De Stille Omgang te Amsterdai itiiëSf Jaarvergadering Kath. Boowvakarbeidersbond SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^7sBSNBTkEwS jh&wj afd. Venray en Omstreken afdeling VENRAY 3 zilveren jubilarissen gehuldigd. Uit Peel en Maas Zaterdag 23 februari 1957 No 8 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG BB PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m Naar aanleiding van het feit, dat op 29 februari 1932 dus thans 25 jaren geleden de afdeling Venray en om streken van de H. Stede van de Stille Omgang in Am sterdam werd opgericht, brengen wij hier de geschiedenis van het Mirakel van het H. Sacrament van Amsterdam nog eens in herinnering. .Tiiir^fïnu j/artrüiili Sairamèrió>. tiju fptem. fcornitiali firuJ Jfiv/'ÖexdJzt; .mèrus.jpnefèntahis-, temphmi ceptr&w Hüluc corp'sluit DE GESCHIEDENIS VAN HET WONDER. In het jaar 1345,toen Amsterdam nog niet meer was dan een arme lijk vissersdorp van een paar hon derd huizen, gegroepeerd rond de St. Nicolaaskerk, woonde op het einde van de Lane (Kalverstraat) vlak bij de wallen van de kleine stad een eenvoudige man, IJsbrand Dommer, die op de 15e maart de priester bij zich ontbood, omdat hij zijn einde voelde naderen. Nadat hij heel godvruchtig de H. Communie had ontvangen, moest hij braken en de vrouw, die hem een kom voorhield, bemerkte niet, dat hij ook de H. Hostie teruggaf. Zij wierp alles in het haardvuur, dat flink brandde om de zieke te verwarmen. Toen zij de volgende morgen het vuur wilde oprakelen, schrok zij hevig, want te midden van de vlam men zag zij de H. Hostie zweven, die geheel ongedeerd was. Zij stak haar hand in het vuur en nam de H. Hostie, die geheel koud was, eruit en legde deze vol eerbied neer in een linnenkast. Terstond stelde zij de priester van dit wonderbare gebeuren in kennis en deze spoedde zich naar het huis op de Lane om de H. Hostie in stilte terug te brengen naar de kerk. Maar de volgende morgen, toen de vrouw iets uit haar linnenkast moest halen, vond zij daar op een witte doek wederom dezelfde H. Hostie en nog meer onder de in druk van het gebeuren, deelde zij dit aan de priesters van de St. Nicolaaskerk mede. Deze begrepen, dat God hier een openbare- processie vroeg en in alle haast werd alles geregeld en zo bereidde de kleine stad Amsterdam een grootse hulde aan Jezus in het H. Sacrament. De dankbare bevolking van Am sterdam bouwde op de plaats, waar het wonder was gebeurd, een klei ne kapel: de H. Stede. Vol godsvrucht kwamen de bur gers en ook velen van buiten Am sterdam naar die kapel om Jezus in het H- Sacrament te vereren. Eens in het jaar, omstreeks de tijd, waarop het wonder was ge schied, hield men vanuit de H. Stede een grootse processie door de versierde straten van Amster dam, uit dankbaarheid voor het wonder. Vooral na 1400, toen de stad zich snel ging uitbreiden en er uit de omtrek vele pelgrims kwamen naar de stad om het wonder mee te vieren, deed men alles om de luis ter te verhogen. Een plechtige processie werd dan gehouden, waaraan gildebroeders, priesters en overheden ook deelna men en die dezelfde weg volgden als in 1345. Ook door het jaar maakten velen de omgang van 1345. Zij deden dit in stilte. Eerbiedig, doch onopge merkt biddend, gingen zij de proces sieweg, dwars door de drukte van de opkomende koopmansstad. DE ONTWIKKELING VAN DE NACHTELIJKE STILLE OMGANG. Omstreeks 1880 namen twee heren uit Amsterdam het initiatief om de godsvrucht voor het H. Sacrament van Mirakel weer te doen herleven in de halfvergeten devotie van de Stille Omgang. In de tweede helft van de 18e eeuw, toen het Begijnhof zijn in vloed op het geestelijk leven van Amsterdam had verloren, was de Stille Omgang, die zijdelings door de pastoors van het Begijnhof werd bevorderd, enigszins in onbruik geraakt. Slechts enkele getrouwen volgen de processieweg, maar dan op hun manier. In 1884 sloten zich bij deze heren nog enkele anderen aan. Zij wilden geen groots opgezette reclame, want het was de bedoeling niet, er een massa-bedetocht van te maken. Het moest beperkt blijven tot enkele vurige vereerders van het H. Sacrament, die door hun daad eerherstel wilden brengen voor de beledigingen Jezus aangedaan door het ongeloof van velen jegens het geheim des Altaars. Het jaar 1888 toonde aan, dat de devotie een plaats had verworven in het hart van vele katholieke Amsterdammers. Het aantal deelnemers aan de Stille Omgang werd toen geschat op 600. De kerk van het Begijnhof was overvol. Van jaar tot jaar groeide het aantal deelnemers aan de Stille Omgang. Tot de 20e eeuw kwamen de pelgrims te voet naar Amster dam. De Volendammers, die in 1899 aan de omgang deelnamen, zeilden in hun ranke vissersbootjes over de Zuiderzee naar Amsterdam. Maar in het begin van de 20e eeuw gingen al veel mannen per trein naar de hoofdstad. 1 ftv r\ "yI W&&t De uitbreiding van de stille tocht tot een geloofsbelijdenis van dui zenden katholieke mannen uit het gehele land vervulde de bestuur ders wel eens met zorg. Het was nooit hun bedoeling geweest om zoveel mogelijk maar bedevaartgangers naar Amsterdam te trekken. Zij vreesden er voor, dat dit wel eens een demonstratie kon worden en dat zou de geest van de Stille Omgang schaden. De bestuurderen stelden daarom vast: „De Stille Omgang mag nooit zijn een manifestatie of een pro test-optocht, hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelnemer behoort in zichzelf gekeerd, bid dende, zonder uiterlijke tekenen, zonder zich bij een vereniging of groep te denken, den aangegeven weg te maken." Het aantal pelgrims nam door de intensieve medewerking van de rectoren van het Begijnhof steeds toe. In 1928 moest het bestuur er toe overgaan om de bedevaartgan gers over twee zondagen te ver delen, daar de nauwe straten de duizenden en nog eens duizenden niet meer konden bevatten. Na de oorlog, toen men vele jaren niet naar Amsterdam had kunnen komen door verkeersmoei lijkheden, was de toeloop zo groot, dat het bestuur er toe moest over gaan, om de bedevaartgangers over drie zondagen te verdelen. Thans na 75 jaar, zijn er 60 tot 70.000 pelgrims uit alle streken van Nederland, waartoe ook de afd. Venray en omstreken het zijne bij draagt. Moge dit kort overzicht over het wonder van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam de heropbloei en de groei van de Stille Omgang velen aansporen lid te worden van de afd. Venray, welk lidmaatschap hoofdzakelijk bestaat in het mede maken van de jaarlijkse bedetocht. Stille Omgang Nadat reeds in het jaar 1927 een zevental heren uit Venray, met name: P. Coopmans, Langstraat; H. Jacobs, Stationsweg; L. J. van Haren Grotestraat; J. van den Munckhof, Grotestraat; H. Poels, Grotestraat; J. Poels, Grotestraat en J. Raaijmakers, Langstraat aan de Stille Omgang in Amsterdam hadden deelgenomen en in 1930 het getal was uitgegroeid, werd op 12 maart 1931 de eerste bijeenkomst gehouden tot oprichting van de H. Stede afd. Venray en omstreken. Na nog enkele vergaderingen ge houden te hebben, werd op 29 febr. 1932 tot definitieve oprichting be sloten en de statuten vastgelegd, met hoge goedkeuring van Deken Thielen, die ere voorzitter werd en Kapelaan M. Strijkers, thans Deken van Venlo, geestelijk adviseur. Sindsdien werd het aantal deel nemers geleidelijk aan groter. Ook vanuit de omliggende plaat sen kwamen de deelnemers, zoals uit Oostrum, Oirlo, Merselo, Leu nen, Wanssum, Bl'wijck, Smakt enz. Door middel van lezingen over het H. Sacrament van Mirakel te Am sterdam, dat in 1345 plaats had, werd op de dorpen propaganda ge maakt en aangespoord tot deelname. De eerste jaren werd de bede tocht gemaakt in aansluiting op de vereniging de H. Stede van Nijmegen. Na een paar jaar was de kring Noord-Limburg zover uitgegroeid, dat aansluiting bij Nijmegen niet meer nodig was en Venray „op eigen benen" de bedetocht voortaan kon gaan maken, welke regeling thans nog bestaat. Van uit Noord Limburg vertrok ken de laatste jaren extra treinen te: Reu ver-Venlo en Venray. En zo gaan thans ieder jaar pl.m. 500 tot 600 bedevaartgangers uit Venray en omgeving, naar de Stille Omgang te Amsterdam, ter bede vaart. Wij zeggen „bedevaart". En niet ten onrechte. Want de nachtrust moet er voor worden opgeofferd en een groot gedeelte van de zondag, om de slaap, die men 's nachts te kort komt, enigszins in te halen. Schoner bedevaart kunt ge U niet indenken. Wat zo'n bedevaart inhoudt? Men begint gewoonlijk met een kort lof en toespraak in de kerk van Oostrum, 's avonds om pl.m. 11 uur, waar alle deelnemers bij elkaar komen, ook van Wanssum, Blitterswijck en Holthees. Ongeveer 12 uur heeft het ver trek plaats per extra-trein. Gedurende de reis worden 3 maal 3 tientjes van de rozenkrans ge beden, voor verschillende intenties die van te voren zijn opgegeven. In Amsterdam aangekomen be geven zich allen naar „Het Spui", nabij de Begijnenhofkapel waar de Stille Omgang begint. Ja, een Stille Omgang, die pl.m. een uur duurt en waaronder iedereen voor zich zelf en in zichzelf bidt, overwegende het H. Sacrament van Mirakel. Is de omgang afgelopen dan be geven de deelnemers zich naar een aangewezen kerk (voor Venray en omstreken met Well, Bergen, Mook, Ottersum en Gennep, is dit de laatste jaren de Krijtbergkerk op de Singel) om daar de H. Mis bij te wonen en de H. Communie te ontvangen. Midderwijl is het dan wel bij half zes in de morgen geworden en be geven de deelnemers zich weer naar het Centraal Station om de terugtocht te aanvaarden. Om streeks 9 uur in den morgen zijn allen weer in Venray terug. U ziet dus wel, dat het een „bedetocht" en geen uitstapje is. Gedurende de oorlogsjaren was het niet mogelijk deze bedetocht te houden. In Venray werd er ech ter iets opgevonden, in samenwer king met de kring Noord-Limourg om het idee van de Stille Omgang levendig te houden, kwam men toen op zekere tijden van het jaar bij elkaar te Tienray en Oostrum. Ook op Witte Donderdag 's avonds en in de nacht, waren het de Stille Omgangers van Venray die de wacht betrokken bij het H. Sacra ment in de parochiekerk. Jaarlijks komt thans de H. Stede afd. Venray op 15 augustus bij el kaar te Oostrum, alwaar een pro cessie wordt gehouden over de Vlasakker. Thans bestaat de afd. Venray en omstreken 25 jaar. Zij is dus ge komen aan het zilver terwijl de voorgangers hun 6e lustrum-reis gaan maken. De eerste stappen van genoemde zeven heren in 1927 naar Amster dam hebben toch wel hun vruchten afgeworpen, want we zijn er zeker van dat de Verering van het H. Sacrament van Mirakel te Amster dam, ook in Venray tot liefde voor de Eucharistie heeft bijgedragen. De eerste 23 leden die zich op- Communie werd in Venray in de gaven op 29 febr. 1932 waren: P. parochies en rektoraten ingevoerd. Coopmans, H. Jacobs, L. v. Haren, J. Wijnhoven, Th. Wintels, G.Jans- _,7~ presidente van de St. sen, Ant. Vermeulen, Jean Gossen, Elisabethsvereniging mevr. Agatha H. Schols, R. Lemmens, P. Maas, j Ellerbeck, overleed op 26 februari W. vd. Voort, Martin Goumans, L. Michels, M. Wijnhoven, H. Takken, A. de Haen, P. Pubben, Jan Poels, P. Janssen, Jac. Raaïjmakers, Nic. Min en J. van den Munckhof. Het bestuur werd 25 jaar geleden als volgt: P. Coopmans voorzitter, H. Jacobs secr.-penningmeester, R. Lemmens Oostrum en Jan Poels bestuursleden. Het huidige bestuur werd door het overlijden van de heer Lem mens te Oostrum, aangevuld met de heren J. Raaijmakers en H. Schols. Deken A. Loonen werd ere voorzitter door opvolging en kape laan Keijzers geestelijk-adviseur. De parochies van het Dekenaat hebben thans een eigen afdeling. 0— Morgen zondag 24 februari zullen in de kerken: St Petrus-Banden, Paterskerk, Ysselsteyn en Oostrum, door de paters van het H. Sacra ment predikaties gehouden worden over de Stille Omgang, die voor Venray en omstreken gehouden zal worden op 17 maart a.s. Leunen zal op 9 maart door de Paters be zocht worden. Mgr. Hanssen zal dit jaar met Venray optrekken naar Amsterdam, terwijl Deken Loonen, indien zijn gezondheid dit toelaat, ook onder de deelnemers zal behoren. Deken Loonen zal de plechtige hoogmis voor de leden van ons Dekenaat opdragen te Amsterdam. De jaarvergadering van de kath. bouwvakarbeidersbond St. Jozef, afd. Venray, die maandagavond ge houden werd, onder voorzitterschap van Jacob de Bruijn, droeg een feestelijk karakter. Drie leden, nl. Jan Janssen, Cor van den Heuvel en J. Ponjee vier den hun zilveren lidmaatschap van de bond. De heer Ponjee werd deze avond nog extra in de bloemen ge zet, omdat hij tevens het feit her dacht, 25 jaar penningmeester der afdeling te zijn. De jubilarissen werden op de hartelijkste wijze gehuldigd door voorzitter de Bruijn en de nationa le voorzitter v. Werkhoven uit Ut recht, die hiervoor speciaal was overgekomen, de distr.-bestuurder Peeters, de geest, adviseur kap. v. Leipsig, en door het lid Jcs Kapel, die namens de leden Ponjee hul digde en grote dank bracht voor 't vele werk voor de leden in die 25 jaar gedaan en bood hem twee fauteuils en een klooster taf eitje als feestgeschenk aan, door de leden bij elkaar gebracht. De jubilarissen werden onder scheiden met het zilver KAB-insig- en ontvingen namens de bond een wandbord, dat hen steeds zal her inneren aan 't zilver lidmaatschap. De echtgenoten ontvingen een bloe menhulde. Jaarverslagen. Deze werden aan de leden voor gelegd, waaruit bleek, dat de bond 562 leden telde. De penningmeester gooide met grote getallen en gaf aan, dat ruim f 200.000 in 1956 door zijn handen waren gegaan. Het kassaldo bedroeg f 2100, waarmee ln '57 werd gestart. De voorzitter bracht dank voor het werk en het beheer. Als eerste spreker kwam aan 't woord kapelaan van Leipsig. Deze deelde mede, dat Deken Loonen verhinderd was en felici teerde de zilveren leden namens de parochie-geestelijkheiden stelde hen ten voorbeeld aan alle leden. De penningmeester schetste hij naar 't Evangelie van de Goede Herder, die zijn schapen bij elkaar wist te houden en niet door de wolf had laten verscheuren. Hierover kon spr. door 10-jarige ei varing per soonlijk oordelen. Spreker bracht verder dank voor de subsidies aan verschillende in stellingen, o.a. Dek. Soc. Charitatief Centrum, kindervakantiewerk, St. Nicolaasfeesten enz. Ook de overige sprekers brach ten in hun toespraken dank aan de jubilarissen, vooral aan Ponjee, voor het vele werk door hem in dis jaren verzet. De nationale voorzitter bracht dank namens de 63.000 leden en 702 penningmeesters van het land. Deze laatste kregen per jaar 24 miljoen gulden te verwerken voor de bond. De heer Ponjee is tevens nog lid van de Bondsraad vd. Ned. Bouw- vakarb.bond, vh. pl. KAB-bestuur en Armbestuur. Namens de bonds raad werd een cadeau aangeboden. De distr. best. Peeters betrok ook mevr. Ponjee in de huldiging en bracht enkele oude herinneringen naar voren. De bestuursverkiezing, waarvoor vijf kandidaten waren gesteld, had de volgende uitslag: gekozen wer den de heren W. Peeters, J. Swin kels, J. Martens en J. Ponjee. Na nog een tombola met 42 prijzen te hebben gehouden, werden de jubilarissen en familieleden door alle gefeliciteerd. Aan het einde van deze feeste lijke bijeenkomst bracht de heer Ponjee, ook namens de andere ju bilarissen hartelijk dank aan alle leden, het bestuur, de nationale voorzitter en de districts-bestuur- der Peeters. Aanwezig waren nog de besturen van de pl. K.A.V. en K.A.B., be nevens de gemeente-secretaris H. Vorst, namens het gemeentebe stuur. van 24 febr. 1912 Het Rectoraat te Oostrum verkreeg het recht om het H. Doopsel toe te dienen. De Vastenavonddagen verlie pen zo stil mogelijk. Van vechtpar tijen werd zo goed als niets ver nomen. van 25 febr. 1911 Willem Derickx vestigde zich als schoenmaker te Oostrum. van 1 maart 1913 Tandarts Parmet uit Nijmegen was elke Vrijdag in Venray te consulteren ten huize van J. Kemps Henseniusplein. Bij de verkiezingen voor één lid van de gemeenteraad behaalden H. Odenhoven 219, H. Strijbos 181, Fr. Poels 143, Fr. van Opbergen 63 P. J. de Mulder 3 stemmen, zodat tussen Odenhoven en Strijbos een herstemming nodig was. De Firma Vermeulen te Weert begon met het plaatsen van een prachtig nieuw orgel in de pa rochiekerk alhier. De St. Jozefskapel op de Smakt werd verrijkt met een zil veren godslamp en twee zilveren kandelaars. De bekende predikant Pater Rochus Kauling o.f.m. vertrok als assistent naar Scheveningen. Her innerd wordt zijn vele werk voor de Mariakapel te Oostrum en voor de verspreiding van de miraculeuze medaille. van 2 maart 1912 Tot organist in de parochie kerk werd benoemd de heer Bruis uit Eijgelshoven. De heer Th. Slits uit Venray had de plannen om in Nijmegen een grote strohulzenfabriek te bouwen. De landbouwleraar Rutten uit Wanssum gaf een landbouwcursus te Oirlo, welke bij iedere les door 100 tot 125 personen bezocht werd, van 4 maart 1911 in de ouderdom van bijna 71 jaren. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kom. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat ingaande maandag 25 februari a.s. de kra- merijen-markt weer zal worden ge houden op de Grote Markt en op het Henseniusplein. De biggenmarkt blijft voorlopig op het terrein, gelegen aan de Post- straat, achter het postkantoor. Venray, 12 februari 1957. Bekendmaking Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat bij besluit van ge deputeerde staten van Limburg van 11 februari 1957, no. B 24301, is goedgekeurd het besluit van de raad dezer gemeente van 4 deccember 1956, no. 846, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het ge deelte van de weg kadastraal bekend gemeente Venray sectie C nummer 7417, voorzover dat gedeelte is ge legen tussen de Wilhelminastraat en de Dr. Poelsstraat. Ingevolge het bepaalde in artikel 12, 2e lid van de Wegenwet ligt het goedgekeurde raadsbesluit van af 25 februari 1957 gedurende veer tien dagen voor eenieder op de secretarie afdeling I, ter inzage. De aandacht wordt 'erop geves tigd, dat ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de wegenwet voor iedere belanghebbende uiterlijk tot de dertigste dag na deze aankon diging van de beslissing van gede puteerde staten beroep open staat op de Kroon. Venray, 19 februari 1957. Emigratie Bent U katholiek? Wendt U bij emigratie-plannen dan ook .voor aanmelding, voorlich ting en cursus tot de katholieke Limburgse Emigratie-stichting. Hoofdkantoor: Roermond, land- bouwhuLs, Wilhelminasingel 25, telefoon K 4750-4151. Open dagelijks gedurende de kantooruren. Te Venray: hotel de Zwaan,markt tel. K 4780279, iedere 2e en 4e Woensdag van de maand van 14 17 uur. GOUDEN EN ZILVEREN JUBILARISSEN Het bestuur van het kerkelijk zang koor St. Petrus-Banden van Venray en het bestuur van de vereniging de H. Stede van Venray en om streken hebben in een gehouden vergadering besloten, het 50 jarig lidmaatschap van het koor en het zilveren secretaris- en penning meesterschap van de vereniging de H. Stede, van dhr. H. Jacobs op één zelfde dag te vieren en wel op zaterdag 9 maart a.s. Daar ook de vereniging van de H. Stede Venray en omstreken 25 jaar bestaat, zal op deze dag in de Dekenale kerk een avondmis wor den opgedragen, die door het ker kelijk zangkoor meerstemmig zal worden gezongen. Alle leden van de Stille Omgang uit geheel het Dekenaat Venray worden hier verwacht. Het kringbestuur van deH. Stede Noord-Limburg zal hierbij tegen woordig zijn, alsmede de geestelijk- adviseur Pater Mathijssen uit Baarlo. Venrays vroede vaderen vergaderden De meest korte openbare raads vergadering is woensdag j.l. wel gehouden, toen de heren raadsleden in vergadering bij elkaar kwamen, om de begroting onder elkaar maar eens te bespreken. Als inleiding stond dan een voor stel van B. en W. om de wettelijk vereiste medewerking te geven voor enkele schooluitgaven. Dat betrof dan het schilderen van twee opbergkasten voor de school van Oirlo en het aanschaffen van een oliekachel voor de school in Castenray, met bovendien nog enkel onderwijsmateriaal, eveneens voor diezelfde school. Omdat men de begroting 1956 toch hierom moet veranderen, deed meteen het voorstel om de waar borgsommen voor de nieuwe kleuter school ook te veranderen en tevens een gedeelte van het honorarium van de architect van de 2e kleuter school hierop te plaatsen. Aangezien een en ander alleen maar formele dingen waren, zweeg de raad in alle talen en maakte na drie tellen de hamer een einde aan De vervroegde eerste Heilige deze wel korte vergadering van Communie en de plechtige Heilige j Venrays vroede vaderen.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1