig zullen blijven of zullen doorschieten. April is de beste maand voor het zaaien van klaver. Bonen legt men nooit voor 25 april (Sint markus), en nooit na 10 mei (St Job). De boer noemt deze heilige dan ook de „boneman". Zo kan men in juli nog koolra pen planten. In tegenstelling met andere gewassen, wordt deze dicht opeen gezet, want het volksgeloof wil van elk groepje van drie plan ten er een reserveren voor de Heer, een voor de baas en een voor de haas. Verschillende twee-jarige planten kunnen gezaaid worden tussen 15 augustus (Maria Hemelvaart) en 8 September, Doch de laatste sep- temberweek zal het zaaien geen resultaat opleveren, omdat dan de korrels uit de grond „springen". Geen wonder, dat de boer daar om tot 3oktober St. Frans) wacht! S.V.V.-nieuws Het inderdaad sterkere Blerick had zondag j.l., aan een verzwakt eerste elftal een gemakkelijke prooi. Door het uitvallen van de keeper en de linksbuiten, werd het verband in de ploeg zodanig, dat er weinig productiefs te voorschijn kwam. Voeg daarbij, dat Blerick zondag over geluk niet had te klagen, ter wijl van Venray bijna niets lukte, dan is de 3—1 nederlaag wel ver klaarbaar, al zijn en blijven het twee kostbare puntjes. Dat de wedstrijd zelf nu bepaald spannend was kan moeilijk gezegd worden. Het was over het algemeen een tamelijk saaie partij, waarin weinig spectaculaire dingen te zien gegeven werden. Het tweede was zondag vrij en moet nu naar Blerick. Deze wed strijd is zeer belangrijk, omdat bij winnen de tweede plaats practisch zeker is, omdat Irene zondag ver loren heeft. En is er nog wat meer geluk, dan komt het tweede gelijk te staan met Wilhelmina, de kop loper. Dus, deze wedstrijd is zeker wat extra inspanning waard. Het derde speelde in een aan trekkelijke wedstrijd, waarin hard werd gewerkt, Hegelsom uit de bekercompetitie met een 5—1 over winning. De deur voor de vierde ronde staat dus open. Voor zondag staat om 12 uur een thuiswedstrijd op het programma tegen Arcen. Dit is dan een competitiewedstrijd. Het vierde moet ook weer aan het werk en speelt om half 3 de eerste wedstrijd van het kring- tournooi tegen Melderslo, waarbij hen alle succes zij toegewenst. M.H.C.V.-nieuws Aangezien de wedstrijd van de heren tegen Heerlen II geen door gang vond, was alleen 't 2e heren- elftal van M.H.C.V. in aktie en wel, tegen elftal van 't Missiehuis van de paters S.V.D. in Deume. Met —0 werd er gezegevierd. Het eerste herenelftal benut haar competitieloze zondag door 'n wed strijd in Roermond te spelen tegen 'n elftal van de R.H.C. „Concordia". P.D.V. de Zwaluw Africhten 2e tour. 25 april inzetten 24 april 2021 u. 30 april inzetten 19 april 20—21 u. 7 mei inzetten 6 mei 2021 uur. Personen achter met contributie mogen zaterdag a.s. geen duiven zetten. Hedenavond inkorven van 5.307 u. Bnrgerljjke StandVenray van 5 t/m 11 april 1957 GEBOREN: v. d. Hulst Adrianus, Leunen K 3a Bonants Petrus, Pr. Beatrixstr. 18 Rutten Peter, Jan Hensenstraat 2 Spreeuwenberg Gertruda, Heidse Peelweg 2a Duijkers Martinus, Castenray G 35a Pingen Maria, Pr. Bernhardstr. 49 Franssen Jacobus, Vierlingsbeek Franssen Wilhelmina, Vergeldt Petronella, Timmerm.w. 1 Classens Petrus, Oirlo C 82 Volleberg Hendrina, Spurkterweg 1 van Rhee Johanna, Oirlo E 82a Swaghoven Joseph, St. Odastraat8 Muyzers Henricus, Merselo M 12c de Wit Leo, Timmermannsweg 3 Janssen Hendrika, Leunen K 5 OVERLEDEN: Goorts Marinus, echtgenoot van van Hoff M. M., 57 jr, Veltum M 73. ONDERTROUWD: Wijnhoven, Herman J.M., 21 jr, militair te Horst, Broekhuizerdijklc en Peeters, Wilhelmina J.J., 19 jr, Langeweg 64 van Els, Johan A., 25 jr, beton werker, Maasheseweg 35 en van den Borst, Antonetta Th., 23 jr, Maas heseweg 39b Poels, Karei H., 25 jr, metselaar, Wanssum, Krekelkamp 2 en Jans sen, Antonia J.M,27 jr, Oostrum C39 Vorstenbos, Jan A.L., 27 jr, tim merman te Horst, Spagnumweg 1 en Bonants, Gertruda A.F., 22 jr, Gasstraat 16a Philipsen, Hubert G., 27 jr, tuin der, te Venlo Nw Goltenweg 46 en Voermans, Elisabeth L.M., 25 jr, Hoogriebroek G 40 Gielens, Jan G., 29 jr magazijnb., Heide L 36b en Fleurkens, Petro nella A., 27 jr, Veulen H 42a GETROUWD: Janssen Petrus H-, 25 jr, landb., Wanssum en Rutten Adeleida, 21 jr, Venray. AD VERTEN TIEN Hedenavond 8 uur jaarvergade ring in het K.A.J. lokaal. Bestuursverkiezing. dankt allen die ons steunden door het schenken van een prijsje of iets dergelijks voor onze feest ver gadering van 28 maart jl. HET BESTUUR een pracht overhemd keurig model en van solied poplin 9.10 Zelfbinders, Knopdassen, Strikjes modernste dessins Enorme keurcollectie v. heren en jongeheren 1.25 1.95 2.95 3 95 Laagste vaste prijzen zonder willekeurige lok-kortingen. Het meest zekerste directe voordeel. Textielhandel naast Raadhuis Hofstraat PALTHE Agentuur TE KOOP een weistfhot J. van Keysteren, Vredepeel K 14 De merkkous welke men Dltjft navragen. 2.25 3.35 3.75 SUCCES Nylons 3.25 2 paar 5.75 Textielhandel Hofstraat naast Raadhuis PALTHE agentuur Op donderdag 25 april a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders Jacobus Hendriks en Regina Janssen de dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaren in de echt werden verbonden. Dat God hen nog lang moge spa ren is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Venray, Maasheseweg 21. Dagadres: Café Buitenlust. Gelegenheid tot feliciteren van 1—2 uur VERLOOFD Nelie Persoon en Henk Smits ,Ons Doel", Dijkweg 133 Honselersdijk Den Haag le Paasdag 1957 Mia Peters Bert Hesen berichten, mede namens wederzijdse ouders, dat zij elkander het H. Sa crament van het Huwelijk hopen toe te dienen op woensdag 24 april om 10 uur in de parochiekerk van de H. Gertrudis te Oirlo, waarna tot hun intentie een plechtige H. Mis wordt opgedragen. Oirlo E 39 Horst, Kranestraat 6 Dag- en toekomstig adres „Wilgert" Horst Gelegenheid tot feliciteren 1.30 2 30 uur. Te koop grote partij pullen 8-13 wk. en toom zware biggen A. Claessens, Heidsepeelweg 1 Ysselsteyn TE KOOP 50 are asperges, Cormick 2scharige rondgaande ploeg voor tractor, in prima staat, 12 biggen. L. Janssen, Peelweg 5, Ysselsteyn Te koop gevraagd step op luchtbanden H. Hermans, Pr. Marijkestraat 3 Gelegenheid tot Kind. Thissen, Lorbaan H 36a Veulen, Tel. 927. Flink dagmeisje gevraagd voor direct. Hotel De Zwaan. GEVRAAGD voor 1 mei a.s. voor dag en nacht. Mevrouw van Wylick, Spoor straat 2, Venlo, Op 16 april a.s. hopen onze ge liefde ouders en grootouders Willem Jenniskens en Regina Rongen hun 50jarige echtvereniging te her denken. Dat God hen nog lang moge spa ren, hopen hun dankbare kinderen en kleinkinderen Venray, Deurneseweg 15. Het feest zal gevierd worden op zaterdag 4 mei. Op 25 april a.s. hopen onze ge liefde ouders J. Raedts en G. Raedts-Verhees hun zilveren huwelijksfeest te vie ren. Uit dankbaarheid zal om 9.30 uur een H. Mis worden opgedragen in de parochiekerk. Hun dankbare kinderen Oostrum, april 1957. Dagadres Gemeenschapshuis, Oostrum. Gelegenheid tot felicite ren van 12.3013.30 u. Op woensdag 24 april a.s. hopen lievp ouders Martien Hagens en Nella Reintjes hun 25jarig huwelijksfeest te vieren. Op d.e dag wordt om 10 uur in de St. Antoniuskerk te Veulen een plechtige Hoogmis tot dankzegging opgedragen. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wens van hun dankbare kinderen Gerrit, Dora, Anny, Truus, Jo, Jan. Dagadres: zaal v. Gassel, Veulen Dankbetuiging Allen, die mij bij mijn gouden )riesterfeest schriftelijk of monde- ing hun gelukwensen hebben aan geboden, welke wensen zeer zeker met een hartelijk gebed vergezeld gingen, betuig ik mijn oprechte dank. God zegeneu allen. P. Gelasius Wismans O.F.M. Hiermede bericht ondergeteken de dat hij zijn heeft overgedragen aan A. J. L. VOS. Met dank voor het genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvol ger gaarne aan. P.J. van Arsen In aansluiting op aan boven staande, beveel ik mij beleefd in aller gunst aan. Calé Halfweg Stationsweg Kippenhouders, ent uw kippen tegen diphterie en pokken met de beste entstof Nodiphterit-Habe Zie beschrijving op de laatste pag. van Boer en Tuinder van 5 april. Verder alle geneesmiddelen voor pluimvee en grootvee. M. MUYSERS Langstraat 28 Tel. 756 TE KOOP toom biggen P. Theunissen, Overbroek K 113 Prinses Marijkestraat 20 Steeds tot uw dienst. Voor terstond gevraagd net meisje als hulp in de huishouding voor d. of d. en n. Dame «kap «?alon Kennis, Grote straat 34, Tel. 437. GEVRAAGD voor het lossen en laden van auto's Liefst in het bezit van een rij bewijs voor vrachtwagen. Gebr. Martens, Bouwmaterialen, Venray. Net dagmeisje biedt zich aan als hulp in de huis houding. Adres bureau dezer. gevraagd. J. Bouten, Hiept. ZUIVELFABRIEK vraagt voor terstond (mnl. of vrl.) Aanmelden ten kantore der fa briek. GEVRAAGD hulp bij vrachtwagen Houthandel Gebr. Janssen, Patersstraat 35 gevraagd Brieven met opgave van prijs aan Kantoor N.V. Grontmjj Prinses Irenestraat 20 Onze reclame Droogworst 100 gr. 45, 250 gr. 110 Gekookt spek 100 gr. 35, 250 gr. 85 Zure zult 500 gr. 40 Vrijdag en Zaterdag Varkensbraadworst 500 gram 1.40 onder gunstige voorwaarden be schikbaar op woonhuizen, bedrijfs panden, landbouwbedrijven en -gronden. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder nr. 333 bureau van dit blad. Onderlinge VENRAY Premiebetaling zondag 14 april van 1112 uur te Castenray bij L. van Rhee. Premie bedraagt l1/» pet. TE KOOP een in prima staat verkerende kinderwagen Langeweg 55. Gelegenheid tot inscharen v. 2 stuks weivee J. Joosten, C 19, Oostrum.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 2