een pracht Overjas een stijlvol Costuum Hollandse emigranten in Brazilië krijgen staatslening. SPORT SPAREN I 3% Bankhoekjes Philips Televisie Philips Radio Nederlandsche Credietbank N.V. (Dcwt de Keist- en feeddagm Nederzetting heeft nu perspectieven Ingezonden Uit Peel en Maas Bijkantoor VENRAY I I Haakt ket U thuis gezelliger vanat I 495.- vanaf f 98.- (a. Fr. Tummers-Cremers natuurlijk van Deze weekt toont LUXOR THEATER in zijn voorprogramma OXFORD KLEDING het kwaliteitswerk en de prachtige stoffen waarvan onze wordt geniaa t De Eerste Kamer heeft in de Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering zonder hoofdelijke stemming aangenomen om de wij ziging van hoofdstuk VII der Rijks begroting voor het dienstjaar 1956 (verhoging met f 2.750.000 ter om zetting van de aan de Nederlandse katholieke landbouwnederzetting Fazenda Ribeirao Brazilië verstrek te geldlening.) Bij de discussie over het laatst genoemde wetsontwerp, waarbij de regering voorstelt de particuliere geldlening aan de Fazenda Ribeirao door de Nederlandse staat te laten overnemen en deze hierna om te zetten in een vordering in Brazili aanse courant, vroeg baron De Vos van Steen wijk zich af, of het wel verantwoord is van de zijde der regering in deze Nederlandse kolo nie geld te steken. Wordt dit geen zaak van liefda digheid en is het niet beter deze nederzetting maar te liquideren en de emigranten te doen repratri- eren? Volgens spreker is de toestand in de kolonie dusdanig, dat deze geen reclame mag genoemd worden voor de Nederlandse emigratie. De heer Thurlings (KVP) wees erop, dat in Brazilië integendeel grote belangstelling bestaat voor de Nederlandse nederzetting en deze vaak ten voorbeeld wordt ge. steld. Nederland zou zijn naam schaden indien de kolonie werd geliqui deerd. Spreker achtte het gewenst, dat aan het voornemen van de regering uitvoering wordt gegeven, daar dit haar in staat zal stellen met de Braziliaanse regering onderhande lingen aan te knopen en zeggen schap in het beheer der nederzet ting te krijgen. Ook de voorgestelde regeling met de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, waarbij deze een vergoeding van f 75.000 ontvangt, achtte hij aanvaardbaar. In zijn antwoord verklaarde mi nister Suurhof, dat het vertrek van een aantal boeren, die indertijd moeilijkheden veroorzaakten, om dat zij de door hen geteelde pro- dukten buiten de coöperatie om gingen verkopen, reeds sanerend heeft gewerkt en de nederzetting thans een normale ontwikkeling doormaakt. Daarmee is eenieder eens, die de de kolonie de laatste jaren bezocht heeft. Er heerst ook een veel betere stemming en men kan zeggen, dat de nederzetting thans perspectie ven heeft. Met betrekking tot de vergoeding aan de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, merkte minister S uurhof op, dat van een particuliere organisatie niet ver langd mag worden, dat zij het risi co van een nieuwe lening mee zou blijven dragen tegen zulk een lage rente en lage aflossing als 't hier het geval is. De door de regering voorgestel de vergoeding mag niet als onre delijk worden gekenschetst. LODEN LAST WORDT WEGGENOMEN. Wij zouden de kolonie slechts kunnen liquideren, zo ging minis ter Suurhof voort, indien de boeren hiertoe neiging vertoonden. Het tegendeel is echter waar. Er bestaat onder de emigranten, die eindelijk met veel moeite iets tot stand hebben gebracht, niet het minste verlangen er nu meer op te houden. De minister wees er op, dat in de plaats van een door de Staat gegarandeerde particuliere lening thans een Staatslening treedt, waarvan de terugbetaling een aan tal jaren wordt opgeschort. Deze lening heeft de bedoeling de loden last, die thans op de ko lonie drukt, weg te nemen, zodat deze met nieuwe energie voort- werken kan. De Nederlandse nederzetting trekt thans niet alleen de aandacht in Brazilië, doch ook in de andere Zuidamerikaanse staten. DE JEUGD (II) In aansluiting op 't vorige arti keltje, dat 14 dagen geleden onder deze titel verscheen nu 'n kleine aanvulling. Graag wilde ik 't onderwerp: „ouderen en jeugd" behandelen. In de omgekeerde volgorde zou ik met de jeugd willen beginnen. Onderstaande vragen rijzen eerst op: „Is de hedendaagse jeugd anders dan vroeger Zo ja Hoe kan dit Wanneer begint 't anders zijn Hoe staat de jeugd tegen over de ouderen Is de jeugd anders dan vroeger 'n Baby van heden is nog steeds 't zelfde als de baby die in 1900 ter wereld kwam. De beschaving, de godsdienstige overtuiging en de tijd waarin het kind staat, begint dan op hem in te werken. Wie beheersen de hedendaagse tijd De ouderen, want zij bepaien de gang van zaken. De ouderen denken uit, besturen, regeren, de jeugd krijgt dit voorgeschotelt. Het anderszijn begint zich dus te open baren wanneer de beïnvloeding op de jeugd gaat inwerken. De ouderen hebben de wereld ge opend voor de jeugd. De technische vooruitgang drukt z'n stempel op 't leven. De vooruitgang behoort gebruikt te worden om de jeugd vooruit te helpen. Het bekende gezegde: „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", moet voor de oude ren dubbel zwaar wegen in deze tijd. Doch wanneer ik de woorden aanhaal van Mc. Car thy: „Het wordt de jeugd heden ten dage dubbel moeilijk gemaakt door het schraperige egoïsme van hen, die aan de jeugd willen verdienen, die de jeugd opofferen aan hun per soonlijke financiële belangen", staat dit wel lijnrecht hier tegen over. Helaas lectuur, films, beeldromans beïnvloeden de jeugd niet altijd ten goede. Dit is een schande voor de heden daagse beschaving. Hoe staat de jeugd tegenover de ouderen Zij kijkt tegen de grote ren op. Zij spiegelt zich aan hun handelen, hun voorbeeld Dit voor beeld kan dus of ten goede of ten kwade strekken. Tegenover hen hebt U ook de verantwoording van Uw werken. Doch het stemt tot grote voldoe ning, dat velen zich inspannen om de jeugd de juiste weg te wijzen. Nogmaals mag ik wijzen op 't grote belang van de jeugdbewegin gen. In deze tijd wil de Kerk de sport ook tot middel gebruiken tot kerstening van de jeugd. De inten tie van het Apostolaat des Gebeds voor juli was, dat de lichaams ontwikkeling en sport van christe lijke beginselen doortrokken mag worden. De Paus, die deze intentie opgaf, ziet zeker de belangen in de sport. De ouderen hebben hier de plicht de sportbewegingen tot grote bloei te brengen, zodat de kansen, die daar liggen, volledig kunnen worden uitgebuit. Dat door sportclubs zoveel moge lijk personen gegrepen kunnen worden. Dat door de jeugsportclubs die gelegenheden kunnen worden geboden, die de jeugd, die ook z'n eisen hoger stelt, kunnen interes seren. De jeugd stelt hogere eisen, ook de ouders. Comfort in huis zijn gewone begrippen. In Venray worden vele sporten beoefend, doch er ontbreken nog volleybal, zwemsport, korfbal, hand bal en 's winters in zalen spelen. Maar dit alles vraagt leiding en offers. De Raad van Venray heeft dit begrepen. Slechts eens per maand wordt voor dit doel gecol lecteerd. Geeft met gulle hand. De jeugd is de toekomst. Zij is van de ouderen afhankelijk en deze.hebben de plicht voor hen te zorgen en aan deze plicht kan zich niemand onttrekken. 'n Jeugdleider. Vrijdag 7.30 lm. voor overl. fam. LitjensDireks. Zaterdag 7.30 lm. (DKM). 57 u biechten, 8 u. Marialof. Accolieten: Hendriks Harrie en Joost. Kerkpoetsen: Truus Verhoeven en Doortje van Rijswijk. van 19 dec. 1908 L. Ph. G. Kleer te Haarlem, werd benoemd tot onderwijzer aan het Sint Josefgesticht. 17 december arriveerden de eerste patiënten voor het St Anna- gesticht. Fr. A. Tillemans M.S.C. werd priester gewijd te Heverlee bij Leuven. van 24 dec. 1908 Tussen Handerik en Merselo landde een luchtballon, bemand met 5 duitse officeren. van 24 dec. 1910 De oude „SintNicolaas-gilde", werd weer opgericht. van 24 dec. 1909 Tot stationschef werd benoemd de heer Verrijt in plaats van de heer W. Schmitz. Een kleermakersvakbond werd opgericht. RECTORAAT VEULEN 3de Zondag vd. Advent, 7 u. H. Comm., 7.30 lm. t.i., 10 u. hoogmis als jg. v. vrouw Kusters, 2.30 lof, derde adventsviering. Maandag 7.30 gez. jg. v. Frans en Willem Linders. Dinsdag 7.30 lm. voor overl. fam. GeetenBoonen. Woensdag 6.30 Guldenmis, t.e.v. H. Hart van Jezus, tot intentie. Dondag 7.30 lm. vrouw Heidens. S.V.V.-nieuws Het eerste schijnt zo langzamer hand over de down-periode heen te zijn. In een goede wedstrijd werd zondag Arcen met 21 verslagen. Zondag a.s. is Blerick aan de beurt. Hopenlijk zet het herstel door, zodat we weer een goede wedstrijd mogen zien. Het tweede gaf een goed voor beeld door Wilhelmina met liefst 102 te. verslaan. Ze mogen pro beren datzelfde te doen morgen zondag tegen Irene 2, maar zullen waarschijnlijk al heel blij mogen zijn tegen deze sterke ploeg met kleinere cijfers te kunnen winnen. Het derde leed zijn zoveelste ne derlaag in successie, nu tegen Wit- tenhorst met 3—5. Misschien dat zondag tegen DIS de kansen nu eens keren, hoewel Oirlo deze plaat selijke derby hoog opneemt. Het vierde, dat al een poos vacan- tie heeft, kan nu proberen Lottum aan de zegekar te binden. P.D.V. de Zwaluw Morgen hebben we dan weer onze onderlinge jaarlijkse tentoonstelling waarop ook de duiven van H. Arts verkocht zullen worden. Liefheb bers die nog iets go^ds wensen aan te schaffen, moeten deze collectie zeer zeker eens gaan bekijken. Op deze tentoonstelling bestaat gelegenheid tot het betalen van de contributie. Dus allen die nog achter zijn, gelieve deze aan te zuiveren, anders moeten maatregelen ge nomen worden. Zij die nog geen ringen besteld hebben kunnen ook dit morgen nog doen. Zij die een kampioenschap be haald hebben, moeten de kleur en grote opgeven. De volgende nieuwe leden hebben zich opgegeven: Gebr. van Haren, Grotestraat; Gebr. Hoevenaars, Maasheseweg; Paviljoen L, StSer- vatius. Reclames hiertegen binnen 14 dagen. M.H.C.V.-nieuws De wedstrijd van zondag j.l.. die mef 1—0 van Blerick II gewonnen werd, is niet direkt 'n daverend wapenfeit te noemen. Ofschoon Venray voortdurend in de meerderheid was, bleek de voor hoede niet verder te komen dan een doelpunt, geskoord na ongeveer 10 minuten. Blerick, dat slechts met 10 man speelde, verdedigde zich taai. De spanning bleef er daardoor de hele wedstrijd in, want de aanvallen van de gastheren waren gevaarlijk. Enfin, de puntjes zijn weer bin nen. Zondag a.s. zal er echter flinker aangepakt moeten worden als medekonkurrent Weert op bezoek komt. Zondagavond bracht Sinterklaas 'n bezoek aan de leden van M.H.C.V. De Sint, die 'n geestige bui had, deelde kwistig geschenken en standjes uit, daarin bijgestaan door zijn pietermannen Rabeduli en Bulgani. Vanaf 1 december kunt U ook bij onze instelling Wij stellen voor eenieder beschikbaar Reglementen en inlichtingen zijn aan onze kassen te verkrijgen. Correspondentschappen GENNEP, HORST, BOXHEER met Maasheseweg 10 Telefoon 638 bij geen gehoor 548 Televisie-apparaten nu gekocht, worden nog vóór Kerstmis geplaatst Thomassen

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2