DE GRUYTER De verliezer wint U let toch allereerst op KWALITEIT... HET TWEEDE PAK vwi halvepn£$ %-aettrp^en\ of jaagt U alleen naar lage prijzen? De politierechter oordeelt Iloe warm het was en hoe nat Premieregeling voor het schieten van duiven. Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige. Zoals-reeds gezegd is, maakt de politierechter ook dit jaar weer ge bruik van de raadszaal van ons gemeenthuis om de zondaren van het Noord-Limburgse land te be rechten. Als ouverture had hij ditmaal een rol van liefst 45 mensen, waarvan het grootste gedeelte gesnapt was, al zwierende over 's Heren wegen onder invloed van geestrijk vocht. In bonte rij trokken dronken fiet sers, bromfiets- of scooterberijders langs het tribunaal, waar ditmaal de Officier geen fraaie brief jes uit reikte, als vorige jaren, maar zwaar dere straffen ei-te, omdat wel bleek, dat het percentage dronkelappen eerder stijgende dan dalende was. En het zal omlaag, aldus de Offi cier, wil men niet geconfronteerd worden met nog meer ongelukken in het snelverkeer. Men zij dus ge waarschuwd. De nieuwe tarieven zijn ongeveer: dronken op fiets of brommer, voor de eerste maal f 30, moet er een getuige bij komen of verschijnt de verdachte zelf niet, dan kan men op f 40 rekenen. Is men echter Duitser, dan wor den geen geldboeten meer geheven, dan wordt het achter elkaar 8 dagen brommen. Men schijnt met het af rekenen te veel moeilijkheden onder vonden te hebben. Komt men voor de tweede keer voor hetzelfde akkevietje, dan moet men al sterk in zijn schoenen staan om er met f 50 af te komen, maar gewoonlijk staan de deuren van Roermond dan al uitnodigend open. En dronken in een auto is hele maal gevaarlijk. Niet alleen voor het snelverkeer, maar ook voor het rijbewijs, dat mee genomen wordt en dat men dan voorlopig nog niet terug heeft. Bovendien gaat men zelf ook nog de bak in en 't minste Is veertien dagen. Is men ongelukkigerwijze nog Duitser, dan kan men rustig op een maand rekenen. Men schijnt tegen dronken duitsers inderdaad wat te hebben. Het was dan ook geen wonder, dat, toen de zitting afge lopen was (een zitting van ruim 2 uur) bijna f 1.000,aan boetes was opgelegd. Zo, dat hier het mes aan verschillende kanten snijdt. Eerstens verdient het Rijk aan accijns en omzetbelasting, en is de drank dan in de man, dan komt dezelfde Staat nog eens extra be lasting eisen. Maar al met al, weet U, dat het feest weer begonnen is en aan de ouverture te merken, zal het beste bier en de onversnede oude een ruim aandeel hebben in het doen en laten van de politierechter in Venray. is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshandelingen; b. Is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen: c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisatie: e. Is overleden of wordt vermist tengevolge van het plegen van ac tief verzet; f. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzet; g. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g. be doeld, heeft ondergaan en als ge volg van de daarbij ontstane ont beringen, na terugkeer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder o van het Vaarplichtbesluit 1942. i. is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshandelingen; j. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Formulieren voor het doen van de aanvrage om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige op grond van een der bovengenoemde redenen, zijn verkrijgbaar ter ge meente-secretarie, afdeling II. De aanvrage moet plaats hebben vóór 15 april 1957. Venray, 30 maart 1957. Ter bestrijding van schade, ver oorzaakt door houtduiven aan de landbouw, wordt ook dit jaar een premie beschikbaar gesteld voor het schieten van deze duiven. De regeling is ingegaan op 1 april 1957. De premie bedraagt f 0,75 per volwassen geschoten houtduif. Voor de uitkering komen in aan merking de houders van een jacht akte en de houders van een vergun ning ex-artikel 53 van de Jachtwet. Ook dit jaar zal de uitkering geschieden door de provinciale voed- selcommissarissen. Ingeleverd dienen te worden de rechtervleugel en de rechterpoot van de geschoten duiven. De premieregeling geldt tot nadere aankondiging. Na Duitsland bewijst thans Egypte dat het tegenwoordiger lonender is de oorlog te verliezen dan te win nen. Met de air van een triomfan telijke overwinnaar stelt dictator Nasser zijn eisen. En het heeft er alles van weg, dat de Ver. Naties voor zijn eisen volkomen door de knieën gaan. Het plan van Hammerskjöld, secretaris-generaal der V.N., inzake het Suezkanaal, waarmee Nasser accoord gaat, houdt de erkenning van de V.N. in, dat het Kanaal niet langer Internationaal is doch alleen van Egypte. Dit is wel radicaal verschillend van vorig jaar, toen de V.N. nog aan een zekere Intemationaliteit vasthielden. Dit betekent, dat Nas ser het in het Suezkanaal alleen voor het zeggen heeft. Voor het onderhoud ervan zou Egypte dan wel bereid zijn een ge deelte der tolgelden op de rekening der Ver. Naties te storten. Het accoord, waartegen Engeland en Frankrijk zich reeds hebben uit gesproken, is voor een aanzienlijk deel gebaseerd op het vertrouwen der Verenigde Staten van Noord - Amerika, dat Nasser wel een „zoete jongen" zal zijn nu hij zover zijn zin heeft gekregen. Amerika hoopt tevens door zijn welwillendheid ten aanzien van de Arabische wereld voldoende good will te hebben gekweekt om verdere ontsporingen in die gebieden te voorkomen. Het accoord van Hammerskjöld met Nasser regelt echter niet het belangrijkste probleem in't Midden- Oostelijke kruitvat, namelijk de ver houding der Arabische wereld met Israël, welk land voor zijn blote bestaan vecht. Het Westen heeft Nasser zijn zin gegeven en bovendien veel troeven in handen gespeeld. Er bestaat thans grote kans, dat de Egyptische dic tator zoals dictatoren eigen is al te gewaagd met vuur gaat spelen. Immers hij moet met de andere Arabische landen wel de indruk hebben gekregen, dat er van het vriendelijke Amerika de grootste macht in het Westen weinig ge vaar te duchten is. Het risico Is niet denkbeeldig, dat Nasser thans tot daden zal over gaan zonder van te voren te be denken of de Ver. Staten ook die nog willen slikken. Dat kon de „zoete jongen" wel eens zuur op breken. De gehele winter, waaronder wij in de weerkunde verstaan de maan den december, januari, februari, was te warm. Gemiddeld was de temperatuur in De Bilt ongeveer 2 5 gr. boven normaal. December was 3 gr. te warm, januari bijna 2 en februari bijna 3. In geen van de drie wintermaanden is er vorst van enige betekenis geweest. Er waren in De Bilt maar drie dagen, waarop ook overdag de temperatuur niet boven het vries punt kwam, terwijl er gemiddeld twaalf van die dagen in een winter voorkomen. Het vorige jaar hadden we alleen al in februari 23 van deze zogenaamde ijsdagen. In De Bilt was de laagste temperatuur nauwelijks zes graden onder en de hoogste ruim 14 gr. boven het vriespunt. Ook maart was uitzonderlijk warm. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld 3,5 gr. boven nor maal. Het is één van de warmste lentemaanden geweest sedert het begin der temperatuurswaarnemin- gen in Nederland. Voor de ontwikkeling van ge wassen, bomen, heesters en wilde planten ls ook de temperatuur van de grond belangrijk. Deze was uit de aard der zaak ook boven nor maal. Op 11 februari b.v. was de tem peratuur in De Bilt op 1 meter diepte 7 gr., dat is bijna twee graden boven de voor die tijd nor male waarde en ongeveer gelijk aan die voor begin april. Op 25 maart was de temperatuur op een meter diepte 9,7 gr.; dit is 3,5 gr. te warm. Deze temperatuur was juist gelijk aan die, welke op die diepte gemiddeld in de laatste dagen van april wordt gemeten. Als we dus beweren, dat de voor jaarsontwikkeling dit jaar een maand vroeger is dan normaal, dan wordt deze bewering door de waargenomen temperatuur van de grond min of meer bevestigd. Er zijn veel waarnemingen van buiten gewoon vroege ontwikkeling bij allerlei planten en bomen en ver scheidene voorjaarsbloeiers zijn inderdaad vroeger vier weken in bloei gekomen dan normaal. Het feit, dat reeds half maart de schurftbestrijding bij sommige appels en peren moest beginnen, duidt erop, dat ook de fruitbomen ver voor hun normale tijd gingen uitlopen. Er zijn dan ook in de laatste dagen van maart reeds bloeiende peren waargenomen. Men zou verwachten, dat in een dergelijk jaar ook de voorjaars werkzaamheden, zoals het zaaien, vroeg zouden beginnen. Dit is niet het geval, omdat de regen na half februari de voortzetting van het voor j aars werk, vooral op de zware gronden, belemmerde. Tot en met januari leek het wat de nattigheid betreft vrij gunstig, maar februari bracht in enkele dagen zeer veel regen. Hoe nat het is geweest, blijkt uit de gegevens. December was ge middeld nog te droog en ook januari gaf minder neerslag dan normaal. In de maand februari echter viel op de meeste plaatsen ongeveer het dubbele van de normale hoe veelheid. Vooral ten zuiden van de grote rivieren is toen veel regen gevallen. Ook maart was te nat; reeds op 18 maart was te De Bilt de voor deze maand normale hoe veelheid bereikt. Velen geloven, dat op een zo zachte winter meestal een te koud voorjaar volgt. De eerste voorjaarsmaand heeft de juistheid van deze bewering niet bevestigd.. Ook als wij het aantal zachte winters van de laatste 100 jaren nagaan en uitmaken, hoe dikwijls op een te zachte winter een te koud voorjaar volgde, dan lijkt het er niet op, dat dit algemeen verbreide geloof juist is. De volgende uitkomsten bewijzen dit: In de laatste 100 jaren waren er, gerekend naar bepaalde maatsta ven, 22 zachte winters. In slechts 2 gevallen volgde hierop een te koud voorjaar. Een verhouding dus van 1 op 11. In de overige 78 jaren was het voorjaar 13 maal te koud. Een ver houding van 1 op 6. In de laatste 100 jaren zijn de zachte winters dus minder dikwijls door een te koud voorjaar gevolgd dan de niet zachte winters. De burgemeester van Venray brengt ter kennis van de ingeschre venen voor de dienstplicht der lich ting 1958, dat ingevolge de artikelen 38 en 39 van het Dienstplichtbesluit o.m. het volgende geldt: Om voor bestemming tot buiten gewoon dienstplichtige in aanmer king te komen op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld (artikel 24, 2de lid der Dienst plichtwet) moet de ingeschreve ne vóór het tijdstip voor zijn inlij ving vastgesteld een broeder heb ben gehad, die: hetzy als militair: mËÊÊB Als de Hollandse huisvrouw niet zo'n goede neus had voor betere waar, zou De Gruyter geen honderdduizenden huis vrouwen tot klant hebben. Géén geknibbel op kwaliteit géén gefoezel met prijzen, maar altijd op de eerste plaats betere waar. Bovendien door 10°/o kor ting een duidelijk voordeel dat in contante guldens wordt uitbetaald. Dan het Snoepje van de Week en regelmatig een speciale aanbieding. Bij elke aankoop van een pak Reuze rijst a 62 ct. geldig van 3 t/m 9 april 1957 Reuze tafelrijst 500 gram pak 62 ct. Extra tafelrijst 500 gram pak 55 ct. Tafelrijst 500 gram pak 49 ct. Goede rijst 500 gram pak 41 ct. 500 gram pak 43 et. Gebroken rijst 500 gram pak 37 ct.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4