op staat. Bijverdienste wordt dnbbel lonend RANG is alleen RANG als er RANG Maarten van Rossum Het leven wordt DUURDER, maar wij moeten SORERDER leven Maria Onbevlekt Ontvangen DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN munckhof WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bejaarden en gepensioneerden vergaderden te Overlooo Gelres kracht en glorie Uit Peel en Maas Zaterdag 8 December 1956 No 49 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ttüNttLllt VP ré m PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 150652 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol» alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De vrijwillige ziekteverzekering voor bejaarden. De invoering der ouderdomsverzekering per 1 januari a.s. brengt nog al wat beslommeringen mede. Het is niet alléén het gereedmaken van de kwitanties van de uit te keren bedragen, het gereed maken van de premie-aanslagen door de belastingdienst en zovele andere aangelegenheden, maar ook de regeling van de verplichte ziekteverzekering voor onze bejaarden. Nu per 1 januari a.s. de noodwet ouderdomsvoorzie ning komt te vervallen, vervalt daardoor ook de regeling van de verplichte ziekteverzekering, waaronder de inge schrevenen vielen. Begrijpelijk, dat er iets anders voor in de plaats moet komen. Men kan nu eenmaal de groep der bevolking, die slechts een betrekkelijk klein bedrag aan inkomsten ontvangt, nietji buiten geneeskundige be handeling laten, althans een regeling, die enigermate te betalen is door deze groep, die thans een premie betaalt van f 1 50 per maand. Nu per 1 januari vrijwel iedere Nederlander, die 65 jaar of ouder is, onder de ouderdomsvoorziening valt, ligt het voor de hand, dat niet al deze personen een genees kundige behandeling kunnen krij gen voor een geringe premie. Er profiteren nal januari immers ook mensen van, die kapitaalkrach tig zijn, of die naast hun ouder- domsuitkering een min of meer grote bijverdienste hebben. Zij, die dan nog in loondienst zijn, vallen natuurlijk onder de ver plichte verzekering en zullen dan hoogstens een premie voor de nieuwe ziekteverzekering moeten betalen voor hun echtgenote, indien het loon, dat betrokkene geniet, niet hoger is dan ongeveer de helft van het totale inkomen. Teneinde nu een billijke regeling te bevorderen, is onlangs een wets ontwerp verschenen, dat een paar dagen geleden behandeld is in de Tweede Kamer en aldaar vrijwel onveranderd is aangenomen. In die regeling zodra de wet zal zijn afgekondigd zijn de in komensgrenzen vastgesteld op: beneden f 2400 per jaar; van f 2400 tot f 3410 per jaar en ten slotte zij, die boven laatstgenoemd bedrag vallen. De premies. De eerste groep zal zich vrijwil lig kunnen verzekeren voor een premie van ongevèer 50 cent per week per persoon, de tweede groep moet een premie betalen van f 1 per week per persoon en de derde groep betaalt de volle premie, zo lang het totale inkomen niet hoger ligt dan f 6000 per jaar. Een alleen staand persoon, die een uitkering geniet van f 70.50 per maand en een bijverdienste van f 200 per maand uit arbeid heeft, laten we zeggen als vertegenwoor diger, niet onder de bepalingen van de ziektewet vallende, geniet een totaal inkomen van f 846 en f 2400 is totaal f 3146. Deze persoon zal dan f 1.per week moeten betalen, voorwaar een bedrag, dat zeer laag genoemd mag worden. Bedroegen die neveninkomsten f 250 per maand, dan had hij een totaal inkomen van f 3846, zodat hjj het volle premiebedrag betaald. Opgemerkt wordt hierbij, dat men niet verplicht is zich vrij willig te verzekeren, men kan tot de verzekering toetreden, zolang de inkomsten een bedrag van f 6000 niet overschrijden. Legio voorbeelden. Er kunnen natuurlijk legio voor beelden aangehaald worden, doch we doen beter hierop niet al te veel in te gaan. Wel willen wij nog even naar voren brengen, dat er gevallen zijn dat een in loondienst ingeschreven persoon, gehuwd, 65 jaar of ouder, aan inkomen uit loondienst minder verdient dan uit andere hoofde. Laten we zeggen uitkering ouder domswet f 1408, opbrengst uit hu ren f 2400. Dit maakt een totaal van f 3808. Als deze werknemer, die uit hoofde van zijn werk als „verplicht verzekerde" staat ingeschreven en slechts f 100 per maand verdient, dan is wel hijzelf als verplicht verzekerde te beschouwen, doch zijn echtgenote kan dan niet als indirect verplicht verzekerde wor den ingeschreven, zodat deze echt genote een vrijwillige verzekering dient te sluiten. Deze regeling is thans ook zo, doch per januari a.s. zal dit veel meer het geval zijn dan voorheen, immers thans wordt wel rekening gehouden met eigen verdiensten, per 1 januari echter niet meer. Alsdan loont het de moeite een bijbaantje te accepteren. Men krijgt de ouderdomsuit- kering toch, terwijl het bedrag der bijverdiensten geheel buiten de berekening blijft. Indien het geval, hierboven be doeld, dus het inkomen in totaal blijft beneden de f 3410, dan kan de echtgenote vrijwillig ingeschre ven worden voor f 1 per week. Komt het totale inkomen boven dit bedrag, dan betaalt zij het volle pond. Want wanneer wij op de weg van de hoge uitgaven zouden door gaan, komen wij onvermijdelijk in een crisis terecht De grote fout die wij maken is. dat wij, de overheid en de particu lieren te veel op crediet kopen, wij de overheid en de burgers maken uitgaven, reeds lang voor wij de inkomsten ontvangen. We weten, dat we vast op onze inkomsten kunnen rekenen. Maar daarbij maken we de fout, te veel uit te geven en wij nemen te veel risico Men mag het socialistische poli tiek noemen, aantasting van de vrijheid, wanneer de overheid zich met deze wijze van handelen der individuele burgers gaat bemoeien, onvermijdelijk is het wel, omdat ieder individu van zijn beperkte plaats uit niet ziet, hoeveel nadeel hij aan het geheel toebrengt, als hij maar doorgaat met zijn te luxe leven. Wij verwachten dan ook, dat de Katholieke Volkspartij geen bezwa ren zal maken tegen de voorstel len van de SER, welke naar wij verwachten, door de Regering zul len worden overgenomen. Ook de katholieke sociale orga nisaties hebben zich met het SER- advies accoord verklaard. Het behoeft wel geen betoog, dat het leven in het komende jaar duurder zal worden. Daarnaast staat, dat het noodza kelijk is, dat wij soberder moeten gaan leven, omdat de cijfers van het nationaal budget aangeven, dat wij f 700 millioen meer uitgeven dan wij met zijn allen ontvangen. Het vooruitzicht voor 1957 zal dus voor velen niet gunstig zijn. Om te beginnen met de duurdere levenswijze, willen wij eerst de aan dacht vestigen op aangekondigde afschaffingen. 1. geleidelijke afschaffing van de consumentensubsidies op melk en suiker, hetgeen betekent, dat we hier dus meer voor gaan betalen; 2. geleidelijke verhoging tot een be drijfseconomisch verantwoord peil van de tarieven van openbare nutsbedrijven en andere overheids bedrijven, hetgeen evenzeer in houdt, dat we dus meer gaan be talen voor gas, elektra, spoor kaartjes, bus, tram etc.; 3. gedeeltelijke afwenteling van de voor de landbouw te treffen maat regelen op de consumptieprijzen, met andere woorden, dat we meer moeten gaan betalen ,voor onze levensbehoeften; 4. omzetbelasting op de suiker, met het voor de gebruiker zelfde ef fect: meer betalen; voorts duur dere benzine en gedistilleerd. Daar komt bij, dat per 1 juli de huren verhoogd zullen worden en de ouderdomspremie van 1,3 pet door de werknemers betaald moet worden. Het is de overheid niet onbekend, dat de Nederlandse burger al deze verhogingen te wachten staan Het is de Nederlandse overheid dus ook niet onbekend, dat dus, indien de uitgaven van allen te zamen in de zelfde omvang blijven bestaan een nog hoger tekort op ons nationaal budget zal ontstaan. Maar daarom wenst zij onze uitgaven toch ook aanzienlijk te bekorten; zij wil dus, dat de lonen zo min mogelijk ver hoogd worden. De inkomsten in de producerende groep van de maatschappij mogen niet omhoog, de winsten moeten beperkt blijven. Het gaat er dus voor allen om in het komende jaar de buikriem aan te halen. Nu mag men bezwaar er tegen maken, dat de Staat ons leven zo scherp leidt. Het is onvermijdelijk 8 december: ,Wij verklaren, spreken uit en be palen, dat de leer, welke inhoudt, dat de Allerheiligste Maagd Maria op het ogenblik van haar ontvan genis door een weergaloze genade en privilege van de Almachtige God, met het oog op de verdiensten van Christus Jezus, de Zaligmaker van het menselijk geslacht, door vrijwaring van alle smet der erf zonde zuiver was, door God is ge openbaard". Met deze woorden heeft Paus Pius IX op 8 december 1854 het feit van Maria's Onbevlekte Ont vangenis tot dogma verklaard. Vier jaar later, tijdens haar verschij ningen te Lourdes aan de H. Ber- nadette Soubirous bevestigde Maria dit dogma nog eens nadrukkelijk, toen zij zich aankondigde met de woorden uitgesproken in de taal van 't Pyrenese gebied: „Que soy Conception Immaculée" (Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis). Er bestaat onder de katholieken soms wel eens een misverstand over wat Maria's Onbevlekte Ontvange nis nu eigenlijk betekent. Dikwijls verwart men dit met Maria's boven natuurlijke zwangerschap en haar blijvende maagdelijkheid. De On bevlekte Ontvangenis van Maria wil zeggen, dat Maria zuiver was van de smet der erfzonde en wel op het eerste ogenblik van haar bestaan. Maria was echter zuiver van erf zonde krachtens voorrecht, niet zoals wij, door afwassing van een bestaande smet, maar door vrij waring. Maria is dus op volmaakter wijze verlost dan wij: Zij werd voor behoed voor hetgeen, waarvan wij werden bevrijd. Maria was zonde loos en zij kende niet de boze be geerlijkheid, omdat deze juist het gevolg is van de erfzonde. Maria is de bij uitstek begena digde. Toen de Engel haar de bood schap van haar moederschap bracht, begroette hij haar met de woorden: Gij zijt vol van genade.... God had haar zoveel genaden gegeven als zij als mens kon bevatten. Maria had daardoor en bovendien door de band van haar moeder schap van Christus een bijzondere binding met God. En hieruit is ge leidelijk aan de Mariadevotie ge groeid. Wij weten, dat Maria grotere macht heeft bij God dan welke andere mens ooit heeft gehad en ooit zal krijgen. Wfj geloven en weten, dat Maria Middelares aller genaden is, dat zij dus een grote rol speelt in de steeds voortdurende verlossing van de mens. Dit geeft ons het recht met ver trouwen naar Maria te gaan met onze noden en moeilijkheden, want door haar komen wij tot Jezus Christus, onze Verlosser en Zalig maker. De afdeling Overloon van de R.K. Diocesane Bond van bejaarden en gepensionneerden vergaderden vrij dagmiddag in het gemeenschaps huis te Overloon, waarbij een 80-tal leden, waarvan ongeveer de helft dames aanwezig waren, benevens enkele genodigden uit de omgeving. De heer Unnik, voorzitter van genoemde bond, te Zevenbergsen- hoek, zette op bevattelijke wijze de geschiedenis, de groei en het doel der katholieke organisatie der be jaarden uiteen; na dit eerste deel zijner rede bood de afdeling aan de aanwezigen een heerlijke warme kop koffie aan met speculaas. Daarna besprak de heer Unnik de nieuwe wet Algemene Ouder domsvoorziening en de nieuwe Zie kenfondswet, om te eindigen met het beantwoorden van verschillende vragen omtrent de nieuwe toe standen die door beide wetten ont staan. De heer Unnik geeft zijn toelichting en antwoorden op een zeer bijzondere wijze, niet als een notaris, advocaat of ander rechts geleerde, met artikelen en para grafen, maar als de gemoedelijke Brabander, die z'n weetje wel weet. Alle bezoekers keerden huiswaarts met de voldoening niet alleen een bijzonder prettige, maar ook een leerzame middag te hebben beleefd. Ook de heer Unnik, was tevreden voor de betoonde intense belang stelling en de geboden koffie want die was fijn. van 12 dec. 1908 Op 6 december overleed plot seling de Zeereerw. Heer A. H. M. Ruyten, rektor van Jerusalem. Hij was een bekend letterkundige. Mej. H. F. M. Bergansius uit „Jerusalem", slaagde voor de akte Frans L.O. De wed. J. van de Voort, hulp- wachteres aan de spoorwegovergang te Oostrum, kreeg een eervolle ver melding voor getoonde oplettend heid. De heer Jos. Hendriks vestigde zich ten huize van de Wed. P. Bom, Hoenderstraat als schoenmaker. van 17 dec. 1910 De heer Marius Koeken slaagde voor examen Staatsinrichting. De voetbalclub D.S.O. te Ven- ray won van V.V.V. te Venlo met 6—2. De Brandweer leidde te Mer- selo hun medelid M. Arts ten grave. Dr. H. Poels, vestigde zich te Weiten bij Heerlen. Twee Kareis: hertog contra keizer In de Nonnenstraat te Zalt- bommel staat een huis, waar de vechtersbaas Maarten van Ros sum werd geboren. Zijn gesiacht, dat stamde uit het dorp Rossum, behoorde tot de oude gelderse landadel. Vader Johan, heer van Rossum, was gehuwd met Jo hanna van Hemert, vrouwe van Poederooyen. De jonge Maarten werd, even als zijn vader, al spoedig aan het hof van hertog Karei van Gelre verbonden. Hij zal, zoals dat de van 18 dec. 1909 De heer Henri Vermeulen, zoon van het hoofd der school alhier, werd benoemd tot hoofd van de school te Berg bij 's Heerenberg. Begonnen werd met de num mering van de huizen. van 8 dec. 1906 Onze dorpsgenoot, de Eerw. Pater Jac. Goumans, van de Orde der Kruisheren te Hannut(België), hoopt op 22 Dec. a.s. te Namen, de H. Priesterwijding te ontvangen en zondag 30 dec. a.s. te Venray in de Parochiekerk zijn plechtige eerste H. Mis op te dragen. Deze week vierden niet minder dan 4 Venrayse verenigingen hun jaarlijks feest, nl. de Smedengilde St Eiigius, de Metselaarsbond St Barbara, het St. Nicolaasgilde en de Ymkersbond St Ambrosius. In de omgeving van Helden, deden zich weer enkele gevallen van mond- en klauwzeer voor. De molenaar A. Joosten te Af f erden werd door een der wieken van zijn molen zodanig getroffen, dat hij werd gedood. - Op dinsdag 11 december zullen te Well publiek worden verkocht 632 eikebomen, staande te Well, nabij het kasteel, hebbende een om trek van 4.50 meter en een stam- hoogte van 6 tot 12 meter. De kopers aan gene zijde der Maas kregen het veergeld (retour 4 ct.) vergoed. gewoonte was, begonnen zijn als page of schildknaap, op 20-jarige leeftijd de ridderslag gekregen hebben en toen als edelman in het gevolg van de landsheer zijn opgenomen. Die landsheer zelf bleek voor geen geruchtje vervaard. Hij kon het niet verkroppen, dat zijn ge west Gelre onder habsburgse heerschappij was gekomen. Tijdens het tweede regentschap van Maximiliaan van Oostenrijk, ditmaal voor de jonge Karei V, zag Gelres Karei zijn kans schoon. Hij ging tot de aanval over en al spoedig waren Gelre, Overijssel, Drente Groningen en Friesland grotendeels aan hem onderworpen. Als Karei V aan het bewind komt (1515) is Maarten van Ros sum 37 jaar. Wij weten, dat hij in 1516 heeft deelgenomen aan een in val in Holland, maar overigens is ons van die tocht niets bekend. Op 28 augustus 1516 rijdt een aantal gelderse edellieden, onder wie ook Maarten van Rossum, naar Nieuwpoort bij Schoonhoven. Het stadje met zijn kleine gar nizoen is spoedig ingenomen. Maar zodra de stadhouder, Hendrik van Nassau, dit hoort, gaat hij meteen sterke troepenmacht er op af. Nieuwpoort wordt omsingeld en de strijd ontbrandt. De Geldersen zien wel, dat zij zich niet kunnen handhaven, doen op 9 september een uitval door de oostpoort en bereiken na een kwartier een door de vijand aangebrachte versperring. De weg is overstroomd, de Hol landers hebben zich links en rechts ingegraven; er is geen ontkomen meer mogelijk. Van Rossum echter bedenkt zich geen ogenblik. Wanneer hij de voetknechten over de bermslo- ten ziet springen, legt hij inder haast zijn wapenrusting af, slaat een paar keer met zijn zwaard in het rond, dwingt zijn paard het wa ter in en is weldra in veiligheid. En dat is maar goed, want de ge vangenen worden als rovers be schouwd en schieten het leven er bij in door strop of zwaard. List tegen kracht Karei van Gelre, die aan de Frie-

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1