Yenray's begroting goedgekeurd vergaderden. Venrays Vroede Vaderen Men vraagt zich af wat nu? Zaterdag 2 maart 1957 No 9 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG CONFECTIE Vf m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPïTRT A T\ VHHP A V TTTVT nMQTDCimVT ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VW V VDllIxHX UiVl J 1 £\E(£VC(1\ PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. Dinsdag had de maandelijkse ling vergoeding voor het L.O. van raadsvergadering weer plaats, dit maal zonder de heren van Boven en Veraart, die beiden afwezig waren. De ingek. stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het wa ren trouwens allemaal goedkeurin gen van genomen raadsbesluiten door Ged. Staten. Grondverbopec. De volgende voorstellen van B. en W. werden zonder meer goed gekeurd: a. de verkoop van een bouwter rein aan de Prins Bernhardstraat groot 283 m2 a f 4.70 per m2 aan G. Verbeek, Hoenderstraat; b. de verkoop van 300 m2 bouw terrein langs de Poststraat aan de P.T.T., voor een mogelijke uitbrei ding van het Postkantoor voor f 8 per m2; c. 16.38 ha. uit kavel 3 in Peel- plan Zuid aan L. Thijssen, Timmer- mannsweg 20; a. kavel 6 van vak n van Peel- plan Zuid aan A. Nelissen, Moost- djjk en e. kavel 1 van vak III van Peel- plan Zuid aan G. Wismans, Tim- mermannsweg 16. Bij dit laatste vroeg WISMANS waarom de weg, die genoemde Wismans nu moet kopen, niet door de gemeente gehouden wordt, aan gezien deze nu weliswaar nog een eenvoudige bedrjjfsweg is, ai pro fiteren daarvan nu ook al anderen, maar na de ontginning van de Heijdse Peel zeker een der toe gangswegen tot dit ontginningsge- bied zal worden. De VOORZITTER is daar nog niet zo zeker van en jneende, dat men zich daartegen het beste kon beschermen door een erfdienst baarheid op deze weg te vestigen. WISMANS en STEEGHS von den dat niet bepaald fair. Men laat nu de koper alle lasten en plichten doch de gemeente zal er lekker van profiteren en trouwens de an dere bewoners ook. Dat is niet fair De VOORZITTER wees er nog maals op, dat niemand weet of dit inderdaad wel een toegangsweg worden zal, zodat dus moeilijk zal uit te maken zijn, of een en ander wel juist is. Om echter uit de im passe te komen, stelde hij voor dit strijdpunt dan maar eens te bekijken in de landbouwcoaimissie en volgens dit advies zal dan het raadsbesluit worden geredigeerd. Aldus werd besloten. WISMANS vroeg zich af, waar om de grondverkoop aan Arts niet op de agenda stond. Nu moet die man weer een dikke maand wach ten dat, terwijl hij met drie kinderen al in een noodtoestand verkeert. Hij stelde daarom voor aan gezien de zaak in de landbouwcom- missie breedvoerig besproken is en ook Arts hiermede accoord ging deze verkoop alsnog door de Raad te laten goedkeuren. De VOORZITTER wees er wel op, dat niet eens de stukken aan wezig waren en dus niemand fei telijk wist, wat er verkocht wordt, maar men blijkt zoveel vertrouwen te hebben in de landbouwcommis- sie, dat men deze verkoop zonder meer maar toestond. Tenslotte trok de Raad dan nog een grond-verkoop-besluit in, omdat J. Claessens uit de Eindstraat, de aan hem verkochte 360 m2 aan de Prins Hendrikstraat niet nodig bleek te hebben, door aankoop van een huis van de fa. Zeelen uit Venlo. f 30.— op f 37.— b. idem V.G.L.O. van f 35.op f 45.— c. idem U.L.O. van f 43.op f 50.en d. idem B.L.O. van f 93.op f 106 50 e. de vergoeding aan de Zusters Ursulinen voor de gebouwen, in ventaris etc. van de meisjesscholen ad f 1440.—. Bouw-perikelen Aan M. Cornelissen in de Vrede- peel was indertijd door de Cult. Techn. Diénst een subsidie toege zegd van 39 pet. in de bouwkosten. Dat hield dan verband met de grond, die hij op dat moment be werkte. Toen de bouw vorderde, kon Cornelissen voornoemd een stuk kerkengrond pachten, waar door zijn grondareaal groter maar zijn subsidie kleiner werd namelijk 37 pet. Dat maakte dan een ver schil uit van f 600.en nu verzocht Cornelissen die alsnog te willen verstrekken als verhoging van zijn hypotheek. Hiertegen had de raad ook al geen bezwaar. Grondverpachting G. van der Sterren, Venrayse weg te Wanssum had van de gemeente een drietal percelen grond in pacht, maar had daarin niet langer inte resse. Dit pachtcontract werd dus als beëindigd beschouwd. Een stuk daarvan wilde men nu verpachten aan G. Volleberg, D 16 Oostrum voor f 60.per ha. Het stuk is groot 3 ha. Een en ander omdat deze landbouwer gronden af heeft moeten staan voor het uitbreidings plan Oostrum. De Raad had er vrede mee. De eigenaar van het pand Klein Olrlo F 34 krijgt, eveneens volgens raadsbesluit, bij de bouw van een nieuwe woning de zg. krotwoning- opruimingstoeslag, omdat hij het oude pand als krot heeft opge ruimd. Grondaankopen Van A. G. Lemmens en J. D. Backus moesten nog enkele stroken grond gekocht worden, die indertijd gebruikt zijn om de Willemstraat wat breder te maken en ook dat vond de raad goed. Onderwijs De volgende voorstellen inzake onderwijs keurde de raad zonder meer goed. a. de verhoging van de leer- Stationsbus Van 1 maart 1956 tot 1 maart 1957 is de autobusdienst Venrav- Station verpacht geweest aan auto bedrijf G. van Ham voor de prijs van f 37.000.Aangezien verho gingen aan het eind van het boek jaar zouden verrekend worden, kan nog geen definitieve afrekening volgen. Wel maakte de VOORZIT TER bekend, dat tot en met 25 februari voor f 32.888 20 kaartjes verkocht zijn. Nu was het voorstel om weder om deze busdienst aan genoemd bedrijf te verpachten en wel volgens een bij de stukken gelegde kost prijsberekening, welke nu uitkwam op een bedrag van f 42.505.85 per jaar, een en ander weer ouder het beding, dat mogelijke prijs- loonsverhogingen naderhand ver rekend zullen worden. B. en W. stelden voor, deze rege ling voor 3 jaren aan te gaan. Fr. JANSSEN wilde voorop zeg gen, dat hij tegen deze verpachting geen bezwaar had, maar meende wel B. en W. er op te moeten wij zen, dat in de kostprijsberekening enkele onjuistheden stonden. Zo wordt de loonsverhoging van 6 pet. doorberekend. Maar heeft de Minister daar toestemming voor gegeven? Andere bedrijven mogen dat niet. De procentuële verhoging van lonen en materialen is ook door berekend over de sociale lasten, waardoor deze hoger komen te liggen dan ze in werkelijkheid zijn. En tenslotte wordt de winstopslag berekent ook over de verhogingen. In het licht van de prijsbeheer - sing gezien, geloofde spreker, dat dit niet eens mocht, afgezien van de vraag of het juist was. De VOORZITTER zou hier een onderzoek naar in laten stellen. Wel meende hij te moeten opmer ken, dat ondanks de hoge prijzen, die genoemd worden, de gemeente nog altijd beter af is, met deze regeling, dan met de oude, waar heel wat meer geld bij moest. DERICKX stelde voor om, gezien de verbeteringen die nog moeten worden aangebracht de regeling voor één jaar te laten gelden. Hoewel de VOORZITTER dit on nodig oordeelde, ging hij er toch mee accoord, toen ook Fr. Janssen en Verheugen hiervoor belangstel ling toonden. Nog enkele belastingreclames werden behandeld, voordat men met cijfers ging gooien. Kasgeldleningen Had de Raad reeds een 2,5 mil- lioen kasgeld-lening goedgekeurd, Ged. Staten voelden daar weinig voor. Deze goedkeuring betrof n.l. een jaar en Ged. Staten meende, dat men beter per kwartaal een dergelijk besluit kon nemen. Voor het eerste kwartaal was indertijd dan 1,5 millioen goedgekeurd. Men had eens een berekening op gezet en nu bleek, dat de gemeente ongeveer 2,5 millioen voor haar plannen over het eerste halfjaar 1957 nodig zal hebben. Aangezien echter ook inkomsten te wachten staan, meende B. en W. te kunnen volstaan met een kas geldlening van 2 millioen, waar mede de raad andermaal accoord ging. Dan was de rondvraag aan de beurt. ODENHOVEN wilde wel eens weten hoe het nu stond met de gasfabriek, want van de week had hij zelfs gordijntjes voor een van de ramen zien hangen. De VOORZITTER hielp hem uit de droom, door te vertellen, dat het ene deel eigendom is van Steen houwerij de Groot, het ander deel van de Gemeente. De fabriek is in gebruik bij de steenhouwerij, gemeentewerken en bij de N.V. Custers, die een stuk als magazijn gepacht heeft. De gor dijntjes zijn afkomstig van iemand, die hier in wou gaan wonen, maar waarvoor een stokje gestoken is. ODENHOVEN vroeg, of ook in het Noorden van het dorp wat banken konden worden geplaatst en werden hem grif Toegezegd, zelfs ook wat bloembakken. Maar Oden hoven had liever vuilnisbakken, omdat men op sommige punten „de nek brak over de rommel". Verlichting. STEEGHS wilde nu eindelijk eens weten, wanneer men aan de uitbreiding van de verlichting op de kerkdorpen begint. Uit het antwoord bleek, dat men al begonnen was, zodat binnen af zienbare tijd een en ander gereed zal zijn. F. JANSSEN merkte op, dat Venray in de actie „Venray rijdt veilig" een half jaar lang moeite zal doen zonder fouten te rijden, maar dan zal Venray ook zijn ver keersborden in orde moeten heb ben. Komt men nu van de Prins Bernhardstraat, dan moet men wachten, omdat de Julianasingel voorrangsweg is, volgens het bord tenminste. Maar dat is geen voor rangsweg en dus het verkeer op de Julianasingel wacht weer op dat van de Prins Bernhardstraat. Zo zal men daar na 1 maart een hele ris wagens vinden, die alsmaar op elkaar staan te wachten. Dit is wat al te dwaas en daar moet een einde aan komen. Dat komt ook, aldus de VOOR ZITTER, als de bestelde borden maar komen. Men fieeft nu dit verkeerde bord er maar neergezet, om de mensen te waarschuwen. Trouwens over de hele verkeers situatie moet nog een rapport bin nenkomen van de Adjudant, die tevens voorzitter is van Veilig Ver keer. Eléctrificatie. HOUBEN had gelezen, dat mi nister Mansholt van plan was van rijkswege steun te gaan geven aan de zg. onrendabele eleclrificatie. Daar zal Venray toch als de kippen b|j moeten zijn. De VOORZITTER had dit ook gelezen, maar officiële bevestiging was niet te krijgen. Afwachten dus maar. Spoorwegen. DERICKX bleek uit zeer betrouw bare bron gehoord te hebben, dat de stationsplannen nog niet van de baan zijn. Diezelfde bron had hem verteld, dat Horst hierover met Ged. Staten contakt opgenomen had en dat de gemeente Venray in deze zaak niet diligent genoeg was. Via industrie etc. meer, kon hier mis schien nog veel bereikt worden. De VOORZITTER vroeg zich af, waarom Venray niet genoeg gedaan had. De besprekingen hierover waren zwaar geheim, maar nu blij ken er lekken te zijn. Spreker kan alleen verzekeren, dat Venray deze hele zaak ernstig bestudeert en zo veel als in haar vermogen ligt, helpt bevorderen. F. JANSSEN waarschuwde nog, dat van andere zijde natuurlijk ge tracht zal worden die plannen te voorkomen en dat men daar erns tig rekening mee zal dienen te houden. Dat gebeurt ook, aldus de VOOR ZITTER. DERICKX wees ook nog op de zeer slechte toestand van de veld weg tegenover het Juvenaat, die de Wanssumse met de Geijsterse weg verbindt. Gemeentewerken zal dit na gaan aldus wederom de VOORZITTER. Industrie. VAN HAAREN had tot zijn ver bazing gezien, dat Venray niet meer bij de streken behoorde, die steun zouden krijgen in verband met industrievestiging. F. JANSSEN vond dat een ge vaarlijk experiment. Weliswaar zijn hier nu geen werklozen, zodat in dustrie-vestiging op dit moment oppurtuun zou zijn. Maar deze streek blijft zeer conjunctuur-gevoelig. Denk er maar eens aan, wat met al onze bouwvakkers zal gebeuren, zo gauw de woningnood ten einde is. Daarom vroeg spreker op dit punt toch vooral de aandacht ge vestigd te houden. De VOORZITTER vertelde, dat de opzet van deze regeling is, de bestaande industriën gelegenheid te geven de vestiging te consoli deren. Inderdaad zal de toekomst misschien om meer industrievesti ging vragen en daarom zal men op dit punt diligent blijven. Dat was dan het laatste woord en werd de vergadering gesloten. Een begroting, waarvan de ge wone dienst al een tekort heeft van 2,5 ton, dat was het weinig opwek kende geheel, waarvoor de raad zich gesteld zag, toen dinsdag de begroting behandeld werd. DE BRUIJN was de eerste, die een beschouwing naar aanleiding daarvan hield. Hij miste wel zeer de kapitaals werken, waardoor het gehele toekomstige beleid der gemeente in het duister gehuld bleef. Zeker 1956 had dit zelfde beeld te zien gegeven, maar intussen waren toch vele kilometers wegen in orde gemaakt, werden scholen en woningen gebouwd. Men zou dus gerust 1957 in kun nen gaan, indien niet het geldge brek de toestand nu veel benau wender maakt en de verwachting wekt dat er practisch niets zal gebeuren. Nu wordt een dergelijk gemis nog harder gevoeld. Als hij dan ondanks de onzeker heid toch enkele wensen naar voren brengt, dan is dat, omdat die on mogelijk kunnen worden verwaar loosd. Dat is allereerst de woningbouw, welke toch zo intensief mogelijk gestimuleerd zal dienen te worden. Woningbouw vraagt grond, straten, riolering, waterleiding, electriciteit, en dit zal allemaal dienen klaar gemaakt te worden. Woningbouw vraagt ook geld en voor een deel zal hiervoor de gemeentelijke bouw- credietregeling moeten zorgen. Kan dat wel Daarnaast zag spreker de her stelde Schoolstraat, waarin de nood woningen nu wei detoneren en trouwens een hinderpaal vormen voor het te bouwen bussenstation van de Zuid-Ooster. Kunnen dte onderhand niet opgeruimd worden. En kan geen plan worden opge steld om een behoorlijke bebouwing van clie straat te verzekeren? Dat de bouwvallige fabriek in de Veld- straat dit jaar gaat verdwijnen i.s wel haast zeker, maar hoe staat het met het afgebrande café in Oostrum Fr. JANSSEN ging dieper in op de oorzaken van net tekort op de gewone dienst. Vier redenen worden opgegeven: 1. rente en afschrijvingen van reeds uitgevoerde kapitaaiswerken, 2. rente van de kasgeldleningen 3. hogere salarispos ten 4. gestegen kosten onderhoud wegen etc. Dit tekort, waaraan zelfs een geschatte verhoging van de rijks bijdrage met f 113.000.weinig verandert, zal blijven, omdat de salarissen blijven stijgen en daar mede de kosten van onderhoud. Want alleen al de wegen vragen f 235.000 lonen voor arbeiders en f 46.000 salaris tech. personeel. Daartegen kunnen de gemeente lijke belastingen niet hoger dan ze reeds zijn. Het tekort is dus blij vend en zal in de loop der jaren eerder groter dan kleiner worden. Wat is hier nu aan te doen? Hierop weet geen mens de op lossing. Men zegt wel, dat men eens naar Ged. Staten zal gaan praten en dat men hoopt hier wat soulaas te krijgen, maar dat be tekent toch geen oplossing. We gaan wel niet failliet, maar zo is toch geen benooriijk beheer moge lijk. Beheer, dat o.a. tot uiting dient te komen op de kapitaals- werken. Maar deze worden niet genoemd. Dat kan wel practisch zijn voor de heren ambtenaren, maar voor een raadslid en het gewone publiek is een en ander wei een duistere zaak. Zo vraagt spreker zich af wat er terecht zal komen van de 77 woningen die aan Venray zijn toegewezen. Is daar geld voor van hoog-conjunctuur en uit de nieuwjaarsrede van de Voorzitter heeft men kunnen horen, dat de industrie een goed jaar achter de rug heeft. Maar kan dat ook ge zegd worden van onze landbouwers? De kleine boer kan over 1956 zo hard niet lachen en zal hard moeten roeien wil hij dit jaar tegen de stroom op kunnen. Spreker vindt, dat we in het al- eemeen ver boven onze stand leven. En of er nu niets voornamer is dan de aanleg van sportvelden, zwembaden en recreatieoorden? Hoe goed en nuttig op zich ook, moet men van de andere kant de ontzettende beroerde toestand toch eens bekijken, waarin vele van de oude wegen verkeren. Hoe dringend nodig verharding van deze wegen is. Men moet het gehannes met petroleum- en andere lampen zien, daar waar nog niet geëlectrifi- ceerd i3. Dat zijn zeer voorname dingen en het zijn juist de kleine boeren, die hiervan het meeste lijden. Dat degenen, die zo ageren tegen de hand- en spandiensten er maar eens aan denken hoe voornaam ze zijn, om juist op deze punten in onze gemeente wat meer te kun nen doen. Voor het overige wilde spreker, maar liever zwijgen. Z.i. leefde heel Nederland ver boven zijn stand en men zal eenmaal de rekening ge presenteerd krijgen. Het is alleen maar te hopen, dat deze begroting daarvan al geen duidelijk teken zal zijn. VAN HAAREN vroeg zich bij het bekijken van de verschillende onderdelen ook al af, waar het Peen moest. In vergelijking met 1947 is het nadelig saldo van het hoofdstuk al gemeen Beheer 8 x groter geworden tot f 107 361. En het nadelig saldo hoofdstuk 6 Openbare Werken, is liefst IS x groter dan in 1947 en gegroeid tot bijna 5 ton. STEEGHS was dankbaar voor de zeer uitge breide toelichting op deze begroting. Toen hij een en ander bekeken had, was hij zeer geschrokken. Hij vroeg zich met anderen af, waar dit naar toe moet. De ene loonronde na de andere vindt zijn weerslag op de begroting, maar hogere inkomsten zijn er practisch niet bij. Dat moet verkeerd gaan. Als men nu ziet wat de krank- zinniging-verpleging kost f 114.000, dan vraagt men zich af, of een ver- pleegprijs van f 6,90 per dag niet teveel van het goede is. Als men ziet wat armbestuur vraagt f 76.200, dan vraagt men zich af, waar dan al die sociale voorzieningen voor zijn. Ziet men de bedragen, die ge meentewerken vraagt, dan loopt dat allemaal in de tienduizenden guldens en blijft alleen de vraag, wanneer het millioenen gaan worden. We leven dan zgn. in een tijd Antwoord van de Voorzitter De Voorzitter wees er in zijn ant woord op, dat kapitaaiswerken nu eenmaal niet op de begroting mo gen komen en daar dus weinig aan te doen zal zijn. De heren raadsleden hebben daar naast echter een nota ontvangen, waarin de.gedachre kapitaaiswerken volgens urgentie zijn opgenomen. Die behelst dan de bouw: school Vredepeel, realisering van plan zuid plan Oostrum, uitbreiding van de Ulo-school, bouw van een tweede kleuterschool, verbetering van puin, grint- en sintelwegen, verdere ont ginning van de Vredepeel, bouw gymnastiekzaal, aanleg gedeelte sportparken en gedeelte recreatie oord. Dit alles zal dan verwezenlijkt worden, indien er geld voor gevon den wordt. Eerder behoeft men bij provincie of rijk niet aan te klop pen. Geld is er op dit moment al leen voor de bouw van 80 wonin gen, uit het fonds, wat de regering gekregen heeft van levens- en an dere verzekeringen. Maar als we extra toewijzingen wilien krijgen, zulen we zelf voor de centen moeten zorgen. Van deze 80 zijn er al 56 in de maak, doordat Ons Limburg de plannen daarvan al klaar heeft. Hoe het met de eigenbouwers zal aflopen, zal ook weer hoofdza kelijk van de geldkwestie afhangen. Heeft men zelf geld, dan zal het wel lukken, maar op de gemeente lijke bouwregeling moet men maar niet al te veel hopen. De gemeente kan moeilijk kas geldleningen aangaan van 5 pet en meer en dat tegen 4 pet. weer gaan uitlenen aan eigen bouwers. Ze zullen zelf op geld uit moeten. Wat de Schoolstraat betreft, in derdaad is dit een aardige straat geworden. En het is begrijpelijk, dat men nu de noodwoningen er uit wil hebben. Maar dan moeten andere woningen beschikbaar zijn. Bovendien kan de Zuid-Ooster niet eerder aan een bussen-station beginnen, voordat voor de jeugd een andere oplossing is gevonden. Deze zitten nu in de oude school, die dan gaat verdwijnen. Met de jeugd hangt weer de Veld- straat samen, waar het nieuwe pa tronaat zal komen. Dan dient weer eerst de oude fabriek te worden op geruimd, wat dit jaar inderdaad gaat gebeuren. Aan het een hangt dus weer het ander vast en 't is weer afwachten geblazen, ook al i.v.tn. de beschikba re gelden. Er zal wel niemand zijn, die de begroting opgewekt bekijken zal. Behalve de reeds eerder genoemde factoren zal men toch wel in het oog moeten houden, dat ook armen- menzorg, krankzinnigenverpleging en onderwijs ieder jaar meer han denvol geld gaan kosten en hoe dit ailes opgelost moet worden Is en blijft ook voor B. en W. een vraag. Men zal proberen dit jaar via een uitkering uit het reservefonds de zaak weer geklaard te krijgen, maar hoe het in de toekomst zal gaan Is en blijft een vraag. Geldgebrek is een alles overheer sende factor, die mede een goede oplossing voor het opknappen van de buitenwegen in gevaar brengt. De plannen liggen daarvoor klaar, maar nu is het wachten op geld. De hand- en spandiensten ver richten in dit opzicht inderdaad goed werk en het is spreker onbe grijpelijk hoe er nog altijd mensen gevonden worden, die tegen deze meest reeële belasting zo kunnen fulmineren. Dat de Hoge Raad onlangs in een procedure tegen een inwoner der gemeente inzake de hand- en spandiensten, de gemeente in het gelijk stelde, bewijst, dat een en ander nog zo middeleeuws niet is. De vergelijking tussen 1947 en 1957 gaat niet op. Vergelijk dan ook de situatie van onze gemeente toen en nu. De wederopbouw, uitbouw en verfraaiing kost geld en we konden toch moeilijk met een afgebrand dorp blijven zitten en een verniel de gemeente. Maar van de andere kant mag men toch ook vertrouwen, dat de moeilijke situatie van dit moment weer veranderen zal. Woningbouw moeilijk Fr. JANSSEN kon moeilijk ge loven, dat de bouw van die 80 wo ningen zonder haken en ogen zou zijn wat betreft het geld. Inderdaad heeft het Rijk een be hoorlijk fonds gevormd, maar dat smeert men over verschillende jaren uit. Bovendien had ook hij in het antwoord van de voorzitter geen oplossing gehoord, hoe het tekort te dekken. Wel was de indruk versterkt, dat de gemeente een soort staatsbedrijf werd, wat door de Staat aan geld middelen geholpen werd en daar mede eigen zelfstandigheid kwijt werd. Want het is toch zo, dat geen enkel plan kan worden uitgevoerd, zonder dat Den Haag zijn zegen daarover geeft. Uit eigen reserve-potjes kan mis- chien nog wat gehaald worden, maar dan is alles op en is auto nomie helemaal verdwenen, Spreker vond het maar een on behaaglijke gedachte. De VOORZITTER was het daar wel grotendeels met zijn betoog eens. De autonomie is inderdaad al voor een groot deel verdwenen en hoe men de moeilijkheden op zal lossen is een vraag, die vele ge meenten in de lande stellen. V71.N HAAREN meende, dat nu toch onderhand normale tijden zijn aangebroken ook voor wat betreft de bezetting op het gemeentehuis. Is daar dan niet in te bezuinigen? De VOORZITTER moest dit af wijzen. De tijden waren verre van normaal, terwijl het werk meer dan verdubbeld is. De ambtenaren zijn zelfs voor een deel overbelast en alleen mechanisatie kan uitkomst brengen, maar dat kost wederom geld. Met deze op- en aanmerkingen werden dan de voorbeschouwingen gesloten, waarna hoofdstuksgewijs de begroting aan de orde kwam. Verschillende posten werden hierbij onder de loupe ge nomen. VAN HAAREN wees er op, dat in 1940 de post schrijflonen f 400 groot was, nu bedroeg hij bijna f 60.000. De VOORZITTER vertelde, dat dit het loon der arbeidscontractan ten is. Zijn die twee jaren in dienst dan komen ze onder de post salaris sen f 112.078. In J it verband merkte hij verder op, dat de personeels bezetting op Venrays gemeentehuis bijna 50 pet ligt onder het aantal, dat gemeenten met hetzelfde aantal inwoners in dienst heeft. De uitgaven voor de politie ad f 447 vond VAN HAAREN ook vreemd, maar een en ander was voor het hoofd der politie en de secretarie besterad en daar moest de gemeente voor opdraaien. Over de f 1.200 welke aan het kinderbad gegeven worden, viel Fr. JANSSEN. Men zou ernstig dienen toe te zien, dat er desituatie hard verandert, want anders is hij er voortaan pertinent op tegen en is deze uitgave onverantwoord. Er bleek, aldus de VOORZITTER, contact over deze kwestie opgeno men te zijn met de exploitant en de subsidie zal ookvan dete nemen maatregelen afhangen. De kosten der bouwpolitie ad f 22.854.— noemde Fr. JANSSEN schrikbarend hoog. Dat beduidt, dat twee mensen voor de gemeente toezicht uit moeten oefenen op de bouwvoorschriften naast alle moge- Vervolg zie achterpagina.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1