grote BALANS-OPRUIMING Magazijn „De Zon" Jac. Fonck Profi ieer van onze Grote partijen COUPONS aan spotprijzen ZIE ETALAGE ZIE ETALAGE Uitsluitend prima kwaliteiten in prachtsortiment, aan zeer lage prijzen. Ons deviesJac. Fonck's manufacturen blijken toch 't voordeligst als altijd ook thans van kracht. Vergelijkt U maar eens alia ïl iq i ueuuf^aai De winst van kuiken-opfok 1.000.000 Begrafenisverzekeringspolis Grotestraat 9 VENRAY Hst ïoopt naar het einde van het jaar. Dan moet Uw redacteur ach ter zijn typemachine gaan zitten om een stukje te schrijven waarin allen een zalig nieuwjaar wordt gewenst. Het ene jaar lukt dat beter als het andere, maar telken jare denkt hij dan onwillekeurig: „Joneen, jongen, is dat nu alweer voorbij...." Inderdaad, de kalender geeft het aan en de eerste nieuwjaarswensen rollen al over het bureau. En dan zitend achter de typemachine doet hij wat ieder mens al is het dik wijls onwillekeurig doet, op het einde van het jaar. Hij denkt eens terug aan de dingen, die voorbij zijn. Aan per soonlijke belevenissen en onder vindingen, aan persoonlijke vreugde en persoonlijk leed, al die dingen die voor hem als mens het leven in 1956 het leven waard heb ben gemaakt. En hij maakt dan de balans op; ziet wat er van al zijn goede voornemens aan het begin van het jaar terecht gekomen is en al naar gelang de stand van zaken kan dat een prettige of minder prettige indruk achterlaten. Hij denkt ook daar is hij re dacteur voor aan de geschiede nis van zijn gemeente. Van het dorp of stadje, zo ge dat wilt, waarvan hij in het blad de kroniek schrijver mag zijn. Hij denkt aan alle goede en kwade dingen, die in het afgelopen jaar daarin zijn voor gevallen, wat er terecht gekomen is van alle schone plannen aan het jaar, aan alle vreugde en alle leed, die een gemeenschap als de onze in 1956 te verwerken;kreeg. Daarvan vindt U dan elders een overzicht. En omdat we als kleine gemeenschap Venray, een deel uit maken van de grote gemeenschap Nederland en tenslotte een stipje zijn op de grote wereldbol, moge dan een terugblik op de geschiede nis van die beide ook niet achter wege blijven. Het zij hem vergund in het laatste blad van het oude jaar, nog een maal even die stokpaardjes te be rijden, die hij in het loop van het jaar zo menigmaal bereden heeft. Dat is op de eerste plaats woning bouw. We kunnen gelukkig constateren, dat er het afgelopen jaar veel ge bouwd is, vooral door particulieren. Ver.ray Oost heeft een goede bouw- bedrijvigheid laten zien en in Ven ray West zijn de eerste nieuwe straten geopend. Voor Venray Zuid en Oostrum liggen onteigenings plannen gereed. Maar al die bouw- bedrijvigheid heeft de grote woning nood niet op kunnen heffen. Nog te velen kunnen niet trouwen en nog te veel getrouwden wonen in woningen, die te klein zijn en te miserabel. Dat moet weer eens te meer een siimulans zijn om het komende jaar alles op alles te zet ten om dat te hoge cijfer naar be- r eden te drukken. Het is en blijft d" grootste ellende, die zo gauw als maar mogelijk is, de wereld uit moet. Terwijl we kunnen constateren, dat in de Vredepeel binnen afzien bare tijd het grootste leed geleden zal zijn. In de kom kan men eindelijk nu wijzen op de bouw van een kleuter en een meisjesschool. Moge het een begin zijn van nieuwe scholenbouw welke zo dringend nodig is. We denken dan aan nog een kleuter-, nog een meisjes- en nog een jon gensschool. 0— De gelukkige omstandigheid dat Oda- en Willemstraat en het wes telijk gedeelte van de kom nieuwe bestrating en trottoirs krijgt of gaan krijgen, doet ons de ogen toch niet sluiten voor de vele moei lijkheden, die op het gebied van wegen nog altijd zorgen met zich brengen. Speciaal denken we dan aan de zgn boerenwegen, die ieder jaar meer vragen en waar feitelijk nooit geen definitieve oplossing voor ge vonden is. De laatste raadsverga deringen hebben al eten oplossing in het verschiet gesteld door een gezamelijke aanpak. Of dat alles in het komende jaar te verwezenlijken zal zijn is natuur lijk een grote vraag, maar het zou toch zeer dienstelijk zijn. Evenals het dienstig zou zijn, dat behalve de weg door Wieën, die wij per soonlijk nu niet direct van zulk een belang achten, ook de weg van Helden via Ysselsteyn en Vredepeel naar Brabant, met een goede ver binding naar Venray zelf, gereed zal worden gemaakt. Nu de grote weg Eindhoven Venlo in het verschiet ligt en Deurne rechtstreeks met Horst verbonden gaat worden, zal Venray andere en snellere verbindingen moeten krij gen, wil het niet achteruit gaan. Tenslotte hopen we dat de nieuwe spoorverbinding in het komende jaar althans voor een gedeelte werkelijkheid mag worden. Dan tobben we met de: Stationsweg voorlopig nog wel aan, 0— Onze industrie kan op een top jaar terug zien. Inalfa is goed in gelopen, Custers breidt uilde fa. Nelissen heeft plannen daarvoor klaar en zo kunnen we doorgaan. De vele advertenties om personeel alsmede het verslag van het ar beidsbureau tonen aan, dat we in heel onze geschiedenis nog Weinig zulke topjaren van werkgelegen heid hebben gekend. We mogen daarvoor innig dankbaar zijn. Maar moeten daarnaast de ogen niet slui ten voor de vele moeilijkheden, die nog wachten. Daarom is en blijft het zo spijtig, dat nog steeds geen resultaten te melden zijn van het sociologisch onderzoek, dat in 1954 al zou wor den ingesteld, maar waiarvan nie mand bij ons weten enige resulta ten of conclusies heeft gezien. Dit zo belangrijke onderzoek is zoek en daarmede is het moeilijk om ook in dit opz'cht een goed be leid te voeren. Toch zal vooral di« punt de voortdurende aandacht moeten hebber», omdat nog te veel mensen buiten Vennay hun bestaan moeten vinden. 0— Nog een enkel woord over de landbouw. De Vredepeel is vol leven. Daar wordt gebouwd en geoogst of het niet nog maar enkele jaren geleden een dorre peelvlakte was. Datzelfde is te zeggen van de* Meerselse Peel. Zo zijn we dan langzamerhand door onze peel- gronden heen gekomen en hebben we menig jonge boer nog aan een goed bedrijf kunnen helpen. Of de resultaten nu zo meevallen? De boer is als weinige afhankelijk van het weer en dat was dit jaar wel uitgesproken slecht. Zo zijn dan verschillende boeren daarvan de dupe geworden en zijn de resul taten beneden de verwachtingen moeten blijven. Het is dan ook geen wonder dat ook landelijk de boeren in verzet komen tegen het dirigistische be leid, waarin voor hen van de thans heersende hoogconjunctuur wel bitter weinig te verdienen is. Voor wat het gemeentelijke beleid betreft wijzen we op de boeren wegen en het bevorderen der emi gratie. Veel jongeren zullen ook hier geen kansen op grond meer krijgen en zullen willen ze niet de industrie in naar elders moeten. Dat de komende jaren het land bouwbeleid in onze gemeente de aandacht zal hebben, is te verwach ten, nu grootse plannen op stapel staan, t.a.v. de ruilverkaveling in deze streek. Tenslotte uit de veelheid van pro blemen en gebeurtenissen, nog een enkel woord over Venrays jeugd, waarbij we onderscheid dienen te maken tussen die van de kerk dorpen en die van de kom. De problemen zijn dan wel even moeilijk, maar liggen toch op een ander vlak. De toenemende indus trialisatie brengt het vraagstuk der vrije-tijdsbesteding al langer hoe meer naar voren. We kunnen constateren, dat vele verenigingen en clubs op dit terrein nuttig en noodzakelijk werk doen. Werk, waarin ze dikwijls worden gehandicapt door gebrek aan ruimte. De regeling voor gemeenschaps huizen, die het afgelopen jaar ge nomen is, zal die nood helpen ver lichten. In Venray zelf zal de stichting van minstens twee jeugdhuizen een gebiedende eis gaan worden, daar men toch moeilijk de oude ambachts school de geschikte lokaliteit daar voor kan noemen. Hierover horen we nog zo bitter weinig. Dat de gemeente enkele stukken grond reeds heeft aangekocht voor de oprichting van een sportpark, opent gunstige perspectieven voor de toekomst, al moet ons van het hart, dat men de allerkleinsten met hun kinderspeelplaatsen wel bar lang laat wachten temidden van het druk verkeer onzer dagen. Op dit terrein zullen vele initia tieven moeten worden genomen en uitgevoerd en we mogen hopen en vertrouwen, dat het komende jaar daarvan enkele goede voorbeelden mag geven. 0— Veel van wat hierboven om schreven staat, zal geld vragen, veel geld zelfs. En als we dan de laatste berichten horen over zuinigheid en niet-investeren, die de minister naar de gemeenten gezonden heeft, dan schiedt onwillekeurig de angst in de benen. Want we moeten nooit vergeten, dat Venray nog een ge weldige achterstand in te halen heeft. Als zwaar getroffen plaats, heeft het de beste jaren, waarin andere bouwden en plannen verwezenlijk ten, alleen puin kunnen ruimen en met de wederopbouw zich bezig kunnen houden. Nu die zijn einde gevonden heeft, is er tijd om aan iets anders te denken. Tijd, maar nu weer geen geld. Het zal onze bestuurderen veel zorgen en moeite kosten om dat aan de hand van het bovenstaande toch „los te krijgen". We mogen hen daarbij alle succes toewensen. Zo hebben we dan op het scheiden van de markt, weer eens enkele problemen naar voren gehaald, die in het afgelopen jaar onze aandacht vroegen, maar ook in de komende jaren daarom vragen zullen. Vele andere bleven ongenoemd, maar zijn daarom niet minder dringend. Daaruit te concluderen, dat het afgelopen jaar niet gunstig voor Venray zou zijn geweest, is onjuist. 1957 zal de geschiedenis ingaan als een goed jaar. Een jaar, waarin we langzaam maar zeker naar het „stadje" toe groeide, waarin handel en nijverheid goede zaken maakten, waarin gewerkt werd en gedaan en waarin onze gemeenschap in zo menig opzicht is vooruitgegaan. We groeien, en al zullen de moei lijkheden die ieder groeiproces met zich brengt, ook ons niet onberoerd laten, we mogen toch dankbaar constateren, dat het Venray in 1956 niet slecht vergaan is. Ll- Ved van wat U hierboven vond, hebt U kunnen vinden in de bladen van Peel en Maas, die het afgelopen jaar verschenen zijn. Dat we als krant verschillende van die problemen aan de orde hebben mogen stellen, dat we het nieuws uit Venray en omgeving hebben mogen vastleggen en menig maal voorlichting op velerlei terrein hebben mogen geven, is een taak, die telkens opnieuw veel voldoening schenkt. We mochten daarbij van vele kanten medewerking onder vinden. En op het einde van dit jaar, willen we daarvoor dank zeggen. We danken al onze abonnees in Venray. We zijn er trots op, dat in ieder huisgezin van onze gemeente het weekblad Peel en Maas op tafel komt. En we zullen trachten het door U gestelde vertrouwen waar dig te zijn. We danken onze abonnees buiten Venray, in Nederland, in België, in Engeland, Frankrijk en Duitsland, in Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland. Amerika, Canada. Voor velen van hen is Peel en Maas de enigste band die hen nog bindt aan de plaats waar zij ge boren en ge'ogen zijn. Moge ons blad die band vaster aanhalen en voor hen een trouwe afspiegeling geven van wat hier gebeurt. We danken onze adverteerders. Zij zijn onmisbaar voor ieder blad. Zo ook voor het onze. Voor de prettige samenwerking en de goede verstandhouding recht hartelijk dank. En tenslotte een woord van dank aan al onze medewerkers. We heb ben dikwijls veel van hen geëist, hebben het hen soms zeer moeilijk gemaakt. Dat zij desondanks hun hulp en steun zijn blijven geven, toont aan, dat zij een weekblad van groot belang voor een plaats achten en ook hiervoor zijn we dankbaar. Moge met ons aller samenwerking nog veel goeds en moois in het ko mende jaar uit Venrays geschie denis genoteerd kunnen worden. En met die gedachte wensen wij U allen een recht Zalig en Voor spoedig 1957 toe. ia FEBRUARI. Het is in 't belang van de pluim veehouder, dat het tijdstip van opfok tussen half februari en half maart wordt gekozen. Niet alleen is deze periode gunstig om de opfok van de kuikens zelve, maar belangrijker is, dat de hen nen later meer zullen leggen. Het gaat er om veel grote eieren in het najaar te rapen, wanneer deze het hoogst in prijs zijn. De kuikens mogen daarom niet te laat worden geboren, want dat betekent, dat de hennen te laat aan de leg komen, terwijl bovendien de kans bestaat, dat men in het najaar kleine eieren heeft. In 1954 is nagegaan, wat voor verschil het voor de pluimveehouder uitmaakt, wanneer hij met de op fok in februari dan wel in april begint. Gebleken is, dat kuikens, die on geveer half februari waren geboren drie gulden per stuk meer opbrach ten, dan kuikens, die na half april waren geboren. Maar ook hier schaadt overdrij ving. Sommige pluimveehouders beginnen al ln november en decem ber met de opfok. Menig pluimveehouder zal niet hebben kunnen vermoeden, dat de keuze van het juiste tijdstip voor de opfok van zo ongelofelijk grote invloed is. Afgezien van de moeilijkheden, die dit midden in de winter met zich medebrengt, kan men zich af vragen, wat de hennen in het na jaar zullen doen, als het er op aan komt veel dure eieren te rapen. Tegen die tijd hebben de dieren dan al zoveel eieren gelegd, dat ze vermoedelijk wel in de rui zullen vallen. Een voordeel is misschien de lage kuikenprijs in november en decem ber. Momenteel worden overtollige kuikens, waar de kuikenbroeder geen raad mee weet, tegen abnor maal lage prijzen aangeboden. Maar hoe verleidelijk ook, beter is het te wachten met kopen,totde tijd daarvoor gunstig is. Tenslotte kunnen met de datum van aankoop enkele guldens ge moeid zijn en dus spelen de paar dubbeltjes, die het kuiken nu min der kost, vrijwel geen rol. Exra opera-trein naar Duisburg Duizenden bewoners van de grens streken zijn voor de oorlog met opera-treinen naar Duisburg ge gaan. Duisburg had het modernste theater van West-Duitsland. Het had zeer goede zangers en spelers. Een voltreffer en een aantal brandbommen hebben het trotse Duisburger theater van binnen grotendeels verwoest. Thans is het hersteld. Speelruimte en technische instal laties zijn nog moderner dan voor heen. De toeschouwers-ruimte is enigszins anders geworden. De opera's van Duisburg en Düs- seldorf worden om beurten door hetzelfde gezelschap bespeeld. Ofschoon de leiding niet kan vol doen aan de grote aanvraag voor plaatsen, heeft zij toch de oude tra ditie willen herstellen en de opera liefhebbers uit het buurland de ge legenheid geven het Duisburger theater te bezoeken. Op zondag 20 januari rijdt de eerste opera-trein naar Duisburg voor de opvoering van „Der Trou badour" van Verdi. Verdere mededelingen volgen. u e e Ineme r s Ruim', keert de Onderlinge Levensverzekering -Mij. „'s - Gr.a venhagè" - te 's G-favenhctge Sluit nu een af. Gunstige voorwaarden. Lage premie's. Agentschap: S óumans Telef. 592

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2