RANG is alleen RANG als er RANG op staat. De Heer is nabij Officiële opening leeszaal en bibliotheek r°"k Tjz- WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van r.k. openbare Kajotters bestaan 10 jaar. Zaterdag 15 December 1956 No 50 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.35 BUITEN VENRAY I 1.45 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Dat de oprichting van een open bare leeszaal en bibliotheek geen sinecure is, heeft het bestuur van de desbetretfende stichting het afgelopen jaar duidelijk genoeg ondervonden. Het samenvoegen van enkele be staande bibliotheken, de inrichting van de verschillende lokaliteiten, het op peil brengen van het boeken bezit wat kwaliteit en kwantiteit betreft, de opbouw van een leeszaal en een afzonderlijke jeugdbiblio theek, een doelmatige katalogizering en een nauwkeurige registratie: dit alles heeft veel tijd en geld ge kost en zal voorlopig van het personeel een meer dan normale inspanning vragen. Ondertussen heeft men gepro beerd het uïtleren van boeken door j te laten gaan. Toch konden al deze werkzaamheden niet verricht wor den, zonder een beroep te doen op de welwillendheid en het geduld van de lezers. Geregeld moest een aantal boeken een tijdlang uit de circulatie genomen worden, terwijl de vele nieuwe aanwinsten dikwijls niet terstond beschikbaar konden worden gesteld. Vooral de leesgrage jeugd heeft de laatste weken de vervelende gevolgen van het een en ander moeten ondervinden. Op het ogenblik is men gelukkig zover, dat op 15 december a.s. de leeszaal en de geheel vernieuwde jeugdbibliotheek geopend kunnen worden. Dit zal tegelijk de officiële opening betekenen van de Katho lieke Openbare Leeszaal en Biblio theek als zodanig, nadat de uitleen bibliotheek officieus al eerder in gebruik genomen was om de lezers niet langer dan strikt noodzakelijk te laten wachten. Enige tijd geleden is in dit blad al geschreven over doel en werk wijze van een openbare leeszaal en bibliotheek. Bij gelegenheid van de officiële opening moge echter nog iets naders gezegd worden over de nieuwe mogelijkheden die met deze instelling op het terrein van de lektuurvoorziening worden geboden. Leeszaal Als „onbekend" inderdaad „onbe mind" maakt, dan ziet het er voor de leeszaal niet rooskleurig uit. Een dergelijke instelling is immers voor Venray iets geheel nieuws. Toch hebben wij goede hoop, dat velen zich op de hoogte zullen stellen van wat een leeszaal is en van wat zij te bieden heeft. We vertrouwen er op, dat de kennis making voor de bezoekers een zeer aangename zal zijn. Hieraan zal zeker al medewerken het smaakvol ingerichte interieur. Dat alleen is al een bezoek waard. Om deze kennismaking te bevor deren, volgen hier nog enkele mededelingen en inlichtingen. De leeszaal geeft iedereen, die zich voor een bepaald gebied inte resseert of zich op de hoogte wil stellen van een of andere kwestie, de gelegenheid de daarvoor in aan merking komende werken en tijd schriften te raadplegen. Zowel hij die even iets wil naslaan, als de persoon die over een bepaald onderwerp wat meer wil weten, kan in de rustige sfeer van de leeszaal zijn nieuws- of weetgierig heid bevredigen. Men zal er de voornaamste Ne derlandse encyclopedieën vinden, niet alleen de algemene, maar ook de speciale, zoals de encyclopedie voor opvoeding en onderwijs, de encylopedie van het Christendom, de technische, de agrarische en de medische W.P. Daarnaast zal men werken kunnen aantreffen op het gebied van opvoeding, huishoud kunde, land- en volkenkunde, tech niek, natuurkunde, biologie, gods dienst, geschiedenis, letterkunde, muziek, schilderkunst, film, toneel enz. Ruim 40 tijdschriften op allerlei gebied, waaronder ook buitenlandse zullen voor de bezoekers ter inzage liggen. Bovendien zal men er de voornaamste landelijke, provinciale dag- en weekbladen en enkele ge- illustreerde bladen kunnen lezen. Iedereen boven de 18 jaar heeft vrije toegang en kan van de daar aanwezige werken en tijdschriften gebruik maken. Wij zijn er van overtuigd, dat de leeszaal hiermee een grote bijdrage kan leveren tot de algemene en kulturele vorming en zo de gees telijke volksgezondheid kan bevor deren. Wij denken hier aan allen die nog studeren, of zich voor een bepaald beroep bekwamen; die zich dus nog voorbereiden op hun latere taak in het leven. Ontwikkeling en vorming is van groot belang in deze tijd, nu de mens met steeds meer problemen gekonfronteerd wordt en hem meer mogelijkheden dan vroeger geboden worden. Hoe groter zijn geestelijk bezit en geestelijke weerstand is, des te groter zal de kans zijn, dat hij in het leven slaagt; ides te meer zal hij ook later in zijn ouderdom be zitten. Zo kan de leeszaal grote diensten bewijzen aan allen, die bepaalde kursussen volgen, bv. voor emigra tie (land- en volkenkunde); aan de jeugd O. en O.; aan de leerlingen van de verschillende scholen. Maar ook de volwassenen kan de leeszaal goede diensten bewijzen. Men heeft hier de gelegenheid om „bij" te blijven, om zich op de hoogte te stellen van actuele vraag-, stukken, waarover gesproken en geschreven wordt, om iets meer te weten te komen over alles waar voor men zich bijzonder intereseert. Ook voor onze bejaarden komen nieuwe mogelijkheden open staan. De leeszaal kan hun nog 'n andere tijppassering geven als er geboden wordt in hun klub of krans. Andere bejaarden zal de leeszaal kunnen helpen om geestelijk „jong" te blijven, om hun belangstelling voor de moderne tijd levend te houden. Vanzelfsprekend zal de directrice bijzondere wensen en verlangens graag vernemen. Zo mogeiijk zal hiermee bij 't aanschaffen van nieuwe boeken en tijdschriften re kening worden gehouden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat na katalogizering van de leeszaal inventaris ook deze boeken uit gezonderd de naslawerken uit geleend kunnen worden kosteloos op 't normale abonnement. Uitleenbiblioteek. Tussen de bedrijven door hebben ook hier grote veranderingen plaats gehad. De saaie kaften zijn van de boeken verdwenen; verschillende boeken, die uiterlijk ontoonbaar waren zijn opgeruimd of, als her stel nog mogelijk was, in 'n nieuwe band gestoken. Daarnaast is een groot aantal nieuwe boeken aange schaft, die zo snel mogelijk voor de uitleen worden klaar gemaakt. Het is alleen te hopen, dat de vele mo«ie boeken, die de biblioteek thans rijk is, niet doorlopend thuis zullen zijn. Laat men zich niet be perken tot de lek tuur van Courths Mahler, Birkner, Multon, Havank en dergelijke schrijfautomaten. Er zijn zoveel romans, waarvan de lezing, behalve de ontspanning, ook geestelijke verrijking betekent. Wij denken hier aan moderne auteurs als Andres, Böll, Bordewijk, Breedveld, den Dooland, Hofstra, Mann, Werfel, om maar enkele na men te noemen. Zeggen deze au teurs U niets? Laat de direktriceU dan eens ad viseren. Zij zal U heel graag helpen bij de keuze van een boek, dat U enkele mooie uren zal bezorgen. Bezoek daarom de uitleen vooral op tijden, dat het niet zo druk is. U kunt dan rustig uw keus bepa len en de direktrice is in staat de grootst mogelijke aandacht aan uw wensen te besteden. En ongetwijfeld zult U langza merhand ondervinden, wat een geestelijk genot de lektuur van een goed boek U kan verschaffen. Jeugdbiblioteek. Overtuigd van de vormende waar de, die het lezen voor de jeugd kan hebben, is door het bestuur en di rektrice aan deze afdeling wel heel bijzondere zorg besteed. In een afzondèrlijk lokaal zullen de lezers van 6—16 jaar de voor hun bestemde boeken kunnen vin den. Men behoeft maar een vluch tige blik op de rekken te werpen om vast te stellen, dat de voorraad zo goed als geheel bestaat uit nieuwe, pas aangeschafte boeken. De prijs voor een jeugdabonne- ment en een knipkaart is zo laag mogelijk gehouden om elke jongen en meisje in de gelegenheid te stellen van de biblioteek gebruik te maken. Hopelijk zal de jeugd tonen, dit alles op prijs te stellen, niet alleen door boeken te lenen, maar ook door ze netjes en met zorg te behandelen. Mogen bovendien de ouders goed inzien van hoe groot belang het is, dat hun kinderen lezen, goed lezen of.... leren lezen. We behoeven niet alleen te denken aan de binding met het gezin, die hiermee op on gedwongen wijze bevorderd wordt, of aan de nuttige manier, waarop een gedeelte van de vrije tijd door gebracht wordt. Wanneer wij konstateren, dat het leren van het algemeen beschaafd Nederlands voor veel kinderen zul ke grote moeilijkheden oplevert, o.a. omdat hun moedertaal het in hun omgeving gesproken dialekt is dan komt de waarde, die het lezen voor de jeugd heeft, wel heel dui delijk naar voren. De jeugd komt vroeg of laat in kontakt met an deren, die dit dialekt niet spreken. Dan zal het van groot belang zijn, dat men ook geleerd heeft, het al gemeen Nederlands korrekt te spreken en te schrijven. De ouders kunnen er trouwens aan meewerken, dat hun kinderen het grootst mogelijke nut van hun lektuur hebben. Houdt er toezicht op, dat ze niet het ene boek na 't andere „verslinden". Laat ze eens hardop lezen, dat kan heel aardig, door ze voor jongere broer of zus voor te lezen. Dan bemerkt U zelf, wat er aan 't lezen ontbreekt, welke woorden verkeerd worden gelezen. De oudere jeugd vindt naast de gewone leesboeken ook lektuur over zaken, die hun interesseren; over hun hobby; over alles wat bijdraagt tot hun algeme ontwikkeling. Het aantrekkelijke hierbij is, dat dit soort lektuur veelal kosteloos verkregen kan worden op 't nor male abonnement. Zo zullen de verschillende jeugd- categoriën juist dat kunnen vinden wat hun interesse heeft of moet hebben. En 't spreekt vanzelf, dat ook hier 't boekenbezit steeds zal aangevuld worden. Openingsuren leeszaal en bibliotheek Leeszaal Uitleen Jeugd Maand.: 25.30 7—8 30 7—8.30 Dinsd.: 10—12 2—4.30 4.30—6 2-5.30 Woensd.: 10—12 7—8.30 2—4.30 7—8.30 Dond.: 10—12 10—12 Vrijd.: 10—12 2—4.30 2—5.30 7—8 30 7—8.30 Zaterd: 10—12 10—12 2—4.30 2—4.30 In de Adventstijd verwachten wij de blijde komst van Christus. En vanaf de 3de Zondag van de Advent wil de H. Kerk ons de zekerheid schenken, dat die komst van Christus heel dichtbij is. En dan moeten we niet zozeer denken aan de wederkomst van Christus op het einde der tijdenen ook niet aan de komst van Chris tus voor iedere mens afzonderlijk bij zijn dood: want dat kan nog een hele tijd duren; tenminste van onze kant beschouwd; maar voor God zijn duizend jaren niet meer dan één dag. In het begin van de Advent heeft de H. Kerk bij ons ook wel die verwachting van Christus' weder komst willen opwekken, dat reik halzend uitzien naar het ogenblik, dat Christus zal komen op de wol ken, om de verlossing, die Hij in ons begonnen is, te voltooien door de verrijzenis van de doden en de blijde ontsterfelijkheid in het eeu wige leven. Maar nu bedoelt de H. Kerk Zijn komst met Kerstmis en die komst is heel dichtbij. Kerstmis is niet alleen het her denkingsfeest van Christus' geboor te, nu meer dan negentien eeuwen geleden. Neen, wij moeten ons deze weken voorbereiden op een soort nieuwe geboorte van Christus. Niet als een lief kindje in een kribbe, in een stal, maar in onze ziel, in ons hart wil Christus als het ware opnieuw geboren worden door Zijn machtige genade. Om dan voortaan meer in ons te gaan leven, zodat dit in ons dagelijks leven ook wer kelijk te merken is en ons leven ook werkelijk steeds meer een „christelijk" leven wordt. Naar die komst van Christus moeten wij verlangend uitzien. Die komst van Christus heeft de vestiging van het Koningrijk Gods ten doel, dat Koninkrijk, die heer schappij van God, die op de eerste plaats in ons binnenste steeds meer tot werkelijkheid moet worden. Want Gods Zoon is niet op aarde INGEZONDEN MEDEDELING rl.M, Com"» »- aan Verenigingen, ak de liefde en toe- wijding, die beste besckeiden plannen niet t condté's door gebreK brengen voor een i bazaars, gevormd om gelden^ veI2,oeken die ons bereikein te steUen. Voor zover mogelijk hebbe t stand te brengen aan verleend. denkbeeld een samenwerking o „Vereni- organisaties enons en biernit we glgsplan" geboren, hetgeen betekent. Persll en \f ^elinen! Vu rereulgiS .1"""""" comité s, en P VercnigmgsPlan andere wijze oogde doeleinden. I te)d, die tot dusverre bedragen hiervoor beschikbaa g werden besteed. aan propaganda-akt.es voor inUchten; hoe Maatschappij N.V., volledige inlichtingen. gekomen alleen om de mensen naar de hemel te brengen, maar aller eerst om de hemel hier op aarde te brengen, het „Rijk der hemelen" zoals Christus zelf het noemde of het Koninkrijk Gods. Ongetwijfeld zal menige christen hier niet veel van begrijpen. Hij ziet het Doopsel slechts als een soort „toegangsbewijs" voor de hemel. Als je nu nog enige godsdienstplichten vervult, zoals de Zondagsplicht en de Paasplicht, ben je voor eeuwig geborgen. Hij begrijpt niet, dat wij de he melse zaligheid pas voor eeuwig deelachtig worden in zover wij heb ben meegewerkt om de hemel op aarde te brengen. Hij begrijpt evenmin, dat het Christendom niet uit een reeks uiterlijkheden bestaat, maar vooral een zaak is van het innerlijk, een zaak van het hart. Het gaat in het Christendom im mers vooral om de liefde. Christus kwam vooral ons ver lossen, d.w.z. ons losmaken van dat vervloekte egoïsme. Wanneer ik mijzelf meer ga afvragen waarmee de ander, nl. God en de naaste, gediend is, dan waarmee ik zelf gediend ben, is dit tevens het begin van de hemel op aarde. Als wij niet diep overtuigd zijn, dat wij door Christus steeds meer verlost moeten worden, d.w.z. los gemaakt van dat diep in onze na tuur ingevreten egoïsme, zal het Kerstfeest ons niet veel te zeggen hebben. Alleen hij, die zich bewust is, nog maar weinig verlost te zijn van dat ellendige egoïsme, zal met verlangen uitzien naar de komst van Christus met Kerstmis. Het Epistel van deze Zondag zal hem werkelijk goed doen, vooral deze woorden: Verblijdt U! De Heer is nabij! Hij zal ook zijn best doen om voor Christus, die komt, de weg te bereiden, zoals Joannes de Doper ons deze weken aanspoort. En de beste wegbereiding is de bestrijding van ons egoïsme, zodat we meer ons zelf gaan afvragen, waarmee de ander gediend is, dan waarmee wij zelf gediend zijn. Want toen het volk aan Joannes vroeg, wat zij moesten doen, om zich gereed te maken voor de komst van de Verlosser, gaf hij hun ten antwoord: „Wie twee paar kleren heeft, moet delen met hem, die er geen heeft en wie te eten heeft, moet hetzelfde doen". (Luc. 3, II) Als wij zo in deze weken vooral meer de naastenliefde beoefenen, zal dat de beste voorbereiding zijn op een werkelijk zalig Kerstfeest. En dan zal de vrede van God, die alle begrip te boven gaat, onze harten en zinnen bewaren in Chris tus Jezus. Na de oorlog reeds het probleem, wat er nu feitelijk gedaan moest worden voor de zgn. arbeidersjeugd. De oude organisatie was in de loop van de oorlog teniet gegaan en ondergedoken en direct na de bevrijding rezen zovele moeilijk heden, dat aan een heroprichting voorlopig niet te denken viel. Maar in november 1946 stak men de koppen bij elkaar en besloot men de Kajottersbeweging in Ven ray nieuw leven in te blazen. Een Kajottersbeweging, die als als hoofddoel stelde: de geestelijke vorming en een behoorlijke vrije tijdsbesteding van de arbeiders jeugd. Dat er het nodige enthousiasme voor bestond, bleek uit de werk lust van de leden, toen het erom ging een blokhut te bouwen op 't sportterrein aan de Leunseweg. Ondanks het voortdurende geld gebrek, ondanks vele tegenslagen en moeilijkheden, wist men 't toch klaar te spelen en verrees in be trekkelijk korte tijd een behoorlijk ontspanningslokaal, waarin menig genoeglijke avond is gesleten. Als men nu een overzicht moet geven over de afgelopen tien jaar, dan kan men feitelijk niets anders zeggen, als dat het programma, wat de K.A.J. zich ten doel stelt, zoveel mogelijk is verwezenlijkt. Het zelf gekozen bestuur met als geestelijk leider, Pater Domitius, heeft haar sporen op het gebied van de geestelijke vorming en ont spanning wel verdiend. Dit ondanks vele ups en nog meer downs, die een dergelijke organisatie nu eenmaal kent. Maar dit houdt een machtig stuk jeugd werk in, in de beste zin van het woord. Goede sprekers zijn gevonden, die over honderd en een onderwerp deskundige voorlichting gaven op velerlei terrein, voetbalclubs en vollyclubs zijn opgericht. Huisvlijt is gepropageerd en hobbyclubs zijn er verschillende. Contakt is gezocht met Kajotters- afdelingen hier in de buurt en met Horst en Heerlen heeft men pret tig samengewerkt in zg. uitwisse lingsprogramma's. Het is allemaal zo gemakkelijk neergeschreven, maar een chro nisch geld- en plaatsgebrek, genoeg de nog dikwijls grove miskenning, ook in eigen kring, maakte het soms zo ontzaggelijk moeilijk, om het wagentje rollende te houden. En alleen dat al is een opmerke lijke prestatie. Voor de herdenking van dit ju bileum heeft men een aardig pro gramma opgesteld. Het zou reeds eerder gehouden zijn, maar de toestand in Hongarije heeft tot uitstel doen besluiten. Maar nu is het dan zover. Heden Zaterdag is er in Prinsen hof een feestavond, waarvoor alle leden en hun dames een uitnodi ging gekregen hebben en waarop o.m. een hoofdbestuurslid aanwezig zal zijn. Zondagmorgen houdt het bestuur een receptie van 1112 uur in het clublokaal aan de Merseloseweg, terwijl Woensdagavond als slot van de feestelijke viering een avond mis ter intentie van onze Venrayse Ka jotters zal worden opgedragen. En dan gaan ze met frisse moed de volgende tien jaren-ronde be ginnen!

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1