NIEUWE PLANNEN De Politierechter oordeelt... M WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor het komende jaar KMollekte 1956 Dans-cursus lnter-parochiële Kernactie ƒ1.000.000 Zaterdag 15 December 1956 No 50 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGAN3 m PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI druk en uitgave firma van den munckhof grotestraat 28 telefoon 512 giro 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 December brengt het St. Nico- laasfeest. Het feest van goede ver wachtingen en van goede gaven. Het is natuurlijk toeval, dat ook de meeste gemeentebegrotingen in deze maand ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de gemeente raden, maar iets van de sfeer van het St. Sinterklaasfeest hangt nu eenmaal ook om zulk een begroting. Er staan immers vele en dikwijls grote wensen op de verlanglijstjes van de raadsleden en van het pu bliek en het is de begroting, die elk jaar opnieuw weer aan een deel daarvan tegemoet zal komen en een ander deel door allerlei omstandigheden en redenen niet kan vervullen. Of men in Venray in deze maand nog zal komen tot het indienen der begroting, wagen we te betwij felen. De voortekenen daarvan zijn allerminst merkbaar. Toch zullen velen met spanning afwachten, wat voor het komende jaar op het programma staat. Temeer, waar de nieuwe minister van Financiën de afgelopen dagen reeds terdege heeft laten merken, dat gezien de zorgelijke financieel- economische toestand van ons land er drastisch bezuinigd zal moeten worden. En dat, terwijl in Venray enkele „jaren-plannen", ofwel door feiten achterhaald zijn, ofwel gereed zijn. Van deze laatste kunnen we noemen o.a. het verlichtingsplan en het bouwprogramma. Van het eerste het wegenplan. WONINGBOUW. Het woning-contingent wat ons over de jaren 19541955 was toe gewezen is op. Het waren er toen 157, die we kregen toegewezen en het uitein delijk resultaat is, dat in die drie jaren meer dan 250 woningen zijn gebouwd, zowel door de gemeente, als door particulieren. Met de toewijzing schijnt het dus wel los te lopen. Maar met toewij zingen, hoe voornaam ook, lost men alleen de behoefte aan woonruim ten, die in onze gemeente nog altijd zeer groot is, niet op. Daartoe moet ook bouwterrein beschikbaar zijn. Het feit, dat men in Zuid en West met onteigeningen begonnen is, alsmede in Oostrum mag ook op dit terrein goede verwachtingen wekken. Dan rest nog alleen, het aantrek ken van de nodige geldmiddelen. Dit laatste en o, zo voorname punt zal zeker het komende jaar voor de gemeente moeilijkheden met zich brengen. De voortekenen hebben we in de laatste raadsvergaderingen al kun nen merken. Er zal dus veel van de particuliere sector worden ge vraagd. Hoewel het met het hier bespro ken onderwerp weinig te doen heeft zij in dit verband toch opgemerkt, dat het bouwen in de z.g. particu liere sector ook zijn moeilijkheden met zich brengt. Doordat er n.l. mensen zijn, die door wat voor redenen ook, zich laten verleiden een eigen huis te gaan bouwen, zonder zich te realiseren wat een en ander gaat kosten. Er zijn reeds in Venray slacht offers gevallen, die daartoe aange spoord door een buitensteeds archi tect bouwplannen op gingen zetten, tekeningen lieten maken, gronden wilden kopen en wat dies meer zij en tenslotte toen puntje bij paaltje kwam, tot de ontdekking kwamen, dat ze met enkele duizenden gul dens niet heel ver komen. Dat intussen de architect zijn honorarium maar op voorhand heeft geïncasseerd is dan één van de stroppen die deze mensen lijden. Dat er bij e „n onlangs uitgesproken faillissement van een woningbureau ook enkele Venrayse aspirant- bouwers een veer moesten laten en het zgn. „inleggeld" al niet meer terugkregen, is een ander hoofdstuk dat er toch wel op wijst, dat aan de voorlichting van deze mensen van overheidswege wel het een en het ander ontbreekt. Dat tussen haakjes. We zijn nieuwgierig wat de be groting in deze te zeggen heeft. WEGENPLAN Een ander plan, dat zeker de aan dacht zal trekken, is het wegenplan, Het indertijd opgestelde 5 jaren plan ('54'59) heeft nauwkeurig aangegeven in welk jaar bepaalde wegen hersteld of zelfs vernieuwd zullen worden. Door allerlei oorzaken, o.a. het financieel-economisch beleid van hogerhand, is een deel eerder tot uitvoering gekomen of staat op het punt uitgevoerd te worden, dat feitelijk voor latere datum bestemd was. Als we zien, dat het herstel van Markt en Marktstraat om maar een voorbeeld te noemen in dit plan voor '58 gepland was, dan zijn we al een tijd vooruit. Maar daar naast is gebleken, dat dit plan (als ieder ander) ook zijn tekort komingen heeft. In de laatste raadsvergaderingen is al enkele malen duidelijk naar voren gekomen, dat men op onze kerkdorpen allerminst tevreden is over de toestand van veel buiten en boerenwegen. Daar wordt in de loop der jaren wel eens wat aan gedaan, maar het is en blijft ge woonlijk wat lapwerk, dat niet al leen geen oplossing biedt voor de betrokkenen, maar bovendien steeds meer geld gaat kosten, zonder veel resultaat. Als men daarnaast dan ziet, hoe deze wegen in de nieuwe ontgin ningen er bij liggen, dan is het vanzelfsprekend, dat men de vraag stelt, waarom ook de oudere wegen niet van een gesloten wegdek wor den voorzien. Zo is dan toegezegd, dat hiervoor ook een plan zal worden opgesteld om die dan eens gezamenlijk onder handen te nemen. De vraag zal zijn of dat reeds in de komende begroting verwezenlijkt zal zijn, zeker, nu de minister van financiën aan het rammelen slaat. GEM EENTE-FIN ANCIËN Trouwens in verband met dit laatste kan men zich afvragen, of van de hele begroting nog wat terecht zal komen. We kennen al weer enkele jaren een begroting, waarin practisch geen kapitaalswerk staat vermeld. De financiële toestand van gemeen te- en rijkskas schijnt zodanig te zijn, dat dergelijke werken wel in de vorm van begrotingswijzigingen de loop van het jaar kunnen verwezenlijkt worden, al naar de noodzaak van het werk en de toe stand van bovengenoemde kassen. We hebben al eens eerder aange toond, dat dit feitelijk funest is, omdat het nu feitelijk een gokje gaat worden, of men al of niet het een of ander bereiken kan. Maar dat mag toch niet aanlei ding zijn om dan maar te zeggen: we zullen wel zien, wat 't worden gaat. Zo is nimmer een gezond beleid te voeren. Voor geen enkele raad, die zijn werk ernstig opvat. Een bouwplan en een wegenplan lijken ons afgezien van de regels, die men stelt van hogerhand, voor het opstellen van een begroting daatoe dringend nodig. SCHOLENBOUW. Misschien dat ook een scholen plan zijn nut zou hebben. Over dit onderwerp hebben we reeds een enkele maal geschreven en „the man in the street" praat er nog meer over. Wat logisch is, want iedere rechtgeaarde huisvader, stelt belang in het onderwijs zijner kinderen. Hier liggen de grootste wensen wel in de kom. Op de kerkdorpen moge het dan niet allemaal koek en ei zijn, daar is met betrekkelijk geringe moeite de toestand te ver beteren. Maar in de kom ligt de situatie anders. Dat is indertijd al aangetoond door een rapport van de raad, dat bv. de kleuterscholen onder de loupe nam en zelfs stelde, dat op korte termijn twee nieuwe kleuter scholen noodzakelijk waren. Na jaren is dan voor 14 dagen de eer ste steen gelegd voor onze eerste nieuwe kleuterschool. Hetzelfde speelt zich af met de meisjesschool. Maar ook hier is dan al een gedeeltelijke oplossing in 't verschiet, omdat in het Paters- Rectoraat een nieuwe meisjesschool gebouwd gaat worden. Maar nu stond vorige week het laconieke bericht in de krant, dat de Henseniusschool door de daar de buurt bezig zijnde volksver huizing weer overbevokt is geraakt en dat de zo gesmade barak in de Patersstraat als veiligheidsklep gaat dienen. Een nieuwe jongensschool schijnt dus inderdaad noodzakelijk te wor den. We zeggen met opzet schijnt, omdat voor ons niet uit te maken valt, of het aantal leerplichtige jongens inderdaad zo groeiende is, dat de bestaande scholen, bv. via een andere afbakening van hun grenzen, dit aantal niet op kunnen vangen. Niemand weet dus, of er een nieuwe jongensschool moet komen en daar blijft veel onzekerheid over bestaan. Moet er echter een nieuwe ko men, dan wordt het de gewone burger toch wel wat benauwd om het hart, als hij bedenkt, welk een tijd voor voorbereiding de nieuwe schoolbouw in het verleden heeft geëist. En misschien zal eisen in de toekomst. De gemeente kan zich op het standpunt stellen, dat 't haar taak maar alleen is, om de gelden te verschaffen, die de schoolbesturen wensen en dat voor haar daarmee de kous af is. Maar daarmede werkt men een zekere twijfel, die er nu is, niet weg. Wel met een behoorlijk scho lenplan, waarin aan de hand van Iedere rechtzitting opnieuw rol-Die mocht nu de automobilist ook len vaten bier en jenever Venray's nog betalen, raadzaal binnen. Figuurlijk gespro ken dan, in de vorm van gewone fiets-, bromfiets, scooter- en auto- berijders en bestuurders, die na aan Vader Bacchus geofferd te hebben, het stuur in hun handen nemen en de wijde wereld in toe ren, tot ze belanden ofwel tegen een boom, of in de veilige handen van Vader Hermandad oftewel de politie. Ja, we kunnen U weer de schrik barende verhalen ophangen over het kapitaal aan boeten, die wor den opgelegd en de gratis vacan- tiedagen, die zo maar worden aan geboden, over de donderpreken van de Officier van Justitie, maar of het helpen zal We betwijfelen het eerlijk, want reeds nu al kondigde dezelfde Of ficier aan, dat de volgende zitting helemaal vol dronkelappen zit, dus dan weet U het wel. Alléén is het misschien wel goed dat men er aan denkt, dat de Of ficier van Justitie zijn Kerstvacan- tie besteden zal, om eens bij zijn collega's in den lande te infor meren, welke strafmaat daar ge geven wordt. En op de hoogste doet hij dan nog eens 10 pet extra, als teken des tijds en onder het motto: het hoogste aantal dronkelappen van Nederland, ook de hoogste boeten van Nederland! Men late dus alles wat rijbaar is, verre van zich, als men zich van de kwaliteit van bier of jenever heeft overtuigd. Want overtuigend zijn dan ook de straffen! Dan was er een nette Venlose „dame", keurig in de kleren en keurig in haar gedragingen. Haar man bekleedt een goede positie en kan ruimschoots voor zijn gezin zorgen. Doet dat ook. Maar zijn ega kon het desniettemin niet laten om in een winkel een herenonder broek te gappen. En ze werd ge snapt. Werd voor „ekster" uitge maakt en kreeg f 25 boete en 14 dagen gevangenisstraf voorw. Een duitse jonkvrouwe werd nog wat harder aangepakt. Die had men gesnapt met het „eir.sperren" van een handdoek op de Venlose markt en wat die juf nu allemaal te horen kreeg, daar werd men stil van. Het begon bij der Krieg van siebsig en ein und siebsig, ging dan vierzehn om via viertzig en wat zich daarbij afspeelde, terecht te komen op „vierzehn Tage" gra tis logies in Roermond. Waarop de duitse frau in tranen losbarstte en snikkend vertelde, dat ze het „nicht gewust hatte". En de Venrayse juffrouw, die als getuige verstek had laten gaan, toen een burenruzie berecht werd, liet men met f 25 boete merken dat Vrouwe Justitia getuigenis wenst te horen, al heeft de getuige mis schien minder zin in burenruzies terecht te komen. Er worden er ook vrijgesproken. Zoals de oud-ijzerhandelaar, die van de Ned. Spoorwegen in Venlo een partijtje oud ijzer had gekocht. En bij die partij lag ook een stopbord. Toen hij dat echter had opgeladen kwam de een of andere ambtenaar vertellen, dat dat er niet bij inbe grepen was, waarop hij het netjes terug gaf. In al zijn dienstijver liep de ambtenaar echter ook naar de politie, die plichtsgetrouw een proces opmaakte. Maar toen de oud ijzer-koper vertelde wat er aan de hand was, vroeg men zich af, wat die man feitelijk kwam doen. En toen werd het vrijspraak. En dat men tegen een wacht meester geen Gestapo mag zeggen, werd de Arcenaar aan zijn verstand gebracht met f 30. Het slot van het lied was weer een Siebengewaldse geschiedenis, waar de ene familie de andere prac tisch van alle haar beroofd had in een denderende vechtpartij, waarbij behalve het verlies van bossen haar ook links en rechts de nodige blauwe plekken waren opgelopen, f 30 was de pleister op mogelijke wonden. De man, die zijn auto als pand gegeven had voor een bankcrediet, werd met f 10 boete aan zijn ver stand gebracht, dat men dan zijn auto niet ongestraft verkopen kan, als de bankschuld nog niet is af gelost. Dat men na een botsing niet door mag rijden, werd nogmaals bena drukt met f 25 boete. De auto mobilist had een fietser geraakt, netjes gestopt en de schade eens bekeken. Die scheen er zo op het eerste gezicht geen te zijn, waarop de heer weer instapte en verder reed. Maar toen de fietser na de botsing weer verder wou rijden, vertikte zijn fiets het. En toen een reparateur zijn neus er over ge stoken had, was de rekening f 27,50. Diocesaan Dr. Poels-Komité Jaar in, jaar uit ondervinden vele honderden gezinnen op een of andere wijze de weldaden van het omvangrijke sociaal-caritatieve werk van de Katholieke Arbeiders beweging Limburg. Ieder jaar worden honderden moeders, die lichamelijk en gees telijk noodzakelijk rust behoeven, ter verpleging ln het Dr. Poels oord opgenomen. Sinds de opening van dit rustoord in 1951 werden niet minder dan 2500 verpleegd met in totaal 90.000 verpieegdagen. Ieder jaar genieten honderden kinderen een geestelijk en lichame lijk weldoende vakantie in het Va kantie-centrum „Groenewoud". Ieder jaar ontvangen talrijke noodlijdende gezinnen en hulpbe hoevende zieken hulp en steun van onze Dienst Hulpverlening. Ieder jaar worden tientallen zwakke Kinderen met steun van de K.A.B.-instellingen uitgezonden naar Kindervakantie-kolonies. Ieder jaar kunnen 50 en meer zieken voor rekening van 't Lour- des-ziekenfonds een bedevaart naar Lourdes maken. Ieder jaar worden honderden ge zinnen, die gezinshulp of gezins verzorging nodig hebben, geholpen door „Ons Gezinszorgfonds". Dit noodzakelijke weldoende werk kost jaarlijks enorme bedragen, die slechts ten dele uit gewone middelen contributie en andere bijdragen gedekt kunnen wor den. Voor de instandhouding en nood zakelijke uitbreiding van dit werk, ten behoeve van onze lijdende even mensen wordt jaarlijks de grote KERST-KOLLEKTE gehouden. Gij, die de rijkdom ener goede gezondheid bezit, die geen armoe en ziekte kent, die met uwe kin deren blijde het Kerstfeest kunt vieren, denkt in de komende Kerst dagen een ogenblik aan uw lijdende evenmensen. Zij vragen om uw steun en uw hulp. Laat Kerstmis ook voor deze armen en zieken een feest van Licht en Liefde zijn. Geeft daarom, zoveel gij missen kunt, voor de grote Kerst-kollekte! Een dezer dagen wordt huis-aan- huis een Kerst-kollekte-zakje be zorgd. Laat elk gezinslid een Kerst- gave offeren voor dit grote werk van naastenliefde! voor VENRAY—KOM. officiële cijfers, officiële plannen voor de komende jaren naar voren worden gebracht. We hebben hier op drie van de voornaamste punten wat extra na druk gelegd. Drie punten, die de volle aandacht hebben van de in woners der gemeente, die hun rede lijke wensen op dit terrein liefst in zulk een zo kort mogelijke termijn vervuld zouden willen zien. De nieuwe plannen mogen aan tonen, dat de mogelijkheden daartoe inderdaad ook liggen. Er hebben zich zovéél belang stellenden voor de danscursus op gegeven, dat er twee groepen ge vormd zullen moeten worden. De ene groep zal de eerste lessen hebben op Maandagavond 14 en 28 januari van kwart over 9 tot kwart voor 11. De andere groep op vrijdagavond 18 januari endonder- dag 31 januari van half 10 tot 11 uur. Vanaf 13 februari zullen de twee groepen voortaan iedere woensdag avond (as-woensdag uitgezonderd) dansles hebben om 7 of om 9 uur, met dien verstande, dat de twee groepen woensdagsavonds om beur ten om 7 of om 9 uur beginnen. Op 10 april zal de laatste les van dit seizoen gegeven worden. In het volgende seizoen, dat vol gend jaar in de herfst begint, zul len de cursisten de andere tien lessen van de cursus moeten vol gen. Na Pasen, op 24 april, zal een feestavond gehouden worden voor ouders en cursisten. De kosten zijn als volgt: Bjj de le les moet men f 2.40, bij de 2e tot en met de 5e les f 2 lesgeld vooruitbetalen. De andere avonden behoeft dan geen lesgeld betaald te worden. Bovendienmoet iedere avond een kwartje betaald worden voor zaalhuur en andere onkosten. Tot volgende week zaterdag kan men bij de leden van het Comité opgeven, bij welke groep men zich wil aansiuiten. Men kan dit het geschiktste doen op het kantoor van het Dagblad van Noord-Limburg, Grotestraat. Het Comité vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de cursisten INGEZONDEN MEDEDELINGEN t,-"r" De stimulans voor moderne mensen. In 't verkeer, in 't dagelijks leven, «fc tijdens het Werk, bij de studie is Af KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. Hel beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. minstens 16 jaar behoren te zijn. Alle verantwoordelijkheid voor de jongere cursisten berust verder bij de ouders. Zij hebben er op te letten, dat hun kinderen van de danscursus geen voorwendsel maken om met 16 of 17 jaar al met een verkering te beginnen. KERSTMIS. Een feest, waarbij onze gedachten worden geboeid door de onbegrijpelijke afgrond van de Liefde, die zich openbaarde in de Menswording van Christus. Daarom is een voorbereidingstijd, waarin wij iets van dit grootse bewust proberen te worden, nood zakelijk. In deze Adventstijd wordt dikwijls een beroep op Uw goedheid gedaan. Er worden vele acties gehouden, die U in de gelegenheid willen stellen iets te doen voor Uw mede mensen. Op welke manier kunt U nu de Kerstactie voor de armen van Uw parochie steunen? 1. door Uw bijdrage te storten op rekening van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum bij de Nederlandse Credietbank te Venray Giro: 53742 met vermelding „Kerst actie"; 2. doordat Uzelf rechtstreeks kerstgave bezorgt. In dit geval is het wel goed, dat U aan het Sociaal- Charitatief Centrum de adressen doorgeeft, opdat dubbele giften kunnen voorkomen worden; 3. door, zoals in de voorgaande jaren, met Kerstmis zelf Uw gaven naar de kribbe te brengen in de Kerk. Het Kers-tactie-Comité Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRÜIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. Jubilerende Franciscanen In het komende jaar zullen o.au de volgende jubilea bij de Paters Franciscanen worden gevierd: 60 jaren priester: Pater Benjamin Hoefnagels te Maastricht op 3 April s. 60 jaren ldoosterfeest: Pater Suit- bertus Smitz te Venray op 1 Oct. a.s.; 50 jaren priester; Pater Gela- sius Wismans te Venray op 13 Maart a.s.; 25 jaar kloosterfeest: Pater Domitius van den Burgt en Pater Licinius Verbeij te Venray op 7 September as. Jubilerende Broeders v. Liefde Op 2 februari a.s. zullem de Eerw. Broeders Paxentius van Velthoven Jos Donoald Biemans in het klooster der Broeders van Liefde alhier hun 25-jarig professie-feest vieren. fcs, eel nemer-s keert de Onderl incjfe Le vensver zeker ihg-Mij te s Gravenhage aan U allen trit als. winst over het'afgelopen tijdva.k „Marchentraum der Wüste" Naar men ons mededeelt, loopt de verkoop van plaatsen voor de operette van Polyhymnia „Marchen* traum der Wüste", zeer vlot, zodat het er naar uit ziet, dat dit jaar reeds vóór de dag van uitvoering de zaal uitverkocht zal zijn. Men verzoekt via dit blad dan ook, om zoveel mogelijk een bezoek aan deze uitvoering op de tweede speel- datum, 6 januari a.s. te willen stel len, en de gereserveerde plaatsen uiterlijk de dag van uitvoering des morgens tussen 11 en 13 uur a.d. zaal af te halen. De generale repetitie, echter niet voor publiek toegankelijk, werd vastgesteld op 23 dec. a.s. De schildering van decors en toneelbouw, werd weer evenals voor heen aan de heer Louis Pouwels opgedragen. Brand in het Ambonezenkamp Maandagmorgen werd Venray's Brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in het Venrayse Ambonezenkamp in het Vlakwater. In een der gebouwen bleek men bij de kachels tamelijk brandbare artikelen te drogen gelegd te heb ben, die in een onbewaakt ogenblik aanvlogen en o.m. een verstikkende rook veroorzaakten. Een van de daar werkende schilders wist nog een kind, dat in der haast bij het vluchten door de ouders was ach tergelaten, te redden. Barak 2, bewoond door acht Am- bonese gezinnen, brandde uit alle macht toen Venray's brandweer arriveerde. Dank zij kordaat op treden kon niet alleen erger worden voorkomen, maar ook een deel van deze barak nog gered worden. De verslagenheid in het kamp was zeer groot. Een gezin zag zijn

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1